GOLDEN FICTION Kerkelijke plannen voor Leiden Z.-West krijgen vaste vorm RADIO Geloofsrealisme inplaats van optimisme of pessimisme Stof tot spreken voor de raad van Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 7 OKTOBER 1958 Hervormdentijd. houten centrum Gerefpermanente kerkR.K. tijdelijk houten kerk Iw TN een nieuwe stadswijk moet de Kerk altijd langzaam maar met beslist- »ni Heid haar weg weten te vinden. En zij vindt die ook wel, vooral wanneer ,en haar in het nieuwe deel neergestreken leden bereid zijn, hun bijdrage aan het opzetten van plannen te leveren en ook voor de uitwerking de hand aan de ploeg te slaan. Ook in het zuidwesten van Leiden begint het werk van de Kerk langzamerhand vorm te krijgen, g Het feit dat aan de Boshuizerlaan een houten kerk van de R.K. Kerk aan het klaarkomen is, kan aanleiding zijn, de plaats van de Kerk in het alge meen in dit nieuwe gebied, dat wel een „stad op zichzelf" wordt genoemd, nader te bezien. bi De houten r.k. kerk. die aan de Bos- a huizerlaan in aanbouw is. De Her- vormde Gemeente en de Geref. Kerk. die voor het houden van diensten ar(' reeds over een aula beschikken, zul- va len met bouwen spoedig volgen. 6 Leiden Zuid-West is nog een wijk oei der kerken en gebouwen. De predikanten die hier werkzaam zijn, vinden alleen bij de mensen thuis onderkomen. Dat is al belangrijk, dat moeilijk meer kan worden gezegd: „De Kerk heeft hier nog geen voet aan de grond". Als de predikanten en de andere ambts- dragers erop uitgaan om de mensen in P® moeilijkheden te bemoedigen, in smart te nj troosten, in vreugde geluk te wensen en rojin de eigen persoonlijke sfeer en omstan- f i dvgheden het Evangelie te brengen, dan 'u| functioneert de Kerk daar volop. En als YU in die wijk mensen in eigen huis en daar- le. buiten de grondslag leggen voor allerlei lactiviteiten, diekerkbouw en alles wat jidaarbij hoort tot resultaat moeten hebben, 'a dan werkt de Kerk daarin niet minder intensief. ph Dat neemt evenwel niet weg, dat het ve| gemis aan een doelmatig kerkelijk dn trum wel heel sterk wordt gevoeld. Z Aula's gs Het gemis wordt enigermate ver hit zacht door het feit, dat de Kerk op 3ei de zondag ook in deze wijk gelegen- I 0 heid heeft, haar getuigenis te doen horen. Niet zodra was de school aan de Boshulzerkade klaar, of de Her vormde Gemeente kreeg de aula ter in' beschikking voor het houden van kerkdiensten en doordeweekse samen- W komsten. En de Geref. Kerk vond aet ruimte aan de overzijde, waar de [M openbare school Telderskade klaar lui kwam. De Hervormden houden een- )W maal per zondag dienst en de Gere- formeerden tweemaal, zodat er in Zuid-West 's zondags drie protestsnt- godsdienstoefeningen zijn. Aangezien het werk der Kerk niet al- r a k*n bestaat 411 bet onderhouden van de 1 eredienst en door zijn verscheidenheid of een zo uitgebreid mogelijk en efficiënt aB geoutilleerd onderdak vereist, ligt het i voor de hand, dat de Kerken hiermee n «llesbehalve tevreden zijn. Wij hebben vorige week donderdag al rat <*at kerkvoogdij van de Her- vormde Gemeente overeenstemming heeft bereikt met het gemeentebestuur ten aan- zien van het tijdelijk in gebruik krijgen V9 van een perceel grond ter grootte van vijfhonderd vierkante meter op de hoek th| van de Telderskade en de Hoflaan voor g|j de bouw van een houten wijkgebouw op stenen voet. Er wordt naar gestreefd, het gebouw nog dit jaar in gebruik te nemen. Op het ogenblik wordt de bouwvergun ning aangevraagd. Het is onder meer de bedoeling, op deze l Plaats het jeugdwerk van de Hervormde l wijkgemeente Boshuizerwijk tot ontwik- t keling te brengen. Voor de zondagse ere- ifl dienst zal de aula van de school wel wor- ire den gehandhaafd. iri» Het te bouwen centrum is tijdelijk; het Con Amore brengt Die Jahreszeiten van Haydn Als eerste van de Leldse koren opent Con Amore het nieuwe seizoen met een uitvoering van Die Jahreszeiten van Jo- I seph Haydn. De uitvoering heeft volgen- i de week woensdagavond 8 uur plaats in I de Stadsgehoorzaal. Medewerking ver- I lenen Annette de la Bije, sopraan, Wiebe Drayer, tenor, en Herman Schey, bas De orkestbegeleiding wordt verzorgd i door het Amsterdams Kunstmaand- orkest. Hans Philips verzorgt de cem- balopartij. Het geheel staat onder lei ding van Simon C. Jansen. Dr. Cox benoemd tot lector id| theoretische natuurkunde u Tot lector aan de faculteit der wis- en natuurkunde der rijksuniversiteit te Lei- dan is benoemd dr. J. A. M. Cox met ne 11/ opdracht onderwijs le geven in de theo- I wtische natuurkunde. Tot aan deze oe- I noeming was dr. Cox lector aan de Gro- naoge* universiteit. plan is, later op een andere plaats, meer in de richting van de provinciale weg Leiden-Voorschoten, tot een permanente accommodatie te komen. Plannen goedgekeurd In Gereformeerde kring wordt even eens hard aan bouwplannen gewerkt. Wij vernamen, dat het plan voor de kerk in Zuid-West, die komt in de directe om geving van de af te breken molen (Wiar- di Beckmanstraat), klaar is en dat het de kerkeraad al is gepasseerd, die er instemming mee heeft betuigd. Van de zijde van de schoonheidscommissie der gemeente zouden evenmin bezwaren tegen het project bestaan. Op het ogenblik wordt gewerkt aar ontwerpen van een financiële actie. De commissie van beheer van de Geref. Kerk deelde ons mee, in dit stadium geen dere inlichtingen over de voorgenomen kerkbouw te kunnen geven. Het Is dc bedoeling, het bouwplan volgend jaar tot uitvoering te bren gen. De aanbesteding van de bouw zou in het voorjaar kunnen plaats hebben, maar het is niet uitgesloten, dat zjj op een vroeger tijdstip kan Deze plannen aan Geref. zijde dra gen geen tijdelijk karakter. Voorloopster De houten R.-K. kerk zerlaan, waarover wij in dit artikel schreven, moi werkschema aan het eind lan de Boshui- het begin st volgens het deze maand worden opgeleverd. Begin november zal het gebouw dan worden ingezegend; „inwijding" kan alleen worden gesproken bij een niet-tijdelijk gebouw. Het houten centrum bestaat uit een kerkzaal, die plaats biedt aan ongeveer driehonderd De noodkerk is een voorloopster vi Sint Antoniuskerk, die naar verwacht wordt, in 1960 op de hoek van de Vijf- meilaan en de Ohurchill-laan zal worden gebouwd. Het plan voor deze kerk klaar en beloopt een bedrag van ongeveer 800.000 gulden. Uit deze gegevens blijkt klaar, dat de Kerk ook in het zich nog steeds sterk uitbreidende zuid-westen Leiden aan het werk is. De uitbrei ding van de stad brengt voor de Kerk vaak grote moeilijkheden met zich en daarom is het te hopen, dat zij van binnenuit en van buitenaf alle mo gelijke steun ontvangt om haar func tie, die voor een nieuwe wijk geen an'dere is dan voor een vertrouwde binnenstad, gestalte te geven. Het terrein op de hoek van de Hof- laan en de Telderskade, waar nog dit jaar een houten wijkcentrum voor de Hervormde wijkgeraeente Boshuizer wijk zal verrijzen. De toegewezen op pervlakte is 500 m2 en het gebouw zal op stenen voet komen te staan. Op de foto is ook de spoorlijn Leiden- Utrecht te zien. Bestuursmutaties bij Leidse V.V.D. In de gisteravond gehouden ledenver gadering van de afdeling Leiden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is de heer J. Machielsen, oud-rijksinspec teur van het lager onderwijs, tot voorzit ter gekozen in de plaats van prof. dr. C. J. F. Böttcher. Dr. J. P. Duyverman. die raadslid is geworden, trad als secre taris af. In zijn plaats werd mr. L Hamming benoemd. Er was nog een vaca ture in het bestuur. Daarin werd ir. J J. G. vam Hoek gekozen. Uitbreiding opzet clir. techn. school O. EN W. VAN LEIDEN zijn Vi -L» mening, dat er geen bezwaar bestaat tegen de uitbreiding van het leerplan van de te stichten christe lijke lagere technische school met het vak auto-motorherstellen, aan gezien het nog steeds toenemende autoverkeer een derde opleidings mogelijkheid in dit vak in deze ge meente rechtvaardigt. Eveneens achten zij het gewenst, dat aan het leerplan van de school wordt toegevoegd het vak elektrotechniek, daar de snelle ontwikkeling op dit gebied steeds meer geschoolde vaklieden vraagt. Gezien het geringe aantai belangstel lenden acht het college het daarentegi niet verantwoord, dat reeds thans ei tweede opleidingsmogelijkheid voor m< selaars in Leiden wordt geschapen. Ge zien het nauwe verband tussen metselen en stukadoren en de geringe belangstel ling voor dit vak meent men, dat het vormen van een afzonderlijke opieiding voor stukadoren evenmin gewenst is. In Leiden bestaat behoefte aan een op leiding in brood- en banketbakken. Het bestuur van de ambachtsschool aan de Haagweg heeft door gebrek aan ruimte nog geen aanvang met deze opleiding kunnen maken. Indien de opleiding da: in de naaste toekomst niet wordt vcrw zenlijkt, dan bestaat er geen bezwaar tegen, dat de christelijke technische school het leerplan met het onderhavige vak uitbreidt. Leids jubileum Gouden receptie in zwart-wit T'OALS gistermiddag op de recep tie van de heer P. van der Pluym aan de Hogewoerd bleek, hebben tientallen studenten de afgelopen vijftig jaar „van geslacht op ge slacht" hun meubilair van deze thans gouden uitdrager betrokken. Temidden van een groot gezelschap receptiegangers verschenen plotse ling tientallen in jacket geklede stu- den, die vele spontane huldigingen aan de gouden jubilaris brachten. Eén hunner had een accordeon bij zich en spoedig zong de gehele recep tie het repertoire van moderne lied jes uit volle borst mee. Dat aan de techniek van de musiceren de student nog wel het een en ander ont brak, werd hij gewaar van een relatie de gouden uitdrager, die een lange ;iekcarrière in het warme hart van Amsterdam achter de rug had. studentikoze element gaf een wel bijzondere sfeer aan de receptie van deze Leidse zakenman, die over belang- telling gistermiddag niet te klagen had. Alle tweedehands meubelen in de bene- ïnzaal stonden vol met bloemstukken i een uitgezochte collectie andere ge- henken toonde aan, dat de heer P. van der Pluym een vaste en gewaardeerde plaat: i het Leidse leven inneemt. Nieuwe commissie verband met de benoeming van een wethouder heeft het college van i W. een nieuwe regeling getroffen de verdeling van zijn werkzaamhe den. De regeling houdt onder meer in, dat de zaken betreffende de remigings- ontsmettingsdienst aan een andere wethouder dan de wethouder van open- vd. Aai het gewenst is. dat de werkverde- van de vaste commissies uit de raad ;1 mogelijk m overeenstemming is iie van het college verdient het naar de mening van B. en W. aanbeveling het beheer van de reinigings- en lettingsdienst bijstand Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte sigaret! Meer vrijheid op reclamegebied i Leiden gebleken, lende verordening op het stadsschoon op verscheidene pun ten te wensen over laat. Zo is de redactie van sommige artikelen vrij onduidelijk, terwijl de voorschriften inzake reclame borden en dergelijke deie materie meer aan banden leggen dan in de praktijk nodig blijkt te lijn. In verband met drie en andere heiwaren meent het college, dat een nieuwe verordening op het stads schoon moet worden vastgesteld. In de ontwerpverordening wordt de mogelijkheid geopend bepaalde straten voor reclame vrij te geven. Deze bepa ling is opgenomen om verruiming van de vrijheid op reclamegebied te bevorde ren. Aangewezen kunnen bijvoorbeeld worden uitgesproken winkelstraten als de Haarlemmerstraat, waar men geneigd is minder zware eisen aan de reclame voering te stellen. Uitdrukkelijk is ech ter opgenomen, dat het college bij het aanwijzen van straten beperkende bepa lingen kan stellen. De nieuwe verordening houdt een ab soluut verbod in voor het aanhrengen van zogenaamde wisselende reclames, die meestal bestaan uit weinig fraaie borden, waarop van tijd tot tijd een ander re clamebiljet wordt geplakt. Daar men de mogelijkheid wenst Ie scheppen tot een snellere afhandeling van aanvragen om vergunning tot het aanbrengen van reclames is in de ver ordening niet meer zoals tot op heden het geval is voorgeschreven, dat in alle gevallen de Monumentencommissie wordt geraadpleegd. Leidse huisvrouwen hadden filmniiddag E LEIDSE AFDELING van de Ver- ing voor huisvrouwen hield gis teren in Het Gulden Vlies een filmmid- dag. verzorgd door de Calttx. Na een korte inleiding van de heer W. Bentinck werden enkele kleurenfilms vertoond. De eerste gaf de dames een beeld van wat er komt kijken voordat de olie boven de grond wordt gebracht. Onder vaak primitieve omstandigheden werkt een wetenschappelijke staf om te onderzoeken of in bepaalde aardlagen fossielen aanwezig zijn. De problemen die zich voordoen bij de aanleg van pijp leidingen en pompstations zijn legio. Door middel van een film over boringen in West-Australië konden de huisvrouwen zich van soortgelijke moeilijkheden op do hoogte stellen. Een volgende film liet iets zien van het leven der bijen. Van een ander genre, maar niet minder mooi, was een film over Noorwegen, waarin prachtige na tuuropnamen voorkwamen. Tenslotte gingen de dames met de heer Bentinck mee op een denkbeeldige reis door Afri ka. met als startpunt Kaapstad en als eindpunt het Krügerpark, dat werd be reikt via de diamant- en goudmijnen. DE Openbare kleuterschool in zuid-west Er is thans slechts één openbare kleu terschool in zuid-west. De school beschikt niet over een eigen gebouw en telt 146 leerlingen en vier leerkrachten. Twee klassen zijn gehuisvest in twee lokalen van de lagere school aan de Da Costa- straat en twee klassen in twee lokalen de lagere school aan de Telderskade. Men verwacht, dat het aantal kleuters op vrij korte termijn aanzienlijk zal stij- »n het verdient dan ook naar het in- van B. en W. aanbeveling in ge noemd stadsdeel een tweede openbare kleuterschool te stichten door afsplitsing de bestaande school. De tijdelijke huisvesting van de scholen kan voor lopig ongewijzigd blijven. Zie vervolg stadsnieuw» op pagina 4 SIEMENS en teH&i/LsLe. Zondag weer dienst in Leiden voor gerepatrieerden De Protestantse commissie voor gere patrieerden te Leiden meldde ons. dat op zondag 12 oktober in de aula van de Hervormde school aan de Boshuizerkade 's morgens om 11 uur een dienst voo repatrieerden wordt gehouden in sa werking met de Hervormde wijkgemeen- te Boshuizerwijk. De voorganger is A. W. Brink te Zeist, secretaris va: commissie pastorale zorg aan zelfstan dig gehuisveste gerepatrieerden vai Hervormde raad voor de herderlijke zorg. Hij is jaren op Java en Sumatra werkzaam geweest. Vele malen was hij geestelijk verzorger op schepen, die Ne derlanders uit Indonesië naar het vader land brachten. Afscheid prof. Banning in Leiden Naastenliefde is effectiever dan allerlei reglementen TN AANWEZIGHEID van een groot aantal belangstellenden, onder wie dr. F. Kleyn namens curatoren, prof. mr. J. E. Jonkers namens de rector magnificus, vele theologische en sociologische hoogleraren, en het bestuur van de theologische studentenfaculteit, heeft prof. dr. W. Banning, buitengewoon hoogleraar in de kerkelijke en wijsgerige sociologie aan de rijksuniversiteit te Leiden gistermiddag in het groot-auditorium als zodanig afscheid genomen. In zijn rede, die handelde over De bedreigde mens, beperkte prof. Banning zich tot het sociale aspect der bedreiging, en wel tot een enkel fragment hiervan, namelijk de periode van de rechten van de mens, die in 1948 werd ingeluid, toen de UNO deze rechten aan vaardde. Lelden kom TVE GEMEENTERAAD maandagmiddag twee uur ii bare vergadering tyjeen. De agenda vermeldt onder meer de vo gende punten: voorstel tot het vaststellen va ordening, houdende wijziging van di regelende de werkkring en de samenste ling van de vaste commissies uit de raa< benoeming van vier leden van de Com missie voor de reindgings- en ontsmet bingsdienst; benoeming van een lid van de Commis sie voor het onderwijs (vacature Drijber); benoeming van een lid van de Commis sie voor de sport- en jeugdzaken (vaca ture mr. J. Drijber); benoeming van een lid van de Verkeers- oommissie (vacature mr. J. Drijber): benoeming van vier leden en vai plaatsvervangende leden van de algemene raad van het rechtspersoonlijkheid bezit- Gistermiddag heeft professor dr. W. Banning afscheid genomen van de Leidse universiteit. Op een receptie, die door vele uni versitaire autoriteiten werd bij gewoond, kwam ook professor P. Minderaa de scheidende hoog leraar de hand drukken. Voor het eerst werden hier de rechten van het individu vastgelegd tegenover de gemeenschap, de staat, het rechtsbestel en de volkerengemeenschap, met daarin vervat de rechten van het Individu op maatschappelijke zekerheid, arbeid, vrije beroepskeuze, behoorlijke arbeidsvoor waarden, rust, vrije tijd, behoorlijke le vensstandaard en deelneming aan het culturele leven. Voor het eerst werden hiermee sociale grondrechten geformuleerd, werd de ar beid bij het recht betrokken, waar dit voorheen alleen betrekking had op het bezit en het kapitaal Heroriëntatie LEIDERDORP Bazaar Harmoniekapel De Leiderdorpse Harmoniekapel houdt op vrijdag 31 oktober en zaterdag 1 no vember aanstaande een bazaar voor hei aanschaffen van nieuwe uniformen. He. damescomité onder leiding van mevrouv Van Diepeningen heeft zich zeer be ij ver c om op deze bazaar zo goed mogelijk vooi de dag te komen. De plaats is: de oude chr.-oatsonaJe school aan de Hoofdstraat, deernegebouw prof. Banning groeten. van economische vraagstukken had be licht, wees hij erop, dat de periode vai nu zeer hoge eisen stelt. Hierbij geen pessimisme of optimisme doch een geloofs- realisme, zoals in het Wilhelmus wordt gesproken over een „obedaëren in dei gerechtigheid". Wij dienen ons in de grote vlucht die techniek en wetenschap hebben genomen, te hoeden voor dogma tisme, doch slechts de ongekende krachten van de mens als welden kend wezen voor ogen te houden. Een nieuwe wereld kan niet tot stand komen door middel van nieuwe wet ten en regelingen, doch slechts door onversaagde, lankmoedige liefde tot de medemens, die naar Gods beeld is geschapen. Na de oratie van prof. Banning sprak mejuffrouw Th. Barnard namens de theo logische studentenfaculteit, waarbij zij de wens uitsprak dat dit afscheid niet zal betekenen een volledig breken van het contact met prof. Banning, dat de Leidse i'drn'-n niet zouden kunnen missen, le theologische studenten bood w Barnard de scheidende hoog- •or grammofoonplaat aan Na afloop van de plechtigheid kwamen -elen in de receptiekame tend lichaam Gemeentelijke Gasvoorrie- ning Zuid-Holland; benoeming van drie leden van het be stuur van de Stichting Burgerij-fonds van Ledden uit de leden van de raad (aftre dend: de heren J. A. E. Aalders, J. G. Hagens en H. van Weizen) en van ze« leden buiten de leden van de raad; benoeming leden woonruimbecommisaie; vaststellen van heft getal wekelijkse les uren gedurende hetwelk met Ingang van 1 september 1968 aan de openbare «obolen voor gewoon, voortgezet gewoon en uit gebreid lgaer onderwijs, vakonderwijs zal worden gegeven; pre-advies op de verzoeken van het be stuur van de Vereniging voor lager on derwijs op Gereformeerde grondslag om medewerking voor de verbetering van de verlichting van de school voor g.l.o., Lust hoflaan 4. en voor het maken van een vaste kast in de personeels kamer ven deze school; pre-advies op de verzoeken vsn het be stuur van de stichting rooms-katholieke scholen om medewerking voor de verbete ring van de elektrische installatie ln de rit. jongensschool Os- en Paardenlaan 2 en voor het aanschaffen van nieuw meu bilair; voorstel Inzake de stichting van een tweede openbare kleuterschool in het zuidwestelijke stadsdeel; pre-advies op het verzoek vsn de Ver eniging voor christelijk nijverheidsonder wijs voor Leiden en omstreken om de uit breiding van heft leerplan van zijn te stichten lagere technische school met de vakken auto-motorherstellen, elektro techniek. metselen en stukadoren en brood- en banketbakken nodig te oor delen: verhuring van de winkel-woning Hooi gracht 6; voorstel inzake het aangaan van een overeenkomst met de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, waarbij de beta ling van rente en aflossing van een aan een spaarder te verstrekken geldlening onder verband van eerste hypotheek door de gemeente wordt gegarandeerd; voorstel inzake hert toekennen van sub sidie voor 1956 aan drie instellingen, die zich bezighouden met het uitzenden van kinderen naar gewondheids- en vakantie kolonies; vaststelling nieuwe verordening op heft stadsschoon; interpellatie de heer A. van Dijk Inzake de aanbesteding van de 221 woningen ln Leiden-noord. Indien u de krant eens niet uiocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. s avonds onze klachten- dienst bellen: telefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. Subsidie uitzending bleekneusjes

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3