Wetenschappelijk onderzoek van bouwnijverheid WAAR? Landbouw krijgt instituut voor marktonderzoek Neemt Nederland direct revanche tegen Denen? Financiering van F. 27 is een enorm probleem Deslauriers zorgt weer voor verrassingen Hervormde Synode besprak het atoombewapeningsvraagstuk UI 5 ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 Bedrijfsleven neemt initiatief Voorkomen van stagnatie door een beter onderzoek (Van onze sociaal-economische redactie) TAE BOUWNIJVERHEID gaat de bouwresearch grondig aanpakken. Men is van mening, dat een situatie, die zich de afgelopen jaren heeft voorgedaan, waarbij de bouwproduktie moest worden afgeremd, terwijl er een grote behoefte aan woningen bestond en er bovendien voldoende materialen voor handen waren, in de toekomst beslist voorkomen moet worden. De ondernemersorganisaties, die samenwerken in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf hebben enige tijd geleden reeds drie werkgroepen opdracht gegeven zich te beraden op een betere research voor de bouw. Deze werkgroepen zjjn thans met een rapport uitgekomen, dat gisteren, na een mondelinge toelichting door de Raad van Bestuur voor publikatie is vrijgegeven. De bouwresearch omvat twee groepen van problemen, namelijk dit met betrek king tot 'het bouwobjeot. dus dé mepi technische kant en de prohlemen ge richt op de bouwproduktie, omvattend de maatschappelijke, sociale en nationaal- economische vraagstukken. Het bedrijfsleven heeft reeds besloten maatregelen te nemen om tot een doel matige ontwikkeling van de bouw research te komen. Ten nauwste bij deze ontwikkeling zullen betrokken zyn het Economisch instituut voor de bouwnijver heid en werkgroepen van de Raad var Bestuur voor het Bouwbedrijf, Deze groe pen stelden ook het rapport samen. Bij de research zal het o.m. gaan het ontwikkelen en toepassen nieuwe bouwmaterialen en constructies en het bepalen van de loonhoogte het loonsysteem, waardoor de werkge legenheid het gunstigst wordt beïn vloed. De belangrijkste taak van d« overheid ten aanzien van de bouwnij verheid wordt als volgt omschreven het geven van opdrachten, het reguleren van de bouwactiviteit en het toepassen Cyprus Cyprus, b«t lolgendt: bet probleem Toen heeft de teleurgestelde bisschop Makarios (te Athene) alles op de terreur gegooid en een staalharde boodschap tot zijn volgelingen gericht: zij moesten zich met alle krachten tegen het Britse plan verzetten. De bevolking werd opgeroepen met alle kracht en als één man, ongeacht ideologische verschillen, tegen dit plan te strijden. Toen kwam de moord op de Britse vrouwen. Als altijd blijven bij dit alles de verantwoordelijke leiders buiten schot. Wie niét buiten schot blijven, dat zijn de opgestookte lieden, meest jonge lieden, leerlingen, jongens veelal; dai zijn de gewone burgers, die hulpelooi tussen de beide vuren in zijn komen te staan. Grivas en Makarios hebben geen middel geschuwd om onwilligen tot Engelse maatregelen en tot terreurdaden te pressen, zoals dat ook met de Algerij nen in Frankrijk gebeurt. Overal gaat de kruik te water totdat zij breekt. De Cypriotische burgers hebben doen blijken meer dan genoeg van deze terreu hebben de verbittering is zich ook tegen een kerk gaan richten, die burcht van terreur toas geworden. Hier van zijn op het eiland de links-gezinde groeperingen gaan profiteren, waarin communistische invloed onmiskenbaar is maar die zich ook het krachtigst tegen deze kerkelyk-ultra-rechtse beweging ge kant hebben. Zowel met het oog op de extremistisch-rechtse terreur, die zeer bepaald doel najaagt, als de munistisch getinte stromingen, dig pro fiteren, is de (begrijpelijke) ontsporing der Britse troepen zozeer te betreuren. Afbetaling Het is nu ruim acht jaar geleden, dat een commissie-Lichtenayer werd steld, die moest rapporteren over d selykheid van wettelijke maatregelen op het gebied van de afbetaling. En het is vier jaar geleden, dat de comryissie ver slag uitbracht. Sindsdien is de stroom van rapporten al meer en meer gerezen. Dit alles hèeft nu voorlopig geresulteerd in een wetsontwerp van staatssecretaris Veldkamp, dat ondanks zijn gewichtige verpakking in veel artikelen, breed opge zette beschouwingen en vergelijkende overzichten qua inhoud een mager De staatssecretaris wil het verkop» afbetaling niet aan een vergunning bin den. Hij wil de lichtvaardige verkoper, die door de wijze waarop hij optreedt gezinnen herhaaldelijk op hoge lasten jaagt, niet strafbaar stellen. Hij tvil geer verbod of reglementering van iif colpor tage. Hij wil niets weten van een renté- en kostenmaximum in de wet en hij wil geen registratie van afbetalinj/sconti ten of van wanbetalers. Wat hij wel wil is weinig ingrijpend- De staatssecretaris heeft in een toelich ting ongemerkt, dat hij aansluiting heeft gezocht bij de gewoonten in de bona fide afbetalingszaken. Maar is dat voldoende Het grote gevaar van afbetaling Is, dat de consumenten verlokt door mooie aai dingen, voor lange tijd zwaardere plichtingen op zich nemen dan zij ku\ dragen. Blijkens onderzoekingen komen vele duizenden gezinnen per jaar daardoor in moeilijkheden. En dat heus niet alleen a-sociale gezinnen en het is ook niet uit sluitend bij mala fide verkopers Aai overkreditering voorkomt Niet alle door de staatssecretaris ver worpen voorstellen zouden wij in de wet opgenomen willen zien. Voor een gede tailleerde overheidsbevoogdir zinnen voelen wij niets. Maar dat enige van de nu verworpen maatregelen nodig *Vn om de gevaren van afbetaling in de praktijk in te perken (Ha Vrij a Volk). vam £inan cleringsregelingen en het voe ren van een structuur-, conjunctuur- en prijspolitiek en een werkgelegenheids- en loonpolitiek, waarbij het onderwijs beleid en de internationale economische betrekking niet vergeten mogen wor- In Nederland wordt van het brnto pat ionaal inkomen van 34 miljard on geveer 9 miljard jaarlijks geïnvesteerd Pejte investeringen gaan voor de helfl naar de bouwnijverheid, welke daardoor de ihvesteringsindustrie bg uitnemend heid is en dringend een goede research nodig hoeft. In 1957 waren naar schatting 375.906 personen b(j de bouwproduktie betrokken, waarvan 250.000 b(j het niet- j fabriekmatige opdrachtnemende bouw bedrijf. De Nederlandse voorraad woningen, scholen, kerken moet jaarlijks met 10 i 12 pet toenemen en daarbij moet dan nog geteld worden de industrialisatie, de vanging van oude woningen, fabrieken etc. en aanleg van wegen, het Deltapli Het gaat niet langer De voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Duna, verklaarde met nadruk, dal van nu af aan de raad alle verantwoordelijkheid neemt vo< bouwresearch. Tot nog toe geschiedde deze slechts incidenteel. Men is bereid samen te werken met alle reeds bestaan de instellingen op dit terrein zoals de T.'N.O.-instituten en Raitiobouw. Het niet debedoeling alles zelf te d-oen, m; ook veel coördinerend werk te verrich ten. Het onderzoek zal jaarlijks miljoenen kosten. Men verwacht echter, dat het resultaat deze uitgave dubbel en dwars waard zal zijn. De heer Dura had het gevoel, dat wanneer de situatie zou blij ven zoals zij nu is, men im de toekomst de vraag naar woningen en andere bouw- objecten niet meer zou kunnen verwen Strijk- of kurkdroog op commando met de. UMMHaujo-óry electrische wasdroger De minister van landbouw, dr. ir. A. Vondeling, heeft giste ren in Groningen de oprichting aan gekondigd van êen instituut voor marktonderzoek ten behoeve van de landbouw. Hij vertelde, dat hiervoor bij verschillende bedrijfstakken grote belangstelling bestaat. Op basis van samenwerking zullen over heid en bedrijfsleven het markt onderzoek ter hand nemen. Later zal de overheid zich kunnen terugtrek ken. .Het dnsitttuut ?aJ op wetenschappelijke basis moeten wonden opgezet en de be staande activiteiten moeten coördineren, In dit verband wees de minister op de landbouwattaché's, die een apparaat men, dat bijzondere medewerking kan verlenen bij de oriëntatie over de markt ontwikkeling in het buitenland. Geproduceerd moet worden wat de con sument vraagt en niet wat wij graag .wil len produceren, aldus dr. Vondeling. Wij zijn afhankelijk van het buitenland, moe ten ons daarop voortdurend Instellen en dat vereist soepelheid en snel reageren. Bescherming van de landbouw in de E.E.G. Landbouworganisaties in vele delen in de wereld staan welwillend tegen- rer de Europese gemeenschappelijke markt en de vrijhandelszone, maar wensen dat in het schema van de voorgestelde vrijhandelszone bescher mende bepalingen worden opgenomen de landbouw. werd meegedeeld op het jaarlijks congres van de internationale federatie landbouwproducenten, dat geduren de negen dagen in Brussel wordt gehou- Tijdens het congres, waaraan vele af gevaardigden uit 21 landen deelnemen, zullen oplossingen worden gezocht voor de dringendste voedselproblemen in de ■ereld. Tijdens de eerste congresdag h?eft men reeds besloten er bij de regeringen vgn de betrokken landen op aan te dringen hun voedseloverschotten ter beschikking stellen van de hongerende gebieden de i ;reld. Maandag zal het congres zijn plenaire zitting houden, waarop diverse resoluties de internationale tarwe-overeen- komst. Je landbouwoverschotten en over landbouw in de E.E.G. en het vrij'nan- delsgebied. zullen worden gepubliceerd.' Ook ons marktmechanisme zullen w< op moeten instellen. De minister merkte ook op, dot in agra rische kringen meer commercieel gedacht en gehandeld moet worden. We mogen de landbouw niet in de steek laten zij buiten zijn schuld in moeilijkheden komt, maar dan moet vaststaan, dat de zijde van de landbouw alles is ge daan om die moeilijkheden te voorkomen en de kwalen te verhelpen. De overheid helpt de landbouw sterker dan welke be drijfstakken ook. De landbouw heeft daar recht op, maar dat brengt de plicht met rich mee te proberen de ontwikkelingen bij te houden. Prins lunchte bij ambassadeur van Liberia Prins Bernhard heeft gistermiddag aangèzeten bij een lunch, die de Libe riaanse ambassadeur, de heer S. E. Peal, in hotel Des Indes aanbood aan de Nederlandse handels- en goodwillmissie, die van 25 oktober tot 3 november Li beria zal bezoeken. De Prins heeft tij dens zijn bezoek aan Liberia in januari contacten gelegd, die thans geleid heb ben tot het uitzenden van deze missie, die onder leiding zal staan van dr. G. J. Geveke. directeur van de dienst voor de economische voorlichting en export bevordering van het ministerie van eco nomische zaken. De stalen kern van de Mapro-spiraal geeft U de zekerheid dat Uw gordijnen onberispelijk strak hangen, zonder moeilijkheden met doorsteken. •HERTOGENBOSCH Schaakolympiade gaat voort Nederland is in de Schaakolympiade in Münchcn dus niet in de finale gekomen en dat is behalve het falen van de Hongaren, de grote verrassing van het toernooi. Vooral voor dr. Euwe en Donner met hun prachtige score is dit een teleurstelling. De wijze waarop Nederland de finale heeft gemist is welhaast tragisch tc noemen. Zelfs dc blunder van Van den Berg in de laatste ronde zou nog niet fataal zijn ge weest, indien Oostenrijk niet door slecht spel van de Denen een paar partijen cadeau had gekregen. Oostenrijk heeft een goede ploeg, maar beslist van mindere kwaliteit dan het team van Nederland. Het geluk was de Oostenrijkers niet alleen gunstig gezind in de laatste ronde, ook in de wedstrijden tegen Nederland en Frankrijk hebben zij meer gekregen dan zij verdienden. wat te zeggen van Bulgarije, dat in de laatste ronde een half punt verspeelde tegen Ierland, hetgeen de Bulgaren, als Nederland de in het bereik liggende score tegen Porto Rico had bereikt, zelfs de fi naleplaats zou hebben gekost. Onze landgenoten hebben een sterke groep getroffen, zoals achteraf is geble ken. Twee landen uit de groepen drie en bereikten de finale met minder pun- dan de Nederlanders, terwijl ons land bovendien nog Rusland in de groep had, dat het hoogste puntentotaal bereikte. Dr. Euwe en Donner hebben uitstekend gespeeld. Van den Berg en Roessel daar entegen stelden teleur. Vooral Van den Berg die in twee van de vier partijen blunderde. Kramer behaalde 70 procent. Prins met net 50 procent bleef beneden verwachtingen. Zeer verrassend is ook, dat de Hongaarse ploeg met de grootmeesters Szabo en Borcza niet in de finalegroep is gekomen. Nu de afgebroken partijen zijn uitge speeld. is de eindstand in groep 1 1. Rusland 27 pt; 2. Bulgarije 21 TA pt 3. Oostenrijk 21 pt4. Nederland 20% pt 5. Denemarken 16% pt; 6. Frankrijk 14% pt; 7. Italië 11 pt; 8. Porto Rico 8 pt; 9. Ierland 4 pt. De eerste fase van het toernooi is dus voor Nederland niet zo gunstig verlopen. Onze landgenoten zijn nu ingedeeld in groep A, een klassificatiegroep. die zeer sterk is en waarin zij vandaag de eerste ronde beginnen tegen... Denemarken. De loting voor de beide classificatie- groepen hadnamelijk het volgende re- Groep A Groep A: 1 IJsland, 2 Israël, 3 Frank rijk, 4 Denemarken, 5 Canada, 6 Polen, 7 Columbia, 8 België, 9 Nederland, 10 Hongarije, 11 Finland, 12 Zweden. Groep B: 1 Zuid-Afrika, 2 Schotland, 3 Portugal, 4 Porto Rico, 5 Philippijnen, 6 (Advertentie) De hevigste ASTHMA-AANVAL in 30 seconden bedwongen. Zeilfs de hevigste asthma-aanval kan ogenblikkelijk bedwongen worden door het gebruik van één enkel Adozo-tablet. De wonderbaarlijke samenstelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet onmiddellijk verlichting brengt Adozo is van onschatbare waarde tegen dag- of nacht-asthma en slaagt veelal, waar andere middelen faalden. Neem de proef! Bij apothekers en drogisten. Griekenland, 7 Ierland, 8 Tunesië. 9 Iran, 10 Noorwegen, 11 Libanon, 12 Italië. De wedstrijden voor de eerste ronde worden vandaag gespeeld. De nummers 1 komen dan uit tegen de nummers 12; 2 tegen 11; 3 tegen 10; 4 tegen 9; 5 tegen 8 en 6 tegen 7. De toernooileiding zit momenteel voor een moeilijkheid. In de eerste ronde van de finalegroep moet Rusland tegen Ame rika uitkomen. De Amerikaan Reshevskv, die Israëliet is weigert om principiële redenen op zaterdag te spelen. Wel heeft hij voorgesteld des morgens om zeven uur aan te vangen, maar de Russen schij nen niet zo vroeg uit de veren te zijn. Voor aanloopkosten zijn orders van 100 Friendships nodig EEN EVENTUELE KAPITAALSUITBREIDING door de N.V. Konink lijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker dient gezien te worden als een aanpassing van het vermogen aan de middelen, benodigd voor de financiering van de „Friendship"-produktie, zo werd aandeelhouders des gevraagd medegedeeld in de gisteren gehouden algemene vergadering. De financiële problemen van de F 27-produktie zijn zo groot, dat een kapitaals uitbreiding hiervoor geen oplossing vormt. Het eigen vermogen valt weg vergeleken bij de proporties van de benodigde middelen. Een kapitaalsversroting zal niet worden aangewend voor toekomstplannen op hel gebied van de rakettenproduktle. Het is stellig het doel van Fokker om aan de produktie van geleide projectielen deel te gaan nemen. De mogelijkheid bestaat nameljjk dat in de toekomst militaire vliegtuigen grotendeels vervangen worden 4fpr gelelde projectielen. Aan de financiering Is Fokker nog lang niet toe. Het wordt uitgesloten geacht dat zulk een projectiel uit eigen middelen gefinancierd kan worden. Ook de produktie kan onmogelijk alleen door Fokker ter hand worden genomen. Dit alles is echter nog verre toekomstmuziek. Het bestuur zal pas met een em komen als het kapitaal, dat geëmitteerd wordt, veilig is en aandeelhouders tabiliteit op hun aandelen in het vooruit zicht kan worden gesteld. Daarom is politiek van matige dividenduitkering gevolgd. Het bestuur voelt er niet veel voor om met wat het noemde een „Ame rikaanse" emissie te komen, waarbij aandeelhouders vele onzekerheden den gelaten. Om de aanloopkosten e te krijgen, is een orderportefeuille 90—100 „Friendships" nodig. Op het ogen blik zijn er 57 in bestelling. De onf kelingskosten voor de eerste 4 prototy pes beliepen 25 min. en werden door het Nederlandse instituut voor vliegtuig- ontwikkeling betaald. Zodra de beta lingssom van een afgeleverde F 27 ont vangen is, wordt een evenredig deel aan het N.I.V. afgedragen. De aanloop- en kaliberkosten ad. ongeveer 27 min. werden geheel door Fokker gefinan cierd. Van de bestelde 57 vliegtuigen gaan er 20 naar Australië. De resterende werden voornamelijk in Europese lan den geplaatst. De fabriek in Brazilië is een uitvloei sel van een groot contract met de Bra ziliaanse regering van 10—15 min. Fok ker nam in deze onderneming deel een 50-50 basis met een particuliere Bra ziliaanse vennoot. In het belang Na rustdag emotioneel damspel Toen de wedstrijdleider, bondssecretaris Ivens, gistermiddag de witte klok aanzette om daarmede te kennen te geven, dat de vijfde partij was aangevangen va daramatch om het wereldkampioenschap tussen Deslauriers en Koeperman, m twee spelers tegenover elkaar plaats, die er fris en monter uitzagen. De rustdag scheen hun goed tc hebben gedaan, ondanks de verre reis die zij achter de rug hadden. Voor Koeperman, met zijn voorgeschreven leefwijze en twee bewakers om er de hand aan te houden spreekt dan vanzelf. Deslauriers echter verdwijnt als regel niet na afloop van de partij, doch zoekt nog wat gezelschap en speelt zelfs nog vluggertjes. Waarschijnlijk om bij te komen van de langzame partij. daag in de Ernst Sillemhoeve bijéén ge weest om te spreken over het atoombe wapeningsvraagstuk. De praeses dr. A. Koolhaas stelde als enig onderwerp aan de orde de behandeling van rapport over het atoombewapenings vraagstuk. Onder aandrang van dé groei ende ongerustheid over de ontwikkeling de atoombewapening heeft de sy node in juli 1957 een commissie benoemd. Prof. dr. G. C. van Niftrik werd voor tter, ds. N. O. Steenbeek secretaris. Hét rapport van deze commissie lag u ter tafel. Het geeft een kenschetsing ïn de situatie, theologisch, politiek en etisch. Hierbij is grote overeenstemming fundamentele veranderingen, die het atoomwapen gebracht heeft en over de vragen, die het ons stelt. Met de een-, voudige stelling over de overheid en haar zwaard komt men er met meer uit. Déze wapenen zijn kwalitatief anders toe gebruikte. De kerk zal in geloof de weg moeten zoeken. Aan het slot van het rapport blijkt, dat twee verschillende wegen gegeven worden. Namelijk van hen, die radicaal „neen" zeggen tegen atoombewapening, omdat men zijn vertrouwen niet kan stel len in een demonisch wapen, dat tegen Gods wil is en daartegenover van hen, die de op zichzelf vreselijke bewapening ter afschrikking van een eventuele aan val op de vrijheid en de welvaart van het westen niet eenzijdig willen afschaf fen. De synode discussieerde hierover uit voerig. Aan het einde van de zitting van gisteren werd een commissie benoemd, die, gehoord de besprekingen, richtlij nen moest opstellen waarlangs het rap port dient te worden aangevuld of om gewerkt. Deze richtlijnen zijn in de zitting van hedenmorgen behandeld. Deze vijfde partij vertoonde van opening af een ander spelfceeld dan- dusver het geval was. Inplaats van ontwikkelingsruil volgde direct een sloten spelgenre. waarbij Koeperman door vroegtijdig op 22 te ruilen een aanval trachtte te krijgen tegen de witte lange vleugel. De Rus was blijkbaar zijn be vangenheid, ontstaan na zijn nederlaag i de tweede partij, te boven. De titelhou der. wist met enkele zetten de zy aanvalspogingen te weerleggen. Daarna zocht hij het weer in complicaties door zich bij de negentiende zet vrijwillig op sluiten aan zijn lange vleugel. Deslau- rs, hoewel weer sneller spelend dan zijn tegenstander, besteedde nu toch heel wat meer tijd aan de opening dan ge woonlijk het geval is. Wel een bewijs dat hij de waarschuwing in de vierde ont moeting ontvangen, toen hij maar op het nippertje aan een nederlaag wist te ont komen, niet in de wind heeft geslagen Het zeer talrijke publiek kreeg een emotionele partij aangeboden, waarin Deslauriers hij kan het nu eenmaal niet laten weer voor de muziek zorgde, terwijl Koeperman als een bekwaam di- •igent dc stok voerde. Wat een vindin- rijkheid moest er door die kleine reus uit Montreal worden gedemonstreerd om niet in de Russische omklemming te wor den verstikt. Vooral in deze partij waren er wel vee geheel verschillende scholen aan het werk. Koeperman, de nuchtere en Deslauriers. de romantische. Juist op het ïnt dat de Rus meende het net te kunnen dichthalen, bleek Deslauriers toch weer een maas te hebben gevonden, waardoor hij kon ontsnappen. Zijn mise was prachtig, maar het zet geen zoden aan de dijk. De Canadees zal toch ïeer winst dienen te behalen, tenzij de ïan uit Kiev zich weer eens in een et laag jagen. Het verloop van de vijfde partij tussen Er is groot niéuws Bij Uw sigarettcnwinkclicr Loop er heen f Haal het weg! Rook het op! Deslauriers (wit) en Koeperman (zwart) was als volgt: 1. 33—28 18-23; 2. 38—33 13—18; 3. 31—27 9—13; 4. 37—31 17—22; 5. 28x17 11x22. (Een spelbeeld dat wij in deze match nog niet eerder hebben gezien. Koeperman i partij scherp op en neemt onmiddellijk de lange vleugel van wit onder handen. Er dreigt 6. 22—28, 7. 33x22, 23—29, 8. 34x23, 19x26 met winst van een stuk. Zodat wit bijvoorbeeld niet 6. 42 of 4338 mag spelen). 6. 31-26 22x31; 7. 26x37 6—11; 8. 36—31 16—21; 9.' 41—36 (Natuurlijk niet 31—27 wegens 20—24, 27—16, 23—29, enz. en weer zou zwart een stuk winnen). 9. 21—26; 10. 43-48 4—9; 11. 49—43 20—24; 12. 34—29 23x34; 13. 40x20 15x24; 14. 32—28 18—23; 15. 38—32 10—15; 16. 42—38 5—10; 17. 47—42 (De eerste Russi sche poging is op niets uitgelopen. Wit heeft zelfs een kleine voorsprong in ont- ikkeling). 15-20; 18. 31—27 10-15; 19. 36—31 Dit is weer zo'n zet waar veel Neder landse meesters niet toe over zouden gaan. Inderdaad zijn er ook gevaren aan verbonden). 19. 12-18; 20. 46-4 1 7—12 21. 41—36 1—6 (Direct 1217 lijkt ondernemender. Nu kan wit 27—22 laten volgen). 22. 4440 (In aanmerking kwam zeker -22. daar zwart nu toch weer 12—17 kan spelen). 24—29; 23. 33x24 20x29 24. 40-34 29x40; 25. 45x34 (Door deze laatste ruil ordt nu 12—17 weerlegt met 28—22 27-21, 34-29 en wit wint een stuk). 15—20; 26. 3833 (Een voortzetting die zeker niet voor de hand ligt, doch die getuigt van een weldadige originali teit). 20-24; 27. 43—38 11—16; 28. 50—44 2—7; 29. 27-22 18x27; 30. 31x22 (De op- die vanaf de 19e zet was te verwach- j» dan eindelijk is gekomen). 30. 12—18; 31. 37—31 26x37; 3£. 42x31 18x27; 33. 31x22 7—12; 34. 48-43 (En niet rleidelijke 48—12, aangezien daar- volgen 12—18, 22—17 (gedwongen) 15—21, 17x26, 18—22, 28x17, 23—20 en- zwart wint). 1420 (Nu .wordt 1218 Weerlegd door 3429 enz. met goed spel voor wit. eet Deslauriers toch prachtig op ar resources te zorgen en wat be rekent hij het spel diep, ondanks het hoge tempo waarin hij speelt. Maar alle moeilijkheden zijn nog niet overwonnen). 35. 34—29 23x34 36 39x30 6—11 (Een heel fijne tussenzet die de moeilijkheden wit tot een maximum opvoeren. De span ing «tijgt. Zal wit het redden?). 37. 44-39 20-25; 38. 36-31 25x34; 39. 39x30 12—17; 40. 32—27 19—23; 41. 28x19 (D. laatste resource waar wit voor gezorgd heeft. Juist op een moment dat iedereen dacht dat het voor hem het einde be tekende). 41. 17x48; 42. 31—26 48x25 43. 19x30 25x21; 44 26x6 (Geweldig!). 44. 8—12; 45. 6—1 1318; 46 35—30 16-21; 47 30-24 9-14 48. 1-6 2126; 49. 6-11 26-31; 50. 11—16 (remise de vennootschap is deze participatie overgenomen. Het totale aandelenkapi taal bedraagt 20.000 conto's. De overne- minssom vergde een vrij aanmerkelijk bedrag, dat echter in verhouding tot de grootte van de contracten geen be langrijke rol speelt. Eind september wa ren 77 S 11 lesvliegtuigen afgeleverd. Voor het einde van het jaar hoopt men de gehele order van 100 stuks geleverd te hebben. De fabriek kan door blijven draaien, want hierna komen de S 12 en de S 14 aan de beurt. Brazilië is een potentieel belangrijk afzetgebied voor de F 27. Wat dit be treft heeft Fokker nog geen profijt ge had van haar vestiging in Rio de Ja neiro. De rest van Zuid-Amerika wordt bewerkt door Fairchild, die licentierech ten bezit voor de F 27. Hunters Wat de vermindering van bet aantal aan de Nederlandse luchtmacht te la veren Hun ter-straal jagers betreft, deel de bet bestuur mede, dat de regering zich contractueel niet voor een bepaald aantal gebonden bad. Er was wel een zekere indicatie in die richting gegeven. Waarschijnlijk om begrotingstechniscba reden werd deze aanvankelijke indicatie met 15 stuks verminderd. Bij de onderhandelingen over de leve ring van 12 Friendships aan de lucht macht is de directie van Fokker, zo ver klaarde zij desgevraagd, niets gebleken van moeilijkheden tussen de minister en de luchtmachtstaf. In het eerste kwartaal van 1959 zal de laatste Hunter worden afgeleverd. Fokker heeft op het ogenblik geen directe aansluiting op de ze wegvallende produktie. Dit is echter niets nieuws, want het was ook het ge val bij het overgaan van de fabricage van Gloster Meteors op die van Hunters, al was het tussenliggende tijdsverloop niet zo sprekend als nu. De directie Is op het ogenblik bezig licentierecbten te verkrijgen. Van welk vliegtuig is nog niet bekend. Het type wordt in Navo-vcrband bestudeerd en er is nog geen beslissing genomen. Waar schijnlijk zullen een aantal Wostcuro- pese landen gezamenlijk een type kiezen en de produktie verdelen. Fokker zal niet dc bouw van een compleet vlieg tuig toebedeeld krijgen, maar bijv. van bepaalde onderdelen en wel zoverre Ne derland in dit verband deelneemt. De Hunter-produktie heeft ook in 1958 een belangrijk aandeel in de winstvor ming gehad. Inmiddels is met de revi sie van deze straaljagers begonnen. Ook hiervoor heeft de regering geen binden de" afspraken gemaakt, maar een be paalde indicatie verstrekt. Desgevraagd deelde de directie nog mede, dat het verlies over 1957 bij Avio-Diepen min der dan 1 min. heeft bedragen. Bij dit bedrijf zijn op het ogenblik 600 mensen werkzaam. ZETHAMETANV. VLAARDINGEN Met klein bootje over oceaan •IT HET BUITENLAND komt opmerking: Geef de Nederlanders wat hout en ze maken een boot en gaan va ren. De waarheid van deze opmerking is in de praktijk bewe zen. Het aantal Nederlanders dat desnoods zo maar „op en met wat hout" op de zeeën is gekomen, is legio. Nog niet zo heel lang geleden begaf een Nederlands echtpaar zich in een scheepje op weg naar de over kant. Ver is het niet gekomen, want voor de reis 24 uur oud was, was het weer in de haven van IJmuiden. De eerste opmerking die het na te rugkeer op vaderlandse bodem maakte was: Binnenkort proberen we het weer. Nu bereikt ons het bericht dat Karei F. Koning de Oceaan wil oversteken. Hij gaat dat doen met de Ameri- kaan Robert W. Bailey. Het vaartuigje is 18 meter lang en 35 ton groot. Zij vertrekken van Great Yarmouth en zetten dan koers naar Panama. De beide mannen, zo luidt het be richt, hebben te Great Yarmouth alle voorbereidingen voor het vertrek ge troffen. Het vaartuig dat de naam draagt van Galena en vroeger in gebruik was bij de R A F wordt voortgestuwd door twee dieselmoto ren en uitgerust met een automati sche stuurinrichting en radio. Aan het eind van de maand ho pen zij te vertrekken. Volgens hun berekeningen zal de reis een veertien dagen in beslag nemen. Van de heer Koning kunnen we u niets vertellen, van de heer Bailey weten we, dat hij vroeger loods in het Panamaka- naa! is geweest en sleep boot ka

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5