JUeuiue gciitsdje (Courant Westen vraagt tijdelijk staken kernproeven Uitwijzing van 37 verstekelingen 'n onmenselijke daad' Verdwenen kunstvoorwerpen in Duitsland achterhaald ONTWAPENING VANDAAG IN V.N. Rode nederlaag in de politieke commissie Nazem Akkari nu premier van onrustig Libanon Vijf jaar tegen moeder van moordenaar geëist J Amerika dringt op permanent bestand een aan Nationalisten schieten vijf Migs neer Paus opgebaard in St. Pieter S.i VRIJDAG 10 OKTOBER 1938 BUREAUS: Steenslraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11384 U ahrHevot piyo O*' >o Uoijcnspoct" Dorado voor oog en maag Zie pagina 5 |"N DE POLITIEKE COMMISSIE van de Algemene Vergadering der Ver- P- enigde Naties stonden de meningen van Rusland en Amerika weer lijnrecht tegenover elkaar. Het debat ging over de belangrijke ontwape- lingskwestie. De Russische afgevaardigde Zorin wenste de kwestie van jet staken van de kernproeven afzonderlijk in de Algemene Vergadering :e behandelen, terwijl de Amerikaan Cabot Lodge het ontwapeningspro- ileem als geheel wenste te bespreken. Ten slotte werd het Amerikaanse roorstel met vijftig stemmen voor en negen (communistische) stemmen :egen, aangenomen. beginnen. De eerste sprekers zouden di De Algemene Vergadering zal dus Amerikaan Lodge en de Rus Zorin zjjn. ;een speciale zitting wijden aan het staken van de kernproeven/ maar die problemen als de ontwapening, iet staken van de proeven met kern wapens en de vermindering van de nilitaire uitgaven, bespreken. Tijdens dit debat zullen de westelijke anden het initiatief nemen en een reso- utie indienen, waarin wordt aangedron- ,'en op een tijdelijke staking van de kern- iroeven zolang op de komende Geneefse tonferentie gezocht wordt naar een rege- ing voor een permanente staking van de Deze resolutie, die zal worden ingediend loor Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten, Japan, Noorwegen, Australië, Ca- lada en door nog een aantal westelijke anden, is bedoeld als een tegenzet tegen Ie eisen van Rusland en India, de proe ven met kernwapens onmiddellijk en per- na nent te staken. Het debat over de ontwapening in de jolitieke commissie heeft twee dagen, voensdag en donderdag, geduurd. Gister- niddag waren de besprekingen vastge- open. De vergadering werd verdaagd om Jet de afgevaardigden mogelijk te maken sen compromis te vinden. Maar dit lukte liet. Het eind van het debat was de stem- ning over het Amerikaanse voorstel, Waarbij bleek dat de communistische lan- Jen alleen stonden. Negentien landen ont hielden zich van stemming. Vandaag zou het debat over de ont wapening in de Algemene Vergadering „Met de Britten valt niet meer te praten" De Griekse minister van buitenlandse laken, Averoff, heeft verder onderhan- lelen met Engeland over de kwestie Cy- irus overbodig genoemd, na de verkla- nng van de Britse m;nister van koloniën, lat de regering haar deelgenootschaps- ilan voor het eiland zal doorzetten. VLIEGTUIG STORT NEER: 19 DODEN Een transportvliegtuig van de AmerE kaansc luchtmacht met negentien perso nen aan boord is gisteravond neergestort en uitgebrand. Volgens de staatspolitie zijn er geen overlevenden. De tweemoto- rige C-123 viel in een dichtbegroeid heu- Jupiter-raket kort na lancering ontploft Een Jupiter-raket van het Amerikaanse leger is gisteren 28 seconden nadat zij op de basis van Cape Canaveral was ge lanceerd. in de lucht ontploft. De brok stukken kwamen in de omgeving neer PRESIDENT SJEHAB van Libanon heeft Nazem Akkari tot eerste minister benoemd. Hiermee hoopt hij een eind te maken aan de onrustige toestand, die het land heeft beheerst sinds Karami enkele weken geleden tot premier werd Aangesteld. Zoals bekend is Karami gezwicht voor de aandrang, die de Falangisten op hem uitoefenden en is hij afgetreden^ De nieuwe premier Akkari was direc teur-generaal van het kabinet van Karami. Het nieuwe kabinet bestaat voorlopig uit twee burgers en vier mi litairen en zou in overeenstemming zijn met de traditie van evenwicht tus sen het christelijke en mohammedaan se bevolkingsdeel. De nieuwe regering. die dus in hoofdzaal; uit legerofficieren is gevormd, heeft echter de portefeuilles nog niet ver deeld. Algemeen wordt aangenomen, dat met de benoeming van Akkari tot premier de „politiek van verzoening" van Sje- hab van de baan is .Of dit echter een blijvende oplossing van de politieke orisis betekent, valt nog te betwijfelen. Honderden mohammedanen hebben gis teren een grootscheepse betoging ge houden in het westelijk deel van Bei roet, om Karami te bewegen als pre mier aan te blijven. Voor zijn huis vormden de betogers spreekkoren en de kreet „Karami, treedt niet af!" was niet van de lucht. Voor uitlokking van de misdaad HET gerechtshof te Leeuwarden heefi gisteren in hoger beroep behandeld le zaak tegen de 41-jarige Folkje D.-D. lit Anjum. die wegens misbruik maken tan de ouderlijke maclit en uitlokking Morgt en in ons ZONDAGSBLAD /"NOK voor het komend weekeinde is in het Zondagsblad weer ge zocht naar een zo groot mogelijke verscheidenheid aan leesstof. Zo vindt men op de eerste pagina als opening een reportage, gewijd aan het Goodwill-werk van het Leger des Heils in donker Amsterdam, maar ook een nabetrachting op de Photokino 1958, die in Keulen is gehouden. F.en beschrijving van 't Iiimalayaland Bhoetan, dat door Nehroc is bezocht, maakt de eer ste bladzij vol. Het kort verhaal vindt u weer op pagina 2, evenals de rubriek „Het Leven Bont en Bondig". Cineast Windmeyer, die vooral veel onder water filmt, is het on derwerp van een kort artikel op dezelfde pagina. 0 Blad Zij heeft deze week weer een uitgelezen hoeveelheid nieuws voor de dames. 0 In 't Cultureel Venster wijdt C. Rijnsdorp aandacht aan de auteur Simon Vestdijk, in verband met zijn 60ste verjaardag. 0 De Bijbel ontdekt in aarde en steen, is de titel van een bijzonder aanbevolen bijdrage over de ar cheologie. die steeds meer de waarheid van de Bijbel gaat on dersteunen. Een uitvoerig artikel daarover staat op de pagina „Geestelijk leven". vangenisstraf met aftrek. De zoon van de verdachte. Johannes D.. en zijn vriend Alle S. hadden in de nacht van 22 op 23 september 1956 de slikwer- ker Pieter Steenstra te Anjum vermoord De procureur-generaal, jhr. mr. N. Wit- sen Elias, eiste tegen de verdachte vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij kwam tot de conclusie dat de vrouw de vermoorde heeft gehaat met een levens gevaarlijke haat. Zij heeft niet alleen de dood van Steenstra gewenst, maar de beide jongens ook doelbewust die rich ting uitgestuurd. De eis van de procu reur-generaal kwam overeen met die van de officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden. Tijdens de zitting werden negen getui gen gehoord. Énkelen van hen verklaar den gehoord te hebben dat de vrouw de beide jongens had opgehitst om Steenstra uit de weg te ruimen. De vrouw ontken de dit. maar merkte op, dat zij Steenstra wel openlijk had doodgewenst. „Maar", zei ze, „zo iets staat ieder mens vrij." Uit het verhoor der getuigen bleek verder, dat ze een felle haat koesterde jegens de vermoorde. De raadsman was van mening dat de uitdrukkingen, die de vrouw gebruikte, wanneer ze het over de slikwcrkcr had, niets bijzonder waren voor het milieu waarin ze leefde. Hij achtte dan ook geen enkel bewijs aanwezig en verzocht het hof de verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. Lockheed Electra naar Schiphol Een van de prototypen van de Lock- heer Electra, het eerste Amerikaanse verkeersvliegtuig met schroefturbines wordt morgen op Schiphol verwacht. Het toestel zal een demonstratietournee van zes weken door Europa en Azië maken Schiphol is de eerste Europese luchtha ven. die de Electra bezoekt. Zoals men weet heeft de K L M. 12 van deze vlieg tuigen besteld, waarvan de eerste eind volgend jaar zal worden afgeleverd. De Libanese minister van voorlich ting, Charles Heloe, heeft ver klaard, dat de regering Karami nog steeds aan het bewind is. Vol gens hem zou er nog geen sprake zijn van de installatie van de re gering Akkari. Wel zei hij, dat pre sident Sjehab een oplossing voor de crisis heeft gevonden. Overigens was het gisteren vrij rustig in Beiroet. Er bestaat hoop, dat de vor ming van de nieuwe regering een ein de zal maken aan de staking, die al enige tijd het economische leven van Libanon ontwricht (Van een onzer redacteuren) DIEP GESCHOKT door de onverwachte en plotselinge uitwijzing van 37 verstekelingen en hun terugzending op last van de Nederlandse re gering naar Indonesië, heeft ir. J. A. Manusama, minister van buitenlandse zaken van de republiek Zuid-Molukken in een gistermiddag in Den Haag gehouden bijeenkomst mededeling gedaan van de inhoud van een open brief, die hij tot het Nederlandse volk heeft gericht. In doze brief slaakt de heer Manusama een cri de coeur en doet hij een harts toohtelijk beroep op ons volk. om de uil- levering van de 37 verstekelingen t« weerhouden. ,,ls het met diep beschamend, dat de Nederlandse regering thans aan deze groep van uluchtelingon een zekere bin ding met Nederland al* voorwaarde toelating heeft gesteld?", zo vraagt Manusama zich in zijn brief af. „Is zulks met de toelating van de Hongaarse vluch- telingcn ook gebeurd? Getuigt bovendien de officiële verzekering van de Ne dei landse regering, dat de betrokkenen b terugkeer in Indonesië geen represaille maatregelen hebben te duchten, niet een ontstellend gebrek aan werkelijk heidszin en van een wel wat al te licht vaardig genomen besluit, waarbij leven en veiligheid van een groep mensei nodig in gevaar worden gebracht? wordt vervolgens in dere open brief ge- Bij de laatste verbouwing heeft het vliegdekschip Karei Door man de beschikking gekregen over een stoomkatapult, en thans is men in de Zwaaikom van de Helderse haven bezig met het oefenen in het gebruik van deze nieuwe aanwinst. Bij de proef nemingen komt echter geen vliegtuig te pas. „Jack" knapt het karwei op. „Jack" is een soort wagentje met vier wielen, dat liefst tien ton weegt en dat telkens na het afschieten weer uit zee wordt opgevist. Amerika zal er bij de besprekingen In Warschau bij communistisch China aandringen, de wapenstilstand van z dagen bij Quemoy te verlengen. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlanlse zaken giste ren meegedeeld. Hij voegde er aan toe. dat een permanente wapenstilstand in de Straat van Formosa het doel is en blijft van Amerika, tijdens de bespre kingen. Zoals bekend heeft rood-China beloofd, het bombardement van Quemoy deze week te staken, mits de Amerikanen di nationalistische bevoorradingsschepen niet begeleiden. Het huidige bestand loopt zondag ten einde. Tsjiang Kaï-sjek .heeft gisteren klaard, dat de nationalisten erin zijn ge slaagd, de plannen van de communisten in Zuidoost-Azië te verijdelen. (Advertentie) SMYRNA TRAPLOPER 57 cm breed 70 cm breed nieuwe dessins —BULTHUIS Botermarkt 23 20.25 24.75 rkt 23—' Ontsnapte SS-er meldde zich De 36-jarige ex-S.S.-officier J. de R uit Hengelo, dde in de oorlog vocht aan het Oostfront daar negen onderscheidin gen ontving, maar bij zijn terugkomst in Nederland werd veroordeeld tot twintig jaar. heeft zich dezer dagen bij de politie gemeld. De man was na zijn veroordeling tewerkgesteld in de Limburgse mijnen, waaruit hij ontsnapte. In Duitsland huwde hij een fabrikantsdochter en werd er be roepsvoetballer en vertegenwoordiger van een aardewerkfabriek. Dezer dagen be zocht De R.. door heimwee gedreven, zijn fiamilie te Hengelo, waar hij vernam nog maar tweeëneenhalf jaar te hoeven uit zitten, omdat zijn straf was herzien. Daar op besloot De R. zich te melden. Er was na zijn ontvluchting een verzoek tot op sporing uitgegeven. boodschap aai bevolking van Formosa ter gelegenheid van de 47ste verjaardag van de Chinese republiek. De vice-president en pre Tsjeng zei, dat Amerika de besprekingen in Warschau onmiddellijk moest afbre ken. Het gepraat over vrede van de communisten heeft ten doel, zo beweerde hij, een breuk tussen Amerika en natio nalistisch China te bewerkstelligen. In een luchtslag bij het eiland Mat soe zijn vanmorgen vroeg vijf Mig-17 straaljagers van de communistisch- Chinese luchtmacht en één Sabrejet van de nationalistische strijdkrachten verloren gegaan, aldus een medede ling van het nationalistische militaire' hoofdkwartier. Vier Migs werden volgens het be richt neergeschoten, terwijl een vijfde in botsing kwam met een Sabrejet. Bovendien zouden twee Migs bescha digd zijn. Het gevecht begon toen zes Sabre jets op een patrouillevlucht een twin tigtal Migs zagen naderen. De Migs trachtten de nationalistische vliegtui gen te omsingelen en openden het vuur. Het gevecht was het hevigste sinds 24 september, toen veertien Migs zouden zijn neergehaald. V rach tprojectiel Het Amerikaanse leger heeft een sys teem uitgewerkt voor het bevoorraden troepen in de frontlinie door mid- van ballistische projectielen. Het projectiel heet Lobber en kan rantsoe nen leveren, munitie, geneesmiddelen en communicatiemiddelen. Deze kunnen ac curaat en in voldoende hoeveelheden worden afgeleverd. t „vrachtprojectiel" werd bcschre- door een zegsman van de General Dynamics Corporation. Een (uiteraard) Amerikaanse tip voor het geval u ook al aan de „hoepelrage" bent begonnen, uit gedacht door een vindingrijk fotograaf. Aan de hoepel van zijn dochter bevestigde hij een lampje en zo verkreeg hij deze effect volle foto. Canadees minister in ons land De Canadese minister van handel en nijverheid, de heer G. Churchill, heeft gisteren te Wassenaar verklaard optimis tisch te zijn over de internationale gevol- /an de Euromarkt en een vrijhandels- daar deze de welvaart zullen ver hogen en daarom de aankopen van hout, metalen, uranium, enz. uit Canada ver groten. Ook voor de Canadese tarwe zag hij. gezien de goede kwaliteit, eerder voor- dan nadelen. Canada's bevolking van 17 miljoen kan in 20 tot 30 jaar ver dubbelen en dit kan leiden tot aanzien lijke uitbreiding van de handel. Canada zal zeer gaarne Nederlandse landverhui zers ontvangen, aldus de heer Churchill, die twee dagen in ons land verblijft en enige plaatsen en families heeft bezocht, die hij als Canadees officier in 1944 1945 heeft leren kennen. vraagd, nadat vooraf gesteld is. dat de terugzending oan de asgl-zoekcnden een onmenselijke daad is. die volkomen in strjjd is met de traditionele humanitaire houding, die Nederland in het verleden steeds tegenover verdrukten en vluchte lingen heeft aangenomen. „In het besef van onze onmacht. al6 een betrekkelijk klein volk in ballingschap, verstoken van het meest elementaire recht, invloed te kunnen uitoefenen op het beleid van een regering, die ook over ons lot beschikt, richt ik mij daarom tot u, o volk van Nederland, in de hoop. ja in de overtuiging, dat in u nog uw tradi tionele gevoel voor menselijkheid leeft. God geve. dat u. bewogen door het lot van deze 37 ongelukkige mannen, uw regering van uitlevering weet te weer houden. Indien God de Almachtige het wil en indien het ganse volk zulk6 be geert. zal het onmogelijke mogelijk wor den en komen deze mensen terug. Zo is het dan dat ik mij tot u richt met de bede. uw land alsnog open te willen stellen voor deze groep mensen. Dat liefde voor de naaste daarbij ons aller richsnoer zij", zo besluit de open brief van de Zuid- Molukse minister van buitenlandse za ken, ir. Manusama. In deze onder voorzitterschap van dr. J. P. Nikijuluw gehouden druk be zochte bijeenkomst, waren verschil lende familieleden van de 37 terug gezonden verstekelingen aanwezig, die in bewogen bewoordingen vertelden, dat de groep mannen wel degelijk bin dingen in ons land hebben. Het stoffelijk overschot van paus Pius XII zal zeer vermoedelijk dinsdag de vijfde dag na de sterfdag worden begraven in de crypte onder de grote koepel van Sint Pieter in Rome. Het graf van de Paus ligt niet ver van dat waarin volgens de overlevering Petrus ligt be graven. Acht jaar geleden werd de vondst m Petrus' graf door de Paus vastgesteld. De Amerikaanse kardinaal Spellman as de eerste van de buitenlandse kardi nalen, die voor de begrafenisplechtig heden in Rome aankwam. Vandaag zijn In de Italiaanse hoofdstad de plechtig heden van de „novem diales" negen dagen officiële rouw begonnen. Vandaag is het stoffelijk overschot naar Rome overgebracht, waar het in het begin van de avond zou worden opge baard in de Sint Pieter. Wanneer de Paus is begraven zullen de rouwplechtagheden nog enkele dagen voortduren, met een symbolische lijkkist. DE GOUDEN kunstvoorwerpen, die in de nacht van 26 op 27 september uit het Amsterdamse rijksmuseum werden gestolen, zijn door de Westduitse politie opge spoord. Ze werden gevonden bij een Keulse kunsthandelaar, die tot de ontdekking kwam dat zijn aankopen van diefstal af komstig moesten zijn toen de Westduitse politie beschrijvingen van de uit Europese musea verdwenen voorwerpen rondstuur de. De vermoedelijke dader, een veertig- Jarige Keulenaar, die reeds 24 veroorde lingen achter de rug heeft, is nog steeds spoorloos. De juwelier herkende hem politiefoto's als de man, die hem de v werpen had verkocht Het schijnt een kosmopolitische dief te zijn, die zich speciaal bezig houdt diefstallen uit musea. Volgens de politie heeft hij ook kunstschatten gestolen uit musea in Frankrijk, Zwitserland, Luxem burg en Engeland. Inbreker in het Rijksmuseum is nog spoorloos Men is op zijn spoor gekomen, toen ten bij een kunsthandelaar in München en houten Madonnabeeldje vond, dat enige tijd geleden uit het A.N.V.V.-kan- toor in Keulen werd gestolen. Het beeldje bleek door dezelfde man, die de Amster damse kunstschatten aanbood, verkocht te zijn. Bij een andere kunsthandelaar had hij twee schilderijen uit een Luxem burgs museum verkocht. De totale waar de van de kunstschatten, die thans ach terhaald zijn, bedraagt ongeveer ander half miljoen gulden. Het is nog met bekend, of zich onder de opgespoorde voorwerpen ook exempla ren bevinden van de bij dc inbraak in het Nederlands goud- en zilvermuseurn verdwenen 96 kostbare antieke uurwer ken. Deze inbraak werd in dezelfde nacht gepleegd al6 die in Amsterdam. Beker l>e8charlig<l De vier Nederlandse kunstschatten, die werden gestolen, zijn een ketting, die vol gens de legende aan admiraal De Ruyter heeft toebehoord, verder een keten met penning van kapitein Isbrand Gotske. een beker van Cornells Schrijver en een penning van Isaac Rockescn. Slechts de beker schijnt beschadigd tc zijn bij een poging om hem onherkenbaar te maken. De andere voorwerpen zijn ln hun oor spronkelijke staat teruggevonden, wat een zeer gelukkig feit Is. Men heeft hier namelijk in de vrees geleefd, dat het de dief om het goud te doen was en dat de voorwerpen allang in de smeltkroes be- IETS MINDER ZACHT De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Later plaatselijk enkele op klaringen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind, wind, morgen ruimrnd naar zuidwest en iets afnemend. Iets minder zacht overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon en maan Zaterdag 11 oktober: zon op 6.56 uur, on der 17.57 uur. Maan op 4.55 uur, onder 17.10 uur. Zondag 12 okt. nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1