Ds. Sierat vertelde over zijn werk in Hollandia Hervormde classis Leiden krijgt Synode op bezoek Dit FANTASTISCHE PHILIPS TELEVISIEAPPARAAT geheel compleet met SUPERANTENNE voor slechts f 46,75 per maand „Gezicht op Leiden hulde aan vereniging Remhrandt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 Dit bieden natuurlijk: de radio- en televisiespecialisten: FA. J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN Centraal telefoonno. voor televisie-avondservice: 21782 AALMARKT 12 Hervormde wijkgemeente „Kooiwijk" Hij stond bij het fundament van het kerkje, dat Leidenaar Bink eens bouwde CCHILDEREND, realistisch en boeiend heeft ds. Joh. Sierat jr. gister- ^7 avond in het wijkgebouw „Irene" aan de Driftstraat voor leden van de Hervormde wijkgemeente „Kooiwijk" verteld over Nieuw-Guinea en in het bijzonder over de hoofdstad Hollandia, waar hij predikant is voor de Nederlands sprekenden. Dsè Sierat is enige tijd geleden met verlof in Leiden teruggekeerd en hoopt na deze periode zijn post in Hollandia weer te bezetten. Wat hij vertelde, boeide de aandacht zozeer, dat het allen ver baasde toen de klok bij het aankondigen van de pauze reeds tien voor tien wees. Land en volk van Nieuw-Guinea zijn deze avond wel heel dicht bij de belangstellenden gebracht. Ds. Sierat en zijn vrouw vertrokken op 7 maart 1953 met de Amstelkroon naa hun toekomst. Het was een „dienstreis' maar toch ook een huwelijksreis zoals menigeen die niet krijgt. Hun ervaring op deze reis was, dat, hoe me het oosten komt, hoe groter voor iemand uit het westen de reden wordt o rijk te voelen. De armoede heerst vallend. Van heimwee hebben ds. en Sierat geen last gehad, omdat zagen en moesten verwerken. Op het vrachtschip was de sfeer bovendien bij zonder goed; een vloek werd er niet ge hoord. Er reisde ook een pater mee, di( het met zijn Protestantse collega goed kon vinden. Negen weken heeft de geduurd. Dat lijkt veel, maar de eerste zendelingen deden twee en een halve maand over de reis naar Manokwarl. De terugweg ging overigens nog vlotter: 48 uur met het vliegtuig. T egenstellingen Ds. Sierat, die na de pauze een serie belangwekkende lantaarnplaat jes vertoonde, schetste Nieuw-Gui nea als het land van de tegenstellin gen. Men vindt er zwarte Papoea's en sneeuw, koppensnellers (men zegge evenwel niet: de Papoea (in het algemeen) is een koppensneller) en Papoea-predikanten, slangen en paradijsvogels, uitgestrekte moeras- vlakten en ondoordringbare geberg ten, rotsen met de prachtigste bloe men, de malariamuskiet en de schit terendste vlinders, hard werkende mensen en luilakken. Ds. Sierat leg de er telkens de nadruk op, dat niet alle tegenstellingen, situaties en ge woonten exclusief zijn voor Nieuw- Guinea. Wij denken wel eens. dat be paalde feiten kenmerkend zijn voor een volk, maar hebben dan niet door, dat wij ze in de eigen samenleving ook vinden, misschien nog wel in ergere mate. Het land leent zich wegens zijn ondoor dringbaarheid niet gemakkelijk voor wetenschappelijk onderzoek. Toch wordt weer een expeditie voorbereid om het te bewegen, geheimen prijs te geven. In 1898 werden er voor het eerst twee bestuurs posten gevestigd, namelijk te Fak Fak en Manokwari. Nederland werkt er eigen lijk dus nog maar een zestig jaar; voor dien heeft het er niet veel aan gedaan De Zending echter kwam er veel eerder, honderd jaar geleden Over de flora en fauna en de klima tologische verschillen gaf de predikant wetenswaardige bijzonderheden. De naam Papoea zag hij als een verzamelnaam. Er worden enige honderden talen gesproken Het dorp is de sociale en politieke een heid; daar is het gezag van de oudste De PaDoea heeft een afkeer van gezas Hij ziet de vreemdelingen, die in zijn land de touwtjes in handen hebben. Die vreemdeling mag aan positief aan ziir toekomst werken en allerlei voordelen bieden, maar toch kon ds. Sierat zich we- voorstellen, dat ook bij de Papoea ae drang naar zelfstandigheid leeft Zijn standplaats. Hollandia. was voor de tweede wereldoorlog een kleine, onoe- Puzselprominenten 1. P. Sorgdrager, Ter Leedelaan 39, Sassenheim; 2. mevr. G. Viveen- Wetter, Raadhuislaan 62. Voor schoten; 3. mevrouw N. Koenen- van Zijll. Hoogmadeseweg 48. Lei- Dit is de kerk te Hollandia, waarin ds. Sierat regelmatig voorging en na zijn verlof weer hoopt voor te gaan. Zij biedt plaats aan 300 mensen en als de galerij buiten wordt gebruikt kunnen er wel 500 in. De kerk is door de Gemeente zelf gebouwd, nogal liefst met eigengemaakte stenen. Op deze plaats kwam de synode bijeen en is enkele jaren geleden de Evan gelische Christelijke Kerk van Nieuw- Guinea geïnstitueerd. tekenende nederzetting. In 1944 werd zli door een bombardement voor een groo- deel weggevaagd. Daarna kwamen a» Amerikanen en zij hebben er in alle op zichten „op z'n Amerikaans" huisgenou- den; de moderne wereld drong hier me- kracht binnen m een samenleving, ai» uiteraard van de ene schokkende ver bazing in de andere viel. Aan deze Ame rikaanse intocht zal Hollandia wel te aan kon hebben, dat het de hoofdstad van Nieuw-Guinea ls geworden. Over de stad6-Papoea merkte ds. Siera- op, dat deze doordat hij is losgekomen van de adat van het oude milieu, aar grote gevaren is blootgesteld; het pro bleem van de trek naar de stad. waar goed te verdienen valt. is niet gemakxe- lijk op te lossen. In Hollandia wonen 14.000 mensen, on der wie 4000 Papoea's en 9000 Europeanen In de christelijke gemeente vindt men a» gevarieerdheid van deze samenleving waarin ook een 600 Aziaten leven, terur Sprekende over de Kerk van Chris tus In dit land herinnerde de predi kant aan het jaar 1855. toen twe- mannen er landden om het Evaneeli» te gaan brengen. Hij heeft nog gestaar bjj het fundament van het kerkje dat indertijd door de Leldse zonae ling Bink werd gebouwd. Wat gever de eerste jaren van de Zending veei teleurstelling en zelfs schijnbare on dergang te zien, maar hoe heeft Goo door de jaren heen de gebeden toen verhoord. Na vijftig Jaar waren er 2» zendelingen geweest, van wie er lo Kerk geworteld Nu is de Kerk daar hecht gewor teld. In 1954 kwam de synode bijeen om de eerste echte synode voor te bereiden. In 1955 werd het eeuwfeest van de Zending gevierd en een jaar later volgde de instituering van de Kerk in Hollandia-Binnen Vorig jaar trad de nieuwe Kerkorde in werking en dit jaar staat in het teken van de actie voor de theologische school waarvoor soms fabelachtige bedra gen worden geofferd. Ds. Sierat ver telde, dat er maandlonen zijn ge schonken. En niet eens in het gedeel te van de stad waar de draagkrach- tigsten wonen. De avond werd geopend door de wijk- predikant, ds. J. N. de Ruiter. Hij dankte ds. Sierat, die vergezeld was van zijn eohtgenote en vader, voor zijn onderhou dend relaas. TER AAR Ds. Lindenburg komt Ds. A. M. Lindenburg te Klundert heeft het beroep van de Hervormde Ge meente aangenomen. De vacature, ont staan door het vertrek van ds. Van Am- stel wordt dus vrij spoedic vervuld. De nieuwe predikant is in 1913 geboren en werd predikant in Koekange op 17 de cember 1944; daarna diende hij de Ge meenten van Nijbroek. Beekbergen Klundert. Damclub De damvereniging Nooit Gedacht speel de tegen ADS II uit Alphen aan den Rijn De uitslag was een gelijk spel 10—10. W. J. v. d. Starren—C. J Versteeg 1—1; D. Spek—H. G de Wit 1—1; H C. A. Broer—B. van Wageningen 2—0; Ant Hartveld—T. Blom 11; J. van der Star ren—J. van Oeveren 02; Jac v. d. Star ren—W. J. van Berkel 1—1; W. van Vliet H. Brunt 20; Nic. Ka.shovenH Oudshoorn 02; J. BesemerM. var Triest 2—0; W. Snaterse—D. van Oeve ren 0—2. ROELOF ARENDSVEEN Operette-avond De gidsen van de St. Catharinagroep geven woensdagavond om acht uur in di Pancratiuszaal een opvoering van di operette „Prins van Sind". Met wol en bont de winter in Mode flit sen van V. en D. voor ?9 de gewone vrouw Japonnen De japonnen zweefden tussen H-lijn (lage taille) en de nieuwe Empire-lijn het accent onder de buste. Wat dit laatste betreft: men had wel de voor keur gegeven aan een voorzichtige ver taling van de nieuwe mode Het meest uitgesproken qua stijl was de cocktail japon in pauwblauwe zijde: van voren hoog getailleerd en van achter vallend sen oud kassudfel, zo ruim en on persoonlijk. 3 klein detail: knoopsluitingen op de rug zijn modern I En dan de mantels. Ook hier was men bepaald voorzichtig geweest. Een Nederlandse vrouw wil met haar mantel beslist méér dan één seizoen „doen". Dus waren de modellen rechtvallend of was de ruimte héél bescheiden gevonden onder de kraag of aan een ronde pas, ook bij de Tia mantels. Opvallend was de grijze ruit-jas met grote, pellerine-achtige kraag, voorzien van zwarte franje. Maar zoiets draag je niet langer dan één winter. Je bent er zó mee uit de tijd I ~VjT[OL EN BONT, dat zijn begrippen, die samenhangen met de maanden 77 december, januari en februari. De derde en laatste reeks modeflitsen van V. en D. was er geheel aan gewijd. Want je draagt dat bont en die wol als vrouw niet zó maar, zonder méér, je wil er óók modern en „up-to-date" mee uitzien. Je hebt iets horen verluiden van een „Empire-lijn", van kor tere rokken en zo. Je wilt niet achterblijven. En dus waren de drie zittin gen van „Madame Mode 1958" gisteren zéér goed bezet. De lunchroom was telkens tot in de hoekjes vol. Natuurlijk vierden de ruige stoffen, die er zo zwaar en degelijk uitzien als je ze in je hand hebt. zijn ze licht) hoogtij. Bouclé's en Harris-tweeds, loden stoffen in fantasie-dessins traditionele groen of bruin), structuur weefsels en fluweel, dat was de basis, waarop de collectie was gebouwd. De kleuren? Groen, rood, beige en blauw In hoofdzaak dan. Bij het hoofdstuk peignoirs werd de nadruk gelegd op de nieuwe vorm dit kledingstuk, de duster, een s manteljapon voor de morgen. Wat aardige creatie was bijvoorbeeld die oranje-rose duster met wit gegarneerd! De witte tule mutsjes, die 's morgens be- horeq te worden gedragen ter bescher ming van het kapsel (zouden ze 's nachts óók op die lieftallige hoofden zitten?) zijn een nieuwigheid. Wij moesten echter heel sterk denken aan een prentenboek, dat in onze jeugd nog als antiquarische kinderlectuur circuleerde: het ging over een zekere Prikkebeen en zijn zuster Ursula I In de afdeling bonnetene werden aar dige, vlotte rokjes en blouses getoond, twin-sets ook. Bij de regenmantels viel een loden jas op. recht van snit en in een prettig, niet conventioneel dessin. Feestkleding En ten slotte de feestkleding: cocktail- en avondtoilet en de onvermijdelijke bruid. Behalve deze laatste was iedereen „in het kort". Gelukkig zegevierde de vrouwelijkheid, de charme, de roman tiek. Doorzichtige, luchtige en lichte Werkvergadering met breed-moderamen Kerkeraden hebben zich al op vijf vragen bezonnen Het de BREED-MODERAMEN van de classicale vergadering Leiden Hervormde Kerk ontving van het breed-moderamen van de synode het bericht, dat het op maandag 13 oktober om 10 uur 's morgens eei werkvergadering met de classis Leiden wil houden, waarin het beleid var de Hervormde Kerk ter sprake komt. Ter voorbereiding zond het breed- modcramen een vijftal vragen aan iedere kerkeraad met het verzoek deze vooraf in eigen kring te bespreken en eventuele opmerkingen zo spoedig mogelijk aan het bureau der synode toe te zenden. Met het oog hierop hield de voor zitter, ds. D. J. Vossers. in de laatst gehouden vergadering van de cen trale kerkeraad der Leidse Hervorm de Gemeente een inleiding over de stand van zaken in Leiden. In Her- ormd Leiden van vandaag komt daarvan een verkorte weergave voor, waaraan wij het volgende ontlenen. De eerste vraag luidt: De invoering in de kerkorde had de bedoeling reorganisatie der Herv. Kerk te zijn, die gepaard diende te gaan met een „geeste lijke vernieuwing". Onze vraag is. of ïptomen van deze vernieuwing in sort zijn te bespeuren en welke r delen door u worden aangewend om c te beoordelen. Antwoord: Als wij allereerst aandacht besteden aan de uitwendige verandering ons gemeentelijk apparaat, kur de invoering der kerkorde van een belangrijk winstpunt beschou' De indeling in wijkgemeenten is Leiden heilzaam geweest. Het aantal ambtsdragers kon sterk worden uitge breid. wat het pastorale werk ten goede is gekomen. Bovendien zijn er in ijkgemeenten commissies gevormd stoffen en de taille op de natuurlijke plaats. Hoeden, schoenen en accessoires waren bijpassend gekozen uit eigen assortiment. Wat de hoeden betreft: natuurlijk veel hoge bollen en--lage smalle randen; de schoenen alle hooggehakt, puntig en Jicht gekleurd. Maar dat hangt samen met het om hoog gaan van de roklijn. Als die naar boven schiet, schieten ook de hakken uit de kluiten en de hoeden. Let u maar op. De commentaren achter de microfoon werden verzorgd door de heer E. Lucas; het strijkje, dat voor een passende ach- rgrond zorgde stond onder leiding van de heer F. Dehue uit Den Haag. C. Th. WilbertReisberman. doel. de Nederlandse musea te vei rijken met kunstschatten, die anders mis schien naar het buitenland zouden gaai omdat ze om een of andere reden onder de hamer komen. Zij helpt bij de aan koop door middel van schenkingen, ren teloze voorschotten en leningen. De Leldse musea hebben reeds een halve eeuw van deze geboden faciliteit geprofiteerd, zowel de Lakenhal en het Prentenkabinet van de universeit. als het museum voor volkenkunde en het museum voor oudheden. De Leidse musea zullen in de jubi leum week (11 tot 18 oktober) hiervoor hun dankbaarheid tonen door ieder enkele daarvoor in aanmerking komende stuk ken te tonen, verworven met steun van de vereniging. 1) Volkenkunde: tussen de Japanse teke ningen (Volkenkunde heeft nog kort geleden een serie Japanse tekeningen en schetsen uit de collectie Lieftinck kunnen aankopen met steun van de vereniging) van een op het ogenblik lopende tentoonstelling ligt een teke ning van Rembrandt; voor het publiek een kleine puzzel met wedstrijdcle ment om deze te vinden. 2) Lakenhal: vestigt de aandacht op een schilderij van Jan van Goyen „Ge zicht op Leiden uit het Noord-Uosti aangekocht met steun van de ver ging en enkele stadgenoten in 1903; de foto. 3) Oudheden: vestigt de. s Romeinse sarcophaag, die in 1929 te Simpelvcld werd opgegraven en met steun van de vereniging kon worden i) Prentenkabinet: verwierf met steun van de vereniging een serie tekeningen van Goltzius, krabbels en probeersels voor een reeks prenten, die de schep ping zou verbeelden. Deze zijn ten toongesteld In het kader van een expo sitie „Portretten uit de gouden eeuw", die van 11 oktober tot en met 15 no vember wordt gehouden. BENTHVIZEN Burgerlijke stand GEBOREN: Jeanette dr v A Groen i H J Verhoef! Boerenleenbanken. Spaaretortangen in ptember f 119,7 miljoen, terugbetalingen 85,9 min., spaaroverschot f 33,8 min. tegen in augustus f 53,4 min. de zending, het bijzondere kerkewerk het jeugdwerk, waarbij veel meer m sen zijn ingeschakeld dan vroeger, kern der gemeente is zich meer bewust geworden gemeente van Christus te zijn, met verantwoordelijkheid tegenover el kander en tegenover de buitenstaanders. Het is moeilijk om een voldoende aantal ambtsdragers te vinden. Maar aan de andere kant zijn wij In Leiden bewaard gebleven van de nade len, die de kerkorde in andere gemeenten met zich gebracht heeft: een opleving van de richtingstrijd, het uitrangeren van bepaalde modaliteiten en het negéren van minderheidsgroepen. Met dankbaar heid mogen wij constateren, dat de een heid der rijk gevarieerde gemeente in het oog gehouden wordt en dat het Her vormd kerkelijk besef bij alle groepen groeiende is. Dat houdt verband met wat de Synode de „geestelijke vernieuwing" noemt. We hebben ons in de C.K. bezonnei de opdracht der Kerk, zoals die in ar geformuleerd wordt. In de wijkkerke- raden zijn de vragen van het pastoraat en apostolaat voortdurend aan de orde. Diepgaande discussies De tweede vraag luidt: Een van de middelen, waarvoor de Kerkorde organi satorisch de mogelijkheid wil scheppen was een herstel van de grondvergaderin gen der kerk, om leiding te geven aan het leven, belijden en werken in de classis. In hoeverre is Uw classis er in geslaagd aan deze bedoeling te beant woorden? Antwoord: Onze Gemeente oefent in die Class. Vergadering grote invloed uit. Als het daar niet goed gaat, is dat een groot deel onze schuld. Omdat class, vergaderingen eigenlijk kerkeraadsver- gaderingen zijn in groter verband, kan bij vraag 2 ongeveer hetzelfde gezegd worden als bij vraag 1. In uiterlijk opzicht een geweldige ver betering, vergeleken met 10 jaar geleden. Toen: stemmen, adviseren en daarna naar huis. Nu: ook wel stemmen en ad viseren (zonder dat gaat het nu eenmaal niet in een gemeenschap van mensen), maar toch ook samenspreken over het leven en belijden der kerk. Diepgaande discussies zijn gevoerd over de herder lijke brieven en oproepen tot bezinning. Onze bont-gevarieerde classis heeft haar goedkeuring of afkeuring niet onder stoelen of banken gestoken. Maar ook kwam haar eenheid aan de dag, bijv. in haar uitspraak over de zondagsviering, waarover vorig jaar in alle gemeenten is gepreekt. Met dankbaarheid moet ge zegd worden, dat de Class. Commissie voor het opzicht in deze zeven jaar zeld zaam weinig te doen heeft gehad. De moeilijkheden in sommige gemeenten werden op hoger niveau opgelost of niet opgelost. Organen van bijstand De derde vraag handelt over de orga nen vin bijstand. De Synode wil weten, in hoeverre deze organen als de jeugd raad, de algemene diaconale raad enz., de Classis en dus ook de gemeenten van dienst zijn geweest. Bestaat contact? Hebt u hun hulp wel eens in geroepen. Antwoord: De neiging bestaat om deze vragen negatief te beantwoorden. Maar dit zou niet billijk zijn. Indirect hebben deze organen ons geholpen. Wat deze raden (Kerk en gezin, Kerk en samen leving, Kerk en school, Kerk en over heid, Kerk en theologie, de Herderlijke zorg enz.) gepubliceerd hebben, hebben wij gelezen en wij hebben er ons voor deel mee gedaan. Het zou een groot ver lies betkenen als deze raden moesten worden opgeheven. Het is een noodzake lijkheid, dat gespecialiseerde mensen zich voortdurend bezighouden met wat er in kerk en volk aan de orde is. We moeten ons laten voorlichten over het processieverbod, de glijdende werkweek, de verkeersproblemen, de kunstmatige inseminatie en de uitleg van art. 10, om de meest uiteenlopende onderwerpen maar in één adem te noemen. Kerkvisitatie De vierde vraag stelt de kerkvisitatie aan de orde. „Als één van de belang rijkste organen voor de bevordering van de opbouw der gemeente als het lichaam van Christus, is de kerkvisitatie bedoeld. Beantwoordt de visitatie aan deze be doeling?" In de 74 jaar sinds de Invoering van de Kerkorde is één keer de visitatie in onze gemeente gehouden. Met dank- baarheid denken wij aan dat ene be zoek terug. Dat was een pastoraal be zoek in de beste lin van het woord. Daar werd niet over cijfers en over het daklood op de kerkgebouwen gespro ken, xoals vroeger het geval was. Bij de nieuwe visitatie werd huisbezoek ge bracht in het gexin van de predikant, dat anders gewoonlijk wordt overge slagen. In de kerkeraadavergadering werd nadruk gelegd op de onderlinge verhoudingen tussen de ambtsdragers en de gemeenschappelijke verantwoor delijkheid tegenover de gemeente. In de afwezigheid van de predikant hadden de leden van de kerkeraad gelegenheid een boekje over hun voorzitter open te Wensen En ten slotte de vijfde vraag: Kunt u mededelen of er in uw ressort bijzondere wensen zijn ten aanzien van de activiteit der kerk op het* terrein van diaconaat, jeugdwerk, puoliciteit, samenlevingproblemen, enz.7 Wat het diaconaat betreft, kan de Synode tot meer samenwerking in regionaal verband opwekken. Geen enkele gemeente in de randstad Holland kan en mag meer beslis singen nemen. De problemen zijn niet meer door de afzonderlijke diaconieën op te lossen. Maatschappelijk werk, be jaardenzorg en kinderbescherming moe ten in breder verband behartigd worden. Wat het jeugdwerk betreft zijn er wensen te over. De Claas. Comm. voor het Jeugdwerk doet voortreffelijk werk door het organiseren van leiderscursus sen en bet samenbundelen van krach ten. Maar haar budget bedraagt tot nog toe maar ƒ500 per jaar. Waar moet zij het geld anders vandaan krijgen dan vanuit de gemeenten? De publiciteit der kerk is veel beter dan voor de oorlog. Zij werkt zelfs zo snel, dat de kanselafkondigingen al in de couranten staan, voordat ze van de preekstoel worden voorgelezen. een euvel, waaraan maar geen eind schijnt te kunnen worden gemaakt. De voorlichting van ons volk over het kerkelijk leven is met sprongen voor uitgegaan. Vroeger kwamen alleen de schandaaltjes in de courant, tegen- oordig heeft bijna elke krant een goede rubriek Kerknieuws. ONZE BESTE VRIEND OLIESTOÖK het technisch af zijn het ideale dubbel warmte- spreidingssysteem. rontale stralingswarmte gekoppeld an gelijkmatige warmte-clrculatie elk deel van de kamer - ook en vooral de stijlvolle moderne uitvoering in kleurrijke schakering met o.a. kook plaat en zichtbaar vlammenspel. het uniek zuinige verbrandingssysteem door de beroemde Coleman lage trekbrander. de sterke service door fabrieken overal ter wereld (ook In Nederland). de lage prijzen: 'n Coleman topklasser reedt vanaf f 335.-. üt c&Aftéiré BIJ tikt goede handtl»t

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7