Jlieutoe (tfimrant Washington gaat in op Chinees aanbod ESCORTEREN KONVOOIEN GESTAAKT Formosa: stilte die aan de storm voorafgaat Franse politie arresteert 21 F.L.N.-leiders Compromis voor kwestie Cyprus nu in zicht? Syrische vice-premier van VAR neemt ontslag Seawolf voer zestig dagen onder water Opleving in bouwvakken en metaalindustrie Waarom moesten de 37 verstekelingen terug? .•li! !l I DINSDAG 7 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- c Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11381 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhaslirb is 9' myo O*' >o ieoijc htMflm irnspsft" Plannen krijgen vaste vorm Zie pagina 3 DE AMERIKAANSE REGERING heeft besloten een eind te maken aan het escorteren van nationalistisch-Chinese bevoorradingsschepen haar de eilanden voor de Chinese kust, zo is in gezaghebbende kringen te Washington meegedeeld. De bevelen, die hiertoe aan de Zevende Vloot in de Straat van Formosa zullen worden gezonden, zijn gebaseerd op het 1 feit dat de communisten de beschieting van de eilanden hebben gestaakt. Zoals gemeld hebben de communisten besloten het artilleriebombardement te staken op voorwaarde dat de Amerikaanse schepen de nationalistische konvooien niet langer zouden begeleiden. In Washington werd duidelijk ge- Meld dat heslist géén einde wordt gemaakt aan het escorteren, om te Voldoen aan de voorwaarde van Pe king. In verhand hiermee wees men op de volgende punten: 1. Communistisch China is zes weken geleden begonnen met het voortdu rend beschieten van de kusteilanden en het kan ieder ogenblik een eind maken aan de spanning, door die be schieting te beëindigen, t. Het konvooieren door de Amerikaan se schepen is uitsluitend gebeurd in internationale wateren en geen enkel land heeft de Verenigde Staten te vertellen, hoe zij zich in de vrije wa teren hebben te gedragen. Men toonde zich in Washington opge lucht door het aanbod van Peking, maar is er zich terdege van bewust dat hei lanbod enige duidelijke diplomatiek- Eropagandistische aspecten behelst. D» ieuwe ontwikkeling zal ongetwijfeld worden besproken op de ambassadeurs- entie in Warschau, die vrijdag ordt hervat. nationalisten hebben vandaag van opzetting der beschieting gebruik akt pm voorraden over te brengen de kleinere eilanden van oy-groep. Op Klein-Quemoy w 4' de voorraden voor de burgerbevolking zeer geslonken, terwijl de garnizoenen op de eilandjes Tatan en Ertan er nog slechter aan toe waren. De nationalistische regering heeft de onverwachte wapenstilstand ove- Militaire training voor vrou- n en meisjes is in de landen van het nabije en verre oosten een steeds meer voorkomend verschijnsel. Deze foto is af komstig uit Peking. De oproep toe te treden tot de rode militaire eenheden en aldus het „Formosaanse invasie-gevaar" af te wenden, vindt gehoor hij arbeiders, boeren en studenten aldus wordt gezegd. rigens weinig enthousiast ontvangen. Sampson Sjen, een woordvoerder van de regering in Taipeh noemde de onverwachte wapenstilstand een diabolisch vredesoffensief en een stilte voor de storm. De bekendma king, zo zei hij, past in het klassieke patroon van het communistische ge konkel. Na 30 jaar ervaring weten de nationa listen dat elke grootscheepse militaire actie van de communisten gewoonlijk wordt voorafgegaan door een vredes offensief, dat de waakzaamheid en het moreel van de tegenstander beoogt te verzwakken en waardoor men verdeling wil zaaien tussen deze tegenstander en zijn-bondgenoten, aldus de woordvoerder Hij beschuldigde de communisten er van dat zij de nationalisten willen op stoken tegen de Amerikanen en de V S als leider van de vrije wereld willen verdrijven uit de Stille Oceaan. Hij drong er bij de Amerikaanse onderhandelaars in Warschau op aan, zich niet te laten misleiden en niet te geloven dat de Chi nese communisten nu plotseling vrede lievend zijn geworden. Sjen verklaarde dat de nationalisten, slechts uit zelfver- dediging, zullen blijven terugvuren. In een verklaring van het nationalis tische ministerie van defensie wordt ge zegd dat men er gisteren op Quemoy door het slechte weer met in geslaagd is een 17.000 ton metend landingsvaartuig volledig te lossen Het schip maakte deel uit van een konvooi dat het grootste is dat, sinds het begin van tische bombardement op Quemoy, eiland heeft bereikt. De Franse veiligheidspolitie heeft 21 leiders van de Algerijnse terroristen, on der wie vier die de vorige maand be trokken waren bij de aanslag op minis ter Soustelle, gearresteerd. Zij behoren tot een speciale groep van de FLN, die opereert in Parijs en omgeving. Gisteren werd in Parijs officieel mi gedeeld dat voor de spectaculaire at slag op Soustelle (15 september) al di pogingen waren gedaan om hem van h leven te beroven. De Algerijnse teri risten, die zijn gearresteerd, hebben t< gegeven een speciale opleiding te hebben ontvangen in sabotage-techniek en het plegen van aanslagen. Uit Algiers wordt inmiddels gemeld, dat het verzet van de rebellen daar is afgenomen sinds het referendum. De re bellen hebben volgens een mededeling van militaire zijde te kampen met een groot gebrek aan wapens. Ferhat Abbas, de leider van de „Vrije Algerijnse regering" is gisteren uit Kairo naar Tunesië vertrokken, waar hij be langrijke besprekingen zou voeren met de Tunesische autoriteiten. Zij zouden de voorbereidingen betreffen voor de bij eenkomst van het permanente secreta riaat van de conferentie van Tanger, die 14 oktober in Rabat begint. fn een oliecape gehuld en met een blinkende helm op rjjn hoofd, heeft gistermiddag minister-president dr. W. Drees in Eindhoven de eerste paal geheid voor het nieuwe hoofdgebouw van de technische hogeschool in de Lichtstad. Het was de eerste van de 107S palen, waarop het gebouw zal komen te rusten. pjE MOGELIJKHEID bestaat dat E' deze week een bevredigend compromis zal worden gevonden voor de kwestie Cyprus. Dit werd gistermiddag in Parijs meegedeeld na een vergadering van de N.A.V.O.- Moeilijke positie van Formosa in I.M.F. Nationalistisch China loopt da kans da vasta zetel in de bestuursraad van het nternationale Monetaire Fonds te ver- iezen, als het voorstel van president .Eisenhower, om de deelnemingsbedragen ,der landen te verhogen, wordt aangeno- j Het bedrag voor China werd. voor- e communisten het gehele vasteland j •overden. bepaald op 550 miljoen dol-i rvan China het laagst mogelijke' namelijk 100 000 dollar, gestort ft. Op het ogenblik moet een lid 25 an dit bedrag in goud of inwissel- valuta betalen en men meent, dat lorgesteld wordt de bedragen met 50 te verhogen. Men meent dat aanne- I van dit voorstel betekent, dat na zistisch China, hetwelk thans slechts ïosa bezit, automatisch de raad zai Toestand van Paus nu minder kritiek In de toestand van paus Pius XII is erbetering gekomen. Er is geen iprake meer van direct levensgevaar, hoe- irel de Paus nog uiterst zwak is. Het oorlichtingsbureau van het Vaticaan Makte vanmorgen bekend dat hij een ustige nacht heeft gehad. „Zijn toestand i bevredigend en de verbetering houdt an", zo werd gezegd. Verbeteringen Grootboek. Van 10 november tot en met 14 maart zal uit- van schilders, en stucadoors- irerkzaamheden aan het inwendige woningen gelden als het aanbrengen verbeteringen in de zin van de wet Groot boek Woningverbetering, waarvoor Uitbetaling kan worden verzocht va op het Grootboek gestorte gelden, dan wel ontheffing van de verplichte storting kan worden verkregen. Rem op Nassers plannen SABRI ASSALI, een van de twee Syrische vice-presidenten van de Verenigde Arabische Republiek, heeft gisteren zijn aftreden uit de regering bekendgemaakt. Tijdens de recente processen tegen politici in Irak werd hij ervan beschuldigd, met hen te hebben samengezworen om Syrië met Irak samen te smelten onder een bewind, dat tegen Nasser gekant zou zijn. Assali was de laat ste minister-president van Syrië, voordat dit land met Egypte de V.A.R. vormde. RMl7F'STIG DAGEN heeft de Amerikaanse 01* atoomonderzeeër Seawolf. verstoken PEJJvan elk contact met de buitenwereld, on der water gevaren, Gisterm.ddag om kwart voor vijf kwam het 9chlp voor New York boven water. De luiken gingen open en arie man l (tapten naar buiten. Zij ademden diep de s lucht in en lachten gelukidg. Geen Jwonder. want zij wisten het record van de atoomonderzeeër Skate van 31 dagen onder water ruimschoots te heDben ver- was gistermiddag bijna een plechtig ogenblik op het roerige water voor Long Island. Helikopters cirkelden in de luchi en verschillende scheepjes voeren op de plaats waar de Seawolf bovenkwam Zeven augustus was het vaartuig onder gedoken en had die zestig dagen in eer, straal van 200 mijl een afstand van 13.700 mijl afgelegd. Nauwelijks was de 116 koppen tellende bemanning op het dek geklommen of in de radiokamer was al een gelukwens van de bemanning van de Nautilus ontvangen, de Amerikaanse atoomonderzeeër, die onlangs onder de ijskap van de Noordpool doorvoer. De journalisten en fotografen aan boord van een reddingboot van de onderzee- dienst brachten de bemanning een spon tane hulde en de glunderende comman dant, Richard B. Laning. dankte hier har telijk voor. Volgens Assali heeft men een verkeerde voorstelling gegeven van documenten, die tijdens de processen in Irak zijn ge vonden. omdat geen onderscheid werd gemaakt tussen de gebeurtenissen voor en na de toetreding van Irak tot het Pact van Bagdad. Hij zou nu een com missie van deskundigen hebben ge vraagd de stukken nauwkeurig te bestu deren om de waarheid aan het licht te brengen. In Kalro heeft men laten doorschemeren, dat Nasser zijn getuigenis tegen Assali tijdens de Iraakse processen heeft wil len gebruiken als voorwendsel voor het verwijderen van deze staatsman, die de oude school van politici vertegen woordigt. Assali zou als een rem wer ken op Nassers hervormingsplannen voor Syrië. De verdeling van de verantwoordelijk heden in de twee gebieden var V.A.R. heeft tot dusver niet goed ge functioneerd. Nasser zou het plan heb ben een centraal kabinet in Kairo vestigen. Het zou verder de bedoeling zijn in elk gebied een raad van m ters te doen zetelen om de centrale richtlijnen van Kairo uit te voeren. Assali en vijf ministers zijn zaterdag naai Kairo gevlogen. De andere vice-presi dent voor Syrië, Akram Hou rand, was een paar dagen tevoren al ln de hoofd stad van de V.A.R. aangekomen. Prinses. Prins Otto van Habsburg, pre tendent van de Oostenrijkse troon en zijr gemalin Regina hebben gisteren bekend gemaakt dat zij een dochter hebben ge kregen, die Walburga Maria is genoemd. Indonesië zoekt nieuwe wegen voor export De directeur van de Indonesische be heersraad voor overgenomen Nederlandse ondernemingen, Amin TjoKrosuscno. is gisteren uit Djakarta naar Europa ver trokken om de mogelijkheid te bestuderen tot opening van kantoren in verschillen de Europese landen voor de afzet der pro- dukten van 500 Nederlandse landbouw ondernemingen. Hij moet de toestand dier ondernemin gen toelichten en de berichten tegenspre ken, dat er op de Europese markt geen Indonesische tabak meer zou verschijnen. Tabakshandelaren in Oost-Java hebben onlangs verklaard, dat met voorbijgaan van Nederland de tabakshandel te Ham burg en Bremen zou geschieden. De raad heeft een spoedcursus georga niseerd om Indonesische planters op te leiden. Prof. Tojib Hadlbnoto van de landbouwkundige faculteit schatte het tekort aan planters op 200. Hij deelde mede, dat slechts 60 van de 1400 kandi daten tot de cunsus waren toegelaten. 9 Het Indonesische leger heeft maan dag een deel van Zuid-Sumatra doen ont ruimen voor het houden van geheime militaire oefeningen. De bevolking is naar door de regering ingerichte onder komens overgebracht. 9 De centrale raad van de vakvereni ging van bankbedienden in Indonesië besloot bij de regering aan te dringen op nationalisatie van de Nederlandse ban- 9 Een woordvoerder van het Indone sische leger te Djakarta heeft medege deeld dat binnenkort alle scholen van nationalistische Chinezen ln Indonesië worden gesloten en door de regering overgenomen. Pokken op Boeton Op het eiland Boeton. ten zuiden van Celebes, heerst een pokkenepidemie, waardoor reeds tweeduizend personen zijn aangetast. IJlings worden geneesmiddelen ge- raad. In een communiqué dat werd uitgegeven na de vergadering werd gezegd dat de raad is bemoedigd door het besluit van de drie betrok ken landen Griekenland, Turkije en Engeland om de besprekingen woensdag voort te zetten. Een zegsman, die nauw bij de onder handelingen is betrokken, zei. de toe stand hoopvoller in te zien dan tot dus ver het geval was. Hij weigerde echter bijzonderheden te geven over hét com promis, dat zou kunnen worden bereikt. Dit compromis zou niet uitsluitend zijn gebaseerd op het deelgenootschapsplan van Engeland of op het voorstel van secretaris-generaal Paul Henri Spaak voor een rondetafelconferentie van de betrokken partijen. Michèl Melas, de Griekse permanente gedelegeerde bij de NAVO-raad, heeft op de zitting van gisteren het standpunt var zijn regering uiteengezet. Men vermoed de. dat Athene onaanvaardbare voor waarden aan een rondetafelconferentie zou verbinden. De toon van de woord voerders na de bijeenkomst ter op, dat de houding vai wat toeschietelijker VOLOP WERK IN DE LANDBOUW In het Westen iets meer werklozen ALS GEVOLG van een verdere opleving van de bedrijvigheid in de bouwnijverheid, een wat rui mere werkgelegenheid in de metaal industrie en vooral door het toe nemen van de werkzaamheden in de landbouw is de werkloosheid, zoals reeds uit de eerder gepubliceerde cijfers is gebleken, in september ge daald. Het aantal werkloze mannen nam af van 59.500 tot 54.600. Alleen in Noordholland en Zuid-Holland was van een lichte stijging sprake. De geregistreerde arbeidsreserve (de werklozen plus de werknemers, die op de aanvullende werken zijn geplaatst verminderde van 71.300 tot 63.600 Het cijfer van de geregistreerde ar beidsreserve. waarin de normale seizoen schommelingen niet zijn begrepen, ver toonde eveneens een daling namelijk van 98.000 tot 96.000 Belangrijk was ook dat in de maand september het aantal jonge werklo: met ruim 2200 daalde tot 3900. Hoei de plaatsing trager dan normaal verl bleek dat de van de scholen gekomen werkzoekenden bevredigend in het a beidsproces konden worden opgenome: De werkgelegenheid in de landbouw bereikte haar maximale omvang in aardappelen- en bietenoogst. Bovend hebben de suikerfabrieken in verb; met het grotere areaal suikerbieten hun eerste inleveringstermijn een week ver vroegd. De campagne aroeiders kwamen daardoor eerder in dienst dan normaal De opleving in de bouwnijverheid zette zich verder voort cn kwam voornamelijk tot uiting in een daling van de geregi- Wolkbreuk overvalt Zweedse koning in Italië Ondanks deze hoopvolle berichtei ren de spanningen op het eiland Britse militairen hebben gisteren in Ni cosia een Griekse Cyprioot doodgescho ten. nadat de Eoka een bomaanslag op hun auto pleegde. Bij een aanslag In Tsadha in het westen van het eiland, raakten vier Britten ge wond. waarvan één ernstig In de voornaamste steden is het uit gaansverbod nog van kracht en in Kar- mi. in het noorden, zijn 200 mensen aan gehouden. nadat een Britse militair zon dagavond ernstig gewond werd. Vrouwen en moeders van de gearres teerde Cyprioten zijn komen klagen over de ruwe behandeling, die de gevangenen zouden ondergaan. Als bewijs brachten zij met bloed bevlekte kledingstukken Sir Hugh Foot, de Britse gouverneur, heeft gisteren de Instelling van een com missie van drie bekendgemaakt, die de oprichting van afzonderlijke Griekse en Turkse gemeenteraden zal voorbereiden in plaatsen waar dit wenselijk wordt geacht. Om ophitsende uitzendingen vanuit Griekenland te voorkomen, is Engeland begonnen de uitzendingen van radio- Athene te storen. Koning Gustaaf Adolf van Zwedi zondag buiten Rome door een h< wolkbreuk overvallen. De koning moest tot aan zijn knieën door het water den, om hulp te halen voor leden van gevolg, die zich ln gevaar bevonden. Het vorstelijk gezelschap reed in twee auto's tijdens een hevige regen van Rome naar Braccdano, waar de koning deel neemt aan archeologische opgravingen. Toen de auto's langs een rivier reden, brak plotseling de dijk van de 6terk ge zwollen 6troom en stortte het water zich op de weg. De voorste wagen, waarin zich twee rees er ech-J leden van het koninklijk gezelschap en de Griekeneen Italiaanse chauffeur bevonden, werd meegesleurd en bleef tegen een boom du-j steken. De koning stapte onmiddellijk uit de tweede auto. die in een halve water tot stilstand was gekomenen de terug naar ondere wagens om hulp te halen. Drie jonge Italianen stelden zich beschikbaar en redden de inzittenden van de meegesleurde auto. waarin het water tot aan de ramen reikte. Verbod van hof van appèl zal worden genegeerd in Little Rock De schoolvereniging van particulieren in Little Rock is van plan de vier open bare middelbare scholen in de stad eind deze week of begin volgende week te openen, ondanks het verbod van de fede rale rechter. De scholen zouden geheel door particuliere bijdragen worden ge financierd Het federale hof van appèl te St. Louis heeft het verbod om de scho len op particuliere basis te heropenen voorlopig afgekondigd tot vijftien okto ber. wanneer de zaak opnieuw in be handeling zal worden genomen. Vragen van Kamerleden DE Tweede-Kamerleden mej. mr. J. J. Th. Ten Broccke Hoekstra (lib.) en mr. K. T. M. van Rijcke- voorsel (kath. v.) hebben de minister van justitie schriftelijk een aantal vragen gesteld over de zevenender tig verstekelingen, die verleden week met de Johan van Oldenbarne- veldt naar Indonesië zijn terugge zonden. Waarom, zo vragen zij heeft de rege ring deze verstekelingen, waarvan dertig Jonge mannen uit de Zuid-Molukken af komstig waren, naar Indonesië doen te rugkeren. Heeft de regering van de In donesische regering enige toezegging ver kregen. dat de verstekelingen bij aan komst in Indonesië geen gevaar voor leven of vrijheid te duchten hebben? Heeft de Indonesische dlploroa'ieke v tegenwoordiging verder blijk gegeven, vragen de kamerleden, dat de versteke lingen als Indonesiërs worden aangemerkt en heeft deze vertegenwoord.g ng ze In donesische paspoorten of andere reispa- pieren verstrekt? Zo neen, bestaat er dan wel zekerheid dat de versteko.ingen in Indonesië zullen worden toege.aten? Ook vragen de Kamerleden, wie van de teruggezondenen voor een beroep op po litiek asiel In aanmerking kwamen, In verband met het feit dat z(J gerekend moesten worden aanhangers van de repu bliek der Zuld-Molukken of van de In donesische verzelsregering te ztyn. De Kamerleden willen verder weten, of de permanente vreemdeliagenadvles- commissie over deze zaak is g.*noord. ai- vorens de regering het besluit lot uitwij zing of nlet-toelating nam. Ook vragen zij de minister Inlichtingen te verstrek ken over het tijdstip en de wijze, waarop aan de betrokkenen ls medegedeeld, dat zij naar Indonesië werden teruggezonden en hoeveel uren nadien ze vertrokken zijn. Ten slotte vragen ze de minister, of dr berichten over een hongerstaking op d< Kruisberg naar aanleiding van de moei Itjkheden tussen een der verstekelingen en een Wachtmeester op waarheid berui ten. rde arbeidsreserve in de burgen lijke- en utiliteitsbouw. genbouw nam de geregistreerde arbeids reserve af. In de metaalnijverheid hebben de werk gevers iets van hun afwachtende hou ding laten varen. In verschillende geval len gaat men weer over tot het aanne men van personeel. De textielnijverheid gaf eveneens een opleving te zien en ook in deze branche daalde dc geregistreerde arbeidsreserve. De seizoenwerkloosheid heeft met haar 3000 een jaarminimum bereikt. De categorie minder-gcschikten nam enigszins toe als gevolg van een stren gere selectie bij het i Actie tegen Nederlandse drukkerijen Het tweede groot-Indcnesische druk kerscongres te Salatiga eist dat alle bui tenlandse drukkerijen binnen de kortst mogelijke tijd gesloten zullen worden. Drie ministers en hoge burgerlijke en militaire autoriteiten nemen aan de con- ferentie deel. alsmede drie waarnemer» uit Japan. De minister van voorlichting Sudibjo zeide. dat reeds overgenomen Nederlandse bedrijven niet in Nederland se handen zullen terugkeren Opvolger tvas al geen haar beter Gisteren is voor de officier van Justitie te Zwolle geleid de 52-jarige H. van de K.. houder van een administratiekantoor te Zwolle, die ervan wordt verdacht zich gedurende drie jaren gelden hebben toe geëigend van ongeveer zestig cliënten, hoofdzakelijk schippers, in totaal onge veer 15.000. Aan het licht kwam dat Van d« K. ge regeld gelden gerestitueerd kreeg van de belasting, welke gelden hU aan zijn cliën ten had moeten uitkeren. Vaak keerde Van de K. van de gerestitueerde bedra gen slechts een gedeelte uit en enkele honderden guldens eigende hij zich toe. Had hij geen machtiging dan schreef hij haar zelf, waarmede hij zich schuldig maakte aan valsheid in geschriften. Kort na de oorlog nam Van de K. het administratiekantoor over van de admi nistrateur S., die zijn werkzaamheden moest staken wegen»onregelmatig heden. Ook toen waren voornamelijk schippers het slachtoffer. De Schelde verwacht gelijkblijvend resultaat De N.V. Koninklijke Mij. de Schelde meldt, dat over de eerste 8 maanden de resultaten over afgesloten orders bevre digend waren. AfgeJeverd werden 1 mo torschip van 24.600 dwt. en 2 motorvracht schepen van 14.500 dwt., 2 Schelde-Sulzcr- motoren van 7800 apk., tandwielkasten. 1 complete scheepsmachine-installatie met 13.750 apk. normaal vermogen en kleinere opdrachten. Door dee ituatie op de zee- vrachtenmarkt konden geen opdrachten voor nieuwe schepen worden verkregen, doch wel zijn orders ontvangen voor 1 hogedruk landketelstoominstallatiic, 1 Schelde-Sulzer scheepedieselmotor, tand wielkasten, reservedelen. De portefeuille waarborgt een bezetting tot begin 1961. Verwacht wordt dat de resultaten de zelfde zullen zijn al» in 1957. Uit de koers geraakt Een agent van politie gtond wel even vreemd te kijken toen de chauffeur van een vrachtauto hem vroeg de weg te wij zen naar de sodafabrieken te Delft. Toen hij zijn verbazing te boven was, werd de vrachtbrief eens geraadpleegd waar na tuurlijk op stond sodafabrieken Delfzijl. Hij w»« morgens vroeg uit Winterswijk tijdig bij de soda- •ertrokken fabrieken te zijn. Een wel w Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking met mV»m enige regen. Matige, later nu en dan krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen Zuid en Went. Over het algemeen weinig wjL verandering in temperatuur. (Opgemaakt c 1 11.16 uur). Woensdag 8 oktober: zon op 6.51 uur, nder 18.04 uur. Maan op 1.03 uur, onder 15.41 uur. Op zondag 12 oktober nieuwe HET WEER fN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ïi VNW «indam WNW 1 «ladttU ZZW 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1