„Nieuw-Guinea onder een internationaal bestuur'' STAATSSECRETARIS ALS LOKETBEAMBTE M Wij zijn verantwoordelijk, zegt dr. Bruins Slot cs Da-da, ma-ma Analist knipte lever uit hond Feestelijke plechtigheid in oudste spaarbank 5 WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 Bu rger gooit knuppel in hoenderhok (Van onze parlementaire redacteur.) TVE socialistische fractievoorzitter, de heer Burger, heeft gisteren in de Tweede Kamer, tijdens de algemene politieke beschouwingen, weer di Nieuw-Guinea-knuppel in het politieke hoenderhok geworpen. In eex motie nodigde hij, namens zijn politieke vrienden, de regering uit de moge lijkheden, voorwaarden en perspectieven van een trustschapsovereenkomst over Nieuw-Guinea tussen Nederland en de Ver. Naties na te gaan. Over deze mogelijkheid wil de heer Burger in een nota op de hoogte worden gesteld. De regering zal, aldus de s listische motie, de inzichten van vriende mogendheden, zowel in het Verre Oosten en in de Pacific over de bestuurs- nen. Dit voorstel was zeer voorzichtig geformuleerd. Nu gebleken is dat de Ver. Naties geen tweederde meei heid bestaat voor overdracht van Ni' Guinea aan Indonesië, is, aldus de heer Burger, de gelegenheid ontstaan „zonder internationale druk te bezien, welke staatkundige ontwikkeling het mee* het belang van land en volk van Nii Guinea moet worden gebracht". In deze socialistische motie wordt instemming be tuigd met de samenwerking met Austra lië. Maar toch is er twijfel bij de socia listen of de huidige bestuursvorm ir belang is van Nieuw-Guinea en in '1 land van de juiste verhoudingen in het Verre Oosten en de Pacific. Een voort during van deze twijfel zal de ontwik keling van de inheemse bevolking en di economische openlegging van Nieuw- Guinea kunnen schaden. De mondelinge toelichting van de heer Burger op zijn motie was overigens be slist iets minder voorzichtig geformu leerd. De socialistische fractievoorzitter reide een poging te willen wagen om drukkelijk een internationaal mandaat voor het bestuur van Nieuw-Guinea te vragen. Ook al zou deze poging geen suc ces hebben, zij zou in ieder geval zoveel mogelijk onzekerheden wegnemen. „Wij willen geen verantwoordelijkheden uit vluchten die de historie ons op de schou ders heeft gelegd, maar we willen duide lijkheid scheppen, vanwege de uitzicht loosheid die miljoenen gaat kosten" De heer Burger noemde onze taak in Nieuw- Guinea lang, moeizaam en kostbaar. Als 3e economische ontwikkeling succesvol ls, dan zullen wij sneller worden uitge nodigd om te vertrekken, met achterla ting van onze bezittingen. Is deze ont wikkeling niet succesvol, dan zullen wij beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! DIT IS EEN BERICHT voor jonge moeders die met span ning wachten op de eerste geluidjes van de baby. Het dient gezegd, dat het uit Amerika afkomstig is en de wereld is ingestuurd door twee professoren dr. Ray Bixler en dr. Harold Yeager Beide geleerden hebben een zeer diepgaand onderzoek ingesteld naar het gebrabbel van babies en zij zijn tot de conclusie gekomen dat klan ken die op ..ma-ma" lijken noodkre ten zijn. ..Zij zijn een uiting van het zich onprettig voelen" aldus dr. Bix ler. „Een noodkreet." aldus dr. Yea ger. „Zij betekenen dat de moedei ijlings moet komen, er moet iets worden veranderd of het is mis schien tijd om te eten." De professoren hebben hun con clusies getrokken na tal van inter views. ook met buitenlanders en een studie die maanden en maanden in beslag heeft genomen. Maar nu zijn ze dan zover, dat zij hun ervaringen hebben neergelegd in het jongste nummer van „Psycho logical Reports" dat zijn rondreis door de wereld is begonnen. En dit dan zeggen de professoren „ma-ma" betekent in elke taal het zelfde. „Ba-ba, da-da, ga-ga. di-di- did en glug-glub" zijn geluiden, die duiden op het zich prettig voelen. 1 „Ma-ma" is het eerste gesproken woord geweest en is vermoedelijk een afkorting van het natuurlijke schreigeluid: „mamamamamamam" Na dit te hebben gelezen zou men 1 zich kunnen afvragen: Nou en? We geloven niet dat de moeders, waar ter wereld ook- zich door de geleer de betogen van de wijs zullen laten brengen en overstuur zullen raken, en de dokters zullen gaan raadplegen als <ie baby „ma-ma" kirt of „glub- glub" of ..di-di-did". Het onderzoek van de heren Bixler en Yeager zal misschien wel zijn nut hebben voor de wetenschap, maar voor jonge moeders valt er maar eén ding te doen als de baby voor het eerst of voor de hoeveelste keer dan ook: „Ma-ma" kirt: Uit de wieg nemen en knuffelen en niet denken aan de heren Bixler en Yeager. „Da-da!" langer in dit gebiedsdeel blijven, met litaire risico's en morele nadelen. We zullen dan beschouwd worden als e kolonialiserend land dat uit Azië dient verdwijnen. De Interne spanningen In de P.v.d.A. over het Nieuw-Guinea vraagstuk hebb> dus geresultee.rd in deze motie, waaruit in ieder geval blijkt dat de socialistisch* Tweede Kamerfractie nog steeds geen be grip heeft voor onze nationale verant woordelijkheid voor de ontwikkeling var Nieuw-Guinea De a.r. fractievoorzitter dr. Bruins Slot, zei het beel duidelijk: „De kern van de zaak is dat wij voor Ni Guinea verantwoordelijk zjjn en da verantwoordelijkheid alleen van ons worden weggenomen door het tem brengen van onze taak. Dat betekent niet dat wij geen nieuwe evoluties zullen i Evenals de heren Romme (kath. v.) Tilanus (c.h.) had de heer Bruins Slot waardering voor het Nieuw-Guinea beleid. Velen vinden Nieuw-Guinea een blok c het been. De een zoekt een oplossing internationaal verband, de ander bepleit de overdracht aan Indonesië. Een derde vindt dat wij voor Amerika de kastanjes uit het vuur halen Geen van deze argu menten aanvaardde de heer Bruis Slot. Een internationalisatie van dit gebied is niet te verwezenlijken omdat Indonesië zich daartegen zal verzetten. Overdracht aan Indonesië noemde de heer Bruins Slot onaanvaardbaar. „Het zou betekenen dat Nieuw-Guinea aan de slecljtst denkbare vorm van kolonialisme werd uitgeleverd" De a.r. fractievoorzitter was het eens mei de heer Calmeyer (en volslagen oneen; met prof Verkuyl) dat wij onze verde diging van dit gebiedsdeel moeten instel- ten tegen een verrassende overval, onzt diplomatie moet er op gericht zijn in ge val van een aanval bondgenootschappe lijke steun te verkrijgen. Het kabinet De socialistische motie zal vandaag vol doende stof tot praten opleveren. Dr. Drees ziet zich daarbij weer teger zijn partijgenoten geplaatst. Maar verder mag het kabinet eigenlijk niet mopperen Natuurlijk blies de heer Oud hoog van zijn oppositionele toren. Het was het bekende verhaal: de regering regeert niet e: SER moet de kastanjes uit het vuur !en. ..Indien gij niet regeren kunt leg dan Uw taak neer", zo riep de heer Oud uit, die van mening was dat de Troonrede een beeld eaf van een radeloze regermg. „In feite abdiceert de regering van haar gezag". Het is bedenkelijk dat het onder ling vertrouwen ontbreekt tussen d< groepen waarop hof kabinot steunt. z< zei prof. Oud. Nu dit wantrouwen vie werkelijk wel mee. Natuurlijk ook de he- tomme en Bruins Slot waren van ning dat de regering wel wat eerder ad- aan de SER had kunnen vragen, maar zonder vertrouwen waren zij zeker niet. Mr. Romme sprak over 'een „om raad vragende regering"' Maar een mening heeft zü echter wel. Zij weet wat zij wil ons loon- en prijsniveau. „Geen van de leden van het kabinet zijn krullejon- i", zo zei prof. Romme. Niemand is op uit om enige excellentie te willen tackelen. En waarschijnlijk tot verdriet van de heer Oud stelde ook de heer Bruins Slot zich vrij positief tegen dit kabinet op. In ijn voortreffelijke redevoering zeide de antirevolutionaire fractievoorzitter dat de kritiek van Oud over het vragen van advies geen steek houdt. De regering wil de subsidies geheel of gedeeltelijk af schaffen en daarover vraagt zij advies Als het mogelijk ls juicht de a.r. fractie de afschaffing van de subsidies toe. Zij komt aan mensen die wel en niet kunnen betalen. De botte afwijzing van het over het uitbrengen van een SER advies, betekent, aldus de heer Bruins eén continuering van de voordelige positie van de meest draagkraohtigen. Hij prees het gematigd optreden van het C.N.V. Verkiezin fisuitslag Het behoeft geen betoog dat de heer ud enthousiast was over de verkiezings uitslagen. Het vertrouwen In de brede baslspolitiek gaat bij vele aanhangers van de rechtse partijen verdwijnen, zo zei hij. Het behoeft ook geen betoog dat dr. Bruins Slot de verkiezingsuit- n voor zijn party teleurstel lend achtte. Toch zei hy als prin cipiële party de weg van Oud niet te kunnen opgaan, „wy zien ook niet wat de politieke weg van de heer Oud in positieve zin is met betrekking tot het gerlngsbeleid. De A.R. heeft evenals de K.V.P. en de P.v.d.A. wel eens bezwa- tegen het regeerbeleld ingebracht. Maar wat is het alternatief? „Oud heeft het niet en wy zien het tot dusverrt niet", aldus de heer Bruins Slot, die zeide dat de liberalen er niet in geslaagd zyn gestalte te geven aan een andere sociale en economische politiek. De socialist De Kadt had in een artikel geschreven dat ook al zouden C.H. A.R. één partij worden dat het dan nog een kleine partij zou zijn. De heer Bi Slot herinnerde er aan dat 12 jaai het overlijden van Groen van Prins er reeds een A.R.-minister-presidemt En dat terwijl een dominee tijdens de begrafenisrede zeide. dat het de laatste vertegenwoordiger betrof van een leven dat voorbij ls. Het gaat hier om een volks groep dat zijn stempel, religieus, poli tiek en cultureel, op ons volk heeft ge drukt. De religieus-geïnteresseerden in de P.v.d.A. hebben met mannen als De Kadt en Goedhart de grootste moeite. Laatsge- noemde, noemde de heer Bruins Slot de beste bestrijder van de doorbraak De grote wereldvraagstukken kunnen niet zonder religieuze en morele I dering worden aangeraakt, aldus de heer Bruins Slot. Daarbij noemde hij het vraagstuk van de atoombewapening, dat door het ontstaan van de P.S.P. ook ons land nu in de politieke realiteit komt, de bestrijding van het communisme, het rassenvraagstuk, de onderontwikkelde ge bieden, de eenwording van Europa. Op al deze problemen past een christelijke visie. De ontwikkeling van heel de wereld roept om christelijke politiek, een politiek waar wij helaas nog maar een klein be ginsel van te pakken hebben. „Naar mate de niet socialistische rege ringspartijen meer anti-socialistisch zijn, naar die mate zal het kabinet zwak ker zyn", zo poneerde de heer Burger, die overigens van oordeel was dat de regeringscombinatie verzwakt is door de verkiezingsuitslagen. Wil men met de P.v.d.A. regeren, dan zal men in het be lang van de bevolking, bereid moeten zijn op rigoureuze wijze een conjunctuur- politiek te voeren. Deze politiek is vooi de socialisten een correctde op het kapita listische bestel. Verder vroeg de heer Burger zich wel af of minister Staf nog langer verantwoordelijkheid kan dragen nu zijn staatssecretaris is afgetreden Prof. Romme (kath. v.) meende dat de tweede Franse revolutie voor ons reden tot bezinning dient te zijn. Hij wilde democratie veilig stellen door een andering van opbouw, taak en werkwijze ons parlement. Naast het afstoten taken zal er ook een gezamenlijk optre den noodzakelijk zijn tussen de maat schappelijke organen en de overheid. De van de parlementaire taak is nie het iedereen naar de zin maken, maai zich beperken tot de grote lijn. Waar schijnlijk zal prof. Romme over deze kwestie heden nog een motie indienen. In iéder geval sloot hij zich voor een belangrijk deel aan bij het afscheids college van prof. Oud, waarin de gedachte een coöperatieve Kamer werd ge uit Motie Eén motie heeft de heer Romme reeds ingediend. Hij wil een publikatie var viezen, een zaak waarover ook verleden »r uitvoerig is gesproken. Deze moti* mede ondertekend door de heren Bur- r, Oud en Bruins Slot. Dat de regering geen vrij personenvervoer toestaat op de Wester-Schelde beviel de heer Romme slecht. De regering wil aan de destijds aangegnomen moties geen uitvoering ge- Anderhalf miljoen gulden weegt zwaarder dan de integratie van Zeeuws- Vlaanderen. zo zei de heer Romme, die dreigend liet volgen, dat hij in het verder bestaan van deze onnatuurlijke barrière iet verder kan berusten. Tegen de motie-Romme heeft de frac tieleider van de C.H.U.. de heer H. W. Tilanus. gisteravond reeds zijn bezwaren kenbaar gemaakt. Hij vroeg zich af of ad viserende colleges zich niet geremd zullen voelen door de wetenschap, dat hun ad viezen worden gepubliceerd. Ook vo* regering aobtte de c.h. leider publikatie van adviezen niet steeds gewenst. Tegen motie-Burger Ernstige bezwaren had de heer Tila nus ook tegen de motie-Burger. Hij wees erop, dat een trusteeschap, zoals de PvdA dat voor Nieuw Guinea blijkt voor te staan, in de geschiedenis nog nooit anders dan ruzie en narigheid tot gevolg heeft gehad. Weinig voelde de heer Tilanus ook voor de passage i motie, waarin wordt gesproken het vragen van advies aan bevriende mogendheden. Welke zijn die mogend heden? Communistisch China en Indo- Sprekend over de adviesvraag van de regering aan de S.E.R. zei de heer Tila nus geen waardering te hebben voor de houding van de NVV-voorzitter Van Wingerden, die „voor zijn beurt heeft gepraat". Toch begreep hij de houding van de regering ten aanzien vai loonkwestie niet goed. De regering spreekt over een stabilisatie van loonniveau, maar een leek op ec misch gebied zal begrijpen, dat, neer men de melkprijs en de h> verhoogt, men tevens aan de lonen komt. Kortom, er botsen hier allerlei belangen, en daarom is het verstandig, dat de regering dit complex van pro blemen aan de S.E.R. heeft voorgelegd, zonder zich van tevoren aan een stand punt te binden. Op de troonrede had spreker niet zoveel kritiek als sommige parlementariërs en persorganen, betreurde hij het. dat er geen passage in stond over de defensiegelden. Wi betreft de legislatieve plannen van d regering wees de heer Tilanus erop, dat er bij de cJi.-fractie in ieder geval twe* wensen voor de komende periode leven en een wijziging van de Invaliditeits wet. Aan een regeling voor weduwen en wezen bestaat dringend behoefte, omdat er op dit terrein sprake is van nood. Het is te hopen, dat een dergelij ke regeling nog voor 1960 de eindstreep zal haien. Geschrokken was de heer Tilanus de enorme toeneming van het aantal ambtenaren bij o. k. en w. (996). Dit zal het rijk weer zo'n f 7 miljoen meer salarissen gaan kosten. Overigens stateerde spreker tot zijn voldoening, dat het gestoorde evenwicht dank zij de bestedingsbeperkende maatregelen weer voor een belangrijk deel is her steld. En dit ondanks de moeilijkheden met Indonesië. De houding van dit land noemde de heer Tilanus ongehoord. Hij had waardering voor de krachtige hou ding van minister Luns. Wat de D.M.L.- zaak betreft merkte de c.h.-fractielei- der op, dat er voor minister Staf geen enkele reden was om heen te gaan. Verrassend De resultaten van de dit jaar gehou den verkiezingen vond de heer Tilanus verrassend. Met name geldt dit z.i. voor de winst van de liberalen. Toch waar schuwde hij de VVD, dat men op den duur niet van de oppositie kan blijven leven. Met vreugde constateerde de c.h. woordvoerder, dat met name ook in het buitenland het vertrouwen in de confessionele partijen toeneemt. Over de wijze, waarop de CHU de verkiezin gen is doorgekomen, had spreker geen reden tot klagen. Dat had ir. Van Dis (s.g.) voor wat betreft de SGP. evenmin. De staatkun dig-gereformeerde woordvoerder, die zijn fractieleider, ds. Zandt, verving, wees erop, dat de SGP er tien raads- zetels heeft bijgewonnen. Om principi ële redenen verzette hij zich ook dit jaar weer tegen het regeringsbeleid, dat z.i. over het algemeen onverantwoord is. Er wordt maar van de grote boom geleefd en men doet in regeringskrin gen of het geld niet op kan. De rege ring doet niets aan de dingen, waar aan ze juist iets behoorde te doen: de zondagsrust, de prikkelfilms, de laste ring van Gods naam. De verliezen, die de PvdA bij de jongste verkiezingen heeft geleden, noemde spreker een .-aarschuwend teken aan de wand. Dat e regering zo laat advies heeft ge raagd aan de S.E.R., vond de heer 'an Dis een bewijs van zwakheid van het regeringsbeleid. Ook begreep hij niet hoe de regering de besparingen wil bevorderen zonder de belastingdruk I Een ongelooflijk staaltje van sadisme dat riekt naar concentratiekampen van „edelgermanen" noemde de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank de handelwijze van de 30-jarige analist J. H. uit de Beemster, die op 15 juli een ras hond naar zijn woning had meegelokt en daar opengesneden om een stuk van de lever af te knippen met een botte schaar. Hij hoopte op die manier gegevens te verzamelen over levende cellen. Thuisgekomen had hij het dier met een doordrenkte lap chloroform bedwelmd, tijdens welke behandeling het dier reeds stierf. Niettemin zette H. de „operatie" door. Het kadaver wierp hij in een sloot langs de weg. De opperwachtmeester der rijkspolitie die het onderzoek had geleid, zei dat men H. in de buurt al lang wantrouwde. Hij zou „rare dingen" met katten uitha len en ving op vreemde wijze vlinders die hij in jampotjes om het leven bracht. Toen de hond dan ook in de sloot ge vonden werd dacht men direct aan H. De eis was acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak over veertien dagen. VELE POSTZEGELS PER 1 JANUARI ONGELDIG De volgende postzegels zullen met in gang van 1 januari buiten gebruik ge steld en voor de frankering waardeloos worden: a. de zomerpostzegels, uitgifte 1957, frankeerwaarden 4, 6, 7, 10 en 30 ct.; b. de in 1957 uitgegeven De Ruyterpost- zegels, frankeerwaarden 10 en 30 cent; c. de in 1957 uitgegeven postzegels met bijslag ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis, frankeerwaarden 4, 6, 7, 10 en 30 cent; d. de in 1957 uitgegeven Euro papostzegels, frankeerwaarden 10 en 30 cent; e. de weldadigheidspostzegels (kin derpostzegels), uitgifte 1957, frankeer waarden 4, 6, 8, 12 en 30 cent. Eerste Zilvervlootovereenkomst schrijfmachines (Van een onzer redacteuren) HOEWEL de bemoeiingen van zijn staatssecretariaat ook binnenlandse zaken en p.b.o. raken, heeft drs. W. K. N. Schmelzer een bijzondere voorliefde voor de bezitsvorming. Dit heeft hij vanmorgen overduidelijk' bewezen. Toen was hij namelijk achter het loket van de Haarlemse Nuts- spaarbank gaan zitten om persoonlijk de eerste boekjes uit te reiken, waarop de 18-jarige Kees Droog en diens leeftijdgenote Clari Schaden- berg geld hadden ingelegd in het kader van de vandaag van kracht ge worden Jeugdspaarwet. Nadat de staatssecretaris dit had gedaan, hield de secretaris van de Nederlandse jeugdgemeenschap, de heer Jan Peters, een korte toespraak, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de totstand koming van de nieuwe wet. Droog vertelde het eerlijk. „Tot m kwam het er niet van, maar nu ik mooie premie kan krijgen, ben ik gaan doen. Ik had nog net een duwtje nodig om tot sparen te komen heb ik nu gekregen". En dat duwtje kunnen alle jongeren krijgen, mits ze maar vijftien jaar zijn en niet ouder dan twintig. Oud-militairen kunnen zelfs tot hun drieëntwintigste inschrijven. Deze laatsten kunnen ook een jaar langer sparen dan anderen, als zij maar voor zij in dienst gingen een spaarovereenkomst hadden gesloten. Zij mogen dan tien jaar deelnemen. Overi gens kan men ophouden met sparen dra men dat wil. Het recht op de O' heidspremie van tien procent ontstaat echter pas na zes jaar. Gaat men trou wen. dan ontstaat dat recht al na drie jaar en overlijdt een der ouders reeds na een jaar. Het recht op rente blijft natuurlijk onaangetast. Zilvervloot Hiermee is vanzelfsprekend nog niet alles over de Jeugdspaarregeling e daarvoor gevoerde Zilvervlootactie teld Onder het motto „Jongeren sparen met het ideaal-plan Zilvervloot" ii een grootscheepse actie begonnen men het Zilvervlootmotto heeft gekozen heeft als voornaamste reden, dat men erop wil wijzen dat met het deelnemen de spaaractie, evenals indertijd me rerovering van de Zilvervloot dooi Piet Hein. het lands- en het eigen be lang wordt gediend. Piet Hein zorged ■t een versteviging van de staatskas kreeg zelfs een fikse premie. Jonge- die aan het spaarplan deelnemen, be reiken hetzelfde. Het land vaart er wel bij als er wordt gespaard, zodat het geld voor allerlei nuttige doeleinden kan wor den gebruikt (denk maar eens aan de woningbouw, die miljoenen vergt) en de deelnemers profiteren door een flinke Voortvaarden Door het voeren van de Zilvervloot actie (op de spaarbanken verkrijgbare brochures vertellen er alles van) wil op het grote belang van sparen wij- Maar om meer te doen dan alleen de nadruk op de betekenis te wijzen, is de premieregeling ontworpen en door de >r de premie in aanmerking te komen, zijn zoals gezegd enkele voorwaarden gesteld. De nog niet ge noemde zijn 0 Men moet gemiddeld per jaar f30 in leggen. Dat wil zeggen op 31 deeember van elk jaar moet er evenveel malen f 30 op de spaarrekening staan als er spaar jaren voltooid zijn. Men kan dus bijvoor beeld het eerste jaar wel f 90 wegbren gen (zodat men voor drie jaar genoeg heeft gespaard om de premie te krijgen) maar men mag niet het eerste jaar slechts (20 sparen. Het gemiddelde mi nimum per jaar is f 30. het maximum (300. Wü men nog meer sparen, dan is een gewoon spaarbankboekje de aange- 0 Men mag maar een jeugdspaarover- eenkomst tegelijk lopende hebbfn. Er wordt op toegezien, dat deze bepaling inderdaad wordt nagekomen. Men wil namelijk niet, dat de jongens en meisjes die rijke ouders hebben, veel meer pro fijt trekken dan zij die het minder royaal hebben. 0 Tussentijds mag er eenmaal per jaar geld worden opgenomen, maar nooit meer dan er in hetzelfde jaar la Inge- nieuwe wet heeft de bedoeling de jongeren tot sparen te brengen. Natuur lijk houdt dit niet in, dat de overheid wil dwingen. Integendeel, de deel neming is geheel vrijwillig, maar men er duidelijk op wijzen, dat de lemers er alleen maar voordeel hebben als ze aan de spaarregeling deel- ?n. Behalve de rente van hun spaar geld krijgen ze namelijk een premie procent over gespaard geld én r En dat kan in enkele jaren heel wat Een klein sommetje maakt dit duidelijk. men negen jaar lang tweehonderd gulden wegbrengt, heeft men f 1800 ge spaard. Hierover kan (uitgaande va: •nte van 3.25 procent) f285.78 orden verkregen, zodat men 2085,78 komt. Is dat al aantrekkelijk, aarbij komt nog de premie van tien pro- ?nt, dus f208.58, die het totaal op (2294.36 brengt. De winst op het ge spaarde is daardoor gekomen op f 494.36, at neerkomt op ruim 36 procent in gen jaar. Om dit mogelijk te maken, lenen de spaarbanken belangeloos mede- erking. En de rijkspostspaarbank heeft zelfs, in navolging van de andere ban ken. haar rente voor deze spaarregeling verhoogd van 3 tot 3,24 procent. Eerste boekjes Vanmorgen zijn dus de eerste spaar boekjes uitgereikt. Dit gebeurde met enige feestelijkheid, mede ter stimule ring van het sparen door jongeren. Daar mankeert namelijk nogal wat aan. Kees standard royalite RIVALEN Er zyn twee spaarbanken in Nederland, die menen er recht op te hebben, dat ze de ondste tpaar- Instelllng zUn, namelijk de Nuta- spaarbank In Haarlem en de Wor- kumse spaarbank. Beide zyn In 1817 opgericht. Voor do ataataseeretarla van binnenlandse zaken, bezitsvorming en p.b.o., die de eerate deelnemer aan het Jongerenspaarplan „De Zilvervloot" In de oudste spaar bank wilde begroeten, was dit een kleine moeliykheld. De Workumse spaarbank was Inderdaad leta eer der opgericht, maar het Haarlemse argument gaf de doorslag: Wor- kum was wel eerder gesticht, maar wy hadden het eerst onze deuren open en wel op 21 Januari 1818. En dat la leta waartegen die Workum niet opkonden legd. Doet men dit toch, dan verspeelt men de extra-premie, zodat men zich dan tevreden moet stellen met de nor male spaarbankrente. 0 Over de premie behoeft men geen belasting te betalen. Ook daarmee wil de regering tonen, dat het haar ernst is met het bevorderen van de bezitsvorming en in dit geval ook nog met het stimu leren van de spaarzin onder de jongeren. 0 Ten slotte dit: het was de bedoeling, dat er per keer minstens f 5 werd inge legd. maar de mogelijkheid is thans ge opend, dat de spaarbanken daarvan af wijken. Zij kunnen als zij dat niet te bezwaarlijk vinden minder geld per keer vragen. licht - «"e' veilia •ilia Vta Protest tegen vertrek verstekelingen De Zuidmolukse vertegenwoordiging in Nederland heeft samen met het hoofd bestuur der stichting Door de Eeuwen Trouw telegrammen gezonden aan de ministerpresident en de minister van jus titie om te protesteren tegen de terug zending van 37 verstekelingen, omdat op grond van betrouwbare inlichtingen vaat staat, dat het leven van deze verstekelin gen bij terugkeer ernstig wordt bedreigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5