CHRISTELIJK LADY ISABELLA Christelijk v.li.m.o. mist principiële structuur „Onderhoudende artikel 31 K.O. verdwijnt als aanduiding Eert woord voor vandaag Kanttekening Eerste kerk van poreus beton in Nederland D hoofdpijn? Easi Lynne Kinderkopjes Rovk VAN DE DAG Scherpe kritiek van prof. dr. J. Waterink iN ryn tweede artikel in Cen traal Weekblad gaat prof. dr. J. Waterink nader in op hetgeen ds. A. J. R. Bratsaard onlang» schreef over het christelijk on derwijl. Prof. Waterink schrijft: L ia over de zin en de taak van het v.h.m.o. Misschien kan ik dit ook anders zeggen. Er zijn betrekkelijk weinig mensen bij het v.h.m.o.. die hun taak zien als een opdracht Gods om jonge mensen op te voeden in de vreze des Heren en hun óók door de vak kennis. die hun bijgebracht wordt, te leiden in de kennis der Waar heid. Nu moet men niet denken, dat ik hiermee bedoel, dat de biologie en de geschiedenis moe ten eindigen in een preek. Maar ik bedoel wel. dat de vakken van tuuronderwije en ook het onder wijs in de natuur- en scheikun de. evenals het onderwijs in de klassieken het ..ut cognoacant te (opdat zij U kennen)" moe ten dienen, zoals J. Woltjer het reeds meer dan een halve eeuw geleden uitsprak. En dat niet al leen in die zin. dat de jonge men sen kennis verkrijgen, maar ook zo dat zij gevormd worden, per soonlijk gevormd, als christen jonge mensen. Hier ligt een kloof in de kring van het v.h.m.o. zelf. Er njn er. die het v.h.m.0. dienen, die van deze laatste opgave niets willen weten. En onder dezen zijn er weer. die zelf met geen mogelijk heid begrijpen kunnen wat Je be doelt als je spreekt over ..vor ming door heel het onderwijs". Dit Is de tragiek van ons chris telijk v.h.m.o. Er Is geen princi piële strnctuur gegroeid in dst on derwijs. Ik bedoel heus niet daar mee het werk van alle leraren te bekritiseren. Ik ben overtuigd, dst er heel wst lersren zijn bij het v.h.m.o., die persoonlijk met hnn vak zeer veel doen en die ook de Jonge mensen opvoeden, die ook principieel Inzicht geven In de vraagstukken, die hun vsk be treffen. Laten wij dit goed vast stellen. opdat er geen misverstand zij. Als iemand zou willen gene raliseren In zijn kritiek dsn zon hij font gsan. Maar ik heb het over de ..ethos" In het onderwijl. Dat is de alge meen aanvaarde eenheidsstruc tuur van geestelijke aard. Deze ethos, deze christelijke ethos ont breekt. F" R zijn trouwen» duidelijke symp- tomen die daarop wijzen. Er worden bij ons christelijk v.h.m.o. hier en daar boeken gebruikt, ook voor vakken als geschiedenis, lite ratuur, aardrijkskunde en biolo gie, die zeer beslist niet geschre ven zijn vanuit een christelijke le vensvisie Zo komen wij dan bij onj spre ken over het chr. v.h.m o. in de eerste plsats tot de conclusie, dat er san de principiële opbouw van dit onderwijs ieU ontbreekt. Al mogen wij dan ook dankbaar con stateren. dat in de laatste Jaren, zeker ook onder invloed van het Christelijk Paedagogisch Studie centrum. enige kentering begint te komen. Een kentering, die misschien gunstig beïnvloed kan worden door het feit. dat de aca demici. die thans in opleiding zijn aan de V U. positieve leiding krijgen wat betreft de pedagogi sche problematiek. Maar de wet telijke bepalingen rijn van dien aard, dat men slechts zeer gerin ge aandacht voor de pedagogische vraagstukken kan eisen. MU is er nfet alleen de princi- piële problematiek, maar ook de technische. Wanneer men te genwoordig klaagt, dat er zoveel mankeert aan het v.h.m.o. in het algemeen. dan hoort men daarbij van de zijde van de school in de regel de volgende verklaringen omtrent de oorza ken van de moeilijkheden. Men zegt a. wij krijgen te veel leerlingen die ongeschikt zijn; b. de bepalingen in de wet en de koninklijke besluiten leggen ons aan banden. Door deze twee oorzaken, zo zegt men, moeten wij veel te veel ongeschikte leerlingen brengen naar een peil. dat zij haast niet kunnen bereiken. Nu erken ik direct, dat het feit, dat er ook verschillende on geschikte leerlingen op schooi zijn. de zaak moeilijker maakt. Maar gelijk ik hoop aan te tonen ligt daarin beslist niet de hoofd oorzaak voor het feit, dat zoveel leerlingen van het v.h.m.o. zuch ten onder hun schooltaak. Eveneens hoop ik aan te tonen, dat het beslist niet juist is. dat de eisen van wet en koninklijk besluit werkelijk remmende in vloed hebben op de goede gang van zaken. Ij Ik ben veel i "9 oorsaak vai in hoofdzaak ergens anders ligt. Hoewel er voortreffelijke lersren rijn bij het v.h.m.o.. leraren over welke de jongelui dan ook niet klagen, leraren voor wie xij zich niet hoeven „dood te wer- *5°"' Is er een zeker niet ge- O zeker, zij kunnen wel orde houden zij zijn knap genoeg in hun vak. maar zij weten niet hoe zij de dingen aan kinderen moeten vertellen. Zij hebben het nooit geleerd: er is een behoor lijke kans. dat zij zelf nooit van een goede leraar les gehad heb ben. hoe zullen zij dan weten hoe zU wel aan de Jongelui het best de kennis, die deze verzame len moeten, kunnen bijbren gen. In geen enkel cultuurland in het Westen laat men leraren los op leerlingen, zonder dat die lera ren voor hun leraarschap ge vormd zijn. Tot voor een paar jaar hebben wij dat wel gedaan En wat wij er nu aan doen is eigenlijk schandelijk weinig. Heus. de leraren zijn knap genoeg, maar hoe moeten zij de kennis, die zij hebben, overdragen aan twaalf- tot zestienjarigen? Waarom moeten zij in de eer ste klas op een andere manier ge schiedenis vertellen dan in een vierdeWat is de beste manier om hun Franse en Latijnse woord jes te leren' En om eens iets heel belangrijks te noemen, wan- neer zij een thema nakijken of vertaalwerk (als zi) dat tenminste doen en niet de Jongelui eikaars werk laten nakijken, wat ook voorkomt!) weten de leraren dan wat de gemaakte fouten hun heb ben te zeggen? Waarom maakt een Jongen deze fouten' Waarom komt een bepaalde fout achtmaal in een klas van zesentwintig kin deren voor' Als een leraar dit niet kan begrijpen, dan doet hij zijn werk minder goed dan een §ewo"® arbeider. die achtmaal dezelfde fout tegenkomt en denkt: hoe komt dat' Maar onze Nederlandse leraren zijn voor zulk een onderzoek niet eens gevormd Wij mogen hun dus niet kwalijk nemen, dat zij dit niet kunnen. En het gevolg is. dat er nu les wordtde leraar legt de dingen, zo goed en 10 kwaad *.s het gaat, uit hoe dat precies moet heeft h(J nooit geleerd en nu gaan de jongens en mels- i" nsar huls met een hoop huis werk. Ik wil dan ook beginnen met te zeggen, dat de eerste oorzaak van de fouten, die wij In ons v.h.m.o. signaleren, gelegen is in de wijze, waarop de leraren dit v.h.m.o. worden ge- FR z(jn onder de leraren bij het v.h.m.o. ook mannen en vrou wen. die afkomstig zijn uit het lager onderwijs. Via de middel bare akte verkregen zij de be voegdheid voor het v.h.m.o.; en nu is het merkwaardig hoevelen juist van déze mensen mij ge zegd hebben, dat zij het onder wijs aan de oudere leerlingen prachtig werk vinden, maar dat zij zo teleurgesteld zijn over het feit. dat er zo weinig eenheid is in pedagogisch-didactisch Inzicht aan de school; en dat men (ook al ij de groep leraren In vriend schap een behoorlijke eenheid) zo weinig belangstelling aantreft bij vele leraren voor de vraag hoe men deze jonge mensen nu als christenen moet vormen. Nog één ding. Men moet geen verkeerde indruk krijgen alsof academici allemaal slechte peda- die voortreffelijke opvoe ders zijn, benevens uitstekende vakmensen. Maar dat zijn dan ook leraren, die wel het belang ik sprak er reeds meermalen over. die er niets van begrijpen en er niet de minste belangstelling voor hebben. Er zijn leraren die, ook door de beste leiding van de school, niet tot pedagogen kunnen worden gevormd. 'ff fü'IUllI De synode te Spakenburg „De zich noemende Gereformeerde Kerken veroorzaken verwarring" juichten de verdwijning toe van de in hun oren als een bespotting klinkende distinctie „onderhoudende artikel 31 Wel meende ouderling H. Troosthelde te Bilthoven. dat het simpel hanteren van de na&m der kerken moeilijkheden kon opleveren bij teatamentalre be schikkingen, bij het openen van glroreke- door ds. Van Tongeren gerustgesteld. Deze vond, dat dan de naar hij zei „zich noemende gereformeerde ker ken" maar een postale aanduiding moesten kiezen of haar naam verande- Met algemene stemmen nam de sy node vervolgens het besluit, uit de for mulering waarvan wij het volgende ENKELE weken geleden had de generale synode van de gereformeerde kerken (ond. art. 31 k.o.) een verzoek van de kerkeraad van Leeuwar den tot weglating van de aandui ding „onderhoudende artikel 31 k.o." besproken. De commissie, die hierover rapporteerde, stelde voor om niet op dit verzoek in te gaan. De stemming wees echter uit, dat de synode niet met de commissie meeging. Omdat men hierdoor alleen een negatief resultaat bereikte, dienden thans de predikanten H. van Tongeren te Leeuwarden en F. F. Pels te Huizum een nieuw voorstel in, waarin met redenen omkleed het besluit was gefor muleerd om de bekende postale aanduiding voortaan niet meer te gebruiken. Ds Van Tongeren heeft dit voorstel ter synode toegelicht. In 1945 nam de voor lopige synode van Enschede het zijns Inziens ongelukkige besluit óm een pos tale aanduiding te gaan voeren. Niet omdat men de oude naam „Gerefor meerde Kerken" losliet maar om ver warring te voorkomen. Men had destijds nog allerlei processen om kerkelijk" goederen in het vooruitzicht, zodat het van belang was om zich tc onderschei- de andere kerkgemeenschap, naam draagt. kelijk i Bovendien hadden beide kerken de Dordtse Kerkenordening. „Alleen maar", aldus ds. Van Tongeren, „die andere kerken onderhielden de niet. althans niet het belangrijke tikel 31. In de kerkorde, die de andere gemeenschap thans gaat invoeren, artikel 31 veranderd en aangepast aan de hiërarchische practijk der veertiger jaren. Die andere gerefor meerde kerken kunnen thans met. recht zeggen, dat zij artikel 31 wêl\ onderhouden! Maar dat wekt dan juist verwarring, omdat haar artikel een ander is dan het ónze. Teneinde deze verwarring te voorkomen, dientj de postale aanduiding geheel en c-f te verdwijnen". Ds. Van Tongeren, die de nieuwe; kerkorde van de gereformeerde ker- ken in de hand hield, verklaarde dat dit stuk op de scharnierpunten en in de fundamenten veranderd was. Vol gens hem bestaat daarover in de ge reformeerde kerken een groeiende verontrusting, niettegenstaande „het narcoticum de mensen wordt inge spoten. dat alles gelijk gebleven ls". Dat bij het vervallen van de postale aanduiding de mogelijkheid van vergis sing niet is uitgesloten, gaf ds. Van Tongeren toe. Hoe men dit plaatselijk oplost moeten de kerken zelf maar be palen. De synode geeft daarin geen vin gerwijzing. omdat men anders van de ene postale aanduiding in de andere zou vervallen. Terwijl de kerken toch per sisteren bij de oude naam ..De Gere formeerde Kerken in Nederland". Met algemene stemmen Verschillende sprekers stelden redac tiewijzigingen voor in de formulering van het voorgestelde besluit. Zij allen De general synode, overwegende: 1) dat de voorlopige generale synode Enschede-1945 besloot „uitdruk- de acta op te nemen, dat ae naam onzer kerken is en blijft De Gereformeerde Ker':en in Neder land. zonder enige bijvoeging, en dat de distinctie onderhoudende arti kel 31 k.o. slechts een onder scheidingsteken is om verwarring te voorkomen, en dus in geen enkel op zicht iets kan of mag prejudiceren" 2) dat het in dit besluit bedoelde vaar van verwarring uitsluitend te vrezen geacht werd in verband met de naamsvoering der zich noemende Gereformeerde Kerken; 3) dat de in sub 2 genoemde kerken haar synode van Assen 1957-58 de kerkenordening, die zij tot dan toe vrijwel na.r de letter met de Gere formeerde Kerken in Nederland ge meen hadden. ingrijpend' hadden gewijzigd en die aldus in overeen stemming hebben gebracht met haar hiërarchische uitleg en toepassing daarvan in 1944 en volgende jaren. hiërarchi- waarbij ook artikel 31 sche inhoud kreeg; 'an oordeel 1) dat hierdoor het voortgaand gebruik van de postale toevoeging enerzijds zijn duidelijke zin verloren heeft, ter wijl anderzijds daardoor nieuv andersoortige verwarring kan den gewekt, wijl daarin de suggestie ligt. dat in de onder overwegende sub 2 genoemde kerken nog altijd, al ware het dan ook riechts naar de letter, dezelfde kerkenordening als in de Gereformeerde Kerken zou voort bestaan; 2) dat voorts tegen de uitgesproken be doeling van de voorlopige generale synode van Enschede-1945 in en on danks het besluit van de generale synode van Amersfoort-1948 om er bij de kerken op aan te dringen de aanduiding .liet dan in bijzondere ge vallen te gebruiken; spreekt uit 1) dat de naam der kerken gebleven en blijft De Gereformeerde Kerken in Nederland; 2) de postale toevoeging achter naam der kerken (onderhoudende tikel 31 k. j niet meer geschikt te achten als onderscheidingsteken; 3) aan de kerken en kerkelijke vergade ringen aan te bevelen deze onder scheiding niet meer te gebruiken en in gevallen waarin verwarring is te duchten, zelf middelen te zoeken om deze te voorkomen en zulke middelen allereerst te vinden in zo nauwkeurig mogelijke aanduiding van adressen Di-.sdag a.s. komt de synode opnieuw te Spakenburg bijeen. Aan de avond van die dag zal zij overgaan tot behan deling van het rapport inzake de zoge- samenspreking" (met de ge- De Hemelse Vader staat met wijd geopende armen geret om Zijn kinderen (Zijn verloren zonen) op te vangen. Dat geli niet alleen aan het eind van hun leven al is het juist da hun grote, hun enige troost maar elke dag. Wordt het get tijd, dat we dat onze eenzame medemensen, die het gevoi hebben, dat alles langzaam of snel kapot gaat, duidelijk pn heren te maken? Als onze levensovertuiging dan maar ve\ gezeld gaat van een levenshouding, die onze woorden nti logenstraft. Een houding, waaruit blijkt, dat we geen had beter zijn dan die medemens, dat we evenals hij verlortj zonen waren, die eigenlijk bij hun Vader niets anders in j brengen hadden dan een beroep op Zijn barmhartigheid ej genade. Wie dat beroep gedaan hebben, zijn immers geen vei loren zonen meer. Zij zijn „eigendom van Christus" gewordei en Christus noemt tegenover Zijn Vader hun naam en Zijri in één adem. En een leven met Christus is een feest, waa op den duur geen enkel verdriet tegenop kan! WERKTIJDVERKORTING Strijk- of kurkdroog op commando met de electrische wasdroger In s-Hertogenbosch Eigendom van de Waalse gemeente E NIEUWE Waalse kerk in 's-Hertogenbosch, die tijdens een zondagmiddag a.s. om halfvïer te houden dienst in gebruiik zal worden genomen, is de eerste kerk van poreus beton in Nederland. Zij staat aan de Zuiderparkweg en is binnen vier maanden gebouwd. Poreus beton of gasbeton wordt Zweden al veel gebruikt, ook voor gro te gebouwen. In ons land worden de gasbetonblokken vervaardigd in een fa briek te Vuren aan de Waal. Zij wor den gemaakt uit een betonmengsel. dat door een chemische reactie poreus ge maakt wordt. Het is licht van gewicht, bestand tegen vuur en vorst, waterdicht Verkoudheid? In ons land zijn van het zendingsgebied teruggekeerd mej. zuster B. Biersteker, verpleegster op Soemba, dokter J. P. Kuiper, arU op Soemba, met zijn gezin, en de heer en mevrouw Popma, die het onderwijs op Soemba dienden. Op 29; september JL arriveerde ds, P. van Vliet I met zijn gezin uit Purwokerto. 1 ses meter en is zeven meter hoog. De bijgebouwen zijn 2Vz meter hoog. De ar chitect heeft gestreefd naar een strakke vormgeving, doch tevens naar eer nenspel, dat de kerk zowel van binnen als van buiten groter doet lijken dan zij in werkelijkheid is. De achterwand bestaat uit twee gescheiden muurhelf ten, die niet in eikaars verlengde lig gen en daardoor een bijzondere lichtval mogelijk maken. Hierdoor heeft de rechterhelft, dié grijs geschilderd een donker accent. Tegen deze rechter achterwand staat de kansel en in de rechterhelft van de kerk staan de banken voo kerkgangers. De linker helft var I kerk is leeg, hetgeen een grote r tewerking geeft. Aan de wit geschil derde linker achterwand hangt een twee meter hoog kruis, dat afsteekt tegen het van opzij invallende dag licht. Hier staat ook de permanente avondmaalstafel. Ondanks de onbekle de wanden is de acoestiek in de kerk De gemeente Toen Frederik Hendrik in 1629 's-Her- togenbosch innam, werd kort daarop de Waalse Gemeente gesticht. Reeds eer der waren er gevluchte Walen uit de zuidelijke Nederlanden in deze Spaans gezinde stad geweest, maar tot gemeen tevorming is het toen uiteraard niet ge komen. Reeds in 1636 kreeg de Waalse gemeente haar beroemdste predikant, de toen 37-jarige Samuel des Marets. Later werd deze benoemd tot hoogle raar in de theologie in Groningen: De kerkdiensten werden destijds ge houden in de St. Annakapel. Nadat de ze was afgebroken, bouwde de Waalse Gemeente in 1848 een eigen kerkgebouw in neo-gotische stijl in de Verwerstraat, ter plaatse waar toen het laatste hou ten huis van 's-Hertogenbosch stond. In 1956 is deze kerk met de renaissance- preekstoel overgegaan in handen van de evangelisch Lutherse gemeente. 2 'ASPRO" o»UtWsveeb fa. 26. Er waren veel te veel soorten wijn voor de jicht van de graaf en ook te veel vlees. Bedienden lie pen af en aan in hun keurige livrei En temidden daarvan zaten zij: Carlyle. de graaf en zijn doch ter. Niettegenstaande de treurige financiële omstan digheden. had hij de pracht en praal van zijn huis houding nooit verminderd. Het was een wonder hoe hij het n»« zolang volhield. Het was nog een groter wonder als hij het nog lang kon volhouden. Het wal prettig, om daar te zijn. Het bedwelmde Car lyle een beetje, maar hij waarschuwde zichzelf het hoofd koel te houder Isabella was naar de andere kamer gegaan en zat daar wat te prakklzeren. Over haar moeder, die ze op East Lvnne het laatst had gezien, over de las tige jicht van haar vader, en over allee wat ze kort geleden In Londen had beleefd Eén persoon was niet uit haar gedachten, en als ze er langer was gebleven zou ze harr rust rijn kwijtgeraakt. Het wi| Francis Levison Mevrouw Vane was meer dan achteloos geweest, dat ze hen zo vaak te zamen bracht. Mevrouw waa koud en zelfzuchtig. Een slech te vrouw En daarom kon het haar ook niet sche len wat er van anderen terecht kwam. Met een zucht ging Isabella overeind en verdreef al die gedachten. Vader en mijnheer Carlyle kwa men niet gauw theedrinken. Ze ging naar de plano en zocht wat muziek. De graaf had helemaal geen haast. HIJ had nooit haast als hij bij de wijn zat. hoewel leder glas was ais vergif voor zijn gestel. Plotseling zweeg Car lyle. midden in een zin. en luisterde. Zachte muziek bereikte zijn oor. het scheen vlak bij te zUn. maar hij wist niet waar het vandaan kwam. Torn hoorde hij ook ren zachte donkere stem rn hij hield zijn «den in. ..Gezegend zij de God vi zijn volk bezocht en gered van door ANN LUDLOW Hij heeft een hoorn des heils opgericht: in het huis van David. Zijn knecht." .Het is Isabella, zei de graaf. „Ze heeft Iets bij zonder liefelijks in haar stem. Ik denk dat het komt omdat ze zo zacht zingt. Ik hou niet van dat ge schreeuw. Houdt u van muziek?" ..Ze zeggen, dat ik geen gehoor voor goede muziek", glimlachte Carlyle. „maar rug. Ernstiger dan tevoren. Hij kon het landgoed onmogelijk verlaten. En Carlyle zei. dat het hem een genoegen zou zijn, wanneer hij inderdaad nog een tijd bleef, zolang als dat nodig mocht blijken. De graaf was er heel dankbaar voor, hij hoopte weer gauw op de been te zijn. Maar dat gebeurde niet. De jicht kwam FNIGE tijd geleden is in West- mate gebruik gemaakt van de ni( Duitsland een enquête gehouden gelijkheid tot werktijdverkorting, naar de gevolgen van een kortere Een zeer belangrijk motief van st arbeidstijd voor de produktie. Vol- ciale aard is hierbij geweest, dat i gens deze enquête heeft de werktijd- voorkomen werd dat het totale weri verkorting over het algemeen geen loosheidscijfer nog aanzienlijk hog. nadelige invloed, en in sommige ge- EOu worden. Voor nog honderde vallen zelfs een gunstige, op de om- werknemers meer zou heb spot vang van de produktie. van de werkloosheid werkelljkhei Hierbij zij opgemerkt, dat een ge- geworden zijn, wanneer de werkg» stegen produktie niet altijd een ge- Vers niet de mogelijkheid van werk stegen produktiviteit behoeft te be- tijdverkorting hadden aangegrepei tekenen. Een feit is echter, dat deze Daarnaast heeft waarschijnlijk nm enquête heeft aangetoond dat er lit de bedrijven nog bepaalde produk- tiereserves bestaan die geactiveerd aanhouden kunnen worden. Binnenkort zal een sen> bedrijfseconomisch motief speeld, namelijk het op deze wij» akbekwame mee kunnd uitgewerkt resultaat van de beschikken bij een gunstige wendin, Westduitse enquête worden gepubli ceerd. In ons land zijn, voor zover ons be kend, dergelijke onderzoekingen nog niet gedaan. Wel is in een groot aan tal bedrijven werktijdverkorting toe gepast, geen werktijdverkorting op de duur te komen tot een v korting van de normale arbeidsweek tot 45 of 40 uur, maar een noodge dwongen werktijdverkorting tenge- v°'« J" arbeidstijd ..1 hi.r een vrrhogi, genheidssituatie. Omstreek, maart de prortuktlvluit hebbe„ late de economische situatie. De werkgevers hebben een belan| rijke ervaring opgedaan met ee verkorting van de arbeidstijd, ct naar ons gevoelen is deze ervarin voor een belangrijk deel gunstig g< weest. Het zou ons niet verwonderej vele gevallen de verkoi ting van de arbeidstijd niet rech evenredig is geweest met het verllt aan produktie De verkorting van d van dit jaar zijn er werktijdverkor tingen toegestaan, die, wanneer men de nietgewerkte uren optelde, zien. Deze onder bijzondere omstandq 10.000 theoretische heden geboren vorm van arbeid! werklozen extra veroorzaakten. verkorting heeft zo een belangrij In de Nederlandse bedrijven die te sociaal en tevens een bedrljfseconc kampen kregen met een gebrek aan misch doel gediend, en bovendie orders tengevolge van de bestedings beperking en de aamelende con junctuur ls dus in wel ruime sociaal-economische aangelegenheid. MINDER JUISTE FINANCIERING TNE grote animo die men van werk- geverszijde getoond heeft voor dacht gevraagd de verkorting van de werktijd onder de ondernemers druk van de werkgelegenheidssitu- Indertijd hebben wij reeds aan r de suggestit de werknemer de inkomstenderving te laten ver atie is op sociale gronden bijzonder goeden, die deze lijden tengevolgi lofwaardig geweest. Het verheugt ons dat de houding van de werkge- geld- e vers niet anders is geweest, en wij draagt de werktijdverkorting. De wacht werkloosheidsuitkering bt lelijk 80 pet. van het looi spreken gaarne de v in de toekomst onder gelijke omstan digheden eenzelfde standpunt zal in nemen. s uit, dat men dat gederfd wordt. De resterend 20 pot. of een deel ervan zou opgi vangen kunnen worden door de on dernemers. Wanneer wij de bedrijfseconomische Hiervan is evenwel niets gekomen kant van de zaak bezien, valt op, dat De Federatie van Werkgeversval er voor vele ondernemers ook op verenigingen in de sector grootmt economische gronden een voorkeur taal wimpelde een dergelijk voorst» bestaan heeft voor werktijdverkor- al onmiddellijk af. Inderdaad moe ting boven ontslag. Vakbekwaam erkend worden, dat een dergelijk suppletie wel de werknemers tei goede komt, maar geen correctie i toch volledig vat bleef houden op op de uitkering van gelden, medi deze mensen. Onder gunstiger con- om niet-sociale motieven, uit d( juncturele omstandigheden zou men wachtgeld- en werkloosheidsfondsen deze mensen onmiddellijk weer vol- Om hieraan tegemoet te komen lijk ledig kunnen aantrekken. Voorts willen wij ook niet hoofd zien de factor van de produk- het het juister, dat de ondernemers 1 de 80 pet. gederfd loon, die de so ciale fondsen uitkeren, een deel tiviteit. Naar ons gevoelen zullen hun rekening nemen. De omvanj van dit deel zou nog nader beziet moeten worden, maar zij mag it geen geval zo groot zijn, dat bij di ondernemers de voorkeur voor werk vele werknemers, die verkort ken, een naar verhouding grotere prestatie leveren dan „full-timers" zijn. Bedrijfseconomisch bezien zal men tijdverkorting boven ontslag, niet kunnen ontkennen, dat deze dit mogelijk is, zou verdwijnen. werktijdverkorting vele Wij menen, dat met een dergelijk» Beroeping» werk NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Bergschenhoek: A. an Eijk te Benthuizen. Bedankt voor Wijk bij Heusden: W. H. an Kooten te Hasselt. GEREFORMEERDE KERKEN de jicht I Bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde: ging. Hij behoefde wel niet" naar bed, maar hij H. van der Wejj te Emmen; voor Win- kon toch zijn kamer niet verlaten. Het duurde tot schoten: P. B. Suurmond. laatstelijk pre- oktober eer hij weer wat beter werd. Verschillende dikant te Sorong. Nieuw-Guinea. families uit de omgeving hadden hun bezoeken ge-I Benoemd tot hulpprediker te Daarle: bracht. Carlyle evenwel kwam vaker dan alle an- p. D. Kuiper, laatstelijk miss. predikant ..Ze zeggen, dat ik geen gehoor noch smaak heb >or goede muziek". *-*- fiMfi dit vind Ik prachtig.' ,,Die piano staat tegen de muur en er U maar een dun schot tussen", antwoordde de graaf. „Isa bella heeft helemaal niet in de gaten dat ze ons een genoegen doet." En zo was het ook. Ze zong het ene lied na het andere En Carlyle zat daar en dronk de klanken In. en h:j vergat helemaal dat het intussen avond werd. HOOFDSTUK VIII Het concert ven mijnheer Kane deren De graaf was erg op hem gesteld, ergerde zich wanneer de advocaat eens verhinderd was. „Ik kan niet op visite gaan. ik vind het heel mooi van Carlyle. dat hij hier telkens komt om mij wat op te vrolijken", zei de graaf. „Heel mooi. papa. Ik vind hem heel aardig." ..Ik zou niemand weten op wie ik zo gesteld ben", beaamde de graaf. Diezelfde avond was Carlyle er weer en op een gegeven ogenblik vroeg hij Isabella om nog wat te zingen. „Ik wil het wel doen. papa, als u het goed vindt", zei ze. „maar de piano is zo vals. dat het helemaal niet mooi klinkt. Is er niemand in West Lynne die onze piano zou kunnen stemmen, mijn heer Carlyle?" „Zeker. Kane zou het wel kunnen doen. Zal ik hem morgen sturen?" Israël, want hij heeft te Djakarta, die deze benoeming ook nam; hij bedankte voor Linschoten. GEREFORMERDE GEMEENTEN Bedankt voor Dordrecht: M. Blok te Rijssen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwpoort: J. Keuning te Barendrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Musselkanaal: W. Veenstra te Treebeek. Ds. E. Pot overleden In de leeftijd van 57 Jaar is te Haar lem overleden ds. E. Pot, emeritus pre dikant der Ned. Herv. Kerk. De thans overledene, die in 1901 geboren is. aan- vaardde op 21 maart 1926 het predi- H«1 ,t.«. «U hit u niet 1JVM1 mo«U u Hit K«nt»air>bt te Opinde In Frieilind. In til wj met veel helpen, wint het la een oud d.n« vertrok hll ^„r „eino (Overlliell. Als we hier langer blijven, dan moet ik papa om een nieuwe vragen." Lady Isabella had er geen Idee van dat de piano al van Carlyle was en niet van haar. De graaf hoest te en keek naar zijn gast. (Wordt vervolgd) vorm ondernemers economisch voordeel opleverde en bovendien kon nog enig ondernemersrisico afgewenteld worden. Afgewenteld waarop? Op de fond sen van de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering. Dat er zo ruim schoots gebruik gemaakt wordt van de werktijdverkorting achten wij volledig juist. Wij stipten dit hier boven reeds aan. Maar wij vragen ons af, of het juist is, dat, gelet op financiering van de werktijdverkor ting het bedrijfsleven recht wordt gedaan en daarnaast de sociale fond sen de bestemming krijgen, waar voor zij bedoeld zijn- Men zal er oog voor moeten heb ben, dat, wanneer er zich in de toe komst een langdurige periode van ernstige werkloosheid zou voordoen, aan de wachtgeld- en werkloosheids fondsen zware eisen zullen worden gesteld. Een te ruim gebruik van d» de economische motieven, die hier gelden in een tijd van beperkter» naast de sociale spelen, deze werk- behoeften zou voor de toekomst dt tijdverkorting geheel gefinancierd moeilijkheden aanzienlijk kunnen wordt via de Werkloosheidswet. vergroten. 1929 vertrok hij naar Heino (Overijsel). in 1940 naar Oldenzaal en op 4 mei 1947 naar Haarlem. Om gezondheidsredenen was hem op 1 mei van dit jaar ver vroegd emeritaat verleend Maandagmorgen Twee predikanten jubileren Ds. P v. d, Wal te Zèist. emeritus predikant dei Ned. Herv. Kerk. viert vandaag zijn 45-jarige ambtsbediening. De jubilaris werd in augustus 1885 te Workum geboren en studeerde te Leiden. Hij werd in 1913 kandidaat in Noord- Brabant en aanvaardde op 5 oktober van dat jaar te Jelsum het predikambt. Hij diende de gemeenten van Wormer, Neede, Tilburg en Idaard. waar hij in 1952 met emeritaat ging. Ds. v. d. Wal was reserve-1 legerpredikant. lid van de generale sy- node en lid van het hoofdbestuur van de Vrijz. Zondagsscholen. Ds. A. C. H Vollenweider. emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. woon-^ achtig te Zeist, viert maandag a.s. zijn veertigjarig ambtsjubileum. Hij werd 23 december 1883 te Oud-Beijerland gebo ren. Hij studeerde aan de rijksuniversi teit te Utrecht en werd op 6 oktober 1918 door ds. J. Vermeulen van Mijnsheren- land te Stavoren in het ambt bevestigd. Hij diende de gemeenten van Cubaard, Birdaard. Joure en Nieuwerkerk a. d. IJssel. waar hij 31 december 1948 met emeritaat ging. Daarna was hij nog hulp prediker te Overlangbroek en te Zeist. i half elf zal in de Babyderm Haarwater (Haar- ei-tonic) legt reeds in de ieugd de de begrafenis zal vol- Grote kerk een rouwdienst worden ge- gen op de begraafplaats Westerveld. „Yoga" (ondertitel: het geheim van een gezond en harmonisch leven) is de titel van een boek, dat dokter Rama Polderman schreef over de Yoga the rapie. Dokter Polderman laat duidelijk uitkomen, dat deze therapie, die in de Oosterse wereld veel wordt toegepast, ook voor de Westerse mens van het grootste belang is. Yoga biedt uitkomst uit de nerveuze spanningen van onze tijd en komt de laatste jaren steeds meer in de belangstelling. Het boek. dat als standaardwerk kan worden aangemerkt in Nederland, be steedt uitvoerige aandacht aan de wijza van handelen om tot een beter en har monisch leven te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2