mm k'I Tankrinsf maakt einde laan papierrompslomp JCt/SI Verlaging vrijgezellentarief niet zonder compensatie 000000 1 1 Senaat contra Schmelzer over een onde zaak Ingebroken: 16 maanden geëist tegen boekhouder Slag in Sont herdacht Binnenkort gaat ook de mens de ruimte in H JESfl WOENSDAG 29 OKTOBER 195: 19?- )Cl B] P ndanks hevige tegenwerking an onze correspondent te Bonn.) 'ET grote advertenties halve en soms hele pagina's! in de inaangevende Westduitse bladen, larin een sleutel domineert, wordt de Bondsrepubliek reklame ge- ikt voor een nieuw systeem van .ne-tanken aan de pompstations .contant geld". Deze sleutel daarbij tevens het symbool van tijdperk in het Westduitse lobilisme, dat op 10 januari wanneer de voorbereidingen voltooid, zal beginnen. Uitvinder a?! organisator is de 42-jarige vroe- theologie- en wiskunde-student Adolf Weise in München, op-, iter tevens van de „Tankring", de tomstige organisatie van automo ten die hun benzine dan alleen op krediet zullen kopen en wor- bevrijd van het individuele af- •J ^enen en inzamelen van „benzine- ietjes" in dpulo voor de belastin- en voor eventuele onkostenreke- igen. Ook de bij de „Tankring" igesloten pompstations raken een papierrompslomp kwijt. 30, I letterlijke en figuurlijke sleutel wan het nieuwe systeem is van plastiek. Kan de ene kant is het autonummer ge- traveerd van de wagen, die het „Tank- ™"tng"-lid rijdt en aan de andere kant len combinatie van ponsgaten, die al- een bij die auto behoort. De ..Tank- iseing"-sleutel dient dus tegelijkertijd als ichfcewijs van lidmaatschap en als nglegitimatie. De man van de benzine- le (>omp die zelf ook bij de „Tank- 'anring aangesloten moet zijn en daar- Pran blijk geeft door een groot uithang bord waarop een zwarte sleutel op een wit veld leren of het num mer op de sleutel Dan pompt hij zo veel benzine in de autotank als de automobilist ver langt. neemt de „Tankring"-sleutel e naar binnen steekt die in een aparte „Tankring"- cassa (die het pompstation voor >84 mark moet lankopen!). waar op bedrag en da tum worden „aan geslagen". ■t is alles. De automobilist krijgt de sleutel terug en rijdt weg met een de drie crediet- bonnetjes. die de „Tankring"-cassa ..uitspuwt". Het houdt de pomphou- er en het derde stuurt hij aan de ..Tankring" in Mün chen. Deze betaalt hem het aldus voor geschoten bedrag binnen drie dagen, doch stuurt de ,.Tankring"-leden maar eenmaal in de maand een afrekening, die met behulp van Hollerith-machines zeer snel kunnen worden opgemaakt. De automobilist, die in de afgelopen maand overal in de Bondsrepubliek bij „Tankring'-pompen heeft getankt, maakt het bedrag van die rekening daarna naar München over. De pomp houder betaalt 1,5 procent provisie aan de „Tankring" en de „Tankring"- leden betalen 5 mark lidmaatschap per jaar plus 3 mark voor de sleutel. Zo werkt, zeer in het kort, het „Tank- ring"-systeem, dat op 10 januari a.s in werking zal treden om de benzine aankoop te vereenvoudigen. De „Tank- ring"-uitvinder, Weise, meent da vooral degenen die veel rijden (b.v 20.000 km- per jaar en meer) er groot hoop extra-werk bezorgt. Zij w enerzijds hun stamklanten het maand- crediet niet weigeren, hebben ander zijds noch een boekhouding noch per soneel om alle crediet-aankopen te re gistreren en aan het eind van de maand te behandelen. Bovendien heb ben de oliemaatschappijen hun pomp houders het verlenen van crediet aan hun klanten formeel verboden. De pomphouders zijn persoonlijk verant woordelijk voor eventuele verliezen. Deze verantwoordelijkheid wordt hun door de „Tankring" van de schouders genomen, want binnen 3 dagen krijgen zij hun geld. In 1956 stonden bij de pomphouders over het gehele jaar genomen tussen de 700 en 900 miljoen mark aan benzinecredieten bij de klanten batrgaldlos tanken prink meer melk 'len geef het ook lan uw kinderen Hm vraag me af, waarom de kelners informeren of je ziek bent, als je glas melk vraagtDat zei A. Dethmers-Brouwer gisteren de najaarsvergadering van de Neder- rlse bond van plattelandsvrouwen, che Utrecht werd gehouden en waarvan presidente is. Zij spoorde de 50.000 van de N.B.P. aan. meer melk te drinken en ook hun kinderen melk in slappe thee bij de boterham haar openingswoord zei dat het toekomstig beleid van l^bond zal zijn gericht op de snelle ont- van het platteland en op de 'an ruilverkaveling, streekver- industrialisatie. Echt smullenI V3BBEBS23!m profijt van zullen hebben, omdat zij op langere reizen nu niet, meer hon derden marken alleen voor benzine be hoeven mede te nemen. Hij gelooft, verder, dat ook de grote bedrijven zich voor hun bedrijfsauto's bij de ..Tankring" zullen aansluiten, omdat de boekhouding nu niet meer aan het einde van de maand vele honderden benzine-bonnen der chauffeurs en han- delsreizifers behoeven te checken. Voorts, dat het „Tankring"-systeem een einde zal maken aan de wat men zou kunnen noemen „benzine corruptie", waarbij chauffeurs en han delsreizigers door de pomphouders ho gere bedragen op de benzine-bonnen lieten schrijven dan :n werkelijkheid aan brandstof is getankt en het ver schil daarbij delen. Bij het „Tank- ring"-systeem zijn deze praktijken uit gesloten. „Tankring"-directeur Weise is van het succes van zijn onderneming over tuigd. Een markt-onderzoek heeft nl. uitgewezen, dat 31 pet. der auto mobilisten toch al „op de bon" benzine tankt, in onderlinge afspraken met de pomphouders, wie dat evenwel een Auto onder trein drie doden Op een particulier overpad bij St. Pan- eras, tussen Heerhugowaard en Alkmaar, is vanochtend een auto onder de trein van 10.16 uit Heerhugowaard, richting Amsterdam geraakt. Er zijn volgens de eerste berichten vermoedelijk bij dit on geval drie doden te betreuren. Eén van de beide hoofdsporen op dit baanvak is versperd. Het treinverkeer vindt over enkel spoor doorgang. „Tankring"-oprichte>r Weise heeft het niet gemakkelijk gehad om zijn onderneming op gang te brengen. De oliemaatschap pijen hebben hem tegengewerkt. Zij achtten het aldus Weise niet wen selijk dat een zich vermoedelijk snel uitbreidende organisatie van automobi listen zo nauwkeurig op de hoogte ge raakt van het werkelijke bij zine verb ruik in de Bonderepubliek. De oliemaat schappijen zouden, volgens Weise. druk hebben uitgeoefend op de banken om de „Tankring" die natuurlijk een aan zienlijk handgeld in de vorm van een bankcrediet moest hebben om de zaak te kunnen beginnen geen financiëli steun te verlenen. Ten slotte slaagde de onderneming er echter toch in van particuliere bank de vereiste 50 miljoen mark, die nodig warer. om de operatie van de eerste maand te overbruggen, ter beschikking te krijgen. De Gehrling- verzekerinigsmaatschappij is" bereid gee- vonden om het crediet-risico te dekken. Toen dat alles in kannen en kruiken was kon de grote reclame-campagne, be ginnen, die nu in de toonaangevende Westduitse bladen op gang is. Weise hoopt 3.000 van de 26.000 Westduitse benzinepompstations bij zijn „Tankring' aan te sluiten. De klanten zullen, vol gens hem, vanzelf wel komen, wanneei de voordelen van het tanken-op-credlet bekend worden. Vehka&e BAKT DE ÉCHTE «OUDERWETSE'SPECULAAS Minister Hofstra in Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) HET PROBLEEM van de vrijgezellenbelasting wordt wel meer urgent, maar ik blijf zitten met mijn budgetaire moeilijkheden", zo zeide gistermiddag minister Hofstra in de Tweede Kamer, tijdens de algemene financiële beschouwingen. Het probleem wordt urgent, omdat binnen en kele jaren de invoering van de algemene kinderbijslagwet en de wedu wen- en wezenwet te verwachten is. Daarom noemde de bewindsman van inanciën de motie van de heer Peschar soc.) over dit punt, die verleden week KamerlidS.E.R.-lid Motie-Rip vraagt om goedkeuring van beleid door Staten-Generaal DE (Van onze parlementsredactie) GROTE MEERDERHEID in de Eerste Kamer heeft zich gisteren verzet tegen het streven van de regering naar onverenigbaarheid van het lidmaatschap der Staten-Generaal met dat van de Sociaal-Eco nomische Raad. Met name richtten zich de bezwaren der senatoren ook tegen de wijze, waarop de regering dit streven tracht te verwezenlijken achter de rug van de Staten-Generaal om en met veronachtzaming vai wet op de bedrijfsorganisatie. Deze laatste bezwaren resulteerden ten slotte in een door de heren Rip (a.r.), Kropman (kath. v.) en Oosterhuis (soc.) ingediende motie, waarin de regering wordt uitgénodisd (je Staten- Generaal via de totstandkoming van een algemene maatregel van bestuur in de gelegenheid te stellen zich over het standpunt van de regering ten opzichte van de combinatie Kamer- SER-lidmaatschap uit te spreken. Eerst over veertien dagen zal deze motie in stemming komen. Het nogal moeizame debat over deze oude kwestie ontstond naar aanleiding van de behandeling van een (ten slotti z.h.s. aanvaard) wetsontwerp ter goed keuring van een K.B., dat enkele func ties ((minister, staatssecretaris, lid var de Raad van State, bestuurslid pro du kt- en bedrijfschap e.d.) onverenigbaar ver klaart met het SER-lidmaatschap. Tegen het verenigen van de functies van Kamer- en S.E.R.-lid bleek de gro te meerderheid van de Senaat als destijds de meerderheid van de S.E.R. geen bezwaar te hebben. Mate rieel was die meerderheid het dus on- met de staatssecretaris voor de p.b.o., de heer Schmelzer. De argumen- Diefstal hij zijn geldschieter T"\E OFFICIER van justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft giste ren een jaar en vier maanden gevan genisstraf met aftrek geëist tegen 32-jarige boekhouder uit Arnhem. De man was ten laste gelegd een bedrag 11.000 gestolen te hebben uit het geldkistje van een Arnhemse ingeze tene, die hem al eens een keer geld had geleend. Verdachte had zich van het geld meester gemaakt, door in ti breken in de woning van zijn geld schieter. Bij deze gelegenheid verscheurde hij ïn schuldbekentenis van f 1500. Tegen vrouw van de boekhouder werd gens heling drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf geëist met een proeftijd van drie jaar. Zij had met het geld naar Duitsland willen vluchten. haar man haar later zou komen opzoeken Drie maanden voor de inbraak, die op 26 juli werd gepleegd, was verdachte als procuratiehouder van een woninginrich- tingbedrijf in Arnhem ontslagen. Bij een controle, die zijn werkgever ingesteld na het lezen van berichten over knoeiende boekhouders, was een kaste kort van f 13.500 aan het licht gekomen Na afstand van huisraad bleef een be drag van f6500 over, dat de boekhouder et f200 per maand zou afbetalen. Het zelfstandige zakendoen, dat de dat zij haar pas vergeten had, nog naar huis, waar de politie haar al op wachtte De officier van justitie ontveinsde zich niet, dat dit een diep tragische zaak is. De boekhouder heeft zijn hele leven met moeilijkheden te kampen gehad. Hij is een harde werker en heeft kwaliteiten, maar hij heeft te dik willen doen; hij leefde boven zijn stand. Vergoelijkende omstandigheden zag de officier niet. Zijn vroegere werkgever had hem stellig niet in het nauw gedreven. Voor het eisen ran een gecombineerde straf, zag de of ficier geen enkele aanleiding. Wat de vrouw betreft, zij heeft zich laten mee slepen en is deswege strafbaar, zo meen de de officier. Dc verdediger, mr. A. E. J. Kuhlmann. pleitte clementie voor dit echtpaar, dat aan alle kanten door het leven geslagen is. Verdachte is nu berooid en bedolven onder de schulden. Hij heeft geen be trekking en geen woning meer. Hij zal beslist niet meer te hoog mikken, meen de de raadsman. Voor een gecombineerde straf waren er volgens hem dan ook re denen te over. In verband met de vrouw, wees de pleiter op haar overspannen toe stand na de inbraak, die haar in grote verwarring moet hebben gebracht. De president van dc rechtbank" bepaalde de uitspraak in deze zaak over veertien dagen. ten van de regering tegen de combinatie van beide functies achtte men weinig overtuigend. De formele bezwaren ech ter. de bezwaren dus tegen de waarin de regering haar beleid ten op zichte van deze moeilijke kwestie heeft gegoten, vormden gistermiddag hoofdmoot. Het was begrijpelijk, dat bij de se toren de indruk was ontstaan, dat de gering, haar kansen op aanvaarding een voorstel tot onverenigbaarverklaring gering achtend, haar toevlucht heeft ge zocht in een beleid, dat zich aan de con trole van de Kamers onttrekt. Staats secretaris Schmelzer heeft gisteravond alles in het werk gesteld om deze in druk weg te nemen. Echter met onvol doende resultaat. De jonge bewindsman zette uiteen, dat de regering niets an ders heeft willen doen dan het vastleg gen van een eigen beleid en ze heeft an deren aanbevolen dit beleid te volgen. Juridische gevolgen heeft deze beleids lijn niet. De regering doet wel een be roep op dc organisaties otn geen Kamer leden meer in de S.E.R. te benoemen, maar zal desalniettemin niet anders kun nen doen dan een dergelijke benoeming accepteren zolang er nog geen wettelijke regeling Op het ogenblik is zo'n regeling nog niet urgent, maar mocht, in striid met agj al |leden in de worden, dan moet dc regering wel met een wetsvoorstel komen. Op dit moment wenst ze echter nog de voorkeur te ge ven niet aan starre regels en verbods bepalingen, maar aan een soepele rege ling, een aanbeveling, een beroep, een beleidslijn. De staatssecretaris verwon derde zich er over, dat vanuit dc Kamer zo nadrukkelijk gevraagd werd om een wettelijke regeling. Hij op zijn beurt wekte nogal ver wondering met een inderdaad wat vreemde concessie. Hij bleek bereid het zo gekritiseerde beroep op de organisa ties niet langer te handhaven, omdat het, na alles wat er over was gezegd, toch geen effect zou sorteren. boekhouder noodgedwongen moest on dernemen, lukte niet en zo kwam hij er toe, in te breken bij de geldschieter. Deze verdacht onmiddellijk de boekhouder van de inbraak cn reeds de volgende dag (het algemeen belang, het aantal Kamer- werd hij aangehouden. De vrouw, die alhedc" in de S.E.R. onevenredig groot op weg was naar Düsseldorf, kwam, is ingediend, niet onaanvaardbaar. De minister zeide dit vraagstuk gemakke lijk te kunnen overwegen, omdat het hem voortdurend bezig houdt. Toch was hij niet zo enthousiast over deze motie. In de eerste plaats niet, omdat zij ver wachtingen wekt. In de tweede plaats niet. omdat er met geen woord gerept wordt over een compensatie. Een verla ging van het vrijgezellentanef verdient overweging, mits daarvoor op de een of andere manier compensatie wordt ge geven, zo zei minister Hofstra. Rekening houdend met onze bijzon dere omstandigheden (we hadden de grootste oorlogsschade, we hebben de grootste bevolkingstoeneming en een groot verlies van buitenlandse in komsten) is de belastingdruk in ons land. aldus de bewindsman, niet zo ongunstig als wel eens wordt verondersteld. Een zekere mate van optimisme over •de toekomst acht de regering verant woord. Het dieptepunt van de recessie is voorbij. Er zijn echter nog geen aan wijzingen dat de particuliere investerin gen sterk zullen toenemen. Dat de beste dingsbeperking is geslaagd, is te danken aan de vakbeweging en de exporteurs. Ondanks het optimisme zijn de vooruit zichten voor 1959 echter niet geheel duidelijk. Overheidsu i tga ven Met de stijging van het begrotings niveau is ook het nationaal inkomen ge stegen. Zo zijn, aldus minister Hofstra, de reële overheidsuitgaven „merkwaar dig stabiel gebleven". Een discussie over de begrotingshoogte noemde hij weinig vruchtbaar als men geen acht slaat op de concrete uitgaven. Deze uitgaven worden niet gedaan terwille van het overheids belang, maar terwille van het algemeen belang. Men moet dan ook oppassen 'dat een bezuiniging geen schade toebrengt in de particuliere sector van ons volk. Mi nister Hofstra zeide, dat er bij de rege ring de wil tot bezuiniging leeft. Er zijn bij de opstelling van de begroting grote bedragen geschrapt, die op zichzelf ver antwoord waren. Ook wordt steeds meer aandacht geschonken aan de efficiency. Er zijn 70 krachten opgeleid, die binnen de departementen met de efficiency worden belast. Er is een peil bereikt, dat niet slecht is. Steeds meer buiten landers komen onze overheidsadmini stratie bestuderen. De automatisering deze administratie zal een jaarlijkse be sparing van een half miljoen gulden Om de begroting sluitend te krijgen il een bedrag van f 800 miljoen geleend moeten worden. Minister Hofstra vond ddt bedrag niet te hoog, al is dit bedrag een limiet. Deze begroting zal gunstig effect uitoefenen op de werkge legenheid en de produktie. De besparin gen moeten nu besteed worden en niet in circulatie worden gebracht. De bewindsman noemde deze begro ting het resultaat van een zorgvuldig cn overwogen beleid. De regering heeft de historische lijn t.a.v. de maatschap pelijke en culturele zorg niet willen door breken. Er is meer geld uitgetrokken voor onderwijs en voor overheidsinveste ringen. Een vergroting van het tekort is niet te aanvaarden, omdat daardoor het ivicht evenwicht i gevi Stibsidielnst Door de subsidielast van bijna f 1 mil jard wordt het voor de overheid een voudig onmogelijk'om andere activitei ten voor te zetten. De grens van de sub sidiepolitiek is, het ontbreken van haar rechtsgrond. Heeft de wederinvoering van de investeringsaftrek geleid tot het verbreken van het evenwicht? Minister Hofstra wees er op, dat zowel werkge vers als werknemers voor deze maat regel hebben gepleit. Daarvan moeten zij nu de consequenties dragen. Dc tijdelijke belastingverhogingen zullen met twee jaar verlengd wor den. Voor één jaar is dit volgens mi nister Hofstra niet mogelijk, omdat er niet van jaar tot jaar geregeerd kan worden. Er moet een politiek op wat langere termijn gevoerd kunnen worden. De desbetreffende wetsont werpen zijn nog deze week te ver wachten. Binnenkort, voor het einde van dit jaar, zal er een wetsontwerp tot tech nische herziening van de inkomsten belasting worden ingediend. Een be lasting op vermogensvermeerdering achtte minister.Hofstra technisch wel uitvoerbaar. Daarover heeft hij reeds enkele voorlopige conclusies ge trokken. Conferentie NAVO-deskundisen O TN de niet al te verre toekomst zal de eerste bemande raket de ruim te worden ingeschoten. Dat is de al gemene indruk van de ruimtevaart- schrijfmachines STUKKEN BETER standard electric royalife diana r\ 'li!J= deskundigen van de N.A.V.O., die in Kopenhagen voor een rondetafel conferentie bijeen zijn. „Als we een raket naar dc maan kun nen schieten, dan behoeft nog maar een kleine hoeveelheid energie toegevoegd te worden om Venus te bereiken, ver klaarde generaal Schriever van de Ame rikaanse luchtmacht. Dc NAVO-deskundigen houden in Ko penhagen hun jaarlijkse algemene ver gadering van de raadgevende groep van de N A V O. voor ruimtevaart-onderzon Er werd onder andere gesproken over de selectie van het ruimtevaartperso- neel en de Amerikaanse kolonel Love lace gaf een opsomming van de proeven, die een kandidaat-ruimtevaarder moet ondergaan. Zij zullen worden blootgesteld aan be strating en andere inwerking van bui ten. Daarna zal de sollicitant een uit gebreid lichamelijk onderzoek ondergaan, zoek ondergaan. De kandidaten zal worden voorgehou den, dat onregelmatig slapen en eten en een overmatig gebruik van alcohol een nadelige invloed zal uitoefenen op de gezondheidstoestand van de proefper soon tijdens het onderzoek. Brigade-generaal Flickinger verklaarde, dat voor ruimtevaart-kandidaten vooral mensen die groter en zwaarder gebouwd zijn dan normaal in aanmerking komen. Hij zei verder, dat men eerst zal gaan experimenteren met korte vluchten van bemande ballistische raketten. In dc niej al te verre toekomst denkt hij dan aan ruimtevluchten met eèn duur van twee ol drie dagen. ET NEDERLANDSE smal deel Hr. Ms. Zeven Provin ciën. de torpedobootjager Hr. Ms. Gelderland, de onder zeeboot Hr. Ms. Tijgerhaai en het fregat Hr. Ms. Van Zijll, dat naar Denemarken is gevaren ter herdenking van de slag in de Sont in 1658, is in Kopenhagen aangeko men en zo wordt ons uit de Deen se hoofdstad gemeld „in weerwil van het koude weer werden de Ne derlandse schepen door een groot publiek verwelkomd. Op het dek van Hr. Ms. Zeven Provinciën speelde een kapel." In de slag in de Sont hebben de Nederlanders zo als men zich zal herinneren, een zeer belangrijke rol gespeeld. De Nederlandse vloot niet eens al te best uitgerust verbrak de Zweedse blokkade rond om Kopenhagen en voegde zich aan de zijde van de Denen. Voor de Zwe den is de herdenking dus een her denking met een tikkeltje bijsmaak cn daarom heeft het Deense ministe rie van buitenlandse zaken de Deen se marine en de Noderlandse ambas sade verzocht in persberichten geen melding te maken van de historische slag om de Zweden, die eveneens in Kopenhagen aanwezig zijn, niet te kwetsen. Per slot moet je met de Engelsen nog steeds niet praten over de beroemde tocht naar Chattam en ook de Nederlanders hebben wel een zeeslag in de geschiedenis, die ze het liefst zouden schrappen. Maar goed. de Nederlanders zijn met groot enthousiasme begroet. Toen ons smaldeel het vermaarde kasteel Kronburg passeerde losten de oude kanonnen 21 saluutschoten en bij aankomst in Kopenhagen vuur de een batterij 15 schoten af. Aan de kade stonden tal van Deense en ook Nederlandse autori teiten. In de loop van de dag werden vele bezoeken en tegenbezoeken ge bracht. maar het hoogtepunt voor het Nederlandse smaldeel was toch wel het bezoek dat vice-admiraal H. H. L. Pröpper, bevelhebber der Ne derlandse zeestrijdkrachten, bracht bij koning Frederik. De admiraal werd met onze ambassadeur mr. M. F. Vigeveno door de vorst ontvangen op diens kasteel Amaliënborg. jssm s Ir'Vf mooier - W NEVEDA Voor 2 wikkels 1 krijgt u leuke b^duurkaortje* Ne veda, Rokin 118, Amsterdam Menzies waarschuwt tegen agressie Premier Robert Menzies van Auatrakè heeft te Melbourne gereed, dat Indone sië rich mtar tot het Internationale Ge rechtshof moet wenden, alt het meent recht te hebben op Nederland* Nleuw- G-umea. Ala het tol gewapende agreaala overgaat moeten d» Verenigd* Natlea geacht worden tlcto daartegen te verzet ten. Wat ona betreft aldua Meozlea. wij blijven vreedzaam mat de Nederfaodere

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5