Maai' wij denken er zó «ver Jubilerend K. en G. kreeg bijna 2900 gulden Werkloosheid in bollenstreek iets gestegen NIEUWE LEIDSCHE COUXANT ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 Veertig jaar verbonden aan kinderkerk Uil handen van ds. H. J. Uroat, predi kant van de Herv. wQkcemeente 12 (Bethel) onlvln» donderdagavond de heer W. O. W van Lam hei eerste deel van 'I bekende boekwerk van di. A. K. Straat* raa: ..Kent g|j uw bijbel?" Dra. L. J. Werkhoven. Jeag douderling van de wUkgemeenta. «rhnnk daarna het tweede deel. dat het nieuwe testament behandelt. Beide boeken vielen de heer Van Luvn ten deel In verband met i||n Jubileum dat donderdacavood gevierd De klrvdetiterk Bethel In de Prlne WU- lemaehool aan de H van Deventer* tra at hteid hier da jaarlijkse vergadering, bij welke gelegenheid het veertigjarig Jubi leum van do heer Van Luyn ala mede werker werd gevierd. In Januari 1918 werd de kinderkerk Bethel in de echool geetleht Enkele maan den later werd de heer Van Luyn, die concierge van deze schooi was. aan de kinderkerk verbonden. Veertig Jaar heef' hij dat volgehouden tot onze volle tevre denheid. verklaarde de. Drost, die de grote trouw waarmede de Jubllarla dit werk heeft gediend, accentueerde. Ook na zijn penalonerlng als concierge bleef hij aan de kinderkerk verbonden. Drs L. J. Werkhoven. Jeugdouderllng gaf een historisch overzicht van het werk Hij noevnde de heer Van Luyn Iemand die altijd klaar staat voor de kinderkerk hij heeft er Jarenlang voor ..gesjouwd De heer Van Luyn dankte ten alotte ▼oor de lof en de geschenken. Minder overwerk dan vorig jaar !n september bedroeg het aantel uren overwerk In fabrieken en werkplaatsen, gemaakt krachtens door de arbeidain- •peetie verleende vergunningen, naar raming 503.779, tegen 472.187 in augustus Vorig Jaar bedroegen deze cijfers reap 835 494 en 762.401. Krachtens door de arbeidsinspectie verleende vergunningen tot verkorting van de werktijd, werd in 407 onderne mingen door 15.921 mannen ln totaal 734 879 uren (vorige maand 825.180) en vrouwen 88.701 uren (vorige maand 124 468) minder gewerkt, dan bij een 48- urigv werkweek het gevel sou zijn ge in de metaalindustrie werd zowel het grootste aantal uren korter gewerkt dan 48 uur. als het grootste aantal overuren gemaakt ven alle Inustrieên in ons land- Vrouwendag Vrije Evang. gemeenten In het kerkgebouw van de Dordtae Vrije Evangelische gemeente ie donderdag de provinciale vrouwendag van de ring Zuid-Holland gehouden. Het programma van deze deg bestond uit lezingen, zang, N het wijkgchoaw aan het Levendaal werden gisteravond de feestelijkheden sn het dertigjarige bestaan van het Chr. tamboer- en pijperkorps Kunst en Genoegen voorlopig besloten met een receptie, die druk werd besocht en waar bij het jubilerende korps bijna 2909 gul den kreeg aangeboden. Op 8 november komt er nog een lustrumuilvoering, maar het meeleven uit de Leidse burgerij be ende gisteren een hoogtepunt in de tviering. Namens het gemeentebi ir feliciteerde wethouder J. C. va Schalk. De leden van K. en G. boden hun geschenk op originele wijse aan: de voorzitter moest een trommel kapot slaan. De boerenkapel speelde tijdens de receptie vrolijke wijsjes. In «V morgenuren hield de Jac. Ver boom. Evangelisch predikant te Dordt een lean* over oroe houding tegenover de dingen van morgen. Hij noemde de tijd, waarin we leven de tijd, waarin tekenen te zien zijn, die wijzen op een spoedige wederkomst van Jezus Christus wees er op, da4 er juist ln deze tijd veel velee Christussen en profeten zullen op treden. Voorts reide de predtkent, dei mater..»:isme v.-wi deze tijd, ook reeds doordringt In de kerken. Een tweede symptoom van de tijd n- de hij het Intellectualisme. De poeitle ven de vrouw in hst geeste lijk leven noemde ds. Verboom ever lflngrijk ala die van de man. Wij moeten ons allen bewust rijn, dat wij ala christe nen op soms religieuze wijze beeprongen kunnen worden. Ne ds middagpauze Weid mevrouw J F. ven dee Kan-Nolle, de leidster ren dc commissie vrouwenwerk ven de Vrije Evangelische gemeente te Dordrecht een lezing. WARMOND Kerkdiensten Hervormde gemeente: 10 uur ds. Boon- ■tra. 7 uur ds. Lekkerkerker van Valken burg; Trefpunt: 10 uur de heer V. d Wiel van Leiden, jeugddienst. \fe,Ufocq ivtw NIEUWS utJeSLEUTELSTA Dertii jam muziek in LEIDEN Weer een maand geëist voor „vriendendienst" van Leidse sloper De Leidse sloper, die begin van dit jaar vrijwillig een gevangenisstraf ging uitzitten, die waa opgelegd aan een Al- phense aannemer, hoorde in hoger be- voor het Haagse Gerechtshof be vestiging eisen van de straf, die hem in eerste instantie was opgelegd: een maand gevangenisstraf. De procureur meende, dat verdachte behulpzaam was geweest bij het zich onttrekken of ontkomen aan opsporing Dit werd door de raadsman bestreden s was van mening, dat de man zich geen enkel atrafbaar feit heeft schul dig gemaakt, en vroeg vrijspraak. De procureur antwoordde hem, dat het èl een kwestie van onttrekking aan opsporing was, want toen verdachte zich meldde, heeft men niet verder gezocht mening, dat de veroordeelde stref onderging. De procureur vroeg het hof in geval sn vrijspraak uitgebreide motieven te willen opgeven, zodet cassatiemogelijk- heid overblijft. Het Gerechtshof zal 24 oktober arrest De heer J. H. Sira. één van de oprich- rs van K. en G., sprak namens de ju- leumcommissie, die werd gevormd uit ouders, donateurs en oud-leden. Hij re leveerde hoe eertijds de muziekvereni- ;ing uit de CJMV ontstond en als mond- iarmonicaclub werd opgericht. Namens 1 deze meetevenden bood hij tweeduizend gulden aan. waarvan elfhonderd gulden il direct in materiaal waren omgezet, herder waren er twee vlaggen, één voor Jong K. en G. en de andere voor de T. D. van Soest, jeugdpredikant te Leiden, zei blij te zijn, dat een groot deelte van Leiden met muziek door het leven gaat. Hij bood een dieptrom De heer H. van Wely, secretaris van Leidse bond van harmonie- en Fan farekorpsen, gewaagde van culturele groei en noemde als voortstuwers van i G. de heren J. van Leeuwen en M [H. de Reede. im Truijors had de opbrengst van oud papier en lege flesjes in een trom- 1 verstopt en de voorzitter mocht als unmelaar optreden. Er kwamen nog 813 guldens uit. De dirigent van de boe renkapel deed daar nog f 75 bij. Felicitaties werden verder onder meer og aangeboden door de heer H. Gijsman amens de Christelijke wijkvereniging evendaal, ouderling P. Guleij voor de ijkkerkerand, de heer R. J. Meyer, oud- jmmissaris van politie, de heren P Herfst en A. Commandeur namens de 3-Octobervereniging, bestuursleden van zusterverenigingen, directieleden van de V.V.V., het jeugdorkest De Burcht. Sem- Avanti en Jong en Jolig, de heer C an der Zeeuw, voorzitter van de Chr jeugdapeelclub Staalwijk, de instruc- H. M. Schwedler en H. Freijsen en de heren G. Steinbach en H. Zunderman »ns de Leidse Jeugdactie. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Karin Isabella, d. v. A. Hannaart en J. Braggaar; Willem Frederik, z. v P. Rekelhoff en C. van Putten; Izakk Marinua Robert, z. v. C. van Doorn en W. Lindihout; Nico- letta Cornelia Maria, d- v. P. Pieteree en A. F. G. Hoppen; Engeltje, d. v. P. Koopman en D Vlieland; Joeke, d. v H. Postma en A. H. Bosch; Maria Johanna Margarietha, d. v. L. G. Zlrkzee en P Zuurdeeg. ONDERTROUWD: J. van d>r Vorm en S. L Beoherer; A. Rietkerk en A. W. Kijk In de Vegte; T. G. C. Hoogeveen en E M van Egmond; J. P. Louwrier en C. Schenkeveld; C. H. van der PluIJm en C. Sierat; T. Beu geling en H. M. E. de Jonge; J, J. Matthijsse en J. Blitz; J. A. W. A. Michela en M Janeen. B E. Parera en C M. Griffioen; C. Dreef en J. W. de Jong; J. J. Praat en J. Snaterae; J. B M. van Gila en P. M. J. van Cleef; C. W. Kok en O. Mislowska; E. J. H. van Tongeren en W. van der Meer. OVERLEDEN: J. Kromhout. 5 Jr; zoon; M. A. W. H van der Heijden, weduwe v. F. J. G. Janseens; A. F. E da Ruijter, 90 Jr; G. P V. Laffra, 59 jr; H van der Heide. 73 jr. weduwa v. M H Harthoorn; A. M. Wolters- torff. 80 jr. Waar de zon schijnt ninteri Lindeman in di adsplrant-emlgranten ieta laat zien van nieuw vaderland, waar de zon alt|jd schijnt. Gisteren werd In Den Burcht de eerste filmavond van dit seizoen gegeven. De chef van het Lei doe kantoor, de heer J. H. Koch, zette voor de talrijke belang stellenden de moeilijkheden uiteen, die bij een emigratie moeten worden over wonnen. De regering verleent vele facili teiten en ook de ambassades stellen aamen met de reisbureaus allee ln het werk om de emigrant zo vlug mogelijk door de popieren warwinkel heen te helpen. Het maken von bezoekretzen is tegenwoordig erg in zwang. Vorig Jaar hebben ruim honderd mensen zo'n uitstapje gemaakt. Er werden vier films vertoond; Nieuws horizonten, een rolprent over Zuid- Afrika; een film over Australië; K.L.M.-film; een film over Amerika Canada. Leiden, H »g. C FraOkon te Alkmaai Maag, H Hollander te (USA). G C Lun*ngh Set Schiedam. E Ptooy t G J Rosenveidt it Den Haag H F I.ochem, G B Snow Ned. recht: me), teren J H Weslra D van Oldenborgti PROMOTIES TE LEIDEN loveerd tot doctor in oe genees km «chrift getiteld ..Chlooramphenicoi infecties verooieeaJct door etcheric heer P Sjoukes, geboren te A'dam NIEUWS VOOR NOORDWIJK Prof. Verkuyl in OEGSTGEEST Zendingslectuur in Indonesië vraagt om uitbreiding f"1I9TERAVOND werd ln de Gereformeerde kerk aan de Mauritslaan een zendingsavond gehouden, die uitging van de Gereformeerde zen- dingscommissie Spreker was prof. dr. J. Verkuyl, hoogleraar in Indo- neaiê. De presidente van de zendingscommissie, mej. M. Allaart, heette bijzonder welkom ds. H. van der Berg. ds. L. van der Linde en ds. P Heinen en de afgevaardigden van de zendingsccwnmissies. Hierna sprak prof. Verkuyl over: „De lectuurdienst op Java". Naaeen uiteenzetting te hebben gegeven over de evangelisatieverkondiging in Indonesië, vertelde htj wat er aan lectuur wel nodig is. Dit gaat van pamfletten tot boeken. Die worden geschreven in 80 talen en dialecten. De belangrijkste talen zijn: het Javaans (50.000.000 lesera), de eenheidstaal van geheel Indonesië en het Soendanees met 11.000.000 lezers. Heropening juwelierszaak Gistermiddag had de heropening plaats van de verbouwde en gemoderniseerde juwelierraeak van de firma Banck en Tissing aan de Voorstraat. De firma A der Loo die de verbouwing uitvoer de, heeft alle eer van haar werk. want er n stijlvol interieur verkregen, waa voor de heropening veel be langstelling en een schat van bloemen sierde de vernieuwde zaak. Cursus bloemenbinden Er waa grote belangstelling voor de gisteravond onder leiding van voorzitter P de Groot gehouden bijeenkomst van Tuinbouw en Plantkunde. De heer O van der Klauw gaf een demonstratie bloemenbinden en bloemenschikken. Met eenvoudig materiaal maakte deze vak man de mooiste bloemstukken. Besloten werd bij voldoende deelneming Ln april ©en bindcursue te organiseren. De keuring van de ingezonden bloemen gat de volgende uitslag te zien: Ina Meer 9 punten; mevrouw Berg-Smit 9 punten. Gealaagd De heer W. J. M. van Rhijn alhier slaagde aan de Economische hogeschool te Rotterdam voor het prop. examen nomische wetenschappen. Philatelic* Dinsdagavond 8 uur vergadert Phllate- lica in De Zeeleeuw. De heer W. Beukers houdt een lezing over Frankrijk- Kosteloze Inenting Elke dinadagmlddag ls er in de wijk- gebouwen gelegenheid tot kosteloze enting tegen pokken. In het Groene Kruis van 38.30 uur en in het Wit Gele Kruis in 3.30 tot 4 uur. Chr. bejaardenbond Dinsdagmiddag half vier vergadert de Christelijke bejaardenbond in het Wilhel- minahofje Ds. P. Heinen hoopt te spreken. Zondagsdienst De zondagsdienst der hulsartsen wordt waargenomen door dokter Guudria Benoeming Tot leraar aan de Chr. mulo alhier is i de vacature J. J- Enaerink benoemd de heer A- van Neutegem t« Middenmeer. Zondagsdienst Groene Kruis De zondagsdienst van het Groene Kruis Sinterklaasactla Maandagavond wordt ln Flora een ver gadering gehouden van de winkeliers te Noordwijk-Binnen. De activiteiten rond- het Sinterklaasfeest komen aan de orde. Collecte Sakor Volgende week wordt in Noordwijk een collecte gehouden voor Sakor, de samen werkende organisaties op hat gebied van kinderbescherming. Het meeste wordt geschreven door de Westerse zendingsarbeiders. die dsar reeds lange tijd verblijven, maar dit zijn er te weinig Er dienen schrijvers voort te komen uit het volk zelf De instanties waar dete lectuur -wordt gedrukt, zijn oa. de Algemene christe lijke uitgeversmij te Djakarta en de Ja vaanse lectuurdienst te Djokjakarta. Met de bijbelcommentaren ovei het Nieuwe Teatament ia men bijna gereed F.r rijn reedi de volgende boeken ver schenen de handleiding van de bgbel- atudle. dogmatische geschriften, ethiek kerkgeschiedenis, geschiedenis van de In donesische Kerk en Kerken in lartden IMM Indonesië Ook is de uitgave prekenbundels uitgebreid Voorheen moest men het met vier preken doen zodat m-n na vier tondagen was uitge preekt en van voren af aan moest be ginnen met dezelfde preken Deze preken bundels dienen als leidraad voot mderhn die reikt, wat men mat andere lectuur kan doen. Men bereikt hiermee kinderen ilwassenen, die dan zelf gaan rren. Deze kinderbijbel wordt verstrekt, zowel gratis aan hen die dit niet kunnen bekostigen, als aan hen. die hiervoor wel moeten betalen >f. Verkuyl sprak zijn dank uit voo het initiatief van mej Allaart in de actli kinderbijbel* Hg hoopte in de ge legenheid te worden gesteld, nog vel deze bijbels uit te reiken. Leidse deskundigen naar Zuid-Azië Prof. dr W Brand te Voorschoten, bui tengewoon hoogleraar in de staatshuis houdkunde der niet westerse bescha vingsgebieden aan de R.U te Leiden heeft een uitnodiging aanvaard om in op dracht van de Unesco tezamen met een andere deskundige een bezoek te bren gen aan India, Birma, Thailand, en de Philippijnen om in deze landen te onder zoeken welke behoefte er bestaat aan een inventarisatie van de benodigde en aanwezige wetenschappelijke en techni sche werkkrachten en wat er tot nu toe op dit gebied is gedaan. Prof. Brand is 7 oktober reed* vertrokken om 3 maan den weg te blijven Dr. P. C. Zwaan te Voorschoten, ver bonden aan het geologisch instituut van de Leidse universiteit is door de Unesco uitgezonden naar Ceylon om de in nationaal museum te Colombo aanw verzameling kostbare stenen te onde en te classificeren. Dr Zwaan is bonden aan het rijksmuseum voor geolo gie en mineralogie te Leiden en directe' van het laboratorium van de stichting Nederlands instituut voor wetenschappe lijk onderzoek van edelstenen en len. Hij is omstreeks 10 oktober vis Parijs naar Ceylon vertrokken. De duur vi uitzending is gesteld op drie en een halve maand. OEGSTGEEST Apotheek De dienst der apotheken wordt waar genomen door apotheek Oegstgeest, Wil helmdnapark 8, tel. 26274, Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter D. Held, Marelaan 36. tel 24649 en dokter J. J. Lanen-Baron. Anna van Burenlaan 1, tel. 21610. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer H. J. var Nouhuijs slaagde in Delft voor het pro- paedeutlech examen natuurkundig inge nieur. Eerste steen halschool aan Oppenheimstraat Aan de Oppenheimstraat is gisteren de eerste steen gemetseld voor eer halschool. Het wordt een achtklassige halechool voor jongens en meisjes, die op 1 september 1959 klaar moet zijn. Tot hoofd van de school is de heer J. de Raay benoemd. Pastoor W. Blok legde de eerste steen. Dr. G. W. M. Kallenberg, voorzitter van het r.k. schoolbestuur, zei in zijn welkomstwoord, dat dergelijke feiten een lichtpunt zijn op de vrij bere weg, die het onderwijs in dezi moet gaan. Temoclocs en Ngoepit. Daar onzeker heid over de toestand in Indonesië nog lang kan duren, ia de stand der Neder landse vermogens opgemaakt; voor Te- moeloes is een tweede liquidatie-uitke ring van f 200 per aandeel en voor Ngoe pit van f 199 mogelijk; betaalbaarstelling wordt nog bekend gemaakt; op J8/2 1957 werden eerste uitkeringen van resp. f f 150 betaalbaar gesteld. De WERKLOOSHEID in de bollenstreek is de afgelopen maand iets gestegen, zo deelde de heer G. F. B. Maas, de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau te Lisse, ons mee. Het aantal werkzoekenden kwam van 156 mannen en 17 vrouwen in één maand tijds op respectievelijk 205 en 31. Een toeneming in hoofdzaak te wijten aan het afsluiten van het badseizoen. De hotels en pensions in Katwijk en Noordwijk hebben werkkrachten moeten afstoten. Een normaal verschijnsel. Het gewest Lisse staat trouwens wat het gemiddelde werkloosheidscijfer betreft, vrij gunstig met 7 per 1000 als men weet dat het provinciale gemiddelde 15 en het landelijke zelfs 20 per 1000 bedraagt. Het aanbod van werkkrachten nam toe in de metaalnijverheid en in de administratieve sector. Voor het ove rige was er minder vraag naar arbei ders in de aeizoengevoelige bedrijven (kistenfabrieken en transportbedrijven). De vraag naar geschoolde arbeiders ia stijgende bij de bouwvakken en de ce- mentwarenindustrie. Administratief personeel is niet gemak- kelijk te plaatsen. Een groot aantal jeugdigen dat de ulo-school heeft ver laten. kon aanvankelijk wel werk vin den tijdens de bollenexport, maar daar ze destijds verzuimden zich te laten In schrijven bij het arbeidsbureau, komen ze nu moeilijk aan de slag. Eveneens is het moeilijk gerepatrieer- den een goede baan te bezorgen. Het GAB te Lisse had er eind september 36 ingeschreven. Enkelen zijn reeds acht Voor emigratie blijft in de bollenstreek vrij grote belangstelling bestaan. Gedu rende de eerste negen maanden van dit jaar kwamen 123 aanvragen binnen. Achtendertig hadden betrekking op emi gratie naar Australië. 23 wilden naar Ca nada, 26 naar Nieuw-Zeeland. 21 naar Zuid-Afrika en 15 naar andere landen. In middels is ook de samenstelling van de Commissie van advies bekend geworden, die is toegevoegd aan de leiding van het GAB. De werkgevers zijn vertegenwoor digd door ir. A. van Driel, directeur Leiden, Maarsmansteeg 8 Telefoon 20685 Spreekbeurt Ds. M. van de Ketterij te Alblasserdam zal dinsdagavond half acht in het gebouw Hoge Rijndijk 24 een spreekbeurt houden voor de Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Benoemd tot lerares Mej. H. Sepers te Leiden is per 1 november benoemd tot. lerares Neder lands aan een H.B.S. te Den Haag. Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Samen werking Verder sprak hij ook nog over de goede internationale ««menwerking die er be staat voor de lectuurverspreiding tussen de diverse bijbelgenootschappen. Spreker eindigde met een voorbede te vragen met het oog np de financiële zorgen en ook de dlstributiemoellijkheden. omdat deze lectuur naar de diverse depots dient te morden getransporteerd, n a Bandoeng Soerahaja, Medan en Makassa Ook rijn ar hoeken, zoals over gomnd- heldaleer sociologie en filosofie, en voof- Voor dete avond met een »n belangrijk al ook christelijke toneelstukken, want de onderwerp beetnnd geen grote helang- Uitbeeldingen doen daar zeer goed werk .telling Er weren 80 bal.ngvteUenden £n dsn niet te vergeten de kinderbijbel! Ook d« G. Th Rothuizen «tudentenrre- ▼an Anne de vrtes. Hier wordt mee be-ldikant te Leiden, NOORDWIJKERHOUT Hervormde Kerkdiensten Dijk en Burg, 2.30 uur ds. A. H. Smi De Zilk, bij familie Gort, 7 u. ds. Smits. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter K. A. van Praag. Herenweg 17. tel. 385. LEIDERDORP Legaat herhouw Laurene- kerk De heer E. Bruins, notaris te 's-Graven- hage. heeft het gemeentebestuur van terdam meegedeeld, dat de heer M. P. L Aukes. overleden te Leiderdorp op 1 aug j.l.. aan de gemeente Rotterdam als eige nares van de Sint Laurenakerk eer van 10.000 heeft nagelaten als bijdrage in de kosten van herstel van dit bouw werk. Het legaat ia vrij van rechten en dient binnen een jaar na het overlijden van de heer Aukea te worden uitgekeerd B en W. stellen de raad voor. het legaat te aanvaarden Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter H. A Blaauwendraad, Hoge- waard 4. Koudekerk aan den Rijn, teief 01714208; de dienst der wijkverpleeg sters door meter Hoogvliet. Kom van Aai weg 7, tel. 24909. Open-Denr-bijeenkomst Op dinsdag 14 oktober aal in de Har- vormde kerk om uur een Open-Deur bijeenkomst worden gehouden voor ieder een. waarin ds. J. H. Mulder uit Rotter dam ©preekt. Het onderwerp Is: Onze af komst onze toekomst. Medewerking verleent het Hervormd kerkkoor Hart Stem, ohder '.Aiding van mevrouw Mass aar—Van Driel. Verstekelingen Ons land stond tot voor kort bekend zijn asielrecht en zijn gastvrijheid v vluchtelingen. Deze goede naam heeft de minister van justitie met één handeling op een ontstellende wijze besmeurd. In alle geheimzinnigheid werden onlangs diep in de nacht in gevangeniswagens 37 Amtbonese verstekelingen, die het hun vijandige Indonesië waren ontvlucht en als verstekeling in Nederland waren ge arriveerd, naar de Johan van Oldenbar- nevelt gebracht om in een haven dicht bij Indonesië aan wal te wo'den gezet. Wanneer de minister meent ons volk ach ter zijn beslissing te kunnen krijgen, dan moet hem zeer duidelijk worden gemaakt, dat ons volk van deze, in strijd met elk menselijk gevoel gepleegde handeling, walgt. Ik roep ieder op hieraan uiting te geven door het zenden van een brief kaart aan de minister van justitie in Den Haag, door onder het hoofd „37 versteke lingen" te melden „Wij veraf*chuwen u* maatregelen en eisen onmiddellijke te rugzending van de 37 verstekelingen naai Nederland." De eerste briefkaart werd op 5 oktober reeds door mij gepost. Vreeawgkstraat 577 P. J. G. A. EGO Van verstekeling tot verschoppeling Met grote belangstelling wachten we het antwoord van de regering af. Het ant woord op de vragen van een tweetal Ka merleden betreffende de terugzending naar Indonesië van de 37 verstekelingen o.w. 30 Ambonexen die daardoor tot verschoppeling werden gemaakt. Op grond waarvan? Et schijnt een com missie ln touw geweest te zijn om de mi nister van justitie ln deze van advies te Deze argumentatie kwam uit de bus a. de verstekelingen hebben geen binding met Nederland; b. in Indonesië zullen geen represailles worrien toegepast. Vraag: Welke binding met Nederland hadden de naar ons land uitgeweken Hongaren? In geen geval een binding als Anvbona trouw aan Nederland, die de en heeft verduurd. Wat het i genoemd onder b betreft ia niet naïef, na alles wat ons van Indone sische zijde la wedervaren aan leugen, diefstal, terreur, vrijheideberoving enz., geloof te hechten aan de toezegging dat geen represailles zullen worden genomen. Daarom: ik acht de aangevoerde argu menten verwerpelijk. Het lijkt mij alles' steenkoude juristerij. Er zit geen hart, geen leven in. Van enige bewogenheid het lot van de 37 verscheepte verschop pelingen blijkt niets. Zl) varen hun onge luk tegemoet op een Nederlands vaartuig Zal de Johan van Oidenbameveldt het zoveelste Nederlandse schip zijn dat dood en verderf bracht aan onze trouwe Am boneten? De heer Manueama zal in een open brief een beróep doen np hel geweten van het Nederlandse volk Van harte hoop tk, dat de inhoud weerklank vinden en men allerwegen en met kracht de te voei zal willen steune: Leiden. Hoge Rijndijk 90 acties ook financieel H. J. Lamers Het diaconessenhuis in Leiden Reeds spoedig na het besluit om in de toekdlnst te komen tot de bouw van een nieuw diaconessenhuis werd een aparte stichting in het leven geroepen, nl. de Stichting Steunfonds Diaconessenhuis Leiden. Het doel is een fonds te vormen van 1 miljoen gulden, waaruit extra on kosten kunnen worden bestreden. In de loop van ongeveer 6 jaren is door de verschillende actlecomité's te Leiden en omliggende gemeenten reeds een bedrag van ongeveer ƒ360.000 bijeengebracht. En niet alleen door de inspanning dezer actiecomité's, maar ook dank zij de steun van de Kerken van verschillende gezind ten waar jaarlijks een collecte voor het Diaconessenhuis op het rooster wordt geplaatst is dit kapitaal verkregen. Nu zijn velen, die met ons doel sym pathiseren en die ons in de verstreken jaren ook daadwerkelijk hebben willen nen, de gedachte toegedaan, dat deze Steunfondsactie beëindigd kan worden, nu met de bouw van het nieuwe huis een begin kan worden gemaakt. Dit is on juist; het streven van het propaganda- comité en van alle actiecomité's moet erop gericht blijven, dit steunfonds intact te houden en op te voeren, om zodoende het Diaconessenhuis ter zijde te kunnen blijven staan en het bestuur een wapen in handen te geven, indien dit door on voorziene omstandigheden gebruikt zou moeten worden Zelfs als het nieuwe ziekenhuis de taak van het bestaande Diaconessenhuis aan de Witte Singel te Leiden zal hebben overgenomen, ook din zal het noodza kelijk zijn een beroep te doen op de volle medewerking onzer actiecomité's, en van de Kerken. Nogmaals doet het propagandacomité een dringend beroep op de offervaardig heid van allen, die met ons werk willen medeleven. Het gironummer van de Stichting Steun fonds Diaconessenhuis Leiden is 533001. Het propagandacomité van het Diaconessenhuis Leiden, ds. J. N. de Ruiter, voorzitter H. Belgraver, secretaris. Fietspad Kanaalweg U schrijft, dat de bewoners van de Kanaalweg hun bevreemding hebben ge uit, dat de bulldozer dwars door het fleurige en keurige plantsoentje kwam. Deze bevreemding ging echter niet zo zeer over het 'gaan door het plantsoen zij komt veel meer daaruit voort, dat de bewoners geen enkel voordeel hiervan zien. maar. integendeel, veel nadelen. Voor de fietsers heeft het geen enkel voordeel, dat zij het laatste gedeelte door dit plantsoentje gaan; er is wel het nadeel, dat zij wellicht in de waan wor den gebracht, op een rustig fietspad te blijven. Dat is toch niet het geval. Zij komen op een druk kruispunt en sullen als zij verder willen aan de Hoge Rijn dijk toch aan de andere kant van de weg moeten komen. Zij zouden m.i. daar voor veel meer op hun hoede zijn zij rechtuit het fietspad hielden in plaats van nu: eerst het plantsoen kruisen en de ventweg naast de Kanaalweg opgaan Het drukke kruispunt verandert hier niets door. Overigens is dit kruispunt voor de brug al sinds lang een plein. Het tweede nadeel is, dat het rustige verkeer op deze ventweg wordt „ge blokkeerd"; cr komen niet alleen fiet sers, maar ook bromfietsers, zodat de bewoners hun kinderen niet rustig kunnen laten lopen en zij ook moeilijk een auto kunnen parkeren. De gras strook langs de Kanaalweg was breed genoeg om het fietspad rechtdoor te trekken, tot aan de Hoge Rijndijk. Dit zou alleen het laatste gedeelte van plantsoen hebben gekost en nog heel weinig hiervan en het aai zou fraaier zijn gebleven. Leiden. A. I (De geachte inzender moet wel be denken, dat in de hoogstwaarschijnlijk niet meer verre toekomst een plei de omgeving van de Wilhelminabrug wordt aangelegd eti dat het tracé het fietspad aan de kant t>an de Hoge Rijndijk met het oog op deze toekom stige aanleg op deze wijze is gekozen De heer E. kan nu wel stellen, dat er al een plein is, maar hij zal toch moeten toegeven, dat de ingang van de Kanaal weg aan deze kant uit verkeerstechnisch oogpunt nogal te wensen overlaat. Het heeft o.i. weinig zin, het fietspad tot de Hoge Rijndijk door te trekken en later te moeten verleggen. Men dit dus zuiver zien met inachtneming van de planrjen, die nog wel niet zijn voor publikatie, maar waarvan worden verwacht, dat ze vrij ingrijpend zullen zijn. De Kanaalweg wordt in de toekomst, als de hoofdwegen in het zuidwesten van Leiden zijn aangelegd en overeenkomstig de bedoeling functv neren, nog belangrijker en dus is hef van belang, dat de deskundigen zich reeds bezighouden met de uiteindelijke verkeerssituatie op deze weg. Redac tie NL. C.) Actie Langspeelplaat In uw blad van 6 oktober j.l. nam u een bericht op. naar aanleiding van de aanbieding aan Z K H. Prins Bernhard van een gouden „Actie Langspeelplaat" ten bate van de Pnns-Bernhard-Stich- ting. Ons bestuur stelt deze aandacht, uwerzijds aan de actie geschonken na tuurlijk zeer op prijs. Helaas wekt de tekst de indruk, dat de actie reeds afgelopen is, terwijl inte gendeel door de verlenging van de pagne tot 15 december as. en het kennen van een extra 10.000 gulden prijzen de stichting nog een flink as platen hoopt te verkopen en zo de fi ciële basis voor haar charitatieve s t# verstevigen. Niet alleen echter het belang vat stichting Is met deze actie gediend, ook de recordverkoop bewijst wel. dat het publiek deze langspeelplaat met zijn aantrekkelijk programma en een prija, die één derde van de normale bedraagt, bijzonder waardeert. Amstérdam. Bestuur PrinvBernhard- Stichting. van Sikkens' Lakfabrieken, Sassenheim, C. Barnhoorn, Lisse en R. B. van Wave- ren van Leeuwenstein, Hillegom. Plaats vervangend lid zijn de heren C. Smit, Hillegom, N. Castien. Lisse en P. Ooster- veer, Sassenheim. Van de werknemers hebben zitting de heren J. van Elk, Lis se. B. van der Linden, Lisse en C. Paauw, Lisse. Plaatsvervangend lid zijn J. J.. v. Voort, Lisse, P. Havenaar, Lisse en H. Hanemayer, Lisse. Gladiolenveiling Gerucht is er heel ver naast Tj^R GING EEN GERUCHT door de bollenstreekUit wiens ge heime bron het stamde, geen mens die het wist. Let op, zei het gerucht, het gladiolengewas wordt zo best als nooit verwacht en als de exporteurs maar even geduld willen hebben, dan kopen ze straks voor een prikje net zo veel gladiolen als ze maar heb ben willen. En de gladiolenhandel, die maandenlang vrij levendig was geweest, werd plotseling haast adem benemend kalm. En toen Hollands Bloembollengenootschap te Lisse, kortweg de H.B.G. genaamd, giste ren de eerste gladiolenveiling van het seizoen hield, toen was daar voor zo'n eerste veiling niet alleen een grote aanvoer er stonden 1300 manden maar ook grote belang stelling. Want alles wat handelaar en exporteur en kweker heette, wilde wel eens weten wat er nu van die geruchten waar was. men deze veiling als maatstaf mag :n voor de komende weken, dan kan maar één conclusie trekken; het gerucht ls er naast. Héél ver naast. Wel- ir lagen de prijzen niet zo hoog als bijv. een maand geleden in de voorver koop, maar vrijwel alles ging vlot weg tegen noteringen, die stellig niet on bevredigend waren. Wij hebben een partij ienen van Memorial Day van de hand zien gaan (54.000 stuks in twee „kopen") de prijs van f 4.70. Mooie veertienen Leeuwenhorst brachten dezelfde prijs n variëteiten als Modern Times, Dr. Fleming, Acca Laurentia, Rosa van Lima, enz. lagen vrijwel in dezelfde koers. Een beste partij Abu Hassan, zift veertien, werd aïgedrukt'op f 8.20 per 100 en twaal- van deze soort deden nog f 7 per 100. Een goede prijs bracht ook Ravel op: f 6 40 voor veertienen. Een groot deel van de aangevoerde gla diolen kwam uit de zgri. nieuwe gebledèn: Zeeland, de Zuidhollandse eilanden, enz. De kwaliteit Was prima. SMALFILMERS dubbel 8 titelfilm - voorgeritst - positief finegrain 38 cenl per meter MEESTPAAT Ï9 Leiden Nog bloemen genoeg in Rijnsburg A AN BLOEMEN nog geen gebrek. Maar men kan moeilijk beweren, dat alle aangevoerde partijen zo mooi en zo best waren, dat men er een schilderij van zou laten maken. Integendeel. Van de buitenbloemen is een belangrijk deel van minder waardige kwaliteit en daar had de handel dan ook niet veel voor over. De kasbloemen daarentegen werden goed betaald. Mooie kwaliteit van troschrysanten als White en Cream Shirley kwam van f 0.60 tot f 0.70 per bos. Peter Pan werd zelfs nog afgedrukt op f 0.70 en f 0.80 en prima Yellow Corona op dezelfde prijs. Chatsworth veranderde van eigenaar voor f 0.50 en f 0.60 en Ravelli voor f 60 en f 065. Beste partijen Filmster brach ten f 0.70 per bos op en extra mooie White Hope noteerde zelfs nog tussen f 0.80 en f 0.90. Van de geplozen chrysanten noemen we Medaillon, die tot f 25 noteerde, Millers- dale, die van f 10 tot f 13 opbracht, Mi go- li die dezelfde koers noteerde. Southern Pink. waarvoor men van f 22 tot f 25 per 100 betaalde, Snowmantle. die van de hand ging voor f20 tot f24. White Joy, die deze prijs ook haalde, en Day Dream die tussen f 12 en f 15 per 100 diaaide. En dan is in bloemen-Rijrisburg in alle bescheidenheid ook het bolbloemensei- zoen al gestart. De fa. Schurink uit Sas senheim die een zeer vroege selectie blauwe druifjes kweekt, en al verschei dene jaren aëhtercen de primeur heeft, voerde deze week de eerste bosjes blauwe druifjes aan. Men betaalde er van f 0,55 tot f 0.60 per bosje voor Verder waren er nog wat Anemonen de Caen, die f 5.50 en f 6,50 per 100 deden, wat Ornithoga- lutns die kopers vonden voor f 6 tot f 9 per 100 en wat Hollandse irissen van ge remde bollen, nl. Impeiator en White Ex celsior, die f 0.80 en f 0.85 per bos op brachten. Van de freesia's lag Rijnvelds Golden Yellow met f 0 80 en f 0 90 per bosje het hoogst, gevolgd door Prinsei Irene met f 0.70 en f 0 80.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4