Onze bejaarden? S UIT HET LEVEN GEGREPEN. Hoe redden zij zich WYBERT Waarom geen televisie op maandagavonden? Wjsvm 7 MAANDAG 6 OKTOBER 1958 EÊN MINUUT OVER NEGEN één minuut over tien één minuut over twee maakt het enig verschil in het leven van een „gepensioneerde" hoe laat of het is In het leven van menigeen is een ogenblik gekomen dat er dankwoorden tot hem wer den gesproken, woorden vol waardering over het met zoveel trouw verrichte werk. Misschien werd een „geschenk onder couvert" overhandigd en werd een gemakkelijke stoel aangeboden namens de collega's een ogenblik waaraan je lang kunt blijven terug denken in de tijd daarna. Een gepensioneerde heeft immers „de tijd", het jachtige leven heeft hem aan de kant gezet, hij is uitgerangeerd en wat erger is: hij voelt zich ook uitgerangeerd „Je kunt nu je hohhies uitleven I" zegt men dan en vergeet dat de meeste hobbies geld kosten. Meer geld dan de man die juist de grootste loonsverlaging van zijn leven heeft moeten ondergaan, kan op brengen In de serie „Uit het leven gegrepen", wordt ditmaal voor u de gepensioneerde" getekend en dan in hoofdzaak de man-met een minimum en het echtpaar dat moet rondkomen met de 127 gulden wettelijk ouderdomspensioen. Hoe komen ze rond Hebben ze nog een appeltje voor de dorst Of komen ze misschien niet rond TJEK7JK ME MAAR MENEER, van onder tot boven. Zie ik er -"-J nog niet knapjes uit? En ik ben toch maar helemaal alleen Elke ochtend sta ik om half acht op, ga me dan eerst scheren, een kopje thee zetten, een boterhammetje eten en m'n huisje opruimen. Daarna aardappels schillen, groente schoonmaken en naar de slager om een speklapje. Nou, dan is het half elf. Dan zet ik een bakje koffie en als dat ook naar binnen is, kuier ik naar de visafslag of naar de haven, om te kijken of er geen logger in aantocht is. Daar zie je trouwens altijd wat. En je hoort van die en gene eens wat. Op z'n manier draait de dag beter dan wanneer je van 's ochtends tot 's avonds in huis zit maar gebruikt om hem in de hand te laten balanceren. Het tempo van deze man is, ondanks zijn lange grijze haren, die onder het bruine hoedje uitwapperen, nog knap driftig. Als we hem staande houden kijkt hij een moment wat ver schrikt op. Blijkbaar liep hij in gedachten Even een informatief babbeltje over de route die we moeten volgen, dan een paar woorden over het weer en zo belan den we opnieuw ongemerkt in de sfeer van de A.O.W. 't Is veel te jveinig meneer. Ik ben maar alleen meer en woon bij m'n schoon zoon in voor 15 in de week, dus zeg maar Zij vertelden het ons op een bankje, in een rusthuis, of zo maar langs de weg Ziedaar de spontane reactie van eer Scheveningse visserman, die de zever kruisjes al was gepasseerd en dus ter stond bij het in werkingtreden van dt Algem. Ouderdomswet (A.O.W.) in de termen viel voor een maandelijkse uit- j kering. Om die A.O.W. ,was het ons melijk begonnen. We wilden eens hoe onze medemensen, drie „staatspen sioen" hebben, daar nu zo goed en zo kwaad als het gaat mee rondscharrelen. Dus verrasten we die oude visser met een sigaar, streken naast hem op z'n l bankje en lieten hem verder praten: Ja meneer, ik doe letterlijk alles zqlf. Ik was m'n eigen kleren, strijk overhemden, lap de ramen en boen de kleine steentjes voor m'n huisje. En als de schoonmaak in het land is wens ik 'nog voor geen enkel vrouwmens onder te doen. Nee, ik heb 91 te verteren, want ik had een rentekaart van de Raad van Arbeid en die komt nou net van pas. Die zegel tjesplakkerij geeft me iedere maand toch altijd nog 13. Zodoende kan ik er ongeveer van komen. Ik ben m'n leven lang vrijgezel geweest, heb een eigen woninkje kunnen oversparen en heb ook nog een paar centjes aohter de hand. Wel niet zovéél, maar als er eens wat extra's nodig is, kan ik dat spaarpotje aanspre- j ken. Dan hoeft u niet naar de Gemeente lijke Dienst van Sociale Belangen toe. Gelukkig niet. M'n kleren koop ik zelf, voor m'n kolen zorg ik zelf, kortom ik hoef de gemeenschap niet lastig te vallen. Zoiets is niets voor mij. Dan maar géén rokertje en géén versnapering. Alles liever dan dat ik m'n hand op moet hou- Met zijn tanige vingers schuift hij hier na de zwarte pet wat naar achteren, kijkt me door z'n springerige wenkbrauwen' recht in de ogen, knikt me even zelfver zekerd toe en wendt vervolgens het ver weerde gezicht een ogenblik van me af. om zich met de nodige discretie van het ibruine vocht te ontdoen, dat ontstaat wanneer men op tabak kauwt. Ja, zo ben ik nu eenmaal, gaat hU verder. En een mens kan o zo moei lijk zich zelf veranderen, 't Is, geloof Ik. ook maar beter, dat ik dat maar niet probeer. Want ik denk zo wel eens, dat de wereld er heel wat gezon der aan toe zou zijn, als de mensen wat minder op de heb waren. Dat bent u toch zeker met me eens? Moet u dat daar weer eens zien! Die probeert met z'n brommer de ander nog gauw voorbij te komen. Toe maar jongens, druk je naaste maar opzij. Als ik er maar kom. Ik red me wel En u hebt ook een A.O.W.-uritkering, vragen we de metgezel, waarmee de oude vissersman in druk gesprek was toen we hem stoorden. Ja, natuurlijk. Of geeft u me nog geen vijfenzestig? 'k Ben er intussen al tevenbig, hoewel ik me amper vijftig voel. De persoon in kwestie zet zijn gleuf- hoed even af om te laten zien dat hij nog dik in zijn haar zit en schommelt flink met zijn benen teneinde ons aan te tonen hoe lenig hij nog is. We i Wet allemaal grif aan, want zijn gezicht is nog rond en gevuld en draagt en frisse tint, terwijl de ogen achter de dikke uilebril nog vol levenslust tin telen. Maar nou denkt u toch hoop ik niet. dat ik samen met m'n vrouw van die 127 in de maand kan leven. Nee, dan ik niet zoveel captie hebben. Ik heb eigenlijk die hele A.O.W. niet nodig Maar ik pak ze natuurlijk wel aan. want de heren van de belastingen hebben me ook nooit ontzien. Ook op de logger gevaren? De heb getimmerd, jaren lang. Toen werd ik bouwer. Ik bouwde huizen en ik verkocht ze. En daar heb ik wat van overgehouden- Ik heb acht kinderen groot gebracht en ik kan nu wel elke week 127 verteren. Maakt u zich dus over mij geen zorgen. Ik red me wel een buitenweg, die naar een grote voert, loopt een bejaarde man met een wandelstok bij zich, die hij alleen wonen op het ogenblik 8 ln de week Toen we erin kwamen deed dat huisji 4Vz. En het leven is tegenwoordig toch al zo duur.... Hou stil, ik krijg nog ƒ18 in de vier weken extra voor m'n vi Die heeft suikerziekte en mag niet alles eten. Jammer, erg jammer, 'k Heb twee krukken voor haar gekocht. Daar strom pelt ze nou mee door de kamer. Al vier jaar lang. Ze kan niets meer doen. Ik zorg voor de hele boel. Ik haal bood schappen, ik maak het eten klaar, not ja, en zo draaien we maar door. Als ik nou maar een tientje méér had in de maand. Dan zou het wel gaan. Voor sigaartje. En een rol pepermunt. Het le ven is tegenwoordig zo mirakels kostbaar. Hebt u al brandstoffen voor de winter ingeslagen? Nee, nog niet. Ik heb wel koleq besteld Dat hakt er vandaag de dag ook in. 't Is maar goed, dat ik die niet hoef te betalen We kregen er 120 voor van Sociale Be langen. En voor kleren zorgen die ook. Ja, dat moet wel, hè. Anders was er helemaal geen doen aan. Straks ben ik weer aan beurt voor een lekker warm jekkertje. Hebt u kinderen? 'k Heb er vijf. Allemaal getrouwd. 60 per maand. Die moeten eerst van die 78 af. En dan iedere maand 3,95 voor het ziekenfonds, 1 voor de kapper en 7 voor nieuwe zolen en hakkenIk loop nu eenmaal veel. Nou, dan hou ik op z'n hoogst twee rijksdaalders over. Daar moet ik dertig dagen van doen. Soms een en dertig. Ik kan nog niet eens elke dag een ijsje kopen. En als je er veel op uit trekt moet een mens z'n keel toch eens vochtig kunnen maken. Roken mag ik niet van de dokter. Ge lukkig maar dat me dat verboden is. Al verlang ik er soms nog wel eens erg naar. Maar ik heb een te lage bloeddruk. Daar kan ik heel oud mee worden, heeft de dokter me gezegd, als ik maar niet rook. Nou, dan laat je het. U hebt dus geen enkele andere bron inkomsten, behalve die 78 A.O.W.? Hebt u geen pensioentje of zo? Van wie meneer? Ik heb m'n leven lang geploeterd en m'n baas ryk gemaakt, totdat hy door de Duitsers naar Buclienwald werd getranspor teerd. HU kwam nooit meer terug. De fabriek ging op de fles. En Piet stond overal naast. Werken ging niet meer. Tot overmaat van ramp kwam m'n vrouw kort na de oorlog te overiyden. Toen trok Piet by zUn kinderen in. En daarmee zat hU op de schopstoel. HU verhuisde van de ene jongen naar de andere. Het was overal hetzelfde. Daarom ging ik ten slotte naar mijn enige dochter. Altyd een aardige meld geweest. Is ze trouwens nog. Maar die vent van 'haar... Die gunt me hel licht in dc ogen niet. Ik heb al een paar keer geprobeerd In een verzor gingshuis van de gemeente onderdak te krUgen. Maar 't gaf allemaal niets. Zo'n wachtlijst meneer. A.O.W.? Nooit van gehoord A.O.W.? A.O.W.?. zegt een oud manne tje vol verbazing, wanneer we zijn aan dacht afleiden van het kaaswinkeltje, waar hij juist binnen wilde stappen. Nooit van gehoord meneer. Wat bedoelt u eigen lijk? Bent u soms van de belastingen? O, of ik van Drees trek? Nou. reken maar. M'n vrouw en ik hebben samen 127 in Je maand. En verder bijsteun van Maat schappelijk Hulpbetoon, of Sociale Belan gen. zoals ze nou zeggen. We moeten van 160 leven. Och, het blijft natuurlijk al tijd scharrelen. Maar dat heb ik van jongsafaan moeten doen. Ik heb in hel zand gezeten, en in de stenen. We ver- „Nee, van die 78 hoef ik ge lukkig niet te leven. Ik heb gelukkig nog wat achter het handje Hoe kan dat nou meneer? Die heb ben zelf de handen vol. De oudste is nu. laat eens kyken, ja die is al zestig. Ik ben met mei zevenenzeventig geweest. Ja, ik was er vroeg by Ik heb één jongen die grof geld verdient. Die is op de grote vaart. Maar ik heb hem al in geen twaalf jaar gezien. Onlangs kreeg ik nog een brief van hem uit Aden. Schryven doet hU nog wel eens een enkele keer. Kom. ik ga een hompje kaas halen. Je inoet je geld kunnen „beheer8en,, Nee, ik ben nog geen vijf en zes tig. Aan mijn lijf geen A.O.W. Tegen dat het zover is zal ik wel zorgen dat ik niemand nodig heb. Wat ik doe voor de kost? Ik sta op de markt en handel in ouwe romrpel: fietsen, kindersteppen, brommers, ledikanten en al zulk soort spullen meer. En als er geen markt is doe ik verschillende reparaties. Dan komt er één met een kinderwagen, andere keer is er iemand, die met z'n gaskomfoor zit te tobben. Maar Japie weet ook, hoe hij met de dubbeltjes om moet gaan. Want die worden weer duur. Kijk, zo'n paar rooie lappen heb ik altijd in m'n zak Als je in de handel zit moet je nou eenmaal uit de voeten kunnen Je moet je geld kunnen „be heersen". Maar dat heeft die man, die daar op dat kamertje van me heeft gezeten, nog nooit gekund. Hij was maar alleen en had met zijn bijsteun van Sociale Belangen f 125 in de maand. Dan kreeg hij van de kerk nog een tientje in de week. En nog zat hij na de vijftiende steevast op de matten. Wel honderd keer heb ik tegen hem gezegd „Bertus, dat moet je anders doen" Want dan wou hij bij me lenen En het was wel een eerlijke vent, maar hij was veel te vlot met zijn A O W en wat er verder bijkwam Als hU 's ochtends opstond en zijn baard ver wijderd had - want hij was keurig op z'n lichaam en netjes op z'n kleren ging hij naar de cafetaria, dronk daar een kop thee, at een paar belegde broodjes en was dan om half elf terug voor de koffie. Soms dronk hij zes, zeven koppen achter elkaar. Om twaalf uur of half een ging hij eten in de cafetaria, en 's avonds de derde keer. Ja. maar dén gaat het hard. Waarom haalde hij geen broodji bij de bakker en een stukje worst bi de slager? Dat doe ik ook altijd. Hij gaf voor dat lieve kamertje maar een tientje in de week. Dan had hij toch nog f 125 in de maand om van te leven, licht betaalde ik. En de krant betaalde ik ook. En als ik soep at of een andere warme hap en er bleef over, dan kreeg hij dat ook nog van me. Maar er geen bijhalen aan. Op het laatst de maand liep hij al z'n kennissen af voor een beetje eten. En dan rookte hij geen sigaretten meer. Maar een 'k Heb hem zelfs m ij n pijp nog ge- Uw pijp geleend? Ja, wat moest ik. Hij was de zij: kwijt en ging toen zijn tabak in e stukje krant zitten rollen. Ik dacht dat ik stikteEn nu vond ik de vorige week dit briefje op de tafel. Lees n Hij zag er geen gat meer in en vertrok met de noorderzon. Nou is hij bij familie in Haarlem of Amsterdam om op zo'n manier z'n achterstand in te lopen. Want hij komt terug schrijft hij en hij zal zorgen, dat ik geen cent aan hem tekort kom. Wat deed hij vroeger? Hij is een oude vrijgezel en werkte bij de paters in Limburg. Hij heeft ook het hotelbedrijf gezeten. Weet u wat hij goed kan? Brieven schrijven. Als het slecht weer was schreef hij aan al zijn broers en zusters. En hij deed het vaak voor mensen hier #uit de buurt ,die moeilijk hup woorden op het papier kunnen zetten. Daarmee verdien de hij dan ook nog wel eens wat. En au is Bertus foetsie In het rusthuis Hoe ik het hier in het rusthuis heb? Prima, 't Gaat uit van de Hervormde Kerk en ik betaal f65 per maand. Dan hou ik nog f 13 over voor het zieken fonds, kleren, schoeisel e.d. Dat is na tuurlijk niet veel, maar ik zit nu al ar in dat tehuis en ik heb nog nooit stukje kleren hoeven te kopen. Daar had ik genoeg voor gezorgd. Vroeger was ik voorman. M'n vrouw al lang dood. 'k Heb drie kiriöeren. Die hebben het niet breed, maar het gaat. Ik ben zelf ook tevreden. Roken doe ik niet, naar bier verlang ik nooit het pruimen is er ook al niet meer bij. Ik wandel veel en maak graag een praatje. Voelt u zich in zo'n rusthuis niet min of meer gebonden? Helemaal niet. Om 8 uur 's ochtends aan we allemaal gelyk aan tafel, daar- a moeten de mannen aardappelen schillen en de vrouwen groente schoon maken. Nou, dan zijn we klaar en kun- we gaan en staan waar we willen Om 12 uur 's middags eten we warm m half 6 is er een broodmaaltijd, is elke dag hetzelfde, 's Avonds om bini dat •ind ik een mooie tijd. Is •erjaardag in de familie, dan mag je en uur later thuis komen. En je mag ook de hele nacht wegblijven, als je maar van tevoren tegen de directeur zegt waar je uithangt. Nogmaals, ik heb niets te klagen en hoop dat het zo blijft. Boekjes voor een dubbeltje En hoe gaat het met u?, zo vragen wij in een klein maar goed onderhou den huisje in het hartje van de stad, wij zijn binnengestapt, man. vroeger kapper van be roep, is 77 jaar, zijn vroy.w, destijds kokkin bij respect, minister Thorbecke, Hilversum enige tijd uit de luclit Om 13 minuten over een zaterdag middag zijn de beide zenders Hilversum uitgevallen, doordat een hoofdzekering van de gelijkspanning in de PTT-radio- kamer in Hilversum het begaf. De be zitters van radiotoestellen kregen tien minuten later weer geluid: voor de aan geslotenen op de draadomroep duurde de stilte ongeveer twintig minuten. In gevallen als deze is voor de toe toestellen namelijk een reserveweg mo gelijk, die voor de draadomroep ont breekt. De aangeslotenen op de draad omroep moesten daarom wachten tot een nieuwe hoofdzekering was aange- In 't zilver „In 't zilver" heet een nieuwe radio- rubriek van" de NCRV. die vrijdagsoch tends om de 14 dagen de ether ingaat en bedoeld is voor bejaarde luisteraars. Ir tegenstelling tot enkele andere omroe pen had de NCRV nog niet zo'n program ma. Mej. mr. J. J. Boer, sinds de oorlog werkzaam op sociaal-pedagogisch ter rein, is redactrice van deze rubriek en brengt die ook voor de microfoon. „Deze veertiendaagse uitzendingen hebben de bedoeling, een ontspannend ge sprek te zijn met oudere luisteraars, die niet alleen in het verleden zijn met her inneringen, maar ook in het heden den ken en (met een blik op de toekomst) nog een taak hebben." merkt mejuffrouw Boer op. Op verschillende manieren zal worden getracht oudere luisteraars op psycho- logisch-verantwoorde wijze te helpen bij vrijetijdsbesteding. Daarom zullen mu ziekbeoefening en handenarbeid ook een ruime plaats krijgen in de rubriek, die op vrijdagochtend a.s. om 11.30 uur voor het eerst wordt uitgezonden. Bij guur weer kunt U verkoudheid 1 voorkomen met Gas bij Hoek van Holland gevonden Ten zuidwesten van Hoek van Holland is zaterdag op vier plaatsen een gasader aangeboord, drie een capaciteit heeft var 30 tot 50 kub. meter per uur. De borin gen werden verricht op diepten van 2( tot 25 meter. De ader zou onder een druk staan van 4 tot 5 atmosfeer, aldus het Rotterdamse grondbedrijf J. Z. Lierop. Voor deze onderneming betekenden de boringen een succes, nadat zij reeds enige tijd voor eigen risico aan de westelijke kust had gewerkt. Het methaangas zou zowel voor huis houdelijk als voor industrieel gebruik geschikt zijn. Van deskundige zijde wordt at een capaciteit van 50 kubieke er uur bijzonder hoog ls. TA, DAT HADDEN we wel verwacht: vragen over het verwisselen van de tele visieavonden! Waarom geen uitzendingen meer op maandag en wel op vrijdag avonden? We hebben er al iets over gezegd: om technische redenen. Maar verschillende lezers willrn het naadje van de kous weten en hebben ook wat tegen op die vrijdagavond in vele gezinnen de wekelijkse „badavond". „Als we toch één avond van televisie verstoken moeten blijven, dan lictst op vrijdag", schrijft een lezeres, „is daar nu niets meer aan te doen en wordt met de mening van de kijkers helemaal geen rekening gehouden? We betalen toch zeker kijk geld Laten we vooropstellen, dat in tele visiekringen wel degelijk rekening wordt gehouden met de wensen van de kijkers, die deze gewoonlijk wel duidelijk weten te maken in briefjes naar de omroep organisaties.... maar dan moet er ook een mogelijkheid zijn, die wensen inder daad te vervullen. Dat enige op i minister Beelaerts een jaar jonger. Samen 'rouw weer f127 A.O.W Sociale Belangen. Ze per week, krijgen ook n zo nodig kleding Blokland, is hebben man en v f27.80 var f5.10 f120 kolengeld de gemeente. Onder de tafel ligt een hondje. Valt de fiscus u daarvoor ook nog lastig? Reken maar, zegt zijn baas. Als zo'n beestje voor je plezier hebt kom onder die belasting niet uit. Een erenigmg betaalt ze echter voor me. Kunt u rondkomen? 'tMoet wel. zegt het mannetje, aarna z'n vrouw erop laat volgen, dat ij niets tekort komt en maar tevreden ioet zijn met wat hij heeft. Dan gaat de man rekenen: f4 gas i de twee maanden: over dezelfde pe- ode f 5 a f6 lichtziekenfonds f 4 per maand: de krant f0.60 per week. Hou maar op hoor, zegt het vrouw tje. Je hebt zelfs nog een sigaartje en je kunt voor mij ook nog boekjes kopen ior een dubbeltje, want ik lees zo aag Boekjes van een dubbeltje? Ja, die brengt hij voor me mee van de markt Allemaal mooie verhalen kerkbode teger. Als ik de krt de altijd rieden Mijn man de straat op Hij doet alle bondschappen. En dinsdags sen toe altijd samen Schuld hebben gelukkig niet. En verder ga ik zon dags tweemaal naar de kerk. En ook ga k één keer in de week 's avonds naar de bijbellezing. Dat vind ik prachtig. Net als de morgenwijding en de dag sluiting voor de radio. Want we gaan bed. Hoe langer je op bed ligl hoe korter je leeft attent maken dat zij geen televisie op zondag nodig hebben en dus liever de maandagavond zouden behouden is heel begrijpelijk, evenals de bezwaren tegen de vrijdag als zijnde „de badavond". Maar laten we de zaken zuiver stel len. Ten eerste staat er tegenover het aantal protestants-christelijke toestelbe- zitters dat anders wil. een vele malen grotere volksgroep, die het van harte toejuicht als de zondagavond ook tele visie-uitzendingen biedt. En wat het inschakelen van de vrijdag betreft, dat is uitsluitend een technische kwestie. Wanneer straks met ingang van 1 april er meer zendtijd beschikbaar komt, betekent dat ook: meer program ma's voorbereiden. En vergeet u vooral niet, dat de voorbereiding van program ma's samengaat met vele repetities, met decorbouw enhet afbreken en op ruimen van decors, attributen e.d. Het ziet er naar uit. dat de zondag avond door alle omroepverenigingen zal worden gebruikt voor studio-uitzendin gen van behoorlijk gehalte, of het nu ernst of amusement zal zijn. niet zo best mogelijk om 's maandags af te breken, op te bouwen er repeteren. Temeer, omdat dc kleine studio dan weer in orde moet worden gebracht voor het kinderprogramma dat op maandagmiddag de lucht ingaat, ter wijl de derde studio voor repetitii schikbaar moet blijven. De vrijdagavond daarentegen zal namelijk gebruikt worden voor het uit zenden van films en telerecording, dat vergt minder voorbereiding na de to neelavond, die op donderdag wordt ge steld. Zo althans wordt het ons van NTS- zijde medegedeeld. Maar laten we ons toch niet al te opwinden over televisie-avonden ji nee. Vergeet u niet. dat over enige jaren we niet alleen dagelijks televisie-avonden zullen hebben, maar wie weet ook mid daguitzendingen en misschien, zoals nu al in een deel van ons land het geval is, Commentaar Raak en mis Het KRO-televisieprogramma hitip terdagavond aan elkaar van „raak mis". Raak was het optreden van terecht al zo jong beroemde Ierse zange res-harpiste Mary O'Hara, die het hart van vele muziekliefhebbers met haar fijne kunst in verrukking zal hebben ge bracht. Raak was ook de grondige ver betering. die de quiz „Toerja-Toernee" heeft ondergaan: er zit nu tenminste Hjt in en het gaat reëler toe met de prijstoe kenning, die niet meer afhangt va applausduur, hetgeen altijd een hachelijk gedoe is. Jan Blaaser redt het wel, v( als hij het programma zo r{jk gegarn mag uitvoeren. tar mis was het ten enenmale met het kolderbtyspel van Emile Lopez ei tan de Cler, die toch maar beter hui ■adiostrips kunnen blijven schrijven. Hlei rn daar was er nog wel een geestig? vondst, maar dc teksten zijn te plat en te mbenullig. Ook moet men Corrie Brok en maar laten zingen: een actrice is ze bepaald niet. s was ten slotte eigenlijk ook het detectivespel van Willy Corsari, omdat te ingewikkeld werd en te tveinip boeide, ook al was er aan de opvoering heel wat ten koste gelegd De „clou" kwam nauwelijks uit de verf. „Rijk hebben we het niet, maar we zetten de tering naar de nering. Dan krijg je nooit geen schulden keuze uit binnen- en buitenlandse pro gramma's voor iedereen. En wat wilt U dén? Altijd alles zien? Dat is dan toch onmogelijk. Ook nu ls het niet zo. dat U bepaald Iedere tele visie-uitzending moet bekijken en dat u „dus" in uw huishoudelijke gang van zaken wordt gestoord „omdat" er tele visie isl Waarom zoudt u uw wekelijkse badavond niet aanhouden, televisie of niet? U luistert toch ook niet raak of mis naar ieder radioprogramma dat over over beide zenders de lucht Ingaat afge zien nog van wat u aan buitenlandse radio-uitzendingen kunt opvangen? Neen, daar denkt u niet over. I kiest, wat o bevalt. Zo moet u ook met uw televisie toestel leren omgaan. Hebt u bezwaar tegen uitzendingen op bepaalde avonden. niemand dwingt u dan toch, er naar te kijken? Kijkgeld betalen betekent echt niet: verplicht te zijn om naar élles te kijken. Trouwens. we wezen u er al eerder op: daarvoor zijn de televisieprogramma's ook niet. Die bieden wel degelijk keuze. Alleen omdat het medium nog zo nieuw is en velen die een toestel hebben op korte tijden slechts één programma kunnen op vangen. lijkt het maar, alsof u niets moet missen, maar heus, zo is het wer kelijk niet. Conferentie München Op 13 oktober komt de VPRO-televisie met een programma, dat aandacht be steedt aan het feit, dat ongeveer 20 jaar geleden de beruchte conferentie van München werd „geboren". Deze confe rentie, zo tekent de VPRO hierbij aan, werd gevoerd tussen Chamberlain, Da- ladier, Hitler en Mussolini en leidde tot de bezetting van Sudetenland door Hitier. vanavond Het hoorspel dat de NCRV om 8.30 uur uitzendt hebben we al voor u be sproken: het is het eerste deel van „Post Palm-Beach antwoordt niet" door Henk van der Meyden en Anthonie van Troye. Om 10.15 uur bespreekt Klaas Bartlema in de nieuwe serie „Plagiaat of niet?" werken van Bach. Om 10.45 uur: avondoverdenking. Om 8.30 uur komt de VARA na wat vrolijke muziek met de eerste aflevering van „Artistencalé", een nieuw vervolg programma van Annie M. G. Schmidt en Wim lbo. Om 9 uur weer Etherforum en om 10.30 uur een planorecital door Leonard Pennario met werken van Scar latti, Brahms, Chopin e.a. vanavond 0 Op het beeldscherm zien we van avond om 9 uur in de VARA-uitzending .Pension Hommeles" weer terug. Vooraf: )m 8 uur journaal van de NTS. om 870 ïur actualiteiten en om half negen films iver helikopters en oliewinning in Perzië. l ips uit het buitenland 9 Over de Engelse zender 434 m kunt j tussen 8.45 en 9.45 uur luisteren naar ren deel van het openingsconcert In het Swansea Muziekfestival. Werken van Williams, Berlioz en Schumann (piano concert met de solist André Tschsikow*. orden uitgevoerd door het Londens Symfonie-orkest o.l.v. Jascha Horenstein. 0 Met Brussel Vlaams. 324 m, gaan e nog eens naar de Expo, waar Robert Craft het NIR Symfonie-orkest dirigeert. Composities van Weber en Strawinsky worden uitgevoerd met medewerking in de Franse en Vlaamse Omroepkoren solisten. Tussen half negen en tien ïr! Programma voor morgen DINSDAG 7 OKTOBER 1958 Hilversum 1. 402 m. KRO: 7,00 Nwa 7 15 am 7.JO V d rugd 7.40 Gram 7 45 Morgen bed en bt kal «.00 Nwi 8.15 Gram 50 V d 9.35 Waterst 9 40 Schoolradio 10.00 0.30 Gram i 12.30 Land- Acl 1100 Nws 13 30 Dl 13 Lichtbaken, uw 11.30 Grar 12.00 Middagklok-noodklok 12. luinbouwmeded 12.33 Gra 13.15 Zonnewijzer 13. ir 16 00 V d rieken 16.30 Zlekeniof Jeugd 17 40 Beuraber 17.45 Regeringi- elen Overiee: Ned. Nieuw-Guinea: ver- In de samenleving, door J J W Dubois. DU iv leven caua 19,00 Nws 19.10 Act 19.20 "X) Lichte mui 18.20 Gram 18.40 Idem 18 45 -30 Oram 20 30 Ja. mei mij, caui r Llttabon. hnorvpel 22.45 Avondgebed i Sponpraa 30 35 De 32.05 Gram Nws 23.15—24 00 Gra... Hilversum II, 29« m. AVRO: 7 00 Nw» 7.10 J,'20 Gr,nl VPRO: 7 50 Dagopentit. AVRO: R00 Nw» «15 Oram 9.00 Gym v d vrouw 9 10 V d vrouw 9.15 Gram 9 40 Morgenwijding 9 55 Boekbeapr 10.00 Oram 10.50 V d kleuter» 1100 ll l5.y d liekeo 1200 Hammondorgelapal 12.0 Regerlngaultz: Landbouwrubrlek: leven la de rood 12.30 Land- en tuiabouwmeded 12.33 Uchte rmu :VOO Nw» 13 15 M«<*<j of gram 13.20 Promenade or* en »o<f»te 13.55 Beuraber 14.00 Gram 14.40 Schoolradio 15.00 V d vrouw 15.30 Cello en plano 16 00 De Brltaa Adel caua 16 15 Gram 16 30 V d jeugd 1720 D» wereld en wij. eau» 17.30 Amateur.progr 18 00 Nw, J8.15 Pianoepel 18.30 RVU: Cultuur- «octorariKhe verkenningen, door prof dr H D £eiliin*h :«00 V d kind '*rl' rou' P*rf« 19 10 Danvmui 20.00 ?,0fr 31 15 Opersmu» 21.45 Act 2 00 Filmpraatje U.I5 Kooraatvg 23,00 Nw. it te v~New York 23 16 New York 23.13 Koec ...M U og 23.21—24X30 Met T (lei Mtprngr. NTS: n.« 20 00—20 20 Journ 20.20 Gevat mms 2100 f i atag. Intern Agr.rü AVRO:

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7