Jlieuwe gtihsclw (üourmtl f Struycken tot Kamer Wils veen dè plan oplossing Wetsontwerp IS m voor bereiding Eisenhower verzekert Geen wijziging in het buitenlands beleid If Moordaanslag voor ambassade van Tunesië in Bonn Franse troepen opereren op Tunesisch gebied Chauffeur reed door na dodelijke botsing DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2-55 per maand; 0 59 per week. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11407 CHRISTEL!JK'NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantPMtlch is gfjfbleueti tnyn hert in tcafjcnspoer Peperduur RAI-GEBOUW Zie pagina 7 Ook blik gericht op Leiden en Delft TN ZIJN GISTEREN bij de Tweede Kamer ingediende nota over de uitbreiding van de Haagse agglome ratie schrijft minister Witte dat op t korte termijn een uitbreiding naar het oosten noodzakelijk is. De re gering meent dat de nodige bestuur lijke voorzieningen thans moeten worden voorbereid. Minister Struycken van binnenlandse saken meent dat de stichting en het be stuur van het nieuwe complex, dat op den duur een afzonderlijke gemeente moet vormen, voor de eerste periode hoofdzakelijk aan een vertegenwoordiging van de Haagse agglomeratie moet wor den toevertrouwd. J Het plan Wilsveen biedt de beste oplossing. De regering acht het niet waarschijnlijk, dat door spreiding van de overheidsbureaus de groei van de Haagse agglomeratie belangrijk zal worden afgeremd. 2 Omdat de ruimtelijke mogelijk heden van Den Haag vrij beperkt zijn, heeft men de blik gericht naar Leiden en Delft. De commissie Westen des lands meent dat Delft (nu 66.000 inwoners) tot 1980 kan uitgroien tot 120.000 inwoners en dat de Leidse agglomeratie (nu 146.000 inwoners) tot 1980 zich kan uitbreiden tot 230.000 inwoners. Uit ruimtelijk oogpunt zou een dergelijke ontwikkeling de rege ring welkom zijn. Er is zelfs overwogen of de groei van Leiden niet nog groter zou kun nen zijn, maar daarop meent de rege ring met het oog op de betrekkelijk korte periode tot 1980 niet te mogen rekenen. 3 De regering is tegen de gedachte van een sterkere uitbreiding van een aantal kleinere plaatsen als Woer den, Bodegraven, Gouda. e.d. De groei van de Haagse agglomeratie zal uiter aard niet buiten die plaatsen omgaan, maar zij kunnen de toeneming van de agglomeratie niet overnemen. Uit oog punt van ruimtelijke ordening zou dat niet wenselijk zijn. Minister Struycken heeft reeds de voorbereiding ter hand genomen van een wetsontwerp, waarin de ver wezenlijking van het plan Wilsveen in hoofdzaak wordt toevertrouwd aan een vertegenwoordiging van de Haag se agglomeratie. e Daarin zal tevens worden voor zien in de behoefte aan coördina tie van het beleid der gemeenten, die tot de Haagse agglomeratie behoren. In de nota zegt minister Witte ver der, dat bij de Leidse agglomeratie zich speciale moeilijkheden voordoen, omdat bij deze ontwikkeling zeven gemeenten zijn betrokken. Ook het bewaren van het historisch schoon vooral in Delft 1 de woningtoestan den (vooral in Leiden) en de verkeers problemen, brengen vele moeilijkheden met zich, indien de veronderstellingen van het rapport Westen der lands zou den worden verwezenlijkt. Paus dankt Koningin Paus Joannes XXIII heeft koningin Juliana in antwoord op Haar telegram een antwoordtelegram gezonden: „Wij danken Uwe Majesteit voor Haar wensen, waarvoor wij zeer gevoelig zijn en van onze kant roepen wij van ganser harte de goddelijke bescherming in voor Haar, voor de koninklijke familie en voor geheel Nederland." Sukarno begrijpt Australië niet Onderzeeboten duiken weer op Sukarno heeft in een rede gedurende zijn reis in de omgeving van Nederlands Nieuw-Guinea verklaard, Australia's hou ding inzake Nieuw-Guinea niet te kun nen begrijpen. Tijdens de onafhankelijk heidsstrijd steunde het Indonesië, doch daarna is het omgezwaaid en het steunt de Nederlanders, terwijl Indonesië een naaste buur is en Nederland ver weg. De militaire commandant van de Zuid- JVlolukken overste Pieters beweert, dat de geest der bevolking in zijn gebied, die' Nieuw-Guinea wil „bevrijden" zo explo sief is. dat er gemakkelijk Incidenten kunnen ontstaan. Voorts beweerde hij, dat er in de wateren van de Molukken nog steeds buitenlandse onderzeeboten worden opgemerkt. „Deze onderzeeboten waren merendeels van de Nederlandse marine", zeide h{j. „Dit bleek duidelijk uit de taal, waarin de bemanningsleden spraken, zoals door de opvarenden van Indonesische vissersboten was gehoord". DE REPUBLIKEINSE nederlaag i de verkiezingen voor Congres zal geen gevolgen hebben voor de Amerikaanse buitenlandse politiek. President Eisenhower heeft giste ren gezegd, dat de grondslagen van het buitenlandse beleid ongewijzigd blijven. Met nadruk verklaarde de President geen grote moeilijkheden te verwachten nu de democraten hun meerderheid in de beide huizen zienlijk hebben versterkt. Ik heb al tijd nog met een Congres moeten Artikel vol excuses Boris Pasternak haalt volledig bakzeil Nieuwe stad met 105.000 inwoners Het plan Wilsveen, waarover sinds zijn bestaan al veel te* doen Is geweest. Is In sterke mate gericht op het opnemen van de overbevol king van de Haagse agglomeratie. Het plan bedoelt een stad met 105.000 Inwoners te stichten op een oppervlakte van 1330 ha, een stad die functioneel zo zelfstandig mo gelijk zal moeten zijn ln econo misch, cultureel en sociaal opzicht en die het z.g. „middengebied" in de Randstad zo min mogelijk moet verstoren. De stad, bestaande uit vijf wjjken rond een stadskern, zal aan de zuidzijde de rijksweg Den HaagGouda begrenzen! zie htt kaartje) en de spoorlijn Den Haag— Gouda, waaraan een station zon moeten worden gebouwd. In de richting Leidschend&m en aan de andere kan In de richting Zoeter- meer is een open strook gehand haafd, om de belendende bebou wingskernen de gelegenheid, een eigen leven te ontplooien, niet te ontnemen. Aan de noordoostzijde grenst de stad aan het oliegebied. Het daar vinden van olie noopte vorig jaar tot een wijziging van het oorspronkelijke plan Wilsveen. Dc nieuwe stad. die ruim zal worden opgezet met groenstroken, sport parken en plantsoenen, krijgt goede verbindingen met de Haagse agglo meratie. zowel als het duingebied, het Wassenaarse parkgebied en de Zuidhollandse plassen. Van agra rische zijde bestaat veel verweer tegen het plan, omdat het land bouwareaal erdoor zou Inkrimpen. In de loop van zijn bestaan hebben actiecomité's In Leldschendam. Zoetermeer en 8tompwijk zich er tegen verzet, evenals organisaties op agrarisch terrein. De orallggen- illen namelijk grond i afst i als hel daag verklaard, zich nu te reali seren, dat het toekennen van de Nobelprijs voor zijn roman Dr. Zji- vago „een politieke daad" uhm de verklaring, gepubliceerd door het partijblad Prawda, herhaalde Paster nak dat hij vrijwillig en bewust de prijs van de hand heeft ggwezen, eraan toevoegend: „Alles wat mij is óverkomen, is natuurlijk een gevolg van mijn daden." „Aanvankelijk", aldus de schrijver, Iri vaardde ik de prijs als een literaire derscheiding. Ik verheugde mij erover en bracht dit tot uitdrukking in hot telegram dat ik zond aan de secretaris van de Zweedse academie. Maar ik had ongelijk". Pasternak verklaarde dat hij zijn fout heeft gemaakt, omdat hij reeds vijf jj (Van onze correspondent) BONN, donderdagochtend KEN SÓHOT knalde gisteren omstreeks het middaguur uit een rijdende zwarte Mercedes voor de Tunesische ambassade in Bad Godesberg. Het brof de bestuurder van een onder een Frans nummer rijdende Peugeot in wang en hals. Later, toen de zwarte Mercedes al lang was verdwenerf en politie en een ziekenwagen in ijltempo op het toneel van de schietpartij waren verschenen, bleek deze bestuurder de 27-jarige juridische student Anetziane Ail Achene te zijn. Hij bekleedde de functie van door de bondsregering uiteraard niet als zodanig erkende zaakwaarnemer van de Algerijnse rebellenregering in Kairo. Het was dus een politieke moord aanslag. echter nu ook kwijt is. Toen hij in het Joaniter-ziekenhuis in Bonn werd geope reerd (de kogel was in zijn hals blijven Tunis protesteert bij Parijs: TUNESIË heeft gisteren bij Frank rijk geprotesteerd tegen opera ties van Franse troepen op Tune sisch grondgebied. Bij Sakiet-Sidi- Joessef, het grensplaatsje dat in februari door de Fransen werd ge bombardeerd, zouden Franse troe pen ter sterkte van twee regimenten, ondersteund door 42 tanks, een aan val op Algerijnse rebellen hebben gedaan. Volgens een bericht uit Tu nis werd daarbij een Tunesiër ge dood en één gewond. Volgens «en communiqué ven het Tu nesische ministerie van voorlichting is het gevecht bij Saklet-Sidi-Joessef op 2 november geleverd, terwijl de Franse troepen gisteren onder dekking van mor tiervuur waren opgerukt naar Kalaa'. Se nan. Volgens de laatste berichten zijn de troepen echter niet ver de grens over- In Algiers doen hardnekkige geruchten de ronde, als zou premier De Gaulle in het geheim tot een overeenkomst zijn gekomen voor een «taakt-het-vuren. Van gezaghebbende zijde, zowel in Parijs als rn Algiers, werd aan deze geruchten ech ter niet veel geloof gehecht De recherche, gesteund door de diplo matieke vertegenwoordigers der Ver enigde Arabische republiek en Tunesië, heeft inmiddels het onderzoek in de" mysterieuze moordaanslag ter hand genoitien en zoekt in de eerste plaats naai de zwarte Mercedes, waarvan het ken teken bekend is. Het zal niet zo moeilijk zijn om deze auto te vinden. Maar moeilijker is het de beide mannen op te sporen, die volgens ooggetuigen in de wagen zaten en van wie er één een revolver van een nogal zwaar kaliber moet hebben gehad, die hij met grote vaardigheid tegen de student Anetziane heeft gebruikt. De Algerijn had een paspoort van de Verenigde Arabische republiek, dat hij „Jeukziekte" ook achter het IJzeren Gordijn De geheimzinnige en raadselachtige huid ziekte de „Osnabrück-jeuk" zoals hij in Duitsland wordt genoemd heeft nu ook slachtoffers gemaakt achter het IJzeren Gordijn. Reizigers, die terug komen uit de Oostzone vertellen, dat ook daar duizenden gevallen van deze ove rigens zeer onschuldige i^ikzickte 'oorkomen. In sommige Westduitse steden "neemt de ziekte langzamerhand af. maar vooral in Frankfort maakte de eoMemie nog ver schillende slachtoffers. Er werden gisteren 200 schoolkinderen naar huis gestuurd omdat de onderwijzers niets meer konden beginnen door het grote aantal zieken. De aandoening werd het eerst in de stad Osnabrück geconstateerd. Zij wordt ge kenmerkt door kleine rode vlekjes op de huid. die een hevige jeuk tengevolge heb- Sommige patiënten krijgen hoge koorts De ziekte houdt over het algemeen vier tot acht dagen aan. Bankdirecteur op Cyprus vermoord In de Cyprische plaats Limasol is van daag een Britse bankdirecteur in een drukke straat doodgeschoten. De aanval lers ontsnapten. De man is het twintigste Britse slachtoffer van de Cypriotische op standelingen sedert 1 oktober. steken) werden nl. uit de binnenzak rijn overjas zijn papieren gestolen. Dat moet zijn gedaan door een landgenoot Anetziane, die voorgaf belangstellend naar zijn toestand te komen informeren. Nie mand weet echter, wie deze Arabier is geweest. Zo heeft Bonn nu dus een politieke schietpartij van het zuiverste w Waar de recherche en inlichtingen diensten van West-Duitsiand eens flink hun tanden ln kunnen zetten Overigens doen alle Arabische diplo maten in Bonn alsof zij wan de prins geen kwaad weten, alsof er in West- Duitsland bijna iedere dag F.L.N.- vertegenwoordigers worden bescho ten en alsof bij zuiver toeval vandaag de aanslag voor de Tunesische ambas sade werd gepleegd. rijksweg NijmegenVenlo heeft gisteravond het leven gekost aan de 39-jarige vertegenwoordiger E. Rijnaarts uit Venlo en de 37-jarige caféhouder P. Peeters, uit Arcen. een kleine onder het dorpje Well een vrachtauto met aanhangwagen passeerde. Het zware gevaarte raakte het kleine voertuig, dat onbestuurbaar geworden over de weg begon te slingeren. Enkele tiental len meters verder vloog het met een zware klap tegen een boom De vrachtwagen stopte na bet onge luk. De chauffeur vertelde tegen een aan hollende boer, dat er een ongeluk ge beurd was en vervolgde zijn weg in de richting Nijmegen «zonder zich te heb ben bekendgemaakt. Men vermoedt thans, dat dc vrachtwagen uit Rotterdam afkomstig is en de politie is bezig met een intensief onderzoek, dat nog geen resultaat heeft opgeleverd. Wel zijn al enkele vrachtauto's aangehouden, maar na onderzoek bleek, dat deze wagens in geen enkel opzicht bij het ongeluk betrokken zijn geweest. 0 In Emmen is gisteravond de 40- jarige motorrijder G. Zwols uit Erm in volle vaart tegen een melkwagen gebotst Hij was op slag dood Zijn echtgenote, die op de duo zat moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden overge bracht. Men vermoedt, dat de motorrij der de melkwagen, die wel verlicht was door een rode lantaarn, in de mist niet heeft opgemerkt. 0 Het 4-jarig dochtertje van de fam Henssen te IJsselstein werd, toen zij gistermiddag plotseling de weg overstak, door een auto overreden. Het kind was onmiddellijk dood. monde, de 75-jarige A. Lavrijscn door een zuiveltankwagen aangereden en le vensgevaarlijk gewond, toen hij per fiets de verkeersweg naar Schijndel overstak. Het slachtoffer overleed enige uren later in een ziekenhuis te Boxtel. 0 Gisteren is in Santpoort de 81-jarige voetganger P. H. Jacques vlak bij zijn woning bij het oversteken van de weg door een auto aangereden. De voetganger overleed ter plaatse. geleden als kandidaat voor dc Nobel prijs Werd voorgesteld. Hij had toen zijn omstreden roman, Dr. Zjivago, nog niet geschreven. De verklaring, die vanmorgen ook werd uitgezonden door radio-Moskou, luidde verder: „Toen ik na een week de vang zag van de politieke campagne om mijn roman, werd ik mij bewust dat dat deze onderscheiding een politieke daad was, die monsterlijke gevolgen heeft gehad en op eigen initiatief, der er door iemand toe te zijn gedwon gen, zond ik mijn vrijwillige weigering in". Zoals bekend heeft Pasternak later een beroep gerioht tot premier Ghroesjtsjef, geen gehoor te geven aan de eisen om hem uit Rusland te verbannen. „In mijn brief aan Ghroesjtsjef heb ik gezegd dat ik door mijn geboorte, mijn leven en mijn werk aan Rusland ben gebon den en dat het voor mij ondenkbaar zou zijn in het buitenland in ballingschap te leven", zo voegde hij hier nu aan toe. De schrijver zei, dat hij ervoor werd gewaarschuwd dat Dr. Zjivago door lezere zou kunnen worden begrepen als een werk dat tegen de communistische revolutie en dc grondslagen van het Sowjeteysteem is gericht. „Ik was mij dit niet bewust en heb er nu spijt van" Wat betreft dc beschuldiging dat hij tn Dr. Zjivago het standpunt heeft ver kondigd dat de communistische revo lutie onwettig was en het ongeluk van Rusland en de ineenstorting van zijn intelligent! a teweegbracht, zei Paster nak nu: „Het is mij duidelijk dat ik der gelijke lompe beweringen niet kan on derschrijven. Mijn boek, dat de Nobel prijs werd toegekend, gaf tezelfdertijd aanleiding tot deze betreurenswaardige interpretatie en dat is de reden waarom ik ten slotte de prijs van de hand wees". Ten slotte ontkende Pasternak, na het toekennen van de prijs bloot te hebben gestaan aan vervolging. „Ik heb mijn verklaring afgelegd uit vrije wil, met een schitterend geloof in mijn eigen toekomst in het algemeen. Ik ben trots op de tijd waarin ik leef en op de men sen die mij omringen. Ik geloof dat ik Stocicholrr mijzelf de kracht zal vinden, mijn goede naam te herstellen en ook het verloren vertrouwen van mijn kameraden". handelen, die door de democraten werd beheerst, voegde Eisenhower hieraan toe. De grote politieke verschuiving naar de democraten heeft deze partij de groot ste meerderheid gegeven in het Congres sedert Roosevelts „New Deal" In de jaren dertig. De democraten hebben 62 van de 98 ze tels in de Senaat veroverd. Dit is twaalf meer dan de meerderheid. Van de ove rige 36 zetels krijgen de republikeinen er 34. De resterende twee worden bezet door senatoren van de 49ste 6taat Aiaska, waar 25 november verkiezingen worden gehouden. Internationalisme Velen zijn van mening, dat dc Ameri kaanse versieringen een overwinning zijn geworden voor het internationalis me. De positie van de isolationisten is ia de democratische partij veel zwakker dan in de republikeinse partij. Over het al gemeen kan gezegd worden, dat de de mocraten meer voor hulpverlening aan het buitenland zijn en voor verlaging van de invoerrechten- Vele Europese bladen zagen het de mocratische succes dan ook als een overwinning van liberale krachten ln Amerika. Tal van kranten wijten de republie- keinse nederlaag voor een deel aan do buitenlandse politiek van Foster Dulles. Als andere oorzaken werden gezien het zwakke beleid van Eisenhower en de economd6che onrust in dc Ver. Staten. Met name de Londense Times wijst op de economische teruggang (vele werklo zen hebben democratisch gestemd) en op de behandeling van de kwestie Quemoy, die veel kritiek dn Amerika heeft gehad. Het commentaar van radio Moskon lag voor de hand. Deze radio was van mening, dat de uitslag een overwel digende veroordeling Is van dc bui tenlandse politiek van Amerika en Engeland. Weinig wind De Bilt verwacht tot morgen- Over het algemeen veel be wolking met hier en daar enlgo regen en plaatselijk mist, weinig wind. Weinig verandering ln temperatuur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De werkzaamheden aan de stuw bij Hagestein, een der be langrijkste complexen van de Rijn-Lek-kanalisatie, vorderen gestaag. De enorme sluis die vlak naast de stuw in aanbouw is, is bijna gereed. De sluis krijgt een lengte van 220 meter, een breedte van 18 meter en een hoogte van 9 meter. In hpt gehele project wordt plm. 60.000 m3 beton verwerkt. Luxembu Parijs Bordeaux Grenoble Nice BerltJn HI

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1