Jlieuwo £riJtóri)e (Courant Raket op weg naar de maan Amerika vraagt een permanent bestand Ruimte bereikt in vijf kwartier Salarissen van leraren gaan niet omhoog Gesprek in Genève over onverwachte aanvallen Geen verhoging melkprij s m huidig stadium Gestolen kunstschatten nu alle gevonden Een nieuw kabinet öf de staat van beleg ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie, Abonnementen- bd Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand: 0.59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11385 Hoofdredacteur: Dr. R. DIEMER CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 0$taahNistirt) is ql piyo bei in tfoljf hfWewn irnsport" VIER premières op ÉÉN avond Zie pagina 5 Een beeld dat ons vertrouwd zijn, indien op de voor grond tonnetjes haring ston den. Maar het zijn granaten, ze staan in de haven Ma- koeng (Pescadores-eilanden) gereed om ingeladen te worden om naar Quemoy te worden vervoerd. bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, het kweek school- en middelbaar nijverheids onderwijs zullen niet worden ver hoogd. Dat heeft het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen gisteren meegedeeld, na de kwestie uitvoerig met de betrokken'commissies voor georgani seerd overleg besproken te hebben. Het ministerie heeft deze beslissing genomen op grond van het rapport, dat door de interdepartementale commissie is uitgebracht. Daaruit blijkt volgens O., K. en W. dat de gemiddelde salaris sen van de leraren, over de gehele loop baan berekend, boven het gemiddelde salaris liggen van de totale groep van academisch gevormde ambtenaren. Daar om bestaat er volgens het ministerie geen aanleiding voor de verhoging van de eindsalarissen van de leraren, zoals bij K.B. van 13 mei 1957 aan de hogere ambtenaren is toegekend. Wel is de regering bereid, indien de lerarenorganisaties dit wensen, over een andere, niet tot hogere uitgaven leidende opbouw van de lerarensalarissen te spre ken, met behoud van de bestaande ver houdingen tussen de beide gemiddelden. De organisaties menen echter, dat in dit verband een andere salarisopbouw niet aan de orde is en dat de voortzet ting van het overleg dus geen zin heeft. De koersen in Wallstreet hebben gis teren een nieuw hoogtepunt bereikt met de grootste omzet voor deze maand en een zo levendige handel, dat de tikker vier malen achterop raakte. De winsten wisselden van een tot drie dollar, en waren voor sommige waarden zelfs meer Enkele gunstige berichten voor metaal aandelen waren de oorzaak. Nationalisten gaan door met versterken van Quemoy F)E VERENIGDE STATEN hebben gisteren een beroep op communis- tisch China gedaan om na zondag, wanneer de week van het staken van het vuren afloopt, de vijandelijkheden in de Straat van Formosa niet te hervatten. De Amerikaanse ambassadeur in Warschau, Jacob Beam, heeft dit gisteren aan de ambassadeur van Peking, Wang Ping-Nan ge vraagd, toen hij met hem de kwestie-Quemoy besprak. Volgens berichten uit communistische bron zouden de besprekingen tussen communistisch China en de "Verenigde Staten in Warschau iets vlotter ver lopen vooral nadat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken een geheime boodschap van Peking zou hebben ontvangen. Volgens deze boodschap, doorgegeven door Noorwegen, zouden de Chinese communisten akkoord gaan met een demilitarisering van de kusteilanden en een beslissing over het lot van For mosa willen uitstellen. Deze berichten zijn echter door de pers chef van het ministerie van Buiten landse zaken, Lincoln White, pertinent ontkend. „De Chinese communisten heb ben ons door geen enkele bemiddelaar een boodschap gezonden", zei White De Chinezen eisen nog steeds, dat wij Formosa ontruimen". De Chinese communisten spelen op het ogenblik op de conferentie in Warschau kennelijk een hoog spel. Maar in hun contacten met neutrale landen als In dia en met Amerikaanse bondgenoten als Noorwegen doen de Chinese com- alsof zij een compromis na- Op het ogenblik is het nog helemaal niet zeker of de communisten gehoor zul len geven aan de Amerikaanse oproep en het vuur op Quemoy morgen niet zullen hervatten. De nationalisten houden met een nieuw artilleriebombardement rekening. Zij hebben gisteren dan ook een 5000 bur gers van Quemoy naar Formosa ge- evacueerd. Aan de andere kant hebben de nationa listen hun strijdkrachten op Quemoy weer verder versterkt. Dit druist in tegen de Amerikaanse politiek de kusteilanden te demilitariseren. Morgen zal de Amerikaanse minister van defensie McElroy op Formosa aanko men om de toestand met Tsjiang Kai- sjek te bespreken. DE AMERIKAANSE LUCHTMACHT heeft vanmorgen om 9.42 uur Nederlandse tijd voor de tweede keer een „maanraket" gelanceerd. Het projectiel dat 27 meter lang is en een instrumentarium van 38 kilo in zjjn neus meevoert, maakte een goede start. De derde trap werd met succes „gelost" en volgens de gegevens van de luchtmacht verliep de vlucht voor zover men kon nagaan geheel naar wens. Toch verwacht men niet dat de raket de maan zal bereiken en dit is trouwens ook niet direct de bedoeling. Wanneer de reis geheel goed ver loopt hetgeen in het begin van de middag nog niet kon worden be oordeeld zal het projectiel binnen een afstand van 80.000 kilometer van de maan komen en op die afstand om de planeet gaan cirkelen. De maan is op het ogenblik 354.000 kilometer van de aarde verwijderd. Onmiddellijk na de start werden Ame rikaanse en Britse waarnemingsposten van het lanceren in kennis gesteld. De grootste radio-telescoop ter wereld, die van Jodrell Bank. kwam direct in actie om de raket op haar reis te volgen De Amerikaanse luchtmacht maakte op de lanceerbasis te Cape Canaveral be kend dat, wanneer alles goed gaat, met behulp van een infra-rood, televisie-achtig apparaat, dat zich in de neus van de raket bevindt, de eerste ruwe foto's var voor de mensen onzichtbare zijde va maan zullen worden ontvangen. Het duurt 2Vi dag voordat de raket haar baan om de maan kan bereiken. Het projectiel bestaat uit een „thor", een ballistische raket voor middelgrote afstand, die de eerste trap vormt. Een aangepaste Vanguard dient als tweede trap en een gemoderniseerde versie van de Vanguard als derde trap. In de laatste trap bevindt zich het instrumentarium. Drie minuten was het projectiel onder weg, toen door de internationale tclefoon- en telegraafmaatschappU te Southampton werd gemeld dat de eerste signalen van de raket waren opgevangen. DE VERENIGDE STATEN gaan ermee akkoord, dat de technische be sprekingen over het voorkomen van een verrassingsaanval op tien november in Genève beginnen. Dit heeft de Amerikaanse regering gisteren meegedeeld in een nota, die te Moskou werd overhandigd. De Amerikanen stellen voor, dat het westen vertegenwoordigd wordt door deskundigen uit de V.S., Groot-Britannië, Frankrijk, Canada en Italië. Mogelijk kunnen ook deskundigen uit andere westelijke landen aan de conferentie deel nemen, aldus de nota. deskundigen uit Rusland, Roemenië, Tsjechoslowakije en Polen naar Ge nève te zenden. Het eerste doel van de bijeen komst moet zijn, het bestuderen van de methoden en voorwerpen van onderzoek en het taxeren van de resultaten, die door deze methoden verkregen kunnen worden. De bedoeling is, dat hiervan een tech nisch verslag wordt gemaakt, dat aan de regeringen van de deelnemende landen ter overweging kan worden aanbevolen. De V.S. zijn verder van mening, dat de besprekingen gehouden moeten a den zonder rekening te houden met standpunten van de beide regeringen aanzien van de afbakening van de gebie den. waarvoor de maatregelen moeten gelden. Hetzelfde standpunt nemen zij in ten aanzien van de tijdsbepaling of onder linge afhankelijkheid van de verschillen de aspecten van de ontwapening Als Rusland hiermee instemt, gaat de Ame rikaanse regering ermee akkoord, om de bijeenkomst te beginnen op de door de Russen voorgestelde datum: tien nov. Zoals bekend is het initiatief tot het houden van besprekingen over het voor- Koningin Juliana lieett gisteren een bezoek gebracht aan het 150 jaar bestaande Instituut tot onderwijs aan blinden te Huizen om een deel van de jubileumviering bij te wonen. De commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, deelde mee. dat het Hare Majesteit had behaagd het instituut het pre dikaat „Koninklijk" te verlenen in verband met het belangrijke werk. dat er wordt gedaan De Koningin stelde zich daarvan gisteren opnieuw (zij bezocht het instituut al vaker) op de hoogte en naast het bijwonen van een gymnastiekles, volgde zij ook de verrichtingen van vaardige handen, die uit pitrxet allerlei voor werpen maken. Een zangkoor zong voor de Koningin een gedeelte uit een cantate van Bach en een orkestje speelde Oudhollandse dansen. Dringend telegram aan regering prijs voor melk. In een telegram aan de ministerraad geven zij uiting aan deze bezorgd heid en dringen zij er ten sterkste op aan, elke beslissing, die zou leiden tot een verhoging van de melkprijs, in dit stadium aan te houden. Deze boodschap aan de ministerraad is gestuurd naar aanleiding van de maatregelen, die in overweging zijn en die tot gevolg kunnen hebben, dat door de verhoging van de slijters of door andere oorzaken de melkprijs omhoog zou gaan. De vakcentralen wijzen er in hun telegram op. dat in het kader van de adviesaanvragen van de S E R. het gehele vraagstuk van de consumenten prijs voor melk in de beschouwingen zal worden betrokken. Indien een beslissing van de ministerraad zou leiden tot een verhoging van de bedoelde consumentenprijs, moeten de drie vakcentralen zich alle vrijheid voorbehouden, aldus het telegram. Belangrijk gesprek te Willemstad Minister Luns en regering der Antillen Bü het bezoek van minister mr. J. M. A. H. Luns aan Willemstad is natuurlijk een en ander ter sprake gekomen in verband met de moeilijkheden tussen Nederland en de Nederlandse Antillen, hoewel de minister zeer bepaald niet speciaal daar voor gekomen was. Hierdoor is een nuttig inzicht verkregen in hetgeen leeft in de regering der Antillen. Minister Luns noemde de rol van de Antillen en Suriname in het Nederlandse buitenlandse beleid belangrijk en zij wor den er steeds meer actief bij betrokken De buitenlandse dienst tracht steeds meer de consequenties uit het Statuut te ver wezenlijken. al moet een en ander natuur lijk langzaam groeien, aldus de minister. Ook de conferentie van Nederlandse diplomaten uit Latijns Amerika te Wil lemstad noemde de minister buitenge woon geslaagd. Het is de eerste maal. dat deze in een Amerikaans rijksdeel gehou den werd en hiermede is getoond dat het buitenlands beleid een rijksbeleid ls. De premiers van de Antillen en Suriname en gouverneur drs. A. B Speekenbrink woonden de conferentie bij. De volgende conferentie zal in Suriname gehouden worden. Fabriek aan S.O.K. door rebellen verwoest Opstandelingen hebben een overval ge pleegd op een grote rubberonderneming der Rubber-Cultuurmij Amsterdam in Marbau aan Sumatra's Oostkust. Zl) staken verschillende gebouwen in brand en roofden geld en goederen De schade wordt geschat op een half miljoen roe piah's Regeringstroepen achtervolgden de opstandelingen. Op het moment van de lancering de maan boven Cape Canaveral nog niet opgegaan. De vlammen uit de derde trap van het projectiel zetten de omgeving in een hel licht Ongeveer 2% minuut bleef het schijnsel van de onderste trap zichtbaar tegen de heldere hemel. Om elf uur Nederlandse tijd maakte de luchtmacht bekend dat de raket zich de atmosfeer van de aarde heeft i trokken. (Zie vervolg op pagina 11) Een politieman in Keulen toont enige kunstvoorwerpen, die waarschijnlijk zijn: een ketting, welke volgens de overlevering aan Michiel de Rugter heeft toebehoord, een keten met pen ning van kaptein Isbrand Gotske, een beker van Comelis Schrijver en een penning van Isaac Rockesen. Alles gestolen uit het Amsterdamse Rijksmuseum en nu weer terecht. VAN DE SMELTKROES GERED sterdam, mr. J. F. Hartsuiker, heeft gisteren van Interpol uit Duits land officieel het bericht gekregen, dat de gestolen kunstschatten, die in beslag genomen zijn, inderdaad uit het Rijksmuseum in Amsterdam af komstig zijn. Het identificeren var de voorwerpen kostte blijkbaar nogal enige moeite, want de kunstschatten zijn reeds eerder in de week achter haald. Zodra de „Krlnvlnalpolizei" te Keulen de kunstvoorwerpen niet meer nodig heeft voor haar onderzoek naar vinger afdrukken, zullen ze naar Amsterdam worden teruggezonden, Immiddeis heeft de Westduitse politie het zoeken naa vermoedelijke dief voortgezet. De naam van deze 40-jarige Keulenaar is Bergk, maar hij schijnt vaak te opereren onder de naam Lasalle. Deze aanduiding komt ook voor op het paspoort, waa de dief zich geïdentificeerd heeft, toen hij bij een juwelier in .Keulen twee gouden In Nieuw-Delhi Minister Hofstra zet puntjes op de i Minister H. J. Hofstra heeft op de jaar vergadering der Wereldbank te Nieuw- Delhi verklaard het Amerikaanse voor stel tot verhoging van het kapitaal alleen te steunen, voor het ongestort gedeelte van het kapitaal. Dc uitbreiding van de mogelijkheid meer kapitaal te krijgen, moet niet be tekenen, dat de Wereldbank zou afwijken van gezonde beginselen en normen. ïnvesteTingskapitaal mag alleen gebruikt worden voor de dringendste objecten de leningen mogen de kredietwaardigheid der leden niet te boven gaan. Zij moeten In de hoogste mate bijdragen tot een zonde internationale arbeidsverdeling wereldhandel en niet voor bevordering van de zelfgenoegzaamheid. De hoogte der deelnemingen is meer bepaald r de handelsomvang der landen dan r hun nationaal inkomen en vermogen te betalen. Daarom zouden wijzigingen van de deelnemingen wel eens nodig kun nen zijn. Wat de Amerikaanse plannen voor een nieuw financieringsinstituut be treft, wil dc minister Nederland niet bin den, daar dit grondig bestudeerd moet worden. De deelnemers der conferentie hebben zich Inmiddels ten gunste van een kapi taalvergroting uitgesproken: Ferhat Abbas wil met Frankrijk onderhandelen Ferhat Abbas de premier van de Alge rijnse regering in ballingschap heeft aan geboden onderhandelingen met Frankrijk te beginnen, om de politieke en militaire voorwaarden voor een wapenstilstand te bppalen. Hij deed dit aanbod ln El Moed- jahid. het orgaan van het Algerijnse Be- rijdingsfront. Op een persconferentie kondigde hij verder aan. dat een aantal Franse solda ten, die door de Algerijnse rebellen ge vangen genomen zijn. binnenkort am nestie zullen krijgen. De Algerijnen zeggen, dat zij een twin tigtal Franse soldaten gevangen houden. Het Franse ministerie van buitenlandse <aken deelde echter mee. dat er ongeveer 200 Franse soldaten in handen van de rebellen zijn. penningen had ingeruild tegen een met briljanten bezette ring. Deze juwelier verkocht de twee pennin gen aan een goudsmid, maar waarschuwde onmiddellijk de politie, toen h« ln de krant las, dat andere stukken van het be roemde De Ruyter-colller als gestolen voorwerpen in Duitsland gevonden waren. De Duitse politie kon door snel hande len de twee gouden medaillons nog Juist uit de smeltkroes redden. Hiermee w; gehele kunstschat uit het Rijksmuseum in veiligheid gebracht. De gestolen voorwerpen uit andere sea is de politie echter nog 6teeds niet op het spoor, Waarom de een wel en de ander niet Het lid van de Tweede Kamer W. Andriessen (kath. v.) heeft aan de nister van volkshuisvesting en bouwnij verheid gevraagd of hij wil mededelen welke beweegredenen hebben gegolden om de toewijzing van voorkeurswonin gen te beperken tot ambtenaren in de van de ambtenarenwet, waardoor wel een leraar aan een rijkskweekschool toewijzing van een dergelijke woning in aanmerking komt, maar niet een leraar aan een r.k. kweekschool. Ministerraad K.S.G. De ministerraad van de Europese Ge meenschap voor kolen en staal zal in een speciale vergadering het probleem van de stijgende kolenvoorraden bespreken. In welke richting men een oplossing voor dit probleem zal zoeken is nog niet zeker. Maar in ieder geval zal de oplos sing niet in een beperking van de pro- duktie gezocht worden, omdat de ge meenschap op lange termijn nog altijd op een vergroting van de kolenenergie blijft aangewezen. Nieuw plan voor Franse frank Belangrijke stap naar in tvissel baarh eid Dc Franae regering en de Bank van Frankrijk overwegen volgens gewoonlijk welingelichte bankkrlngen te Parijs een herziening van de deviezenbepallngen, namelijk verdwijning van het deviezen- bureau en invoering van een „financiële frank" als een belangrijke stap naar do inwisselbaarheid van de frank. De financiële frank zou niet dienen voor lopende handelstransacties maar voor: 1. aan- en verkoop van Franse en buitenlandse effecten en van Franse ef fecten door niert-ingezetenen; 2. dividend- betalingen; 3. verkooo van buitenlandss bankbiljetten; 4. goudaankopen door niet- mgezetenen; 5. deviezen toewijzingen voor Franse ingezetenen voor buitenlandse rei zen. De financiële frank zal op de Parijs# wisselmarkt verhandeld worden. Men hoopt hierdoor de omloop van de frank op de wereldmarkt te vergroten, doch sommigen vrezen hiervan druk op de wisselkoers en menen, dat een grotere deviezenvoorraad nodig zal zijn om de speculatie in bedwang te houden. Deze kringen verklaren verder, dat er onderhandeld wordt met Weet- Duitsland over hulpkredieten over eenkomstig het verdrag van de Euro- markt Frankrijk zou dan in staat zijn een deel van de handel vrij te maken en het vrijmakingspercentage voor de Organisatie voor de Europese Econo mische Samenwerking weer op 75 te brengen, terwijl voorts de contingen ten groter kunnen worden en dc in voerrechten op 1 januari met 10 pro cent kunnen worden verlaagd. President Eisenhower beeft minister Dulles aangewezen als zijn vertegenwoor diger bij de begrafenis van paus Pius XII in Rome. Dulles, dae niet rooms-katholiek is, zal alleen de voornaamste plechtig heid bijwonen. Zonnig weekeinde (Van onze weerkundige medewerker) 1/AN EIND JULI af hebben wij nog niet ander* dan over het algemeen droge en zeer zonnige zondagen gehad. Ook morgen lijkt het hier weer op. De zachte lucht met veel bevolking werd in de afga lopen nacht naar het oosten verdreven, hetgeen met enige regen en plaatselijk onweer gepaard ging. De temperatuur steeg gisteren nog tot 18 en in het zuid oosten van on* land tot 20 graden C. Maar wij zijn nu in belangrijk koudere lucht gekomen. Een hogedrukgebied trekt van de Azoren naar West-Europa, waardoor het weer opnieuw een zonnig karakter heeft gekregen. Ook de komende zondag zal daarom inderdaad een zon-zondag zijn. De aangevoerde lucht i* nog uiat onstabiel, zodat er vooral boven zee nog enkele buien tot ontwikkeling kunnen komen, waarvan men in de kustprovincie* nog iet» mee kan krijgen. Koude, nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden, maar voornamelijk In de kust- provincies ook enkele ver- spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige, overdag tot krachtig toenemende zuldweateiUke wind. Koude nacht. Overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. ZON EN MAAN Zondag 12 oktober: zon op 658. onder 17.54 uur. Maan op 6.17, onder 17 40 uur. Maandag 13 oktober: zon op 7.00, onder 17.52 uur. Maan op 7.41, onder 18.13 uur. Zondag nieuwe maan. Sjehab zet partijen voor keuze: TAE HOOP op een spoedige oplos- sing voor de nu al vijf maanden durende strijd in Libanon verdween gisteren, toen men er niet in slaagde een militair kabinet te vormen. Ge wapende demonstranten liepen door de Bastawijk in Beiroet, eisend dat premier Karami in functie zou blij ven, omdat zij vreesden dat het ont slag van de premier een ex-rebellen leider hen zou beroven van de vruchten van hun staking en verzet Onder druk van deze demonstranten beloofde Karami in functie te zullen blijven. Karami had aanvankelijk besloten af treden om de weg vrij te maken voor en militair kkbinct, dat misschien ein delijk de onlusten het hoofd zou kunneo bieden. Zowel president Sjehab als Ka- rami's volgelingen verwierpen echter de vorming van een militaire regering. Aan de andere kant van de politieke haag weigerden ook de volgelingen van ex-president Sjamoen, een dergelijk be te aanvaarden. Zij eisten in plaats iran een coalitieregering of een neu traal civiel kabinet. Inmiddels heeft de militante Falangistenpartij, die èn tegen Karami èn tegen Sjehab is, een algemene staking afgekondigd. De golf van ontvoeringen en moorden tussen de twee partijen Raat inmiddels door. De Falangisten maakten gisteren bekend dat ten minste zeventig personen in twee dagen tijd zijn ontvoerd, doch dat velen reeds zijn vrijgelaten. In Bei roet werden gisteren twee personen ge dood en drie gewond bij gevechten. Ultimatum Gisteravond heeft Karami in het mi nisterie van defensie een onderhoud ge had met de leider van de Falangisten, Pierre Gcmeyal. De President schijnt da beide partijleiders te hebben opgedragen het eens te worden over de vorming van een nieuw kabinet. Wanneer zij daarin niet zouden slagen, zou Sjehab de staat van beleg afkondigen. Het eerste gesprek leidde echter niet tot een resultaat. Een woordvoerder van de Falangisten deelde mee, dat zijn partij Karami te verstaan heeft gegeven dat een nieuw kabinet óf geheel neutraal óf een coalitie kabinet moet zijn, waarin zeven vertegen woordigers van beide partijen zitting hebben. Vermoedelijk zouden Karami en Gemeyal elkaar vandaag weer ontmoeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1