LADY ISABELLA Buurtkring: haard met dubbele uitstraling Overheid heeft essentiële taak in het economisch proces Actie voor revalidatie van volwassen blinden I.C.V. protesteert bij Spanje en Argentinië II CETAFLEX lijmt kond alle hout! East Lynne Eert woord voor vandaag Kanttekening Mits gevaren onder het oog u-orden gezien JS Witte Velden, het maand blad voor de Gereformeerde Evangelisatiearbexd. heeft ds. E. de Jong enkele mededelingen gedaan over de besprekingen, welke in de vergader ing van het bestuur tmn het Verband iHin Evangelisattecommissies in de Geref Kerken z\;n gewijd aan allerlei vragen rondom de gemeentekringen. Hij herinnert eraan, dat over deze zaak al eerder is gesproken, o.m. met afgevaardigden van jeugd- en vrouwenverenigingen en man nenbond. Een soortgelijke be spreking zal binnenkort weer worden gehouden en verder is het de bedoeling, dat er over de gemeentekringen een stuk in 2ee gaat". Ds. De Jong schrijft o.m.: IN DE LAATSTE TIJD sUan we A voor het verschynzel van ge meentekringen. Ze dragen ook an dere namen: buurtkring. bijbel- kring. maar er wordt hierin tege moet gekomen aan een bepaalde behoefte van deze tijd Men is een beetje wars van de grote verban den. er is reactie tegen het collec tivisme en daarom zoekt men con tact met zijn geloofsgenoten in de buurt, men wil de gemeenschap der heiligen niet alleen geloven, maar ook voorzover dat moge lijk is praktisch beoefenen. Het is een tijdsverschijnsel, dat we, mutatis mutandis, ook buiten de kerk aantreffen. En we hebben allen het gevoel: er zit wat in. Maar we zouden geen bedacht zame Nederlanders zijn als we ons er zomaar zouden instorten. „Drei gen er ook gevaren", plegen we te zeggen bij alles wat zich als nieuw aan ons voordoet. Zo wer den dan de voorhoofden gerimpeld, schoon de harten warm bleven kloppen voor de zaak-als-zaak. eerste plaats mag so'n buurtkring niet steriel sljn, niet zich beper ken tot de eigen kring, er moet leta Het moei niet ontaarden ln een ge- noegelljk met elkaar Greformeerd lijn. De historie van eeuwen leert ous. dat de lucht verstikkend wordt, sod ra de vensters op slot gingen. En nu seg ik het ln de stijl van ome tijd: sulk een buurt kring moet missionair sljn. In de tweede plaats zagen we dit gevaar Wanneer deze buurt- kringen beslag gaan leggen op veel tijd van de broederen en zus teren. worden de bestaande Jeugd- vrouwen-mannen-verenigingen be dreigd en deze hebben een nuttige plaats ln het kerkelijk leven. Ze worden telkens weer gerecruteerd door de gelovigen zelf. Hier is geen kerkelijke overkoepeling. En de Gereformeerden weten uit de his torie van de 19e eeuw, hoe ont- het gevaar willen afwenden, dat leze buurtkringen deze verenigin gen gaan uithollen, door een juri disch niet te achterhalen leden- roof. gedachten. De buurtkring komt normaal niet meer dan 2 a drie maal per jaar bijeen. Op deze buurtkring. wearln de ambtsdra gers. met name de wijkouderllng. een leidende taak zouden kunnen krijgen, worden de mutaties be sproken; men denke aan blijde en droeve dingen in eigen kring. Is er ook aanleiding tot een be zoek of een endere attentie of tot werkelijke hulp ibv, oppassen om een buurvrouw eens een keer sa men met hear man naar de kerk te kunnen laten gaanl? Dan het praten over de vraag met welke m afdwalende contact kan 'tarop. voorts i buitenkerkelijke contacten en voor de bijzondere noden in de gemeente zelf (zen ding enz.v Ook het introduceren praten over cle vr buitenkerkelijken gemeenteleden In de loop het gesprek hler- als vanzelf tot de slotsom dat sulkr buurtkringen wel verre van een bedreiging voor het verenigingsleven te vormen. Juist een stimulerende Invloed 1011- den hebben op deze. Want het spreekt vanself dat op so'n buurt kring nieuw gekomen leden de weg zou worden gewezen naar de verenigingen. /ULK een gemeentekring we gaven de voorkeur aan het woord buurtkring - wu duj een beard zijn met een dubbele uit- punt. Dat punt heet Integratie. Hoe ligt dat probleem? Er zijn le van Zwolle 194«. besloot tot de straling. Zowel het evangelisatie werk als het verenigingswerk zou- er f!?°r worden „verwarmd". Nu willen we gaarne over deze zaak met enkele personen en ver- tegenwoordigfstlers van de vere nigingen praten. Om zo mogelijk te komen tot het zenden van een brief een de plaatselijke evangeli satiecommissies en de plaatselijke verenigingen om de wenselijkheid van deze buurtkringen te beplei ten. Het is van het hoogste belang dat verenigingsleven en evangeli satiewerk niet uit elkaar groeien. yrU NOG IETS over c sinds V die onder stichting van het Evangelisatie- centrum en de creatie van een evangelisatie-predikant-in- algemene-dienst. activiteiten die tot nu toe tot het Verband behoor den in deze zeer goede handen overgegaan. De studie over evan- gelisatievragen is terecht aan het Verband onttrokken. Het is kerke- werk. Daarmee is de positie van het Verband anders geworden. Bo vendien hebben we later de Stich ting Evangelisch Herstel en Op bouw met blijdschap begroet. Eveneens is de Poort tot stand ge komen. top van het Jeugdclub- werk. Maar alweer werd het Ver band van een van zijn activiteiten Het gaat nu om de vraag: hoe moeten in de top deze activiteiten worden geïntegreerd, zodat want dat Is Integratie de delen het geheel en het geheel de delen ten goede komen? Kerkelijke de- putaten vroegen ons nu: Hoe ziet het Verband sljn taak In deze nieuwe constellatie? Eerlijk gezerd zijn we daar nog niet uitgekomen. Wat we wel heb ben gekregen Is een duidelijk overzicht over de geschiedenis van het Verband door de decenniën Prof. Zijlstra op „Wetenschappelijke dag" V.U. vierde tweede lustrum van de derschatting van de staatstaak In Economische Faculteitsvereniging (Van onze speciale verslaggever) LJ ET TWEEDE LUSTRUM van de Economische Faculteitsvereniging AJ- aan de Vrije Universiteit heeft gisteren in de Amsterdamse Woestduinkerk twee voortreffelijke sprekers op het podium gebracht. De eerste was prof. dr. J. Tinbergen, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam; de tweede prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken. Beide referenten namen het thema: „De overheid en het economische leven" onder de loupe, dat volgens de praeses van de economische faculteitsvereniging, de heer J. H- van Oostveen, te veel politieke en te weinig wetenschappelijke accenten had gekregen. Door de eenzijdige accentuering van vroeger, als gevolg van een tè formeel-juridische benadering, was het onderwerp ook nooit goed uit de grondverf gekomen. Minister Zijlstra, die voor de door ziekte verhinderde voorzitter van de antirevolutionaire partij, dr. W. P. Berghuis, in de plaats was getreden en slechts één dag gelegenheid had gekregen zich voor te bereiden, begon met op te merken, dat de economi sche facetten van het thema hem ei genlijk beter lagen dan de juridische en politieke. In korte trekken schetste hij de ont wikkeling van het economisch denken ten opzichte van de taak heid. De klassieken hadden de zelfwerk zaamheid van het individu tot uitgangs punt. wat overigens geen oppervlakkige afzijdigheid betekende. Ze brachten een weldoordacht stelsel in de praktijk, dat voor hun tijd bijzonder progressief was. Toen men later leerde Inzien, dat het begrip vrijheid van het individu niet or zichzelf stond, werd het klassieke stel sel binnen het raam van de sociale wet geving gegoten. Aan de periode. die bad er eerder moeten zjjn abrupt einde gemaakt. Na de oorlog trad er, ook ln Neder land. een sterke eenzijdigheid probleemstelling overheld-bedrljfsle- ven aan den dag. Waren er aan de ene kant mensen, die tot de constellatie van de oorlog wensten terug te keren, de andere kant waren er ook lie dend wilden zien optreden. We bevinden ons thans, aldus prof. Zijlstra, midden In een periode van kentering en bezin ning, waarin naar de juiste antwoorden Overwinning op de duisternis iN ons land bestaat nog steeds geen algemeen revalidatie- en trai ningscentrum voor volwassen blin den. De revalidatie een algemene aanpassing van de op latere leeftijd blind geworden volwassenen is»' echter in Nederland ook dringend nodig, gezien het aantal uan ge middeld 40 personen per jaar dat zich bij de Stichting „Algemene en Individuele Blindenbelangen" meldt voor een revolldatiecursus. Voorlopig is in deze behoefte voorzien door de cursussen die wor den gegeven aan het Koninklijk Instituut voor Blinden in Huizen, aan het chr. blindeninstituut „Bar- timeus" in Zeist en aan de r.k. hui zen voor blinde mannen en vrouwen respectievelijk in Engelen en Grave. Deze opleidingen kosten echter zeer veel Daarom is de overkoepe lende organisatie i>an alle blinden- organisaties in ons land. de Stich ting Het Nederlands Blindenwe zen" begonnen met een actie om zo gauw mogelijk f 80.000.— bijeen te krijgen voor het bestrijden van de grote tekorten en het financieren van de nodige voorzieningen. Het gironummer van de stichting Propaganda die op z\jn 45ste jaar plotseling blind werd en die dank zijn her kregen zelfvertrouwen en hulp anderen een waardige plaats ii maatschappij herovert. De film heeft dan ook als titel „Overwinning op de duisternis." Advertentie die had er eerder moeten Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Vreeswijk: A. L. v. d. Smit te Maarssen. Aangenomen naar Rijnsaterwoude: kand. C. J. Baart te Utrecht. Bedankt voor Hedel: C. v. d. Bosch te Bodei Vries te Almkerk; SmildeiG. de Zeeuw te Schoonoord. Tweetal te Utrecht-Oost (vak. H. W. H. v. d. Andei): P. Heincn te Noordwiik- Binnen en R. Strijkei op de hoogte van het overheidsingrijpen in het economische leven wordt gesocht. De economische kosmos is volgens de minister niet zelfgenoegzaam. Er moet ergens een basis zijn, waarop de ze hele wereld gedragen wordt. De werkelijkheid heeft bijvoorbeeld ge leerd. dat, als het prijsbeleid wordt losgelaten, een veelheid van bindingen overblijft, die alles in het luchtledige plaatst. Liefdegebod Volgens prof. Zijlstra hebben we begrippen nodig ten aanzien doelstellingen leven. Als doelstelling in christelijke zin noemde hij het liefdegebod, dat van de mensheid liefde tot God en liefde tot de naaste eist. Dit i. essentie van datgene, waaraan ons te houden hebben. Gods geboden gelden niet alleen voor het persoon lijke, maar ook voor het maatschap pelijke leven en de instelhngen van de staat hebben hier ten allen tijde ruimte voor te laten. Vrijheid. verantwoordelijkheid rechtvaardigheid zijn volgens de mi nister de belangrijkste begrippen, wel ke de overheid bij haar ingrijpen in het economische leven moeten leiden. Vrij heid bestaat daar. waar Gods geboden ruimte hebben in het staatkundige en maatschappelijke leven. De verantwoor delijkheid moet zich uiten in het corri geren op de structuur van de maat schappij. vooral wanneer, zoals negentiende eeuw het geval was. dernemer verantwoordelijkheden op zich laden moet. die hij eigenlijk niet kan dragen. Aan de andere kant gaat de overbelaste verantwoordelijkheid in bij voorbeeld de totalitaire staat altijd met onrechtvaardig handelen gepaard. Hoe past de werkelijkheid var daag op dit alles? In verband met deze vraag haalde prof. Zijlstra de nieuwe vesUgingswet van 1954 welke in het parlement een discussie over het fameuze behoefte-element te zien had gegeven. Door invoeging van de een desbetreffend artikel zou de vrij heid van het individu metterdaad in gedrang zijn gekomen, omdat de staat de verantwoordelijkheid van de weigering van een vestiging niet kan dragen, zonder in het vaarwater van de onrechtvaardige beslissing te komen. De christen-econoom heeft tot taak en bepaald vraagstuk van alle kanten te bekijken. Het algemeen belang moet prevaleren boven het groepsbelang. wordt begeerd, ook toekomt J >r. De minister van economische saken isloot zijn referaat met op te merken, dat de tijd, waarin we leven, meer ge- s Emmeloord. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Woerden: P. H. Segge- link te Maarssen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Daarlerveen-Vroomshoop- Westerhaar: kand. R J Vóórhaar te deze actie wordt jjussum die dit beroep ook aannam, oa. gevoerd door middel van een VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN film, die de geschiedenis in beeld Beroepen te Groningen: H. R. Tim- brengt fan een /abneksarbeider, I merman te Yerseke. zich bergt. Hij achtte het gewe vragen, welke de overheid en het be drijfsleven raken, open en creatief na te denken, waarbij het oog vooral op de toekomst moet zijn gericht. Prof. Tinbergen In een al even uitnemend referaat merkte prof. Tinbergen op, dat hij het thema overheid en economisch leven als onderdeel van enige grotere vragen wilde zien, in 't bijzonder die van de verhouding tussen gemeen schap en enkeling en tussen landen, waarin de overheid een eenlopende rol speelt. De enkeling stond volgens spreker in vele betrekkingen met de ver schillende gemeenschappen, waarvan hij deel uitmaakt. De materiële be trekkingen konden economisch gezien worden als een stelsel van stimu lerende zowel als remmende krachten, ter verkrijging van een goed func tionerende produktxegemeenschap. Bij de immateriële betrekkingen ging het om de status, de positie enkelingen ten opzichte van elkaar en van de gemeenschap. Een andere belichting van de verhou ding overheid-bedrijfsleven werd verkre gen. indien men zich afvroeg welk or ganisatieschema het beste is voor ons produktieproces als geheel. De wel vaartseconomie had, aldus prof. Tinber gen, aangetoond, dat een verregaande decentralisatie mogelijk is, m.a.w.: dat er relatief kleine, zelfstandige eenheden kunnen bestaan bij afwezigheid van ex terne effecten en dalende grenskosten. Voor zover deze verschijnselen echter wel aanwezig zijn. was een zekere tralisatie bij de overheid gewenst. Ofschoon een wetenschappelijke be antwoording van de vraag naar de opti male Invloed van de overheid nog verre van mogelijk was, waagde professor Tin bergen ten slotte de uitspraak, dat dit optimum zijns inziens boven het peil van dat ln de nlet-communlstische lan den ligt. In de avonduren vond een geani meerde bespreking plaats, die zich vooral om de vraag concentreerde in welke mate de doelstellingen van Het economische leven levensbeschouwelijk bepaald zijn. Het forum, waarin ver schillende hoogleraren van de V.U. zit ting hadden, stond onder leiding van prof. dr. F. L. van Muiswinkel. Advertentie Al gerookt? ~M7TTth°°_ die had or eerder moeten zfr'n- ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot: hoofd van de Elout Souterwoudeschool te Amsterdam. Zuid de heer K. L. van der Laan te Rotter dam; tot onderwijzer aan de Chr. nat school te Oosterbierum R. Sibma Garijp; tot onderwijzer aan de Dr. De Visserschool voor CVO en ULO te Assen J. Houtsma te Montfoort m.i.v. 1-2-1059. Advertentie Al gerookt? die had er eerder moeten gfln.». Vakbondleiders in arrest N de onlangs te Brussel ge houden vergadering van het bestuur van het Inter nationaal Christelijk Vakver bond, die onder leiding stond van Gaston Tessier en waaraan be- Advertentie kmthirillja Ceta-Bevtr dan 54. ..I» denk dit h-t grol! dw.nH.Ld U." h-rnim trouw Cornell! ..Ik houd ie wetnll leiellctlip. «aan altijd samen, wandelen of zingen, en angt hij over haar heen ais of ze van goud was. Als Je xe zo zag dan zou je denken dat ze hem duurder is dan het fijnste goud dat Je maar zoudt kunnen bedekken. Laatst had Archibald zware hoofdpijn, dat beeft hij haast nooit Na het eten ging hij r— .««w. m na», - -- andere kamer Wat rusten op de sofa. Ze bracht hem een kopje thee en kwam maar steeds ruet terug Haar eigen thee liet ze koud worden. Ik deed - -- w->-• •- -»r, De mooie zak met eau-de-cologne. En zat hem aan te kijken. ter-J haar heen had. dat|~ •eg kon lopen Nu vraag ik je. Barbara, da: nu voor zin om xo met Ik maakte altijd eei en dan ging hijp" open em hair dat te zeggen. De mooie zakdoek van mevrouw lag op zijn hoofd, i zij knielde bij nem i wijl hij i huismiddeltji r bed." Barbara antwoordde niet, maar Carly'.e niet aan te kijken. at heeft te flikfoolen" •oor hem klaar durfde juffrouw Ze kwamen bij de tuinman. Juffrouw Carlyle raakte met hem in gesprek en het liep tenslotte nog al hoog. Zij stond erop dat het een of ander zus gedaan werd en hij hield vol dat mijnheer Carlyle het zo wilde hebben. Barbara voalde zich vermoeid Ad'-ertentie Al gerookt? had er eerder moeten k<Jh van doer ANN LUDLOW en ging het huis weer binnen. Isabella en haar man waren in de kamer daar naast. bij de piano, en Barbara kon haar mooie stem horen Ze deed. precies zoals Juffrouw Carlyle ver teld had. opende de deur en keek naar binnen. Het was cr schemerig, bijna te donker om iets te kun nen onderscheiden. Maar ze kon zien dat Isabella bij de piano stond en Carlyle stond achter haar. Ze zong een van de balladen uit de opera ..Het meisje uit Bohemen". „Waarom vind Je dat lied vroeg ze. toen het uit was „Ik weet het niet. Ik heb het nooit vonden als nu ik het Jou hoor zingen,, ..Ik vraag me ef of ze al weer zijn binnengeko men Zullen we neer de andere kamer gaan?" „Eerst deze nog. vertaald uit het Duits „Het wa re tevergeefs je alles te zeggen wat Ik gevoel". Daar zit iets heel muzikaals in." „Inderdaad. Weet je, Archibald, je smaak is net als die van papa. Hij hield van die rustige, peinzen de liederen. En ik ook", voegde ze er lachend aan toe. „Mevrouw Vane stopte dan haar vingers in haar oren en trok een raar gezicht, als papa me vroeg om ze te zingen. En papa gaf haar haar verdiende loon. want hij liep de kamer uit. als zij met haar Italiaanse liederen begon. Dc heb het over de tijd dat we in Londen waren". Ze zweeg en begon te zingen, zacht, liefelijk en ernstig. Toen klonken alleen de laatste akkoorden nog en werd het stil. „Nu Archibald, ik heb nu wel tien stukken voor je gezongen, geloof ik", zei ze en leunde tegen hem aan, terwijl ze naar hem opkeek. „Je mag me wel extra betalen." Hij betaalde haar inderdaad. Barbara keerde zich een korte kreet van pijn ont snapte haar terwijl ze haar gezicht tegen het ven- Evenecns heeft het I.C.V. besloten „OTOl u m ML o ïa*h*d,enen b1h? to.te™»yonaal niet kwalijk, ik meende dat u bij juffrouw CarlyleArbeidsbureau over de toestand in Ar- halve afgevaardigden uit Afrika, ook vertegenwoordigers van Ca nada en van Zuid-Amerika heb ben deelgenomen, is het besluit genomen bij Franco een protest in te dienen wegens de gevangen neming van 19 vakbondsleiders in de lente van 1958. Zij werden bij een staking in Barce lona gearresteerd, voor een krijgsraad gedaagd en zonder zich te kunnen verde digen veroordeeld. In het protest bij de Spaanse regering, wordt erop gewezen, dat de verklaring inzake de rechten van de mens. ook door Spanje is ondertekend. Het bestuur heeft ook alle aangesloten internationale vak bonden opgedragen bij Franco te pro testeren. Bovendien zal alles in het werk worden gesteld om de openbare mening in de wereld over deze schending van de mensenrechten voor te lichten. Bij het Internationaal Arbeidsbureau te Genève wordt een klacht ingediend, omdat de Spaanse regering tot heden geweigerd heeft in te gaan op de voor stellen van dit bureau om te komen tot de oprichting van een gemengde com missie, die de vrijheid der vakbonden in Spanje zal herstellen. „Waar is Cornelia. Barbara"' mooi, Archibald?" zo mooi ge- ereldvakvereniglngen. hebben zich ln de houding van dit V bond geen veranderingen voorgedaan. Ver- gentlnlë. De dictatoriale overheersing van de arbelderswereld. welke onder achter me Peron was Ingevoerd, "schijnt geleidelijk ian aan terug te keren. Tenslotte wUit het En dat kwam ze inderdaad, terwijl ze nog spra-jl-C-V. opnieuw het voorstel af toenade- ken en haar stem klonk allesbehalve vriendelijk toen rln* 'e zoeken tot het communistische ze begon; verbond v-~ 1.»«—ir«—*•- „Archibald, wat heb Je tegen Blair gezegd over dat geraniumbed? Hij zegt dat hij het ovaal moest maken. En wij besloten dat het vierkant moest zijn". ..Isabella wüde het liever ovaal hebben", antwoord de hij. „Maar het kan veel beter vierkant", herhaalde juffrouw Carlyle. „Het is in orde, Cornelia; Blair heeft zijn orders. Ik wij het ovaal hebben". „Het Is een vervelende sufferd, die Blair. en zo koppig als een muilezel". (Wordt vervolgd) Nood leert bidden in de jongste oorlog hebben velen de waarheid van dit gezegde ervaren. En nood heerst trouwens niet alleen in oorlogstijd De geschiedenis van Gideon is een verhaal van nood. Met weinige, aan duidelijkheid echter niets te wensen overlatende woorden wordt de ellende geschilderd waarin de telkens terugkerende Midianieten Israël dompelen. En dan komt er drie maal achtereen een zinnetje dat begint met „toen". Toen riepen de Israëlieten tot de Here ....Toen zond de Here een profeet tot de Israëlieten.... Toen kwam de Engel des Heren Hier hebt ge dan in drie zinnen Gods weg met Israël, die ook Gods weg is met ons. Nood leert bidden maar voordat God helpt, voordat God zijn engel zendt, gaat zijn oproep tot bekering, tot omme-keer uit. Bidden als men in de knoei zit doen er velen maar hoe weinigeii tonen in hun leven metterdaad de dankbaarheid jegens God als de moeilijkheden voorbij zijn STIJGING NATIONAAL INKOMEN? DE_ Sociaal-Economische Raad, en meer in het bijzonder de commis sie Nationale Economie, is op het ogenblik met het moeilijke werk be last, een advies aan de regering voor te bereiden. Een advies, waarvan de kern is de mogelijke afschaffing van de huursubsidies en de consumenten subsidie op melk, maar dat in wezen de hele sociaal-economische proble matiek raakt waarin ons land thans verkeert. De commissie zal, om te kunnen na gaan welke mogelijkheden tot af schaffing van subsidies er zijn, eerst moeten nagaan, hoe op het ogenblik de financieel-economische situatie van ons land is. Deze blijkt aan de hand van wat mi nister Hofstra in de Tweede Kamer heeft gezegd niet tegen te vallen; een gematigd optimisme voor de toekomst is zelfs gerechtvaardigd. De mone- tair-financiële ontwikkeling gaat be paald in een goede richting; er wordt een belangrijk overschot op de beta lingsbalans verwacht. Er is een gun stige ntwikkeling voor de export en er mag een stijging verwacht wor den van de nationale produktie en van het nationale inkomen. Veronderstellend dat deze conclusies van minister Hofstra juist zijn, kan men zich een beeld vormen van de mogelijkheden, waarop de commissie van de S.E.R. zich bij het voorberei den van het advies zal baseren. Het lijkt ons niet te veel gezegd, wan neer wij suggereren, dat bij de huidi ge monetair-financiële situatie er in de allernaaste toekomst een stijging van het nationaal inkomen is te ver wachten in de orde van grootte van 3 pet., een percentage, dat lager kan zijn, maar ook hoger. Stelt men nu de vraag, welke moge- DE HUREN EN DE MELK lijkheden deze inkomensvergroting opent voor een afschaffing van noemde subsidies, dus welk deel van een eventueel mogelijke loonsver hoging zou aangewend kunnen wor den ter compensatie van prijsverho gingen als gevolg van afschaffing subsidies, dan dient toch eerst ge vraagd te worden, wat op sociaal ter rein in het algemeen als het meest urgent geacht moet worden. In de eerste plaats noemen we dan de nieuwe wettelijke regeling weduwen en wezen en voor invali den. Het lijkt echter niet waarschijn lijk, hoe graag we het anders zouden willen, dat deze regelingen nog 1959 zullen kunnen worden ingevoerd. Voor het nationaal inkomen zullen deze wetten in 1959 dus waarschijn lijk nog geen gevolgen hebben. Voorts zal men zich moeten realise ren, dat de verhoging van premies voor verschillende sociale verzeke ringen krap een half procent zal ver gen, waarbij dan de toeslag van tien cent op de kinderbijslag voor de ge zinnen met de lagere inkomens zou moeten worden gehandhaafd. Ook wacht nog de verwerking de huurcompensatie in de c.a.o.-lo- nen, waarmee in verband met de jeugdlonen en de gemeenteklasse-in deling een 2 pet. loonsverhoging ge moeid zal zijn. Met de 21/» pet. waartoe we nu reeds gekomen zijn, zal ongetwijfeld de eventueel ontstane ruimte in het na tionaal inkomen al voor een belang rijk deel opgevuld zijn. Toch lijkt het ons, dat men moeilijk aan de hier op gesomde zaken zal kunnen ontkomen. Afgezien dan nog van de vraag, of de veronderstelde ruimte voor loonstij ging er inderdaad zal zijn. waarom het in de adviesaanvrage van de regering bij de S.E.R. gaat, namelijk de huur- en melksubsidie, zijn nu echter nog in het geheel niet ln de beschouwingen betrok ken. Wat betreft de huren koesteren we op korte termijn geen al te grote verwachtingen. Dit vraagstuk is in de dertien jaar, die we de oorlog al achter de rug hebben, tot een dermate ingewikkeldheid uitge groeid. dat we moeilijk kunnen ge loven, dat de S.E.R. over enkele maanden met voorstellen zal kun nen komen, die inderdaad een op lossing in het vooruitzicht stellen. Het lijkt ons daarom niet uitgeslo ten, dat op het gebied van de hu ren volgend jaar nog weinig of niets zal gebeuren. Met de consumentensubsidie op de melk staat het naar onze mening anders. Zou het hier niet tot een volledige afschaffing van deze sub sidie kunnen komen, dan zou toch gepoogd moeten worden op korte termijn, althans voor een belang rijk deel, deze subsidie van 100 miljoen af te schaffen. Men dient hierbij te beseffen, dat de prijsre gelingen, die minister Vondeling voor de landbouw heeft afgekon digd, de boeren inderdaad een 100 miljoen producentensubsidie op de melk gaan kosten. Het te kort van het Landbouw Egalisatie Fonds is voor wat de melk betreft met dit bedrag verminderd. Een algehele afschaffing op dit ogenblik van de consumentensubsi die op melk, wat een stijging van de melkprijs met 6 a 7 cent per liter zou betekenen, lijkt ons be halve een moeilijk te verteren zaak voor de werknemersvakbeweging, bovendien ook economisch minder verantwoord. Zulk een drastische prijsstijging in eens zou de melk- omzet waarschijnlijk met 5 pet. of meer doen dalen en de nationale opbrengst van de melk zou hier door gevoelig getroffen worden. Zowel sociaal en economisch is dus de afschaffing van de consumen tensubsidie op melk in twee etap pes te prefereren. De stijging van de melkprijs met 3 cent per li ter zal voor de werknemers slechts een extra belasting betekenen van nog geen half procent van het loon. De verhoging van de sociale ver zekeringspremies, de verwerking van de huurcompensatie in de c.a.o.-Ionen en een gehalveerde af schaffing van de consumentensub sidie op melk zou dus een looncor- rectie nodig maken van ongeveer 3 pet., een percentage, dat naar onze mening de stijging van het nationaal inkomen over 1958 niet ver zal ontlopen. Daarbij dient dan ook nog gesteld te worden, dat de toeslag van tien cent op de kinder bijslag voor de gezinnen met de lagere inkomens wordt gehand haafd. Een oplossing in deze geest heeft voor ons enige aantrekkelijkheden. In de eerste plaats hebben we nooit bijzondere bewondering gehad voor de huurbijslag ter compen satie van de huurverhoging van het vorig jaar. Wanneer deze compen satie in de huren verwerkt zal zijn, zal een reële verhoging van de hu ren met ruim 150 miljoen in to taal ongeveer het drievoudige heb ben gekost. De bijslag kwam al op een 250 miljoen en de verwer king in de lonen kost nog eens een kleine 200 miljoen. Het lijkt ons juist een dergelijk systeem van overcompensatie bij huurverhoging in de toekomst maar vaarwel te zeggen en bij een even tuele nieuwe huurverhoging te zoe ken naar een meer reële compen satie. Daarbij zouden we echter ook willen waarschuwen voor het zoe ken van compensaties in de sfeer van kinder- en gezinsbijslagen, om dat hierin een tendens ligt van ni vellering van de lonen, van een te sterk richten van het loon op de behoefte en van een uit elkaar groeien van loon en totaal inko- Het voor goed uit de wereld hel pen van deze huurbijslag door de verwerking in de lonen lijkt ons echter een goed ding. Voor de werknemers zit hier een aantrek kelijke kant aan, omdat de verwer king voor vele werknemers een ex tra inkomenstijging betekent. Hier tegenover zou dan van de werk nemers ook de bereidheid gevraagd kunnen worden mee te werken aan althans een gedeeltelijke afschaf fing van de consumentensubsidies op melk. Wanneer op deze wijze een loonron- de van 3 pet. tot stand zou komen, zou hieraan het grote voordeel ver bonden zijn, dat de loonstijging overwegend niet ln de consumptie ve sfeer wordt besteed, maar aan gewend ter afschaffing van dingen, die toch moeten verdwijnen. Het lijkt ons juist, dat men met name van werkgeverszijde begrip zal hebben voor deze kant van de zaak en de S.E.R. op korte termijn una niem met een interim-advies bij de regering zal kunnen komen, waarbij wij nationaai-economiscb gebaat zijn. Want wordt men het niet eens en komt er niet spoedig een advies over de hierboven genoemde meest actuele punten, dan is het niet denkbeeldig, dat bepaalde stro mingen in de werknemersvakbe weging toch met looneisen op ta fel zullen komen, die, indien zij verwerkelijkt worden, de consump tie ingrijpender zullen beïnvloeden en eventueel inflatoir kunnen wer ken. Ook blijft dan de vraag open, of de consumentensubsidie op melk, wanneer deze in het geheel niet wordt afgeschaft, gefinancierd zal moeten worden via extra belasting maatregelen. De regering heeft im mers op de begroting voor deze post geen dekking aangegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2