„Voeding en hygiëne", een dorado voor oog en maag President Mirza maakt eind aan politieke chaos Expositie van groot belang zegt prof. Muntendam DameS ONIEK UGA CEMA -PATENT Amsterdam voelt zich beknot in ontplooiing MEVROUW HABETS NATIONAAL KAMPIOENE SCHILLEN als ik ooit trouw... Gillette De huisvrouw krijgt het recht tot klagen CETAFLEZ lijmt kond alle bont! Op ingevoerde suiker is f 13 min accijns gelieven MEISJES VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 (Van een onzer verslaggeefsters) JN DE TOVERTUIN die over een lengte van honderd meter in het Am- -■ sterdamse RAI-gebouw is aangelegd, bloeien tuinbonen en erwten planten, geuren dragen en selderij, staan jonge andijvieplanten schuchter in de rij en pronken echt-Hollandse koolsoorten naast een suikerbieten veldje. Een week geleden werd hier 300 ton goede aarde gebracht en op een groot bed daarvan werd sterkers gezaaid: nu is dat bed gedekt met een fijn tapijtje van helder groen. Maar wie heeft de Nederlandse tuinders nu zo diep teleurgesteld door in de nacht de rijpe aardbeien van de planten te roven? Helaas is daardoor de fleur van deze buitennissigheid verloren gegaan. Een bakkerij is in vol bedrijf, de prach tigste broodsoorten zijn aanlokkelijk ge rangschikt. Kisten en kisten hard fruit vormen fraaie mozaïeken, het Westland heeft voor een unieke compositie druiven en chrysanten gezorgd. In de pluimveehoek kakelen de kip penen naastaan worden naar zuste ren gebraden en gestoofd. In de zuivel- afdeling vertelt een sprekende koe haar geheimen, is het een feest k?as en boter. Een paar stappen verder blinkt een slagerij u tegen, met vlak ernaast een pendant van hoe het ger was, toen de winkeliers nog ni moderne» hygiëne kenden. Want het gaat hier op de expositie niet alleen om de uitstalling van Nederlandse voedselprodukten. maar ook om de wijze waarop geproduceerd, gepasteuriseerd, bewaard en verpakt wordt. Op deze wijze is de bentoonstelling een waardige representante uit de praktijk bij het honderdjarig bestaan van onze langrijke en onmisbare tweeling: de Keu ringsdienst van Waren en de Vleeskeu ringsdienst. 't Is duidelijk „Het resultaat van het overheidstoezicht op de levensmiddelen wordt op deze ten toonstelling op duidelijke en aantrekke lijke wijze aan de consument getoond," ze: prof. dr. P. Muntendam, directeur-gene raal van de Volksgezondheid, toen hij van. morgen de expositie opende. Hij herinner de aan de grote noodzaak van dit toe zicht, waaruit de belde diensten werden geboren en aan de resultaten die zijn be reikt. Bij de huidige ontwikkeling wetenschap, industrie en techniek openen zich echter steeds nieuwe perspectieven Want het was een buitennissigheid. Trouwens wie zag ooit erwtenbloesem. sterkers, rijpe aardbeien, volle korenscho ven, dikke struiken boerenkool en rijk- dragende bessenheesters naast elkaar Sn één tuin en dat in oktober? Hier In de RAI, op de tentoonstelling „Voeding en Hygiëne," die vanmorgen werd geopend, kan dat dank zü bijzondere kweekproces- Maar in dit dorado voor oog en maag kan nog veël meer: goudkarpers zwem men in een verlichte vijver, lerwijl op drie meter afstand hun eenvoudige broe ders de wijtingen in een reuzenkoekepan worden gebakken door twee witgemut- ste koks. En natuurlijk kunt U proeven! hamea-c handen ruw of schraol -geieiEEHü Indonesië meenschappeUfk bcroaw Hoe veel malen, sedert de komsten van Linggadjati om der in de geschiedenis terug te gaan Is van Nederlandse zijde nu al niet gepoogd met Indonesië tot een redelijk vergelijk te komen? Pogingen die stuitten op ken nelijke onwil aan Indonesische zijde. Het is heel fraai om te zeggen dat men „col lectief door de poort van het berouw moet gaan", maar laat men toch met de werkelijkheid rekening kouden: een mogelijkheid voor zulk een collectiviteit was er niet, is er niet, en komt er voors hands ook niet. Want zelfs indien men even de naar ons gevoelen onjuiste theorie zou willen aanvaarden dat van Nederlandse zijde sprake zou kunnen zijn van een „algemene bereidheid door de poort van berouw te gaan", dan moet men concluderen dat zulk een bereidheid aan Indonesische zijde er niet is. En niet kén zijn. Noch mentaal, noch ideëel, noch politiek. Misschien, op den duur, econo misch. Maar dat heeft prof. Verkuyl toch zeker niet bedoeld? Wij zouden bepaald niet a priori tegen een hernieuwd over leg tussen Nederland en Indonesië gekant zön. Maar dan dient zulk een overleg te staan op basis van de realiteit. En zeker niet op de basis van een idealisme, dat het bestaan van die realiteit eenvoudig weg ontkent. Duitsland BtrlIJn be«ft ichoeden ét hïrïnlrinf «en loon wtrë ce*pr*ld. In Berlijn mochten geen meningsverschil len aan de dag komen, maar ieder weet, dat in Bonn de eendracht aanmerkelijk minder groot is. De socialistische oppositie is bijt: van mening, dat de Europese politiek van Adenauer de hereniging van Duitsland in de weg staat. Nu hebben de Russen zelf door hun volslagen onwillige houding de kracht van dit standpunt niet ver sterkt. Maar de socialisten blijven naar een uitweg zoeken. Thans stellen zij voor. een half en half onafhankelijk departe ment voor binnenlandse Duitse aange legenheden in het leven te roepen, dat kan wat niet kan en mag wat niet mag. Ons lijkt dit gedoe onvruchtbaar, omdat van de Oostduitse machthebbers niet kan worden verwacht, dat zij hun regime en hun posities zullen willen liquideren. 't Geheim van Kun spontane kracht en energie? i toezicht c die nauwkeurig onderzoek misbaar maken. „Deze tentoonstelling acht de regering van groot belang omdat de consument nog veelal te weinig bekend Is met de aard en de omvang van het overheidstoezicht op levensmiddelen, noch met het beschik baar zijn van deugdelijke voedingsmidde len," aldus prof. Muntendam. En zo bent u welkom tot en met 18 ok tober, in het RAI-gebouw. U Kunt komen kijken, proeven enleren. Want vooral dat leren moet u niet uit het ocg verlie- Er i 24*"° atlas vaa da Bsnalu» Csma-patsntsehaansn Jongens- en meisjesschoenen Amsterdam is helemaal niet tevreden over de nieuwe begroting van verkeer en waterstaat. Men noemt het in de hoofd stad een „ondraaglijke beslissing", dat voor de verruiming van de capaciteit van het Amsterdam-Rijnkanaal geen gelden beschikbaar zijn gesteld. Bovendien is men teleurgesteld over de geringe omvang van het uitgetrokken bedrag (slechts 1 miljoen) voor de werken tot aanleg van een nieuwe havenmond in IJmuiden. Nu het haivenverkeer de laatste jaren met sprongen is toegenomen, zo zed mr D. A. Delprat gisteren als voorzitter ir de vergadering van de Amsterdamse ka mer van koophandel, moeten met dt grootste spoed voorzieningen worden ge troffen om de twee levensaders van Am sterdam. de havenmond bij IJmuiden er het Amsterdam-Rijnkanaal, voldoende doorstromingsmogelijkheden te vi De staatsgreep in Pakistan (Van een onzer redacteuren) TTET IS DE VRAAG of de zonderlinge staatsgreep, waarvan men dezer A-I- dagen in Pakistan getuige is geweest, alleen gevolgen zal hebben voor de binnenlandse situatie van dat land. Daar valt op het ogenblik nog weinig over te zeggen. President Mirza, onder wiens leiding tot actie werd overgegaan, herhaalde categorisch, van mening te zijn, dat Pakistan ook in de toekomst zijn internationale verplichtingen moet nakomen, hetgeen nog niet betekent, dat dit inderdaad zal gebeuren. Mirza leverde ook felle kritiek op degenen die „wanbegrip zaaien tussen Pakistan en landen als de Sowjetunie, communistisch China, India en de Verenigde Arabische republiek van Nasser. Het ligt dus voor de hanfc dat in een of andere vorm toenadering tot deze landen zal worden gezocht en het is slechts de vraag, of dit ten koste van de vriendschap met de westelijke mogendheden tot stand zal worden gebracht. De jongste ontwikkelingen to Pakistan zijn niet onverklaarbaar. In de afgelopen zes jaren heeft zich ta het land persoonlijke strijd om de macht voorge daan tussen vooraanstaande politici, ter wijl het volk geen gelegenheid kreeg, zijn stem te doen horen. Sedert het uit roepen van de Islamitische republiek Pakistan zijn nl. nog geen directe kiezmgen voor parlement en provincie gehouden, met het gevolg, dat de zittende afgevaardigden zich niet verantwoorde lijk voelen tegenover het volk. President Mirza vertelde dus de fêt-Mqu*4 pels, die mevrouw M. Ha- bet» gisteren ep de natio nale aardappelschilwed strijd te Valkenburg met de hand van hun schil heeft ontdaan. Door deze wedstrijd te w-inhen werd ze namelijk de gelukkige bezitster van een volauto- matiMhe schitmaebine. Ongeveer vijftig deel nemers hadden op dit schilfestijn hun-beste krach ten gegeven om de op dracht van de jury, een pond aardappels zo vlug en zo dun mogelijk te schillen, naar beste kun nen ten uitvoer te brengen. De mannelijke deelne mers aan de wedstrijd trokken eerst hun eigen jasje uit, voor zij de pie pers een jasje dunner gin gen maken. Dat zij het niet alleen bij het jasje lieten, maar er soms ook in slaag den van de aardappels dob belstenen te maken, bleek wel uit de uitslag, waarin de heren beslist geen goed figuur sloegen. handen en messen op top snelheid in beweging bracht, klonk de eerste overwinningskreet, ge volgd door nog vele an dere. Het werd voor de jury een kwestie van wik ken en wegen op een hele batterij weegschalen. Uit eindelijk werd dan toch mevrouw Habets uit Huls berg als schilkampioene aangewezen. Met slechts 280 gram afval had zij zich tot winhares geschild. Tweede in deze schilder achtige wedstrijd werd me vrouw L. A. van der Meu- len uit Amsterdam. heid, toen hij verklaarde dat in Pakistan een meedogenloze strijd om de macht gaande was tussen verschillende politici. En hij deed dit waarschijnlijk eveneens, toen hij opmerkte, dat de betrokkenen niet schroomden, gebruik te maken corruptie en uitbuiting van de grote massa van industrie-arbeiders. Zijn dat eventuele verkiezingen in de n toekomst door verschillende politici den worden vervalst is dan ook niet alle grond ontbloot. EERZUCHT Partijen in de westerse sin woord kent Pakistan niet. De Moslemliga van Mohammed Jinnah (de in 1948 over leden grondvester van Pakistan) Is ni 1950 verbrokkeld, toen eerzuchtige poli tici er alt traden en eigen partijen op richtten ter versterking van bon eigen machtspositie. Over het algemeen hebben de partijen een vaag programma zeer heterogene samenstelling. De Awamipartij bijvoorbeeld is welis waar de vergaarbak van de linkse extre misten, maar omvat tevens gematigde groepen en verder nog de aanhangers var Abdoel Ghaffar Khan, (leider der Patha nen), wiens ideaal het is, alle noordweste lijke stammen in een semd-autonome pro vincie Pasjtoeoiisten samen te brengen. Ook in de Moslemliga zijn vrijwel alle sociale klassen en vele politieke richtin gen vertegenwoordigd. Niet minder hete rogeen is de Republikeinse partij, grootste groep to West-Pakistan, die zich van de Moslemliga heeft afgescheiden. Programma en koers van al deze par tijen (to wezen belangengroepen en klie ken) werden volgens de Neue Zürcher Zedtung door de partijleiders bepaald, waarbij opportunistische overwegingen de doorslag gaven. Hun enige doel was, de partij zo snel mogelijk aan de macht te brengen. Tactische zwenkingen san de orde van de dag. Het wa een politieke partij in Pakistan volstrekt noodzakelijk, aan de regering deel nemen. De partijen wisten niet, hoeveel aanhangers zij onder de bevolking telden, hingen dus volledig m de lucht i elk middel te baat om financieel zo sterk mogelijk te staan met het oog op een eventuele verkiezingsstrijd. De ring van ministerszetels en andere hoge posten was een van de zekerste metho- om invloed en daarmede ook grote tnkomsten te verkrijgen en te behouden. SOEHRAWARDY Middelpunt van het politieke leven waren tot dasver president Isknnder Mirza en Soehrawardy, leider van AwamipartQ. Daarvan is laatstgenoemde de enige werkelijke politica» van het for maat van een staatsman. Zfjn populariteit blijft niet beperkt tot zijn geboorteland Oost-Pakistan. want ook in het westen geniet h() groot aanzien, spectaal onder de progressieve Intellectuelen. President Iskander Mirza begon zijn carrière als officier, maar ging al spoedig to burgerlijke dienst over en staat be kend als een uitmuntend ambtenaar. Hij heeft een autoritair temperament en maakt er geen geheim van, dat hij het Engelse parlementaire stelsel ongeschikt acht voor Pakistan. Naar zijn mening kan er in dat land slechts een „geleide demo cratie", zoals Soekarno die to Indonesië voorstaat, functioneren en menig traal waarnemer was het in het verleden met de president eens. Mirza is zeer bevriend met generaal Mohammed Ayoeb Khan. de opperbevel hebber van bet uitstekende leger var Pakistan. Tot nog toe had het leger zich steeds nadrukkelijk van de politiek ge distantieerd en volgens welingelichte kringen zal Khan zeker niet in de leiding komen, anders dan op verzoek van de president een rol op het politieke toneel te gaan spelen. Wel kan hij achter de schermen grote invloed blijven uit oefenen. ook als de toestand in Pakistan zich heeft gestabiliseerd. Naar het zich laat aanzien, streeft Mirza thans naar de vestiging van een presi dentieel regime, naar het voorbeeld dat generaal De Gaulle in Frankrijk tot stand heeft gebracht Geruime tijd geleden ont popte hij zich reeds als een voorvechter van een sterk centraal gezag en scheiding van politiek en godsdienst. In ddt licht moet men ook rijn klacht dat de Islam voor politieke doeleinden werd misbruikt BQ ms is htt vocht, tij lo ulir koa of tocht Ofc UMUlUtkl FÜBM iKMnukthui la 1.D, l"«H«a «loanulMaimulin. Onzuiver bloed, onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en ledematen zijn oorzaak van veler lijden. Als dan de bloedzuiverende organen met de jaren trager geworden In hun werking met Kruschen's minerale zou ten jeugdige energie krijgen toegevoegd, dan gaan deze allengs weer krachtiger werken: het bloed gaat sneller 6tromen, de onzuiverheden worden afgevoerd langs natuurlijke weg en daarmee is dan ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet Wie nog niet die verlossende wer king van Kruschen aan den lijve onder vonden heeft, neme de proef. hebben die weet hoe het hoort en die schoon, fit en fris is en die er goed verzorgd uitziet, 's nog net zo als 's morgens. die zich scheert met water, zeep en hij voelt zich ook schoc 5 stuks 75 cent Gillette scheercrème is het beste! Als de was niet naar behoren is (Van een onzer redaoteuren) DE HUISVROUW zal in het vervolg kunnen klagen, wanneer ze meent dat haar wasserij het goed verkeerd behandeld heeft. De Nederlandse Huishoudraad en de Federatie voor de Wasindustrie in Nederland hebben naar Deens voorbeeld een „klachtencommissie" die hier de heel wat vriendelijker naam Vertrouwenscommissie draagtin het leven geroepen. Dit is de eerste maal dat consument en industrie eendrachtig tezamen zijn gekomen. Met de handtekeningen van de presidenten van beide organisa ties is dit besluit gisteren in het Kurhaus te Scheveningen bekrachtigd. Van nu af zal de huisvrouw bij de Vertrouwenscommissie, die haar zetel heeft bij de Nederlandse Huishoudraad (Anna Paulownaplein 7, Den Haag) haar klacht kunnen indienen, wanneer het klacht kunnen indienen, wanneer ze te vergeefs haar misnoegen aan haar was serij heeft Kenbaar gemaakt. De klacht moet binen vier weken na de vermeende foutieve behandeling worden ingediend acht dagen na een geval van vermis sing. Tegelijkertijd moet 5.gestort worden, die bij gegrondheid van de klacht wordt terugbetaald. Ook dc wasserij kan een klacht in dien. De klachten worden onderzocht door de Vertrouwenscommissie, die vijf leden telt: drie van de Ned. Huishoud raad en twee van de Wasindustrie. Toe gevoegd is een jurist, die als secretaris optreedt en een adviserende stem heeft. Hiertoe is benoemd mejuffrouw mr. H. J. Brinkman in Den Haag. Deskundige Guayaquil. Wereldbank verleent Ecua dor krediet voor tegenwaarde van 25 mil joen dollar, looptijd 25 jaar, rente 5% voor aanleg van nieuwe haven. is voorts de directeur van het Wasserij instituut T.N.O. Dit instituut behandelt nu reeds ongeveer 400 gevallen van be schadiging per jaar, teneinde vast te stellen of de beschadiging ontstaan is door verkeerd wassen of bijvoorbeeld door het gebruik van chemicaliën, struc- tuurfouten in het weefsel e.d. Wasvoorschrift De Vertrouwenscommissie stelt zich op het standpunt, dat de wasserij een aan het goed gehecht wasvoorschrift be hoort op te volgen, maar verder is de wasserij niet aansprakelijk voor bij de behandeling gemaakte fouten indien aan het materiaal niet op eenvoudige wijze te constateren is, dat het een normale wasbehandeling niet verdraagt. Wasvoorschriften zullen nog dit jaar door de vereniging van textieletiket- tering op etiketten aan dc industrie ge leverd worden en zullen in het voorjaar van 1959 de detailhandel hereiken. Van dan af kan men dus op bijzondere weef sels. die geen gewone wasbehandeling verdragen, een wasvoorschrift verwach- kussthvilUin Cita-Bevu TNE VERLIESPOST voor suiker op de begroting van het Landbouw-ega- lisatiefonds voor 1958 is verhoogd van f 2 miljoen tot f 5 miljoen. Als oorzaak voor de stijging van deze nadelige post wordt opgegeven de nood zakelijke aankoop van suiker in het buitenland. De suikerprijs in het bui tenland is op het ogenblik echter lager, zodat op de geïmporteerde suiker een winst gemaakt moest zijn. Wat is echter het geval? Op de goedkope geïmporteerde suiker heeft minister Hofstra eerst f 13 miljoen accijns ge heven, wat tot gevolg had, dat het voordeel van de lagere buitenlandse prijs ad f 8 miljoen verloren ging en er bovendien nog een verlies resul teerde van 5 miljoen. Een belasting dus, die afgewenteld wordt op het Landbouw-egalisatiefonds, en op de Nederlandse consument. Gelukkig is Nederland wat betreft de suiker slechts Incidenteel aangewezen op aanvullende levering van het buitenland. De Nederlandse akkerbouw produceert normaal zoveel suiker, dat de Neder landse behoefte gedekt kan worden En daar dc Nederlandse consument de kost prijs voor de suiker betaalt, komen hierbij normaal ook helemaal geen subsidies of toelagen uit de schatkist of het egalisatie fonds aan de orde. Wanneer we trouwens de Nederlandse Bevrijdt U ran rheumatiek. spit, Ischias, hoofd- en :enuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten f 0.95. f 2 40, f 8.88. Voor 1001 plakwerkjes SMtape kleeiband (mum Lachspiegel bracht uit komst akkerbouw in z(jn geheel bezien, dan kan slechts gesproken worden van een waardevolle bedrijfstak, die ons land voor vele produkten onafhankelijk ge maakt beeft van het buitenland, boven dien nog door een omvangrijke export grote bedragen ter waarde van ongeveer een f 350 miljoen jaarlijks aan deviezen oplevert. Er is slechts één schaduwkant; dat zijn de „lichte" gronden, waarop vrijwel niet anders dan fabrieksaardappelen en voe- dergranen verbouwd kunnen worden. De gewassen van deze gronden kosten het Landbouw Egalisatiefonds jaarlijks on geveer f 00 miljoen. Voor de fabrieks aardappelen garandeert de overheid do kostprijs. De toelagen bedroegen het vorig jaar in totaal ongeveer f 10 miljoen en dit jaar waarschijnlijk een f 10 miljoen. Hiertegenover staat behalve dc volledige bevrediging van de binnenlandse behoefte aan aardappelmeel ook nog een export voor circa f 75 miljoen. Het tekort op de fabrieksaardappelen fluctueert van Jaar tol jaar al naar dat de prijzen zijn. Over 1958 is de totale produktle bijna 190.000 ton meel. Voor de consumptieaardappelen wordt een zogenaamde bodemgarantie vast gesteld, een prijs die beneden de kost prijs ligt. Voor dit produkt behoeven zodoende maar zelden uitkeringen te worden gedaan. De jaarlijkse export waarde van de consumptie-aardappel schommelt sterk, maar kan getaxeerd worden op gemiddeld een f 60 miljoen De pootaardappelen leveren nog eens f «n tot f 75 miljoen aan deviezen op In totaal dus een devlezenopbrengst voor aard appelen van ongeveer f 200 miljoen, bi) I een toeslag, die varieert van f 10 tot f 15 miljoen- ZD AF EN TOE komen er be richten in het wereldnieuw», die het hart verwarmen, zoals dit over een zware vechtpartij tussen de leerlingen van twee Engelse scholen om een meisje, dat van vriend had gewisseld. De 14-jarige Alan Rouse van de Quarlesschool in Londen had de afspraak gemaakt met de 14-jarige Linda Litman, dat hij met haar na afloop van de schooldag naar huis zou gaan. maar Linda had zich aan die afspraak niet gehouden. Ze had zich laten vergezellen door een jon gen van een andere school De Quarlesschool voelde zich in haar eer aangetast, en het draaide uit op een vechtpartij van veertig minuten, waarbij gebruik werd gemaakt van flessen, stokken en broekriemen. De hoofdonderwijzer van de twee de school, diende acht jongens, die hij als de hoofdschuldigen aanzag, een afstraffing toe met een rietje. Maar dat namen de meisjes van die school weer niet. Ze werden woe dend en begaven zich en masse naar de Quarlesschool. Daar werden zij opgewacht door het onderwijzend personeel, dat hun aanrandde naar huis te gaan. Toen ze dit niet deden, kwam de politie in overvalauto's. Intussen was het aantal leerlingen aangegroeid tot een zeshonderd. Ze werden door de politie verjaagd, maar niet eerder dan nadat er rake klappen waren uitgedeeld. De twee hoofdpersonen ontbraken op het slagveld. Kort voor het uit gaan van de school waren zij naar huis gestuurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5