Raad van Sassenheim had heel wat spraakwater NIEUWS "itdeSLEUTELSTA MET K. EN O. VAN ALASKA NAAR VUURLAND B. en W. van Leiden hebben de taken verdeeld Nieuwe indeling vandaag in gebruik genomen Studerende werknemers ontvingen beloning MEUWF LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 19S8 Archivaris voor LEIDSE Arjos Deltaplan leeft in Nederland hoegenaamd nog niet NIET ALLEEN de uitvoering van het Deltaplan, maar zelfs het nnt ervan werd gisteravond betwijfeld door de heer P. van Beveren, stadsarchivaris van Zierik- zee, die op uitnodiging van de Arjos Lelden-Oegstgeest sprak in het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Breestraat De weldaden voor Zuid-Holland erkende de heer Van Beveren wel, die voor Zeeland achtte hy discutabel. Vooral het dichten van de Oosterschelde oordeelde hij tot de onmogeiykheden te behoren. Verder betreurde hy het verlies, dat Zeeland gaat lyden op velerlei gebied. De vergadering werd onder meer bygewoond door H. A. L. baron Schlmmelpennlnck van der Oye, ambachtsheer van Oosterland. Na een welkomstwoord van voorzitter J. Francke, die het voor de Arjos van Leiden een genoegen vond, de heer Van Beveren als spreker te hebben, en het een eer achtte de Oosterlandse ambachts heer te kunnen verwelkomen, verkreeg de Zierikzeese archivaris het woord. Deze wees er al direct op, dat de gang van het water soms moeilijk te berede neren valt. Vóór 1808 bijvoorbeeld kwam het zeewater bij vloeden nooit hoger dan de havendijken van Zierikzee. Na verloop van een eeuw is het nu zo, dat elke winter de vloedplanken op dezelfde dijken dienst moeten doen om het soms een meter hoge water te keren. Verder dringt het zeewater steeds meer Zuid- Holland in, nu zelfs tot Gouda toe. De verzilting is een gevaar voor de West- landse polders. De heer Van Beveren, die zijn betoog met vele kaarten verduidelijkte, meende een heel groot materieel bezwaar in het Deltaplan te moeten zien voor de teelt van schelp- en schaaldieren. Per jaar worden vijftien miljoen gulden op gegeven. De verwarmende invloed van het zeewater gaat eveneens verloren en dat betekent een groot nadeel voor de fruitteelt op Beveland. De toezegging, dat er 600.000 badgasten kunnen komen op Schouwen vond hij wel een heel le lijke toekomst voor het eiland. Veiligheid Er wordt inderdaad ook door tegen standers toegegeven dat het plan meer veiligheid zal bieden, maar weegt die wel op tegen de nadelen? Uiteindelijk is het plan ontstaan toen men had uit gerekend, dat verhogen en verzwaren van de zeeweringen duurder werd dan afdammen. Maar waarom dan zo'n vreemde delingsdijk door Schouwen ge legd? De memorie van toelichting op de Delta-wet spreekt de verwachting uit, dat de dammen wel aan de voet dui nen zullen krijgen, maar wie garandeert dat? De demping van de Oosterschelde was voor de Zierikzeeënaar helemaal onbegrijpelijk. In 1953 zag men geen kans de Schelphoek dicht te krijgen en moesten hectaren grond aan de zee worden gelaten. Hoe wil men nu een water van 13 km breedte en 51 meter diepte dichten? Overigens wees de heer Van Beve ren op het drastische ingrijpen in be staand land en de mogelijke gevol gen, dat dit kan hebben voor andere gebieden. Hij dacht daarbij zelfs aan de mogelijkheid, dat er een „drem pel" vóór de Nieuwe Waterweg ont staat, zodat het Deltaplan zelfmoord voor Rotterdam betekent. De Zeeuw is niet Delta-minded, zoals hij het in vele gesprekken had bemerkt, maar ook bij de overige Nederlanders leeft het plan niet. Men leeft er niet niet mee. Het is alles iets krampachtigs. Op deze causerie volgde veel bespre- Hedenavond MIES BOUWMAN de „quiz-miss" »an Nederland WAARDEVOLLE PRIJZEN Morgenmiddag: CEES DE LANGE met „De Boodschappentas" king, want niet ieder deelde de mening van de heer Van Beveren. De discussie was reeds in zoverre nuttig, dat men ontzag kreeg voor het ondernemende plan, welks uitvoering de kaart van ons land in de komende halve eeuw drastisch zal wijzigen. H. P. J. van Sonsbeek vierde jubileum bij de P.T.T. Vandaag is het 40 Jaar geleden, dat de heer H. P J van Sonsbeek in dienst trad bij P.T.T In Rotterdam begon de jubilaris zUn loopbaan om spoedig te worden be noemd tot besteller. Na enige jaren kwam laar I-eiden en werd hij belast met de expeditie om vervolgens te worden benoemd tot hoofdbesteller. Vanmorgen werd de heer Van Sons beek gehuldigd in de ontspanningszaal het postkantoor. De directeur, de heer J. Habemehl, sprak zijn .-aar- dering uit voor de plichtsbetrachting waarmede de jubilaris zijn taak verricht, en sprak de hoop uit, dat dit de reste rende tijd zo mag blijven. Namens het bedrijf bood de directeur hem de grati ficatie en een fraaie oorkonde aan. Velen wensten de heer Van Sonsbeek n echtgenote geluk. VALKENBURG Burgerlijke stand Overleden: J. Russchenberg, mnd.; Eivolle stadsgehoorzaal X7"OOR de eerste filmlezing in dit seizoen, die de Leidse volksuniversiteit Kunst en Onspanning gisteravond in de grote stadsgehoorzaal hield, bestond overweldigende belangstelling. Ook op de balkons was vrijwel geen plaats onbezet! Mr. drs. Th. Regout, die vorig jaar met zijn vrouw en -twee dochters een expeditie maakte van het uiterste noorden van Noord- Amerika in Alaska tot het uiterste zuiden van Zuid-Amerika op Vuurland, sprak over he onderwerp „Tot de uiterste grenzen der aarde". De kleuren film, die hij hierbij in twee gedeelten vertoonde, nam ongeveer anderhalf uur in beslag. Zij volgden daarbij de gehele in 1934 aangelegde Pan American Highway, van mijlpaal 0 af tot het eind op Vuurland toe; de totale atsband was 30.000 kilome ter; uiteraard waren al heel wat kilome ters afgelegd, voordat men in Alaska kon starten. De naam „Higway" is ondertus- enigszins misleidend, want deze weg, vele reeds lange tijd bestaande wegen elkaar „gekoppeld", is voor een groot deel middelmatig tot slecht. De heer Reguot en zijn gezin stond daarbij een mooi doel voor ogen: dezelfde route volgen, waarlangs de bewoning het Amerikaanse vasteland tot stand kwam. Volgens de gangbare theorie Amerika namelijk voor het ëerst bevolkt van Azië uit over de Berlngstraat. Van Alaska ging de bevolking langzaam ver der door de lengtedalen van het Rotsge bergte en de Andes, totdat in de loop der eeuwen het uiterste zuiden. Vuur land, werd bereikt. Na een rondvlucht met een particuli vliegtuig over de Beringstraat, waar Rus land met het eiland Groot Diómedes slechts drie kilometer verwijderd ligt van Amerika met het eiland Klein Diomedes, begon de eigenlijke bocht per auto op 15 augustus 1957. Een bonte afwisseling aar natuurschoon, steden en levensgewoon ten, begon zich te ontrollen. Leger des Heils krijgt gast uit Brits Guyana Kapitein Franklin Sumter, officier v het Leger des Heils in Brits Guyana, be zoekt thans ons land. Donderdag- en vrij dagavond zal hij in Leiden 'n openlucht- samenkomst leiden op het Stadhuisplein, aanvang acht uur. Franklin Sumter kwam reeds als jon gen in aanraking met het Leger des Heils in zijn geboortestad Paramaribo. Hij werd muzikant, brigadelid en jeugdwer ker. Na zijn handelsopleiding kwam hij in actieve dienst van het Leger. Aanvan kelijk werkte hij in Jamaica en Trini dad. In Brits Guyana is hij nu onder meer reclassenngsofficier voor de spoorde jeugd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gerardus Leonardus zn van G. J. Nachtegeller en J. R. van Zeist; Gijsbertus zn van J. Dubbel dam en G. van der Does; Helena Hen- drika dr van P. C Ooms en C. Hoo- gendoorn; Leonard Arnold zn van N. J. A. Noorduijn en M. Crevecoeur; Christiaan Felix zn van J. M. Oel- meijer en T. M. E. van Romondt; Paulus Johannes Maria zn van B. A. N. Slats en A. M. Zoetemelk. OVERLEDEN: W. Breedevelt, 59 jr. man; C. C. W. Petit, 71 jr, echt genote v. C. Freeke; C. J. A. van den Beid, 75 jr, man. TTET COLLEGE van burgemeester en wethouders van Leiden heeft de ta ken verdeeld. Daaruit biykt. dat ver schillende sectoren van het werkgebied van het dageiyks bestuur der gemeente, die tot nu ressorteerden onder de porte feuilles van de wethouders Jongeleen en Stolp, naar de nieuwe wethouder, mr. Drüber. zyn overgegaan. Zo heeft wet houder Jongeleen de verdeling van woonruimte en de zaken van de woning stichting. aan de heer Dryber toever trouwd, terwyi wethouder Stolp afstand kon doen van een aantal takken van dienst. De stedeiyke lichtfabrieken van gas en elektriciteit biyven onder zyn beheer. Do burgemeester heeft zich belast met de behandeling van de zaken betreffende de politie, de brandweer, de militaire «ector, de burgeriyke stand, de bevol king. bet archief der gemeente, het ste delijk museum De Lakenhal en de Leid- •e Duinwater Maatschappij Wethouder Van Schaik heeft onder wijs. culturele zaken, sportbelangen. jeugdzaken en vreemdelingenverkeer. Wethouder Menken Is verantwoordelijk voor de sociale zaken, het de gemeentelijke werkplaats, de alge mene personeeslzaken, de volksgezond heid (geneeskundige- en gezondheids dienst en badhuis) en middenstandsbe- langen (onder meer winkelsluiting). Wethouder Jongeleen heeft gemeente werken. bouw- en woningtoezicht, volks huisvesting, stadsontwikkeling, weder opbouw, grondbedrijf en industriebe- Wethouder Stolp, finanoiën, verzeke ringen. belastingen, stedelijke fabrieken voor gas en elektriciteit, dienst voor kas beheer en kredietwezen en accountants dienst Ten slotte de nieuwe wethouder DriJ- ber, openbaar slachthuis, inrichtingen Endegeest, reinigings- en on tsraet tings- dienst, markt- en havendienst verdeling van woonruimte, woningstichting Als de burgemeester afwezig is. wordt hy vervangen door wethouder Van Schalk. Is deze verhinderd door wethou der Menken, vervolgens respectievelijk door de wethouders Jongeleen. Stolp Drijber. Van de Eskimo's In Alaska ging het nara de nu vrywel geheel uitgestorven goudstad Klondike aan de Yukonrlvler. Men bezocht Las Vegas, de grootste gok- stad ter wereld, waar men In alle moge- lyke winkels en zaken op alle mogeiyke manleren kan gokken en men in speciaal hiervoor met kunstlelies „opgeluisterde" kapelletjes, zonder enige voorbereiding, In enkele ogenblikken kan huwen en scheiden; er Is zelfs een „drlve-ln-kapel". waar men rustig in de auto zittend de belangrykste stappen van het leven kan nemen, om direct daarna door te ryden naar een hotel, waar de „honeymoon* kan worden doorgebracht. DU zyn slechts enkele indrukken uit de vele ervaringen van de heer Regout en de zijnen. Op vlotte en prettige wyze vertelde hij hiervan en daarna konden de aanwezigen zich. dank zij de mooie kleurenfilm, overtuigen van vele beleve nissen. Er was heel wat te horen en te zien, voordat de expeditie in Ushuaia op Vuurland het einddoel bereikte. Uitdrager te Leiden beleeft Cs dezer dagen gouden tijd \T1JFTIG JAAR geleden begon de heer P. van der Pluym in de Vierde Groenesteeg een handel in ftoeede handsgoederen, die door de schilderachtige volkstaal wgrdt be titeld met uitdragerij. Toen was de heer Van der Pluym negentien jaar dit gouden uitdragersjubileum zou geheel aan de vergetelheid zijn prijsgegeven, wanneer notaris Stum- pel van de Hooigracht er tien jaar geleden niet aan had herinnerd. Het gevolg van dit geheugenstuntje. tien jaar geleden door de notaris ver strekt, was een groot veertigjarig jubileumfeest en nu, tien jaar later, worden er aan de Hogewoerd weer voorbereidselen getroffen voor een jubileumviering. Achtentwintig jaar was de heer Van der Pluym al uitdrager, voordat hij zich in het pand aan de Hogewoerd tigde. En het plechtige woord „vesti gen" doet hem grinniken: „Ik had pre cies drie gulden op zak en alle rommel in de winkel had ik gekocht op mijn eerlijke gezicht". Dat „eerlijke gezicht" heeft door jaren heen zijn nut wel bewezen een contact met bonafide notaris sinds de eerste dag, dat de gouden uit drager in zaken ging, bewijst te' dat „eerlijk" een juist bijvoeglijk n woord is. Overigens werd de eerste handelsdaad van de heer Van der Pluym niet vijftig jaar geleden gesteld, maar elf j; daarvóór: „Toen ik acht jaar was, ging ik al met een voddenwagen langs de Leidse straten". Nee, hij had geen derlijk voorbeeld gehad, of iets dien aard. Maar thuis moest er geld zijn en na enkele maanden schoolonder richt, vond de achtjarige Paul van Pluym zich voldoende geschoold het tegen de maatschappij op te ne Een uitdragerij heeft altijd een zv van romantiek en eist een voor buiten- onbegrijpelijke handelspoli tiek. t doet i die iet de goedei kunt brengen?", in formeerden we. „Er is nog nooit iets geweest, dat Ik niet aan de man kon brengen woordt de gouden uitdrager „wat ik ook in die vijftig jaar heb op gekocht, er kwam altijd wel iemand d zaak binnen, die het wilde hebben' keel zijn de hij merkwaardig specimen van een aftand se inboedel opkocht. Toen het veertigjarig jubileum tien jaar geleden werd gevierd, zijn er maar liefst tweehonderd bloemstukken be zorgd en de houding van de heer Van der Pluym in de oorlog was daar niet vreemd aan. In de oorlog was de tijd, dat hij met drie gulder en een „berg lef" een nieuwe zaak opende, al ver achter de rug: van de uitdragerij aan de Hogewoerd droegen tientallen "Lei- denaars kilo's tarwe weg, toen in de hongerwinter de nood hoog was ge- Ook op andere jubilaris de g< Achtentwintig jaa fing. was hij lid va Leiden. kunnen verschaffer ïjze heeft de gouden neenschap gediend. tot aan de ophef- de vrijwillige brand- baan, die stof ■rhaal. :eheel Mai >rd het in de winkel vereist dere transactie en daarom zijH door de zaak gaan slenteren, waar ieder hoekje een verrassing kan gevi in artikelen te vinden zijn. die al waren, toen de heer Van der Pluym nog aan zijn thans gouden loopbaan Modelwoning in Leiden De vrouwen-adviescommissie voor di woningbouw te Leiden heeft in samen werking met „Woninginrichting Meubel kunst" de woning Pieter Bothstraat 3 doen inrichten voor bewoning door een Jong gezin van vier personen. Deze i delwondng zal op maandag 6 oktober om 3 uur 's middags worden geopend. Het huls maakt deel uit van een complex van 243 woningen, dat naar ontwerp van het architectenbureau Jonkman en Van Dorp wordt gebouwd voor de woning bouwvereniging „Ons Belang". Zij la te bereiken via de Kooilaan, langs het sta tion Herensingel en kan worden bezich tigd op 6 oktober van 's avonds 7 tot 9 uur en van 7 tot en met 18 oktober 's middags van 3 tot 5 en 's avonds van 7 tot 9 uur. Op zondag 12 oktober is de woning te zien '«middags van 3 tot 6 HILLEGOM Bedankt voor beroep Ds. A. H. Schippers alhier heeft be dankt voor het beroep van de Chr. Geref. Kerk te Gouda. Een hoekje van de elektronische afdeling. Foto N. van der Horst Kamerlingh Onneslaboratorium VANMORGEN is tijdens een eenvoudige plechtigheid de nieuwe ver deling van de werkruimte in het Kamerlingh Onneslaboratorium offi cieel tot stand gekomen. Deze nieuwe indeling is ontstaan door nieuwbouw, herbouw en verhuizing. De nieuwbouw bestaat uit twee verdiepingen, ge zet op de lage werkplaatsruimte aan de Nieuwsteegkant. Hier is de afde ling biofysica ondergebracht en een gedeelte voor de administratie inge ruimd. De herbouw omvat de verdieping boven de instrumentenwerkplaat- sen aan dezelfde kant van het gebouw, waar de elektronische afdeling, polijsterij en slijperij zijn ondergebracht. Bij de verhuizingen moet voorts worden genoemd het instrumentarium voor de colleges, dat verplaatst is naar de prepareerkamer. Onderwijs kost erg veel Prestatieloon van ambtenaren kreeg twee tegenstemmers Laatste keer in Leiden X^OOR DE LAATSTE MAAL zijn gisteravond in de ambachtsschool aan de Haagweg diploma's van het leerlingstelsel uitgereikt. Mr. W. de Clercq sprak er in zijn openingswoord zijn spijt over uit, dat van hoger hand een einde is gemaakt aan het leerlingenstelsel, zoals dit sedert 1936 in Leiden is verwezenlijkt. Men heeft gemeend deze zaak centraal te moeten regelen van Den Haag uit. Mr. De Clercq zei tot de geslaagden, dat zij niet moeten denken, dat ze er nu zijn. „Jullie staan weliswaar weer een trede hoger op de ontwikkelingsladder, maar de hoogste sport is qog niet be reikt". Hij spoorde dan ook aan tot verdere studie, waarmee niet alleen de studerenden zijn gebaat, maar ook het Nederlandse bedrijfsleven. I Nadat de heer De Clercq dankwoorden had CO richt tot nllon HiIa mivldiifArblnn X^"OOR DE BEHANDELING van een veertien punten tellende agenda kwam Sassenheims vroedschap onder leiding van burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens gisteravond in openbare vergadering bijeen. Gezien het feit, dat na de vergadering nog een bespreking was vastgesteld met de stedebouwkundige adviseurs over het ontwerp-uitbreidingsplan, was het college waarschijnlijk van mening dat de agenda in een vlot tempo zou worden verwerkt. Het is echter anders uitgekomen, want verschillende agendapunten deden noga) wat stof opwaaien en het kostte het college in bepaalde gevallen heel wat moeite om de vragenstellers te bevredigen. Het begon al met het eerste agendapunt, nJ. benoeming van de leden van de v ruimtecommissie. Door het college w volgende voordracht gesteld J. W Korte- kaas, J. van den Nouland. W Leerdam. E. Dijkstra en B. L. Reijn-goud. in deze voordracht kwamen dus twee per sonen ntet voor. die thans in de commis sie zitting hebben, n.l. mevr. G. D Bree- dijk—de Roode en de heer G. Schram Alvorens tot de stemming over te gaan, vroeg de heer Leerdam om mevr. Bree- dijtk in zijn plaats op de voordracht te nemen. Naar zijn mening had het werk van mevr. Breed ijk In de commissie geen aanleiding gegeven ï>m van een herbe noeming af te zien. Op voorstel voorzitter ging de raad over dit punt In geheime zitting en toen na ruim 25 minu ten de openbare zitting werd hervat, bleek de voordracht van het college geen wijzi ging te hebben ondergaan en de stemming geschiedde uiteindelijk conform het voor stel. Het volgende agendapunt betrof de voorlopige vaststelling van de kosten van het openbaar onderwijs over 1957 en het vijfjarig tijdvak van 1953 tot er met 1957 Uit de cijfers is gebleken, dat hel vast gestelde bedrag per leerling Is overschre- met 12.51. Voor de gemeente heeft dit het gevolg, dat ook de bijzondere scholen recht hebben op een hogere uit kering, wat in totaal een extra-bedrag ruim 17.500 zal belopen Voor de heer Bergman was dit. evenals in de vorige vergadering, aanleiding om het college met klem te verzoeken de uit gaven voor het onderwijs in de gaten te houden. Tekort De voorlopige vaststelling van de reke ningen van de bedrijven over het jaar 1957 bleek voor verschillende raadsleden een moeilijk t« verteren stuk De heer Van Breda stelde de vraag, waardoor het tekort by het grondbedrijf van ruim 4500 was ontstaan, vooral omdat vorige jaren deze rekening altijd een batig saldo vertoonde. Het verschil met het vorig jaar beloopt zelfs ruim 6000 en omdat de voorzitter staande de vergadering dit bedrag niet geheel kon verklaren, narr de heer Van Breda genoegen met de toe zegging. dat in de volgende vergadering nader op deze kwesfle zal worden lnge- De heren Kortekaas en Oosterveer had- den bezwaar tegen de onduidelijke samen stelling van het rapport en vroegen of dit in de toekomst in een meer leesbare vorm aangeboden kan worden, wat door de voorzitter werd toegezegd. De heer Verschoor stelde nog enkele vragen over het badbedrijf, waarbij hij vooral belangstelling toonde situatie van het zwembad. De burgemeester zette uiteen, dat het zwembad geenszins een gevaar oplevert voor de volksgezondheid, zoals wel wordt beweerd. Hoewel de situatie niet ideaal is, geven regelmatige biologische ontrolcs op dit punt wel zekerheid. Deze omer is het tweemaal voorgekomen, dat met de brandspuit een vuile laag op het r moest worden weggespoten, maar verder was het bad redetyk te gebruiken. De subsidies aan de kruisverenigingen erden overeenkomstig het voorstel ge- :cepteerd, onder voorbehoud dat de in diende exploitatie-rekeningen nog eens kritisch door het college bekeken zullen worden. Het leek gewoon een oase in de prekers-woestijn, toen de volgende twee agendapunten zonder op- of aanmerking de hamer passeerden. Zo werd van de Bank voor Nederlandse Gemeente een geldlening van 21.000 tegen 4V* aan vaard en aan het Medisch Opvoedkundig Bureau te Leiden een subsidie toegekend 275 als bijdrage in de kosten van onderzoek en behandeling van een patient uit Sassenheim. Woningbomc Ben prettiger agendapunt was het voor. el om 16 eengezinswoningen te bouwen op het terrein Bijdorp. De raad werd ge- -raagd een krediet beschikbaar te stellen -an 291.667,72 en de huurprijs vast ts tellen op 12,15 per week. Als eerste spreker Juichte de heer Kor- ekaas het plan van harte toe HIJ vond het echter jammer, dat de raad geen kennis had kunnen nemen van de bouw tekeningen. De burgemeester betreurd» dit verzuim en zegde toe. dat deze teke ningen in het vervolg bij de stukken zou den worden gevoegd, maar hij wees er op, dat de raadsleden tn een eerder ga- houden officieuze bespreking (bedoeld werd een zgn. praatavond) de tekening voorgelegd hadden gekregen. De heer Van Breda wees er op, dai de bouwgrond zo langzamerhand schaar* begint te worden en deed de suggest» in de toekomst het meer In de „hoog bouw" te zoeken. De verhuur van een gedeelte van he gemeentehuis aan de rijkspolitie vooi 2200 per jaar bracht eveneens de ga- moederen in beweging. Verschillend! raadsleden vonden het bedrag aan de laga kant, maar toen wethouder Vogelt uiteengezet, dat dit wel de uiterste prij» was die bedongen kon worden, werd strijdbijl begraven en eendrachtig werd besloten de huursom op het voorgesteld! bedrag te bepalen. Russisch De aankoop van de woningen Hortus laan 1, 3, 5, 7, 9 en 11 van mevr. de wed. G. Bemelman voor 13.000 passeerde zon der moeite de hamer. Het laatste agenda punt bleek echter het moeilijkste te zijn. want de toekenning van een 3'/t loons verhoging en invoering van een moderni loonmethodiek voor de gemeente-ambte naren leverde ruim een uur discussie op Wethouder Schrame gaf een uitvoerig# uiteenzetting over de onderhandelingen in de oommissie voor georganiseerd overleg over het systeem van de prestatie-belo ning. Geen der raadsleden was tegen d< toekenning van de 3*1» verhoging, maar de aanvaarding van de nie-uwe loonme thodiek lag verschillende raadsleden, zwaar op de maag. De heer Bergman noemde het zelfs onbehoorlijk het nieuwe systeem t<* koppelen aan de verhoging. Hij echter voor het voorstel stemmen, om de ambtenaren de 3 #/o verhoging niet te onthouden. De heer Verschoor zette uiteen, dat het nieuwe systeem overgenomen van Rusland en dat het vroeger om zijn mensonwaar dige toepassing altijd ten sterkste veroordeeld is. Nu dit voorstel onder dwang van de minister naar voren werd gebracht, kon hij zijn stem niet aan het vooratel geven. Ook de heer Van Breda bleef op dit punt onverzoenlijk en boen het voorstel uit eindelijk in stemming werd gebracht, I het aangenomen met de stemman de heren Van Brede en Verschoor i. Nadat de hamer voor de laatste was gevallen (ne bijna drie uur ver gaderen) bleef de raad nog in besloten zitting bijeen om te spreken over het ont werp-uitbreidingsplan. had gericht tot allen die medewerking hadden verleend aan het leerlingstelsel, reikte hy de diploma's uit aai en-veertig geslaagde leerlingen. Twaalf kandidaten zijn afgewezen, zes hadden verstek laten gaan, Ir. P. Kruyt, voorzitter van de examen commissie, besprak de opgaven en de resultaten. Evenals de heer C. Brilman, die als laatste het woord voerde, drong ook hij aan op voortzetting van de studie. De vervaardigde werkstukken waren in de school tentoongesteld en konden door de ouders en belangstellenden worden bekeken. Geslaagden De namen van de geslaagden luiden: Timmeren: H Aart.se; F R v d Haak; R Hoek; B L Jansen; P J J de Jeu: A Kool; W Kranenburg; W F Olivier; J D van der Reyden; A Seller; G Tol; K Verbree; A Verkalk; M Vonk; G Wasse naar; M Willemsen; C Wuyster; H Zirk- Menbelmaken: J H M Blesjot; A Th van der Kley; J Overduin; G Versluys. Schilderen: JNJ Koomen; N J Vavier Machinebankwerker J Botermans; H Petersen; ACM Turk; D L Vogelenzang. Constructie-bankwerken: P Dozy; Russchenberg; R Majolee. Constructie-tekenen: W H Brouwer; van Deursen; E J Groenewegen. Draaien: P F van Kampen; J J Kwe- stro; H Phillppo; PGM Post; N A Schou ten. PynbankwerkenR A van der Lans S Koolstra; H van der Nagel. Elektrotechniek: A Habraken; G Jans sen; J Korbee; K Sneyders. Het jubileum van de heer J. C. Delmeer Nadat de heer J. C. Delmeer. die gis teren zijn 40-jarig jubileum bij de ste delijke lichtfabrieken vierde, in het tadhuis een koninklijke onderscheiding had ontvangen (gisteren berichtten wij daarover al), werd hij ontvangen in de directiekamer van de fabrieken. Ir. Klin- kert sprak hem toe en uitte waardering de werkzaamheden, die de leer op de afdeling Hooigracht de S.L.Fheeft verricht. Aangeboden irden de oorkonde en de gratificatie n het gemeentebestuur. Ook de directi chefs prezen het werk van de jubilarii i namens He personeelsvereniging werd in geschenk aangeboden. Op de afdeling Hooigracht ontmoette heer Delmeer later op de dag even ing veel waardering. RIJNSBVRG Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur spreekt ds. P. J. F. amens uit Kamerik in het zaaltje achter de Chr. Geref. kerk. WARMOND Moedercuraus Onder auspiciën zowel van het Groene als van het Wit-Gele Krul» wordt in War mond een moedercuraus gehouden; moe- aanataande moeders en verloofde meisje* zijn van harte welkom. De cursu* begint morgenavond acht uur in het wijk- wuw. Men kan alch opgeven by rus- E. C. Konijn, Dorpsstraat. Bij de ingebruikneming van de nieuwe ruimte werd het woord gevoerd door prof. dr. C. J. Gorter, directeur van het curatorium der universiteit, en dr. L. N. M. Duysens, het hoofd van de biofysische afdeling. Met deze veranderingen is evenwel het ruimtegebrek van het Kamerlingh Onnes laboratorium in genen dele opgelost. Dit is trouwens duidelijk te zien aan de ma nier, waarop men met de ruimte heeft moeten woekeren. De grote oplossing zou uiteraard zijn, wanneer bijvoorbeeld in het Boerhaavekwartier een geheel nieuw, modern gebouwd en modern toe gerust laboratorium werd gebouwd, een zaak, die evenwel vele miljoenen zou kos- Ondoelmatig Het laat zich denken dat hat gebouw niet doelmatig kan zijn, ondanks het feit dat men er vele malen aan gedokterd heeft. Immers, toen het in 1859 werd ge opend, was het bestemd als Physlsch, Che misch Anatomisch en Fysiologisch La boratorium, zoals de officiële naam luid de. Het zuiver fysisch gedeelte bevond zich, gezien van de Steenachuurzijde, in de rechtervleugel, de chemia links en ach teraan de anatomie en fysiologie, terwijl de ruimte boven da hal bestemd was voor vergaderzaal van curatoren. In 1924 kwam er een herbouw, waarbij chemie en anato mie verhuisden en de vrijgekomen ruimte werd ingelijfd bij de natuurkunde. Thans wordt nog een belangrijk deel van het gebouw, gelegen aan de kant van de Zonneveldstraat, in beslag genomen door fysiologie, die sinds jaar en dag wacht op haar nieuwe gebouw in het Boerhaavekwartier. Dr. G. J. van der Berg, de conser vator van het Kamerlingh Onnes laboratorium, vertelde ons vanmor gen, dat deze ruimte in april volgend jaar vrij komt, doch dat het naar ziin schafting zeker nog een ton of acht zal kosten om deze ruimte voorlopig geschikt te maken voor de natuur kunde, aangezien noch de centrale verwarming, noch de elektrische ge leiding aan de geringste eisen vol doen, terwijl bovendien lang niet elk vertrek van gasleiding is voorzien. Omdat het al zo lang in de pen was dat fysiologie zou verhuizen, heeft men de laatste jaren expres geen kosten aan deze zaken besteed. Een geheel nieuwe inrichting van fysio logie naar de eisen des tijds, zou op een paar miljoen komen te staan, al dus dr. Van der Berg. Hoe het ook zy, met de bescheiden ver- beteringen, die vandaag zijn ingegaan, is men niettemin al ingenomen. L1SSE Fittersjubilenm Vijf oktober viert de heer H. Meyer zijn veertigjarig jubileum als gasfitter; drieëntwintig van deze veertig jaren heeft hij in Llsse doorgebracht, waar hij behalve fitter ook nog een aantal jaren lantaarnopsteker is geweest De heer Meijer werd in 1903 te Boisward geboren en na de ambachtschool te hebben door lopen, kwam hij vrij spoedig bij het ge meentelijk gasbedrijf. Zijn chef, de heer Tolle, werd in 1925 naar Lisse overge- ilaatst en enkele maanden later kwam •ok de heer Meijer naar Lisse, waar hij indsdien een rol is gaan spelen in het plaatselijk leven, Thans is hij bestuurslid van de afdeling Lisse van de Christelijke bond van Overheidspersoneel, bestuurs lid van de postduivenvereniging De Luchtklievars en lid van het Oranje comité. Postduivenjubileam 22 Oktober zal in café Annie Rijkers een feestavond worden gehouden, waar mede de postduivenliefhebbersvcreniging De Luchtklievers haar zilveren jubileum KATWIJK Ouden van dagen stuiven weer in Dat de lnstuifmlddagen van de Bond in ouden van dagen in de conversatie- zaal van het Jeugdhuis, waar ouden van dagen elkaar ontmoeten, in een behoefte voorzien, blijkt wel uit da grote belang stelling. Naast de gezelligheid, die de spelen brengen, stelt men vooral het on derlinge contact op hoga prij*. Ook wan- ter men geen lid is van de bond, kan en In het Jeugdhuis Instuiven. Opbrengst collecte De collecte voor de kankerbestrijding (Kon. Wllhe4minefonda) heeft f 1.722.61 opgebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9