Jticuwe £dJtë(j)e (i'oumnl Moskou hervat proeven met kernwapens Zal gesprek m Genève Kassem ontslaat normaal doorgaan? vwe-premier Prins Bernhard opende nieuwe bedrij ven Dag Hammarskjöld doet verslag van bevindingen Regering dringt aan op interimadvies van SER Dulles acht kans op akkoord in Verre-Oosten toegenomen Toch toenadering door gesprek in Warschau? Koffie goed- kop er Opticiens gaan dag staken li ar BON WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 87. Directie. Redactie. Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11377 Directie: F. O IE .MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIBMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanhNatrfi is al myo bwt ia tegljt SPAARsecretaris Schmelzer Zie pagina 5 Vrijwillige belofte nu al gebroken De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteravond be kendgemaakt dat Rusland zijn proeven met kernwapens heeft hervat. Te voren hadden Japanse geleerden gemeld, dat de Russen bij het Baikalmeer in Siberië een kernwapen tot ontploffing hadden gebracht. Volgens de Amerikanen werden twee explosies geregistreerd. Op 31 maart heeft Rusland vrijwillig de proeven met kernwapens be ëindigd. Op 22 augustus beloofden de Verenigde Staten en Engeland, de proeven voorlopig een jaar te zullen staken, ingaande op de dag waarop onderhandelingen zouden beginnen over een internationale con trole op dergelijke proeven. De Amerikanen en Britten stelden ech- ler als voorwaarde dat de Russen intussen geen kernwapens tot ontploffing zouden brengen. Inmiddels is premier Chroestsjef eind augustus al min of meer op zijn goede voornemen teruggekomen door bekend te maken dat Rusland vrij moet worden geacht, de proeven te hervatten. Dit in verband met de proefexplosies lie de Verenigde Staten en Engeland van Je zomer teweeg brachten. In een communiqué van de Japanse meteorologische dient wordt gezegd dat ren van de explosies gisteravond plaats bad. Tien verschillende waarnemingssta- Nadat hij in de morgenuren de Terlen- cafabriek van Enkalon in Emmen had [eopend, heeft prins Bernhard gister- niddag in Meppel het nieuwe bedrijf»- >and van de N.V. Koninklijke Rotter- lamse beton- en aannemingsmaatschappij ifficieel in gebruik gesteld. Hij deed lit door met een nieuwe machine een keuring te verrichten op een betonnen duikerelement. Daarna vertrok de Prins ?er helikopter naar Soesterberg, van waar hij per Dakota naar Londen ver- Irok om het diner bij te wonen, dat ter ïre van het afscheid van Montgomery werd gegeven. Op 13 oktober zal prins Bernhard in Breda de grössierderij van de firma Al- >eda Jelgersma openen, die behoort tot le verkoopgemeenschap Végé. tions in Japan hebben variaties in lucht druk waargenomen van een omvang, als gewoonlijk door kernontploffingen wordt veroorzaakt. Hoewel de twee nieuwe Russische kern proeven schijnen te bevestigen dat de Sowjetunle niet werkelijk van plan de proeven op te schorten, zei een to< voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteravond, ver wachten de Verenigde Staten dat de be sprekingen In Genéoe normaal zullen doorgaan. De besprekingen in Genève zullen zoals bekend 31 oktober beginnen. Wanneer de Sowjetunie niet na de opening van die conferentie nieuwe ontploffingen teweeg brengt, blijven de Verenigde Staten be reid hun proeven voor een jaar te staken, te beginnen bij de opening van de con ferentie, aldus de woordvoerder. Staking uit protest tegen Brits plan voor Cyprus Duizenden Griekse Cyprioten zijn gis termiddag in staking gegaan uit protest tegen Engelands nieuwste plan voor het eiland, dat vandaag ln werking is ge- getreden. De staking was voorbereid door de verzetsbeweging Eoka, die de arbeiders in pamfletten opriep het werk, om te be ginnen voor 24 uur, neer te leggen en de scholen te sluiten. Van acht tot tien uur vanochtend zouden er bovendien geen voetgangers op straat mogen zijn. De Griekse Cyprioten protesteren in de -erste plaats tegen het aanwijzen van een Turkse vertegenwoordiger in het kader van het Engelse plan. De bisschop van Kitium noemde dit een uitdaging tegen- /er de gevoelens van het Cyprische volk. Koning Paul van Griekenland heeft gisteravond besloten zijn vakantie in Oos tenrijk af te breken. Hij keerde vandaag naar zijn land terug, om zich bezig te kunnen houden met de nieuwe crisis op Cyprus. Vermoedelijk zou de koning van daag een bijzondere zitting van het ka binet bijwonen. Tunesië en Marokko hebben zich van daag in de gelederen van de Arabische Liga geschaard, waarmee de invloeds sfeer van de liga van Perzische Golf tot Atlantische Oceaan wordt uitgebreid Daarnaast heeft zoals gemeld ook het sjeikdom Koeweit aan de Perzische Golf het lidmaatschap aangevraagd. De negenjarige Elsje Langendijk bracht prins Bernhard wel een beetje in verlegenheid toen zij hem een mooie anjer aanbood. Het enige knoopsgat van zijn colbert was nl. (gewoonte-ge trouw) al bezet. Niettemin werd de (reserve)bloem) van Elsje dankbaar aanvaard. Kolonel Abdoel Salam Mohammed Arif is ontheven van zijn functies van Iraaks vice-premier en minister van bin nenlandse zaken ad interim en benoemd tot ambassadeur in West-Duitsland. Al dus heeft radio-Bagdad gisteravond ge- In een decreet wordt verklaard dat hij van zijn functies is ontheven met het oog op het openbaar belang ei grond van eert aanbeveling van premier Kassem. In Londen wordt een conferentie gehouden over de constitutie van Nigeria (aan de Westkust van Afrika) dat in april 1960 onaf hankelijk van Engeland hoopt te worden. De Afrikaanse verte genwoordigers zijn met hun kleurige gewaden opvallende verschijningen. Westelijke nota's over de Duitse hereniging De Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk hebben gisteren in gelijklui dende nota's aan de Sowjetunle het West. dnitse voorstel om tot een hereniging van Oost- en West-Duitsland te komen onder schreven. West-Dnitsland had voorgesteld een vler-mogendhedencommlssie te vor men ter bespreking van de herenigings kwestie. In de nota's wordt een Oostduits plan om een vredesverdrag door vertegen woordigers van de Oostduitse en Wcst- duitse regering te laten uitwerken, ver worpen. Dit plan was in een Russische nota van 18 september gesteund en de westelijke nota's kunnen worden be schouwd als een antwoord hierop. AMERIKA EN ENGELAND hebben er voorwaardelijk mee ingestemd, de terugtrekking van hun troepen uit Liba non en Jordanic tegen het einde van deze maand te voltooien. Deze medede ling heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dag Hammarskjöld, in zijn verslag gedaan over zijn vredes missie in het Midden-Oosten. Het dertig pagina's tellende rapport is gisteren bij de Algemene Vergadering ingediend. Amerika en Engeland hebben als voor waarde gesteld, dat de Arabische lan den hun beloften nakomen en als goede buren met elkaar zullen leven. In zijn rapport beveelt Hammarskjöld Jordanië als het meest geschikte land aan, waar het controlerend V.N.-orgaan moet worden gevestigd. Zoals bekend De ministers wan economische zaken, sociale zaken en volksgezondheid en volks huisvesting en bouwnijverheid hebben ln antwoord op de brief van de Sociaal- Economische Raad met betrekking tot het gevraagde advies over de prijzen- subsidies meegedeeld, dat z(j zich er b(J voorbaat van bewust geweest zijn en dus ook gaarne aanvaarden, dat een verant woord advies over de door de ministers aan de raad voorgelegde vraagstukken niet gegeven zou kunnen worden, los van WANNEER de Chinese communisten bereid zijn het vuren te staken en willen instemmen met een bestand in de Straat van Formosa, zal Amerika de Chinese nationalisten trachten te overreden hun strijdkrachten van de kusteilanden Quemoy en Matsoe terug te trekken. Als de commu nisten concessies willen doen, kan de Amerikaanse politiek ten aanzien van de kusteilanden belangrijk worden gewijzigd. Deze verklaring heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, gisteren op zijn wekelijkse persconferentie afgelegd. Uit Warschau zijn Intussen ook wat optimistischer berichten gekomen over de onderhandelingen tussen de ambassa deurs van Rood-Ohina en Amerika over de kwestie-Formosa. Welingelichte di plomaten waren van mening, dat de beide Nieuwe schoolvereniging geeft zich gewonnen in Little Rock DE vereniging van blanken In Little Rock, die van plan was de vier openbare middelbare scholen van de stad te heropenen als particuliere instellingen, heeft gisteren bekendgemaakt van haar voornemen af te zien. Een zegsman van de groep gaf de federale regering en de nationale vereniging voor de behartiging van de be langen der negers (de N.A.A.C.P.) hiervan de schuld. Er was, zo zei hij, een goede regeling voor het onderwijl getroffen, maar de uitvoering daarvan is onmogelijk ge naakt door de gezamenlijke actie van de regering in Washington en de NAA.C.P. partijen in het geheim tooh dichter elkaar zijn gekomen. De ambassadeurs hebben gisteren twee uur en 48 minuten met elkaar gesproken Zaterdag zal het gesprek worden hervat. Minister Dulles zag de toekomst niet meer zo somber ln. Hij liet duldedijk uit komen, dat de vooruitzichten op een vreedzame oplossing van het conflict de afgelopen twee weken veel gunstiger zijn geworden. De kans, dat de vijandelijk heden een grote oorlog tot gevolg zullen hebben, Is veel kleiner geworden. Dwaas De persconferentie van Dulles verrassend, omdat uit zijn woorden kon worden opgemaakt, dat de Ame rikaanse regering erop vertrouwt, dat zij Tsjang Kal-Tsjek tot evacuatie va kusteilanden kan bewegen. Eigenlijk sprak Foster Dulles recht streeks tot de Chinese communisten. Hij moedigde hen aan een bestand te sluiten de Verenigde Staten in staat te stel len dót ongedaan te maken, wat hij zelf „dwaas" besluit van de Chinese na tionalisten noemde. Dat dwaze beslui» dan het stationeren van zoveel strijd krachten op de eilanden vlak voor de kust van het Chinese vasteland. Foster Dulles verzekerde de Chinese communisten, dat het onjuist zou zijn hun te vragen van het gebruik van geweld af te zien als de nationalisten blijven aan vallen. Het is duidelijk, dat het afzien van geweld ook voor de nationalisten moet gelden, zo verklaarde de Amerikaanse minister. Tijdens zijn persconferentie gaf Dulles toe, dat Amerika de nationalistische luchtmacht ook had uitgerust met geleidt projectielen van het type „Side Winder" n een verzoenende houding van d< zijde van de Chinese nationalisten is ech ter nog niets gebleken. Hun vertegen woordiger bij de Verenigde Naties hield gisteren in de Algemene Vefgaderlng een felle rede, waarin duidelijk werd gezegd, dat Formosa niet van plan ls de eilanden Matsoe en Quemoy af te staan. Een po litiek van toegeven, zo zei deze afgevaar digde, leidt immers tot niet». (Advertentie) Fa D. Kret en Zn. „beschouwing over het sociaal-ec mische beleid vrijwel in zijn geheel' De ministers schrijven er geen bezwaar tegen te hebben, als in het advies van de S.E.R. een „meer volledig oordeel wordt uitgesproken over beleidsmaatregelen, welke de sociaal-economische situatie op dit ogenblik en in de naaste toekomst De regering zou het ten zeerste op prijs stellen, zo schrijven de ministers, als de raad er in zou kunnen slagen vóór 1 de cember een Interim-advies te geven, dat zich eventueel zou kunnen beperken tot de afschaffing van het consumentensub sidie op melk en een tijdelijke toeslag op de kinderbijslag. De regering heeft zich wel gerealiseerd, dat het uitbrengen van een verantwoord advies over de verschillende aan de orde gestelde vraagstukken enige tijd zal ver gen, hetgeen ln het bijzonder geldt voor de inpassing van een verdere verhoging der huren in het totaal der sociaal-econo mische mogelijkheden. heeft de Algemene Vergadering in haar resolutie van 21 augustus om een der gelijk orgaan gevraagd, voor toezicht op de naleving van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land. Jordanië had Hammarskjöld gevraagd vertegenwoordigers van de Ver. Naties in Irak en de Verenigde Arabische repu bliek te benoemen. Maar deze beide lan den voelden daar weinig voor. Volgens Hammarskjöld was het weder zijds vertrouwen tussen de Arabische lan den nog niet hersteld, maar de secretaris generaal geloofde dat de politiek van goede nabuurschap in de toekomst toch resultaat zal hebben. De mededeling van Hammarskjöld over het terugtrekken van de Britse troepen uit Jordanië werd vanmorgen m Amman bevestigd door koning Hoes sein. Hij maakte bekend dat de Britten twintig oktober zullen beginnen met de terugtrekking. Mr. Luns bezocht Foster Dulles De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren onderhoud gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot John Foster Dulles Na afloop van het gesprek verklaarde minister 1 dat hij een zeer openhartig en ulvoerig gesprek met Dulles had gehad. HIJ was niet in staat mede te delen waarover was gesproken, omdat er nog geen definitieve resultaten waren bereikt Minister Luns verklaarde dat het niet onmogelijk is dat hij nogmaa.s een sprek met Dulles zal hebben. Vandaag zou minister Lun6 een perscon ferentie houden, voordat hij naar New York terugkeert. Gisteren heeft hij be halve met Dulles ook nog besprekingen gevoerd met de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken en de assis tent-minister van buitenlandse zaken be last met Europese kwesties. Chrissenieuje 109 jaar Nog nooit is in Nederland een vtouw zo oud geworden als Chrisse- meuje, alias mevrouw de weduwe Christine Karnebeek-Backs uit de buurtschap Holterhoek in de ge meente Eibergen, die morgen 109 jaar oud wordt. Chrissemeuje woont in Holterhoek hij haar achterneef en -nicht en is nog altijd vrij goed gezond. De laatste jaren is zij echter nogal doof geworden en komt zij weinig meer buiten. Was het de laatste jaren de gewconte met veel vreugde da verjaardag van Chrissemeuje te vieren, thans nu Nederlands oudste inwoon ster een dagje ouder wordt doet mm het wat kalmer aan en viert men da verjaardag uitsluitend in intieme kring. Anders dus dan in 1955 toen er maar liefst een tweeduizend bezoekers kwa men om Chrissemeuje te feliciteren, torn er door muziekkorpsen een serenade werd gebracht en tal van autoriteiten hun op- achting kwamen maken. Met ingang van vandaag z(jn de prUsen »or koffie lager geworden. Dit is moge lijk geworden door een daling van de wereldmarktprijzen. De prijsverlaging varieert van zes tot vijftien cent por half pond. De voornaamste soorten kosten nn ƒ2.24 (2.36), ƒ1.88 (1.98), ƒ1.76 (1.84) en 1.58 (1.64). Met deze prijsdaling is de derde ver laging van dit jaar tot stand gekomen, revolg waarvan de koffie goedkoper ls dan in 1950. De Federatie van Nederlandse opti ciensorganisaties heeft besloten woensdag 8 oktober een grote protestmanifestatie houden in de Dierentuin in Den Haag. Na de bijeenkomst gaat men in witte jassen naar de ministeries voor econo mische en voor sociale zaken en volks gezondheid. Daarna zal men een petitie aanbieden. Op de dag van de protest actie zullen alle bij de Federatie aange sloten opticienszaken zijn gesloten, "et een en ander wil men uiting geven de grieven van de zelfstandige opti ciens. In een radioprogramma zullen ook de klachten van de opticiens worden behandeld. Tevens rekent men op een plaatsje in de radio- en t.v.-journaals. Waartegen de protestactie gericht ls, moet kennelijk een verrassing blijven Ale pogingen om inlichtingen te verkrij gen ten spijt kon men aanvankelijk niets ar.ders vernemen dan dat dit ap de pers conferentie op de dag van de demonstra tie zou worden medegedeeld. En ten slotte kwam de mededeling dat de federatie morgen een brief zal schrijven enkelT buien DE BILT VERWACHT TOT MORGENAVOND: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind. Weinig erandering (Opgemaakt c Donderdag 2 oktober: a 18.17 uur. Maan op 20.27 t temperatuur, 11.15 uur) op 6.41 onder onder 11J2 u. Op 6 oktober laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA liapporten hedenmorgen 7 uur Brussel Psrijs Frtofcfor. MUocher ZO rich jAARlijks steekspel l^ET PRACHT EN PRAAL wordt op iedere derde dinsdag van september het parlementaire jaar in geluid: Prinsjesdag. Maar het zou allemaal geen zin hebben, als het niet kort daarna het tweede hoogtepunt uit het parlemen taire leven erop volgde: de algemene beschouwingen, oftewel het jaarlijkse steekspel. Het „gemeen overleg" tussen regering cn volksvertegenwoordiging vormt immers een der hoekstenen van ons democratisch bestel. Wat zeggen de vertegenwoordigers van het volk, de mensen die door u en mij gekozen zijn? Hoe oordelen zij? Er is praktisch gesproken maar één mogelijkheid pmdat te weten te komen: door de krant, het dagblad. In feite is het zo dat uw dagblad toehoort als uw vertegenwoordiger en u daarvan verslag uitbrengt. Helaas is het voor verreweg de meesten onuitvoer baar, maar het zou de moeite lonen om nu eens de voornaamste kranten van vandaag naast elkaar te leg gen. We nemen maar een willekeurig voorbeeld: een van de ochtendbladen. Op de voorpagina staat in grote opmaak de rede van de socialistische fractieleider mr. Burger weergegeven over Nieuw-Guinea. De me ning hierover van dr. Bruins Slot wordt in 16 regels afgedaan en de c.h. fractieleider Tilanus moet het met acht regels doen. Op een der binnenpagina's wordt dan het verslag voortgezet. Ditmaal moet dr. Bruins Slot met een regel of acht genoegen nemen en krijgt de heer Tilanus een dubbele portie. Er dient bij ge zegd dat prof. Oud met nog minder genoegen moet Wat ons betreft moogt u nu zelf de vraag beant woorden of dit een verantwoorde weergave is duidelijk is wel dat de persoonlijke kijk van de ver slaggever, zijn sympathieën en antipathieën, een grote rol hebben gespeeld. En de vraag: „Welke krant kiest u?" En de tweede vraag: „Welke krant beveelt u uw vrienden en kennissen aan?" Waarbij we u dit met klem op het hart willen binden: kies voor de christelijke dagbladpers; kies in dit gewest voor onze bladen Meer dan 1700 gezinnen hebben in de afgelopen weken die keuze gedaan de thermometer bewijst het. Blijf dan niet achter. Een goede voorlichting is broodnodig en dus uw inspan ning waard. Nieuwe Leideche Courant De Rotterdammer Nieuwe Haagsche Courant Dordtsch Dagblad Ieder die zich nn abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. Doorhalen wat niet gewenst wordt. Adrest Deze bon kan als brief worden gezonden i NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 87, Lelden, Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1