Henri Wintermans Soldaten snellend 60 jaren geleden langs Zomerzorg Expositie van schoonheid in eigentijdse Lakenhal BOURJOIS Agenda voor Leiden TOT 27 OKTOBER: WERKEN VAN GERRETSEN EN HIERCK van het draaiboek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 27 SEPTEMRER 1958 Kantine bouwterrein 4 Diaconessenhuis A LS EEN EILANDJE van licht in een zee van duisternis en regen stond gisteravond de kantine op het bouwterrein aan het einde van de Houtlaan te stralen in de avond. n De indruk aan de buitenkant weer- spiegelde de sfeer binnen op tref- fende wijze, want in de kantine vier- den enkele tientallen werkers met n hun charmante partners de officiële e- opening van dit gebouw, dat ge durende de gehele bouw van het 5- Diaconessenhuis voor de bouwers t:| een gezellig centrum zal worden. De N.V. Weminks Beton Maatschappij, die het Diaconessenhuis bouwt, heeft op e' het bouwterrein een gezellig gebouw op- gericht, waar de bouwers hun koffie St bruin en warm zullen vinden, waar 1 eenkomsten kunnen worden gehouden waar eventueel geschuild kan worden voor een onverwachte bui. m De capaciteit van de kantine bedraagt ,n ruim honderd man, maar als het moet is in er voor het dubbele aantal Het welkomstwoord werd gisteravond gesproken door de directeur der maat- ,Kj schappij, ir. J. J. G. Hoekt waarna zuster 'AP. Anspach een causerie hield over het in nieuwe vorm verrijzende ziekenhuis. te Enkele sprekers vertelden vervolgens -over de totstandkoming van een groot ij' bouwwerk; ir. A. Sitsen, directeur van de I maatschappij, belichtte als laatste spreker het niut van contaotavonden voor de wer- ng kers van een groot bouwwerk onderling )0. en voor de werkers en hun leiding. ik< De openingsavond werd met een gezel- Br' üg samenzijn besloten. tol ni Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Postel, Roodenburg Vermaat, Mastenbroek, Lahr en Van Wingerden. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken wordt waargenomen door apotheek Centraal, Breestraat 74„ tel. 20552 en de Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. Oegstgeest: geopend apo- ee, theek Oegstgeest, Wilhelminapark tel. 26274. nk Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN "^egrafeniaaen ONGETWIJFELD zou het de drei gende eentonigheid van de drie- oktoberparade een stuk opheffen, wanneer aanstüande vrijdag infante rie in de klederdracht van dit plaatje langs 't stadhuis zou snellen. Zestig jaar geleden was een groep van op deze wijze uitgeruste militai ren in Leiden een alledaags beeld, zodat men weer treffend ervaart, hoe betrekkelijk alles is. In looppas gin gen deze militairen van het roem ruchte vierde regiment langs Zomer zorg, terwijl de bladerrijke bomen, die de Stationsweg omzoomden, de hitte van de dag voor de landsver dedigers wat temperden. Zomerzorg sluimerde nog in de rust van een landelijk Leiden, tuaar de Spoorwegen zich tevreden stelden met een bescheiden plekje op het Stationsplein. Zomerzorg was nog afgezet door een grazige grasstrook en de zomer was nog echt te 'beleven achter de overigens nogal stijve ramen. De foto is aan het eind van de vo rige eeuw gemaakt en werd ons toe gezonden door de heer D. C. Noll, Johan Vermeerlaan 18, Baarn. En omdat onze lezers de volgende week zaterdag de Leidse feestviering weer kunnen bewonderen op vele krantenfoto's in moderne uitvoering, zal de volgende foto van oud-Leiden eerst over veertien dagen worden ge plaatst. Concert in het park Maandagavond om 8 uur geeft de chris telijke muziekvereniging Concordia een concert in het Van der Werfpark. Voor de pauze worden klassieke werken en operettemelodieën uitgevoerd en na dei Lezers schrijven ons Asiel in Leiden In Leiden valt de collecte voor het nieu we asiel dit jaar juist op dierendag, dit nu geen prachtige gelegenheid voor de Leidse dierenvrienden die vierde oktober iets te doen voor alle zwerfdieren? Het asiel gaat nu toch eindelijk werke lijkheid worden. Wij hebben ons moei zaam heengewerkt door de papierberg Ons rest nog het aanbesteden en dan... ja heus.... bouwen. Nog dit najaar hopen te beginnen. Door middel van verschei dene acties, waarvan deze collecte eei derdeel is. verwachten wij de resterende 20.000 bijeen te kunnen brengen. Wij willen graag starten zonder schuld. En daarom vragen wij: helpt ons dit jaar nu eens extra. Meldt u als collectant en geeft gul. Dinsdag 30 september kunt u een bus halen in de kleine Burcht, Nieu we Rijn 19, van 's avonds acht uur af. Een ieder boven de veertien jaar mag mec- DIERENVRIENDEN Indien u de krant eens niet mocht ontvangen, l kunt u tussen 6 en 7 u- s avonds onze klachten* dienst bellen: telefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. Jonge hoenders in Leiden gekeurd Keurmeester C. de Graaf (Den Haag) heeft de jonge hoenders van leden van de „Oude Leidsche" in Oud-Hortuszich« gekeurd. De uitslagen waren als volgt Hollandse krielen blauw: L. Serlie, te vens mooiste haan der krielen. Patrijs, wit. zilver en zwart: F. v. d Mare jr.. tevens mooiste hen der krielen Sabelpootkrielen: W. v. d. Nieuwen- dijk, beste haan en hen. Friese krielen: P. Matthey, beste haan Welsumerkrielen: R. H. Meester, beste kriel, mooiste trio, L. v. d Nicuwendijk. beste haan. Hollandse hoenders, zwartH. v. d Bosch, mooiste haan, J. A. Otten, fraai- Rhode Island Red: L. Serlie, mooiste haan en hen. Gezien deze gunstige resultaten zullen de meeste fokkers ook present zijn op de nationale jongdierendag van de Kon Ned. vereniging Ornithophillia te Utrecht in de Jaarbeurshallen op 30 en 31 okt. Baptistenkerk Leiden op 16 oktober in gebruik Naar wij vernemen, zal het kerkge bouw van de Baptisten Gemeente te Leiden aan de Oude Rijn 3 op donderdag 16 oktober om 7 uur 's avonds in gebruik worden Genomen. Deze Gemeente koml nu over een goede accommodatie te be schikken. Er is een grote kerkzaal. die plaats biedt aan tweehonderd mensen alsmede een kleine zaal. een consistorie en een kerkeraadskamer. In de bijeenkomst van 16 oktober zal de kerk waarschijnlijk door de voorzit ter vhn de bouwcommissie, de heer P Zaalberg, aan de raad der Gemeente in de persoon van de voorganger, d» heer H. Schouten jr., worden overgedra gen. Na de dienst ontvangt de raad de genodigden in de kleine zaal. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. Eek te Leiden: -huis en erf Mors weg 15, in bod 8.500, koper P. Moerman te Lei den. q.q. voor 11.300; huis en erf Oude Singel 192, in bod 7.000. koper N. Kors- wagen te Leiden voor 7.550; huizen ei erven Van der Tassstraat 10 en 12. ns afmijning tezamen In bod 5.640, kope: W. ,T. Goddijn te Leiden, q.q. voor 5.647; huis en erf Tollensstraat 7, in bod 3.500, koper J. G. G Alkemade te Voorschoten voor 3.500; huis en erf Maredijkhofje 1, in bod 670, koper P Moerman te Lei den, q.q. voor 720; huis en erf Hendrik straat 3. in bod 2.550, koper G. Knotter te Voorschoten, q.q. voor 2.550; huis en erf Hendrikstraat 4. in bod 2.600. koper H van Kampen te Leiden c.s. 2.600; huis' en erf Langegracht 248, in bod 2.225, koper E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor 2.405; huis e Hogewoerd -81, in bod 10.400, is uit.de hand verkocht. Ten overstaan van notaris N W. Holt- kamp te Leiden: herenhuis Prins Hen driklaan 12 te Oegstgeest, in bod 14.400, koper G. H. Splinter te Leiden, q.q. 15 400: herenhuis Prins Hendriklaan 18 te Oegstgeest. in bod 13.800, koper A. H. J. de Jong te Oegstgeest. q.q. 14.800; herenhuis De Laat de Kanter straat 44. in bod 23.500, koper Lancel te Oegstgeest, q.q. voor 24.500. Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ma te Leiden: huis en erf te Zoeterwoude, Weipoortseweg 27. in bod 1.220, koper A. Timmers te Voorburg voor 2.220; huis en erf Maresingel 15, in bod 3.850, is uit de hand verkocht. Zie vervolg stadsnieuw» op pagina 4 - Leidse smalfilmers deden inspiratie op Gisteravond vergaderde in De Turk de Leidse Smalfilmliga. Op deze bij eenkomst werden een zevental films gedraaid, die op het NOVA-congres met een prijs waren bekroond. Nadat voorzitter H. Kleiforink enkele mededelingen had gedaan, werden vier im films vertoond, namelijk „De ni hoed", „De Sigaar", „St/urzhahn" „A night to remember". De bekroonde 3 films werden gevolgd door 16 mm De titel van de,ze films luiden: „Schoenenballade", „Het bezoek" en „Strijd". Na het zien van dit goede werk van hun collega's-smalfilmers uit verschillen de delen van ons land. gingen de aa: zigen met vernieuwd enthous-asme hun hobby naar huis. opdracht van de Leidse Sportstich ting heeft de heer F. Pardon, lid va Smalfilmliga, een film vervaardigd de beschadigingen, die aan voetbalvelden worden toegebracht. Dc film, die ruim een kwartier dnurt, zal in bet begii lovember voor vertoning gereed zijn. Di itol van deze kleurenfilm is: „Achter de ichermen". Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Come- die met „Wie is Janus?" ml' Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: feestavond reI woningbouwvereniging Ons Belang Leidse Volkshuis, 8 uur: medewerkers- lo( avond. Clubgebouw Ons Buiten, 3.30 uur: ope- ntng gebouw dooi wethouder Jongleen. jbl aansluitend receptie. j OEGSTGEEST. Geref. kerk, 7 uur: dei jtugdverenirlngen, F. de Mos met films over natuurbescherming. Den Burcht, 8 uur: ledenvergadering gerepatrieerden. 1 (j Zondag Pieterskerk, 10 uur: jeugddienst, voor ganger ds. D. Jt Vossers, fluitspel van jubilerend K. en G. Luxor. 10.30 uur: bijzonder Kerkèwerk Hervormde Gemeente. „Wat is één mens BI waard?" Maandag Gebouw Levendaal 1, 2.30 uur: commis- «ie Huishoudelijke en gezinsvoorlichting, nsj wasdemonstratie. i Bibliotheek, Rapenburg 25, 4 uur: her- 114 opening Bibliotheca Thysiana, st® Clubhuis Oosterkwartier, Borneostraat, 8 uur: Leidse tuiniers, en bloemistenver- eniging „Door eendracht verbonden", aa, dahlia-avond. Dinsdag na? Terrein Houtlaan, 2 30 uur: eerste j gij voor diaconessenhuis. Huis Over "t Hoff. 3 uur: aanvang c p4 aue bloemschikken o.l.v. C. Kriest Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., mr. dr. T. Regout met kleurenfilm „Tot de uiter ste grenzen der aarde". Het gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, geluidsfilm Kinderangst, nabespreking o.l.v. mej. M. H. Goedman. Ambachtsschool, Haagweg, 8 uur: uit- ïiking diploma's. Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, open bare vergadering Arjos, P. van Beveren, stadsarchivaris van Zierikzee, over „Het Deltaplan en zijn gevolgen voor Zuid- Holland, Zeeland, de oudheidkundigen en onze samenleving". Woensdag nis Over 't E dc Geref. jeugdhuis, Breestraat, 8 uur: evangelisatiebijeenkomst. Kerkzaal academisch ziekenhuis. 12.50— 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Pieterskerk, 8 uur: feestelijke zang bijeenkomst m.m.v. Ex Animo. Aafje Hey- nis en Adr. Blankenstein; spreker dr. J. Riemens. Donderdag Vrijdag Leiden viert feest Tentoonstellingen Volkenkunde: tentoonstelling van Ja ianse penseeltekeningen, tot 12 oktober Prentenkabinet tentoonstelling van to o'a van H. H. Baudert, tot 1 oktober. oude dingen bewaren voor een belangstellend nageslacht, men wil er de belangstellenden van heden ook eigentijdse schoonheid laten zien; ja zelfs zou men er graag die belangstelling willen wekken. In het kader van dit beleid houdt men van vandaag af tot 27 oktober een tentoonstelling van werken van H. A. Gerretsen en H. Hierck; olieverfschilderijen, aqua- ellen, litho's, tekeningen en gouaches. TTUUB GERRETSEN kent men hier in Leiden wel. Hij is leraar aan het stedelijk gymnasium en de meis- jes-h.b.s. Geboren te Avereest in 1897, haalde hij de acte M.O. tekenen in 1919. Voor de kunstenaar Gerret sen is echter belangrijker, dat hij een leerling is van de schildet-etser Wil lem van der Valk. dat hij invloed onderging van Willem Hamel en dat hij studiereizen maakte naar Parijs en Italië, waar in Assisië de schilder Giotto hem bijzonder aantrok PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS Tussen de bladzijden Dauw en regen LUXOR Nog altijd ligt het in des mensen aard het kwaad dat over de ge meenschap komt toe te schrijven enkelingen wier boze invloed zich overal zou doen gelden. Op deze grond werden enige honderden jaren geleden joen oude vrouwen verbrand, enkel be schuldigd van het denkbeeldige feit verbond met de duivel te hebben ge- De Zweedse film Als de dauw hangt komt er regen, gaat niet over de heksen vervolging, maar hij richt zich wel tegen een bijgeloof, waardoor een jongeman uit de samenleving wordt gestoten. En het merkwaardige is. dat de rolprent zicb daarbij bedient van een heel oud argu ment, het argument, dat ook moedige heksenbeschermers in vroeger tijden bezigden, namelijk, dat wanneer iemand door de duivel zou zijn bezeten het niet de vervolgden zijn maar de vervolgers, die door de demonen verblind zo talrijke slachtoffers maken. Bovendien komt tol uitdrukking, dat het bijgeloof slechts eer voorwendsel is voor andere, dieper lig gende motleven. Is het verhaal op zichzelf opgebouwd j een oeroud thema, de uitwerking is i boeiend en verrassend, dat afgezaagde onderwerp van de rijke boe rendochter die wordt geprest rijke boerenzoon te trouwen, haast niet 1 opmerkt. De rolprent heeft iets soh en zij gaat zwanger en geheimzinnigheid. Opvallend zijn ook de uitstekende karakteruitbeelding, de fotografie en de sfeertekening. Men kan hooguit stellen, dat de goede afloop weinig origineel is, maar deze is gezien de geschetste achtergrond schier onvermijdelijk. (Boeiend verhaal) Circusheid TRIANON. Danny Kaye, de mar enkele jaren geleden mensen in een bran dend vliegtuig deed lachen en zodoende paniek wist te voorkomen, bewijst in iedere film, dat bij een humorist van for maat is. De humor mengt hij met een Zijn werk lijkt bij eerste beschouwing traditioneel-impressionistisch. Hij is ge voelig, maar ook geroutineerd, een fijn krachtig tekenaar, een talentvol dich- met kleuren. Dat hij echter méér is i een navolger-zonder-meer var de im pressionistische school, bewijzen zijn li- In de litho komen namelijk meer structurele elementen naar voren en val len de z.g. schilderachtige voor een deel Huub Gerretsen maakt monumentale litho's, die desondanks aan fijnheid niet inboeten. En met deze litho's voor ogen men eigenlijk zijn andere werk zien. En ga nu eens kijken naar dat aardige badertje (no 17). een grappige en vrolijke aquarel, vol vreufede om licht en kleur, aar „Matrosja", een litho, die ge ïnspireerd is op Dostojefski's „Demonen" (no 26). HIERCK lijkt ons het sterkst in in zijn olieverf schilderij en. Hij beschikt over zeer sterke kleuren combinaties, soms prachtig en warm, soms lelijk, maar obsederend. Hij heeft een uitgesproken neiging tot abstraheren, tot het terugbrengen van de dingen naar het twee-dimen sionale, maar in de meeste gevallen blijft de voorstelling herkenbaar, blijven er reminiscenties aan het perspectief. En slechts een enkele maal lijkt een titel gezocht; zoals nr. 62 „Nieuwbouw". Maar Is dit wel gezocht? Hierck heeft niet de nauwkeurigheid in de uitbeelding van de surrealisten; desalniettemin wer ken zijn schilderijen vaak surrealistisch. Zij apelleren aan half- en onbewuste ge voelens in de mens Zo gezien is het geen toeval, dat Hierck zijn objecten vond in Brotagne, in Grie kenland. in Pakistan, in de Provence en in de industriegebieden. Daar vindt men de strakke lijnen, de structuren, die cul turen maakten. In zijn gouaches is Hierck niet zó streng. Hierck speelt niet met het licht, hij zwijmelt niet in de beschouwing van zijn onderwerpen, maar hij geeft het we zenlijke van een landschap weer, zoals een reiziger, die een goed opmerker is en die de dingen in hun wezen heeft ge peild. zijn ervaringen vertelt aan een aan dachtig toeluisterend gehoor Hopelijk behoort u. lezer, tot dit audi torium. C. Th. Wilbert-Reisbcrman „Matrosja", een op Dostojefski's „Demonen" geïnspireerde litho van de Leidse Huub Gerretsen, wiens werk thans met dat van H. Hierck in De Lakenhal toorden geëxposeerd. Foto N. van der Horst' beetje levenswijsheid, met een beetje weemoed en een beetje hulpeloosheid. Hij doet de mensen zowel schateren als glimlachen en deze combinatie toont zijn grootheid aan. In „De circusheJd" raakt hij zoals altijd in de vreemdste situatie ver zeild. Als leraar op een wetenschappe lijke expeditie komt hij in een circus te recht, waar hij zijn vrijheid wint en zijn hart verliest. -De geschiedend i hoeft geen enkele aanraking met de werkelijkheid, maar zij is opgebouwd uit scènes, die levensecht zijn. De shows, die ingelast zijn, stellen nergens het geduld op de proef; zowel uitvoering als lengte zijn aanvaardbaar. Het verhaal, dat weinig te betekenen heeft, wordt glans verleend door Danny Kaye, die nergens opdringerig het mid delpunt vormt, maar wiens invloed de gehele film merkbaar ia. (Humor van formaat). Overtreding art, 25Ibis LIDO. Onder regie van Arthur Maria Rabenait is een film gemaakt, dia zowel wat de inhoud als wat de techni sche uitwerking betreft, aanvaardbaar Marianna Koch en Karlheinz Böhm (de Frans-Josef in de Sissifilms) vormen .Overtreding art. 251 bis" een sym pathiek echtpaar, waarvan de vrouw als mannequin voor een groot deel de kost moet verdienen omdat haar man, de jonga Danwü'tz, evenals vele van z'n collc- slechte als volontair in een zieken huis kan werken. Hun wankel financieel bestaan, „ge baseerd" op allerlei afbetalingsverplich tingen, wordt nog benauwder als zich baby aankondigt; ondanks hun grote zorgen verheugen zij zich echter toch heel wat meer op het komende blijde gebeuren, dan een van haar man ver vreemde, financieel zeer geslaagde zaken- die in soortgelijke omstandig heden verkeert. Deze vrouw komt door een In z'n vrije tijd noodgedwongen als taxi-chauffeur werkende collega van dokter Danwitz op de hoogte van de benarde financiële om standigheden, waarin jonge artsen ver keren en haar gedachten maken eon venijnige sprong tussen haar eigen om standigheden en die van de jonge artsen. Zij wil geen kindje en die doktera zitten te springen om wat geldl Dokter Danwitz herkrijgt op het laatste moment de voorbereidingen zijn reeds getroffen zijn verantwoordelijkheids gevoel als medicus en de moed zakt hem in de schoenen. Mag hij een ander kind opofferen terwille van zijn eigen, ook nog ongeboren kind? Zijn collega be zwijkt voor de in uitzicht gestelde geld som; dit wordt fataal voor de vrouw, die de ingreep niet overleeft, en daar door ook voor hemzelf. (Gezonde aanpak van een ongezond probleem.) Hamlet Casino. Enkele jaren geleden heeft de filmindustrie zich toegelegd op het ver filmen van bekende werken van Shake speare. Deze pogingen zijn niet onge slaagd, al blijft er weinig over van de sprankelende dialogen, die de werken ïn deze grote Engelse dramaturg leven 1 diepte schenken. Bij de verfilming van Hamlet heeft en het dramatisch vermogen van het toneelstuk goed weten te bewaren. De geschiedenis van de rampzalige Scandi navische prins, die de moord op zijn vader wil wreken en aan innerlijke ver scheurdheid en onevenwichtigheid te gronde gaat, krijgt een nieuw reliëf in de iwart-wit tekening. Natuurlijk Is een toneelopvoering van Hamlet te verkiezen boven de film. Maar als streven de klassieken een grotere be kendheid te geven, is de verfilming van Hamlet toe te juichen. (Modern medium voor klassieke kunst). Kamp op Bloedeiland REX. Do film Het kamp op het Bloed eiland handelt over een Japans concen tratiekamp op het eiland Blood, zodat de titel meer sensatie doet veronderstellen dan er ln werkelijkheid wordt geboden. Het is een triest verhaal over een Jap penkamp, waarbij regisseur Val Gueat heeft getracht een beeld te geven van de toestanden, zoals deze werkelijk waren. (Terreur onder de tropenzon). OEGSTGEEST Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Metssner, Ge- versatraat 45, tel. 21919.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3