Blad IEPEN Niet meer generaliseren, als het winter wordt ^Qióotto EEN BEETJE BEQRIP ALST U BLIEFT? 8 ZONDAGSBLAD ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 DE VOLKEN GETYPEERD: „Het beste dat wij in deze ZEGT EEN BBC-MAN moderne tijd zouden kunnen doen ter bevordering van de internationale „goodwill", is regelmatig zijn persoonlijke onze vaste ideeën omtrent de opinie ten beste geeft, bewoners van andere landen te herzien", aldus Rene Cuth- ford in een B.B.C.-program- ma, getiteld: „English Maga- j>« „De afgelopen week zag ik een spotprent in een Engels tijdschrift, waarin een Fransman was afge beeld als een kleine, gesticuleren- grote baard, WARMTE EN LICHT BELANGRIJK Mijn grootmoeder hield er atrenge prin- cipes op na, waar het haar huiskamer be trof. Tweemaal per jaar wisselde haar „centrum voor 't gezin" dat zeven kin deren teldel van aangezicht. Dat was in het voorjaar en als 't herfst werd. In 't voorjaar, liefst vóór Pasen, verdween de grote kachel en werd er een Japans scherm voor de schoorsteen geplaatst. Er werd een karpet met vrolijke bloemen gelegd; de enorme vierkante tafel, mooi midden op dat karpet gezet, kreeg een dunne pluche kleed, voor de ramen werden lange vitrages met ingeweven bloemenmanden opgehangen, er verschenen antimakassers en kleedjes van fijner haakwerk kortom, de hele kamer werd opgefleurd. als centrum van goed vraagt om ve de wisseling van Neen. 't zit hem nu niet meer in de vitrages en de antimakassars., meestal ook niet meer in de kachel. Maar wel in de bewoonbaarheid, in het goed functioneren van de huiskamer. Nu denkt u misschien: weer zo'n opgelegde nieuwigheid. Goed om eens te lezen, maar natuurlijk niet noodzakelijk om uit te voeren. Mag ik dat eens tegenspreken? Juist nu verreweg de meeste wo ningen niet meer dan één woon vertrek hebben, is het zaak dat vertrek zo goed mogelijk te ge bruiken. Het doet er niet toe of die kamer hoogst-modern of zo maar-gezellig is ingericht. Het gaat er alleen maar over. waar en hoe het meubilair staat. Pas wan- neer u zich daarvan rekenschap geeft, wordt de huiskamer func tioneel en krijgt dit woord met een meer betekenis voor u. door de minder intelligente tijd schriften de Fransen uitgebeeld een wijze die 80 jaar achter i,s op de tijd. Amerikanen dragen altijd Stetson hoeden en enorme bril len met donkere monturen .ik heb in jaren geen Amerikaan ge zien die er zo uitzag"! Russen worden als vanzelfsprekend uit gebeeld als grote, eenvoudig ge klede mensen; Nederlanders dra gen altijd klompen; Grieken wit te rokken en Turken hebben al len grote snorren en dragen schoe nen met gekrulde neuzen. De Engelsman wordt, ajdus Cuthford, in Amerikaanse. Franse en Duitse tijdschriften uitge beeld als een lange blonde vis met een monocle en vooruitsteken de tanden. Dat type. ongeveer zestig jaar geleden welbekend, schijnt een enorme indruk op de wereld gemaakt te hebben, maar zal men nu nergens meer aan treffen. De doorsnee Engelsman het voetbalpubliek is tamelijk rt en donker. Nonchalant verzekerde hem echter dat al deze typische Engelse hoeden door bezoekers uit alle delen der wereld graag worden gekocht. Monocle Cuthford komt tenslotte tot de volgende conclusie: „De oude, blonde, monocledragende „gent leman" van Piccadilly en Lei- cester Square bestaat reeds lang niet meer. De moderne En gelse boer ziet er helemaal niet uit als John Bull en Sir Win ston Churchill, die dikwijls als een vertegenwoordiger van de Engelsman in het algemeen wordt beschouwd, is dit feitelijk helemaal niet. Er is geen ander mens zoals hij in geheel Groot- Brittannië.'" Tot zover mr. Cuthford van de B.B.C. PANNEBROOD Electrisch malen Hebt ii al gezien, dal vmI elek trische koffiemolens (je hebt xe zo tussen de twintig en vijftig gulden!) nu lijn toegerust met een schake laartje? Heeft He molen een veste plaats, dan kan het stekkertje in hel stopcontact blijven zitteneen druk op de knop is voldoende om het heerlijke, uerkbesparende apparaat Rolland om: de kachel werd gezet op de plaat van Delfts blauwe tegels, het dikke, bejaarde vloerkleed en het bijpassende tafelkleed traden aan. de zomervitrages werden keurig schocw in blauw papier gerold en opgeborgen en voor de ruiten wer den wat steviger tulen glasgordij nen met een eenvoudige rand netjes toegeschoven. Zo kon de kamer er beter te gen: was warmer, degelijker en bestand tegen de stokerij. Nog wel een spoor Goede oude tijd! Wij, in onze moderne woningen, kennen die zomer- en wintertooi niet meer, al vinden we hier en daar nog wel een spoor van die overgeërfde op vattingen. Maar. weet u wel, dat onze moderne huiskamer, ook en juist In Londen kunnen cockneymeisjes' Voor meisjes die een „dame" willen worden is in Londen, in het hart van een van de def tigste wijken, een school opge richt door de Canadese miljo nair Sidney Levene. Geïnspi reerd door de Amerikaanse mu sical ,,My fair lady", een vrije muzikale bewerking van Shaws beroemde toneelstuk „Pygma lion", investeerde de Canadese miljonair 280.000 gulden in de „John Douglas School", waar worden KOFFIEPAUZE f r' f Weer s plastics Als u een vochtig huis hebt, staat u al op vertrouwelijke voet met de plastics, waarmee ons huishoudelijk leven zo niet verfraaid, dan toch zeker vergemakkelijkt wordt. Weet u, dat er sinds een tijdje heel kleine plasticbusjes met deksel in de han del zijn voor de specerijen? Je koopt ze met zijn zessen tegelijk, netjes in hel gelid op een (plastic) bodempje met opstaande randjes. De prijs ligt zo om de rijksdaalder; wie erg veel kruiden heeft, is toch altijd nog voor vijf gulden van alle zorg af. En over plastics gesprokenhele broodtrom mels zijn er ook ton gemaakt en he. stekbakken in alle maten. In de grootste gaan niet alleen de vorken, messen en lepels, maar ook al die kleine u-erktuigjes als flesopener, kurkeirekker, nolekraker, waarvoor we vaak geen goede plaats kunnen Schilmachine Er is een aardappel xchilmachin in de handel gekomen, bestemd vot in de keuken. Het systeem is ong teer gelijk aan dal ran de grote m chine bij de groenteman, maar d keukenapparaat is natuurlijkve. kleiner; er gaat nngeie, kilo I. elk ,,cockney"-meisje zich voor een guinea (ruim elf gulden) per week kan laten omvormen tot een echte dame. Elk werkend meisje, dat dit be drag van haar salaris ervoor over heeft, kan er haar plat recent kwijtraken, klassieke muziek le ren waarderen en nog van alles meer, van persoonlijke hygiëne tot het schoon/maken en bereiden van vis voor een deftig diner. De school belooft meisjes haar dro men en wensen waar te maken: betere baantjes, een succesvolle carrière, een gelukkig huwelijk, geluk, zelfvertrouwen en maat schappelijk succes. Daarvoor ge schikte meisjes kunnen geïntrodu ceerd worden bij film- en t v.-pro ducenten. Aan het einde van de cursus geeft het ..John Douglas diploma" toegang tot de poort van het succes. Miljonair Levene. de man die zijn geld en hersens achter dc on derneming heeft gesteld, schijnt bovendien het voorbeeld van pro fessor Higgins uit Shaws „Pyg malion" te willen volgen, aange- Vooral nu de herfst pas is be gonnen en de winter voor de deur staat, spelen twee factoren een grote rol bij de bewoonbaarheid van de huiskamer: warmte en licht. We moeten er dus van uit gaan. dat de bronnen van warm te en licht zoveel mogelijk moeten kunnen worden opgezocht en ge bruikt. 's Zomers is dat heel anders: dan komen ventilatie, koelte en het naar buiten kijken op de eerste plaats en ook daéraan moet de kamer dan kunnen voldoen. Nu hebben we echter warmte nodig in de hele kamer; het minst even wel vlakbij de eettafel. Niets is zo ongelukkig als met de rug naar kachel of haard te zitten eten, dat geeft een benauwd en naar gevoel. Ook moeten kinderen die met hun huiswerk bezig zijn, de verwar ming niet vlak in de rug hebben: dat maakt loom en prikkelbaar en "onrustig. Het wordt dus al duide lijk wat we met de grote tafel hebben te doen: die moet, buiten het directe bereik van de warm- te-uitstraling, zoveel mogelijk naar de natuurlijke lichtbron, het raam of de tuin of balcondeuren, wor den verhuisd. Licht belangrijk Dat licht is heel belangrijk, want niet alleen voelt men zich bij het eten zowel als bij werk het meest fit In de lichtste plek van de ka mer, maar bovendien spaart het electriciteit als de eet- en werk tafel zo lang mogelijk daglicht krijgt. Als het mogelijk is, zet dan de tafel (om zoveel mogelijk rulmte- eraan te bewaren) met dc ene korte zijde tegen raam of deuren. Komt er kou door de reten van raam of deur, gebruik dan tocht- strlp, dat tegenwoordig uiterst ge makkelijk t$ aan te brengen. Nu de rest van de kamer. Van zelfsprekend kruipt iedereen, die rustig en prettig wil zitten, naar de warmtebron. U maakt dus een zitje met gemakkelijke stoelen rond kachel of haard en tracht daarbij zo weinig mogelijk in con flict te komen met de eettafel. Let er ook op. dat de stoelen bij ge bruik wat weggeschoven worden en men elkaar dus niet in de weg zit. Natuurlijk kan dit soms een pas sen en meten worden, maar dat is juist het aardige van iets „compo- Schroom niet Is de kamer al ingericht met een eet- en een zithoek, let er dan tóch bij zo'n inrichting voor al goed op of deze ook 's win- geeft. Heeft u geen kachel of haard maar centrale verwarming, dan Een onderzoek heeft Cuthford hebt u natuurlijk wat meer spe- uitgewezen dat gedurende zijn le ling. wat de zithoek betreft ven de Engelsen veranderd zijn want niemand verlangt ernaar, bij van het formeelste ras ter wereld een radiator een kring te vor- i.n het meest nonchalante. De hoe- men' den zijn hiervan een bewijs. De Vooral in de winter, speelt de oud. solide Britse bolhoed is uit verlichting van de kamer een de ti)d- de uiterst belangrijke rol. Boven de s|«d Pr^er.ere" k?elü «nd eettafel moet een flink-lichtgeven- uitgave met een zeei kleine rand, de lamp hangen en de zithoek di« °P*»J omh?oghf£"!t ffiLji moet een bruikbare, liefst ver- dr»fer een luchthartige indruk plaatsbare leeslamp rijk Plaats wandlampjes zó, dat er geen duistere hoeken in de kamer zijrn donker verkleint de kamer Cuthford. die niet van hoeden 11.houdt, had weinig goeds over zwierige „Robin Hood"- hoed. met aflopende bol, opzij aingepast lijn: onder de grote ta opkruUende raI£ en van voren fel past een stevig kleed en de neergeslagen, die hij in een Lon- zithoek mag ook niet kaal zijn. Dit dense hoedenzaak had gezien, behoeft allemaal geen extra kos Evenmin hed hij goede woorden over voor de zgn. „mambo - ten mee te brengen, gewoonlijk hoed, die ontworpen is om het on- kan men met verplaatsen en met mogelijke doel te bereiken, de passen en meten het meeste, zo Engelsman^ een Spaans^ uiterlijk niet alles oplossen maakt haar ongezellig. Ook de vloerbedekking moet Hoedenhaat te geven. De soepele ..Berkeley'' -au- hoed beschreef hij als een „ve- En dan hebt u een winterhuis derlichte wuftheid" en de nieuwe kamer. Misschien is het dressoir pet was volgens hem „van een verzet of hebt u met de piano moeten slepenAls alles dan staat denkt u: „Véél gezelligergeworden." we laten het „deze winter zo!" Een Londense hoedenmaker is voordeliger BRUINE MEIK In een melkwinkel in Amster dam hoorden we een klant vragen om een fles bruine melk. Nieuwsgierig en een beetje huiverig wachtten we af wat de melkhandelaar zou antwoorden of afleveren op die vreemde vraag. De man bleek niet geschokt en gaf zijn klant een fles van die gemakkelijke melk mee. die dagen, ja weken en maanden goed biy/t. Het was alleen de benaming, in wat men noemt de volksmond, die nieuw voor ons was. en we zyn her en der eens gaan informe ren of die melk misschien nog meer namen had: „rotator", blijkt men in de ene plaats te zeggen, smallehalzenmelkin de andere, ook wel gewoon „koffiemelk" en in Amster dam dus: bruine melk. Niet alleen in de melkwin kel trouwens, kan men zich plotselipg vreemdelinge in eigen land voelen. Een gewoon wit brood heet bij de een een „blank", bü de ander een „plaatbrood", en weer elders een „pannebrood" om er maar een paar te noemen. En wie in de ene plaats sinds jaar en dag een monnikendammer - tje voor de kat gehaald heeft, vindt elders de visboer zeer verbaasd bij het horen van die naam: „Harde bokking", zegt hij, of „Harderwijker". Het grappigst van deze landelijke spraakverwarring blijkt steeds weer, dat iedereen meent in zijn plaatselijke benamingen de enige juiste, beschaafd-Neder landse te hebben gewonden m langs de blauwe meren de u re zien, maar in de kleine steden en dorpen land is dit seker geen ongewoon gezicht. r ONS PATROON Een house-coat voor de morgenuren Vooral voor de eerste morgenuren is zo'n hoogst moderne house-coat een heerlijk bezit. Daarom heb- ben we ditmaal voor ons nieuwe patroon een aardig model gekozen, dat ver- vaardigd kan worden van een leuke peignoirstof. De moüwen zijn driekwart, met brede manchetten, die evenals het kleine kraagje en de zakken met biaislint worden omgeboord. Voor dit model heeft men onge- veer vier meter stof van 90 cm breedte nodig in de moten 42. 44. 4t 41 op bestelling). Onder vermelding van nummer 278 is het patroon aan onze bureaus verkrijg baar voor 0.50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan f 0.60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken op de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Plak deze zegels naast de geuione frankeerzegel.' Wilt u uw be- stelling vóór 18 oktober a.s. doen? Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. Hout in huis, gezellig en deco ratief. We schreven het ver leden week al op deze pagina: de meubelen, die uit Scandi navië gekomen het in ons land bijzonder goed schijnen te doen, worden steeds meer in het interieur toegepast. Maar niet alleen meubels, ook vele gebruiksvoorwerpen win den steeds meer hun weg in de Nederlandse huiskamer. Voor een groot deel worden deze van teak gemaakt, een prachtige houtsoort, die altijd mooi blijft en weinig onder houd vraagt. Maar... teak is duur. Veel lager in prijs én even mooi is iepen, terwijl het net zo duurzaam is. Het hout komt. uit Italië, doch de laatste t(jd is ook het Hollandse iepen ontdekt. De resultaten van deze ont dekking vindt men thans in vele goede zaken. Zo leent dit hout zich bijvoorbeeld uit stekend voor een kom, zoals hier is afgebeeld. Zo'n iepen schaal kan zo maar ergens in huis tworden neergezet, louter dus als een decoratief element. Men kan hem even wel ook gebruiken als fruit- bak of notenschaal. Op een gezellig avondje is het scheppen van zoute pinda's uit een houten kom iets, dat vanzelf gaat. De plank onder de iepen schaal is uieer van teak. Een mes met bamboe heft harmonieert er uitstekend b\j en kan in de plank worden geschoven. een gerecht van Italiaanse bodem Misschien vindt u het wel aardig eens een keer wat anders op tafel te brengen dan het ge bruikelijke: aardappelen, groen ten en vlees. Een gezellige - en smakelijke afwisseling kan bijvoorbeeld „Risotto" zijn. een gerecht wan Italiaanse bodem. U behoeft geen meester- kok te zijn om het klaar te houder. Een warme drank maken, want het recept is vrij kan inderdaad warm worden gedronken, omdat men niet meer hoeft te wachten tot de glazen uiat zün afgekoeld. tomatenpuree, zout, peper. Vfc liter olie worden gefruit, nadat de rijst |aar en bijna droog is^ gekookt. Dan gaan de bouillon, de tomatenpuree, het zout en de peper in de pan. waarna tenslotte de garnalen er doorheen worden ge schept. Het beste kan men de „Rissoto" op een warme schotel doen en dan met wat reepjes paprika garneren. Dit gerecht moet zo warm mogelijk worden opge- rijat mag het water niet de pan staan dan de lengte van een vingerkootje. Zodra er bij het koken putjes in de rijst komen, moet deze met dichte deksel onge veer twintig minuten nog zachtjes stomen. WIST U DIT AL! Ze staan zo aardig in hui», die fleurige hrrfstboeketten van dahlia's chrysanten. Maar het vervelende van deze hloemen i», dat het groen i eena gauw wil rotten en het water een nare geur gaat verspreiden. een paar druppel» hleekwater in de vaa» (drie tot vier druppel» op liter) i» dit euvel rehter direkt verholpen. Hel overhemd van uw man een hcelje »moeselig? Heeft hü een onv wachte aftpraak en geen tgd meer om tbuia van overhemd te very »elen? De textielhandel brengt »ind» kort een overhemd, dat aan tw kanten it te dragen. En hel it betlid niet te «ien, dat het „hinnen buitan" wordt gedragen! Een bijzonder handig rekje ontdekten w jj voor onze vaak volle »ervi kad. Het ia een »oort del la ge, waarin u aea diepe, ie» platte en i deatertbordje» apart kunt plaatsen. Het optillen van een dapel borden de ook om er onderaan eentje weg te pakken, ia bü zo'n rekje dua niet meer nodig. Zijn we nu allemaal van die toegewijde vrouwen en lorrende moeders, over wie we het de vorige week hadden? Ben Ik, die dat stukje schreef, zo'n ideaal-vrouw? O mensen, schei uit, daar mankeert nog afgrijselijk veel aan. Maar laten we samen af spreken, dat wij ons best zuilen doen, opgewekte vrouwen en moeders te zijn. Proberen zullen van onze dikwijls zo moeilijke taak een lied voor God te maken. Wél wil ik in dit verband wat meer begrip voor onze moeilijk heden van buitenstaanders vra gen. Daartoe gaan- we nu de schaduwzijden van ons beroep, dat geen beroep heet, eens be- Als wij van 's morgens zeven lijk op het platteland staan nog enkele uren vroeger op) tot des middags half twee aan één stuk door bezig zijn geweest, is een uurtje rust toch geen overdaad? Kunnen leveranciers, kwitantie lopers enz. enz. daar nu niet een beetje rekening mee hou den? Meermalen overkomt het ons immers, dat wij nèt indom melen. als de bel ons wreed op schrikt. Soms zal je wéér gaan liggen, om er na tien minuten voor de tweede maal uitgebeld te worden. Zo schieten heel wat rustuurtjes van vermoeide huis vrouwen er bij in. Is het dan zo verwonderlijk, dat zo'n vrouw, die de hele middag weer bezig is met naaien, koken enz., om dan na het eten voor de derde maal op zo'n dag vaten te was sen. 's avonds niet meer zo sterk opgewassen is tegen de problemen, waarmee haar man en kinderen voor den dag ko llet is zonder pedanterie ge zegd, maar er wordt dikwijls zeer veel van ons uithoudings vermogen gevergd. Als moeder ouder wordt, zo om en bij de moeilijke vijftiger jaren komt, of als er weer een baby in het gezin is. zün man en grote kinderen ab soluut verplicht, haar wat uit handen t« men. Wij bli tegen woorc loochenba dat c haar vijftigste ni meer zóveel werk kan verzetten als op dertigjarige leeftijd. Zo heb ik mij weieens groen en geel geërgerd aan grote Jon- fens en meisjes (ongeveer 18 aar» in een gezin, waar ik lo geerde, die rustig hun moeder van tafel lieten opstaan, om het fruit te halen, haar de vaat lie ten wassen en dan moest ze nog dank je wel tegen haar zes tienjarige dochter zeggen, om dat deze de afgewassen boel op ruimde I „Maar jij bent dan ook knet tergek". zei ik tegen die moe- nljn 1de: Piet (haar man» ont ziel in dit opzicht zijn dochters meer dan mij. Hij zegt dan: „die kinderen hebben dc hele gefietst I avond we Jij dit m r zoveel huiswerk, doe ,doe jij dit nu maar even maar deze onverstandige pa realiseert zich niet, dat die „stakkers" van kinderen nog rustig op één oor lagen, toen moeder al een uur beneden was. dat moeder vóór het eten. ter wijl die kinderen sigaretten ro kend naar grammofoonplaten za ten te luisteren, al een uur ln dc keuken heeft gestaan en dat hij zijn kinderen tot luiheid op voedt. tot egoïsten, die een an der het vuile werk laten opknap pen en zelf er dc kantjes af lopen. Van bovengenoemde kinderen maakte lk het in die logeerperio- het eten vanuit de keuken de kamer binnenkwam om iets te vragen aan één van haar doch ters. waarop dit „wurm" snauw de: „Hóórt u nou niet. dat er muziek aanstaat? U bent ook zó a-muzikaal!" Ik kon me toen niet weerhou den te zeggen: ..Een emmer koud water zou jou goed doen. kind". Het is de taak van vader, zijn grote kinderen bij te bren gen, dat zij hun moeder wat moeten ontzien bij het ouder worden, als zij weer een baby heeft of als haar gezondheid te wensen overlaat. Zelfs ten aan zien van een gezonde, sterke vrouw is dit vereist. En vaders, als uw vrouw bij haar veelom vattende taak voor de zoveelste maal vergeten heeft, dat knoop je aan uw overhemd te naaien, wordt dan niet zo érg boos! 't Is niet goed tc praten hoor. die mankerende knopen en kapotte lusjes aan jassen, maar de mééste kans om die euvell op slag gerepareerd te krijgen hebt u, als u haar dit onder de neus houdt in een moment, dat zli er rustig die vijf minuten af kan knijpen. Niet 's morgens voor u weg gaat lijdend verzuchten: „Nu heb je nóg die knoop niet aan m'n jas gezet. Nee, nou kan 't niet meer. Nu moet ik weg" en dan 's avonds er zélf niet meer aan denken, maar wèl verwach ten, dat zij die knoop, na alle wederwaardighe den van die dag, nog vóór in haar geheugen heeft liggen. Weet u. het scheelt zo enorm veel. als u de dingen lief, of meisies. als Jullie moeder je hulp inroept, trek dan niet dadelijk zo'n lang gezicht. Er zfjn heel wat moeders, die om zo'n chag rijnig gezicht of zo'n snauw niet te riskeren, de dingen niet vragen en alles maar zélf doen. Laten jullie dat op je zitten van haar die al van vóór Je geboorte tot nu toe. je leven met zóveel zorg en liefde heeft omringd, zich zo veel opofferingen voor Jou heeft getroost?? Nog iets, dat onze taak kan verzwaren en ons zonnig humeur plotseling verdonkeren is: de werkster, die zónder een seintje we*blW Dat 1. erg. We hebben er met alles op ge rekend en dan sta Je opeens overal alleen voor. Even een be richtje per telefoon of zo. doet deze kleine teleurstelling niet zo rauw aankomen. In het begin van dit stukje hebben wij met elkaar het kloek besluit genomen opgewekte vrou- - r moeders te sijn. Of het nu leveranciers, kwiten- (ielopers. man. kinderen of huis houdelijke hulpen betreft: we staan hier allen voor een klein stukje in praktijk brengen ven Gij zult a uw i.saste lief hebben i uzelf" MARGARITHA Briefschrijvers, wilt u nog even geduld hebben? MIJ oat- r. breekt op 't ogenblik de tijd, om dat moeder vóór op uw brieven ln te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 15