Een kudde schapen houdt de heide in stand ■Qoentjeó pret Een paar korte versjes m I m i I B B I a e s ass® H B m i 11 1 1 I HJB m m t i m B i PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 De bloemententoonstelling door CO VAN DER STEEN-PIJPERS „Moeder, waar bent u?" Leni holt haastig door de keuken en de gang. Ze moet iets vragen. Buiten staat haar vriendinnetje te wachten. Moeder komt juist de trap af. „Moeder, mag ik vanmiddag met Mieke gaan fiet sen, en dan brood meenemen?" Vol verwachting kijkt Leni moeder aan. Maar moeder schudt haar hoofd. „Nee meiske. zaterdag mag Je wel. Maar middag moet ik naar de stad. en jij zou op de kleintjes passen, weet je nog wel?" Nee, dat was Leni helemaal vergeten. Haar ge zicht betrekt. Zaterdag regent het misschien. En ze heeft zo'n erge zin om vanmiddag te gaan. ..Kan Hans dan niet oppassen?" „Hans Saat eerst mee om schoenen te kopen En dan moet hij z'n plant naar de tentoonstelling bren gen." Ja. dat is waar! Buiten staat de plant van Hans. die hij helemaal zelf heeft opgekweekt. Er zitten wel vijftig bloemen aan, rood met paarse hartjes. Hij krijgt vast een prijs. Dat heeft meneer Luigjes zelf gezegd. Nou. en die zit in de jury. ..Ga met Mieke naar het bos," raadt moeder. „Dan neem je de kleintjes mee." „Bah, niks aan!" moppert Leni. „Ik kan toch niet met die kinderen aankomen! Mieke hoeft nooit op haar broertjes te passen!" Tranen van teleurstelling springen in haar ogen. In plaats van heerlijk te fietsen zit ze de hele mid dag met die kmderen opgescheept Tonny, dat gaat nog wel. Die is nog geen vier jaar en doet wel wat ze zegt. Maar André van vijf, daar heb je je han del vol aan Die weet telkens iets anders te beden- 't is altijd iets wat niet mag Boos loopt waar Mieke geduldig staat te ze naar het hek, wachten. ,,'t Mag niet!" roept ze. „Een andere keer dan maar." zegt Mieke luchtig. Ja. die heeft makkelijk praten. Die kan de hele middag doen wat ze wil. Als moeder en Hans weg gaan, is Leni's boze bui nog steeds niet gezakt. De kleintjes doen hun middagslaapje. Dat is één geluk. Dan kan zij tenminste een poosje lezen. Ze heeft zo'n spannend boek! Met rode wangen leest I ene bladzij na de andere. Pas als André in J iamaatje voor haar staat, schrikt ze op. „Tonny huilt." zegt André beschuldigend „Hij wil eruit!" Met een zucht legt Leni haar boek weg en gaat de kinderen aankleden. Zo. een beetje melk.. „Gaan jullie blokjes bouwen"" vraagt ze „Naar buiten!" commandeert André. En Tonny echoot: „Buiten!" Vooruit dan maar, schoentjes Een poosje drentelen ze m de buurt. Ze kijken bij de kippen van de buren en strooien broodkruimel tjes voor de mussen. En dan krijgt Leni een idee. Lezen en op de kinderen passen, dat kan best alle bei! Ze zet de kleuters in de zandbak. Ze geeft ze schepjes en vormpjes. Nu allebei nog een snoepje. ,.G« maar een hele hoge berg maken", zegt ze. Dan haalt ze haar boek. Ze kruipt in een makke lijke ligstoel, vlak bij de zandbak. Nu kan er niets gebeuren. Ja. dat denkt ze. (Volgende week verder) EEN REPORTAGE VOOR JULLIE Op de grote stille heide dwaalt een herder eenzaam rond. Zo ver telt ons het kinderliedje. We hebben er allemaal wel eens een plaatje van gezien. Van de herder die een paar sokken breit of op zijn stok leunt en met de grootst mogelijke rust in de verte staart. En van zijn hond die ijverig een schaap naar de kudde terugbrengt en dam kwis pelend naar „de baas" springt. De herder klopt de trouwe schaaps hond goedkeurend op de flanken. Dam trekt hij weer verder, diepe rimpels boven de ogen door het tegen de zon inkijken. Hoe groot is mijn heide Een aardig plaatje. Een plaatje dat hon derden stedelingen naar de heide doet trekken om de herder met zijn schapen te zien. De schaapskud de is een grote attrac tie geworden voor de toeristen. Men vindt het stille rustige le ven op de heide ro mantisch en „iets van vroeger eeuwen". En er zijn maar heel wei nig mensen die zich realiseren, dat het le ven op de heide hele maal niet rustig is. Integendeel, de herder en zijn schapen leve ren permanent slag met de natuur, met het bos dat de heide dreigt te overwoeke- De Ginkelse Heide bij Ede bijvoorbeeld wordt omzoomd door bossen. In die bossen staan ook vliegdennen- In het voorjaar voert de wind het zaadje van die vliegdennen mee en strooit het over de heide. Kleine dennetjes schieten op en geven op hun beurt zaad voor honderden Lekker hapje Zo breiden de vliegdennen zich vlie gensvlug uit. Het bos wordt groter en de heide wordt kleiner. Onder de bo men kunnen de erica en de andere hei plantjes niet groeien en dus slokt de natuur elk jaar grote stukken heide op! Vroeger had men hiervan niet zo veel last. Toen leefden er grote kud den van duizenden schapen op de hei de. Voor al die schapen betekenden de jonge dennetjes een lekker hapje. Ze aten ze op met wortel en aL Daarom kregen de vliegdennen nooit veel kans op de heide groot te worden. ra zijn eiland, weel ook tan het nut, dat de het landschap kunnen hebben. Verder zorgde regelmatig ,.de wtfge- wolde kudde" dat de hei goed van kwa liteit bleef. Het is met hei net als met gras: wanneer het wordt gemaaid blijft het stevig en jong. De schapen van de Ginkelse Heide konden naar hartelust grazen en genieten van lekkere hapjes ..en de heide onderging telkens weer een verjongingskuur. Was het aantal schapen niet groot genoeg om de hei de af te grazen en bestond het ge vaar dat de heiplantjes zouden „ver-. houten" het te dik en te hard wor den van de steeltjes dan staken de boeren de heide in brand. Hoe kan dat nu? „Hoe kan dat nu?", vraag je je af, „er wordt altijd gewaarschuwd tegen bos- en heidebrand?". Je hebt gelijk, het mag niet en vroeger mocht het ook niet omdat heidebranden geweldige af metingen kunnen aannemen en buiten gewoon moeilijk zijn te blussen Maar de boer of herder, die zag dat zijn schapen niet genoeg voedsel hadden, was alleen op eigen voordeel uit als hij de hei in brand stak. Aan andermans belangen dacht hij niet. „De heide is zo uitgestrekt, niemand ziet dat ik het vuur heb aangestoken", dacht hij. Vaak kreeg men de brand stichter inderdaad niet te pakken, maar èls men ontdekte wie de schade had aangericht, dan kon men ook verzekerd zijn van een zware boete! Soms zelfs werden de boer of herder zijn bezit tingen of de helft van de kudde afge nomen. Een andere maatregel was het verbod schapen te laten grazen op de pas weer tot bloei gekomen heide. Nog vroeger moest de brandstichter zijn daad met het leven bekopen! Drie spek pannekoeken In de loop der eeuwen is de schaaps kudde te kostbaar geworden. De her- der kreeg vroeger als loon honderd gul den per jaar, drie spekpannekoeken er heel veel aardappels. Daar moest hij het mee doen. Tegenwoordig vraagt de herder heel wat meer.. en is heel moeilijk geworden een goede „scheper" te vinden. De schaapherders in ons land zijn gemakkelijk op dt vingers van één hand af te tellen. Toen de grote kudden van de Gin kelse Heide waren verdwenen, heeft het „groene gevaar", het dennebos, weer toegeslagen. Bezorgd zagen oude Edenaren hoe het uitzicht op sommige plekken van de heide werd belemmerd door duizenden jonge vliegdennen. „Als het zo door gaat", zeiden ze, „dan is over 25 jaar de heide één groot bos geworden". Weer een kudde Het zal niet zo ver komen. Men houdt de heide goed in het oog. Er graast nu weer een kudde schapen. Een kud de die klein en schamel is begonnen, maar nu Is uitgegroeid tot ongeveer driehonderd flinke schapen. Er is goede herder bij en een hond, die de kudde bij elkaar houdt. Alles bij kaar vormt het een aardig plaatje voor rcisbureau's en V.V.V.-fold' Toeristen komen kijken en denken „Wat leuk, wat romantisch!" Nu zijn we weer precies waar w« gonnen! ONZE BRIEVENBUS „Dat was nu eens een leuke om te kleuren al die benen", dat zijn enkele zin netjes uit de enthousiaste brie ven die ik pan de neren en nich ten deze week ontving. De op lossing hadden jullie haast al lemaal wel goed. ik zal ze hier nog even vertellen: 1. ruiter. 2. boer, 3. soldaat. 4. zwemmer of kik vorsman, 5. danseres, 6. voetballer. Verleden week waren er maar twee troostprijzen, dat kwam om dat er maar zo weinig brieven met oplossingen waren, daarom z\jn er deze week vier troost prijzen en dan natuurlijk nog de hoofdprijs. Ik zal jullie niet lan ger in nieuwsgierigheid houden, hier komen de namen winnaar en winnaressen. De hoofdprijs heeft Lenle Vernee deze week. Loet Vermeer, Rietje Schelling en Marja en Anny van Schothorst krijgen de troostprijzen thuisgestuurd. En dan ga ik nu heel gauw met de grote stapel brieven van O-Z. be ginnen. Bobby den Ouden opent de rij deze week. Duurt die huiswerk- cursus lang Robby" Als je iets niet begrijpt mag je het zeker wel vra gen aan de leraar? Zijn er ook vrienden van de lagere school in dc klas? Daar komen de dierenna men met q en x Marianne Opstel ten: quica. quagga, quarles-anoeang xenarthra. xcrus en xenogale-micro- don, moeilijk hè? Janja Pasuw uit Leiden heeft de optocht 3 okto ber heel goed gezien, ze kwam nl. langs hun huis Jij lag zeker wel laat op bed Janja? Hebben jullie al iets van je broer gehoord Bennie rruljsen? Wat zal hij veel te vertel len hebben als hij thuis komt! Je kunt een prijs winnen als je de oplossing goed hebt Anneke v. d. Plas. maar er zijn altijd zo veel goede oplossingen dat ik vaak moet kiezen. Je komt nog wel aan de beurt boor! Dat kan ik me inden ken dat jullie het allemaal erg leuk vinden dat tante met de baby bij juljie is Nellie Robeer. blijft zc lang" Aardig van Annelies om toch even te schrijven nu jij zo weinig tijd had. Nu Jij hebt wel een prettige verjaardag gehad Nellie van de Ruit. ik moest zelfs lacher, toen ik Je verhaal las. Fiets je veel? Willie Ridderhof schreef maar een kort briefje, volgende keer weer beter hè Willie In ieder ge val had je de tekening mooi nage tekend Ja hoor Rlnie Ridderhof. nu heb ik je brief ontvangen An- nellesje Rijken schreef over de bloe mententoonstelling Wat heb jij ge grabbeld Anneliesje? Schiet je al op met het overgooiertje Anneke Rienstra? Was Martha blij met dc cadeautjes? Janny Reeoort is van Spijk naar Gorkum verhuisd. Dlkkie Scherpen*eel «tuurde maar eer heel kort briefje vorige keer. deze week helemaal niets Ineke en Corrie Steen ka wisten ook niet veel e vertellen, wanneer ben Jij jarig Corrie? Riet Struyck heeft een mooie herfstschaal gemaakt, le ren jullie dat op school Riet? Wel ke verzen zingen jullie op de uit voering 25 oktober Minny Spreeu wenburg? LI es je Sterrenburg je kunt beter iedere drie weken schrij ven. je krijgt toch maar om de drie weken antwoord in de krant. Henk Siersema is volgende week woensdag jarig, alvast van harte ge feliciteerd. Geeft de blokfluitclub een concert ter ere van jou? Van Plet en Sjaak Stok zijn er weer drie briefkaarten, jij hebt mooie ca- deaux gekregen voor je verjaardag Sjaak! Jij bent natuurlijk iedere dag ijverig aan het pianospelen nu Tony Tol. Een uur in de week les is heus niet te lang hoor Tony, doe maar goed je best! Dus die klei ne Nellie had de puzzel ook al door Maarten en Freddie Treurniet, dan zal zij later ook wel mee gaan doen met de brievenbus. Jij hebt ge loof ik veel huiswerk Nellie van der Vliet. In welke klas zit je? Jullie hebt me daar een fijne club Marga en Gerda Verwijs! Hoe vonden jul lie het in het museum van oudhe den? Hoe gaat het met Nel? Har telijke groeten aan mamma. Hen nie Ver hel J schreef een keurige de' I brief. Ben je nu weer thuis Hennie? I Marjoleen VermelJ stuurde alleen dc oplossing in. Is die club van school Adrie van Vuuren, waar je pas die avond van hebt gehad? Hoe heet jullie kleine broertje Co- bic en Rietje Voa? Natuurlijk be grijp jij wel dat mamma erg voor zichtig moet zijn met hem hè Riet je" Sjanl Verschoor stuurde en kele raadsels. Vond je vriendinne tje de zakdoekjes mooi Sjani? Ada van Vuuren is ook al naar de Florali geweest. Wat is dat Ada Kiiosk" Ida Vink schreef over haar broertje, hoe oud is hij Ida? Waarom kun je me niet meer schrijven als je verhuisd bent Greetje Visser? Het is wel een heel eind van jullie vandaan naar school. Jij kunt zeker wel goed orgelspe len Ada van Vliet? Is Rinie een aardig jongetje? Jij zit weer goed in de nieuwe spullen Kees Ver- weij. je hebt een goede verjaardag gehad zeg! Voetbal je veel met je vrienden" Jij hebt zeker geluk Nico van de Wetering, dat je van die mooie suikerzakjes krijgt. Atle Wes tra stuurde alleen de op lossing. Houden jullie alle hond jes Hennie van Wees? Laat ik nu ook altijd hebben gedacht dat Je een meisje was Eadra van Wage- ningen! 'k Hoop dat ik kan onthou den dat je een jongen bent. maar er zijn zoveel nichten en neven! Ben je vriendin geworden met het nieuwe meisje Marijke v. d. Waal? Ook Dik v. d. Water stuurde al leen de oplossing Jos Wildeman is nu geïnstalleerd padvinder. Ge lukkig dat het spel naar je zin is Jos. Die tentoonstelling is bij Jul lie m 't dorp niet Jacob van de Wetering? Komen er veel mensen kijken" Arie van de Wetering stuurde een mooi gekleurde oplos sing Willy Zaalberg heeft twee goudhamsters thuis, wil je er nog meer hebben Willy" Reina Zee dijk schreef ook weer eens een brief cn omdat ze zolang niet had geschreven vertelde ze me nog van de vacantie Over drie weken ben je weer present hè Reina" Van Emmy Zuljderduijn heb ik twee op- Jannie en Aagje van Wijk, Ali Vos, Marjan van Vliet, Eddy van Vliet, Sjaantje Vreugdenhil, Marianne Ver hagen, Toimie Vermeulen. Elsje Verbruggen, Marianne Veltman, Kees Voorwinden, Ineke van Seven- ter. Karei van Seventer, Marja v.d. Schoor, Anke van Pelt en Fennie Prins. Dit waren ze dan. Volgende week beantwoord ik de brieven van A—I weer. Dua tot de volgende week dan maar weer, dag allemaal. „Wat was de eerste daad van keizer Karei, toen hij de troon had bestegen, Annie?" vroeg de onderwijzer. „Hij ging er op zit ten, meneer," was het antwoord- Daar was er eens een koning, Die smeerde zich in met honing Die smeerde zich in met roet Toen was die koning bitter en zoet. Hansje knipperdolletje Die zat laatst aan de dqk; Hq krabde daar zqn bolletje, Zqn mutsje viel in 't slqk. Daar kwam een meisje aangelopen „Hansje, wil je je mutsje verkopen?" „Nee, zus, domme zus, Wie verkoopt er nou zqn muts?*' Gerrit Slagmolen stuurde dit raadsel in: Rond als een balletje En donzig zacht Geel als een boterbloem In zomerpracht Trippelend op pootjes Heel teer en fijn Tussen zand en strootjes Wat zou dat zijn? Robinson strompelde terug naar »t|n hot Door de koorts kon hQ rich maar nauwe lijks op de been houden. Me<t uiterste krachtsinspanning maakte hij nog wat voed sel klaar, zette wat water gereed, dronk gulzig en viel toen In slaap. Dagen en nachten gingen voorbjj. Robinsen werd du eens geplaagd door hevige koortsaanvallen, dan weer had hij het verschrikkelijk koud. Maar op een morgen ontwaakte hjj en voelde zich plotseling veel beter. Hij stapte naar buiten, waar de tamme lama's hem al tegemoet liepen. In spanning ging Robin son naar zijn oven om te kijken, wat er tijdens zijn ziekte van de potten geworden was, die hij had gebakken. Het vuur was uit, maar de potten waren prima. Robinson gebruikte één van de grotere potten om van de melk der lama's boter te karnen. Het lukte wonderwel. Nu moest hü dus alleen nog zien, hoe hjj weer vuur zou kunnen Daar waar in de teks- ning een punt staat moeten de vakjes bruin worden gemaakt, de vakjes met een streepje blauw en de vakjes met een cirkeltje groen. Waar niets staat moeten jullie geel kleuren. Doe je best! Oplossingen in sturen voor dinsdag 14 oktober. DAM RUBRIEK Om het Zuidhollands damkampioenschap In het toernooi om het damkampioen schap van Zud-Hoüand ontdekten we het volgende interessante partijfrag- H. J. v. d- Wouden. Zwart: 1/3, 6. 8. 10. 12. 13, 15, 16. 18, 19, 23/25. I M m m Na 1. 3934 zou zwart echter ever- eens met 1621, 2429 enz. kunnen voortzetten met voordeel voor zwart. Om deze reden zag wit dan ook van deze combinatiemogelijkheden af. Nieuwe opgaven Voor het tweede tweetal wedstrijd- problemen deden we een greep uit het werk van onze Haagse medewerker. Beide vraagstukken hebben een elegante en naar onze mening niet moeilijk te vinden ontleding. No. 498: B. J. Pranger, Den Haag. Hans Rotteveel, Den Haag. H. N. v. Mourik. Wit: 27. 28. 31/33, 36/40. 45/49 Oud-kampioen Van Mourik. die aan zet was. gaf na afloop van de partij aan. dat hij in deze stand de volgende voort zetting had kuimen kiezen. 1. 3934. Als zwart nu antwoordt met 12429 wint wit als volgt: 19x39 13x24 16x27 8x19 39x28 3. 33x24 28x19 27—21 31X13 38—33 32x5 Oplossingen 9, 11, Een tweede mogelijkheid na 1. 3934 l< 24—30 30x39 19x30 13x24 16x27 8x19 39x28 33—29 2924 28x19 27—21 31x13 38—33 32x5 486 (A. A Polman): Zwart: 8, 27. 29. 34. 39. Wit: 22. 28, 31. 35. 38. 41, 49. Oplossing: 3530, 30—25, 4944, 28 x 30. 30—24. 25 x 21. De opmars van schijf 35 is indruk wekkend 487 <P W Kliphuls). Zwart- 9. 11, 12. 14. 19. 29. 37. Wit. 21. 25. 32. 38. 40. 41. 50. Oplossing: 32—28, 40—34. 21—16. 16x29 <40-45'. 38—33 (9—13), 33—28 113—181, 29—24, 2534 (14—19), 34—29 (19—23 a). 28—19 (18—22). 19—14. 14—10. 10—5. 50-44! en wint a (18—23), 29x18 en nu Zwart: 5, 9, 11/14, 16. 17. 20, 24. 26, 29. 34 Wit: 22. 25, 27, 28. 31. 32, 37, 38, 41/43. 49. 50. Beide problemen gelden voor de lad derwedstrijd. Lezers, die de vorige aan kondiging over het hoofd gezien hebben, wijzen wij er op, dat zij de oplossingen van de eerste opgaven (uit onze vorige rubriek) nog gelijktijdig met die van bovenstaande problemen kunnen inzen- De oplossingen moeten nl. binnen drie weken na plaatsing van de opgaven worden ingezonden. gaat 18 naar 1 (zwart naar 39). waarna wit wint door 5044, 16 en 6x50. Een fraai eindspel. 488. (W. B. Monsma). Zwart: 11/13, 17. 23, 25. 35- Wit: 26. 32. 33. 36, 43. 47. 49. In deze stand lokt wit die in het na deel is, als volgt de remise uit: 49—44 (35—40?), 44 x 35 (25—30). 35 x 24 13—19). 24x13 (12—18). 13x22 (17x48.) 32—28, 47—42 48 x 37), 36—31 (37—42). 3127. 26 x 6. Remise. Correspondentie betreffende deze tubriek man de heer W. Jurg, Vrede- rustlman 176, Den Haag. HORIZONTAAL: 1. helleveeg; 6. vervelende; 11. bekende bad plaats in België; 14. vrolijk, mooi; 15. wijze van doen; 16. pieker, wees angstig; 17. jongensnaam; 18. ambtskleed; 20. door middel van; 21. soort bier; 22. bedrog; 24. Romeins keizer; 26. grafsteen; 28. ge breid kledingstuk; 30. breekbaar; 32. minder dan iets; 35. herhalen; 38. -sept: dwarsschip; 39. stuk bouwland; 41. meisjesnaam; 43. groente; 44. element, afk.; 45. grote waterplas! 48. bloedverwant; 50. roept de ezel; 51. ieder; 53. kneep; 55. uitbouw; 57. bep. kleur; 59. plaats in Belgisch Brabant; 62. verdriet; 64. zacht; 65. puntbrood; 68. wordt 65 van gemaakt; 70. evenzo; 72. vast; 73. aanbieding; 75. vrouw van Jacob; 77. van een; 79. voorzetsel; 80. vlaktemaat; 81. zie 55; 83. een der grondleggers van het communisme; 85. voorzetsel; 86. uit Noorwegen; 87. gesloten groep. VERTICAAL: 1. gevechtslijn; 2. -ton: laatste ton; 3. deel v. e. mast; 4. intendant, afk.; 5. stad met bekende school in Engeland; 6. onbeweeglijke; 7. slede; 8. bep. vochtmaat; 9. meisjesnaam (Spaans); 10. plaats in Brabant; 11. mensen die niet werken; 12. samenge groeide klomp planten; 13. Lenstra; 19. gebroeders: 23 best; 25 plaats; 27. afstand; 29. zie 70 horizontaal; 31. wenk; 33. lichte takel* 34. deel v.e. viool; 36. huldigen; 37. ontkenning; 39. - broer was zijn moordenaar; 40. bep. Oosters tapijtweefsel; 42. naar beneden* 46 be vel aan véél kinderen; 47. kier; 49. roofdiertje; 52. knoeien; 54 in de erwtensoep; 56. soort beursje; 58. zie 80 horizontaal; 60. zitten in rijgschoenen; 61. tijdsdelen; 63. kweken; 66. overdreven zucht; 67. plat stuk hout; 69. bekende fabriek v. tafelzilver; 71. is goed voor elk; 73. slaghout; 74. Zweedse munt; 76. Alg. Kiosk Onderne ming; 78. kwaadwillige actie; 82. daar; 84. element, afkor ting. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen nlt- slnitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linkerbo venhoek vermelden: ..Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 16