Waar bommen eens een stuk cultuur vernietigden Muziek van Brahms in moderne klankdoorzichtige zaal Clandestien melk Kopen neemt zeer sterk toe Kans op liberalisatie is maar zeer gering Stapelloop bij Verolme eerst uitgekiend Uw Kunstgebit NIEUWE LEIDSCHE COURANT BERLINER EESTWOCHEN (3) BERLIJN, september 1958 Berlijn begin 1944 wederom enorme luchtaanvallen te verduren had, viel op 29 januari van dat jaar ook de Alte Philharmonie aan de Bernburger Strasse als een kaartenhuis ineen. Het was het gebouw waar het Berlijns Filharmonisch Orkest zijn tehuis had, waar een concertzaal was voor 2200 bezoekers en waarover de gehele wereld sprak. De Alte Phil harmonie had de beste akoestiek, zei men. Hans von Bülow, Arthur Nikisch, Gustav Mahler, Richard Strauss en Wilhelm Furtwangler dirigeerden er. Aan de wand van de in wat gemengde renaissancestijl gebouwder'concert- zaal zag men grote portretreliëjs van beroemde componisten. Maar na 1933 waren er plotseling twee reliëfs verdwenenhet waren die van Mendelssohn en van Meyerbeer. Zij konden geen genade vinden in de ogen van Hitier, want ze waren immers geen edel-germanen. Die portret-reliëfs konden nooit meer worden aangebracht, want er bleef niets van de Alte Philhar monie over. Er was een stuk muziekgeschiedenis verloren gegaan, een stuk dat eigenlijk begon op 5 oktober 1888, toen het Rollschuhpalast in de con certzaal werd omgebouwd en toen orgel en orkest en koor de nieuwe zaal inwijdden. Na de oorlog De moderne concertzaal van de Hochschule für Musik in Ber lijn, waar het Berlijns Filhar monisch Orkest thans een on derdak heeft gevonden. De foto werd gemaakt tijdens een reci- van de negerzanger Ken neth Spencer. Achter de wand van het podium is een groot orgel opgesteld. een romantisch pessimisme, maar eerder van de typisAi Noordduitse zwaarmoe digheid. En bovendien heeft hij met zijn „Ein deutsches Requiem" getoond een zeer religieus mens te zijn. die ver af stond van het pantheïsme. Karl Böhm heeft Brahms dan ook niet in een sentimentele romantiek gedom peld. maar de klassikus late 'aren er heel wat Ber- lijners die er voor vochten op dezelfde plaats de ruïne van de Alte Philharmonie weer op te bouwen, precies zoals ze een maal was. De tijden stelden echter andere eisen, ook architectonisch. Bovendien was het concertzaalprobleem wel zeer urgent. De meeste steden moesten nieuwe zalen bouwen en men kon moeilijk uit senti mentele overwegingen reconstructies gaan gaan maken van wat er eenmaal was. Architectonisch Duitsland ging vooruit zien en zo kregen reeds tal van steden zeer moderne, zelfs vooruitstrevende en toonaangevende concertzalen. Denk b v. maar aan Stuttgart en Keulen. Als we de geschiedenis nagaan is de concertzaal nog niet zo heel erg oud, Karl Böhm, de man van de Weense Staatsopera, leidde tij dens de Berliner Festwochen een Brahms-concert. eigenlijk nog maar 200 jaar. In 1761 werd In Hamburg de eerste concertzaal voor Duitsland gebouwd, want in de tijd daar voor musiceerde men óf thuis óf aan het hof óf in de kerk. Zo is het muziek leven eigenlijk helemaal verplaatst. Mis schien is het wel jammer, want het heeft heel wat zelf-activiteit gedood. Wie zegt ons wat de toekomst brengt als radio en televisie zich nog verder zullen ontwik kelen? Een echt levend muziekleven kan ik me in die toekomst nog niet indenken. Nieuwe klank HOE HET OOK ZIJ of worden zal, na de oorlog speelde het Berlijns Fil harmonisch Orkest in alle mogelijke nog overgebleven zalen. Het laatste concert in de oorlog had plaats op 15 april 1945 o-l.v. Robert Heger in de Beethovenzaal het eerste concert na de oorlog werd gegeven op 26 mei 1945 o.l.v. Leo Bor- chard in het Titania-Palast. En toen klonk na 12 jaar weer muziek van Mendelssohn in Duitsland. Thans concerteert het Berlijns orkest ln de concertzaal van de zeer moderne Hochschule für Mustk aan de Hardcnberg- strasse. ln deze zaal is, ik schreef het reeds, eveneens een prachtige akoestiek Maar weer heel anders dan in de Alte Philharmonie. De klank heeft hier min der nagalm, wordt ook niet gedempt, maar geeft alle boventonen de kans. Daar door ontstaat er bij het musiceren duidelijkheid en een doorzichtigheid, die uiterst gevaarlijk zijn voor de uitvoerende musici, maar die het publiek de kans geven ook tie constructie van een werk volgen. Men verliest zich niet in een dikke totaalklank. Noem deze nieuwe klank nuchter, iem hem koud. zelf ben ik er echt en thousiast over omdat het bij echte mu- niet om een klankzinnigheid gaat, om een zwelgen in een klankenbrei, om de klank-an-sich en de expressie, lan deze klank verbonden moet zijn In dit opzicht prijs is ook de terugkeer van het boventoonrijke barok-orgel Er doet zich in dit verband echter nog een ander probleem voor en wel dit: is het mogelijk een concertzaal te bouwen waarin muziek uit alle perioden der mn ziekgeschiedenis goed tot klinken kan •orden gebracht. En dan geloof ik hier- an een beetje te moeten twijfelen, daar .v. het Gregoriaans een akoestisch an dere ruimte vraagt dan de muziek van Schönberg. "TVIT ECHTER thans terzijde. In de bijna 1400 plaatsen tellende concertzaal var Hochschule für Musik heb ik nu mo derne en romantische muziek gehoord. de moderne concerten schreef ik reeds, het romantische concert was ge- aan Johannes Brahms, ter gelegen heid van diens 125ste geboortedag (7 mei 1833). En afgezien van het spel heb ik die Tweede Symfonie en dat Tweede Pianoconcert nog nooit zo goed (d.w.z. zo goed volgbaar) gehoord als hier m deze zaal, waar de balkonranden van matglas zijn en waar elk ornament, dat geen functie heeft is vermeaen. Het Berlijns Philharmonisch Orkest stond onder leiding van Karl Böhm en als soliste trad op de Zuidamenkaanse liste Yara Bemette. Karl Böhm heeft Brahms in het juiste licht gesteld. Brahms hoort tot het tijdperk der romantiek, maar was toch niet een romanticus pur sang. Hij was met te veel banden aan de Klassieken verbonden, dan dat hij zich geheel in de romantische denkwereld kon verliezen. Die romantische denkwereld bestond weliswaar niet alleen zoals men vaak denkt uit ridders, schone jonkvrouwen, feeën, elfen, middeleeuwse burchten en maneschijn, ook niet alleen uit geheime liefdesavonturen (die zijn er altijd ge- ook toomperiode), maar graaft veel dieper n is in wezen misschien wel een pan theïstische denkwereld, waarin God en natuur gelijk worden gesteld. De elfen- dans is maar een vlucht om bij tijd en wijle het eigen pessimisme te over- Brahms atond in deze tijd muzikaal anders dan zijn mede-kunstenaars. Hij wilde de klassieke stijl niet loslaten, doch deze enten op de geest der romantiek. En zo men hier en daar wat tragiek, of ook wel op vele plaatsen, in zijn werk ont dekt, dan is dat minder een gevolg van De Zuidamerikaanse pianiste Yara Bemette, soliste te Berlijn in het Tweede Pianoconcert van Brahms. stoer en vreugdevol in zijn 2e Symfonie, klaar en toch bewogen, snel en toch ge spannen en expressief En het Berlijns Filharmonisch Orkest, dat na de oorlog als een Phoenix uit de as is herrezen, staat wat instrumentalisten en wat klank homogeniteit betreft weer in de eerste rij van de grote orkesten van de wereld Het Tweede Pianoconcert Brahms speelde dit werk voor het eerst in Ber lijn op 8 januari 1882 onder Hans von Bülow in de toenmalige Singakademie kreeg eenzelfde karakter. De pianiste Yara Bemette speelde het uiterst zware werk technisch én qua touche formida bel, maar of ze het innerlijk beleefde is nog een vraag voor me. Het klonk zo weinig bewogen. Maar nogmaals: wie nu eens echt alle noten in Brahms wil horen moet naar Berlijn gaan. Deze zaal is dus niets voor orkesten als die van Mantovam of Victor Silvester, maar alleen voor de luisteraar die de muziek wil volgen. Dat is bi) Man- tovani niet nodig. Die kan volstaan met het rode pluche van de nachtclub, waar bij ik overigens niets ten nadele van dit fantastische orkest toll zeggen. Maar het is: background-music. Corn. Rasoski DINSDAG 7 OKTOBER 1938 Inspectiedienst begint controle TAE OP HET PLATTELAND sterk toenemende clandestiene leve ring van melk rechtstreeks van de boerderij aan de particulieren, i: termiddag op het departement van landbouw uitvoerig besproken met vertegenwoordigers van het bedrijfs leven. Het toenemende verschil tussen straatprijs en de prijs die de boer de melk krijgt, speelt hier een grote rol. Men vreest dat het euvel nog r de tenprijs voor de melk opnieuw ver hoogd mocht worden. De algemene inspectiedienst, die voor een bijna onbegonnen taak staat, en tot nog toe alleen binnenkomende klachten in onderzoek nam, bezint zich thans op een systeem, waarbij de dienst op eigen initiatief de klandestiene ver koop ten plattelande gaat controleren. Het bedrijfschap voor melk heeft zich al enige tijd beziggehouden met het opsporen van overtredingen en met het onderzoeken van de omvang van het Bij de klandestiene melkverkoop worden niet alleen de bepalingen van de wa renwet ontdoken, maar bovendien ont trekt men zich aan de heffingsverorde ningen van het produktschap voor Voor de volksgezondheid zouden hieruit nadelige gevolgen kunnen voortvloeien Chinees lichtte Delftenaren op De politie te Delft heeft in arrest ge steld de 31-jarige uit Indonesië afkom stige Chinees A. Hij zou mensen in Utrecht, Amsterdam en Delft hebben op gedicht door te var tellen, dat hij in geld- moeilijkheden zat, omdat hij geen toelage meer uat Indonesië ontving. In totaal zou door goedgelovige mensen ongeveer zevenduizend gulden aan A. ter hand zijn gesteld „om zijn studie ln DeLft af te maken". Breskens wil grote badplaats worden De samenwerkende middenstandsbond, de winkeliersvereniging, het actiecomité, de VVV en het visserijcomite van Bres kens hebben besloten een N.V. Exploi- tatiemij Breskens op te richten voor ont wikkeling van het strandbad, aanleg van een strandboulevard tussen oude en nieuwe veerhaven, bouw van bungalows en aanleg van een kampeerterrein. Het kapitaal wordt f 10 000 en misschien f 15.000, waarvan f 8000 reeds bijeenge bracht is. Besprekingen worden gehou den met de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. Prof. ir. Granpré Molière maandag 75 jaar Maandag 13 oktober viert prof. ir. M J. Granpre Molière te Wassenaar, oud hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, zijn vijfenzeventigste verjaar dag. Marinus Jan Granpré Molière werd te Oudenbosch geboren en studeeide te Delft. In 1908 behaalde hij met lof het diploma van bouwkundig ingenieur Daarna was hij werkzaam op particuliere en ambtelijke bureaus, totdal hij in 1924 werd benoemd tot hoogleraar in de ar chitectuur en de stadsaanleg aan de T.H te Delft en voor de detailhandel betekent dï klandestiene verkoop, die men in han delskringen voor wat betreft het plat teland wel op 5 pet van de geconsu- omzetverlies. Arbeidsvoorwaarden in Euromarkt De vrije vakverenigingen van de Euro pese Economische Gemeenschap hebben aan de commissie voor sociale zaken dier gemeenschap medegedeeld, dat harmoni sering van de arbeidsvoorwaarden moet leiden tot vermindering der bestaande verschillen en verbetering van de levens standaard, zonder gelijkmaking en zonder blokkering van het sociale peil m die lan den, welke aan de spits staan, tot de andere landen hetzelfde peil zullen be reikt hebben. De gemeenschap moet daar om ook de verschillen in productiviteit wegnemen. Het verdrag der gemeenschap ziet de sociale vraagstukken te zeer uit econo misch oogpunt en als mogelijkheden van verstoring der concurrentie, terwijl juist het sociale de doorslag moet geven. Voor de loonpolitiek verlangen zij geen rechtstreekse bemoeienis der gemeen schapsinstellingen, maar een grote auto nomie der staten met een grote verant woordelijkheid der vakverenigingen. De gemeenschap moet zich hoofdzake lijk bezig houden met verschaffing van inlichtingen en een actieve structuurpoli tiek tot verbetering van levensvoorwaar den. vooral in noodgebieden, bevordering van betere organisatie der arbeidsmarkt en een actieve conjunctuurpolitiek. Voor verbetering en harmonisering van de stelsels van sociale zekerheid moeten gemengde commissies van werknemers, werkgevers en regeringsvertegenwoordi gers te huip worden geroepen. Secretaris-generaal der vrije vakver enigingen is de heer H. Buiter, Neder lander. Frankrijk en de Euromarkt FRANKRIJK zal volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung ten aan zien van de eerste verlagingen der douanetarieven en invoercontin genten. die onder het E.E.G.-verdrag op 1 januari 1959 in werking moeten treden, zeker een beroep doen op de ontsnappingsclausules van het verdrag. Het blad voegt eraan toe. dat Frankrijk naar alle waarschijnlijkheid wel de voerrechten zal verlagen, maar niet invoercontingenten. Het blad grondt zijn conclusies op het feit, dat Frankrijk zijn invoer nog steeds volledig aan de liberalisatie onttrokken heeft. Er zou weinig uitzicht bestaan, dat deze maatregel nog voor het eind van dit Jaar ongedaan zal worden gemaakt. Bij een straffe invoercontlngentering, zoals Frankrijk heeft, is het dan ook des te gemakkelijker de douanetarieve verlagen. West-Duitsland Om geheel andere redenen dal Frankrijk zal ook voor Duitsland de laging van de invoerrechten met 10 pro cent van weinig betekenis zijn. Men gaat namelijk uit van de toestand, zoals die op 1 januari 1957 was en sinds die tijd heeft Weet-Duitsland reeds vele malen zijn in voerrechten in veel grotere mate dan 10 procent verlaagd. Dit geldt in het bijzon der voor industrieprodukten. Niettemin wordt in Bonn, evenals in de andere hoofdsteden van de E.E.G.-landen, druk overleg gepleegd over de maatrege len. die op 1 Januari 1959 moeten ingaan Want ook in West-Duitsland zijn enige der betrokken bedrijfstakken allerminst geestdriftig over de te verwachten verli gingen van invoerrechten en invoercoi tingenten. Dr. Schoenfcld, 78. om het leven gekomen Bij een wandeling door het landgoed Wolfsberg onder 's-Graveland is dezer dagen op tragische wijze door verdrin king om het leven gekomen, de bekende Neerlandicus dr. Montz Schoenfcld. Dr. Schoenfeld, die te Hilversum woo de is 78 jaar geworden. Hij heeft zich w tenschappelijke faam verworven door zijn grote kennis van de naamkunde. Uil zijn proefschrift over Germaanse volk» en persoonsnamen in Griekse en Romein se bronnen kwam een woordenboek voort, dat als een standaardwerk gelde mag. Voorts verscheen van rijn hand 1921) de Historiese grammatika van hi Nederlands. Sedert 1930 was dr. Schoei feld opgenomen in de Kon. Academ voor Wetenschappen. Voorts was hij ere doctor van de universiteit te Leuven cn erelid van de Kon. Vlaamse Academie voor Taal- en Letterkunde en officii de Orde van Alphonso X de Wijze Spanje. In 1954 werd hij onderscheiden met de grote prijs voor meesterschap de Mij. der Nederlandse letterkunde geeft uw zenuwen rust ontspant en is zo lekker fris Engeland steunt De Britse minister van financier Heathcoat Amory, heeft bij aankomst t Nieuw Delhi verklaard, dat Engeland eei Amerikaans voorstel tot verhoging vai de kapitaaldeelnemingen in het I M F. ei de Wereldbank krachtig zal steunen, steunen. De directeur van het I.M.F., l'er Ja cobson, verklaarde, dat steeds meer va luta's hard worden Er is thans niet a: leen vraag naar dollars, maar ock naa ponden sterling, marken. Belgische frar ken en guldens In conferentiekringen te Nieuw-Delhi wordt vernomen, dat Engeland de inwis selbaarheid van het pond in drie stadia wil verwezenlijken. Het eerste vrijma king van de invoer is reeds begonnen, het tweede zal zijn eenmaking van de beide wisselkoersen en het derde volle dige inwisselbaarheid. Resten middeleeuws slot op Schouwen gevonden IN DE POLDER OOSTERLAND op Schouwen-Duivcland z(fn de overblijfselen blootgelegd van het uit de middeleeuwen daterend slot „Huis Oosterstein". Er werden funderingen gevonden van de hoofd- en bijgebouwen en van de toren De gevonden overblijfselen geven een mooi compleet beeld van een versterkt huis uit de veertiende eeuw. Duidelijk is te zien dat het slot bestaat uit een ouder huis van omstreeks 1380, waaromheen In de loop van de vijftiende eeuw een nieuwer huis is gebouwd. De resten van het slot, die zijn blootgelegd door de rijksdienst van het oudheid kundig bodemonderzoek te Amersfoort, behoren aan de ambachtsheer van Ooster- land, baron C. Schimmelpenninck van der Oye. Wanneer het onderzoek van de rijksdienst, dat bestaat uit het maken van foto's en situatietekeningen, afgesloten is, kan de eigenaar in overleg met monumentenzorg bepalen, wat er met de overblUfeelen zal gaan gebeuren. Liever niet mo gemakkelijk jLJ£ 3 Amerika's plan De Europese landen bekijken het A nkaanse plan tot oprichting van een wikkelingsorganisatic voorzichtig A tische en Latijns Amerikaanse lan steunen het. De conferentie zal Amerikaanse v stellen voor een Latijns-Amerikaanse een Arabische bank behandelen, Brits plan voor een ontwikkelingsii tuut voor het Gemenebest en een Jaj plan voor een ontwikkelingsfonds ten hoeve van Zuidoost-Azië behandelen. Schoolwerkiveek te Delft Onder de auspiciën van de Stichting be drijfsleven-onderwijs houden vier cn der tig leerlingen (30 jongens en 4 meisjes) van de 5e klasse HBS van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar tot en met zater dag een z.g schoolwerkweek te Delft. Zij zullen hier groepswerk verrichten ln enige industrieën en TNO-Iaboratoria. De jongelui en twee leraren, die de lei ding van deze week hebben werden ten stadhuize door het gemeentebestuur of ficieel ontvangen. De heer J. M H. Baars, als loco-burgemeester, sprak een wel komstwoord en vertelde vervolgens het een en ander over de geschiedenis der stad. De heer P. C. Elfferich, wethouder van stadsontwikkeling en openbare wer ken, hield vervolgens een voordracht over de ontwikkelingsplannon van Delft en stond in het bijzonder stil bij de voor gestelde grenswijziging. Na deze ontvangst werd onder leiding van de directeur van de VVV een wan deling door Delft gemaakt. Morgen begint het groepswerk. Hogere omzet van de postorderbedrijven De omzet van particuliere gcldschiet- banken en poetorderbedrijven was ln het tweede kwartaal van 1958 hoger dan een jaar tevoren, de afbetal in gaverkopen der grootwinkelbedrijven op gelijk peil, die van overige detailhandelbedrijven met inbegrip van afbetaling*magazijnen toont een zekere teruggang evenals (waar schijnlijk tengevolge hiervan) de ver strekte kredieten der financieringsmaat schappijen. Aldus meldt het negende verslag van de minister van economische zaken over de uitvoering van de afbetalingswet- gpv ing. Het tweede kwartaal van 1958 overtrof het eerste, hoofdzakelijk door Invloeden. Het blad meldt verder, dat Brussel naar alle waarschijnlijkheid definitief de zetel van de nieuwe Europese instellingen zal Weliswaar hebben de ministers der E E G. nog geen beslissing genomen, maar de commissie der E E G en die van F.ura- tom hebben de reeds aangestelde Euro-* pese ambtenaren uitgenodigd, hun gezin nen naar Brussel over te laten komen. Als zaterdagmiddag de echtgenote van de president van Brazilië, mevrouw Ku- bitschek, het grootste schip te water laat, dat ooit boven de Rotterdamse brug gen werd gebouwd en dat tevens oe grootste tanker van de Braziliaanse koopvaardijvloot zal zijn, is de stapel loop bij Verolme United Shipyards reeds nauwkeurig berekend cn geheel in proef uitgevoerd. De supertanker is namelijk 203 meter lang, terwijl de rivier De Noord, waarin het schip zijn element zal vinden, slechts 235 meter breed is. Dat betekent, dat de tewaterlating van de tanker, die de naam Presidente Jusce- lino (voornaam van de Braziliaanse pre sident) zal krijgen, een combinatie van gok en berekening zal zijn. In het Scheepsbouwkundig proefsta tion te Wageningi-n heeft men een mo del te water gelaten onder dezelfde om standigheden. waarmee men zaterdag te doen-krijgt. De berekeningen zijn uit voerig gecontroleerd en er is uitge maakt, dat het schip zaterdag 5 a 10 meter van de rivierdijk zal blijven. Om het schip in zijn vaart te remmen, heeft men aan het achterschip 5 remschilden aangebracht. Op de rivierbodem komen 12 sleepankers te liggen, die, verzwaard met 24 peuren van 6 ton per stuk, met staaldraden aan het achterschip zijn ver bonden. Zij moeten verhinderen dat de tanker in de dijk loopt. T.V. als oorzaak van lira lid HET AANTAL keukenbranden in de stad New York is in het afgelopen jaar toegeno men met 90 pet. Toen dit bekend werd, stelde men ogenblikkelijk een commissie in die de oorzaak van de stijging kreeg na te gaan. Die commissie heeft hnar werk grondig verricht. Zij stelde een onderzoek in naar de deugdelijk heid van de keukeninventaris, zoals elektrische fornuizen, ijskasten, enz. enz maar kwam ten slotte tot een merkwaardige conclusie: de oorzaak van al de branden lag niet in de keuken, maar in de huiskamer. Dit schreef de brandweercom mandant aan de autoriteiten De oorzaak ligt enkel en alleen bij de televisie. Het is mij gebleken dat vergeten dat hun de huisvrouw pannen op het vuur staan, als zij naar de televisie kijken en omdat de populairste programma's vooral tussen vijf en zeven uur op het doek komen, dus net in de uren als voor de avondmaaltijd moet worden ge zorgd. valt het niet te verwonderen, dat in de keuken het vuur vrij spel heeft En daarmee kunnen de huisvrou wen van New York het dan wel doen. Een brandweercommandant heeft hen openlijk aan de kaak gesteld Wat we in het bericht misten, zijn de maatregelen die nu worden ge nomen. niet zozeer door de brand weer dan wel door de echtgenoten en door de verzekeringsmaatschap pijen. Misschien dat de verzekerings maatschappijen er bij de televisie op zullen aandringen de twee uren populaire programma's naar een minder gevaarlijk gedeelte van de dag te verleggen. Het kan natuurlijk ook zijn dat de echtgenoten het toe stel voor de gehele dag onklaar ma ken om er van verzekerd te zijn, dat zij thuiskomende niet een uitgebran de keuken aantreffen. Maar hoe het ook zij. het televi- sievraagstuk heeft meer kanten dan men aanvankelijk had gedacht. En de moeilijkheid met do keuken is niet zo spoedig opgelost. Wij zouden ook de pr.nncn de pannen en de keuken de keuken laten, als in de huiskamer een aardig programma werd opgevoerd. BocrderUbrand Gistermiddag la te Heer Oudelandsambacht brand uitgebro ken in de boerderij van W. Plaizler. De schuur met hooi en itro, twee varken» acht katten en de landbouwinventaris gingen verloren Dank ztj een brandmuur bleef het woonhuis behouden F.r voor duizenden guldens schade. (Advertentie) Hoe boudt U de gehele dag stevig op zijn plaatst Hat U Bilt nodig, «1st U angtt heeft, dsl Uw gebit loi.dilet bij hst slsn. latfceu of n.erenl Een wsinig DENTOP1X morgans op da g.biUpUat ge.troo.d - houdt IUw g'bU ©n- «nkbar op xi)n plnnu en doot U alia vroe- „ex# ongem.kken vergelen Verkrl)gb»*r ta discrete, neutrale pU*tic flacons, prijs f. UI. bil epotheken en dro^stnrijan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5