Jlieiuuc £eiïtsf()c (öimronl Grote overwinning voor democraten Nelson Rockefeller houdt de eer hoog Politieke verschuiving in V.S. Verkiezingen m cijfers Juichende verstekelingen in Melbourne Vakcentralen willen een hogere loongrens Vlammenzee op Belgisch vliegveld Twee man per helikopter gered van brandende verkeerstoren Nasser bouwt dam iu Syrië Adenauer voor gesprek over vrijhandelszone V.N.-beroep op atoomlanden Begrotingen afgekeurd E.E.G. en Euratom worden te duur WOENSDAG 5 NOVEMBER 1938 BUREAUS Sleenstraal 37 Directie Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN- 7.50 per kwartaal. 2.55 per maand; 0 59, per week ADVERTENTIES: 020 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 589.18 Directie: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanlvasticfi 1$ ahfbltuen myn hert in Icglicnspocf Negenenedrtigste jaargang no. 11406 PROTESTANTEN rond de oude WERELDZEE Zie pagina 7 DE REPUBLIKEINSE NEDERLAAG in de Verenigde Staten is een feit. Naarmate vandaag meer uitslagen in Washington binnenkwamen, werd het steeds duidelijker dat de democraten hun kleine meerderheid in de Senaat hebben omgezet in een stevige meerderheid, terwijl ook hun meerderheid in het Huis van Afgevaardigden met het uur groeide. Het enige werkelijke lichtpunt voor de republikeinen is de schitterende over winning in de miljonairsstrijd om het gouverneurschap van de staat New York. Nelson Rockefeller versloeg hier de democratische gouverneur Harriman. De overwinning van Rockefeller is van grote betekenis. Immers hij is hierdoor automatisch een nieuw licht geworden aan de presidentiële horizon van 1960. Door zijn succes is de hoop van Harriman op een democratische kandidatuur voor het presidentschap een flinke slag toe gebracht. Bovendien komt door de grote per soonlijke zege van Rockefeller een schaduw te liggen over de kansen van vice-president Nixon, om Eisenhower over- twee jaar op te volgen. Het deblace van de Republikeinse partij maakt duidelijk, dat de kiezers zich het algemeen weinig hebben laten impo neren door Eisenhowers waarschuwing tegen de democraten, die eenmaal aai macht, naar zijn mening een regering politieke radicalen zouden gaan vorr In ieder geval houdt de. nederlaag de Amerikaanse president in, dat hij de twee jaren van zijn ambtsperiode _sn overwegend democratisch Con gres regeren. Hij is de eerste president in de Verenigde Staten, die drie keer achter- t moest werken met een Congres waar de oppositie de meerderheid had. Oorzaken Hoewel de kiezers Eisenhowers politiek dus hebben afgewezen, zijn waarne mening, dat de democratische over winning voor een groot deel 'Is toi schrijven aan de traditionele neiging de kiezers om tussen twee presidentsver kiezingen in tegen de partij te stemmen die in hét Witte Huis regeert. Voorts is volgens velen de ragering-Elsenhower verantwoordelijk voor de recente ecom nfiische teruggang in het land en voor c werkloosheid die daaruit voortvloeide. De voorzitter van de Democratische partij. Butler, schreef het republi keinse verlies vanmorgen dan ook toe aan een groeiend gebrek aan vertrou wen In het vermogen van president Eisenhower en de republikeinse partij om het land te regeren. Butler is van mening dat deze overwinning zijn partij een gunstige positie heeft ge bracht voor de presidentsverkiezingen. Adlai Stevenson, de democratische kan didaat" voor het presidentschap, die t' keer door Elsenhower werd verslagen, gaf als commentaar, dat het volk de demo craten een mandaat heeft gegeven on het land het leiderschap te verschaffen dat het in een gevaarlijke tijd nodig zal hebben. De democraten, zo zei hij, gullen nu meer dan vroager Invloed kunnen uit oefenen op de buitenlandse politiek var de V.S. Richard Nixon, de vice-president, ver klaarde vanmorgen dat de democraten hun overwinning verdienen omdat zij zich bij de verkiezingscampagne veel meer hebben ingespannen dan de republikei nen.. „Zij zijn twee jaar geleden begon nen, wij pas enkele maanden geleden Deze uitslag was onontkoombaar. Wij zul len die fout niet nog eens maken." Voorbeelden Enkele voorbeelden, die de klin kende democratische overwinning demonstreren: In Vermont, een bolwork van de conser Minister Lennox-Boyd: Pion voor Cyprus geen mislukking Groot-Brittarvnië blijft zijn deelgenoot schapsplan voor Cyprus trouw, ondanks de gewelddaden die op het eiland zijn ge pleegd sedert de bekendmaking ervan. Al dus de Britse minister van koloniën, AJan Lennox-Boyd, die gisteren in het Lager huis verklaarde, niet van mening te zijn dat het plan heeft gefaald. De minister verklaarde dat de veilig-1 heddstroepen erin zijn geslaagd veel ter-' roristen gevangen te nemen en voorraden, pens en explosieven in beslag te nemen Zowel minister Lennox-Boyd als premier Macmillan spraken er hun teleurstelling uit dat de Griekse regering zich niet bereid heeft verklaard om binnen het r van de NAVO met de Britten het plan te bespreken. Dodelijke val. De 40-jarige smid L. ven Saane uit Zaandam is dinsdagmiddag van negen meter hoogte urt een dak goot omlar gestort. De man was op slag *ood- vatieve New-England-staten, zijn de democraten er voor het eerst in 104-jaar in geslaagd de meerderheid van, de re publikeinen te breken. In Nevada is de populaire republikeinse senator George Malone verslagen. Hij is een bekende figuur uit het oude Con gres en een uitgesproken tegenstander van liberale wetgeving, in het bijzonder wat de hulp aan het buitenland betreft In Connecticut veroverden de democraten de zes zetels die republikeinen uit deze staat in het Huis bezetten. Vrxjrts slaag den de democraten ar hier voor het eerst in 82 jaar in, de meerderheid in de wetgevende vergadering van de staa* zelf te bethalen. In Californië moest de bekende senator William F. Knowland, die zijn zetel ii de Senaat had opgegeven om te trachten het gouverneurschap te veroveren, toe geven dat hij de strijd van zijn demo cratische tegenstander had verloren. In Pennsylvania, waar president Eisen hower staat ingeschreven, heeft een de mocraat de republikeinse kandidaat voor het Huis van Afgevaardigde® Zo verliep het in de meeste staten. Een uitzondering vormt naast New York dus Arizona, waar de republikeinse senator Goldwater enin slaagde zijn Se naatszetel te behouden, ondanks de felle campagne die da vakbonden tegen hém De democratische gouverneur Orval Faubus werd ook feitelijk zonder tegen stand in Arkansas herkozen. De rassen kwestie was hier het enige punt dat bij de verkiezingscampagne aan de orde werd gesteld. Omstreeks het middaguur nog steeds waren niet alle uitslagen be kend werd in New York de volgen de voorlopige uitslag verstrekt: Senaat: 25 democraten en 8 republi keinen. Slechts één-derde deel de Senaat wordt vernieuwd, zodat de zetelverdeling nu wordt: demo craten 61, republikeinen 34. Nog on beslist: drie zetels. Huis van Afgevaardigden: democra ten 264. republikeinen 118, nog beslist 54. T ACHEND EN JUICHEND drukten de zevenendertig verstekelingen el- L-t kaar de hand, toen aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt te Melbourne een telegram aankwam, waarin gemeld werddat zij naar Ne derlands Nieuw-Guinea mogen reizen. Zij waren dolblij toen zij vernamen, dat zij niet naar Indonesië behoeven terug te keren. President Eisenhower en de nieuwe gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, tijdens een verkiezingsbijeenkomst. De nieuwe gouverneur is de kleinzoon van oliekoning John D. Rockefeller. Zijn fortuin wordt geschat op 200 miljoen dollar. Hij heeft onder Truman en onder Eisenhower reeds verschillende keren een belangrijke rol in de politiek gespeeld. De voorzitter van de democratische partij noemde zijn overwinning een persoonlijk succes en geen overwinning voor het republikeinse bewind. o n In een brief aan het dagelijks be< van de Sociaal-Economische Raad hebben de besturen van het N.Y.V., de K.A.I het C.N.V. dc aandacht gevestigd op het feit, dat de voor de ziekengeld- ci ziekenfondsverzekering geldende loon grens van 1S900,per Jaar niet mei overeenstemming is met het huidige loon niveau. Hetzelfde is naar hun oordeel het geval met dc voor deze en andere sociale verzekeringswetten geldende premie- en uitkcringsgrcns van 19.— per dag. In verband daarmee \yordt er in deze brief op aangedrongen de vraag onder ogen te zien, welke verhoging deze bedra gen dienen te ondergaan ter aanpassing aan het huidige loonniveau. De besturen der vakcentralen wijzen er daarbij op. dat het bedrag van het inkomen, waarovei premie voor de algemene ouderdomsver- zekering wordt geheven, als gevolg van de stijging van het loonniveau pe.r 1 jan eveneens hoger zal worden gesteld. Tevens herinneren zij eraan, dat de S.E.R. zich op verzoek van de staatssecre taris van sociale zaken reeds bezig houdt met de vraag, of afschaffing van de loon grens der werkloosheidswet gewenst is. Voorts' menen de vakcentralen, dat in samenhang met de binnenkort te verwach- ROBERT TREMERIE, de commo dore van de Sabena, die tijdens de watersnood van 1953 vele men sen met zijn helikopter het leven heeft gered, is gisteravond plotse ling weer in actie gekomen. Deze keer was het niet het water, dat Alle zevenendertig verklaarden echter, dat zij de pogingen om in Nederland te worden toegelaten, zullen voortzetten. Zij waren opgesloten op het achterschip werden bewaakt door veertien man an de Nederlandse ha venpoli toie. Het hun toegewezen kleine stukje dek was afgezet met kippegaas. Pater T. Homao, die zich ds. Mackaay als geestelijk verzorger aan boord bevindt, las hun de radioboodschap iet de blijde tijding over, toen het schip Melbourne geerde. De eenentwintigjarige Robert Ferdinan- dus zeide: „Wij kennen alleen de Neder landse taal Al onze familieleden en vrienden in Nederland streden aan Neder landse zijde in de laatste oorlog en tijdens de gevechten voor de onafhankelijkheid van Indonesië". De kapitein van de Johan van Olden barnevelt zeide: „WjJ vonden het ellendig, dat wjj hen moesten opsluiten en deden alles om hen te helpen. De bewakers wa ren hun zeer goed gezind". Het schip, dat emigranten naar Austra lië brengt, zal later te Djakarta 340 Ne derlandse vluchtelingen ophalen. De Ver. Arabische Republiek zal in de Syrische provincie een reusachtige dam in de Eufraat bouwen, die circa twee miljard gulden zal kosten. De minister van financiën van de VAR. Hassan Jobbara, heeft verklaard, dat president Nasser zijn goedkeuring aan bouw heeft gehecht. De dam, die in Jaar zal worden gebouwd, zal meer met een inhoud van 25 miljard kubieke meter water vormen en elektri- teit leveren voor de ontwikkeling va: gehele landstreken in Syrië en Irak. 100.000e Nederlander in Australië De 100.000ste Nederlandse tramigrant van na de oorlog, mevrouw A Zeven bergen. is vandaag een grootste ontvangst ten deel gevallen bij aankomst van d Johan van Oldenbarnevelt In Melbóurm Mevrouw Zevenbergen, haar echtgenoot en jonge kinderen zijn afkomstig uit Ab- benbroek (Z.H.). De Australische minister van immigra tie zei in een toespraak, dat de Neder landse immigranten zeer welkom zijn in Australië. Het gezin Zevenbergen zal zich in Gee- leng vestigen, waar de heer Zevenber gen voor een oliemaatschappij zal wer- Achter de Bernkardkazerne te Amersfoort wordt een net uan. betonwegen aangelegd ten be hoeve van de oefeningen die de tanks van het depot cava lerie regelmatig moeten hou den. De heide had onder de zware tanks ernstig geleden en om een verdere beschadiging te voorkomen, weid naar een middel gezocht dat de Vlas akkers bescherming zou bie den. Een gedeelte van het we gennet is al gereed en wordt dagelijks door de tanks bere den. Op de fotoCenturion- tanks, die een gewicht hebben van 48 ton, op oefening. Op pagina 5 vindt u een verslag over de Vlasakkers. De WESTDUITSE Bondskanselier Adenauer zou wel voor conferentie met de Franse premier De Gaulle en de Engelse premier Macmillan voelen om een eind te maken aan de moeilijkheden bij het instellen van de vrijhandelszone. De Bondskanselier zal zeker een uit nodiging voor een dergelijke conferentie aanvaarden, maar zal zelf niet het ini tiatief voor een ontmoeting met de Fran se en Engelse premiers nemen. Over het algemeen is men in Bonn van mening, dat alleen een politiek ge sprek de onderhandelingen uit de im passe kan helpen. Het Franse persbureau A.F.P. meldt inmiddels, dat Engeland reeds een tegen actie heeft uitgedacht voor het geval, dat de pnderhandelingen over de vrij handelszone zouden mislukken. Vermoedelijk zal Londen een concur rerend economisch blok vormen, dat sterk genoeg is om druk op de Europese economische gemeenschap uit te oefenen De Engelse tegenmaatregelen zouden dan bestaan uit het torpederen van de E.B.U. en de O.E.E.S. Van officiële Engelse zijde is meege deeld, dat paymaster-general Maudling zijn uiterste best doet om de onderhan delingen te doen slagen. Toegegeven werd, dat bij.het mislukken van de vrijhandelszone ernstig gevaar voor de O.E.E.S. en de E.B.U. dreigt. zijn hulp noodzakelijk maakte, maar een felle brand op het Brusselse vliegveld Meisbroek. In de kelder van het verkeers- gebouw was een verwarmingsketel ontploft en de daardoor ontstane brand greep zo snel om zich heen, dat twaalf mensen geen kans meer zagen het gebouw te verlaten en hun toevlucht op het dak moesten zoeken. Twee technici, die m de verkeerstoren aan het werk waren geweest bevonden zich in een al heeLpetelige positie. Kon den de "andere tien met lange ladders de brandweer in veiligheid worden ge bracht, de twee technici, die in de toren waren opgesloten, konden met geen lijkheld worden bereikt. Zelfs de langste ladders waren te kort. Ten einde raad waarschuwde men de helikopterdienst en onmiddellijk werd Tremerie bereid gevonden, hulp te bie den. Met zijn door de vlammen spook- 1~NE ALGEMENE VERGADERING van de V.N. heeft gisterén, in weerwil van de communistische op positie, een resolutie aanvaard waar in een beroep op de drie atoom- mogendheden de V.S., de Sowjet- unie en Engeland wordt gedaan, om de proeven met kernwapens te staken zolang de onderhandelingen over een controlestelsel te Genève voortduren. De resolutie werd aanvaard met 49 tegen negen stemmen bij 22 onthoudin gen. De communistische landen stemden tegen, terwijl zich onder de landen, die stemming onthielden, Frankrijk, Oostenrijk, India. Zweden en Zuid-Slavië bevonden. Nederland stemde voor. Voorts aanvaardde de Algemene Ver gadering drie resoluties die door de po litieke commissie waren ingediend. In door Oostenrijk, Japan en Zwederj gedaan voorstel wordt de hoop uitge sproken dat de besprekingen te Genève ïcces zullen hebben en zullen leiden >t een voor allen aanvaardbaar akkoord. In de tweede door India en Zuid- Slavië ingediende resolutie betuigt de Algemene Vergadering haar steun aan het overleg dat maandag tussen Oost en West begint over maatregelen om ver- lingsaan vallen te voorkomen Ten te onderschreef de Assemblee de aanbeveling van dc politieke commissie de thans uit 25 leden bestaande ont wapeningscommissie uit te breiden tot orgaan waarin alle 81 leden ,van de V.N zijn vertegenwoordigd. Een door India en dertien andere le den ingediend voorstel, waarin erop werd aangedrongen, de kernproeven te staken tot men het eens zal zijn over een controlestelsel, werd met 27 tegen 41 stemmen, bij 13 onthoudingen, afgewe zen. Dit voorstel was eerder in* de po litieke commissie door de betrokken landen teruggenomen, nadat het voor- artikel ervan was verworpen. Het Westen was tegen het voorstel ge kant. omdat dit zou leiden tot een ver- i van kernwapenproeven, zonder dat controle op de naleving zou bestaan. NIEUWEOJBAANSE PRESIDENT Ex-premier Andres Rlvero Aguero is met grote meerderheid van stemmen ge kozen tot president van Cuba, als opvol zijn politieke vriend Fulgencio Batista. In zijn eerste rede als president zei Aguero dat de stemming duidelijk de het Cubaanse volk heeft duidelijk gemaakt, om nu eindelijk een eind te n de slepende burgeroorlog op het eiland. 'achitig verlichte helikopter landde hil. juist te middernacht op het platform van de toren. IJldngs werkten de twee mannen rich in het toestel en veilig werden zij door Tremerie op de begane grond ge- Bij deze brand, die het hart van de nog niet geheel geopende niéuwe luchthaven volledig heeft verwoest, zijn geen per soonlijke ongelukken voorgekomen. Aljcen liepen enkele brandweerlieden lichte brandwonden op, door de fel uitslaande vlammen. Het blussingswerk, waaraan alle brand weerkorpsen uit Brussel deelnamen, werd aanvankelijk ernstig bemoeilijkt door de slechte druk op de waterleiding, die er de oorzaak van was. dat uit de meeste slangen maar een dun straaltje water stjpelde. Pas twee en een half uur na het begin in de brand begon het water goed te stromen en 't duurde toen niet lang meer of de brandweerlieden waren het vuur meester. De materiële schade is groot. De minister van verkeer, P. W. Segers verklaarde, dat „de Belgische staat bij zichzelf verzekerd is en dat deze ramp gewéldig bedrag zal gaan kosten". Tb. Paus Joannes XXIII. die gisteren plechtig werd gekroond. Op hgt hoofd heeft hij een rijk bewerkte tiara. ten verhoging van de uitkeringen der A O W de S.E.R. aandacht, zal dienen te schenken aan een verhoging van dc toe slagen op renten Ingevolge d,e lnvalidi- terits- en ongevallenwetten, alsmede aan de vraag in hoeverre de huidige kinder- bijslagbedragen nog in overeenstemming zijn met het gestegen loonniveau. Weer Thor raket na lancering vernietigd Een machtige Thor-raket voor middel bare afstand (het hart van de maanraket Pionier) is vanmorgen vroeg na het lanceren met een schitterende lichtstraal ïlt elkaar gesprogen. Hst is de vijfde achtereenvolgende maal dat een ballistisch wapen in de paar af gelopen maanden ontploft. Dc stukken van de raket schijnen tn de Atlanüsche Oceaan gevallen te zijn. De Amerikaanse luchtmacht deelt mee, dat een storing optrad 30 seconden na het lanceren en dat de raket door de vei ligheidsofficier vernietigd werd. Nadat de 22 meter lange raket omhoog ging, begon zij bfjpa onmiddellijk naar links en rechts te slingeren. Na ongeveer 25 seconden, terwijl zij nog steeds een smalle vuurstaart achter liet. ging de Thor plotseling naar links. Toen greep de veiligheidsofficier in, drukte op de knop en de raket sprong uit elkaar. De bratjdende stukken regenden om- laag in het water. Een grote zwarte wolk h:ng tegen de door maanverlichte hemel van Florida. Sam Zimb&ltst, de bekende Ameri kaanse filmproducent, is glseravond te Rome bij opnamen voor zijn laatste film „Ben Hur" op 57-jarig# leeftijd aan een hartaanval overleden. Toenemende wind De Bilt verwacht tot mor- genavond: ét Veel bewolking met hier en daar mist en later plaat selijk enige regen. Aanvan kelijk weinig wind. later matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 6 nov.: zon op 7.42 uur, onder 17.04 uur. Maan op 1.11 uur, onder 14.39 uur. Op 11 november Nieuwe Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur J|5 Hl: zzw winds tl NNW windstil ONO zzw De organisatie van dc Europese economische gemeenschap en dc Euratom dreigt te duur te worden. De ministerraden van deze instel lingen hebben daarom verschillende begrotingen van de commissies E.E.G. en Euratom afgekeurd. Vooral hadden de ministers kritiek op de voorgestelde salarissen. Nederland had dc grootste bezwa tegen de voorgestelde begrotingen. Als de begrotingen waren goedgekeurd, het bedrag, dat op de begroting het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken is uitgetrokken, meer dan verdubbeld moeten worden. Tegen het argument dat voor de salaris sen de regeling is gevolgd van de E.G.KB. werd van Nederlandse zijde aahgevoerd, dat ook in de E G K S. een reorganisatie op komst is cm dc kosten van de deelnemende landen te ver- De raden van ministers zijn van mening, d8t de begrotingen van de E.E.G. en Euratom met 30 procent verlangd moe ten worden, willen zij voor de nationale parlementen aanvaardbaar zijn. Een commissie van financiële deskundigen uit de verschillende landen zal nu na gaan in hoeverre er bezuinigd kan wor- Dc begrotingen, die zijn afgekeurd, zijn die voor de Eurdpese commissie zelf, die voor het hof van justitie, het Euro pese parlement en voor het consulta tieve comité. De begroting van het onderzoekprogram ma van de Euratom ia met algemene stemmen aangenomen Voor dit pro. gramma werd voor het jaar 1959 28,3 miljoen dollar toegewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1