Jlieumc gtihsctye lïouraiti Tweeduizend nieuwe abonnees... De Gaulle plan voor ontvouwt Algerije Wraakactie na aanslag op Britse vrouwen DRINGEND BEROEP OP REBELLEN Binnen twee maanden al verkiezingen Minister Algera vraagt ontslag uit zijn ambt Luchtgevecht boven Quemoy Chinees protest in Den Haag Garantiebeleid melkprijs principieel anders Veerse vissers willen naar Cölij nsplaat SPELEND KIND OP POSTZEGELS I si 1 ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Dlrectie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMXB Hoofdredacteur: Dr. E. D re MER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11379 ^toahMsÜd) is QM4mn <nyo bet in teoijmspart" Zie pagina s 3,4,13,14 e Er staat in deze krant geen ther mometer meer! De thermometer is vol. Twee duizend nieuwe abon nees zijn ingeschreven. Vier weken geleden plaatsten we op dezelfde wijze als nu de eerste.oproep: oreng abonnees aan voor „de Sterke Vier", onze vier christelijk-na- tionale dagbladen in dit gewest. Twee en soms drie keer in de week lieten we u via de themo- meter de resultaten weten en vestigden wij uw aandacht op de bon. Vier weken geleden Nu tweeduizend nieuwe abonnees. „Fantastisch" is een woord dat men nu zou kunnen gebruiken. Want het is fantastisch. Maar in de krantenwereld zijn dergelijke woorden wat nietszeggend: In die krantenwereld wordt verslag uitgebracht van zoveel wereldschokkends, zoveel spectaculairs, zoveel beangstigends ook. dat men niet zo spoedig meer onder de indruk komt. Mis schien is het daarom dat wij van het resultaat van onze actie eigenlijk meer stil dan jubelend ge worden zijn. Omdat de band die bestaat tussen krant en abonnee en die we wel degelijk kennen, ineens weer zo heel duidelijk voor ogen staat. Om dat we ons als in een flits realiseren: u en wij staan toch voor hetzelfde doel, voelen ons verbon den in dezelfde opdracht. Want als we woQrden van hulde en dank gaan schrijven, dan is die dankbaarheid vooral omdat iedere nieuwe abonnee ons een stap dichter brengt bij ons doel: in ieder christelijk huisgezin een christelijke krant. En dat niet om de krant in de eerste plaats, maar om het gezin. Een- en an dermaal hebben we het betoogd: de geweldige in vloed die van de krant uitgaat op de gedachten- wereld der lezers. De krant beïnvloedt de levens sfeer van een gezin. Nu dieper in te gaan op dat begrip „christelijke levensstijl" is niet mogelijk maar ieder beseft dat de krant en levensstijl nauwe relaties met elkaar onderhouden. Tweeduizend nieuwe abonnees ieder die haar of zijn steentje daartoe heeft bijgedragen, ver dient onze dank en onze waardering. Dat betreft u, de abonnee, en het betreft ook de colporteurs en inspecteurs die u wellicht terzijde gestaan heb ben bij het gesprek over onze krant. En wat ons betreft: wij gaan verder met de uitbouw van onze krant, in de geest zoals wij u die hebben uitge stippeld: u op de hoogte brengend van het nieuws, dat nieuws commentariërend en u de achtergrond daarvan gevend, zodat u uw mening kunt vormen, bovenal trachtend u het grote nieuws te laten zien: Gods genade voor deze wereld. Tweeduizend nieuwe abonnees de actie is af gesloten. Wat niet zeggen wil dat wij niet meer op uw hulp zullen rekenen. Uw sympathie hebben we we weten het. Op uw daarwerkelijke steun blijven we rekenen. Een briefje of een telefoontje naar de krant is voldoende voor het opgeven van een nieuwe abonnee, of voor het opgeven van een adres voor een „adspirant abonnee". En dat we verder blijven openstaan voor uw suggesties het behoeft nauwelijks meer gezegd te worden. PREMIER DE GAULLE heeft zijn plannen voor Algerije bekendgemaakt. Terwijl hij de gespannen aandacht van een duizendkoppige menigte in Constantinè had, zei hij: „Ik ben hier gekomen, om de toekomst van Alge rije bekend te maken". En hierop ontvouwde hij het volgende vijfjarenplan: 1. Minstens eentiende gedeelte van de overheidsbetrekkingen in Frankrijk (regering, justitie, leger, onderwijs en openbare diensten) zal de komen de vijf Jaar worden gereserveerd voor Algerijnse mohammedanen. 2. De salarissen en lonen in Algerije worden gelijkgeschakeld met de Franse inkomens. 3. Onder de Mohammedaanse boeren zal een kwart miljoen ha'ontgonnen grond worden verdeeld. 4. Binnen twee maanden worden in Algerije algemene verkiezingen ge houden. Ten minste twee derden van de afgevaardigden in het Alge rijns parlement zal uit Algerijnen bestaan. 5. Alle kinderen in Algerije krijgen de gelegenheid een school te be zoeken. 6. Voor een 400.000 Algerijnen worden in de komende yijf jaar betrek kingen gecreëerd. Auto tegen boom: dode en gewonde In Lippenhuizen, omstreeks acht km van Drachten, is gisteravond omstreeks zeven uur een auto met grote snelheid tegen een boom gereden waarbij de bestuurder, de 71jarige aannemer H. Smeenge uit Bor ger zwaar is gewond en zijn passagier, de 61-jarige H. van der Brug uit Assen werd gedood. Het ongeluk gebeurde toen de auto bij het verlaten van het dorp op de naast de weg liggende tramrails te recht kwam, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor en de wagen na dwars over de weg te zijn geschoten, tegen een boom botste De elfjarige scholier Pieter van der Wal uit Noord-Bergum kwam gistermid dag om het leven toen een vracntauto uit Amsterdam op de rijksstraatweg Leeu wardenGroningen onder Noord-Bergum tegen een stellage met een verkeersbord botste en de jongen door het va lend bord aan het hoofd werd getroffen. Het slacht offer overleed op weg naar het zaeken- Een andere Jongen, de twaa.fjarige Jan Geertsma. eveneens uit Noord-Bergum. werd ook getroffen en gewond. Jongetje overleden na treinongeluk Wezep Het vijfjarige jongetje P. Meuren uit Kampen, det in de autobus zat die woens dagavond te Wezep door een sneltrein werd gegrepen en daarbij zwaar werd gewond, is de afgelopen nacht in het ziekenhuis te Zwolle overleden. Het aan tal slachtoffers van het ongeluk is hier mede gestegen tot vier. Het kind was een kleinzoon van de 78-jarige heer H. van Aarst uit Kampen, die bij het ongeluk op slag werd gedood. Proef met nieuw type reddingboot faalt negen doden Bij de demonstratie van een nieuw model rubber-reddingboot boven de zandplaat Barre d'Etel, op de Atlantische Oceaan bij de Franse plaats Loriënt, zijn negen personen om het leven gekomen De reddingboot, die was ontworpen door de bekende Franse zeevaartdeskundige dr. Alain Bombard, werd door een an dere reddingboot naar de zandplaat ge bracht om bij een zware zee te wo beproefd. Beide scheepjes sloegen echter Alle dertien inzittenden raakten te ter en slechts een viertal, onder wii Bombard, kon worden gered. Zij w zich boven water te houden en werden door hefschroefvliegtuigen opgepikt. Bombard verwierf in 1952 grote be kendheid toen hij alleen, in een rubber bootje, de Atlantische Oceaan overstak Twee Indonesische fregatten zijn giste ren voor een vriendschappelijk bezoek in Karatsji aangekomen. Het is de eerste maal dat Indonesische oorlogsbodems een dergelijk bezoek afleggen. Nadat de premier deze plannen had be kendgemaakt. deed hij een beroep op de Algerijnse rebellen om de onzinnige strijd staken. „Wij zullen de gevangenisdeu- i openen," zo beloofde de premier. „En wij zullen zien, dat dit land groot ge noeg is voor iedereen." Hij vervolgde: „Wij kunnen slechts uit twee wegen kiezen; de ene leidt naar oor log, de andere naar broederschap." Over broederschap zei De Gaulle, dat de toekomst van Algerije gebaseerd is op de lotsverbondenheid met het eigenlijke Frankrijk. opmaken, dat het Franse leger nog vijf jaar in Algerije zal blijven. Reacties: In Parijs is de rede van De Gaulle voor Algerije over het algemeen gunstig ontvangen. Zijn plan voor inte gratie vond men praktisch en concreet. Bovendien heeft dc premier de deur open gelaten voor een speciale politieke status van Algerije. Het revolutionaire comité van de der tiende mei, in Algiers, heeft urenlang over het vijfjarenplan van de premier verga derd. Tenslotte werd een communiqué uitgegeven, waarin werd aangekondigd, dat het plan uitstekend is en alle ver wachtingen overtreft. Niettemin was de reactie van de Europese bevolking op de rede van De Gaulle zeer lauw. In militaire kringen geloofde men niet, dat het beroep van De Gaulle op de op standelingen enig effect zal hebben. De dalen van de Cevennes in Zuid-Frankrijk zijn getroffen door de zwaarste overstromingen van deze eeuw. Het landschap werd veran derd in een chaos: huizen stortten in, bomen werden ontworteld en communicatiemiddelen verbroken. 35 personen kwamen om het leven. Op de foto ziet men wat er overbleef van de spoorlijn die Nimes met Parijs verbindt. Cyprioten bij verhoor afgeranseld Cyprus, heeft vreselijke gevolgen gehad. De Britten, die een klopjacht op touw zetten om de daders te pakken te krijgen, deden dit op een manier die door de burgemeester van de plaats werd beschreven als een wraak gierige aanval op onschuldige burgers, zonder onderscheid. Honderden rui ten werden ingegooid^ de straten waren na afloop bezaaid met puin. Onge veer duizend Griekse Cyprioten werden opgepakt om te worden verhoord. Dat verhoor schijnt gepaard te zijn gegaan aan mishandelingen, waarbij een twaalfjarig meisje in elkaar zakte en overleed en een jongen een hart aanval kreeg en eveneens overleed. Gezondheidsredenen nopen hem zijn departement te verlaten (Van redacteuren) De minister van verkeer en waterstaa! mr. J. Algera. heeft heden H.M de Ko ningin om ontslag gevraagd Minister Algera heeft ais reden voor v-ttn ontsla--- ztiti labiele gezondheidstoestand opgege Na de watersnood in het bijzonder heeft hil zich overwerkt, waarna hem is aanbevolen zich meer e ontzien. Het is hem echter gebleken, dat de vervulling van zijn ambt teveel van zijn krachten vergt. Mr. Algera heeft in het verleden geprobeerd zich van de assistentie van een staatssecretaris te verzekeren, doch dit Is hem niet gelukt, zodat de volle zwaarte van het omvangrijke departe ment op zijn schouders bleef rusten. In zijn brief aan de Koningin deelt de mi nister mede te menen .,!n verband zijn gezondheid niet meer ten volle te kunnen voldoen aan de hoge eisen, die zijn huidi ge ambt hem stelt". Jacob Algera werd op 28 maart 1902 In Wirdum (Friesland) geboren. Hij bezocht de chr rfBS In Leeuwarden en ieed daar na staatsexamen B om tot de Groninger universiteit te worden toegelaten. Hij deed in 1933 zijn doctoraal examen^echts- wetenschap. Enige tijd was hij werkzaam op de provinciale griffie in Leeuwarden en op de provinciale bibliotheek In 1935 werd hij lid van de gemeenteraad in de Friese hoofdstad. In de oorlog .:edde hij de illegale a.r partij In Friesland Wegens zijn illegale activiteiten werd hij gear Armand voornemens ontslag te nemen Uit welingelichte bron te Brussel wordt vernomen, dat de voorzitter van de Eura- tom-commissle. de Fransman Louis Ar mand, voornemens is ontslag ie nemen daar zijn gezondheid reeds sedert enige tijd te wensen overlaat. Sir Hugh Foot, de Britse gouverneur an het eiland, lïracht gisteravond een be zoek van drie uur aan Famagusta. Hij reed door de verlaten straten onmid dellijk na de aanval op de vrouwen was uitgaansverbod afgekondigd on der escorte van drie pantserwagens. De Britse autoriteiten hebben een on derzoek gelast en de Cyprioten verzekerd de hoofdfiguren van de wraakactie te zul len straffen. Er werd echter met klem op gewezen dat twee Cyprioten bij het ver hoor zijn overleden en niet, zoals aanvan kelijk werd gemeld, zes. Britse journalisten mochten vannacht •n bezoek brengen aan het regerings ziekenhuis van de stad. waar 150 Griekse Cyprioten gewond waren opgenomen. In totaal waren driehonderd mensen behan deld, van wie het merendeel licht gewond i arts deelde mee, dat het ziekenhuis onmogelijk alle gewonden een bed kon ge en dat verschillende gewonden, onder oude mensen, in dekens gehuld op de grond waren gelegd. Drie gewonden zou- »n er zeer ernstig aan toe zijn. Inmiddels is Famagusta door Britse sol daten vrijwel geheel bezet. Niemand mag zijn huls verlaten. In Nicosia, Limassol en i gevangen gehouden nr Schoorl, Buohenwald. Haaren en Sint Mi- cielsgestei. Direct na de bevrijding nan hij bfjna een jaar het burgemeesterschap van Leeuwarden waar. In 1937 wa reeds lid van de Tweede Kamer gewor den, als opvolger van dr. H. Colijn die toen minister werd. In 1945 maakte mr. Algera deel uit het Nationaal adviescomité. Van 1946 1952 was hij gedeputeerde van Friesland en op 2 oktober 1952 werd hij minister van verkeer en waterstaat, -n verband met welke benoeming hij zt.:h in Den Haag vestigde. Zijn naam zal n het bij zonder verbonden blijven aan de gtgan tische Deltawerken die Neder and vooi meuwe watersnood moeten behoeden. Mr Algera is in het bezit van verschil lende hoge onderscheidingen. Communistisch-chinese straaljagers heb ben gisteren volgens radio Peking twee nationalistische transportvliegtuigen, met voorraden op weg naar Quemo, neerge schoten. Een ervan zou in zee zijn geval len, terwijl de andere volgens het com munistische bericht op Quemo te pletter Volgens de nationalistische lezing van de aanval, is Slechts één vliegtuig tot lan den gedwongen, waarbij twee personen werden gewond. Er zouden geen nationa listische straaljagers in de buurt zijn ge weest om de aanval af te slaan. M.s. Sibajak in Sydney in quarantaine Het emdgranienschip Sibajak is gister avond in Sydney in quarantaine gegaan, nadat het schip eerder zeven passagiers, die typhus bleken te hebben, in Nieuw- Zeeland aan wal had gebracht. Sinds het vertrek uit Wellington zijn geen nieuwe ziektegevallen meer geconstateerd. Hel schip zou vermoedelijk vandaag al in de haven van Sydney worden toegelaten. Lanarca geldt ditzelfde alleen voor Cy prische jongeren. Do oorzaak van cke noodtoestand is zoals gezegd de manslag op twee vrouwen echtgenotes van Britse officieren die (door twee jonge Cyprioten) in de rug werden geschoten toen z^ een winkel ver lieten. Een van hen, een moeder van vijf kinderen, overleed in een ziekenhuis. De andore is zwaar gewond. Vanuit Athene heeft gisteren aartsbis schop Makarios de Griekse Cyprioten aan gespoord krachtig verzet te plegen tegen het nieuwe Britse plan voor het eiland. „Dit plan", aldus Makarios, „is het resul- van onwettig Brits-Turks samen spannen tegen de Griekse Cyprioten en zal het eiland naar de ondergang voeren." De Grieks-c.vpriotische verzetsorganisa tie Eoka heeft in Nicosia pamfletten ver- ipreid waarin het Britse leger wordt be schuldigd van laffe methodes. De zaakgelastigde van de Chinese (com munistische) volksrepubliek in Den Haag heeft op het ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen de uitlatingen, die mami9ter Luns In New York heeft ge daan over de kwestie Quemoy. Het pro- t is evenwel niet aanvaard omdat de kgelastigde de betrokken uitlatingen t wist te substantiëren. Naar in kringen de Verenigde Naties te New York is -nomen, heeft Peking voorts de Neder landse zaakgelastigde in Rood-China dui delijk gemaakt, dat bezwaar wordt go- maakt tegen de steun van de Nederlandss delegatie bij de V.N. voor de maatregel de communisten buiten de V.N. te houden en de Chinese zetel bezet te laten houden door de nationalisten. Ook ie tegen de zaakgelastigde geprotesteerd tegen de uitlatingen van minister Luns New York. Vorige week protesteerde Rood-Ohina al middels radio-Peking tegen de Nederlandse houding betreffende do crisis in het Verre Oosten. Aan de ene kant erkent Nederland Rood-China, aan de andere kant weigert Den Haag Peking te steunen bij de aanspraken op een zetel in de V.N., zo werd toen gezegd. Voorstel van minister Vondeling (Van onze sociaal-econom. redactie.) OP een viertal punten is er meer inzicht gekomen in de plannen en voorstellen van regering en Land bouwschap met betrekking tot het landbouwbeleid voor het komende jaar. 1. Minister Vondeling heeft aan Landbouwschap een principiële wijziging voorgesteld van het melkgarantiebeleid. De minister wel nog wel een garantie- rijs vaststellen, maar hij zou liever deze garantie niet geheel door de schatkist willen laten betalen. Zijn plan komt hier op neer dat hij van het nadelige verschil in prijs voor de boer tussen de opbrengst- prijs van de zuivelproducten en de garan tieprijs voor de melk vier cent uit de schatkist wil laten betalen en het restant van het tekort voor de helft ten laste van de boer wil laten komen en voor andere helft ten laste van de schatkist. Het Landbouwschap heeft dit e< principiële aantasting genoemd van h principe van elke garantieregeling. De minister heeft deze aantasting van het principe erkend, maar hij zou dan lie ver de garantiegedachte meer loslaten en tot genoemd financieringssysteem overgaan. De kwestie zal echter nog in de ministerraad besroken moeten den. De Zeeuwse vereniging tot bevordering der vóssersbelangen Zevibel zal de belan gen gaan behartigen van de Zeeuwse vis sers, die gedupeerd worden door de uit voering van het drie-edlandenplan. De Zevdbel zal zich op korte termijn wenden tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer en tot de regering, om te'trachten zo spoedig mogelijk een besluit te krij gen op het zogenaamde plan Colijns- plaathaven. Dit plan werd door de vissers vorig Jaar unaniem naar voren gebracht, om dat zij Colijnspleat als vissershaven door de regering wensten uitgevoerd te zien. Deze haven ligt namelijk het dichtst bij hun visgronden. Door de uitvoering van het drie-eilandenplan komt de thuis haven Veerc, waar zij tot dusver lig plaats hebben, te vervallen. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Van 17 nevember tot en met 16 januari zullen weer kinderzogels verkrijgbaar zijn in frankeerwaarden van 4. 6, 8, 12 en 30 cent, die met een bijslag boven de fran- keerwaarde van resp. 4. 4, 4. 9 en 9 cent zullen worden verkocht. De zegels dragen afbeeldingen van spelende kinderen. De ontwerpen zijn van Lou Strik, te Amsterdam. Dc voor stellingen zijn in wit uitgespaard in ccr effen fond. De kleuren zijn voor de zegel van 4 cent blauw; 6 cent: karmijn; 8 cent: groen; 12 oent: oranje-rood; 30 cent; grijs-blauw. 2. Minister en Landbouwschap hebben overeenstemming bereikt over de omvang van de te garanderen melkproduktie over het nieuwe melkprijsjaar, namelijk een beperking van de garantie tot 5 miljard kilo. Dit betekent een aanzienlijke con cessie van het Landbouwschap, daar de melkproduktie op het ogenblik In de buurt komt van de 6 miljard kilo. 3. De nieuwe kostprijs die het Land- bouw-economisch instituut voor dc melk heeft vastgesteld, bedraagt 29.05. De garantieprijs heeft de minister nog niet definitief vastgesteld, maar deze zal niet ver van de ƒ29.05 liggen. Voor dc hele landbouw zijn minister en Landbouw schap het voorts eens geworden over de uitgangspunten voor de koetprijsbereke ningen. De minister gaf er alleen nog de voorkeur aan, bij het vaststellen van de kostprijs bedrijven van nog grotere om vang te betrekken. 4. Voor de akkerbouwprodukten, tar we, voedergranen en fabrieksaardappelen, heeft het Landbouwschap garantieprijzen voorgesteld die aangepast zijn aan de nieuwe kostprijs en iets hoger liggen dan de huidige garantieprijzen. De regering is bereid voor de voeder- granen 15 miljoen gulden uit te trekken. In de voorgestelde garantieprijzen is echter nog geen klimaatsverbetering ver disconteerd. waardoor er een verschui ving zou kunnen ontstaan van de veehou derij naar de akkerbouw ter beperking van de melkproduktie. Het Landbouw schap is hier wel voorstander van, maar dan zullen de garantiep-ijzen nog verder omhoog moeten. Niet te klagen over najaar Van onze weerkundige medewerker) Alle septemberzondagen hadden een ynnig en nazomerkarakter, maar dit lopen we van oktober niet meer ver achten. Het weer is wisselvallig als gevolg van een depressie bij Ierland, enkele storingen uit* het zuidwesten 1 and gaat passeren. Vandaag pas seerde ons een dergelijk storingsfront, ■gen verwachten wij ook weer opklaringen. De aangevoerde lucht uit het zuidwesten zorgt er voor, dat de iperatuur die in de middag onge- r 16 d 17 gr. bedraagt voor bepin oktober aan de hoge kant blijft. Koude- lucht, die Scandinavië is binnenpe-, oomd. blijft voorlopig nog op veiltge afstand, zodat wij over het najaarsweer nog niet al te veel te klagen hebben. Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, in hoofdzaak in het westen van het land. Matige lot krach tige zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als van daag of Iets lagere. ZON EN MAAN Zondag 5 oktober: zon op 6.46 u. onder 13.10 uur; maan op 22.52 u.. onder 13.49 u. Maandag 6 oktober: zon op 6 48 u., on der 18.08 u. Maan op 23.54 u onder 14.31 u. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 35 fr i;

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1