Mieume gei Jtsdjc d'ouiunl erontwaardiging over ctie tegen Pasternak Russische schrijver weigert Nobelprijs ugdliga: „Laat hij het land verlaten" Na zes dagen gered uit ingestorte mijnschacht rijhandelszone nog geheel in impasse Ministers vragen om prijsbevoegdheden Athene wil kwestie-Cyprus voor V.N. brengen Dr. Tilanus niet gerust over de onderwijswet Vier Algerijnse ministers in hongerstaking Minister ontstemd over burgemeester van Velsen HiiïhtnUé ISkERIUr, 30 oktober 1938 )REAUS Sieenstraal 37 Directie Redactie. Abonnementen- en ie-afdellng Tel 31441. kwartaal; 0.59 per week. JVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 IONNEMENTEN: 7.50 pe 2.55 per maand; 0.59 LU RIST ELI J K-N AT IOK AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken aahMstirb is ahfUrorn yo »n fcggcrwpwt" NegPiirnrlertlgMe jaargang no. 11401 Begrip voor VRIJGEZELLEN Zie pagina 5 )ER DRUK heeft de Russische schrijver Boris asternak zich genoodzaakt gezien de hem toegeken- >belprijs voor letterkunde te weigeren. pen de betekenis, die de maatschappij, waarin ik leef, toekent aan •iiderscheiding, meen ik nee te moeten zeggen", zo telegrafeerde hij Anders Oesterling, de permanente secretaris van de Koninklijke |e Academie, die de Nobelprijzen voor literatuur 'toekent. „Ik dank de onverdiende prijs, die mij is toegekend", aldus het vervolg van egram. „Neemt mij mijn vrijwillige weigering niet kwalijk." rdag nog telegrafeerde Pasternak aan de Zweedse Academie „buiten- b getroffen te zijn door de onderscheiding". Frm van verontwaardiging over die op Pasternak is uitgeoe- in de vrije wereld ontketend. ;n verbijsterd over het feit, Russische winnaars van de natuurkunde wèl hun prijzen If in Stockholm zul len tn halen. Blijkbaar was Moskou op deze prijzen. nerikaanse minister van buiten zaken, Foster Dulles, zei giste- Pasternaks weigering om de No- te aanvaarden, bewijst, dat de e overheid de vrijheid van ge- probeert uit te bannen. Foster s ervan overtuigd, dat Paster deze weigering gedwongen is. et systeem van het internatio- staat op eenvor- eid, niet alleen van de daad, ook van de gedachte. Alles look maar even van die een- higheid afwijkt, trachten zij uit iannen", zei Dulles. mutnunde Engelse schrijvers, fi- en geleerden, onder wie ver- be Nobelprijswinnars, hebben hun vaardiging uitgesproken in een in, dat zij stuurden naar de Rus- vereniging van schrijvers. ^aken ons zeer bezorgd over het I een der grote dichters en schrij- p de wereld, Boris Pasternak," p dit telegram. (beschouwen zijn roman Dr. Zji- (ls een aangrijpende persoonlijke pis en niet als een politiek docu- Wij doen een beroep op u, uit yan de grote Russische literaire ie Amerikanen len Nobelprijs geneeskunde Amerikaanse geleerden hebben Idag, zoals werd verwacht. de rijs voor geneeskunde en fysiolo- ^gewezen gekregen voor het op- van verschillende van de fun- tele raadselen der erfelijkheids- jwinnaars zijn de professoren s Wells Beadle (55) van de biolo- j laboratoria van Kerckhoff te n de staat Californië, Ed- e Tatum (49) van het Rocke- mt te New York en Joshua erg (33) van de universiteit te lid de toe- i de Nobelprijs noemde hun kingen het openen van nieuwe bij het onderzoek naar kanker. traditie waarvoor u op de bres staat, deze niet te onteren door een schrijver, die in de gehele beschaafde wereld wordt geëerd, tot slachtoffer te maken." Het telegram is o.m. ondertekend door T. S. Eliot, Bertrand Rusell, Huxley, Somerset Maugham, G. B. Priestley, Rose Macaulay en Graham Green. De reactie van dr. Oetserling was: „Achter Pasternaks weigering schuilt een menselijk drama, dat ons allen moet ontroeren." Directeur Staahle van de Nobelstich- ting heeft gisteravond meegedeeld, dat de naam van Pasternak op de lijst van Nobelprijswinnaars blijft staan met de aantekening, dat de prijs is geweigerd. Als hij nog van besluit verandert voor de dag van prijsuitreiking (10 de cember) kan hij de prijs nog in ont vangst nemen. Daarna zal Pasternak al leen nog de gouden medaille met oor konde kunnen opvragen. Een zivijn nistische jeugdliga in een massameeting Chroesjtsjef en andere topleiders wa ren onder zijn gehoor dat Pasternak nog erger was dan een zwijn. „Want zwijnen bevuilen de plaats niet waar zij eten of slapen. Waarom, zei de secretaris, verlaat Pasternak het land niet en gaat hij niet naar de wereld, waar hij hoort." Alleen de Duitse dictator Adolf Hitler heeft het in het verleden gepresteerd Nobelprijswinnaars te verbieden hun prijzen te accepteren. Zo mocht Carl von Ossietsky, die in een concentratiekamp stierf, in 1935 de Nobelprijs niet in ont vangst nemen. Later gebood Hitler in 1939 prof. Gerhard Domagh af te zien van de hem verleende prijs voor chemie. Prof. Domagh was de uitvinder van prontosil, het eerste bruikbare sulfa- geneesmiddel. Tenslotte kreeg prof. Richard Kuhn uit Heidelberg bevel de Nobelprijs voor chemie van de hand te wijzen. Haal water, er leven nog 12 man Twaalf mijnwerkers, die zes dagen op ongeveer 4000 meter diepte in een mijn bij de Canadese plaats Springhill opgesloten hebben gezeten, zijn vanmorgen gered. Red dingsploegen slaagden erin de man nen te bereiken, na een gevecht van elf uur met een laag steen en puin van achttien meter dikte. Gisteravond kwamen de reddingploe- gen die de hoop op overlevenden al hadden opgegeven plotseling door een buis in contact met de twaalf mannen. Zo gauw het verrassende bericht de stad bereikte, verzamelde zich een uitgelaten menigte voor de mijn; familieleden van de mannen die dus nog in leven waren en familieleden van de 57 kompels, die nu nog worden vermist Mogelijk zou men ook met hen contact krijgen. Het is echter niet bekend of dit inderdaad mogelijk is. Een van de leden van een reddingploeg, die bezig was de buis door het puin en Discontowijzigingen in België De Belgische Nationale Bank heeft de meeste van haar disconto- en rentetarie ven verlaagd met Vt procent met ingang van heden, doch het bankdisconto ge handhaafd op 3^s procent. In bankkrin- gen beschouwt men dit als een poging tot verruiming van het krediet zonder ver laging van het officiële tarief. BESPREKINGEN in Parijs van linsdag en woensdag hebben de indelszone maar een heel klein k dichterbij gebracht. Gistcr- I werden de zeventien landen Indclijk eens over de instelling ien speciale commissie, die on- èiding zal staan van de Engels- iMaudling en tot 1 januari in Bnente zitting zal blijven. je commissie heeft de taak een ping te vinden voor het netelige pern van de herkomst van de Iren. Dit vraagstuk is nauw ver- fen met het voor Frankrijk zo wegende probleem van de tttarieven van de vrijhandels- itelling de commissie is een de Britse en Franse over de te volgen werkwijze, zijn van mening, dat de op- de technische kwesties aan (blitieke beslissing moet voorafgaan, ling verdedigde juist het omge- Hoewel nu een speciale ingesteld, behoort de crisis in de bespre kingen over de vrijhandelszone nog niet tot het verleden. De Nederlanders zijn van mening, dat onvermijdelijk het punt wordt bereikt, waarop de eenheid van de E.E.G. in gevaar komt, omdat een van de grote partners eigenlijk niet voor een vrijhandelszone voelt. Vandaag, de laatste dag van de on derhandelingen in het Chateau de la Muette, zal nog een laatste poging wor den gedaan om het in ieder geval op ze kere hoogte eens te worden. Tot gisteravond toe had de Britse de legatie nog met geen woord gerept over de maatregelen, die Engeland zou ne men. wanneer de besprekingen misluk ken. De Engelse pers heeft al gemeld, dat Engeland uit de Europese Beta lingsunie zal treden. Ook bestaat de vrees dat de O.E.E.S. uit elkaar zal vallen en er een economische oorlogs toestand zal ontstaan tussen Enge land, Scandinavië en Zwitserland enerzijds en de zes landen van de E.E.G. anderzijds. het gesteente heen te boren, hoorde plotseling de stem van een vermiste oom. „Jongens haal wat water, er leven hier nog twaalf manOnmiddellijk wer den warme soep en koffie door de buis gegoten. Men boorde zich daarna een weg door het gesteente en ontmoette de opgesloten mannen in hun donkere verblijfplaats de mijnlampen gaven reeds lang geen licht meer. Een voor een werden zij met een lift langzaam naar boven gebracht. Twee van de twaalf mannen hebben ver wondingen opgelopen. Een van hen heeft een gebroken been. Ontwerp-Prijzenwet ingediend (Van onze parlementsredactie.) ZES MINISTERS, onder wie minister Zglstra (economische zaken) als eerste ondertekenaar, hebben een ontwerp-Prijzcnwet ingediend. De regering wil hierdoor blijvende bevoegdheden tot zich trekken tot het ge ven van prijsvoorschriften voor goederen en diensten. De nieuwe regeling zal te zijner tijd in de plaats treden van de thans nog in werking zijnde Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, het prijsvormingsbesluit en het prijs- aanduidingsbesluit. Het ontwerp geeft de overheid de bevoegdheid tot het uitvaardigen van maximumprijsvoorschriften voor roe rende goederen en diensten. Een an dere bevoegdheid is die tot het geven an voorschriften voor de administra tie van goederen of diensten, waar voor maximumprijsregelingen zijn •astgesteld. Van de betrokkenen kan inzage van boeken cn bescheiden worden verlangd. Ten slotte krijgt de overheid in het ontwerp de bevoegd heid voorschriften te geven voor de prijsaanduiding. Deze laatste voor schriften zullen een remmende in- loed moeten uitoefenen op verholen prijsopdrijving. De ministers zijn van oordeel, dat een bevoegdheid tot het geven van prijsvoor schriften een onmisbaar onderdeel vormt •an het arsenaal van middelen, dat de jverheid voor het voeren van een doel matig economisch beleid in de huidige samenleving nodig heeft. De hantering die bevoegdheden zal echter met grote omzichtigheid geschieden. De mi- rs zien, juist als in het jongste ver- De officieren en manschappen van het Nederlandse smaldeel dat een officieel bezoek aan Kopenhagen brengt, worden overal feestelijk ont vangen. Gisteren werd vlce-admiraal A. H. L. Pröpper in gezelschap van onze ambassadeur in de Deense hoofd stad door koning Frederik op het kasteel Amaliënborg ontvangen. Op de foto ziet men hoe hij het koninklijk gastenboek tekent. Tweehonderd offi cieren cn manschappen werd een har telijke ontvangst bereid in het stad huis van Kopenhagen. In een toe spraak verklaarde de vlce-admiraal Pröpper dat zjjn eskader langs dezelf de route naar Kopenhagen gevaren was als de Nederlandse schepen 300 jaar geleden gedaan hadden, en dat de uitbundige ontvangst van nu bijna even uitbundig moe* zijn geweest als die van toen. Op de bovenste foto ziet men de kade in de Deense hoofdstad, waarlangs de Nederlandse oorlogs bodems gemeerd liggen. Spoedig uitbetaling aan KNIL-weduwen (Van onze parlementsredactie) De uitbetaling van achterstallige K.N.I.L.-weduwenpensioenen kan, naar verwacht mag worden, in de eerste helft het volgend jaar worden tegemoet gezien. Dit deelt de minister nenlandse zaken mee in de antwoord aan de Tweede Kamer de begroting van zijn departement. Tijdens een volksdansbal in Lon den zag men prinses Margaret van Engeland in een japon met ballonjurk terwijl zij de Portland Fancy danste met de 23-jarige mijnwerker Jackie Toaduff. Djuanda spreekt boze plannen tegen Djuanda, de Indonesische premier, heeft uitdrukkelijk tegengesproken, dat hij de Egyptische premier Nasser zou hebben gepolst over een sluiting van het Suezkauaal voor Nederlandse schepen bij een mogelijke aanval van Indonesië op Nederlands Nieuw-Guinea. liij deed dit gisteren bij zijn terugkeer te Djakarta an Kairo na een bezoek aan Zuid-S)a- •ië, Italië en de Verenigde Arabische republiek. NAVO-raad had geen succes Griekenland zal de kwestie Cyprus aan de Verenigde Na ties voorleggen, zo is officieel in Athene meegedeeld. Dit besluit werd genomen, nadat de NAVO-raad gis teren zijn pogingen om de kwestie binnenshuis met een rondetafelcon ferentie te regelen, heeft opgegeven. Aartsbisschop Makarois heeft be kend gemaakt, dat hij volgende week al naar New York zal vertrekken om het debat over Cyprus in de V.N. bij te wonen. De Griekse regering zegt, dat een be- rcep op dit wereldlichaam de enige over gebleven mogelijkheid is om steun te verlenen aan de „rechtvaardige eisen van de Cyprioten, die vrijheid van buiten landse overheersing willen". Volgens de Griekse regering ligt de verantwoordelijkheid voor de huidige im passe bij de onverzoenlijke geest van En geland en Turkije Zij zouden een kans. om de kwestie-Cyprus tot een cplossing te brengen, hebben vernietigd. De 3 stellen van secretaris-generaal Spaak den volgens een Griekse verklaring dooi een grote meerderheid van Griekenland en andere N.A.V.O.-partners zijn vaard. Maar de regeringen van Engeland en Turkije, zouden de voorstellen hebben verworpen. „De houding van deze beide landen tijdens de jongste fase van de onderhan delingen heeft bewezen," aldus ae Griek se verklaring, „dat zij niet ernstig stre ven naar een slagen van de conferentie. Daarom heeft Griekenland zich te ruggetrokken van de conferentie, „die tot enig resultaat zou hebben de ver- Waslijn stond onder stroom Gisteravond is in Maastricht de 27- jarige mevrouw Bekkers door elektri sche .atroom om het leven gekomen. Zij was bezig was op te hangen aan een lijn, die aan een van de einden bevestigd was aan buizen van het elektriciteitsnet. De waslijn kwam door de slechte isola tie onder spanning te staan met het ge volg dat de vrouw een zware schok kreeg. Grond wetrech ten worden aangetast IK BEN niet geheel gerust over het plan van de regering om in één wet heel het voortgezet onderwijs op te vangen. We moeten op onze qui- vive zijn. De rechten, die in de Grondwet zijn neergelegd, worden aangeraakt. Deze waarschuwende woorden sprak gisteren dr. H. W. Tilanus voor de Ver eniging van christelijk Volksonderwijs, welke vereniging gisteren in Amsterdam vergaderde. Bij de ontwikkeling van de onderwijs- wetgeving, zei dr. Tilanus, moet ervoor gewaakt worden dat de rechten en plich ten in de Grondwet onaangetast blijven. Sprekend over de wensen en klachten, maakte dr. Tilanus gewag van de grote zorgen voor de bouw en de financiering van schoolgebouwen, het gebrek aan onderwijzers en het gebrek aan gymnas tieklokalen. De heren J. van Goudoever en D. Hu- malda werden als bestuursleden herko zen. Gekozen werden mr. H. Rijpstra, burgemeester van Smilde en ds. M. J. C. Visser uit Rotterdam. In de middagvergadering hield prof. dr. M. A. Beek een referaat over: De betekenis der oudheidkunde voor het bijbelonderwijs. Griekenland weigert voor een voldon gen feit in Cyprus geplaatst te worden „Wij maken aanspraak op net laatste stukje van Europa, dat nog onder kolo niaal bestuur is en dat recht op vrijheid heeft," aldus de verklaring. In Parijs, waar de N.A.V.O.-road enige weken is bezig geweest om de partijen tol elkaar te brengen, werd meegedeeld dat de raad zich nog steeds voor onderhan delingen ter beschikking stelt. Het falen van de N.A.V .O. om een rondetafelcon ferentie tot stand te brengen wordt in Pa rijs als een persoonlijke tegenslag voor secretaris-generaal Spaak beschouwd. Zoals bekend heeft hij het initia tief tot de verzoeningspoging geno men, die thans op een volkomen mis lukking is uitgelopen. In Nicosia is gisteren een tijdbom ontploft in de bagage van een Britse vlieger. Tien mannen, die op het punt stonden aan boord van het vliegtuig te stappen, werden gewond. Een Grieks-Cypriotische politie agent is tijdens schermutselingen op het eiland doodgeschoten. leden, ook voor toekomstige situaties van gespannen hoogconjunctuur een politiek van overleg voor het in de hand houden van het prijsverloop als het meest ge- Een rechtstreeks Ingrijpen zal steeds zoveel mogelijk beperkt worden gehou den. Nauwlettend zal de regering er ook op toezien, dat eventuele prijsmaatregelen onmiddellijk worden beëindigd, wanneer de omstandigheden dit toelaten. De mi nisters wijzen echter het door dc SER gedane voorstel van dc band tot instel ling van een onaihankclijke adviescom missie van deskundigen, die steeds zou moeten worden ingeschakeld, voordat er prijsmaatregelen worden getroffen. Deze procedure zou. naar de mening van de regering, een ernstige belemme ring vormen voor de vereiste snelheid van handelen. Wel zien de bewindslieden aanleiding om de centrale adviescom missie voor de prijspolitiek weer regel matig bijeen te roepen. Vier ministers van de Algerijnse regering in ballingschap, onder wie do vicc-premier Mohammed Ben Bella, zijn gisteren in hongerstaking gegaan uit solidariteit met een ander lid der regering, Rabah Bitat, die 21 dagen geleden al in hongerstaking is gegaan. De ministers werden twee jaar geleden alle vijf gearresteerd in Algerije. Zij waren per vliegtuig op weg naar Tunis, toen een Franse straaljager hen tot lan den dwong. De vier eerstgenoemde mi nisters worden zonder tenlastelegging in Parijs vastgehouden, doch Bitat, die dit niet accepteerde, werd in Algiers tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Zijn vier collegae protesteren nu tegen het feit dat hij wordt behandeld als een gewoon misdadiger. Bitat is, verzwakt door de langdurige hongerstaking, op genomen in de ziekenzaal van zijn ge vangenis. KRONING PAUS OP VIER NOVEMBER De kroning van paus Johannes XXIII zal plaats hebben op vier november, zo is gisteren door het Vatikaan bekend gemaakt. Dit tijdstip is door de paus zelf vastgesteld. Aanvankelijk werd wacht dat de kroning zoals gebruike lijk is zou geschieden op een zondag of een andere feestdag. (Van onze parlementsredactie) Onmiddellijk nadat hem de weinig elegante houding van de burgcmeestei van Velsen tegenover een aantal Duitse jongeren ter ore was gekomen, heeft de minister van binnenlandse zaken de com missaris van de Koningin in de pro vincie Noord-Holland verzocht namens de minister er op te wijzen, dat hij diens optreden onjuist acht en in hog« mate betreurt. Toen de minister later bleek, dat de burgemeester bij een ver klaring van zijn handelwijze tegenover de raad van de gemeente Velsen geen behoefte had gevoeld zijn spijt over het gebeurde te betuigen en zelfs aan het slot een woord van dank had gesproken aan de schrijvers van de brieven en tele grammen met blijken van instemming met zijn houding, heeft dc minister de burgemeester nogmaals zijn ernstige ont- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ïïi I mist zw bow goh bow goh bo^ goh bow half bow windstil NNW ozo windstil windstil stemming over het voorval kenbaar ge maakt. Dit deelt minister Struycken (binncnl. zaken) thans aan de Tweede Kamer mee in de memorie van antwoord over de begroting van zijn departement. Kans op regen Dc Bilt verwacht tot morgen- J51 nj Overwegend zwaar bewolkt st lat'r p,aat*e,Uk enige re- Curickf *en- Vannacht en morgcnoch. loud hier en daar inlst Zwak ke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag 31 oktober: zon op 7.31 uur, on der 17.18 uur; maan op 19.82 uur. onder 10:37 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1