Jlteutuc geihsdft (üiourartl ^Hakarios aanvaardt het plan-Spaak Nederlandse wens is nog in studie Nederland geschrokken van impasse in ontwapening Allerlaatste concessie Als de onafhankelijkheid na korte tijd volgt staatsgreep in Bolivia liep op niets uit -EL" .ind april verkiezingen voor Franse Senaat Stormvloedkering heden in gebruik genomen Eerste gesprek Dulles-Tsjang liep al spaak V.N. vragen Zuid-Afrika opnieuw om herziening rassenpolitiek van de l958rOENSD.4G 22 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11394 LURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken pStanhMstift) is ahrbkum «nyo b*t ia tegqribipart" UIT HET LEVEN gegrepen Zie pagina 7 AARTSBISSCHOP MAKARIOS nu geen stap verder loliviaanse oppositiepartijen hebben ^eren geprobeerd in La Paz de macht fr te nemen, doch hun poging is mis- jt. Bij vechtpartijen met het leger ver ten drie personen het leven, terwijl ticheidenen werden gewond. De rege- g kondigde voor de hoofdstad de nood- t Rij A ARTSBISSCHOP MAKARIOS heeft het bemiddelingsvoorstel voor voor Cyprus van Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de N.A.V.O., aanvaard. Als voorwaarde stelt Makarios echter dat de Engelse regering plechtig op schrift verklaart, dat Cyprus na een overgangs periode van enkele jaren een absoluut onafhankelijk land zal worden. Deze concessie, zo verklaarde de leider van de Griekse Cyprioten in een vraaggesprek met het YVestduitse weekblad Christ und Welt, is de laatste die mogelijk is. Makarios verklaarde zich verder bereid ovqr Britse of N.A.V.O.-bases op het eiland te onderhandelen, ook als de Cyprioten hun onafhankelijk heid hebben verkregen. De binnen landse regelingen op Cyprus zou hij tijdens de overgangsperiode beschou wen als een zaak van ondergeschikt belang. officiële bekendmaking werd ind gezegd dat de regering de volledig meester is. De prefect door de rebellen was al gauw vrijgelaten. p rebellen waren in hoofdzaak leden de rechtse Falangistische partij, voornaamste gebouwen in La Paz irden bewaakt, terwijl militairen door straten patrouilleren Gustavo Chanon, voormalig minister van de in 1946 er geworpen regering van president lilberto Villarroel, is gearresteerd. Comité openbaar welzijn wordt ontbonden Het comité van openbaar welzijn voo geheel Algerije en de Sahara is gisteren voor de laatste keer In Algiers bijeen geweest. Besloten werd het comit ontbinden en de volgende week vooi laatst met de regionale comité's bijeen te komen. Waarschijnlijk zal dan een politieke groepering worden gevormd uit de comité-leden die zijn overgebleven na dat de militairen op bevel van premier De Gaulle hun politieke activiteiten heb ben gestaakt. Volgens berichten uit Al giers zal deze groepering de naam „Or- ganisatie der comité's voor openbaai welzijn" krijgen. ,P 26 APRIL 1959 zullen de ver kiezingen voor de nieuwe inse Senaat worden gehouden, eft het kabinet-De Gaulle gisteren kendgemaakt. De data, waarop de meenteraadsverkiezingen worden houden zijn voor Frankrijk en gerije op 8 en 15 maart vastge- leld. De nieuwe Senaat zal ruim 300 leden !len, waarvan 255 zetels voor Frankrijk f en 31 voor Algerije. Van de zetels, voor Algerije bestemd zijn, zullen 122 worden ingenomen door mohamme- De overige zetels worden als volgt ver- "1:2 voor de Sahara, 6 voor de over- departementen, Martinique, Frans na en Reunion en 7 voor de verte- oordigers van de Fransen in het itenland. Deze cijfers zijn echter voor lig, daar men eerst de vorm van as- wil afwachten, die de half-onaf- inkelijke overzeese gebieden met Frank- Tiveede Senaat Het kabinet heeft verder besloten, dat Senaat van de Franse gemeenschap 300 leden zal bestaan. Dit lichaam samengesteld uit leden van de Na- nale Vergadering, de Franse Senaat de wetgevende vergaderingen in de ;rzeese gebiedsdelen. Deze Senaat 1 het opperste orgaan van de Franse etgevende macht zijn en alle gebieden, ook hun vorm van associatie met rankrijk is, vertegenwoordigen. Frankrijk, Algerije en de departemen- rzee zullen door 185 senatoren (rtegenwoordigd zijn, West-Afrika door Equatoriaal Afrika en Madagascar oor 20 elk. Kleinere gebieden zullen ;n senator elk vertegenwoordigd ijn. Deze Senaat van de Franse gemeen- chap zal tweemaal per jaar vergaderen ver financiële, economische en douane- Voorts komt er nog een uitvoerende Md, gevormd door de president van de tepnhliek en de premiers van de staten er gemeenschap, evenals een hof van rbltrage met zeven rechters, gekozen oor de president. In de Franse staatscourant is gisteren (Advt KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN Breestraat 11 een decreet verschenen, waarbij de ter ritoriale assemblee van Frans Somali- land wordt ontbonden. In Somaliland zijn na de volksstemming moeilijkheden ont staan. De premier had namelijk een campagne tegen de grondwet gevoerd, terwijl de bevolking zich voor de grond wet heeft uitgesproken. Op 23 november, de datum waarop in Frankrijk en Alge rije verkiezingen voor een nieuwe Na tionale Vergadering worden gehouden, zal Somaliland zijn nieuwe assemblee Diefstal na overlijden van paus Pius Na het overlijden van paus Pius de Twaalfde zijn uit zijn pnvé-kapei te Castel-Gandolfo verschillende voorwer pen verdwenen, waaronder een armstoel en zelfs altaarkleden. Dit was mogelijk, omdat de deken van het college van kar dinalen vergat de toegang tot de kapel te laten verzegelen. De voorstellen, die secretaris-generaal Spaak heeft gedaan, houden onder dere in dat in plaats van afzonderlijke Griekse en Turkse vertegenwoordigende lichamen voor het binnenlandse bestuur van Cyprus, een gemeenschappelijk tegenwoordigend lichaam moet komen en dat de Griekse noch de Turkse ring officiële vertegenwoordigers bij de gouverneur van Cyprus hebben. Deze vertegenwoordigers moeten volgens het plan-Spaak worden gekozen door de Griekse en de Turkse gemeenschap het eiland. Laatste concessie Zoals éerder gezegd noemde de aartsbisschop dit volgens het West- duitse blad beslist de laatste con cessie die mogelijk is. Nog verder gaan betekent dat Cyprus altijd onder het bestuur van de Britten zal blijven, of dat het altijd verdeeld zal blijven. Een koloniale status van enkele Jaren zou Makarios dus willen aanvaarden. „Zoiets dan als waaraan de negers in Ghana zich al lange tijd hebben ont worsteld". Geruchten blijven de ronde doen al» zou Peter Townsend tuien* naam vaak in verband werd gebracht met prinses Margaret van Engeland van plan zijn binnenkort in het huwe lijk te treden met de Belgische mil- jonairsdochter Marie-Luce Jamane. Peter en Marie werden in de afge lopen dagen verschillende malen in een luxe hotel te Jeruzalem gesignaleerd. Het was gisteren weer enorm druk op de Zuidlaarder paar denmarkt. Niet minder dan 2311 paarden stonden in een bijna onafzienbare rij in het gelid, als wilden zij te kennen geven dat zij nog niet allemaal door de machines overbodig werden gemaakt. Flinke boete voor Frangoise Sagan Een rechtbank te Corbeil, bij Parijs, heeft gisteren de 23-jarige schrijfster Francoise Sagan veroordeeld tot een boete van 50.000 frank wegens roekeloos rijden Vorig jaar sloeg de auto van Francoise Sagan op een verkeersweg ten zuiden van de Franse hoofdstad om. De schrijf ster en drie vrienden van haar liepen verwondingen op. De rechtbank heeft de journalist Bernard Franck, die naast haar in de auto lat, een schadevergoe ding van 950.000 frank toegekend. Ned. onderzeeër redt drie Engelsen De Nederlandse onderzeeboot Zeeleeuw heeft gistermorgen de piloot en twee waarnemers van een Engels hefschroef- vLiegtuig van het type Whirlwind op 15 km van de Noord-Ierse kust uit zee ge red. De operatie was binnen een kwartier ten einde. Andere helikopters haalden de drenkelingen later van boord en brachten hen naar Londonderry. De Zee leeuw en de verongelukte helikopter na men bedde deel aan een oefening voor onderzeebotenafweer. - over reiniging van de Rijn - D" REINIGING van industrieel afvalwater in de rivier de Rijn krijgt steeds meer de aandacht en men heeft reeds goede resultaten be reikt, deelt het ministerie van ver keer en waterstaat mee. Zoals bekend zijn verleden week eer aantal gedelegeerden en experts (waar onder ook Nederlandse) van de interna tionale commissie voor de bescherming van de Rijn tegen verontreiniging in Duisburg bijeen geweest. Van Neder landse zijde werd er op de vergadering nogmaals op gewezen, dat de beperking van de verontreiniging een levensvraag is met het oog op de toekomstige wikkeling van ons land. Nederland heeft daarom enige tijd ge leden een uitvoerig memorandum opge steld, dat zij aan de commissie heeft doorgegeven. Daarin zijn de Nederlandse desiderata vastgelegd. De delegaties de deelnemers aan het congres hebben dit memorandum thans in studie en zijn druk aan het overleggen met de betref fende instanties in hun eigen land. Symbolisch door minister Witte DOOR HET in beweging brengen van de buitenste schuif vai stormvloedkering in de Hollandsche IJssel heeft de minister van verkeer en waterstaat ad interim, ir. H. B. J, Witte, vanmiddag te Krimpen aan de IJssel deze stuw symbolisch in gebruik gesteld. Mr. Schürmann in de Verenigde Naties „Nederland, gelegen aan de kust van West-Europa, moet zich wel voortdurend bewust zijn van de aan wezigheid van de enorme gewapende macht van de Sowjetunie, enkele honderden kilometers ten oosten van onze grenzen." Met deze woorden tekende de Ne derlandse permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, de ongerust heid van ons land over het stroeve verloop van de ontwapeningsbespre kingen in de Algemene Vergadering Hij deed dit In de politieke commissie van de V.N., waar het probleem van de ontwapening gisteren weefr ter sprake kwam. „Wij zijn geschrokken", aldus mr Schürmann, van de Impasse die U inge treden na de besprekingen die vorig Jaar werden gehouden. Volgens mr. Schürmann is deze Im passe in hoofdzaak ontstaan door de ob structie en ontwijkingen van de Russen. AI de pogingen van de westelijke mogendheden schenen tot niet meer te leiden dan woorden en beloften. De ontwikkeling sedertdien, met inbe grip van de aanstaande besprekingen oveT toezicht en waarborgen tegen verrassings aanvallen, heeft de kwestie nog niet ge heel uit de impasse geleid, aldus mr Schürmann. Hoewel Nederland de verdiensten van de jongste ontwikkelingen, die tot de technische benadering hebben geleid, er kent, aanvaardt ons land deze niet zon der voorbehoud en ziet men er geen wondermiddel voor ontwapening in. Dit probleem kan alleen door politieke onderhandelingen opgelost worden, aldus mr. Schürmann. En dit heeft slechta waarde, als het bijdraagt tot de oplossing van het eigenlijke probleem van de ont wapening. Volgens hem vormen de grote legers van de Russen een bedreiging, die slechta door kernwapens in bedwang gehouden kunnen worden. „Daarom kunnen we er niet mee instemmen, dat de kernbewape ning van het toneel verdwijnt, tenzij de Leviathan van het rode leger ook wordt beperkt. Het één doen, zonder het ander zou ons onverdedigbaar maken tegen een overweldigende numerieke meerderheid", n* mr. Schürmann. HU legde er verder de nadruk op. dat regering en volk van Nederland een blU- vende beëindiging van de proeven met kernwapens wensen. Maar het toezicht daarop moet doelmatig zijn en biyven. Daarna bracht hij door een druk op de knop het mechanisme van de base ul eb rug in werking, waardoor de brug daalde en dc verbinding tussen Capelle aan da IJssel en Krimpen aan de IJssel was ver wezenlijkt. Tevoren had de minister een rede uit gesproken, waarin hij erop had gewezen, dat het voornaamste doel van het complex is het lage polderland aan weerszijden van de Hollandsche IJssel te beveiligen. Het stemde de minister tot grote vol doening, dat men erin geslaagd is, ondanks de moeilijke probleemstelling en zonder terug te kunnen grijpen op overeenkom stige constructies in binnen- en buiten land de beweegbare kering te maken. Bij de uitvoering moesten moeilijkheden overwonnen worden. Zo diende men er naar te streven, dat de scheepvaart zo min mogelijk hinder ondervond. Ook moest men rekening houden met de in- en uitgaande getijstroom. Ir. Witte wees erop, dat, al6 de schuif wordt gesloten, het scheepvaartverkeer toch kan passeren door de naast dè eigen lijke afsluiting gebouwde schutsluis. Behalve met het verkeer te water werd ook en niet in mindere mate reke ning gehouden met het verkeer te land. De minister herinnerde aan de bestaande plannen voor een oeververbinding hier ter plaatse, die in het complex van kunst werken kon worden opgenomen. De Krimpenerwaard wordt door de nieuwe verbinding aan het grote net van ver keerswegen aangesloten, waardoor er ongekende mogelijkheden tot een verdere ontwikkeling van dit zo belangrijke gebied Ir. Witte besloot met de wens, dat deze werken mogen bijdragen tot het welzijn i de er achter liggende streek en dat zege moge rusten op de inspanningen, die wij ons nog zullen moeten getroosten /er-wezenlijldng van het Deltaplan. Dit overleg is nog niet afgesloten, zo dat een definitief standpunt ten aanzien van deze Nederlandse desiderata nog niet door de commissie is vastgesteld. Het ministerie deelt verder mee, dat de internationale commissie in de toekomst ook nog nadere besprekingen zal houden over de verontreiniging door olie en radioactieve stoffen. Het eerste onderhoud tussen minister Foster Dulles en generalissimo Tsjang Kai-Tsjek is volgens berichten uit Taipeh geen succes geweest. Er zouden zich tij dens de besprekingen ernstige menings verschillen hebben voorgedaan over het vraagstuk, hoe de crisis in het gebied van Formosa het best kan worden opgelost. De Amerikaanse minister zou hebben aangedrongen op demilitarisatiemaotre- gelen voor de kusteilanden, waarover de nationalistische leider uiteraard is geval len. Van Amerikaanse zijde op Formosa werd meegedeeld dat de onenigheid zo hoog liep, dat het overleg mogelijk geheel zal mislukken. Inmiddels is officieel door dc Ameri kanen bekendgemaakt dat het escorteren van nationalistisch-Chinese schepen door Amerikaanse oorlogsschepen zal worden Faubus zoekt leerlingen De eerste schooldag voor blanke leer lingen op de particuliere middelbare scho len in Little Rock Is gisteren niet erg vlot verlopen. Na twee uur al kregen de 300 ingeschreven leerlingen te horen, dat ze vandaag maar eens terug moesten komen, „omdat er bij de inschrijvingen fouten waren gemaakt". Op een persconferentie heeft gouver neur Faubus van Arkansas gezegd, dat er zioh nog niet voldoende leerlingen voor de particuliere scholen hebben opgegeven, de exploitatie voor onbepaalde tijd ncieel mogelijk te maken. Om dat te kunnen doen zou men nog naar andere middelen moeten zoeken, aldus Faubus. De organisatie, die de belangen van de gekleurde bevolking behartigt, de N.A.A. C.P., heeft intussen doen weten, dat men rechtsgeding aanhangig zal maken de wettigheid van de particuliere scholen te bestrijden. Nederland onthoudt zich van stemming ll/TET 68 tegen vijf stemmen ei Ita vier onthoudingen, heeft de politieke commissie van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties gisteren een resolutie i vaard waarin nogmaals pressie wordt uitgeoefend op de regering van Zuid-Afrika om een eind maken aan haar onrechtvaardige apartheidspolitiek. Het is de zevende keer dat de Volkenorganisatie zich in deze zin tot de Zuidafrikaanse regering wendt. Het is vrijwel zeker dat de in kalme bewoordingen gestelde reso lutie zal worden aangenomen door de Algemene Vergadering, doch men verwacht algemeen dat ook deze solutie weinig zal veranderen aan de rassenscheidingspolitiek in de unie. Zuid-Afrika heeft zich geheel losge maakt van de besprekingen over ce apart heid, zioh daarbij op het standpunt stel lend dat dit een interne aangelegenheid is. waar de Verenigde Naties geen zeggen schap over hebben. Engeland «'oot zich bU dit standpunt aan en stemde, met Frankrijk en Australië, tegen De Verenigde Staten, die bij vorige re soluties inzake de apartheid a.ttjd tegeD hebben gestemd, schaarde zich nu aan de zijde van de Afrikaans- Aziatische meerderheid die de resolutie steun ver- In Tunl* teerden vier Franse krijgs gevangenen door de F.L.N (een orga nisatie van Algerijnse rebellen) vrij. gelaten. Het Internationale Rode Kruis verleende bemiddeling. Lachend verlaten de vier militairen het vlieg tuig, dat hen naar Parijs heeft gebracht. leende. Bij de landen die zich van stem ming onthielden was traditie getrouw Nederland. Tegenstemmers waren Australië, Engeland, Frankrijk, België en de Dominlkaanse republiek. De naam van de Unie van Zuid-Afrika wordt aleohts in een der secties van da resolutie genoemd, namelijk in dat deel waarin de Volkeoorganisatie zijn „Spijt en bezorgdheid" uitdrukt over het nege ren van de vorige resoluties, die aandron gen op herziening van de regerlngapoli- tiek omdat deze inbreuk doet cp de aan spraken van alle rassengroeperlngen op dezelfde rechten en fundaments.* vrijhe- De voormalige Hongaarse communis tische dictator. Matyas Rakosi, is ster vende in een sanatorium in de Sowjet unie. aldus meldde vandaag het onaf hankelijke Weenae dagblad Die Presse. De 66-jarige Rakosi zou kort geleden een hartaanval hebben gehad. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind. tussen west en noord. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 23 oktober: zon op 7.17 uur, onder 17.31 uur; maan op 15.52 uur, onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Kopenh Aberdecr Londen Adam Grenoble Nice Berlijn Frankfort München /.O rich Geneve W'.VW windstil ONO I ONO

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1