Jïteuttie gWistlje Ifmtranl e Gaulles NAVO- vindt geen bijval inisters bespreken in ïcember reorganisatie In Amerika steeds meer begrip voor ons standpunt OBELPRIJZEN VOOR NOG TWEE RUSSEN Breng de verstekelingen niet naar Indonesië PARIJS EN BONN WENSEN GEEN BREUK MET LONDEN Drs. De Pous in Raad van State Rusland zal kernproeven zaterdag niet staken b\G 28 OKTOBER 19S8 REAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. VERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negen cnclcrl Ijiste jaargnng no. 11309 Hoofdredacteni CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^tonhMstirt) is ahrMnmt ptyo ia IcptNpict* NOODKREET van A.N.W.B. Zie pagina 5 Geruststellende verklaring van de V.S. Y NGELSE REGERING heeft de Franse premier De Gaulle meege- ;Id, dat ze niets voelt voor zijn voorstel, de leiding van de N.A.V.O. len van Amerika, Engeland en Frankrijk te geven. Ook de andere ropese landen moeten weinig van het Franse plan hebben. Het Ame- e ministerie van buitenlandse zaken heeft deze landen zelfs gerust- en meegedeeld, dat geen beslissing genomen zal worden voordat odpunten van de westerse landen zijn bestudeerd. ^ranse plan is een van de vele lien, die zijn ingediend om de de N.A.V.O. te reorgani- Set heeft premier De Gaulle geërgerd, dat Amerika en En- politieke beslissingen nemen tijn land om. het De Gaulle dwars, dat ^bondgenoot Amerika zich inten- de kwestie Quemoy bemoeit. Hij dat Frankrijk in een groot con- rokken kan raken zonder er ook n te kunnen doen dit conflict Ulle voelt dus niets voor het zelf- optreden van Engeland en Ame- de N.A.V.O. en daarom zond hij, het Franse blad Le Monde, brie- president Eisenhower van Ame- premier Macmillan van Engeland, brieven stelde De Gaulle voor dat k, Engeland en Amerika geza- de belangrijkste politieke beslis- roor de N.A.V.O. zouden ne: de secretaris-generaal van de Spaak en dc Westduitse en regering ontvingen een derge- van de Franse premier. Uitgelekt ét Franse plan zo spoedig mogelijk •doren, zo meldt De Monde, zou Öuitse regering het nieuws uit de 'van De Gaulle hebben laten uit- loretairis-generaal van het Franse lie van buitenlandse zaken, Louis j inmiddels naar Bonn gereisd om ping daar voor het Franse stand- winnen. Gisteravond reeds heeft de Westduitse minister van bui- je zaken, dr. von Brentano, ge- icember zal de ministerraad van -EMIER OE NOE AFGETREDEN Ier Oe Noe van Birma is_ vandaag pen. Tot zijn opvolger is benoemd chef van het leger, generaal Ne le tot de verkiezingen in april 'aan het hoofd zal staan van een j-regering. bekend heeft Oe Noe de vorige iverklaard dat hij het bewind zou igen, omdat de verkiezingen naar fening onder de huidige omstan- tn niet vrij en eerlijk kunnen p voornaamste taak waarvoor de I militaire regering zich geplaatst 1 de oplossing van het rebellen- luk en het herstel van het recht arde, aldus Oe Noe. ibandrio spreekt met Dulles hebbende kringen te Djakarta volgens A.N.P., dat Nederlands het voornaamste onder- gesprek zal zijn tussen de In- minister van buitenlandse za- »n zijn Amerikaanse ambt- I Dulles volgende week te Washing- de N.A.V.O. bijeenkomen om de verschil lende voorstellen tot reorganisatie van de verdragsorganisatie, dus ook het Franse plan, te bespreken. Vermoedelijk zal dan ook de ongezouten kritiek ter sprake komen, die de onlangs afgetreden plaats vervangend opperbevelhebber van de N.A.V.O.. veldmaarschalk Montgomery, op de organisatie heeft geleverd. Succes Intussen heeft de secretaris-gene raal van de N.A.V.O., Spaak, Mont gomery van repliek gediend en ver klaard, dat de Noordatlantische ver dragsorganisatie voor honderd pro cent een succes is geweest. Moskou heeft de kritiek van Montgo mery natuurlijk dankbaar aangegrepen en gebruikt voor haar propaganda. „In feite is de N.A.V.O. niet met helpen", zo riep radio-Moskou om. „Mont gomery heeft de werkelijke achteruitgang van de N.A.V.O. begrepen. Het is wijziging van de openbare mening. Lang zamerhand begint men te begrijpen, dat het gevaar van Russische zijde eenvoudig niet bestaat De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gistermiddag pas terug van zijn Amerikaanse reis op zijn departement in Den Haag de pers ingelicht, met name van zijn gesprek in Amerika over Nieuw-Guinea. Mr. Luns over Nieuw-Guinea (Van een onzer redacteuren.) HET NEDERLANDSE STANDPUNT t.a.v. Nieuw Guinea heeft in de Ver. Staten een veel groter begrip ondervonden, zo zeide gister middag de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, die deze uitspraak „geen holle frase noemde". De verklaring van het State Departement gaat veel verder dan dat Amerika alleen maar tegen een gewelddadig optreden van Indonesië in Nieuw-Guinea zou zijn. Over deze verklaring kan noch bij de Nederlandse, noch bij de Indonesische, noch bij de Amerikaanse regering mis verstand bestaan. Een trustschap van de Ver. Naties over Nieuw Guinea zal door Bij de Deense kust kreeg op 9 april 1945 een Duitse U-boot een voltreffer van een Britse Mosquito. Binnen en kele minuten zonk de duikboot naar een diepte van 50 m. Slechts 12 van de 55 opvarenden konden zich redden. Dezer dagen is de U-boot gelicht en de bergers moeten zich als ware schat- tenzoekers hebben gevoeld. Toen de duikboot namelijk begin 1945 uit Sin gapore vertrok, werd alle ballast ver wijderd en de vrijgekomen ruimte ge vuld met tin, molybdenum en wol fram. De meeste torpedo's werden vervangen door levensmiddelen en.... een ton opium in vaatjes. De inzet laat een van de bergers zien met een vaatje opium. De grote foto geeft de onderzeeër weer, zoals deze nu in het dok van dc Noorse haven Moss ligtj. De Noorse regering heeft zich inzake deze vondst met de Wereldgezond heidsorganisatie in verbinding gesteld. Zweedse academie voor weten pen zou zo werd in Stock als vrijwel vaststaand aange- i vanmiddag de Nobelprijs- voor natuurkunde toekennen le Russische geleerden T. H. enkof, I. E. Tamm en I. B. Frank, obelprijs voor scheikunde zou en toegekend aan de Britse ge- e F. Sanger. »ing van de prijs voor natuur- u geschieden op grond van het lekken cn uitleggen door de drie lische geleerden van het zogenaam- .effect van Tsjerenkof". Dit houdt at lichtgolven ontstaan, wanneer tronen met een grotere snelheid dan van het licht door water worden De Britse geleerde, professor Sanger, zou de prijs ontvangen voor zijn bestude ring van de samenstelling van proteïnen en met name van de cellen van Prof. Sanger is verbonden aan de afde ling bio-chemie van de universiteit Cambridge. De Sowjetgeleerden Tsje renkof, Tamm en Frank zijn medewer kers van het instituut voor natuur kunde van de Russische academie voor wetenschappen. Tsjerenkof is hoofd van een laboratorium. Frank is evenals Tamm als hoogleraar verbonden aan de universiteit van Mos kou. Laatstgenoemde heeft de Stalin- prijs ontvangen en is drager van de orde van Lenin. Tien stemmingen, Een ijl, grijsachtig rookkolommetje ver telde de menigte voor de Sixtijnse kapel in Rome vanmorgen dat de kardinalen het na tien keer stemmen nog steeds niet eens waren geworden over een opvolger van wijlen paus Pius de Twaalfde. Hot was de vijfde keer dat de rook uit het schoor^eentje kwam en de vijfde teleurstelling voor de duizenden die morgen ondanks de staking van het Ro meinse buspersoneel op hun nieuwe paus wachtten. Koninklijk paar naar T.H.-Delft De Koningin en de Prins z||n voorne mens op 21 november een bezoek te bren gen aan de technische hogeschool ti Delft. Indonesië niet worden aanvaard. Trou wens minister Luns twijfelde er aan of voor dit plan de vereiste tweederde meerderheid van stemmen verkregen zal kunnen worden. Het debat over dit ge biedsdeel zou dan ieder jaar opnieuw in de commissie van de V.N. worden opge rakeld. De Nederlandse regering, zo zeide minister Luns, handhaaft haar beleid, zo als dat in het kabinetsprogram tot uiting is gebracht. Een economische hulpver lening aan Indonesië is door de Westerse landen nog niet in overweging genomen. Als dit eventueel wel' zal gebeuren, zal onze regering tijdig op de hoogte worden De reactie van de Indonesische rege ring op de redevoering van minister Luns in de Ver. Naties (over de rechtsschen- dingen van Indonesië) noemde de be windsman „juridisch en feitelijk bepaald geheel onjuist". De ambassadeursconferentie in Willem stad is een groot succes geweest. De mi nister van buitenlandse zaken had de sterke indruk dat men in de West de band met Nederland op prijs stelt. Waarschijnlijk zal volgend jaar een der gelijke conferentie in Paramaribo worden gehouden. Minister Luns prees de voor uitgang van Suriname. Hij vond het van groot belang met de regeringsleiders in de West tal van zaken te kunnen bespreken. Federatie van mensenrechten Patrimonium stuurt telegram aan minister „Breng de 37 verstekelingen niet terug naar Indonesië", luidt het drin gende verzoek, dat de Internationale federatie van de mensenrechten in Parijs, door bemiddeling van de Ne derlandse ambassadeur in Frankrijk, gericht heeft tot de Nederlandse re gering. De federatie, die zichzelf „een niet-gouvernementele organisatie" noemt, „geaccrediteerd bij de Ver enigde Naties", duidt in haar ver zoekschrift de verstekelingen aan als „Indonesische politieke vluchtelin gen". Men is van mening, dat de beslissing ïn de Nederlandse regering in strijd is met artikel 14 van de verklaring mensenrechten, die ook Nederland heeft ondertekend, en waarin het recht n iedere persoon wordt erkend om iel te verzoeken en te profiteren t asielrecht in andere landen. De fe deratie is van mening, dat de beslissing van de Nederlandse regering evenm overeenstemming is met het internatio nale gebruik, dat de uitlevering ver biedt van politieke vluchtelingen aan de autoriteiten voor wie zij moesten vluch ten om hun vrijheid en in de meeste ge vallen hun leven te beschermen. De federatie deelt mee, dat over zaak contact is opgenomen met de Aus tralische ambassade in Parijs om gedaan te krijgen dat de 37 verstekelingen hun ontscheping te Melbourne enige tijd in Australië kunnen blijven in afwach ting van de erkenning van hun asiel recht, hetzij door Nederland hetzij door een andere staat. Men hoopt dat door de waakzaamheid Frankrijk en west-Duitsiand, wensen geen conflict met En geland over de vrijhandelszone. Ook zijn beide landen van mening, dat het Europese Vrijhandelsgebied zon- Koningin bezoekt legeronderdelen Koningin Juliana legeronderdelen te Grave bezocht. In E r verrichtingen gade heeft vandaag de Empel, Vught en ipel sloeg zij enige oefenende genie troepen bij de Oude Dies en luisterde korte uiteenzetting over de organisatie van het depot genietroepen door luitenant-kolonel L. Dijkstra, depot- commandant. Onder meer werd het over zetten van een tank op een m4-vlot ge demonstreerd, evenals het opblazen van rubbervlobten met een compressor en het tewaterlaten van een ponton met een hijskraan. Ook zag de Koningin een oefening door duikers en kikvorsmannen an de Vaar- en Duikersehool. In Vught inspecteerd de vorstin de erecompagnie in de Lunettenkazerne, be zichtigde zij de manschappenkeuken en de hindernisbaan waarop een peloton roeraten oefende. Ook werd Haar getoond hoe onder moeilijke omstandigheden veld- rersterkingen worden aangelegd. In Grave stonden velen langs de weg »m de vorstin toe te juichen. In vol or- ïaat stond het tamboerkoTps 15e bataljon stoottroepen aangetreden, waarbij tevens ,Kees de bok" de trots van het tamboer- korps, was ingedeeld. De Koningin inspec teerde ook hier een erecompagnie cn be zichtigde het legeringsgebouw 11e inten dance compagnie. Hare Majesteit toonde veel interesse voor de nieuwe gevechts- kleding, waarin enkele militairen waren opgesteld. Voorts werd Haar het cafetaria systeem, dat bij het verstrekken van maaltijden wordt toegepast, toegelicht. Na de lunch in Grave woonde de Koningin een excercitie van de compagnie bij en bezocht zij de bataljonshulppost en de werkplaats van het lie technische ba taljon. Tegen drie uur vanmiddag eindigde het koninklijke bezoek aan de Generaal de Bonskazerne. Aangereden. De 69-jarige gehuwde land bouwer H. E. uit Orvelte is de provincie Drente is gistermorgen toen hij bezig een varken voor zich uit te drijven i een zware vrachtauto aangereden overleden. der de Europese economische ge meenschap onmogelijk zal zijn. De Franse staatssecretaris van buiten landse zaken, Louis Joxe en zijn West duitse collega, dr. Van Scherpenberg, die gisteren in Bonn het Engelse ultimatum hebben besproken, zijn tot deze conclusies gekomen. Zoals bekend is zullen de zes landen ïn de E.E.G. vandaag de Engelse afge vaardigde MaudLing meedelen, of zij ook mening zijn, dat het een eerste voor waarde is, de vrijhandelszone gelijk met de E.E.G., dat is per 1 januari in werking te laten treden. Gisteravond heeft Maudling meege deeld, dat Engeland en de overige O.E.E.S.-landen geen afzonderlijke vrij handelszone zullen vormen. Engelse eis niet wordt ingewilligd. van de openbare mening in Nederland de zaak van de 37 vluchtelingen spoedig in overeenstemming met het recht en de menselijkheid zal kunnen worden gere geld. Inmiddels heeft de minister van jus titie in Nederland het zoveelste tele gram over deze zaak gekregen. Het is afkomstig van het christelijk sociaal werkliedenverbond Patrimonium en verzoekt de minister „de uiterste barm hartigheid te betrachten ten aanzien van de toelating der 37 verstekelingen in ons vrije Nederland." Het kort geding, dat door mr. A. G. Maris te 's-Gravenhage namens de ver tegenwoordiging van de republiek der Zuid-Molukken is aanhangig gemaakt te gen de staat der Nederlanden om alsnog asiel te krijgen voor de 37 verstekelingen aan boord van de Johan van Oldenbar- nevelt, die op 17 november in Indonesië zal aankomen, komt maandagmorgen half elf in openbare behandeling voor de Arrondissementsrechtbank te 's-Graven- Van de Johan van Oldcnbarnevelt heeft de stichting Door de Eeuwen Trouw het volgende telegram ontvangen: „Emigranten aan boord van de Johan van Oldcnbarnevelt voelen veel sym pathie voor dc verstekelingen en uw actie. Ds. Mackay, predikant, en pater Homan, aalmoezenier." MIJNRAMP"IN V.S.: 22 DODEN Een mijnramp in de Bishopmijn in de Amerikaanse staat Virginia heeft aan 22 mensen het leven gekost. Gistermiddag om tien voor vier had een ontploffing plaats, juist toen 188 man van de dag- ploeg waren afgedaald om hun werk te beginnen. Op de 22 ongelukkigen na za gen zij allen kans hun leven te redden en veilig de oppervlakte te bereiken. Onmiddellijk nadat de ramp zich had voltrokken, daalden reddingsploegen in de mijn af, om te proberen de opgeslo ten mijnwerkers te redden. Toen men echter de stoffelijke resten van zeven slachtoffers gevonden had, die vrij dicht bij de uitgang aan het werk waren ge weest, gaf men al spoedig de hoop op nog overlevenden aan te treffen. Later op de dag vond men de dode lichamen van nog tien andere arbeiders. In dezelfde mijn heeft zich in februari van het vorige jaar ec-n mijngasontplof- fing voorgedaan, waarbij 37 mijnwerkers zijn omgekomen. Streven om college te verjongen (Van redacteuren) Zeer binnenkort is de benoeming te verwachten van drs. J. W. Dc Pous tot lid van de Raad van State. De heer De Pous, die lid is van de CJi.U., is een ver maard deskundige op het gebied van de loon- en prijsvorming. Geboren op 23 januari 1920 te Aalsmeer is hij het jongste lid van de Raad van State. Uit zijn be noeming blijkt een streven van dc re gering om dit hoge college van slaat te verjongen, terwijl bovendien duidelijk is dat de Raad van State er behoefte aan had een briljant econoom in zijn midden te hebben. In drs. De Pous heeft men deze man gevonden. Na zijn opleiding aan het Hervormd Lyceum te Amsterdam, studeerde hij in de faculteit der economische wetenschap pen aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Als logische consequentie van zijn werk in de oorlogsjaren was hij na de bevrijding enige jaren verbonden aan het dagblad „Trouw". Na het doctoraal examen studeerde de heer De Pous één jaar in Amerika aan de Northwestern University te Chicago-Evanston. Eind 1949 werd hij secretaris van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland. Op 1 januari 1953 werd hij benoemd tot lector in de theoretische economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, in ver band met de benoeming van prof. dr. J. Zijlstra als minister van economische zaken. Sindsdien is de heer De Pous eco nomisch adviseur van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers. Hij is plaatsver vangend lid van de Sociaal-economische raad. De naam van dc heer De Pous is verbonden aan vele rapporten die door de SER zijn uitgebracht. Wèl afgevaardigden naar Genève I3USLAND zal zjjn kernproeven met ingang van 1 november aanstaande niet staken, heeft de Rus sische onderminister van buitenland se zaken, Zorin, gisteren in de poli tieke commissie van de Algemene Vergadering meegedeeld. Wel zullen de Russische afgevaardigden zater dag in Genève aanwezig zijn, om te trachten het met hun Engelse en Amerikaanse collega's eens te wor den. Rusland zal echter doorgaan met zijn kernproeven, omdat Engeland en Amerika het verleden geweigerd hebben on- iddellijk hun proeven op te schorten. Daarom zal Rusland de proefnemingen vervolgen totdat het aantal Russische ontploffingen na 31 maart van dit jaar gelijk zal zijn aan het aantal kernexplo- van Engeland en Amerika sedert die datum. President Mirza afgetreden Generaal Khan neemt (le maclit over in Pakistan Alle macht thans in handen van één man DRESIDENT Iskander Mirza van Pakistan heeft gisteravond af stand gedaan van zijn bevoegdheden en deze overgedragen aan generaal Ajoeb Khan. De aankondiging van Mirza's aftreden kwam enkele uren, nadat hij generaal Khan als premier van de nieuwe centrale regering van twaalf man had beëdigd. Khan, die nu dus en premier en presi dent is. beheert tevens de portefeuille van defensie en van Kasjmir. Bovendien is hij tot opperbevelhebber van de Pa kistaanse strijdkrachten benoemd. Hij voert het bewind op grond va staat van beleg, die op zeven oktober door Mirza voor Pakistan werd afgekondigd. Diezelfde dag heeft Mirza ook de grond wet, de politieke partijen en de controle en provinciale regeringen ontbonden en heeft hij generaal Khan verzocht als pre mier van een nieuwe regering op te tre den. Volgens Mirza zUn deze maatregelen indertijd genomen In het belang van het land, dat ernstig door „verraders en poli tieke avonturiers" werd bedreigd. In een verklaring, zegt Mirza van zijn presidentschap afstand gedaan te hebben, omdat vele mensen de Indruk hebben, dat generaal Khan en hijzelf niet altijd in overeenstemming met elkaar zouden kun nen handelen. Dit zou de doeltreffende bouw van het toekomstige bestuur het land kunnen belemmeren. Generaal Khan voegde hier later aan toe. dat Mirza hem in het belang van het land de bevoegdheden had overgedragen Hij zei, dat de nieuwe ontwikkeling ;n geen enkel opzicht de door hem op acht oktober en later omschreven politiek zou beïnvloeden. Het bestuursapparaat voor het land is reeds tot stand gebracht, zei hij en zal binnenkort in werking treden. Nemen Engeland en Amerika weer nieuwe proeven, dan zal Rusland deze landen met zijn proefnemingen op de voet volgen. Maar als Engeland en Ame rika bereid zijn met Rusland af te spre ken de proeven onmiddellijk voor goed te staken, dan zal Rusland geen neen zeggen. Zorin zei dat de opschorting van de proeven voor een jaar geen werkelijke staking betekent. Want men heeft onge veer een jaar nodig om de gegevens van de gehouden proeven uit te werken, en om nieuwe voor te bereiden. Verongelukt. De 70-jarige W. Kloedt uit Melick in midden-Limburg is gister- middag bij het oversteken door een vrachtwagen aangereden en is aan de gevolgen van het ongeluk in het zieken huis te Roermond overleden. Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: f Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewol- king. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 29 oktober zon op 7.28 uur; nder 17.19 uur Maan op 18.28 uur. onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur tl! t

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1