144.- m Minister Zijlstra laat prijzen ten dele vrij Zal AOW-uitkering 4 pet omhoog gaan Verenigde Naties worden door Indonesië getart Het toezicht op kartels zal nog blij ven bestaan IS'T TE VROEG- J FORTY FOUR „Wij hebben de kernproeven hervat" Auto gegrepen op onbewaakte: een dode Nieuwe bijbelvertaling -.vrij voor eredienst Nieuwe regeling van de verkoop op afbetaling T elevisiekerkdiensten zijn ongewenst Zaterdag! 't Zit er op A Alleen nog de melkfles omspoelen! 58 NIEUWE LEroSCHE COURANT 9 ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 Geen preventief toezicht meer TI/TINISTER ZIJLSTRA handhaaft de doelstelling van zijn in 1955 begon- 4»-*- nen prijsstabilisatiebeleid, namelijk het voorkomen van een spiraal beweging van lonen en prijzen. Wat betreft de procedure om dit doel te bereiken is thans echter een nieuwe fase ingetreden. Was er tot nog toe zowel een toezicht vooraf als een controle achteraf op de prijsontwikkeling, de preventieve controle komt thans te vervallen. Het praktische motief hiervoor is, dat er vrijwel geen kans is op prijs verhogingen, omdat de grondstoffenprijzen dalen en er rust is bij de lonen. Bovendien zal het bedrijfsleven bij het handhaven van de preventieve con trole op prijsverhogingen ook minder geneigd zijn de prijzen te verlagen, wanneer dit mogelijk is. Daarbij komt nog het principiële argu ment. dat wanneer het maar even moge lijk is, de verantwoordelijkheid voor he prijsbeleid behoort te rusten bij de onder- Met deze hoofdlijnen heeft stra donderdag in zijn gesprek Nederlandse bedrijfsleven zijn .toekomstig prijsbeleid geschetst. Van werkgevers zijde werd erkend, dat het prijsstabilisa tiebeleid van minister Zijlstra geslaagd genoemd kan worden. Van deze zijdi kwam ook de toezegging dat, nu er mee vrijheid voor de ondernemers is geko men. zoveel mogelijk, prijsverhogingen zullen worden tegegegaan. Het grote tionale belang hiervan werd duidelijk gezien. Onder de huidige omstandig heden, bij een vrij sterke concurrentie, verwachtte men ook niet dat de grotere vrijheid tot hogere prijzen zal leiden. Tegenover de maar zeer matige o vangst van de uiteenzetting van minister Zijlstra bü de vertegenwoordigers socialistische vakbeweging die mei den voor dwang dan voor drang, stelde minister Zijlstra duidelijk, dat het op het Nee, 't is nooit te vroeg om aan een nieuwe winterjas te denken, 't Is trouwens nooit te vroeg om aan 'n goede winterjas te denken. En als U aan een goede winterjas denkt, dan denkt U natuurlijk aan 'n jas van Forty Fourl Alle winterjassen en herencostuums e Dan Hoop Groenmarkt Amsterdam Isldssstroat 7 Botterdam V* Stadhuisplein 38 Radio-Moskou meldt Het Russische persbureau Tass heeft donderdag officieel bekend gemaakt dat de Sowjetunie de proeven met kern wapens heeft hervat. In een radio-uit zending deelde Moskou mee dat Rus- lands streven naar een volledig verbod op het nemen van kernproeven was ge torpedeerd door de Verenigde Staten en Engeland, die het tijdvak van de stop zetting van de kernproeven door Rus land hebben gebruikt voor de grootste reeksen proeven, die beide landen ooit gehouden hebben In de verklaring van Tass werd nog gezegd dat de hervatting van de kern proeven Rusland niet zou verhinderen met kracht de pogingen voort te zetten om tot een volledig verbod te komen, voor het houden van kernpi radio door de ïse atoomenergiecom missie weer twee nieuwe kernexplosies van de Russen gemeld, die beide van betrekkelijk kleine omvang waren. Ook dinsdag werden al twee Russische kern proeven gemeld, die, evenals de laatste twee. ten noorden van de poolcirkel moeten hebben plaatsgehad. De verklaring van radio-Moskou is door Engeland en de V.S. vrij koel ont vangen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat nu het vermoeden bevestigd schijnt te worden, dat de opschorting van de Russische kernproeven indertijd niets meer dan een propaganda-manoeuvre is ogenblik een groter risico is de procedure by de prjjsstabilisatie te handhaven zo als deze thans is. dan haar te wijzigen in bovenbedoelde zin. Het is nöet juist, dat de afgelopen maan den de verlaagde grondstoffenprijzen niet doorgewerkt hebben. De prijzen van aard olie. koffie, thee, vlees en margarine hebben dit duidelijk aangetoond. Daarbij dient nog gezegd te worden, dat de ont wikkeling van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt niet normatief is voor de nationale aankopen en het binnenlandse prijspeil. De berekeningen zijn statistisch verschillend. Bovendien worden de grond stoffen door fabrikanten altijd vele maan den van te voren ingekocht, zodat de doorwerking altijd aan een grote vertra ging onderhevig is. Hierbij komt nog, dat minister Zijlstra de preventieve controle op prijsverhogin gen nog zal handhaven, daar waar dit nodig zal zijn, met name daar waar kar tels optreden. Ook wil minister Zij)9tra nog een nader gesprek hebben met de vertegenwoordigers uit de sectoren van de eerste levensbehoeften, zoals melk. vlees, brood en brandstoffen, waarmee helemaal niet gezegd wilde zijn, dat deze bedrijfstakken fout zitten. Om aan te tonen, dat de prijzen voor d« eerste levensbehoeften zich de laatste ja ren gunstig ontwikkeld hebben, verklaar de minister ZUIstra. dat de stijging het prijsindexcijfer voor het goederen ket van augustus 1956 tot augustus 195* met 5'4 pet als volgt tot stand Is gekomen: Ui pet stijging voor de woningen. V4 pet voor rookartikelen. pet voor medische verzorging, 1 pet voor ontspanning en ten slotte nog 1 pet voor de melk. Wanneer voor kleding en schoeisel het prijsindexcijfer voor 1951 op 100 wordt gesteld, dan bedraagt dit thans 85. Rotterdamse li.c. gaat vervroegd met pensioen De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer H. M C. A Staal, heeft per 1 januari ontslag gevraagd Hij zal dan met vervroegd pensioen gaan De reden van deze ontslagaanvrage is gelegen in een meningsverschil, dat hij heeft met de burgemeester van Rotter dam. mr G E van Walsum De heer Staal werd op 30 november 1895 geboren in de gemeente St Pieter die nu bij Maastricht behoort Op 5 sep tember 1917 kwam hij als inspecteur in dienst bij de Rotterdamse politie Hij heeft m verschillende 'uncties in diverse afdelingen dienst gedaan Wegens zijn inti-Duitse houding werd hij op 1 de cember 1941 door de bezetter ontslagen Daarna heeft hij geruime tijd als gijze- aar in St Michielsgestel doorgebracht Na de bevrijding kwam hij bij de Rotter damse politie terug, en wel als hoofd- tommissaris. De trein die donderdagavond om 19.38 Gouda met bestemming Nijmegen ver liet, heeft kort daarna op een onbewaakte overweg onder Reeuwijk tussen Gouda en Oudewater een fonkelnieuwe personen auto gegrepen. De auto werd onder het eerste treinstel gewrongen en de bestuur der, de 40-jarige manufacturier A. van Waay uit Zoetermeer, was op slag dood. Met snijbranders heeft men de wagen, die nog een heel eind door de trein werd meegesleurd, onder het treinstel weg moeten snijden. Een treinpassagiere werd licht gewond. Het treinverkeer werd enkele uren gestagneerd. De automobilist had even te voren een medepassagiere in Reeuwijk afgezet, die hem nog had gewaarschuwd voor de ge vaarlijke spoorwegovergang. Men gelooft dat de chauffeur bij de nadering van de trein op zijn gas- inplaats van rempedaal heeft getrapt, omdat de treinbestuurder hem plotseling vooruit zag schieten, nadat de wagen aanvankelijk kennelijk werd afgeremd. In Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) K.O.) te Kampen inzake de nieuwe bijbel vertaling van het Ned. Bijbelgenootschap uitgesproken dat het gebruik van vertaling beslist te ontraden was. tige toetsing van de nieuwe vertaling kon namelijk nog niet plaats hebben daar de vertaling maar ten dele was gepubli ceerd. Inmiddels verscheen de nieuwe vertaling in 1952 in druk. zodat de ge legenheid er thans wel is geweest. De synode van Enschede benoemde een com Deze rapporteerde thans aan de synode van Spakenburg bij haar onderzoek nie' te zijn gestuit op verschijnselen die er olijk van geven, dat deze vertaling geer lecht doet aan de Heilige Schrift als hei door de Heilige Geest geïnspireerde Woord van God naar de artikelen 2 en van de Ned. Geloofsbelijdenis op grond van welke verschijnselen zij onbruikbaai zou moeten worden geacht voor het Ge reformeerde volk De commissie was van mening dat de voordelen van de nieuwe vertaling haai eveneens als belangrijk onderkende nadelen te boven gaan. Daar het rapport m de kerken geen tegenstand maar wel adhesie had ondervonden, meende de vertaling voor het gebruik in de eredienst vrij te geven Daarmee wordt niet gezegd dat de/e vertaling kerkelijk geijkt uitkeringen krachtens de Alge mene Ouderdomswet tegen het einde van het jaar met 4 pet maar ten minste met 3 pet zullen worden ver hoogd. Wanneer het loonlndexcijfer zich hand haaft op het huidige niveau van 188 pun ten en niet daalt, wat vrijwel zeker Is, dan zal over de periode van juni tot de cember een gemiddelde stijging van het loonlndexcijfer te zien zijn van bijna 4 pet. Een 4 pet-verhoging zou dc maan delijkse uitkeringen voor gehuwden cn ongehuwden brengen op resp. 132,en 81,—. De laatste maal, dat de uitkeringen werden verhoogd, was in augustus 1957 toen het loonlndexcijfer 181 bedroeg. In jund J.l. steeg het Indexcijfer tot 188. wa over de periode Junidecember bij hand having van dit niveau ook een gemiddelde oplevert van 188. Wettelijke voorwaarde voor de vcrhi ging van de uitkering Is, dat gedurende de zes voorafgaande maanden het loon lndexcijfer tenminste 3 pet is gestegen. Voor een verhoging van de uitkeringen met 4 pet is thans een gemiddeld loon lndexcijfer nodig van 188,2 punten. Bij een te verwachten cijfer van 188 is er dus een goede kans op 4 pet verhoging per 1 dec. Terugwerkende kracht De indexcijfers worden echter steeds enkele maanden later op een later tijdstip bekendgemaakt, zodat het voor de hand ligt dat de uitkeringen op een later tijd stip b.v. per 1 januari zullen worden hoogd en dan met terugwerkende kracht tot 1 december j.l. Echter mag niet he<t hoofd worden gezien, dat in de wet de mogelijkheid is opgenomen dat de uit keringen niet worden verhoogd, ook al ls het loondndexcijfer In zes maanden met tenminste drie pet gestegen, namelijk wanneer de loonstijgingen eigenlijk geen verhogingen waren, maar meer het recht trekken van achterstanden. Wij denken hierbij aan de verbeteringen voor spoorweg- en overheidspersoneel e bouwvakarbeiders. Een verhoging van de AOW-uitkerlng zou dan een reële verbetering voc gepensioneerden betekenen, boven de groepen loontrekkenden waarop het in dexcijfer betrekicing heeft. Gaan de uitkeringen omhoog, dan zal per 1 januari ook de premiegrens voor d< AOW omhoog moeten en wel van 6901 tot circa 7500. De maximumpremie za dan per maand ongeveer 3,stijgen. Het Vrije Volk van vanmorgen citeer op opvallende wijze een artikel van d< NVV-secretairis, de heer H. Korte. De heei Korte schrijft in het NVV-orgaan dat, wanneer het loonindexcijfer op 188 blijft staan, er een 4 pet verhoging in zit. De met 4 pet verhoogde uitkeringen worden ook genoemd en zeer positief wordt ge sproken over een ingangsdatum van 1 november. Per 1 november zal het gemiddelde In dexcijfer echter niet hoger zijn dan 187. wat slechts een 3 pet verhoging zou laten. De datum van 1 november voo 4 pet verhoging is daarom om schijnlijk. Mr. Schürmann slaat terug TNDONESIë vindt het kennelijk volkomen in de haak om aan èen daar 1 wonende Nederlander, huis, meubilair, kantoor, boeken, voorraden en alles wat met zijn zaken verband houdt, af te nemen, doch als die Neder lander na van al wat hij bezat en van alle middelen van bestaan te zijn beroofd het land, dat hem op die manier heeft behandeld, verlaat, dan keurt Indonesië dit af, aldus verklaarde de Nederlandse vaste vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann. in de Alge mene Vergadering in antwoord op de opmerkingen van zijn Indonesische ambtgenoot dr. Ali Sastroamidjojo. Deze laatste had de verklaringen van inister mr. J. M. A. H. Luns Inzake de gen de Nederlanders in Indonesië ge- >mcn maatregelen een „onrechtvaardige aanval" en een „grove verdraaiing van feiten" genoemd, maar hU heeft niet ont kend, dat deze maatregelen zijn genomen-, hi) erkende, dat Indonesië al zlin schulden aan Nederland en verplichtingen heeft verloochend, dat het zaken, bedrijven en eigendommen van Nederlander» heeft in beslag genomen en overgenomen, en dat het geen schadevergoeding heeft betaald en nog steeds niet bereid is dit te doen. Het zijn derhalve niet de fsiien, waar over verschil van mening bestaat maar de waardering van die feiten Nederland noemt deze feiten onrechtmatige daden Indonesië zegt. dat zij ten doe hadden de betrekkingen tussen Nederiand en Indone sië op een nieuwe grondslag van gelijk heid en rechtvaardigheid te plaatsen. Dat - dan wel een nieuw soort gelifkheid rechtvaardigheid. Nog nooit heeft een ju rist durven beweren, dat het :n overeen stemming ts met de regels van celijkheic en rechtvaardigheid, wanneer een rege ring van een buitenlandse minderheids groep, die wettig in haar land verblijft alles afneemt zonder betaling of zonder aanbod van de minste vergoeding. De heer Sastroamidjojo had verklaard dat slechts 9000 werklozen was aange zegd uit Indonesië te vertrekken en dat de overigen uit vrije wil gingen. Hii noemde het zeer ondeugend van hen te vertrekken, omdat dit de economische technische en administratieve diensten van Indonesië verlamde. Ik ben bang. aldus mr. Schürmann dat onze opvattingen van rechtvaardig heid en fatsoen in hoge mate uiteenlo pen, en dit zo zijnde, zal lk dit debai niet voortzetten Waar de feiten zijn toegegeven, kan elk lid van de V N zitn trekken. De Indonesische minister van buiten landse zaken beeft verleden jaar gezegd dat als de V.N. de Indonesische aanspra ken op Nederlands Nleuw-Guinea niet zouden erkennen zijn land .anoere maat regelen" zou treffen, welke d« Neder andse belangen zouden kunnen schaden Do door Indonesië genomen m&atregeien zouden, volgens de Indonesische premier in elk geval zijn genomen. Andere Indo nesische woord-voerders hebben erkend, dat zij waren bedoeld om Necerland te dwingen Nederlands Nieuw-Gu:nea aan Indonesië over te dragen. Uitdaging Dat behoort niet tot de taak van een generale synode. De nieuwe vertaling biedt het voordeel dat zij duidelijk leesbaarder is Bovendien worden zeer veel jonge kinderen op school vertrouwd gemaakt met de nteu we vertaling. Het zou verwarrend wer ken voor de Kinderen wanneer in de kerk de Statenvertaling gehandhaafd wordt Zonder dat hierover een discussie van enige betekenis kwam stelde de synode vast dat de uitspraak der synode van Kampen 1951 voortaan niet meer van kracht '8. Het staat in de vrijheid dei kerken om als sij dit begeren in de ere dienst gebruik te maken van de nieuwe De synode zette haar besprekinger voort over de raak-Goossens, beter ge/ego over een voorstel van de commissie om missives van de kerkeraden te Gouda s-Gravenhage-West en Vrouwenpolder be treffende deze zaak te verklaren. Er lav een tegenvooistel van de predikanten J van Bruggen te Assen en J. A Vink te Amersfoort, resp praeses en assessor dei synode, om deze missives niet ontvanke ijk te verklaren. Ds. P. K. Keizer te Groningen diende na een discusrie samen met ds. H. van Tongeren te Leeuwarden het volgende voorstel in „De generale synode besluit alle bij haar ingekomen bezwaarschriften in de zaak-ds. J. P Goossens terzijde te leggen (achttien in het totaal Red.). Uitgezon derd de missive van de kerkeraad van Zwolle onder wiens tucht en opzicht ds Goossens zich eens heeft gesteld en wien het besluit van Enschede rechtstreeks aangaat. De s>node acht het niet verant woord deze twistzaak, die reeds zoveel laren ons kerkelijk leven heeft beroerd en steeds ernstiger vormen dreigt aan te nemen, waar deze zaak ook reeds uitvoe rig gediend heeft op vele meerdere ver gaderingen, nog weer omstandig te be handelen. De generale synode constateert dat er van ds. Goossens bij haar geen stuk is ingekomen." Dit voorstel werd bestreden door ds N. A. Bruin (voorzitter van de commi* sie), die zei dat de gedachtenwereld waar uit het voortkwam symptomen van ver moeidheid en vrees verraadt. Ds. Van Tongeren verdedigde het door te verkla ■n dat het voor God onverantwoord is og meer tijd aan deze zaak te besteden Met grote meerderheid van stemmen oest het veorstel-Keizer het veld rui en. Met kleine meerderheid van stern en werd echter óók het coramissievoor stel betreffende dc ontvankelijkheidsver klaring van de missives uit Gouda enz verworpen. De pretlkanten Van Bruggen Geen contracten die verder gaan dan het salaris toelaat (Van onze parlementsredactie.) DE staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, en de ministers van justitie, financiën, sociale zaken en volksgezondheid en maatschappelijk werk hebben bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet op het afbetalingsstelsel ingediend. Zij hopen door deze regeling een goede en gezonde toepassing van het afbetalingsstelsel te bevorderen en mis bruiken op het terrein van de afbetaling zoveel mogelijk tegen te gaan. Het nieuwe ontwerp stelt voorwaarden, waaraan afbetalingsleveranciers, -financiers en -colporteurs moeten voldoen om hun bedrijf te kunnen uit oefenen. Verder bevat het voorschriften, die bij het sluiten van een afbe talingstransactie in acht moeten worden genomen. Ten slotte zijn in een afzonderlijke paragraaf de bepalingen in verband met conjuncturele om standigheden opgenomen. Doordat aan het begrip afbetallngs- transactie een ruimere werkingssfeer is gegeven dan aan het tot dusverre ge hanteerde begrip afbetalingsovereen komst, wordt bereikt, dat de nieuwe we behalve op vanouds voorkomende nor male afbetallngs- en huurkoopovereen komsten bijv. ook van toepassing is op gevallen, waarin door Inschakeling een financier een complex van ovei komsten tot stand komt, dat economisch gezien met een afbetallngsovereenkomst op één lijn moet worden gesteld. Dit geldt b.v. voor overeenkomsten van huur verhuur. Bij algemene maatregel van stuur kunnen ook diensten op afbetaling onder de werking van de wet vallen Voorts zal het ontwerp het mogelijk ma ken het sluiten van afbetallngstransacties met betrekking tot bepaalde goederen of diensten te verbieden, wanneer dit nood zakelijk mocht blijken. Voorschriften Het nieuwe ontwerp bevat voor beide, bij de afbetallngstransacUe betrokken partijen voorschriften, die gedeeltelijk reeds van kracht waren op grond var de wet afbetalingsbedrijf 1936 en de tijde lijke regeling betreffende afbetalingsover eenkomsten van 1956. Zo voorziet het ont werp in een mini mum-kassastorttng, die bij het sluiten van een transactie va afnemer moet worden bedongen en vaard. De hoogte van deze verplichte storting zal nog bij algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. Gedacht wordt aan een percentage van vljftieo. Inoien nodig, zullen ook voorschriften kunnen worden gegeven voor het verdere betalingsplan en tevens maximumkrediet- opslagen kunnen worden vastgesteld. Een ander voorschrift bepaalt dat di leverancier de afnemer een Inllchtlngen- fonnuller moet laten Invullen en onder tekenen. waarin een aantal persoonlijke en financiële gegevens, die voor de be oordeling van de transactie van belang zijn, worden verstrekt. Om de koper in staat te stellen een beeld te vormen van de omvang van zijn afbetaldngsverplichtlngen zullen uitvoe- rlngavoorschriften worden uitgevaardigd, i Vink zullen nu hun voorstel herzien, waardoor aan de afbetalingsfinancier de Synode van Spakenburg (Van een onzer verslaggevers.) r'TNOGTOE hebben de Geref Kerken (ond. art. 31 k.o.) nog geen gebruik gemaakt van de tele visie bij de uitzending van kerk diensten. Zij zullen dat ook in de ko mende jaren niet doen. De generale synode van Spakenburg heeft nl. aan haar deputaten voor uitzending van radiokerkdiensten opgedragen om, wat de gebruikmaking van televisie voor uitzending van kerkdiensten be treft, ,.met grote voorzichtigheid de ontwikkeling te volgen met het oog op de vraag of een gereformeerde kerkdienst met behoud van zijn ka rakter uitgezonden kan worden". Op de eerstvolgende synode kunnen de putaten eventueel hierover rap port uitbrengen. Pas daarna zou men kunnen besluiten om het medium televisie bij de uitzending van de eredienst te gaan bezigen ln 1955 had de synode van Enschede in de deputaten opgedragen de moge lijkheden op dit gebied te onderzoeken Aan die opdracht is gevolg gegeven. De deputaten (de predikanten O. W Indien de lezing va-n premier Djuanda luist is. addus mr Schürmann dan ls hei vraagstuk van Nederlands NieuW-Gulnea in dit verband niet ter zake doende Als aan de andere kant de verklaring van mijn Indonesische collega Jutji Is. dan heeft Indonesië deze daden begaan met hef vooropgezette voornemen Nederland te dwingen toe te stemmen In de over- dtacht van een gebied in een geschil, hetwelk Indonesië geweigerd neeft te on derwerpen aan de rechtspraak van het Internationale Hof van Justitie en waarin de Algemene Vergadering he. haaldelljk de Indonesische argumenten en voorstel len heeft verworpen. Het komt mij voor, dat de geachte Indonesische afgevaardigde zijn zaak geen goed gedaan heeft door een der gelijke uitdaging van de V.N. ter rechtvaardiging van het gedrag van zijn land, aldus mr. Schürmann. Kamercommissie tegen terugzending van verstekelingen Vanuit de Tweede-Kamercommissie voor de repatriëring uit Indonesië is bij meer dan een gelegenheid aan de minis ter van justitie te kennen gegeven, dat men het niet juist achtte, dat niet-Ne- derlandse verstekelingen, die hier aanko men. na een onderzoek weei worden te ruggezonden. Terugzending zonder on derzoek vond men in de commissie dub bel onjuist. Dit blijkt uit een tussentijds verslag van de verrichtingen van de Tijdens het mondeling overleg heeft de commissie, volgens haar verslag, er op aangedrongen, ex-Nederlanders, die daar toe de wens te kennen geven, in Neder land toe te laten. Dit zou er in wezen op neerkomen, dat spijtoptanten, die naar ons land willen, even automatisch zouden worden toegelaten als Nederlanders. De overgrote meerderheid van de door de commissie bezochte contractpensions, waarin de gerepatrieerden werden opge nomen, maakte een niet onbevredigende Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóór» erbijI Bouwsma, D. Vreugdenhil, N. C. Waag- meester en de heren C C. de Vries, A. Veltman en D. W. L. Milo) hebben zich op verschillende manieren met televisie- kerkdiensten bezig gehouden. Zij kwa men tot de overtuiging, dat in het hui dige experimentele stadium van de te levisie een op die wijze overgebrachte kerkdienst niet verantwoord is. Tot dusver werd nog geen kerkdienst uitgezonden, die niet min of meer het karakter van een show of uitvoering verkreeg door allerlei elementen, die in de eredienst worden ingevoegd (zang koor, medewerking op muzikaal gebied, fungeren van een tweede predikant als liturg e.d.). De vrijgemaakte kerken mogen geen enkele concessie doen, die in strijd zou zijn met het karakter de Geref. eredienst. Wanneer evenwel de televisie bet perimenteel stadium heeft verlaten blijken zou, dat er mogelijkheid bestaal voor een uitzending, die niet tekort doet aan het weien van de Geref. kerkdien sten. dan hebben deputaten er geen be zwaar tegen, dat de kerken van dit i dtum gebruik gaan maken. Ofschoon ook dan nog moeilijkheden zijn, bv. de omstandigheid dat bij een televisiekerk dienst een vrij groot aantal mensen zon dagzarbeid moet verrichten. Ook moet i ermee rekenen, dat in vrijgemaak kringen het medium televisie nog niet algemeen aanvaard is en dat bet aantal kerkleden, dat een uitzending kan zien klein is. Bij de bespreking van deze zaak wer den vrij veel geluiden gehoord, die de opdracht aan de deputaten inzake het grote voorzichtigheid volgen de ontwikkeling der televisie" geschrapt ilden zien. Televisie is niet in overeenstemming te brengen met het karakter van Geref. eredienst, zei ds. H J. Meijerlnk Aduard. „WIJ moeten God niet ver- n door stomme beelden maar door de levendige verkondiging van zijn Woord". H. van Tongeren te Leeuwarden nerde eraan, dat men de kerkle de televisie. Zou de synode menen, dal televisiekerkdienst aanvaardbaar dan zou zij daardoor de leden op dwaalcpoor brengen. Hij achtte ver dere bezinning op deze zaak een over bodigheid. De predikanten P. Lok te IJmuiden n J. J. Verleur te Lisse achtten bet 'erkeerd wanneer de synode haastig ot afwijzing van televisiekerkdiensten ou overgaan Men weet immera niet hoe de ontwikkeling verloopt. Best mo •gelijk, dat de bezwaren over een paai ar niet meer gevoeld worden Bij de atemmlng waren 14 leden tegen „televlale-opdracht" aan deputaten. Maar de 18 overigen «temden voor. soda) het deputaatachap de televialeparagraai ulet uit zijn opdracht zag schrappen. verplichting wordt opgelegd om ln een akte of schriftelijke bevestiging (bijv. koopbon) van de afbetallngstransacUe o.m. de contantprljs, de kredietopslagen, de kassastorting en het plan van afbe taling te vermelden. In het geheel van deze maatregelen past ook een verplichting voor de ver koper tot prijsaanduiding. De leverancier en de afbetalingsfinancier zijn verplicht de administratieve voorschriften, die door de minister van economische zaken zijn vastgesteld, na te komen. Al deze bepalingen hebben ln de eerste plaats ten doel te voorkomen, dat een verkoper een koper ertoe brengt verplich tingen aan te gaan, die zijn huishoud budget te boven gaan. Voor wat ln het bijzonder de verplich tingen van de verkopers betreft voorziet het wetsontwerp In het Instellen van een inschrijvingsplicht voor afbetallncsleve- ranclcrs en van een vergunningsstelsel voor afbetallngsrolporteurs en afbeta- lingsleveranciers. Om als afbetalingsleverancier werkzaam te kunnen zijn, moet men zich laten in schrijven bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Hieraan zijn g^en voor waarden verbonden. Een vergunningsstel sel heeft de regering voor deze categorie op praktische gronden niet doelmatig ge acht. Voor de afbetalingsfinanciering, dia in vele vormen voorkomt, is echter wél een vergunningsstelsel ingevoerd. Gezien de centrale plaats, die de afbetalings- Önancier in het afbetalingswezen In neemt. acht de regering het een maas- schappelijk belang, dat deze werkzaam heid wordt verricht door vertrouwde, vol doende kapitaalkrachtige en deskundige ondernemers. De minister van econo mische zaken is aangewezen voor het var- lenen van vergunningen aan afbetalings financiers, Deze vergunning wordt gewei gerd, wanneer gevreesd moet worden voor onvoldoende deskundig beheer of misbruiken, of wanneer onvoldoende edgeo middelen beschikbaar zijn. Da minimum-omvang van deze middelen zal bij algemene maatregel van bestuur kun nen worden vastgesteld. De gedachten gaan uit naar een minimum-omvang van tenminste 50.000. De vergunning kan ook op bovengenoemde gronden worden ingetrokken, waarbij vooraf een waar schuwing moet worden gegeven. Wie werkzaam ls als afbetalingscolpor teur moet eveneens een vergunning heb ben. Deze wordt verleend door burge meester en wethouders van de gemeente, waar de betrokken onderneming geves tigd is. De vergunning wordt alleen ver leend aan ondernemers, die ln het bezit zijn van een vergunning als afbetallngs- financler, of ingeschreven zijn als afbe talingsleverancier. Niet aan de colpor teur, maar aan de ondernemer wordt dua de vergunning verstrekt. Wanneer uit een in te stellen onderzoek blijkt, dat de aspirant-colporteur ongeschikt moet wor den geacht om als colporteur op te tre den, wordt de vergunning ndet verleend. Een vergunning is voor één jaar geldig en kan tussentijds bij misbruik worden ingetrokken. Het wetsontwerp regelt krachtens de wet op de bedrijfsorganisatie de Instel ling van een commissie van advies, die zo zal zijn samengesteld, dat daarin be halve de belangen, van hen die bij de regeling van het afbetalingswezen als leverancier of kredietgever betrokken zijn. ook de sociale en economische be langen van de kredietnemers tot hun recht komen. WITTE KRUIS HELPT ECHT! v Wéér die pijn?,., dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. tabletten, poeder! Mijnontploffing eist 54 doden Het ergste mijnongeluk ln de geschie den:* van Zuld-Slavlë, heeft volgen* de laatste berichten aan 54 mensen het leven gekost, terwijl het lot van acht- tien nog onbekend is. Na een ontploffing ;n een transforma tor van de Podvissteenkolenmljn. werden gistermiddag 188 mijnwerkers ln een zes honderd meter diepe gang van de buiten wereld afgesloten. De achttien ve.tnis- ten moeten nog la eer gang opgesloten zijn. Instortingen en gifgassen bemoei lijken hat opsporing» wsrk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9