Het madeliefje Jongen van acht jaar leert Spanje van Duitse klassieken genieten avier reeds Sanz hoog del Rio moet nu nodig rust Verjaarsvisite - een beetje anders 1 M mm jiai i m w E tM: Ml W A é&m e m mrnrn m m m B b PUZZEL VAN DE WEEK ZONDAGSBLAD ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 met het gouden hart DOOR NEL HAVELAAR EE\ REPORTAGE VOOR JULLIE Daar heerste een doodse stilte. Iedereen fluister- mi liep op zijn tenen om het zieke prinsesje mogelijk te hinderen. Aan haar bed zaten de Koning "en de Koningin. De Koning keek be droefd. zijn vrouw schreide zacht. Beiden piekerden ze er koortsachtig over hoe hun zieke meisje weer beter zou kunnen worden. ..Als we maar ergens een geluksbloempje konden vinden", snikte de Ko ningin radeloos. ..In onze tuin moet er toch een ,r laten we toch alle bloemen voor ons prin sesje plukken." smeekte ze. ..Laten we het toch proberen. Misschien dat we haar daarmee kunnen redden." De Koning had er helemaal geen hoop op. maar toch wilde hij aan het verzoek van zijn vrouw voldoen. Hij liet het gehele hofpersoneel bij zich komen en gaf de opdracht zo snel mogelijk alle bloemen te plukken, die ze maar konden den. Dat gebeurde en nog vóór twaalf uur ii middag was iedereen met zijn werk gereed. Hon derden van de prachtigste bloemen werden bij het prinsesje neergelegd. ..Meisje", zei haar moeder zacht, ..kijk eens. al deze bloemen zullen je geluk brengen." Het prinsesje ging, zo ziek als half overeind zitten en nam de bloemen i een in haar bevende handen. Toen ze ze allemaal gezien had, schudde ze echter verdrietig het hoofd. ..Mijn geluksbloempje is er niet bij." fluisterde ze met schorre stem. ..Deze bloemen zijn wel mooi, maar ze hebben geen van alle een hart." ..Zijn dat werkelijk alle bloemen, die we hebben?" stamelde de Koning „Is er werkelijk geen andere meer te vinden? Mijn meisje moet toch blijven le- niet meer dan een gewoon ma deliefje en zo'n simpel bloemetje kan toch nooit ge luk aanbrengen." Dat geloofde de Koning ook niet, maar toch gaf hij bevel het madeliefje te halen. Haastig begaf de lakei zich naar de tuin en voor zichtig stak hij het madeliefje uit de grond. Met de aarde er nog-aan bracht hij het naar de zieken- pen: ..Vader, moeder, dat is het. Dat bloempji maakt me weer gelukkig. Mensen ki" Mm ik heb het weer!" Heel voorzichtig madeliefje van de lakei over en haar ogen straal den toen ze zag hoe een zonnestraal het hart van het tere bloempje deed glanzen als goud. ..Mijn ge luksbloempje." fluisterde ze. „je bent het mooiste van alle bloemen, want jij hebt een hart. een hart Iedereen in de kamer veegde ontroerd zijn tra nen weg en de Koning riep: „Geen tranen op deze blijde dag. We gaan feestvieren, want ons dochter tje is weer beter." In het paleis van Koning On bezorgd is nooit meer zo'n prachtig feest gevierd als op die dag. Er werd muziek gemaakt, gedanst en gezongen en het stralende middelpunt van dit alles was prinses Nooitverdriet. Of nee. eigenlijk toch niet Het stralende middelpunt van alles was het madeliefje met het gouden hart. Het werd door iedereen bewonderd en geëerd, het kreeg het mooi ste plekje in het paleis en samen met het prinses- *11 je leefde het heel lang en heel gelukkig! EINDE Hij is klein en tenger voor zijn acht jaren en altijd zenuwachtig. Reeds toen hij vijf was dirigeerde hij voor het eerst een concert en een jaar later schreef hij een symphonie. Op zevenjarige leeftijd trad hij in zijn woonplaats Madrid in het beroemde „Teatro Espagnol" op en nu hij acht is is het Spaanse wonderkind Javier Sanz del Rio geen kind meer. Hij is volwassen onder volwassenen en door en door nerveus. Als hij het advies van zijn huisarts niet opvolgt en naar een sanatorium gaat, zal zijn talent zijn leven hebben verwoest en de Duitse klassieken zullen aan de andere zijde van de Pyreneeën hun beste vertolker hebben verloren. Wonderkinderen zijn er nu eenmaal. Zij verschijnen dan hier. dan daar. Het is vaak heel moeilijk te zeggen, of zij talentvol, goed afgericht of alleen r vroegrijp zijn. Als kinderen zet ten zij de wereld in verbazing, op la tere leeftijd wordt er van hen vaak niets meer vernomen. Deze achtjarige Javier lijkt buiten de gewone normen te vallen. Kan een kind van acht jaar onsterfelijke wer ken schrijven? TENGER Dit kind met zijn tengere wasach tige handen doet althans iets. wat men in Spanje niet mogelijk had geacht: hij liet de Spanjaarden genieten van de Duitse klassieken. Waar hij op treedt met vertolkingen van Beethoven. Bach of Mozart zijn de concertzalen overvol en dat terwijl de Spaanse aard van nature meer verwantschap voelt met het strakke ritme van de Moorse muziek. Eeuwen later dan elders ontsluit een jongen de zinnen van zijn volwassen landgenoten voor de Middeneuropese muziek, die geheel muziek van het wes ten is. Hoe lang hij dit bestaan nog kan voortzetten? „Als hij zo hard blijft werken, beslist niet lang meer", zegt zijn arts. TE INSPANNEND als velen in zijn beroep doen. Hij voelt zelf rust nodig te hebben. Later wil hij naar een conservato rium om piano te studeren. Met zijn voet kan hij het pedaal nog niet berei- rD yy-. ken, maar zijn vader, een componist I l\d' I lk--l L van gering® bekendheid, heeft een spe ciale piano voor hem laten maken. BACH Met dit instrument maakte hij zijn tourneeën door Spanje. Het liefst speel de hij Bach. Avond aan avond boog hij voor een publiek, dat naar Spaan se aard heftig applaudisseerde. Elke avond werd een overwinning. Nu is er niets van hem over dan een mager, onzeker en bleek mensenkind, dat zijn zenuwen niet meer beheerst Hij is verstrooid, hij kan zich niet meer con centreren. Is dit het einde van zijn carrière als wonderkind? Zal hij zwak en ziekelijk blijven, omdat hij in zijn eerste jeugd jaren teveel van zichzelf heeft gevergd of omdat anderen teveel van hem ver langden? De arts is van mening, dat Javier weer een gezonde jongen kan worden als hij lange tijd het werken staakt en zijn beroemde concerten tot eer der tijdstip uitstelt. Het lijkt dat Javier hiervan onder de indruk is gekomen. Hij is begonnen met het dirigeren op te geven. Voor hem is dat te inspannend. Hij wil er mee wachten tot hij groter is en over meer kracht in zijn armen beschikt. ..Wat heb ik eraan, als alleen de geest willig is?", vraagt hij. Hij wil rust nemen. Hij wil zich aan een drastische kuur onderwerpen, zo- BEWONDERD Vele zijn de aanvragen voor concer ten die het huis van de familie del Rio binnenkomen. Het publiek wenst het kind te zien en te horen en beseft niet dat de bewonderde pianist, die in zijn houding aan het instrument aan Bach doet denken, allang geen kind Als Javier voor de verleiding be zwijkt, zal hij over enkele jaren waar schijnlijk vergeten zijn. Hij zou niet de eerste zijn, die zijn leven door roem of zucht naar roem zag verwoest. Omgekeerde wereld. Beste i nichten, Weinig brieven kreeg ik deze week, dat komt zeker omdat de puzzel nogal aan de moeilijke kant was? Jullie mogen toch wel schrijven hoor, al weet je de oplossing niet ran de puzzel! De '.wee lijnen die je moest trekken om alle lijnen in de tekening te doorkruisen kwamen in het midden, boven aan de tekening bij elkaar. Rechts ging de streep van het punt bovenaan naar de kikker, links juist de andere hoek in, dus links onderaan. Begrijpen jullie het nu een beetje? A drie N e e lis krijgt de hoofdprijs deze week thuisgezonden. M ar ga de Kooter krijgt de troostprijs en ook Hen ny van H ouw elingen krijgt die. Gefeliciteerd hoor alle drie. heel wat leden gewonnen voor die vereniging zeg! En Klement wat ga je vader en moeder geven voor hun verjaardag, weet je het al? Dit zijn de brieven. André v. d. Meij. Nellie en Janny Moerman, Tiny Kortlever, Anneke Hilbrink en Atie Hazenboom dat zijn de nieuwelin gen deze week. Op veel brieven en briefkaarten stonden deze week (en ook op oplossingen van vorige puz zels) alleen maar de oplossing en de naam. ik weet dan niet of jul lie met de brievenbus mee gaat doen. voortaan, of dat je zo maar een keer schreef. Schrijven jullie dus nog even als je naam er niet bij stond deze keer? Afgesproken. Jongens en meisjes dan ga ik nu eindigen. Volgende week zijn de ne ven en nichten van OZ weer aan de beurt. Dag allemaal. Ja Peter Hcrweljer die cadeau- tjcszendcrij is iets in de war gelo pen. dat klopt. Vind Je de puzzel goed of heb je liever een vlooien- spel er voor? Dan stuur je de puz zel maar terug. NelUe van Har ten is ziek en schrijft nu op bed brieven. Wat heeft de dokter ge zegd Nellie, mag je er volgen de week uit om naar school te gaan? Fijn dat Dineke voor jou wou schrijven Rla van Hemert. Is het gips al van je arm af? Di neke schreef over een feest, was vind dat je leuke kleuren hebt ge kozen voor je schort, ga je ze bor duren ook? Gelukkig dat je nicht je zo opknapt Betty de Jong. Komen je vriendinnetjes vaak bij je spe len Betty? Is de dokter bij je thuis geweest om de kies te trek ken Tineke KleIJwegt? Je had een leuke tekening van mij gemaakt. Tja, dat „oh, oh, wat een brieven" zeg ik echt wel eens als jullie me veel post sturen. Jan Cornells van Kleef zorgt goed voor zijn geit. De bieten die hij „Wat zullen we nu eens doen op je verjaardag", vroeg een moeder aan haar zoon, die tien zou worden. De zoon zei: „Visite in het Bos". Hij loste met die vier woorden een probleem op, waarmee honderden moeders niet goed raad weten. De moeder van deze jarige be sprak de wens van de zoon eerst met haar man. daarna met vrienden, die een vakantiehuisje ergens buiten be zaten. Het resultaat, was tenslotte een verjaarsvisite, waar niet alleen haar eigen kind, maar ook zijn talrijke vrienden en vriendinnen nog weken over spraken. Het feest werd niet duur en de goedkoopste program mapunten hadden het meeste succes. Zo was er een voet balwedstrijd in het bos, waarbij de ouders van de jarige als keepers optraden, er was een wedstrijd in het bomen- klimmen, de kinderen deden verstoppertje wie een wed strijd won of zich het langst verborgen wist te houden, kreeg een peer of een banaan tot beloning en het be sluit was een. van te voren goed uitgestippelde, speur tocht naar paddestoelen en een bosje veterdropIn het zomerhuisje van de vrienden kon gerust en wat ge dronken worden. De kinderen kwamen daar tenslotte moe. vuil en hongerig nog eenmaal bijeen, aten een stapel bo terhammen op, dronken melk en werden thuisbezorgd. De moeder had de meeste blauwe plekken, van haar pogingen een echte keeper natuurgetrouw na te bootsen. En de jarige, die had mogen helpen organiseren en inkopen doen, praatte 's avonds mét trots en voldoening na over zijn feest, tot hij in zijn stoel in slaap viel Na de regen lirgon alles op het eiland te groeien en te bloeien, maar juist nu be gon de eenzaamheid op Robinsons zenu wen te werken. Hy had al eerder een oud hemd aan een stok op de heuvel gehangen: een noodsignaal, dat van verre zichtbaar zou zijn. Een vliegenplaag teisterde hem en in grote zwermen vielen de insecten vaak Robinson aan. De nieuwe kleren, die hjj van de lamahuid had gemaakt gaven hem daartegen bescherming, maar by zag er nu ook erg vervaarlijk uit. De potten bakkerskunst bleek grote moeilijkheden op te leveren, want de potten, die Hy bakte. :ef het Robin son had nog niet ontdekt, hoe hy door een glazuurlaag zyn potten kon harden. En in de eenzaamheid kwam een nieuwe dreiging: de Engelse schipbreukeling werd ziek. Zes paar benen zien jullie op deze tekening. Aan het schoeisel en verdere kledij kunnen jullie zien welk beroep deze mensen uitoefenen (want jullie begrijpen natuurlijk wel dat de bedoeling is dat jullie raden welk beroep de mensen uitoefenen). Op lossingen insturen voor dinsdag 7 oktober. dat bij jullie op het dorp of had-1 tuin heeft gezaaid kon de geit den jullie thuis feest? Johnny straks, als de bieten gegroeid zijn, v. d. Helden spaart postzegels. lu-| opeten. En hoe is de nieuwe cifersmerken en suikerzakjes. wat meester Anle van Kleef? Mag je een verzamelaar hè? Misschien zijn j van hem wel lachen in de klas? er wel neven of nichten die eens C.ijsje en Hannle Kant zitten willen ruilen met Johnny, zijn adres resp. in de zesde en in de vijfde is Van Lennepstraat 57e. Rotter- klas. Hanrtie is met vacantie naar dam. Martha de Haas schreefSoepburg geweest, waar ligt dat nu me dat ze de puzzel die ze heeft toch Hannie? Mlep Keus schreef gewonnen al een keer heeft ge- 0ver de verjaardag van haar broer, maakt, gelukkig dat je ze leuk! Wat een leuke naam heeft dat vond Martha. Ja Dikkie van de poesje: Picolo. Gelukkig dat je Heijden Jij hebt vorig jaar ber een prijs gewonnen en sinds dien niet meer, misschien win je er wel gauw één. hou maar moed! Ik Th ben het, moeder, ik heb een klein stukje koek afgesneden." 'vind moeder al gauw weer terug komt Erne de Kievit is zij lang wegge- west? Ik vond het toch leuk dat je schreef, al wist je weinig nieuws te vertellen. Llesje van Kwestro schreef over haar vriendinnen, en over haar broers en zus. Heeft Ti- nie al geschreven? Plet Loeve spaart foto's van kerken (in- en exterieur) en vraagt neven en nich ten die mooie foto's daarvan heb ben ze hem op te sturen. Nu Piet, daar staat het dan. m'n gewoonte is het niet hoor, om jongens en meisjes die nooit naar de Brieven bus schrijven ineens te helpen. Piet woont Oostzeedijk 155b, Rotterdam. Van Aafke van Nierop heb ik nog een oude oplossing hier. Schrijf je weer eens gauw Aafke? Nel lie en Joziena Naaijen schreven dat hun kleinste broertje ziek is, hoe gaat het nu met hem? Janny en Klement N'ootenboom schreven een lange brief, leuk hoor. Jij hebt mooie cadeaux gekregen voor je verjaardag Janny. het postpapier ook erg mooi. Je hebt al SCHAAKRUBRIEK Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven uit onze rubriek van 20 sep tember jl. 1. Probleem van A. Schfffmann. 1. Pe4!, fxe4; 2. Dc2!en dan óf 2 Kxf4; 3. Dxe4 mat; öf 2exf3; 3. Te4 mat. Ook gaat 1Kd3; 2. Dd2t Kxc4; 3. Pd6 mat. 2. Probleem van A. Schiffmann. 1. b5! Ke4; 2. Pdc6!bxc6; 3. Kf6! cxb5; 4. d3 mat. J. PartUsteUhig F.—von Lagerstroem. Natuurlijk 1Te3?!; 2. Ld3!?? Kh5ü! en wit, niet zwart, kon het op geven. Tegen de dreiging 3. g4 mat is geen kruid gewassen! Had u dit ge vonden? 4. Partijstelllng BilekPaoli. Natuur lijk 1. b4ü en het is uit. Op 1Dc6 (of Dc8) volgt 2. Pe7+. We schreven immers, dat <je oplossing een luchtig verloop had?! Voorspoed en tegenslag Dit zijn twee woorden, welke men in talloze variaties tegenkomt, maar altijd weer dienen om iets goed te praten of te vergoelijken. Men speelt een schaakpar tij natuurlijk met de bedoeling om te wannen. Maar ondanks dc beste bedoe lingen verliest men vaak. De royale er kenning „Ik heb geluk gehad" komt men echter vaker tegen dan de uitlating „ik heb slecht gespeeld", of „ik heb niet nauwkeurig genoeg gerekend". In de laatstbedoelde gevallen zegt men zo vaak „Ik heb pech gehad". Al deze woorden doen er eigenlijk wei nig toe. De essentie van dit alles is slechts, dat de menselijke denkkracht beperkt is. zéér beperkt zelfs als het gaat om gewone huis- en tuinschakers. Maar ook de denkkracht en het vermo gen tot voortdurende conoentratie van meesters en grootmeesters zijn beperkt. En de voorbeelden uit de measterprak- tijk liggen voor het grijpen, waarin de zelfde, puur menselijke, zwakheden aan de dag treden die u en ik uit ons» «iaën partijen zo goed kennen. Vandaag twee partijfragmenten uit het Interzonale Toernooi te Portoroz en bo vendien twee partijfragmenten uit een matchpartij, welke eveneens in Joego slavië plaats vond. De stellingen 3 en 4 zijn afkomstig uit dezelfde partij. Zwart kon in stelling 3 mat geven en verzuim de dit. Later deed hij een zwakke zet en werd zelf matgezet! Voorspoed voor de een? Tegenslag voor de ander? AAA A« B W AA X A A Ti Él A Jfc, A M ff o ta rn B Zwart aan zet speelde 1Pxc2t?? en wit kon met 2. Kd2 ontsnappen. Zwart had echter mat in drie kunnen geven. Hoe? 4. Uit dezelfde partij Matulovic—Ivkov. I X V A A A A AA A A m a :A a&i g a ■Si I VA A A In plaats van 1. - waagde zwart 1 zelf matgezet. Hoe? Oplosslnjen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Den Haag. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1 Drassig land, 6 veegwerktuig, 11 bedwelming, 12 overgebleven, 14 uitroep, 15 Romeins keizer, 16 onbegroeide, 17 deel van een mast, 19 ben horizontaal uitgestrekt, 21 muziekinstru ment, 22 stekelig zoogdier, 23 dwingeland, 25 stenen berg, 26 ijl, teer, 28 de Strandjutter" (bek. boek), 30 meisjesnaam, 31 drijfijzer, 33 brutale kinderen, 34 boom, 35 meisjesnaam, 36 het ruw gebruiken van kracht, 40 sok, 44 hulde, 45 wiel, 47 ijzerhoudende grond, 48 wild zwijn, 49 gewicht van de emballage, 50 ligt op het zuidel. schier eiland van Celebes, 51 schik, 54 insectendodende stof, 55 element, afk., 56 gebed, 58 en, 61 hoge akker, 62 zuiveren, onschuldigen, 64 verkoper, 66 groep volgens aanzien, 67 heldendicht. VERTICAAL: 1 Burgerlijk Wetboek, 2 grote rivier in Nederland, 3 voorteken, 4 vóór, 5 vrijer, 6 grote beker, 7 onze stammoeder, 8 in eigen persoon, 9 hulde, 10 naar mijn mening, 11 cylindervormig toestel dat voor beweging dient, 13 bevalligheid, 14 meisjesnaam, 18 stad in Drenthe, 20 geel gekleurde, 21 wie voor iemand instaat, 24 klip, 27 voorstelling, 29 afne- mer, 32 lidmaat, 33 Bond Nederl. Architecten, 36 trant, 37 ondervind, 38 ouderloos kind,! 39 koe, 41 metaal, 42 gelijk, 43 drietal, 45 woedend. 46 droe vige, 52 meisjesnaam. 53 jon gensnaam, 56 stang (i.d. mond van paarden), 57 boom, 59 Nederlands, 60 enzovoort, 63 hoge akker, 65 tussenwerpsel. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linkerbo venhoek vermelden: .Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 20