ïlieuwe geihsctye (iTourant Klinkende victorie voor premier De Gaulle Enthousiasme over De Gaulles succes TACHTIG PROCENT VOOR VIJFDE REPURLIEK Communisten leden grote nederlaag Persons volgt Adams op Spaak stelt wijziging van Brits plan voor TYFOON IN JAPAN EIST HONDERDEN DODEN Desnoods atoomwapens tegen Rood-China Onderzoek ontgroening in Groningen Matroos steekt zij ïi wouw neer $oleX< Si Jif ill: !i MAANDAG 29 SEPTEMBER 1938 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redact-,e. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER (JJR1STELIJK.HATIONAAL DAGBLAD i Voor Leiden en Omstreken is al mgn 9*1 ia Negenendertigste jniirgang no. 11375 SPORT en wedstrijden Pagina 4, 6 en 8 A TAE KLINKENDE overwinning die premier Charles de Gaulle gisteren op zijn tegenstanders heeft be haald. heeft zelfs de Fransen die vóór zijn nieuwe grondwet stemden uiterst verbaasd. Meer dan tachtig procent van de kiezers stelde zich achter De Gaulle en wierp dus de Vierde Republiek overboord. Zelfs de keuze van Frans-Guinea, dat zich uit het Franse ge menebest wil terugtrekken, kan aan de overweldigende steun die de premier ontving in het moederland, in Al gerije en in de andere gebiedsdelen, geen afbreuk doen. Aanstaande zondag zal de Vijfde Republiek officieel worden afgekondigd in de Staatscourant. Gaullistische leiders noemden het succes van de pre mier vandaag de beslissende slag voor de communisten. De oude nationale vergadering wordt door het goed keuren van de grondwet automatisch buiten werking gesteld en Do Gaulle heeft vier maanden voor zich, waarin hij bijna dictatoriale bevoegdheden heeft. Hij zal in die tijd een nieuwe kieswet opstellen voor de verkiezing van de Algemene Vergadering. Deze wet zal voor de communisten' zeker zeer ongunstig uitvallen. De nieuwe verkiezingen zullen vermoedelijk eind no vember of begin december worden gehouden. Nooit is de opkomst bij een verkiezing in Frankrijk zo groot geweest. 78,5 procent van de Franse kiesgerechtigde onderdanen nam aan de stem ming deel. Voor het moederland en Corsica is de officiële uitslag: 17.666.828 vóór en 4.624.478 tegen. Slechts 20,75 procent van het aantal kiezers stem de dus tegen, vijftien procent onthield zich geheel van stemming. In de overzeese gebiedsdelen was het succes zoals gezegd niet minder groot. Volgens de nog niet officiële gegevens van vanmorgen verklaarde in Alge rije zelfs ongeveer negentig procent van de kiezers zich akkoord met de plannen van premier De Gaulle. Tussen één en anderhalf miljoen kie zers, die bij de verkiezingen van 1956 op de communisten stemden, hebben ditmaal ,,ja" gezegd tegen De Gaulle. In ambte lijke kringen te Parijs wordt geschat fer onder de 4.624.478 tegenstemmers 700.000 jiiet-communisten zijn. Bij de verkiezin- E»n van '56 verwierven de communisten 454.589 stemmen. De uitslag in Frans Guinea werd ver- Iwacht. Het zal vermoedelijk zondag ils de nieuwe grondwet wordt afgekon- ligd zijn nieuwe status al inne )e nationalistische leider Sekoutoure eidde het gebied naar de onafhankelijk heid. Hij is de grote man in dit gebied en werd marxistisch opgevoed. Op het ogen- ilik zo zegt hij is het communisme voor hem echter onbruikbaar. Hoe de overzeese gebieden stemden j In Parijs werden in de loop van van- de volgende uitslagen van de over- gebiedsdelen officieel bekendgo- t: Madagascar: 973.000 ja, 259.000 neen; Caledonië: 26.085 ja, 500 neen; Pierre en Miquelon: 2.325 ja. 46 neen; mi on: 83.621 ja, 5.248 neen. Franse inwoners van Tunesië: 50.449 ja, 1.334 neen; Franse inwoners van Kame roen: 10.538 ja, 368 neen; van Laos: 2.505 fa, 46 neen; van Togoland: 1.764 ja. 140 Departement Oran (Algerije): 420.902 Ja, 9.113 neen; Mauretanië (West-Afrika) 129.9631 ja, 9.953 neen; Algiers (stad): J176.755 ja, 13.775 neen. In andere delen was de uitslag vanmid dag nog niet officieel bekend. De volgende iltslagen kwamen binnen: Algerije 2.852.951 ja, 94.414 neen (geldt TOor tachtig procent van het aantal ult- lebrachte stemmen); Guinea 177.792 neen. 4515 ja. President Eisenhower heeft zaterdag de feneraal-majoor buiten dienst Wilton B. ersons benoemd tot zijn voornaamste medewerker als opvolger van Sherman Adams. Persons is 62 jaar. Hij is plaats vervangend assistent van de President ge- Voorts heeft president Eisenhower Brvce N Harlow benoemd tot zijn plaats vervangend assistent voor zaken die het Congres betreffen. Dit is een nie functie. gebied geen directe voorzieningen opge nomen en met een ,ja" stem gaf de Alge rijn eenvoudig een blijk van vertrouwen in premier De Gaulle. 83 procent van de kiezers ging in Algerije naar de, stembus, 97 procent daarvan stemde 'vóór De Gaulle. Op Madagaskar, waar tien jaar gele den duizenden om het leven kwamen bi. een mislukte nationalistische opstand, kreeg de grondwet een royale meerder heid. Slechts in de hoofdstad Tananarive werden meer neen-stemmen uitgebracht. Alle vier provincies van Frans Equa toriaal Afrika stemden overweldigend voor De Gaulle. Ook Senegal in Frails West-Afrika zorgde voor 'n flinke meer derheid. Een maand geleden werd de pre mier hier tijdens een rede in Dakar door een grote menigte uitgejouwd. Zowel in Frankrijk als in Algerije heb ben zich, tegen de verwachting in, be trekkelijk weinig incidenten voorgedaan. De grote actie van de Algerijnse rebel len is achterwege gebleven. In St. Denis-du-Sig, een plaats bij Oran, in Algerije, is op de laatste dag van de stemming een bom ontploft in een bestel auto. Twee mensen werden gedood. Te Constantine .werd een handgranaat naar een stemlokaal gegooid. Een blinde Mo hammedaan liep verwondingen op. Ook in Frankrijk is nog 'n aanslag ge pleegd. Kort na het sluiten van het stem bureau te Lorquin openden twee Noord- afrikanen het vuur op een politiebureau. Een politieman werd ernstig gewond. Op het eiland Reunion in de Indische Oceaan moeten zich drie ernstige inci denten hebben voorgedaan. Het ministerie van binnenlandse zaken weigerde bijzon derheden te verstrekken. Drie voorstellen over Cyprus OP HET OGENBLIK zijn niet min der dan drie plannen voor het oplossen van de moeilijkheden op Cyprus bij de Engelse, Griekse en Turkse regeringen in studie. Het oudste plan is dat van Engeland, dat door Griekenland is verworpen. Het afgelopen weekeinde zijn de twee. andere plannen ingediend en wel door aartsbisschop Makarios en door de secretaris-generaal van de NAVO, Paul-Henri Spaak. Aartsbisschop Makarios stelde de En gelse regering voor, dat Cyprus na een periode van zelfregering onafhankelijk wordt. De Verenigde Naties moeten deze onafhankelijkheid garanderen. Zonder toestemming van de Verenigde Nati< mag het onafhankelijke Cyprus, volgens het plan van Makarios, zich niet bii Grie kenland aansluiten. De Turkse regering heeft dit plan reeds als onaanvaardbaar van de hand gc zen. Daarentegen heeft de Griekse gering laten weten het geheel met het plan van Makarios eens te zijn. Het plan van de secretaris-generaal van de N.A.V.O. komt op een compromis neea heeft het volgende voorgesteld: 1. opschorting van het Engelse plan; een rondetafelconferentie lussen En geland. Griekenland en Tnrklje; een aanvulling van het Engelse plan. De door Spaak voorgestelde aanvulling P UY MOLLET, de Franse minister van staat en secretaris-generaal van de socialistische partij zei gis teravond uiterst tevreden te zijn over de schitterende resultaten van het referendum. Het gehele land heeft de wens te kennen gegeven aan de vernieuwing van de repu bliek te willen meewerken, aldus Mollet. Hij constateerde met voldoe ning dat het aantal neen-stemmers kleiner is dan het aantal stemmen dat in 1956 werd uitgebracht op de communisten. Premier De Gaulle zelf gaf weinig com mentaar: zeer tevreden. Hij bracht de verkiezingsdag door in Colombey-les- deux-Eglises, waar hij naar de stembus ging. In Colombey stemde slechts één kiezer tegen. De Gaulle maakte wel even bekend, dat die stem niet van hem was De Parijse bladen, met uitzondering natuurlijk van de communistische en de uiterst linkse, zien de grote meerderheid voor de nieuwe grondwet als een duide lijk teken van het vertrouwen dat het Franse volk heeft in zijn toekomst en in premier De Gaulle. In Algiers zlest men het succes van de Franse premier als een nederlaag voor de verzetsorganisatie F.L.N. Ten slotte is de meerderheid voor de grondwet in Algerije nog groter dan in het moeder land. De uitslag is voor de F.L.N. niet alleen politiek maar ook militair een nederlaag, omdat zij er niet in is geslaagd T)E TYFOON die het afgelopen week einde over Japan is getrokken, heeft *an 343 personen het leven gekost. Er *Un 533 gewonden en 974 vermisten. Deze rijfers z(jn zondagmiddag van officiële rijde in Tokio meegedeeld. Volgens niet gecontroleerde berichten bedraagt het aantal doden op het zwaar getroffen schiereiland Izoe alleen al 1400. Volgens de bemanning van een helikopter zijn daar tenminste vijf dor pen geheel weggevaagd door de over stromingen. Zaterdagmorgen om zes tot werden de verbindingen met Izoe verbroken. Hulpkolonnes en reddingsploegen snel den zondagmorgen van alle kanten naai het schiereiland, terwijl helikopters var de Japanse Bescherming Burgerbevol king levensmiddelen, dekens en genees middelen overbrachtten naar de ge ïsoleerde dorpen. Het verwoeste gebied, dat 100 km. zuid westelijk van Tokio ligt, is een onaf zienbare moddervlakte. Op honderden plaatsen zijn de wegen vernield, 244 bruggen zijn weggeslagen en er deden zich meer dan 1800 aardverschuivingen voor ten gevolge van de stortregen*. de bevolking te dwingen zich van stem ming te onthouden. Een commentator van Associated Press, Preston Grover, schrijft uit Parijs: „De opkomst van de kiezers was zo verrassend groot, dat er een reëel vooruitzicht bestaat dat De Gaulle, thans als premier en waar schijnlijk later als president, bijna naar believen zijn eigen programma kan opstellen voor het genezen van Frankrijk." „De bepalingen van de grondwet laten toe dat indien De Gaulle dit wenst een éénmansregering wordt ingesteld. De te politieke waarnemers menen zo'n regering niet waarschijnlijk is, al thans niet dadelijk, maar de nieuwe grondwet kan eventueel de weg banen een soort fascistische regering of de andere kant tot een burgeroorlog leiden. Dit zijn echter alleen maar moge lijkheden. De overweldigende stemming vóór de grondwet zal een stabiliserende ivloed hebben", aldus Grover. „Welke theorieën er echter worden op gesteld voor de grondwet zelf", zo volgt hij, „het grote probleem blijft nog steeds Algerije. Ofschoon Algerije niet in de grondwet wordt genoemd, is deze erop berekend, de president de macht te lenen om dit brandende vraagstuk op te lossen. Huur ten onrechte aan kerkformatie opgezegd De president van de Amsterdamse recht bank heeft in kort geding bepaald, dat de Zevendedagsadventisten ten onrechte de huur van hun kerkgebouw hebben op gezegd aan de Vrijgemaakt Hersteld Evangelisch-Lutherse kerk te Amster dam, die sedert 1953 diensten houdt in het gebouw. Onlangs verhoogden de Ze vendedagsadventisten de huur tot f 90 per zondag en toen niet onmiddelljk werd gereageerd door de Vrijgemaakt Hersteld Evangelisch-Lutherse gemeente, nam aan dat deze niet akkoord ging met de verhoging, waarom de hur werd opge- zegda. Toen de Vrijgemaakt Hersteld Evangelisch Luthersen zondags ter kerke gingen, kwam men voor gesloten deuren, omdat de Zevendedagsadventisten er om die tijd een dienst hadden belegd. Het moet voor vele duizenden Mohammedaanse vrouwen wel een bijzondere gewaarwording zijn geweest, dat zij voor het eerst haar stem mochten uit brengen. Het gemeentehuis van Mekla, dicht bij Tizzi Ouzzou in Algerije, was een van de vele plaatsen waar de Algerijnen zich konden uitspreken over de grondwet van premier De Gaulle. De vrouwen bleven niet achter. De Gaulle zelf (foto bo ven) stemde in Colombey-les deux-Eglises. De regering van het dwergstaatje San Marino in Italië heeft zaterdag bekend gemaakt, een communistische samenzwe- te hebben ontdekt, die het doel zou hebben de regering omver te werpen. De leider van de communistische groep werd gearresteerd, terwijl in het staatje de noodtoestand werd afgekondigd. Amerikaanse minister: DE Amerikaanse minister van luchtmacht, James Douglas, heeft gezegd, dat Amerika desnoods atoomwapens zou gebruiken om de communistische dreiging tegen na tionalistisch China het hoofd te bie den. De minister deelde mee, dat de modernste Amerikaanse jagers en bommenwerpers met bommen met Mes gebruikt bij ruzie in café een café te Scheemda heeft zater dagavond de 19-jarige R. van der S. uit Eexta tijdens een woordenwisseling de 45-jarige aannemer L. Mantjes uit Wes- terlee met een mes in de maagstreek gestoken. De aannemer is in zorgwek kende toestand in het ziekenhuis te Win schoten opgenomen. Na zijn daad ging Van der S. op de vlucht. In de loop van de nacht is hij •enwel gearresteerd. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Kuo Min Tang. Militair commandant van Noord-Sumatra verbood vlag, sym bolen en insignes en verklaarde deze verbeurd; overtredingen worden gestraft met drie maanden gevangenis of 3000 roe-pi ah boete. T)E RECTOR-MAGNIFICUS van de rijksuniversiteit te Groningen, prof. U mr. H. J. Scheltema, heeft opdracht gegeven een diepgaand onderzoek in te stellen naar de methoden, waarop in Groningen de ontgroening is ge schied. Dit naar aanleiding van verschillende geruchten en enkele publi- katies, als zouden er in Groningen bij de ontgroening drie groenen min of meer ernstig gewond zijn geraakt. Klachten hebben de rector-magnificus niet bereikt, maar hij wil uitgemaakt zien wat er aan de hand is geweest. een zeer krachtige springstoflading en wapens met een nog grotere uit werking aan boord, gereed staan om zo nodig bij Formosa ingezet te wor den. Premier Tsjou En-Lal heeft op zijn beurt dit weekeinde gedreigd, dat munistlsch China de Verenigde Staten in een volslagen ramp zal storten, als de Amerikanen een oorlog in de Straat van Formosa blijven uitlokken. Zijn minister van buitenlandse zaken, Chen Yl, deed er nog een schepje boven op door te verklaren, dat Rusland Rood-China dezelfde haat koesteren te gen hun gezamenijke vijand. Wanneer de Verenigde Staten een oorlog begin nen, zei minister Chen Yi, zullen zij een geweldige nederlaag lijden. Dulles De Amerikaanse minister van buiten landse «aken, Foster Dalles, sprak zater dag over de arrogante eis van Chroesjtsjef, de Amerikaanse strijdkrach ten van Formosa terug te trekken. De defensie van West-Europa zal ze ker zwakker worden, wanneer de Ver enigde Staten aan deze eis toegeven. In zijn rede te Boston over de bevor dering van de N.A.VO.-gedachte deelde Dulles verder mee, dat Amerika bij een conflict In het Verre-Oosten geen N.A.V.O.-steun verwacht of zal vragen. Inmiddels heeft radio-Peking Amerika voor de zestiende keer gewaarschuwd we gens „ernstige militaire provocaties". Hoewel het eilandje Quemoy nog dage lijks onder hevig artillerievuur ligt, Is het probleem van de bevoorrading opge lost. De Amerikaanse minister voor het leger verklaarde tenminste, dat de ko mende veertien dagen dag in dag uit voorraden naar Quemoy zullen worden gebracht. „Het weer kan de bevoorrading enkele dagen tegenhouden", zei h|J- „Maar het eigenlijke probleem is opgelost.' Dit bleef er over van een Ame rikaans T 33 lesvliegtuig uit Soesterberg, dat zaterdag bij de start verongelukte. Het toe stel kwam ondersteboven op de grond en vloog in brand. De beide vliegers liepen lichte verwondingen op. •:;y van het Engelse plan komt aan de bezwa- 'n van Griekenland tegemoet Het Engelse plan voorzag in het aan stellen van een Griekse en Turkse rege ringscommissaris. Spaak stelt nu voor de Britse gouverneur te doen bijstaan door adviseurs van het eiland, die door de Griekse en Turkse Cyprioten gekozen moeten worden. Verder wiil Spaak de bevoegdheden van de Griekse en Turkse wetgevende verga dering op Cyprus, zoals door Engeland is voorgesteld, beperken tot louter za- van de twee Cyprische gemeenschap pen. Een enkele Kamer moet dan de bei de gemeenschappen vertegenwoordigen. Dit orgaan wordt belast met de wetge vende arbeid op Cyprus. In Athene is het compromis-voorstel in Spaak gunstig ontvangen. Grieken land is zelfs bereid de klacht bij de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties in te trekken al6 de andere partijen bereid zijn aan de rondetafelconferentie mee te doen en de door Spaak voorge stelde wijzigingen van het Engelse plan als basis van de onderhandelingen te aanvaarden. In een bar aan de Weert Duelstraat in Rotterdam-Charlois heeft de 25-jarige matroos P. J. van der G. zijn twintig jarige echtgenote M. L. W. G.-B. met een dolkmes neergestoken. Het meisje over leed nog dezelfde nacht in het zieken huis. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. De man en vrouw leefden al enige tijd gescheiden. Omstreeks half twaalf zater dagavond zag Van der G. haar dansen in genoemde bar. Hij zou toen naar zijn kosthuis gegaan zijn en een dolkmes heb ben gehaald. Toen hij terug kwam, zat de vrouw met een partner aan de bar. Van der G. dronk nog een glas bier, ging vervolgens naar haar toe en onder de woorden: „Nu ga je er aan" stak hij haar ia rug en borst Hevig bloedend vluchtte de vrouw achter de tapkast en viel daar neer. In de verwarring wist de man uit de bar te ontsnappen, doch later in de nacht kon hij worden aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Mishandelde kleurling in Londen overleden De jonge Pakistaner, die zaterdagmor gen, zoals gemeld, is aangevallen door een menigte Londenaren in East-End, Is dit weekeinde aan de hem toegebrachte verwondingen dn een ziekenhuis bezwe ken. Rechercheurs zaten aan het bed om te horen of Panglam Gopolan nog iets zou loslaten over de oorzaak van do lynchpoging. De politie is er namelijk nog niet achter, of de aanval op de kleur ling iets te maken heeft met de moord op Audrey Sutherland, een vrouw, die kort tevoren in een café werd vermoord. Een onbekend gebleven man liep het café binnen en stak de vrouw een mes in de rug. In de verwarring die volgde, ont kwam hij. Daarna liep een aantel men sen in de nabijheid van het café te hoop rond de Pakistaner, die o.a. door twee mannen met een stuk beton op het hoofd werd geslagen. De politie verhoort nog steeds getuigen van beide aanslagen. ZUIDELIJKE WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Ma- tige tot krachtige, langs de kust aanvankelijk af en toe harde zuidelijke wind. Wei- nig verandering in tempera- tuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Dinsdag 30 september: zon op 6.38 uur, onder 18.22 uur; maan op 19.22 uur, onder 9.12 uur. Op 6 oktober laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stockholm Oslo Kopenh. Frwkfort Müncheo ZUricb li

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1