Vieuwe wijk behoeft enkele 3 tientallen scholen BOURJOIS Voor sommige schooltypen u moet behoefte van gehele - streek worden berekend Hart van Leiderdorp klopte eens in woonhuis IEITWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 23 OKTOBER 1958 r Leiderdorp in de Leidse agglomeratie (III) UI eö O- i het nii lijven, n (Jent te ET BUREAU voor sociaal-economisch en stedebouwkundig Onderzoek, dat met het oog op de nieuwe wijk in Leiderdorp een diepgaande studie ver deze gemeente heeft gemaakt, meent, dat, hoewel het aantal bejaarden gebied (65 jaar en ouder) nog lange tijd relatief klein zal met deze groep bij het ontwerpen van de plannen toch rekening worden gehouden. Dat de bejaardenhuisvesting voorlopig geen xfnstig probleem zal vormen, blijkt uit het feit, dat in de straten met >rfegend na-oorlogse woningen in november vorig jaar slechts 27 bejaarden retoonden, ofwel 1,7 procent van het totale aantal personen in de nieuwe tefoningen. In de straten met overwegend voor-oorlogse huizen woonden ls|2 bejaarden, wat niet meer is dan 8 procent. Voor geheel Nederland be- *Voeg het percentage op 31 december 1956 8,5 en het Centraal Bureau voor Statistiek berekende het voor 1980 op ongeveer 11. In Leiderdorp zal het olgens de gemaakte prognose in 1982 nog niet meer dan 4,2 bedragen pi 1997 7,3. Het aantal bejaarden in 1997 werd op 2295 berekend. djOp grond van reeds gedane onderzoe kingen kan worden aangenomen, dat 8 efocent hiervan behoefte zal hebben aan :ign speciale bejaardenwoning, dus 184 j prsonen. Ongeveer 15 procent van de g paarden zal behoefte hebben aan een ^/nsiontehuis, 350 personen. Er zou dan groot pensiontehui 300 i i klein 50 i kunnen worden gedacht. Ook zou i reden van bestaan kunnen zijn voor iln verpleegtehuis ten behoeve van 75 maarden. Het kan zijn, dat deze be seften aan speciale bejaardenhuisves- ,k\g eerder zullen ontstaan dan wordt irondersteld. Dat zal namelijk het ge- Mi zijn wanneer bij bejaarden de wens ïstaat om dichter bij hun kinderen in Jfc nieuwe wijk te wonen en dit tot vesti- "Ing van elders aanleiding geeft. Woningtypen 'De onderzoekers hebben de conclusie Jtrokken, dat de arbeidersgroep waar- Uiijnlijk niet meer dan tweederden van pt totaal zal uitmaken. Deze verhouding [erd gevonden op grond van de bewo- |ng der woningwetwoningen. Men zal porlopig een percentage van 65 voor rbeiderswoningen kunnen aanhouden. Voor de in uitvoering zijnde Leidse ijk Zuid-West werd het wenselijk ge- Jhte percentage arbeiderswoningen van I op 65 teruggebracht. Pas later zal Jar kunnen blijken, of de voor mid- mstandsbouw bestemde ruimte inde; ls zodanig wordt gebruikt, eze verhouding zullen in Leider- rp ongeveer 4070 arbeiders- en 2200 jiddenstandswoningen nodig zijn. Het ipport verwacht niet, dat het nodig is, afzonderlijke buurt voor zeer wel- istelden te ontwerpen. De tot de nieu- middenstand behorende groepen, die Ifch sinds 1945 in Leiderdorp hebben ge- itigd, bestaan voornamelijk uit amb- ren, employé's en- onderwijzer: groot deel met lage tot middelma- inkomens. De groep middenstands- 'oningen zal daarom naar welstandstype' 'einig gedifferentieerd behoeven te Het verschil tussen arbeiders- en liddenstandswoningen, voorzover blij- t een verschil in huurwaarde en iterlijk, moet verder van minder belang! den geacht dan de ligging van de! iningen van verschillend welstands- e ten opzichte van elkaar. Speelt dit Ten aai de dorpssamenleving een geringere I woningen rol. in de meer stedelijke sfeer is het karakter van de woonbuurt van belang om de sociale rangstand tot drukking te kunnen brengen, aldus de samenstellers van het rapport. Hoog en laag De hoge en lage bouw zijn ook punt van onderzoek geweest. In begin sel zijn étagewoningen minder geschikt voor bejaarden, voor gezinnen met jonge kinderen (jonger dan zes jaar) en voc grote gezinnen (met 5 of meer kinderen Op die basis moet het percentage eei gezinswoningen zowel volgens de ui komsten van de woningtelling van 19- als van die van 1956 tenminste 52 van d woningtelling van 1947 als van die va 1956 tenminste 52 zijn. In Ï947 bestond de gehele woning voorraad uit eengezinswoningen (938), in 1956 waren er 1109 en 229 woningen in meergezinshuizen. In de tussenlig gende periode werden er dus 171 een gezinswoningen en 229 flatwoningen gebouwd, rsp. 43 en 57 procent. Houdt men niet alleen rekening met de ge zinssamenstelling voor wat leeftijd en aantal betreft, maar ook met het feit, dat tenminste 20 procent van de mannelijke gezinshoofden, die zich na de oorlog in een nieuwe woning te Leiderdorp vestigden, uit een plat telandsgemeente kwam, dan zou het percentage eengezinswoningen niet 52 maar tenminste 62 moeten moeten zijn. Voor de Leidse wijk Zuid-West werd een percentage van 60 voor de eengezinswoningen wenselijk gevon den, maar het plan werd ontworpen met een percentage van slechts 20. Het verdient daarom volgens de rap porteurs zeker aanbeveling, dit per centage in een ander deel van de Leidse agglomeratie op te voeren, bijvoorbeeld tot 5. Laat men de be- drijfs- en bejaardenwoningen in de nieuwe wijk buiten beschouwing, dan zullen er in de gehele gemeente 5245 eengezinswoningen en 2825 flats moeten zijn. Buiten de nieuwe wijk zullen deze aantallen respectievelijk 1440 en 360 zijn. zodat in de nieuwe wijk 3805 eengezinswoningen en 2465 etagewoningen een plaats moe ten vinden. onderzoekers de volgende verdeling ge wenst voor. Woningen met 2 slaapkamers 35 procent of 2195 huizen, woningen met 3 slaapkamers 45 procent of 2822, wo- en met 4 slaapkamers 15 procent of woningen met 5 slaapkamers 5 pro cent of 313. In plaats van bijna 2200 wo ningen met 2 slaapkamers is het voor verdediging vatbaar, een deel daarvan slechts met 1 slaapkamer te bouwen (voor alleenstaanden en voor een deel der pasgehuwden). Onderwijs Het percentage jongeren in Leiderdorp zal lange tijd relatief groot blijven. Het percentage 0- tot 14-jarigen zal pas na 1967 een daling vertonen De aantallen leerlingen voor de verschillende vormen van onderwijs zullen afnemen door wij ziging in de leeftijdsopbouw. Gaat men uit van een toekomstig in wonertal van 31.300. dan zal er 1 kleu terschool op ongeveer 1740 bewoners nodig zijn. Het percentage rooms-katho- In 1955 waren er 17 en in 1956 16 kinderen in Leiderdorp, die een b.l.o.-school in Leiden bezochten. In de toekomst is een aantal van 94 te verwachten. In verband met een wenselijke differentiatie binnen het b.l.o., waarbij aan een scheiding van het onderwijs voor debielen en im becielen kan worden gedacht en aan afzonderlijk onderwijs voor lichame lijk gehandicapte kinderen en kinde ren met leermoeilijkheden, dient de behoefte voor de gehele Leidse ag glomeratie te worden bepaald. Welk schooltype in Leiderdorp een plaats kan krijgen, dient later te worden bepaald. Het lijkt voorlopig juist, 1 plaats voor een b.l.o.-school te reser veren. Ook de behoefte «an scholen voor voortgezet onderwijs moet voor de ge hele agglomeratie worden berekend. Bij de toekomstige bevolkingsomvang zal echter de stichting van een lagere tech nische school en van een middelbare school gerechtvaardigd kunnen zijn. j lieken kan tot 30 oplopen bij de jongere leeftijdsgroepen nog iets I hoger ligt, zou het aantal rooms-katho- lieke scholen op den duur wel tot een derde van het totaal kunnen stijgen. Er •uden dan 6 r.k. en 12 niet r.k. kleuter scholen nodig zijn. Er zal ook een verschuiving plaats hebben van het prot.-christelijke naar het neutrale onderwijs. Op het ogen blik heeft men de beschikking over 1 prot. kleuterschool in het Zijlkwartier, 1 in het Doeskwartier, 1 neutrale en 1 r.k. Gezien de verhoudingen bij het gewoc procent van het kunnen worden U weet dikwijls bij intuïtie hèt belangrijkste moment te kiezen. Vertel dan aan uw man, dat uw gedachten naar een bontmantel uitgaan om voor vele winters lang een volmaakte garderobe te bezitten. En er zijn vijf gegronde redenen om uw bontmantel bij Lampe te kopen ervaring speelt bij bont de hoofdrol. Lampe heeft een 100-jarige bontervaring! er is bont en bont. Deskundige voorlichting is bij Lampe gegarandeerd. Lampe brengt uitsluitend nieuw bont (vers materiaal!). de grootste keuze in nieuwe modellen en alle maten en... de prijs zal u erg meevallen. Leiderdorp gevonden het aantal leerlingen lager onderwijs op 93 aantal 6- tot 12-jarigen gesteld. Voor het jaar dat dan komstige klassedeler van 33 en een ge middeld aaDtal leerlingen per school van 200 zouden in totaal tenminste 19 scholen nodig zijn ofwel 1 school op 1600 inwo ners. Waarschijnlijk zijn dat 6 r.k. en 13 scholen van andere richting. Op het ogenblik zijn beschikbaar: Zijl- zowel als Doesbuurt 1 prot.. in het dorp 1 prot., 1 openbare en 1 r.k. V.G.L.O., L .L.O. c.n. Het voortgezet lager onderwijs ge niet in Leiderdorp weinig belangstelling In de jaren 1955. 1956 en 1957 bezochten resp. 22, 13 en 9 leerlingen een v.g.l.o<- school in Leiden. Verhoging van de leer plichtige leeftijd kan de belangstelling doen stijgen, maar het verbinden van schakelklassen aan scholen voor voort gezet onderwijs (met name bij het tech nische onderwijs) kan een tegengestelde uitwerking hebben. Zou men uitgaan van het belangstellingspercentage van 1955, namelijk 7,6, dan kunnen er in 1997 130 leerlingen zijn. Houdt men rekening met de gewoonlijk bestaande splitsing naar richting, dan zou ten hoogste aan twee scholen kunnen worden gedacht. Al lijkt het onwaarschijnlijk, aldus hei rapport, dat deze scholen beide tot stand zullen komen, dan is het toch goed. plaats voor 2 v.g.l.o.-scholen in reserve te houden. De belangstelling voor het uitge breid lager onderwijs is relatief groot te noemen. Gezien deze tendens lijkt het niet onredelijk, voor de toekomst uit te gaan van een leerlingenaantal gelijk aan 30 procent van het aantal 12- tot 16-jarigen. In 1997 zal dat dan 851 kunnen zijn Bij een gemiddeld aantal leerlingen per school van on geveer 90 zou men op 9 scholen moe ten rekenen, waarvan 2 of 3 r.k. en 7 of 6 niet-r.k. In de toekomst kan op 1 u.l.o.-school op ongeveer 3500 in woners worden gerekend. In onze rubriek oud-Leiden van vandaag vindt u een foto met het vroegere gemeentehuis van Leider dorp. Op déze plaat is de tegenwoor dige toestand te zien. Dit raadhuis dateert uit de dertiger jaren, maar het is nu al aan alle kanten te klein. „Gemeentewerken" vond al onderdak aan de Bruggestraat en nog is het nodig, dat op korte termijn het huis van de burgemeester aan de Berken kade b(j de secretarie wordt getrok ken. De heer Van Diepeningen gaat dan naar de Hoofdstraat. Vandaag publiceren wij het derde artikel over de functie die Leiderdorp is toebedeeld in hei grote verband van Lei den en directe omgevingzo- als dal in het structuurplan is geconcretiseerd. Het Bu reau voor sociaal-economisch en stedebouwkundig Onder soek heeft in opdracht van het gemeentebestuur een bre de en gedetailleerde studie aan deze functie gewijd. Hel aandeel van Leiderdorp in de ontwikkeling van de Leidse agglomeratie begint zich al af Ie tekenen in het plan ..Ter Me ij ei" dat binnen afzienbare tijd in uitvoering zal komen. Het artikel daar over publiceerden wij donder dag. Het tweede stond in de krant van gisteren. Bij de gezinsweek Luxor-gesprek van morgen over Ons liuis een thuis? Zoals reeds gepubliceerd heeft de commissie bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente besloten de voort zetting van het gesprek over gebeds genezing te houden op zondag 9 no- In het kader van de gezinstveek zal ndag gesproken de „Ons hui Voor vele pasgehuwdi aan voldoende moedeloos te worden. binnen en buiten de g< begrip en misverstand bij ouderen. Tal loze ouders tobben over hun kinderen en zelf voelen zij zich ook dikwijl: Dit alles mag 'raag naar de zii 'an gehuwden al en knellende vi net de beste bedoelingen aten bij hun kinderen bereiken, an vele jongeren, die zich in de uderei gelal steek inleidend programma zondagmor gen zal een artistiek echtpaar, da varing heeft op dat terrein, een ai flitsen spelen, die regelrecht aar praktijk zijn ontleend. In het vraaggesprek zal de bijbelse belichting van de vragen en puzzels, die zijn uitgebeeld, uiteraard niet achter wege blijven. De bijeenkomst, die onder leiding staat van dr. P. L. Schoonheim, begint om half elf. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 6 en 11 Kynologen hadden druk bezochte vergadering Voor de eerste maal in het nieuwe sa zoen vergaderde de kynologenvereniging Rijnland. De vergadering, die was belegd in Zomerzorg, werd geopend door de i zitter, dr. ir. P. C. Lindembergh. Br kon den weer vele nieuwe leden worden In- Voor de zeer druk bezochte vergade ring, gaf de voorzitter reisindrukken uit Afrika. Samen met zijn vrouw is hij daar de afgelopen zomer geweest en hij heeft aan dit werelddeel, dat boeit doordat het nog zo onbekend is, vele mooie herinne ringen, waarvan hij er enkele op foto' heeft vastgelegd. Aan de hand van deze dia's hield dr. Lindenbergh zijn causerie. Vooral over het Krugerpark wist de voor zitter veel te vertellen. Het geheel gaf een duidelijk' beeld van mensen, dieren en planten uit het zwarte werelddeel. Tot slot werden dia's vertoond van een gehouden hondenrally in Duinrell. Deze deden de spanning van dde dag herleven. PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS Tussen de bladzijden Fortunella LIDO. (2.30. 7 en 9.15 uur).»- Als de Giulietta Masinafilm Fortunella begint, ziet men deze kittige, altijd weer ver rassende Italiaanse filmster als een ar moedig vrouwtje de grote deur van de vrouwengevangenis in Rome achter zich toegooien als de rolprent ein digt ziet men haar als een prinses ge tooid, gekroond op een vorstelijke zetel zitten (zij het van een reizende toneel groep). Daartussen ligt het hartverove- rende verhaal van een arm voddenkoop vrouwtje, dat ervan droomde een prin- Het is een ontroerend en tegelijk gees tig, levenslustig verhaal, zoals er meer zijn ontsproten aan het brein van Giulietta's echtgenoot, de Italiaanse re gisseur Frederico Fellini. maal heeft hij de geschiedeni geschreven, i twee andere Italianen. Correctie kerkdiensten In de dienst van de Geref. Kerk morgenochtend in de Zuiderkerk gaat ds. De Boer voor; in de dienst om 11 uur in de (Herv.) Maranathakerk ds Van der Linde van Den Haag. Dit in tegenstelling tot wat ons per abuis voor de kerkdienstenlijst was opge- e rubriek oud-Leiden nemen indaag eens een plaatje mee van Leiderdorp. Deze dagen geniet Leiderdorp in onze krant bijzondere belangstelling in verband met be langrijke plannen voor de uitoefe ning van zijn functie in het verband van de Leidse agglomeratie. De prentbriefkaart, die de gemeen tesecretaris van Leiderdorp, de heer Hobo, voor ons uit het archief der gemeente haalde, kan daarmee ook in verband Worden gebracht. Het huis links bestaat nog; het is de woning van de burgemeester, die binnen niet al te lange tijd bU de zich sterk uitbreidende secretarie wordt getrokken. De gemeente heeft dienen. De secretarie zit als het ware dage lijks op uitbreiding van haar ruimte te wachten. Op alle mogelijke en on mogelijke manieren is getracht, het gemeentelijke apparaat nog t« huis vesten. maar men kan er eigenlijk niet fatsoenlijk meer mee voor de dag komen. En aangezien men dat beslist wél kan met dat apparaat zelf, is het te hopen, dat deze ver groting spoedig haar beslag krijgt. Dei iefkaa vóór de burgemeester het het woonhuis geweest van gemeen tesecretaris A. C. Smit. die van 1867 tot 1881 deze functie bekleedde. Op 18 mei 1868 heeft de gemeente het pand gekocht. In 1935 werd het tegen woordige raadhuis In gebruik ge- Langs het buis van de burgemeester liep een laantje; dat heette het Tielemanslaantje. Nu I* er de Berkenkade en de snelle ontwikke ling van nu en In de toekomst brengt mee. dat het over niet eens zo lange tijd meer een provinciale weg wordt met een brug over de Rijn naar dr Hoge Rijndijk. De film is er niet minder om. Regis seur Eduardo de Filippo heeft precies begrepen in welk een luchtige toon hij dit tragisch-komische verhaal van een verstoorde illusie moest houden. De Italianen tonen zich hier ware meesters in het tot leven brengen van deze be wogen wereld. Het leven is immers vaak als een droom, maar het is tevens een ervaring van goede dingen, van liefde en vriendschap, die zo scherp afsteken tegen de lelijke dingen; afgunst en be rekening, ontrouw en verraad. (Ontroerend en geestig). Scant polo LUXOR, (2.30, 7 en 9.15 uur). Ver gelijkt men de film Scampolo met Romy Schneider in de hoofdrol met „Overschotje", het sociale blijspel van Dario Niccodemi waarin Annie van Ees indertijd triomfen vierde, dan valt de film tegen. Wij geloven echter dat een dergelijke vergelijking moeilijk is te maken. De film heeft met het toneel stuk slechts de naam en een heel klein beetje van de strekking gemeen. Hen speelt zich af in een zonnige en fleurige omgeving, Romy heeft de sym pathie en liefde van alle medebewoners van haar dorp en als zij aan het eind zuchtend constateert dat zij nu geen „Scampolo", geen overschotje meer is, kan de toeschouwer meevoelen met de dorpsbewoners die hun „mascotje" kwijt raken. Voorts bevat de film wel enkele kostelijke trekjes humor: de manier wsarop de horden autobustoeris ten op de hak worden genomen en de weergave van twee nerveuze minnaars op een bankje, de een met een hart vol hoop en de ander verslagen, zijn bijzon der Bardig. Overigens moet men de film vooral niet al te veel pretenties toekennennergens gaat hij uit boven een genoeglijk en onschuldig plaatjes- kijken met een even gezellig verhaaltje en veel „vaart' zit er niet in. (Aardig voor dwepende meisket). Maigret zet een val CASINO: (2.30 uur. 7 uur en 9.15 uur). Voor de tweede maal in enkele maanden tijds heeft Maigret zijn val in Leiden ge zet. De menselijke Jeen Gabln, die op typisch Franse wijze dienaar van het recht ia, moet ln de film de strijd aan binden tegen een vrouwenmoordenaar. Als geen ander land weten de Fransen een detectivefilm spanning en vaart te geven. Met beklemmende close ups voeren zij naar climaxen, die steeds weer door volgenden worden overtroffen. De film is nogal openhartig en het ge geven nogal precair, zodat het beslist niet raadzaam is, dat jeugdigen zich er mee bezig houden. (Knappe detective rond dubieus ge geven) Zijn laatste kraak REX (2.30. 7 en 9 15 uur). Een Inbreker, berucht als safe-expert, wordt in de oorlog uit de gevangenis gelaten, om voor de geallieerden een geheim document te bemachtigen. Het plan lukt, maar de hoofdpersoon wordt ten gevolge van zijn hebzucht op het laat ste ogenblik toch nog doodgeschoten. (Sensatie!. Fanfare TRIANON (230, 7 en 9.15 uur). In ons blad van gisteren heeft Ev. Grolle de Ne derlandse film Fanfare uitgebreid be leerd en gecommen- (Eindelbk speelfilm) behoorlijke Nederlandse Leidse celvervanger werd vrijgesproken Het Haags Gerechtshof heeft een 36- larige sloper uit Leiden vrijgesproken. Hij was in eerste instantie veroordeeld tot (en maand gevangenisstraf omdat hij een aanneme' zou hebben geho.pen t de i arbij wegens autorijden c vloed van drank was veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf De sloper, die hoopte werk te krijgen van de aannemer, had zich in zijn plaats gemeld bij het huis van bewaring en inj zat al tien dagen voor het uitkwam dat men de ver keerde man voor zich had. Mr Strieker, de raadsman, had vrij spraak bepleit omdat het ontkomen een handeling inhoudt en de aannemer niets had gedaan om te ontkomen Er was na melijk van te voren geen afspraak ge maakt tuisen sloper

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3