IRbOHOU^ Anonieme alcoholisten week bloeide de^> „Ik speelde acht dagen NELSON schaak met koning Hoessein" LACHEN ..Zwarte Zee" in het zilver ,VERSJENS ZONDAGSBLAD ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 QETTY O'CONNOR vouwd» voor d» zoveelste keer het telegram, dat zij de vorige avond had ontvangen open, en voor de zoveelste maal las zij: Kom met de trein van 9.03 stop kom u afhalen stop wees voor zichtig stop hughes. Ze keek op haar horloge. Twintig minuten waren er verlopen sinds de trein haar naar de plaats van bestemming had gebracht, maar van Herbert Hughes viel nog geen spoor te bekennen. Ze tuurde de weg af, die naar het station leidde, in de hoop een stofwolk te zien, die de nadering van een auto zou aankondigen. Maar de stofwolk bleef weg, en de auto ook. „Een man, op wie je niet aan kunt", dacht ze, en ze betrapte er zich op, dat dit voor haar een teleurstelling was. Alsof ze zich zelf antwoord gaf, haalde ze de schouders op. hoe hij langzaam de stop van de fles ver wijderde. en toen was het alsof haar adem stokte. Haar ogen werden groot van ont» zetting, ze probeerde op te staan, maar haar benen weigerden elke dienst alsof zij verlamd waren, ze gaf een gil en ze voelde hoe het zweet haar tappelings over het voor hoofd liep, ze keek maar naar die fles. want ze zag een gedrongen, zwart harig beest bewegen, en ze wist. door haar ver blijf in China, wat dat had te betekenen. Ze wist, dat haar doodvonnis was getekend. De Chinees bleef grijnzen. „De jufflouiw heeft het goed geladen" zei hij. „Dc ben Heibelt \OG eenmaal keek ze in het rond. Toen pakte ze resoluut de zware handtas op m even resoluut begon ze haar wandeling ïaar het huis van Herbert Hughes. De zon Jtond aan een strak-blauwe hemel en brand de onbarmhartig op het zand van de weg. die zich slingerde door het heuvelachtig heideland van het Engelse graafschap Corn wall. Betty O'Connor voelde, dat de zon op elkaar. Een ogenblik bekroop haar de angst, dat de opdracht, waarmee ze uit Hongkong naar Europa was gereisd, zou mislukken. En ze dacht aan de waarschu wing. die haar vader haar kort voor zijn tragische dood had gegeven. ..Van het ogen blik af, dat je in het vliegtuig stapt tot het ogenblik, dat Herbert Hughes deze ko ker heeft ontvangen, zal Je steeds door ge varen zijn omringd", had hij haar op net hart gedrukt. Uit een lade van zijn bureau had hij een kokertje te voorschijn gehaald. ..Van de inhoud van dit kokertje hangt het welzijn van vele mensen af", had hij gefluisterd. ,,Ik kan de reis niet meer ma ken, voor mij is het nu te laat, maar jij zal volbrengen wat ik ben begonnen". Had hij op dat ogenblik al voorvoeld, dat zijn moordenaar om het huis sloop? Betty O'Connor rechtte da rug. ..Het komt in orde. daddy", mom- pelde ze in zichzelf. Ze dacht aan een gesprek, dat ze eens had opgervangen. toen ze een beoosk bracht aan een van haar kennissen. Ze stond op het punt de deur te openen, toen ze haar naam hoorde no< verde. Ze hoorde hem nog zeggen: ,,Ze moet naar die Hughes". Alsof ze achter volgd werd. zo zette ze er de pas in en ze ging eerst rustiger lopen, toen ze dacht, dat de afstand tussen hen wel groot genoeg zou zijn. Vluchtig keek ze achterom en ze zag de man staan op dezelfde plaats waar ze hem had verlaten en hij keek haar nog na. Ze vroeg zich af wat dit kon betekenen, en weer dacht ze aan de waarschuwing van haar vader: ,,Je zult eerst veilig zijn als je dit kokertje hebt afgeleverd aan Herbert Hughes. Tot dat ogenblik blijven de geva ren je omringen". Een rilling trok over haar rug. Wat voor boodschap kon het ko kertje toch behelzen? Waarom al die ge heimzinnigheid? Bestond er verband tussen de opdracht, die ze ging volbrengen en de dood van haar vader? i ga ik de mensendodel loslaten en de mensendodel zal zijn plicht doen, zoals hij ook zijn plicht heeft gedaan jegens de vadel van de juf- flouw. En niemand zal weten wat el is ge beuld en wie het... De rest van de zin ging voor Betty O'Connor verloren. Ze zag de Chinees hoe langer hoe onduidelijker en zijn stem werd hoe langer hoe zwakker. Toen was het alsof de kamer in de rondte ging draaien, steeds sneller en sneller, ^n toen werd het zwart voor haar ogen. EEN KORT VERHAAL DOOR H. J. WAALWIJK i. „DieBetty O'Con nor?". zei een stem lachend, „een gedistin geerde verschijning met mooi blond haar. dat alle mannen het hoofd op hol brengt, en door haar rijke vader een bijzonder gewaardeer de partij voor moeders met ongetrouwde zoons, maar een in alle opzichten verwend kind, dat te onhandig en te slap is om om een boodschap te sturen". De woorden had den haar diep gegriefd en nog voelde ze cr pijn over in het hart. Nogmaals mom pelde ze: ..Daddy, 't komt in orde", en ze wist ook. dat ze zou slagen. /E werd in haar gepeins gestoord door een man. die haar passeerde Later vroeg ze zich af hoe het mogelijk was. dat ze hem niet had zien aankomen ..Goede middag". zei ze haastig. De mar. beant woordde haar groet nauwelijks. Tnen hij haar al een meter of tien voorbij was. keerde ze zich om en ging hem achterna. ..Neem me niet kwalijk", zei ze. ..Kunt u mij misschien helpen1 Ik moet naar de heer Herbert Hughes, die hier in de omge ving schijnt te wonen. Hoe lang denkt u dat ik nog heb te lopen?" De man bekeek haar van top tot teen. Na een lange pauze antwoordde hij: ,,Zo. moet u naar die Hughes! Wel. laat eens kijken, dat zal wel een half uurtje of zo zijn. Ja. een half uurtje zal het wel wezen". „Dank u". Ze draaide zióh om. Ze hoor de de man achter zich lachen, en ze hui- Muziek voor de kinderen Uitgeverij Harmonia te Hilver sum is weer met frisse muziek voor de kinderen gekomen. Zo ont vingen we allereerst „Het eerste schooHcoorboek" van Hans P. Keuning met volksliederen voor driestemmig gemengd koor met pianobegeleiding. Het zijn lie deren uit Frankrijk. Engeland. Terschelling en een negro-spiritu al. Alles bijzonder fri* bewerkt door Hans Keuning. Daarnaast is er een bundeltje, getiteld „Op be zoek bij Pape Haydn". een nieuw »peelbn-!< voor kleine mensen Het zijn bewerkte Haydn-compositiea voor ensemblespel. t.w. 2 sopraan- blokfluiten. altblokfluit, viool, cel lo en piano. Ook deze werkjes zijn be verkt door Hans P Keu ning D< composities van Haydn zijn dus niet in de oorspronkelijke vorm. maar men kan dit om pre- dagcg.sche redenen beslist niet af keuren Vooral omdat de kinde ren nu zelf de muziek van Haydn kunnen spelen. En dan is er nog een bundeltje eenstemmige kin derliedjes met pianobegeleiding, getiteld ..Het tovertrommeltje". De woorden (vaak zeer geestig» zijn van Henk van Schagen en de muziek iheerlijk fris en zonder sentimentaliteit) van Hans P. Keuning. Echt een aanwinst voor de lagere echool. /E stond voor het huis van Herbert Hughes en ze liet de schel overgaan. De deur werd geopend door een kleine Chinees, die diep voor haar boog en haar vriendelijk-glimlachend uitnodigde binnen te komen. „Is meneer Hughes thuis?" De Chinees knikte. „Ik ben meneel Hughes", antwoordde hij, „en u bent juf- flouw Betty O'Con- nol. Het is mi; een eel u in mijn huis te ontvangen. Oc ben blij. dat u goed bent aangekomen, want mijn halt was zwaar van ongerustheid. Heeft u een plettige leis gehad?" Betty O'Connor keek nem verbaasd aan. „U bent Herbert Hughes? De dacht. dat hij een „Blanke was", vulde de Chinees haar aan ..Maal dan heeft u het mis. Heibelt Hughes is een Chinees, al vindt u dat mis schien jammei." „Nee. nee", haastte ze zich te zeggen, bang. beter", antwoordde ze. „Waar is de Chi nees?' De man schudde het hoofd. „Niet aan denken, alles is voorbij", zei hij rus tig ,.U bent r.u veilig." Een ogenblik sloot ze de ogen, en zacht jes begon ze te huilen. „Toe nou", zei de ,.U heeft zich flink gehouden." Betty O'Connol trachtte haar gedachten sns spr jaagd vroeg ze: „Bent te ordenen. Ineens sprong ">oeg ze: „Bent u Hei zei: „Nee. ik ben Harold Beates, Herbert Hughes?" dat denkt de Chinezen mijn beste vrienden gehad. En. „Dat was mij bekend", zei de Chinee* lachend, „zij hebben me veel ovel u ge- schleven. Ze hadden mij u beschleven als een mooie vlouw. maal zij hebben u met hun pen veel tekolt gedaan." Betty O'Connor bloosde. Ze volgde de Chinees naar de huiskamer, die. zag ze. met smaak was ingericht. Rond de open haard waren een paar clubs neergezet. Aan de muren hingen kostbare schilderijen en de grond was bedekt met prachtige Perzische tapijten. Aan het plafond hing een uit wel duizend stukjes glas samengestelde luchter. En in de hoeken van de kamer stonden ho ge. rijk versierde Chinese vazen. „Ik ben blij dat u el bent", herhaalde de Chinees toen ze waren gezeten. Het is een heel eind van het station naar hiel en het is walm op de weg. Als ik geweten had met welke tlein u zou allivelen, had ik u laten afhalen, maal BETTY ©'CONOR schrok op. Wat ver telde die Chinees nu1 Maar dat klopte immers niet! En als het niet klopte, dan was... Ze hoorde, als stond hij naast haar. de stem van haar vader: ben je met gevaren omringd". Ze dwong zich zelf tot lachen. „Erg aardig van u. meneer Hughes", en ze keek hem vleiend aan. „Dom van me om u niet te schrijven hoe laat ik zou komen." „Elg dom", lachte de Chinees vriendelijk terug. „Maal goed. dat is voolbij. U bent bij de man. wie u een pakje moet ovel- handigen. En die man is u dankbaal. dat u die lange leis hebt gemaakt. Hij zal u volstelijk belonen". De Chinees maakte daarbij een gebaar met vinger en duim. dat niet kon ••'.orden misverstaan. „Waal heeft u het pakje?" Betty O'Connor zag. dat een paar ste kende ogen op haar werd gericht. Ze sloeg haar ogen niet neer, toen ze antwoordde: ..Dat pakje meneer Hughes, heb ik niet bij me. Maar ik zal u zeggen waar het is opgeborgen als u mij het wachtwoord zegt. En dat wachtwoord zult u toch wel weten, meneer Hughes?" Een ogenblik was het stil in de kamer. Van het gelaat van de Chinees was elke vriendelijkheid verdwenen. Hij ademde zwaar. In zijn gezicht kwam een wrede uitdrukking. „O. wil mijn sctiatje mij het een collega van Herbert. Herbert is dood. Vermoord door een bende, die in het be zit wilde komen van het kokertje, dat u bij zich heeft. Gelukkig voor u had hij een briefje in zijn bureau, waarop alles stond vermeld. We wisten dus. dat hij u had ge telegrafeerd. De Chinees wist dat niet. Hij wist wel. dat u deze week moest ko men. Dat was hem uit China overgeseind. Ik wilde u van de trein halen, maar werd onderweg opgehouden. Vermoedelijk ook door toedoen van de bende. Gelukkig ont moette ik de man, wie u naar het huis van Herbert had gevraagd. Hij vertelde me dit. omdat hij uw vraag zo vreemd vond. want hij wist. dat Herbert twee dagen Seleden was gedood. Ik ben toen met alle eschikbare agenten hierheen gekomen, en het was net op tijd." Betty O'Connor verborg het gezicht in de handen. Het was haar nog niet allemaal duidelijk. „Herbert en ik zijn beiden ver bonden aan de Engelse geheime dienst.", zei Beates.. „Wat u bij zich draagt is van het grootste belang voor ons. Op de zijden doek, die in het kokertje is verborgen staan gegevens, die voor ons onmisbaar zijn om een juiste indruk te krijgen van de spanningen in het Verre Oosten. Uw vader heeft zich voor onze zaak opgeofferd. Ver moedelijk zullen we nu in staat zijn het leven van miljoenen mensen te redden." Twijfelde Betty O'Connor nog? Ze liep op Harold Beates toe. „Nog één ding", zei ze. „Nog op één vraag zult u mij ant woord moeten geven." Harold Beates lach te. „Ik weet het", antwoordde hij. „Ik weet het: „deze week bloeide de mimo sa." Is dat juist eh... Betty?" Ze dreigde, alle emoties nog niet tenvolle te boven, te vallen. Hij pakte haar stevig vast. ..Ja. Harold", fluisterde ze. [HET LEVEN w wereld gaan de zwervers. Zy trek ken van Oost naar West en van Noord naar Zuid. We heb ben ze ontmoet in Londen en in Parus, in Brussel en In Berlijn, in Miinchen en in Genève. Mensen van allerlei allures. Idealisten, die blijmoedig op pad gingen met het vaste voornemen de mensheid ten goede te veranderen, teleurgestel- den, die hun verdriet wilden weg lopen, op avontuur belusten, vluch ters uit de werkeiykheid, onge- durigen. Mensen van allerlei rang en stand. Rijkaards en armoed zaaiers, procuratiehouders en hand werkslieden. studenten en gepen sioneerden. Op een dag kregen zij de verte in hun ogen. zU pakten hun valles en zij trokken naar het land „achter de horizont". Steeds maar weer naar het land achter het land. Sommigen bleven maan den of jaren achtereen weg en keer den dan eensklaps terug in de schoot van hun familie. Anderen hadden geen thuiskomst meer. zy verdwenen in de mensenmassa, die de wereld bevolkt en gingen daarin ten onder. BRIEF VOOR DE HEER SMYTHE De secretaresse van een Amerikaanse uitgever haalde de woede van haar haas op de hals door in de gedicteerde brieven af en toe de stijl te verbeteren. Jk wil, dat myn brieven precies zo getypt worden als ik ze dicteer", zei hy woedend, „is dat duidelijk?" Die middag kreeg hij de volgende brief op zijn bureau: „Geachte heer Smytlu-. De idioot zet altijd een e op het eind. Hij denkt, dat het aristocratisch is. In antwoord op uw schrijven van zoek de datum even op. Wie het handschrift van die kerel kan lezen ver dient een medaille. U vroeg ons naar de prijs van 5000 jeugd boeken. Wij kunnen niet lager gaan dan hé Lou, hoeveel denk je. dat Smythe zou willen betalen? Hm-mmlaat hem 45 pet. van de verkoopsprijs geven. Eigenlijk is het 43, maar die extra twee rent moet hij geven voor die aristocratische „e". Hopend, dat wij uw geëerde opdracht mogen ontvangen enz. enz Globetrotter Georg Greubel: Zwervers zijn er overal. Men komt ze tegen m de steden en tn de dorpen en op de wegen. Zo stonden we dezer dagen ineens tegen over Georg Greubel. 28 jaar. eens elektromonteur in Schwemfurt, nu al een kleine acht jaar globetrotter. Een opgewekt mens. die op zekere dag de wereld introk met het doel een verbroedering tussen de mensen te bewerkstelligen. „Meer dan 55.000 kilometer heb ik in die jaren afgelegd, door 45 landen ben ik gegaan, en vier wereld delen heb ik bezochtEuropa, Afrika, Australië en Azië, Thibet inbegrepen". Bij de groten der aarde was hij gast. „Ik heb een ge sprek gevoerd met de Duitse Bonds president Theodor Heuss, met dr. Kon rad Adenauer, imet Koning Paul van Griekenland, met president Nasser, met prins Rainier van Monaco, acht dagen lang speelde ik schaak met ko ning Hoessein, ik was bü Ibn Saoed. bij de sjeik van Koeweit, bij Na- guib, bij de eerste minister van de Soedan Assirik. ik heb gesproken met Ernest Hemingway en met de Daila Lama". Georg Greubel heeft albums vol met handtekenin gen en opdrachten. En albums vol foto's. En een dag boek met aantekeningen over ver rassende ontmoetingen. „In Oost- Berlijn heb ik mijn opwachting ge maakt bij Walter Ulbricht. Hij vroeg mij En hoe bevalt het u in de kapitalistische wereld Dc ant woordde toen heel diplomatiek: Het gaat wel meneer de president, ik ben er aan gewend". Miinchen wilde 8.000 mark voor betalen, heb geweigerd' Zwervend door de geschiedenis ontdekten we, dat Horatio Nelson, gende panter op een geel veld, de grote Britse vlootvoogd, twee- w.ii.nd In de wind.'HIJ heeft «lin honderd jaar geleden werd gebo- i - ren. Op 29 september 1758 aan- koers uitge.M naar bet land...ch- Jch()uwgc hlj ievensiicht. Nel- ter de einder", zoals hij dat al TOn een belangrijk man ge- een kleine acht jaren heeft ge- weest. aan wie de Engelsen veel daan altijd maar weer naar dal verplicht nijn. In zijn goede jaren ,a n 1.11 was hij de „schrik der zeeen land achter het land en hij weet De Fransen heeft hij meermalen zelf niet hoelang dat nog kan dn- een duchtig pak slaag gegeven. ren Zijn verdiensten hebben altijd gro te erkenning gevonden. Meerjma- len werd hem, na een overwin ning. een grote som gelds uitbe taald. En later werd hij zelfs in de adelstand verheven. Hij stierf als viscount, hertog van Bronte, op 21 oktober 1805. In een zeeslag die in het voordeel der Engelsen was beslist, ontnam een kogel hem het leven. We hebben altijd grote bewon dering gehad voor Horatio Nel- En als we in Londen zijn we altijd een bezoek bren- „tan het hoge standbeeld, dat zekering Maatschappij "Utrecht" de Engelsen te zijner ere hebber ter gelegenheid van haar 75-jarig opgericht. We hebben hem altijd bestaan aan een boek te helpen. een 8root man gevonden. Niet da, .o, titel .ou kunnen drejen: X'"j Lachen is Leven. Een exemplaar eens heeft gesproken, voor de slag van dit boek hebben we gekregen die. hij niet zou overleven, een van de directeur-generaal van de aanvang nam. Toen de schepen „Utrecht" mr. W. Verloop. Het zich voor het gevecht hadden op- Is een dik boek. dat aan relaties gesteld, gaf hij zijn mannen een cadeau zal worden gedaan. Het laatste woord van bemoediging, w „England expects that every man bevot de humor in-woord en beeld wm do Wj du, „inde Mj En_ uit de-afgelopen 78 jeer. We heb- Jel,„d verw,oht, dat ledereen ben er ons een paar avonden pucht zal doen". En die ene lang mee geamuseerd. Justus van zm heeft meer aan de overwin- Maurik, de schrijver van de sap- ning bijgedragen, dan welk opwek- pige marine-schetsen Werumeus kend woord dit ooit zou hebben Buning. karikaturen van dr. Hen- ~l— w" drik Colyn, prof. dr. S. Dres den („Je moet de humor humo- onmiddellijk ristisch bekijken") om een greep fk verwacht. dat_ iedereen zijn Zwerven over de wegen, zwer ven over de zeeën, zwerven door de kunst. Mr. E. Elias en'de heer A. Duif zijn door de kunst gaan gaan zwerven om de N.V. Levensver- Ander doel In de loop der jaren heeft het zwerven van Georg Greubel een ander doel gekregen. Dat gebeur- de toen hij in contact kwam met de heren van de universiteit Grenoble. „Van hen kreeg ik opdracht, de opdracht om uit^ te 120 pk Curare En nu staat Georg Greubel op het punt over te steken naar Zuid- Amerika. „Ik ga voor de universi teit van Grenoble in de binnen landen het z.g. curare halen, dat is een gif, waarmee de pijlen wer den ingesmeerd. Het is een ge vaarlijk gif en ik weet niet of ik zal slagen. Ik maak de overtocht eigen boot, een jacht van meter met een dieselmotor van zeiloppervlak We geloven, dat die kracht niets heeft verlo ren en in onze tijd nog op zijn plaats is. Gewoon maar zeggen: Ik verwacht, dat iedereen zijn doen. hebben ons twee avon- plicht zal doen. Als dat gebeurt den lang doen lachen en glim- zal alles in deze wereld wel reg lachen. kom. op zoek te gaan naar his- 35 m2. De boot ligt ijl Menton torische gegevens en voorwerpen. gaven mij een universiteitspas ln Frankrijk. Ik vi en die pas heeft mij vele deuren Suez-kanaal, ga dan geopend. Ik heb prachtige dingen gezien in de wereld. In Japan heb ik een zeldzame vaas op de kop getikt. Het moet een Chinese vaas zijn. want er zijn figuren uit de Boxeropstand in verwerkt. Zij ingelegd met elfenbeen en pa,~- moer. Een kunsthandelaar door het de Kaap maak daarna de oversteek. En als ik dan terugkom kan ik, zoals ik ook nu doe. lezingen houden". Langzamerhand zal Georg Grcu- paa'rle- bel wel ergens op de zeeën dob beren, zijn vlag, een zwarte aprin- bestrijden drankzucht uit eigen ervaring Over de hele wereld zijn vele duizenden mensen, die overgevoelig zijn voor PROGRAM de alcohol. Voor velen is die overgevoeligheid het begin geweest, de eerste stap op een lange weg, die naar de afgrond voerde, via sanatoria, medische in het program van de A.A. staan kuren en diep ingrijpend persoonlijk leed. Wat drijft iemand naar het Twaalf Stappen geschreven. En in die alcoholisme? Hoe komt iemand er af. Artsen en psychiaters zoeken op die twaalf stappen wordt gezegd, dat een vraag het antwoord. Maar de werkgroepen van de Anonieme Alcoholisten 7eFj k z Aeü mOCJt .°Ae«igöVen geven een antwoord, dat niet in studeerskamers en laboratoria is klaar ge- de hopde van God dat h« Hem maakt, maar dat werd geboren i voor herhaling steeds vatbaar. Een volkomen omwenteling van hun die zakenman ontmoet- levenswijze werd het voor de meesten. it hun gesprekken ont- Een man. die nu vooraan staat in de beeld kortweg: A-A.) in Den Haag stond de A.A.. de Alcoholics Anony- gelederen van de A.A.. vertelde ons: .Soms bleef je een week nuchter, maar je altijd dronken. Want een congres. Daar tal het tegenoffen sief worden voortgezet ten bate van de mensen, die door de alcohol vol komen overmeesterd zijn. kreeg al spoedig internationale bekendheid. Een je keek alleen gende kans i pal ikie niet geven! Ze wil eelst een wacht- 3old." Langzaam stond hij op. ..Ik moet dat pakje hebben zondel wachtwoold1'. te hij. ..En gauw Dreigend kwam hij op haar af. en bij elke stap. die hij deed. mompelde hij: ,.En gauw. en gauw. en gauw." Met haar ogen mat ie de afstand naar dc deur. maar de Chinees begreep wat zij wilde. Met een sprong was hij bij haar en ruw duwde hij haar terug in de stoel. .Blijf zitten", gebood hij naar. Hij greep de handtas en spreidde wild de inhoud op de tafel uit. Gretig en wild zocht hij tus sen de vele spullen, en toen vond hij het lange, dunne kokertje. A.A. een beweging, die tien j: o geleden in Nederland ingang vond. Ze de beweging, was begonnen in Amerika, waar een arts en een zakenman, na jaren van verslaafdheid aan de drank, tot het inzicht kwamen, dat het zo niet lan- 5er kon. De A.A. werd geboren onder ramatische omstandigheden. Op Moe derdag 1935 had een Amerikaanse arts een plant gekocht voor zijn vrouw, maar onderweg stapte hij een café binnen en thuisgekomen, zette hij, vol komen beneveld, de bloem voor zijn vrouw neer. Zelf ging hij naar bed om zijn roes uit te slapen. Niet voor het eerst, want hij dronk al 35 jaar. boek, dat werd geschreven door i lcoholisten maakte grote op- drinkgelag gaf uiteindelijk de i SCHADE Het beste statistische bureau zal NIET DROOG De A. A. vindt niet, dat Nederland moet worden drooggelegd. De geschie denis van de drooglegging in Amerika door de alcohol is toegebracht. De A.A. is geen nieuwe uitvinding. Het systeem wortelt in oude gedach- IN AMERIKA HIJ keek haar grijnzend aan. ..De Juf- flouw woldt bedankt", zei hy plechtig. „Dc jufflouw woldt haltelijk bedankt. We Op datzelfde ogenblik ijsbeerde een zakenman in zijn hotelkamer zenuw achtig heen en weer. Hij had in Wall Street goede zaken gedaan, maar de is gebleven, drank had hem in moeilijkheden ge- De beweging heeft bracht. Vijf maanden had hij geen gram druppel gedronken. In Ne» drank willen afkomen, want anders het onbegonnen werk. Goedwillende vrienden, beproefde echtgenoten, aller lei helpende handen kunnen een pa tiënt (want het is een ziekte» in de narigheid, richting van een A.A.-groep duwen, maar hij moet zélf willen. Wat doen dan de A.A.-ers? Praten, praten, praten en anders niet. En kof- drinken. bij liters. Trouwens, de drank heeft misch opzicht een plaats in ons land. die eenvoudig niet kan worden wegge- i de dacht. Enige tienduizenden mensen in brouwerijen, distilleerderijen, slijterij en. enz. danken hun bestaan aan deze tak van industrie. Tienduizenden an deren wijten aan diezelfde drank hun Daarvan weten de medewerkers van de consultatiebureaus voor alcoholbe- strljdlng. Ons land heeft minstens de dors; 30.000 „bekende" drinkers. mensen, die met de politie, consultatiebureaus eigen pi of dergelijke instanties in herstel, dat vernieuwing be- zijn geweest. Maar wie schat de iraking York had tekend. Een leven zonder de zonder de kater en zonder die fnui- het flesje bier hij door met andere alcoholisten spreken zijn eigen drankzucht voelen kende greep afnemen. Maar nu. op deze eenzame avond ln dat Amerikaanse provincie stadje. bekroop hem opnieuw de zucht ledig begrijpen, een herstelde alcoho- bekenrle" drinkers? De A.A.-man kent één oogopslag. Hij weet hoe •re zich moet voelen, want hij list tenminste. Mensen zwerven over de wegen en schepen zwerven over de zeeën. Op 3 oktober ls het 25 jaar gele den, dat dc beroemde sleper „Zwarte Zee" van de beroemde Leen Smit uit Maassluis zijn zwerftocht begon. Bijna 24 laar lang onder commando van wijlen kapitein Teun Vet, een van de groten onder de Nederlandse Schotland. Ze sleepte de Argen- sieepbootkapitelns. De „Zwarte tijnse oorlogsbodem Rivadavia Zee" is in de voorbije kwart over een afstand van 7.000 mijl eeuw jong gebleven. Van Puerto Belgrano in Argenti- nië naar Savona in Italië. En De .^««rte Z« beeft geen ge- toe„ Ia daar mat da „Oostzee" makkelijk leven gehad. Ze heeft aankwam stond de leiding vun nog al wat strijd moeten voeren, Leen Smit aan de kade om de een zware strijd tegen de elemen- bemanningen een hand te geven ten. die haar altijd de prooi trach- en te bedanken. Ze heeft stations- ten te ontnemen. En door die diensten verricht op de Noord- strijd is zij veel op de voorpagi- Atlantic na's van de kranten-gekomen. Ze bracht de zwaar beschadigde En- En ze heeft haar aandeel gele- gelse tanker Valverda met een la- Verd in de jongste wereldoorlog, ding van 14.000 ton olie van Cu- Meer dan vijftig getorpedeerde ef ra?ao naar "Hamburg. Ze bracht 0p mijnen gelopen geallieerde het Singapore-dok naar Troon in koopvaarders heeft zij van de on- dergang gered. Ze heeft haar deel gehad in het verslepen van onderdelen voor de aanleg van kunstmatige havenwerken aan de kust van Normandië. En tweemaal verwierf zij de Blauwe Wimpel met een slepend afgelegde afstand Snuffelend m Van resp. 24.525 en 32.204 zeemij- een boekenstal- ien. En nu gaat de „Zwarte Zee" letje vonden we jubileren. Ze komt in het zilver, Nuttige en Ver- maar ze stond al in het goud. Ze maaklijke Pren- stond in het goud door de daden tenkafmer voor van een lange rij van kleine men de Jeugd; be- sen. die haar groot hebben ge- vattende zeven- maakt, en-zestig leer- ryke Afbeeldin gen, met daarop toepasselijke Versjens. derde jr rp druk Te Am- 1 sterdam, bij de We zaten in de trein van Erfgen. van de Utrecht naar Rotterdam, zes he- Wed. Cornells ren en een dame. De dame las. Stichter. Boeflcverkoopers in de en de heren staarden zwijgend Warmoesstraat, schuin over de voor zich uit. Het moet een span- Oude Kerksteeg, in de Oude Berg nend boek zijn geweest, want de Calvarie, in N. 159 MDOCGIV. dame had voor niets anders oog. Voor een kwartje werden we er Eindelijk legde ze het met een de eigenaar van. „Geluk er mee", zucht en rode wangen van opwin zei de koopman, en we zijn er ding neer. Zij sloeg het dicht en gelukkig mee. Een paar uur lang zes heren keken naar de titel, hebben we ons vermaakt met het "De kat kreeg koorts", heette het lezen van wijsheden en vermanin- De heren staarden weer recht gen. en het bekijken van met de ^00r ZIch ,®n de darne sloot hand gekleurde plaatjes. Toen we de °fen: Woerden tikte het boekje wilden gaan lezen viel van de "eren haar op de het open by: De Groet: "Kftu Teunis had een koe gegroet, antwoordde Met het lipten van zijn' hoed: „O", zei de heer. „kunt u mij Jantje vroeg hem naar de reden ook zeggen: wordt die kat nog Van die vriendlijkheid: „Wel beter?" heden!" Zei de boer: .Jij, jonge kwant, „Hebt, geloof ik. klein verstand: ,,'Kgroet de welvaart van den Lande: Weetje dat niet? Wel 't is schande! „Denk eens wat de Koe ons geeft, „En groet haar dan ook beleefd".

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 14