„Versterk financiën van de ontwikkelingsgebieden" Economie en Financiën Minister belooft gesprek over plan-Wilsveen per: f59,75 Nieuw-Guinea mag geen prestigekwestie zijn Marktrisico voor boer door Kamer aanvaard Vlooienmarkt Indonesisch parlement is tegen dure rijst Radio Nieuw-Guinea niet onder censuur 193 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 'S A.R.- en P.v.d.A.-moties vragen (Van onze parlementsredactie) Minister Struycken (binnenl. zaken) heeft gisteravond tijdens de behan deling van zijn begroting in de Tweede Kamer de aanneming van twee moties ontraden, die beide de financiële positie van de gemeenten in de z.g. ontwikkelingsgebieden beogen te versterken. Een motie-Smallen- broek (a.r.), medeondertekend door de heren Beernink (c.h.) en Ritmeester (lib.), wil de oprichting van een ontwikkelingsfonds, waaruit de betrokken gemeenten in overleg met de colleges van gedeputeerde staten zouden kunnen putten ter voorziening in hun noodzakelijke behoeften. Een (reeds dinsdagavond ingediende) motie-Franssen (soc.) wil de gemeenten in gebie den met bijzondere structuurwijziging helpen'langs de weg der subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds Minister Struycken was van mening, dat de betrokken gemeenten meer gehol pen zijn met de regeling, die is neergelegd de spoedig in te dienen nieuwe wet op de financiële verhouding tussen rijk gemeenten. In die wet wordt namelijk voorgesteld de uitkeringsschalen voor de gemeenten te verbijzonderen naar karak- structuur dier gemeenten. De be windsman kon niet inzien, welke voor delen de ingediende moties hebben boven de huidgc situatie, die zeker mogelijk heden biedt om te helpen, welke mogelijk heden ook zijn benut. Naar zijn mening hebben alle gemeen- in na de oorlog heel veel kunnen doen. Wanneer nu een aantal van die gemeenten tan de grond is komen te zitten, dan komt dat omdat ze de hun ge stelde financiële grenzen niet in acht heb ben genomen toen de slechter wordende omstandigheden dat meer dan noodzake lijk maakten. Zij mogen niet verlangen, dat de regering nu maar hun tekorten haar rekening neemt. Dit zou chaos tot gevolg hebben. In het belang van de gemeenten achtte minister het beter om de bestaande, op 31 december a s. aflopende, wet op de financiële verhouding tussen rijk er te verlengen, maai wet tot 1 januari 1959 te laten terugwerken. Mocht de Kamer echter staan op verlenging de socialist Frans had ondeT dreiging met een motie op dergelijke verlenging aangedrongen dan is de minister bereid daarover zijn ambtgenoot van financiën ovei leg te plegen- Rijkspersoneel De minister bracht de Kamer nog eei ider het oog. dat in het kader van c huidige loonpolitiek voor het rijkspersi reel en niet alleen daarvoor loon- c lalarisverhogingen alleen dan lot stand achterstand. De middelbare ambtenaren »i)n er niet in geslaagd dat hnn bezoldiging zo'n achter- toont. Wel verklaard- de minls- bereid tot een gesprek met d« centrales van overheidspersoneel over d< talariswensen der middelbare ambtena De argumenten zal h(j bij die gelegen beid aanhoren en overwegen. Tijdens de middagvergadering toonde de K.V.P.-er Van der Zanden zich ernstig teleurgesteld over het feit, dat de regering de gemeenten, die uit eigen middelen progressie in d<; kindertoelageregelingen hebben gebracht, deswege op de vingers 'Wj centn salari Om Nie d zal willen beweren dat, de organisatie van de NAVO op het ogen blik aan alle wensen voldoet. Nog vrij dag heeft maarschalk Montgomery die ria zijn pensionering wel bijzonder openhartig is geworden in een lezing gezegd dat de NAVO grondig gereorga niseerd moet worden. Maar de remedie van de Gaulle is buiten Frankrijk geen remedie. Hoe zoudenom er maar eens tuee te noemen, West-Duitsland en Italië ooit akkoord kunnen gaan met een soort „raad van bestuur van de NAVO" die noodzakelijkerwijze besluiten zou <jj(J moeten gaan nemen althans voorbe reiden over zaken waarmee ook de defensie van die landen is gemoeid? Hoe zouden de kleinere landen den ken wij aan onszelf genoegen kunnen nemen met een indeling van NAVO- partners in landen '„van de eerste en de tweede orde?" Hoe zou, ten slotte, de gedachte van eenheid en samenwer king binnen het verband van de NAVO gediend kunnen worden met een soort suprematie van deze drie? Wij zijn hel ermee eens, dat de NAVO inderdaad met een flinke reorganisatie gediend zou zijn. terwille van de snelheid van handelen, die te gering is geworden Maar wij weigeren de gedachte te aan vaarden van een soort opperleiding van drie landen, die bovendien juist in de laatste jaren herhaaldelijk hebben be wezen, dat zij het over fundamentele zaken van politieke en militaire aard lang niet altijd eens zijn. Spit in de rug 'j Flink urrtjven mef Klooster- balsem: da warmteopwekkende stoffen verjagen snel de pijn. KI oosterbalsem 'geen goud %o goed" J heeft getikt. Spreker verlangde van minis ter Struycken de toezegging, dat deze ge meenten op dit punt geen moeilijkheden meer zullen ondervinden. Is het antwoord van de minister niet bevredigend, dan zal hierover een K.P.V.-motie worden in gediend, aldus de heer Van 'der Zanden Die motie zal er misschien komen, want de minister kon niet aan het verlangen van zijn partijgenoot tegemoet komen. Hij meende, dat dergelijke progressieve rege lingen een onoverzichtelijkheid in de hand werken, waardoor het algemene loon- en salarisbeleid van de regering wordt door- Kerkbouw Over de subsidiëring van de kerkbouw is nog geen beslissing genomen, maar deze zal niet lang meer op zich laten wachten, zo zei de minister. Aan de mi nisterraad is over deze zaak. waarbij meer dan één minister is betrokken, een nota gezonden. In antwoord op vanuit de Kamer ge stelde vragen over de uitbreiding van het politiekorps in de grote steden zei de minister, dat eerst een overzicht van de behoeften zal moeten worden opgesteld. De kosten spelen hier een grote rol. Een uitbreiding met 1000 man voor de drie grote steden komt gekapitaliseerd neer op een bedrag van f 175 miljoen. De sa larisverhoging voor de gemeentepolitie wacht op de werkclassificatie. De com missie, die zich met die classificatie bezig houdt, is haar werkzaamheden begonnen. De heer Smallenbroek heeft de minis ter nog voorgerekend, dat er in ons land van de 48 gemeenten, die meer dan 30.000 inwoners tellen, slechts 4 een a.r. burge meester hebben (Hilversum, Ede, Voor burg en Bussum). Mocht in de nu ont stane vacature-Voorburg geen a.r. wor den benoemd, dan daalt het aantal dus tot 3. wat in verband met de sterke po sitie van het a.r. volksdeel toch wel zeer laag moet worden genoemd. Ni ning 5 positie bepalend zijn de burgemeester. R aar aanleiding r de benoeming van ister Struycken zet- n dit a.r. betoog en door de beer Franssen (soc.) terzake geleverde kritiek nog eens ln het kort zijn benoemingsbe leid uiteen. Bij burgemeesterbenoemin gen. zo zei hij, wordt in het algemeen ge zocht naar een vertegenwoordiger van de meerderheidspartij, en. zo die er niet is, van de grootste partij. Daarnaast wordt met name wanneer de samenstelling van de raad gevarieerd is stellig ook gerekend met factoren als geschiktheid en bekwaamheid. De minister hoopte spoedig met de Ka mer een gesprek te kunnen voeren aan de hand van de heden veischenen nota over de uitbreiding van de Haagse agglo meratie. De IJmond-bestuursconstructie wilde de minister niet beschouwen als een precedent voor de regeling van an dere agglomeraties, zoals die van de Nieuwe Waterweg en de Haagse. Het pro bleem van elke agglomeratie moet op zijn eigen merites worden bezien. De bewindsman kon de door de tole rante filmkeuring verontruste ir. Var (s.g.) niet geruststellen. Hij zag geen leiding bijzondere maatregelen te ne tegen filmvertoningen. De verantwoorde lijkheid voor de jongeren berust z.i. niet in de eerste plaats bij de overheid, maar bij de ouders. Vermeld zij nog. dat de minister de heer Verkerk (a.r.) toezegde overleg te zullen plegen met zijn ambtgenoten over de mogelijkheid een wettelijke regeling te treffen ter bescherming van de ge meentewapens en de nationale vlag tegen misbruik voor commerciële doeleinden. In luxe etui Zeer modern, zeer chic, zeer sterk dameshorloge. Zes modieuze asymmetrische modellen I kit» 9. Ulrwtt Kamervraag over koelhuisboter Het Tweede Kamerlid C. Egas (soc. heeft schriftelijk aan de minister va landbouw, visserij en voedselvoorzienini gevraagd 1. Is het waar, dat speculaties hebben plaatsgehad met aangekochte paftjj) koelhuisboter en dat deze speculaties ct nadelige invloed hebben gehad op de koelhuisboter, die de consumenten is geboden? Zo ja, kan de minister dienaan gaande nadere mededelingen verstrek ken? 2. Kan de minister vooits mededelen, of maatregelen zijn getroffen ter beteu geling van bovenbedoelde speculaties en. zo ja, acht hij de getroffen maatregelen voldoende ter voorkoming van deze euvelen? 3. Hoe is in dezen de verdeling van de bevoegdheden tussen ministerie en be drijfschap? Minister Helders aan Tiveede Kamer Geen gezamenlijke diensten met Australië bestuursdiensten en ontwerpen van gemeenschappelijke ontwikke- fingsplannen door Nederland Australië inzake Nieuw-Guinea is voorlopig niet de bedoeling. En of de samenwerking tussen beide lan den daar wel toe zal leiden valt al thans nu nog niet te overzien. Dat zegt minister Heldert in zijn Succes voor minister Vondeling (Van onze parlementaire redacteur) GISTEREN MOEST MINISTER VONDELING voor de vijfde maal in de Tweede Kamer verschijnen om de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening te verdedigen. Maar de bewindsman zal ten slotte tevreden naar huis zijn gegaan, want het resultaat was, dat de meerderheid van de Kamer de verdere ombuiging van het melkgarantieprijsbeleid heeft aanvaard. Van de vier moties, die over het marktrisico voor de veehouder igediend, is er ten slotte maar één aangenomen. tegemoetkomende houding. En als zijn Dat was de motie van de heer Vrede- ling (soc.). waarin de regering genodigd het marktrisico voor één jaar te doen gelden. Tevens werd de regering in dit voorstel gevraagd „aanvullende maatregelen te treffen, die het markt risico voor de melkproducenten beper ken tot een in overleg met het land bouwschap nader vast te stellen percen tage van de beloning: •entei zijn istgesteld". De minister van landbouw zal er lang zamerhand wel aan gewend zijn dat de Kamer moties op zijn beleid indient. In het begin van dit jaar, toen de be- dsman begon aan de ombuiging van het melkbeleid, deponeerde de Kamer aar liefst zeven moties op de regerings- fel. Maar desondanks werd deze be leidsombuiging in principe aanvaard. dit betreft heeft de geschiedenis zich dus vandaag herhaald. Minister Vondeling mag niet mopperen. De aanneming van de motie Vredeling zal echter voor de indiener zelf een meevaller zijn geweest. Hij heeft dit te danken aan het onhandig optreden van leer Engelbertink (kath. v.). Met heel klein beetje politieke behen digheid had deze afgevaardigde zelf dc kunnen binnenhalen. In zijn ie werd het principe van het markt- :o voor dit jaar aanvaard, maar de .P. fractie wilde een bodem in dit :o leggen. Daarover zou nader over- met het landbouwschap gevoerd :ten worden. Minister Vondeling had reeds verklaard tegen dit voorstel eigen lijk geen bezwaar te hebben. Hij vond het alleszins billijk een bodem in het marktrisico te leggen als de internatio nale zuivelmarkt nog ongunstiger wordt dez« Dat de heer Engelbertink daaruit de vrij moedigheid had geput om zijn motie in te trekken (zoals de minister had ge suggereerd) dan had hij een succes be haald. Zijn volgende stap zou dan de verklaring kunnen zijn dat hij geen be hoefte had aan de motie Vredeling. De heer Engelbertink heeft echter, in weer wil van zijn toezegging, zijn motie ge handhaafd. Waarschijnlijk vond hij de omschrijving van het begrip „abnormale omstandigheden", zoals de minister had gedaan, te vaag. Maar daarover verkeren we ki twijfel, want de K.V.P. afgevaar digde heeft niet verklaard waarom hij zijn motie toch handhaafde. Het resul taat was dat hij het pleit op het nipper tje heeft verloren. Met 60 tegen 61 (Zie vervolg pagina 7) morie van antwoord aan de Tweede Ka mer over de begrotingen 1958 en 1959 voor Nieuw-Guinea. In een dergelijke fase van de samen werking zal de wederzijdse gedragslijn ten opzichte van de autochtone bevolking onder de ogen moeten worden gezien. Mr. Helders stemt in met de opvatting van vele leden van de Tweede Kamer, dat Nieuw-Guinea geen zaak van natio naal prestige mag zijn, anders dan van wege de wil om cr, in het belang van land en volk, een grootse taak te ver richten. Ook de regering is vgn oordeel, dat men nationale verplichtingen van zede- tijke aard niet zonder meer afhankelijk moet stellen van internationale factoren. Een realistische benadering van interna tionale aspecten kan slechts bevredigend zijn als deze aspecten, met de vervulling van die verplichtingen in overeenstem ming zijn. Weinig olie De vooruitzichten voor oliewinning op Nieuw-Guinea zijn niet bijzonder gunstig. De winning bij Klamono zal binnen niet al te lange tijd geleidelijk afnemen en bij Wasian en Mogoi loopt de produktie zo sterk terug, dat in de naaste toekomst wellicht de winning geheel moet worden gestaakt. Het onderzoek naar olie in Zuid west Nieuw-Guinea heeft nog niet tot een positief resultaat geleid. Binnenkort worden drie mijnbouwkun- dige onderzoeken ingesteld om na te gaan of de exploitatie van de delfstoffen lonend zal zijn. Tot nu toe is de aanwezigheid van 118 miljoen ton nikkel en kobalt- houdend laterieterst aangetoond. Er is ook wel steenkool in de bodem, doch delving daarvan heeft weinig zin, omdat de kwaliteit maar matig is en de lagen verspreid zijn, zo blijkt uit de Hel- ER LS GEEN REDDEN meer aan. Parijs zal in de komen de maanden een van zijn at- tracties kwijtraken, de be kende vlooienmarkt aan de noordelijke rand van de' stad tussen de Porte de Clignancourt en de Porie de St. Quen. gaat verdwijnen Het dorado van lompenhandelaars, van souvenirjagers en van stem mingsfotografen. is door de groei van de stad in verdrukking gekomen Kramen, schuren, marktgebouwen. tenten en loodsen moeten het veld ruimen voor een enorm woningbouw project van de gemeente St. Quen. Een 15.000 figuren, van wie er velen op de grens leven van wat mag en niet mag. moeten wijken voor de stedebouwkundigen. Wie wel eens in Parijs is gewast heeft de betoemde vlooienmarkt, die een terrein van ongeveer 75 ha in beslag neemt, zeker eens bezocht Het is een wereldbekend toeristisch centrum geworden, dat de Seinestad niet meer kan missen. De omzet van een 100 miljoen gulden per jaar. waarvan een groot deel in buiten landse deviezen, kan economisch niet meer worden gemist. Daarom is plan ontworpen voor een nieuwe vlooienmarkt, die is geprojecteerd aan de rand het paradeterrein van St. Quen. Dit plan omvat de bouw van tienduizend marktstalletjes van beton en glas kijk. hiertegen zijn de handelarer» nu in opstand gekomen, want dat bevalt hen helemaal niet. In de ste plaats hebben zij bezwaar tegen de orde. de netheid en de regelmaat die de nieuwe markt met zich brengt en in de tweede plaats vinden ze dat de fiscus te gerrfakkelijk ee inzicht gaat krijgen in hun zaken. En daarom hebben zij een tegen voorstel ingediend: een uitgebreid project van een marktstad met gazijnen en winkels rond een groot marktplein waarop echter als vroe ger kraampjes zouden mogen staan. Net als bij een tentoonstelling zou er om het hele telrein een muur moeten komen met een indrukwek kende poort. Dit voorstel is aangenomen. De gemeenten die voordelen hebben bij een goed functionerende vlooien markt. wilden de handelaren beslist niet dwars zitten. De „marche aux puces" zal dus in al zijn geheimzin nigheid blijven voortbestaan, zij het ook op een andere plaats. Een merk waardig stuk romantiek gaat geluk kig niet verloren. Nog steeds kan men er ontdekkingen doen. nog steeds worden er schilderijen ontdekt: im pressionisten, kubisten, beeldhouw werken die voor de revolutie of voor de commune van 1870, in de palei zen van de adel stonden. De vlooien markt is een helerscentrale en een schatkamer. Jaren voor de oorlog vond een bezoeker er een van Fra- gonards beroemde schilderijen. „Het gestolen hemd" hij kreeg het voor 20 franken en verkocht 't voor en kele miljoenen aan het Louvre. Ove rigens is dit wel het record van de vlooienmarkt geweest. Symposion k.i. bij de mens De Protestants-christelijke artsenorga- ïisatie (secretariaat: Geestbrugweg 50, Rijswijk Z.-H.) houdt zaterdag 15 no vember in hotel „Des Pays Bas" in Utrecht een symposion over „Kunstma tige inseminatie bij de mens". Men be gint om kwart over elf. Het woord zullen Hijmans, Rotterdam, dr. J. .Janssens, gynaecoloog, Amsterdam, dr. F. T. Diemer-Lindeboom, juriste, Rotterdam en dr. M. H. Cohen Stuart, psychiater, Rotterdam. De bij eenkomst is bestemd voor artsen en ju- Uitkijken is de boodschap! Een kleine demonstratie van het feit dat 2 van de 3 Nederlanders wèl goed uitkijken als ze een balpen kopen. Ze vragen een BIC en krijgen 'm ook - BIC, de béste balpen Maar HIJ, nummer 3 - die kijkt niet, die neemt maar wat. Erg onverstandig. Want BIC, de échte BIC met schokbreker is de soepelste balpen - voor een goed, persoonlijk handschrift en...'de voordeligste balpen die u kunt kopen let op: de naam BIC staat op de schacht Vraag altijd de échte BIC en kijk liever twéé keer! Commandant Sarbini van Oost-Java werd al rebels.... TAE INDONESISCHE REGERING heeft geen uitvoering gegeven aan U haar besluit om de prijs van importrijst van drie en halve roepiah te verhogen tot vijf roepiah en twintig cent. De plaatsvervangend premier Hardi heeft gisteravond in het parlement verklaard, dat het besluit is .bevroren" en dat de oude prijs wordt gehandhaafd. Voorts beloofde de Indonesische rege ring de resolutie van parlementsleden tot herziening van de rijstovereenkomst met de Sowjetunie te bestuderen. Daarbij zou namelijk 200.000 ton rijst worden gekocht Rijksmiddelen op herziene raming E RIJKSMIDDELEN hebbrn o eerste negen maanden vai 5307,7 miljoen opgebracht tegen een oorspronkelijke raming van ƒ5900 min, doch bij de herziene raming is de 40 min achterstand in september ingehaald. Vorig jaar bedroeg de opbrengst over dc eerste 9 maanden ƒ5651,6 min. Gedu rende september kwam 580.5 min bin- rn tegen vorig jaar 528.5 min. Aan kohierbelastingen werd in septem- Er is in Nieuw-Guinea geen sprake van ook maar een enkele vorm van censuur op de publikatie van het nieuws door het kantoor voor voor lichting en radio-omroep. Dit zegt minister Helders naar aanleiding van liet verslag van de parlementaire missie, die in 1957 een bezoek aan dit gebiedsdeel heeft gebracht. „Wel is er sprake van overleg met de gouvernementssecretaris van Hollandia over de wijze waarop het zuiver politieke nieuws wordt gepu- 1 liceerd", verklaart de minister in zijn memorie van antwoord op de begrotingen van 1957 en 1958 voor Nieuw-Guinea. De minister voegt hieraan loe, dat ernaar wordt gestreefd het nieuws door Radio-Omroep Nieuw- Guinea op een rustige wijze te brengen met vermijding van sensatie. de ber ƒ129.5 min opgelegd tegen 780 min in augustus, daar de voorlopige aanslag regeling vennootschapsbelasting over boekjaar 1958 grotendeels is afgewikkeld Aan deze belasting is slechts ƒ8.3 min opgelegd, zodat het totaal voor 1958/59 op 1064,7 min komt. Voor inkomsten belasting werd ƒ70,6 min aan definitieve aanslagen-1956 en nadere voorlopige-1957 opgelegd, benevens 17,7 min voorlopige aanslagen-1958 zodat het totaal der laat ste op ƒ961.5 min komt. Betrekkelijk wei oig definitieve aanslagen-1956 en voorlo pige-1958 zijn nog te verwachten. In het derde kwartaal wordt begonnen met de definitieve aanslagregeling 1957. Bij de ivoerrechten kwam de hogere opbrengst an het bijzonder invoerrecht op benzine >t uiting. De opbrengst der afzonderlijke midde- n was in miljoenen guldens over de ■rste 9 maanden: Inkomsten 1197.7 (v. j 1320.5), vermogen 66 (77), vennootsch. 433,7 (610,5), grond 39.5 (47.3), personeel 53 (39,1) kohierbel. (1.3), loon 910.) (853,4), dividend 107,1 (83,8), commissaris- en 16 (15,9), verevening (72,8), motor ijtuigen 93.1 (88.4), invoer 610,9 (663,8), gedistilleerd 101,5 (99.4). bier 25,7 (27.1) suiker 62,5 64,4), tabak 351,6 (327,3), om zet 1027,8 (1071,7). zegel 44,7 (37,6), registra ^8.6 (53,2). successie 85.1 (84.3), vermo- gensaanwas 2,1 4.9). vermogensheffing - (Ui). Samenwerking Englebert en U.S. Rubber De N.V. Handelmij. v.h. O. Englebert en Cie. te Amsterdam zal in Nederland produkten verkopen van de U.S. Rubber, o.a. de Royal-banden, ten gevolge Engleberts Belgische moedermij. er Amerikaanse concern, dat de grootste rubberverwerkende industrie en de vier de, spoedig, derde producent is van ban den in de Verenigde Staten. Tevens neemt U.S. Rubber een minderheidsbe lang in de Belgische Englebert en beide bedrijven verenigen hun financiële ope raties en wetenschappelijk onderzoek, doch de vrije mededinging behoeft niet te verdwijnen en Englebert heeft door deze transactie haar middelen versterkt. Verschillend temperament Ned. Kaiser-Frazer De aandeelhoudersvergadering v de Nederlandsche Kaiser-Frazerfabrieken heeft het voorstel tot liquidatie aanvaard. Deze zal geschieden door de directie onder toezicht van commissarissen. Voor gesteld was dat 10 pet van het overschot op de verkoop van machines e.d. onder aftrek van f 900 000 statutaire r< f 924.000 boekwinst na belasting ten goede zal komen aan directie en commissaris sen. Twee maanden na neerlegging van de definitieve liquidatiebalans kan de totale uitkering geschieden doch dere voorlopige uitkering ligt in de be doeling Men moet er mede rekenen, dai de fabriek pas wordt betaald nu dit li- quidatiebesluit gevallen is Brillant-Plastics Morgen zal ir. G. Boschloo, voorzitter van de stichting Nederlandse Export- combinatie te Vierssen in Wcstfalen de Brillant-Plastics G.m.b.H., dochteronder neming van Brülant Plastics N.V. te Amersfoort, openen. British American Oil. Naar aanleiding m dc uitgifte midden oktober van nieuwe aandelen, heeft het administratie kantoor bericht bezig te zijn met maat regelen ten behoeve van de houders der certificaten, die op de Amsterdamse beurs worden verhandeld; thans wordt verno- dat de certificaathouders tegelijk de volgende dividendbeuling een extra-uitkering, zij het uiterst gering, kunnen tegemoet ren. tegen een prijs die een miljoen gulden hoger zou zijn dan rood China voor een zelfde hoeveelheid In rekening brengt. Intussen had do militaire commandant van Oost-Java, kolonel Sarbini, reeds ge weigerd uitvoering te geven aan dit be sluit en tevens twee andere besluiten naast zich neer gelegd, waarvan het eer ste verschillende rijstprijzen invoerde voor ambtenaren en de bevolking, en het tweede de toewijzing van suiker aan do bevolking van Oost-Java met twintig pro cent verlaagde. Als regionaal bestuurder krachtens de staat van oorlog en beleg verklaarde hij deze besluiten met het oog op veiligheid en rust niet te kunnen uit- „Wij zullen behoorlijk schadevergoeding betalen99 De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio heeft gisteren tc Washington na een onderhoud met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles ver klaard, dat het onjuist Is te spreken van „confiscatie" van Nederlandse eigendom men. Wij houden ons. zeide hij. aan de in ternationale beginselen inzake nationali satie. Er zal een behoorlijke schadevergoe ding worden betaald. Hij vertelde voorts, dat er van gedachten was gewiseld over Nederlands Nieuw-Guinea. Toen men hem vroeg of er over de Indonesische wapen aankopen in de Verenigde Staten gespro ken was, zeide hij, dat dit „niet precies" het geval is geweest. Peanut bntter (Pindakaas) Ia rflk aan en een bron van kracht ei held. De fjjnate pindakaas koest 7/lc//liff/zn'd WEER VLIEGTUIG VERDWENEN? De Cubaanse luchtvaartmaatschappij heeft gisteravond bekendgemaakt dat aan van haar toestellen .wordt vermist op een vlucht boven de provincie Orlëote 1< bekend is deze provincie ln handen van rebellenleider Fidel Caetro. .Van boord bevinden zich ean baman- n:ng van drie leden en passagiers, un der «1e tien vrouwen. Hel betreft aan toeatal van bat typa Douglas DC-#.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5