Gouverneur Faubus ligt voor in onverkwikkelijke strijd IK Groot Batelaar: gevaar voor Lunteren en omgeving Little Rock morgen ter stembus Onderwijs openbaar of particulier? Moeder Friese vierling is thans thuis Britten en IJslanders slaags op treiler POSTZEGELS Zeiidingsvrouwen en het thuisfront hijeen VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 Jeugdspaarwet 1 De jeugdspaarwet, waaraan de Eerste Kamer thans haar goedkeuring heeft ge hecht, is een aardig wetje. De premie van I0c/c zal het sparen bij de jeugd ongetwij feld wel bevorderen. En wie zou dit niet toejuichen? De noodzaak van besparingen is vogr ons land trouwens evident. Als U>Ö echter met de beide benen op de grond blijven staan moeten wij ook constateren laf het nieuwe wetje voor de bezitsvor ming en daar was het voornamelijk voor bedoeld nauwelijks van enige be tekenis is. .Als een jeugdige bijv. 3000 per jaar verdient moet hg jaarlijks f320 tan de fiscus afdragen. Bespaart hij des- tndanks elk jaar het toegestane maximum van f200 per jaar, dan ontvangt h\j voor tik van deze jaarlijkse stortingen aan het d van zijn zesjarige spaarperiode van regering een premie van f 20. De fiscus neemt dus per jaar f 320 en geeft daarvan. lis trouw aan de verplichtingen wordt n, f20 terug. Het is ook te begrij pen. dat een van de Kamerleden sprak en „spruitje in cellofaanverpak- king" (De Telegraaf). P.T.T.-begroting Het bestedingsoverschot, dat de P.T.T. tor 1059 heeft geraamd ten bedrage van tim 18 miljoen, werpt een merkwaardig licht op de onlangs ingevoerde tariefs- erhogingen voor het telefoonbedrijf rouwensvoor de telefonie alleen wordt en winst van rond f 18 miljoen geraamd. Bij de behandeling van de begroting van 1957 had de minister van verkeer en water staat in de Kamer gezegd, dat het de bedoeling was het P.T.T.-bedrijf zonder inst of verlies te laten afsluiten, v naar inmiddels Is gebleken, heeft ook dit eeds een winst van 17 miljoen opgeleverd. De mededelingen van mini ster, dat de tariefsverhoging nodig te verrichten investeringen, omdat rijk geen voorschotten kan uerlenen, evenmin juist, want, zoals dezer dagen terecht door de Kamer van Koophandel Hollands Noorderkwartier is opge merkt, het voordelig saldo van het P.T.T.- bedrpf wordt zonder meer in 's ryks kas gestort De achtergrond van deze politiek 22 is tweeërlei. In de eerste plaats blij/t het P T T.-bedrijf verliesgevende stokpaard jes, zoals de draadomroep, in het leven houden, in verband waarmede andere be- drgfstakken winsten moeten opleveren Maar afgezien daarvan moet het gehele bedrijf een ruime winst afwerpen, omdat Sde „normale" belastinginkomsten toereikend zijn ter dekking van de ton hoge staatsuitgaven. In plaats van erm •"•te streven deze uitgaoen te oermindei worden staatsbedrijven verplicht verkavte ^belastingen op te leggen. (De T t graaf.) i Little Rock, mede ten gevolge van het demagogische optreden van gouverneur Faubus en diens aan hangers. blijkbaar nog lang niet. DE KERN n ons land vraagt men zich af. hoe het mogelijk is, dat een eigenmachtig kan opti Faubus het geval is. Ei Van een onzer redacteuren) TAE INWONERS van Little Rock gaan morgen naar de stembus. De bekende gouverneur Orval Faubus heeft een referendum uitgeschre ven over de vraagof de integratie op de scholen doorgang moet vinden of niet. Morgen valt de beslissing, waarvan de uitslag vrijwel vaststaat, na alles wat er sinds vorig jaar gebeurd is. Was dat niet het geval geweest, dan zou de gouverneur beslist niet zijn toevlucht tot dit referendum hebben genomen. En zo kan worden verwacht, dat maandag de middel bare scholen van Little Rock, die vorige week op last van de heer Faubus werden gesloten, alleen voor blanke leerlingen zullen worden opengesteld. Dit zal mogelijk"zijn, omdat die scholen niet langer onder openbaar, maar onder particulier bestuur komen te staan, als Faubus morgen zijn zin krijgt. Faubus heeft de inwoners van Little Rock er in de afgelopen weken voor gewaarschuwd, dat opheffing van de rassenscheiding (kortweg integratie genoemd) zou kunnen leiden tot ver nietiging van het onderwijsstelsel, tot wanorde en tot geweldpleging, hetgeen met verlies van mensenlevens gepaard zou kunnen gaan. En hij voegde er aan toe, dat de rassen-integratie eerder zal komen dan men denkt, als morgen niet tegen opheffing van de rassenscheiding wordt gestemd. Dergelijke uitlatingen hebben nogal in druk gemaakt op de bevolking van Little Rock en het ziet er dan ook naar uit, dat zij tegen integratie zullen stemmen, ook al omdat dan de scho len alleen voor blanke kinderen dan volgende week weer opengesteld zullen worden en er altijd nog een mo gelijkheid overblijft, de kinderen via de televisie het nodige onderwijs te laten geven. Wat dat betreft moeten we dus consta teren, dat bet merendeel van de leer lingen van bedoelde scholen verstan diger zijn dan hun ouders en andere kiesgerechtigde inwoners van Little Rock. Deze kinderen hebben nl. laten weten, dat zij voor onmiddellijke her vatting van het onderwijs zijn, zelfs al zouden zij met negerkinderen in de zelfde klas moeten zitten. Vanzelfsprekend houdt dit niet in, dat deze kinderen nu ineens principiële voorstanders zijn van integratie op het gebied van het onderwijs. Het eigen belang heeft hier een belangrijke rol gespeeld. Maar een feit blijft, dat zij er niet tegen op zien, met negerkinde ren hetzelfde onderwijs in dezelfde klas te volgen. En zo ver zijn de vol- ten in 1787 vergaderden om de grond wet op te stellen, was deze kwestie al het voornaamste struikelblok voor de vorming van het nieuwe land. Enkele afgevaardigden wensten een bijzonder krachtig centraal gezag. Anderen gaven de voorkeur aan nauwelijks meer dan een losse federatie van staten. Het was duidelijk, dat tussen deze uitersten een compromis tot stand moest worden ge- Dit werd inderdaad gevonden en het kwam op het volgende neer: inzake aangelegenheden, die met grotere doel treffendheid op nationaal niveau be handeld kunnen worden, diende de fe derale regering gezag uit te oefenen. Daartoe behoren onder meer de diplo matieke en commerciële betrekkingen met het buitenland, de uitrusting van de strijdkrachten ten behoeve van de landsverdediging en het aanmunten van geld. Daarentegen werd aan de staten souve- reiniteit verleend- over kwesties die ge heel binnen de eigen grenzen liggen. President Eisenhower (links) wanhoopt zo langzamerhand blijkbaar aan de mogelijkheid, de rassenkwestie in Little Rock tot een oplossing te brengen. Rechts de verdediger van de se gregatie: gouverneur Orval Faubus. spraak van het Opperste gerechtshof te Washington, dat de rassen-integratie op de middelbare school van Little Rock doorgang moet vinden. Hoe is het mo gelijk, dat hij een dergelijke uitspraak volkomen negeert? Deze merkwaardige situatie houdt ver band met het feit, dat in de Verenigde Staten het gezag niet uitsluitend bij de federale regering, maar ook bij de afzonderlijke staten berust. Deze schei ding van macht is een van de grondbe ginselen voor de Amerikaanse samen leving, want het is altijd een Ameri kaanse opvatting geweest, dat een te machtige federale*regering even onge wenst is als een zwakke federale rege ring. De Verenigde Staten zouden dan geen eenheid vormen, maar louter een statenvereniging zijn. Er is een groot nadeel aan die scheiding verbonden. In bepaaldè gevallen kan zich vaak de vraag voordoen: welk gezag overheerst, dat van de federale regering of dat van de staat? Toen de stichters van de Verenigde Sta- Vindt U scheren een noodzakelijk kwaad? Vele mannen wel. Omdat ze het gedoe met zeep en kwast tijdro vend en feitelijk uit de tijd vinden. Of omdat ze zich reeds modern, electrisch scheren zonder zich ooit werkelijk goed „uitgeschoren" te voelen. Met de nieuwe Braun Combi wordt Uw dagelijkse scheerbeurt een genoegen. Daarmee scheert U zich beslist mesglad belangrijk sneller en comfortabeler. Neem de vergelijkende scheer- proef. Overtuigender dan alle be- Daartoe behoort onder meer de juris dictie over de plaatselijke regering, de aanleg van wegen, de uitvoering van de wetten door eigen politie en ge rechtshoven, de heffing van staatsbe lastingen en let wel de instand houding van openbare scholen. Maar tot hoe ver deze verdeling van gezag tussen federale regering en staten zicb uitstrekt, vormt in tal van gevallen een geschilpunt. WIE IS BEVOEGD Nemen wij het geval, dat een staat in de uitoefening van zijn regionaal gezag een wet aanneemt, die uitsluitend toepassing is op de inwoners binnen de eigen grenzen. Op het eerste gezicht schijnt het. dat hier geen enkele leiding tot het ontstaan van eer schil aanwezig is. Maar wat gebeurt er. als deze wet in strijd is met de fede rale wetgeving? De grondwet waarborgt met grote stel ligheid bepaalde rechten van alle Ame rikaanse burgers, of zij nu blank of zwart zijn. Hoe staat het echter, neer een wet van een der staten deze rechten aan het niet-blanke deel der bevolking ontneemt? In een dergelijk geval is de federatieve wet souve want een staat mag geen rechten ont houden aan een burger, die hem krachtens de grondwet toekomen. Dit is nu in feite de kern van de zaak. die ten grondslag ligt aan de uitspraak van het Opperste gerechtshof van 1954, want het Hof stelde zich op het standpunt, dat de rassenscheiding op de scholen gelijke bescherming krach' tens de grondwet onthield aan de ne gers een bescherming, die uitdruk kelijk door de grondwet wordt gewaar- Het mag daarom wonderlijk lijken, dat er verschil van mening bestaat de uitspraak van het Hof inzake de rassenintegratie, want het Opperste ge rechtshof dat een onafhankelijk derdeel van de federale regering is heeft het laatste woord in elk geschil, waarin de souvereiniteit van de fede rale regering betwist wordt en waai de grondwettelijke rechten van d« burgers op het spel staan. TWEELEDIG Het antwoord hierop is tweeledig: in di eerste plaats berust het gezag over di scholen in de Verenigde Staten var oudsher bij de staten en in de tweede plaats is in de grondwet nergens bepaling opgenomen, die de ra: scheiding op de scholen verbiedt. De uitspraak van het Hof is dan ook uit sluitend een interpretatie van de be doelingen van de grondwet. Vele bewoners van het zuiden va: Verenigde Staten beamen, dat het Hof bevoegd is, tot interpretatie vai grondwet over te gaan in bepaalde ge vallen. Maar zij voegen daar aan dat dit recht van interpretatie niet onbeperkt is. En in de kwestie va rassenscheiding op de openbare scholen zijn de tegenstanders van het stand punt van het Hof helaas van oordeel, dat de uitspraak van 1954 niet verant woord was. Intussen hebben zowel de federale re gering als het Nationale verbond tot bevordering van de rechten der kleur lingen bij de federale rechtbank Little Rock een proces aanhangig ge maakt om te bereiken, dat de uitvoe ring van de plannen van Faubus o van de openbare scholen particulL'i instelling te maken, te verhinderen. Het verbond heeft tevens verzocht, ook die particuliere instellingen te verplichten, negerleerlingen toe te la ten. Zo sleept deze kwestie zich voort en het einde is nog lang niet in zicht De moeder van de Friese vierling, me- rouw J. Lautenbach-Spoelman, is na drie weken in het Leeuwarder diakones- senhuis te zijn geweest, weer thuis. „Ik bin tige bliid. dat ik wer thus bin", zei ze verheugd toen ze over de drempel van haar woning in Deinum stapte. Na tuurlijk vindt ze het jammer, dat haar kinderen nog een poosje in het zieken- moeten blijven, maar er is goede hoop, dat die daar ook de langste tijd zijn geweest. Het gaat de kinderen voor spoedig en de verwachting is dan ook, dat het gezin spoedig verenigd zal zijn. Al te bezorgd over de drukte behoeft rouw Lautenbach niet te zijn. Het dorp heeft spontaan beloofd de luierwas haar te doen. En volgens deskun dige raming wil dat wel wat zeggen. Er zullen per dag zo'n honderdtwintig luiers, onderleggers, truitjes enz. te wassen zijn Dordrecht heeft 80.000 inwoners Met de geboorte van de zes pond w gende Wilhelmina Alida Marianne Pen- ningnieuwland is het inwonertal Dordrecht op 80.000 gekomen. Het kind is woensdag geboren en gisteren door de vader officieel aangegeven in een bij eenkomst, die men daartoe op het Dordt- se stadhuis had belegd. De heer Pen- ningnieuwland kreeg van het gemeente bestuur voor zijn vierde kind een s] bankboekje met 100.Ook van schillende andere zijden werd geschen ken aangeboden. De heer en mevrouw Penningnieu' land zijn uit Indonesië gerepatrieer Vandaag is het precies een jaar geleden, dat zij voet op Nederlandse bodem zetten. Sergeant werd in motor gezogen Op de vliegbasis \Hoensdrecht is giste ren de sergeant-elektricien F. W. Krinkels van de Koninklijke luchtmacht tijdens werkzaamheden aan een Gloster-met< straaljager van de jachtvliegopleiding een motor gezogen en ernstig gewond. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis. Raadslid van Ede schrijft B. en W.: TN EEN UITVOERIGE BRIEF heeft de heer W. Weigraven uit Lunte ren, die in de raad van Ede zitting heeft voor de a.r.. de aandacht van het college van B. en W. gevestigd op de toestanden in de bekende reclasseringsgemeenschap Groot Ba telaar te Lunteren. In het verleden, zo wordt in dit schrij ven opgemerkt, heeft deze stichting van het Leger des Heils ongetwijfeld bijzon der goed werk verricht en misschien doet ze dat nog wel. maar dan gaat dit toch ten koste van de veiligheid, in de eerste plaats van de Lunterse bevolking, maai ook ver buiten deze plaats. Het zou niet moeilijk vallen een lange lijst op te stellen van de wandaden, waar mee sommige verpleegden in deze inrich ting deze streek onveilig maken. De misdrijven die door deze heren wor den gepleegd, zijn van de meest uiteen lopende aard. Talrijke winkeliers en par ticulieren in Lunteren en omgeving zijn reeds door hen opgelicht en voor bedra gen die variëren van een paar tientjes tot DE SFEER uit de tijd van de zeeschuimers herleefde gisteren een paar uur in de wateren bij IJsland. Van een onbewaakt ogenblik maakte een IJslands patrouillevaartuig namelijk gebruik, om een Brits schip te enteren, dat binnen de twaalf mijlszone viste. Kwiek sprongen acht IJs landers aan boord, die enthousiast een paar stevige klappen onder de Britse bemanning uitdeelden. Deze nam dit echter niet en sloeg verwoed terug. Het resultaat: twee gewonden. Dit laatste incident landse geschil over de begon, toen een lid var de treiler Paynter het Brits-IJ s- visserijrechten de bemanning /erd. De Britse torpedobootjager, die het vissende «chip escorteerde, bracht de de haven. Maar de Paynter zonder bescherming.... De IJslanders zagen hun kans schoon en kwamen langszij de Paynter. Na de schermutseling namen zij het schip over en zetten met hun buit koers naar de haven. Maar voor zij daar aankwamen, kregen de IJslanders van het hoofd van de kustwacht opdracht het schip te verlaten. enkele duizenden guldens. Zij hebben de kas van de voetbalvereniging f 200 lichter gemaakt, voor honderden guldens aan fototoestellen ontvreemd, gouden ringen en horloges gestolen tot een waar de van veel meer dan duizend gulden, taxihouders en postorderbedrijven opge licht, fietsen en bromfietsen ontvreemd, inbraken gepleegd, meisjes aangerand en misdrijven gepleegd waarvan men de om schrijving kan vinden in artikel 239 van het wetboek van strafrecht enz Van nagenoeg al deze delicten leidt het spoor van de daders naar de Batelaar, waar deze heren blijkbaar een vrijheid genieten die geenszins in overeenstemming is met een verantwoorde zorg voor de veiligheid van de bevolking en van haar bezittingen. Zelfs zijn enige tijd geleden op de Batelaar wapens aangetroffen, die daar door de verpleegden in voorraad werden gehouden om bij hun nachtelijke strooptochten zo nodig te worden ge bruikt. De vraag rijst, aldus de brief aan B en W.. of het niet op de weg van het gemeentebestuur ligt aan deze toestand een einde te maken. Het leggen van een politiecordon rondom de gebouwen en terreinen van de Batelaar zou waar schijnlijk het meest doeltreffend zijn, maar deze maatregel zal wel praktisch onuitvoerbaar zijn. Het behoort boven dien niet tot de competentie van de ge meenteraad hierop aan te dringen. Wat wij wel kunnen doen, is aandringen op handhaving van de algemene politie verordening die B. en W bepaalde be voegdheden geeft. Hierbij wordt ge dacht aan art. 136 van deze verordening, dat B. en W. de bevoegdheid geeft de eigenaar of houder van een inrichting die gevaar oplevert voor de openbare veilig heid. per aangetekend schrijven opdracht te geven die maatregelen te treffen welke zij in het belang van de openbare veilig heid nodig acht. Die maatregelen zouden kunnen bestaan in het scheppen van waarborgen dat de verpleegden in elk geval na zonsonder gang er niet op uit kunnen trekken om deze streek onveilig te maken. Indien mocht blijken dat aan artikel 136 van de politieverordening niet een zodanige interpretatie kan worden ge geven, dat de Batelaar daaronder kan worden begrepen, dan zou de burgemees ter als hoofd van de politie de gemeente een grote dienst bewijzen indien hij deze zaak bij het ministerie van justitie hangig maakt waarop dan ook met klem wordt aangedrongen. Algerijnen ter stembus (Vervolg van pagina 1) voornamelijk door de communisten voerd, doch men gelooft met dat zij v succes hebben buiten de kring van ci vijfeneenhalf miljoen kiezers die r maal op de communisten stemmen Men verwacht dat de niet-communistische te genstanders van De Gaulle zich eerdei van stemmen zullen onthouden dan De nieuwe grondwet wordt, als zij wordt aangenomen op 5 oktober van kracht, doch men verwacht dat de rege ring, als de uitslag maandag bekend zal zijn, onmiddellijk van de bijzondere be voegdheden van de nieuwe grondwet ge bruik zal maken om krachtige maatrege- leji te nemen tegen de Algerijnse verzets lieden in Frankrijk. Dordrecht, het proces t'oor het In ternationale hof, waarvan de 13- jarige Elizabeth Boll (zie onderste foto) de inzet vormt. Vandaag s het proces voortgezet. De Belgische professor Henri Rolin verdedigde het Zweedse standpunt in dit pro ces, dat aanhangig is gemaakt om uit te maken of het Nederlandse meisje terecht bij haar Zweedse grootouders verblijft Prol. Kisch heeft gisterdii namens Nederland betoogd, dat het kind onder toezicht van mevrouw Idema-Postema be hoort te staan en die woont tn Dordrecht. Van Zweedse zijde wordt echter gezegd, dat in Zweden geen voogdij igordt uitgeoefend, maar dat slechts van een beschermende maat regel sprake is. zodat Nederland zich niet op het in 1902 gesloten Voogdij-en tractaat kan beroepen EEN AMBTENAAR bij de Am sterdamse posterijen ontdek te dezer dagen dat van een vel zegels enkele zegels slechts ten dele waren afge drukt. Voor misdrukken of foute drukken hebben de verzamelaars van postze gels en in niet mindere mate do handelaren altijd grote belangstel ling gehad. Want misdrukken of foute drukken gaan tot de zeldzaam heden behoren De controle op elk vel postzegels dat de drukkerij ver laat, is zo groot dat het bijna niet meer voorkomt wat de Amsterdamse postambtenaar heeft ontdekt Een heel ander soort fout dan hier wordt be doeld. heeft de Duitse bondspre sident Theodor Heuss ontdekt op een Duitse wel dadigheidszegel. In de komende da gen gaat Duitsland een zegel uitge ven die ten bate van de weldadig heidsverenigingen een twee miljoen mark moet opbrengen. Het beeld stélt voor een meisje dat druiven plukt. Toen bondspresident Heuss een vel zegels werd overhandigd, maakte hij er de minister van pos terijen op attent dat de tekening geen juiste voorstelling van zaken geeft want. zo zei Heuss, een druif word» niet geplukt, maar met een schaar van de plant geknipt, om te voor komen dat de wijnstok wordt be schadigd. En Heuss kan het weten, want reeds als jongeman gold hij als deskundige Hij heeft trouwens een boek over de wijnbouw in Duits land uitgegeven. Overigens zal de zegel wel niet tot de zeldzaamheden gaan behoren. Raad van Bloemendaal herstelde fout De gemeenteraad van Bloemendaal heeft gisteren weer een nieuwe wethou der moeten kiezen. Op een na alle 15 stemmen werden uitgebracht op Ir. P. C. Tirion (lib.) te Aerdenhout. Ir. Tirion, technisch hoofdambtenaar bij de dienst van publieke werken in Am sterdam, vroeg zijn benoeming in beraad te mogen houden. Reeds op 2 september had de raad de toen wegens dienstreis in het buitenland verblijvende heer Tirion als een der drie wethouders gekozen. De burgemeester deelde gisteren mee. dat de raad toen een fout had gemaakt Een af wezig. nog niet geïnstalleerd raadslid, mag niet tot wethouder worden gekozen. De raad heeft nu deze fout hersteld. (Van e - verslaggevers) Velen van het thuisfront hebben giste ren In een volle zaal van het N.V. Huls te Utrecht geluisterd naar de getuigenis sen van vrouwen, die In de zending heb ben gewerkt. Bovendien maakte men ken nis met vrouwen, die op het punt staan om naar hun werkgebied af te reizen. Dit alles gebeurde ter vergadering van de commissie vrouwenwerk van de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. kerk. Intens meeleven Mevrouw H. Schuurman-Nljhoff te 's-Gravenhage, die de vergadering pre sideerde, zei het in haar openingswoord van belang te achten om intens mee te leven met het werk der zending en met haar, die uitgaan en terugkomen. Dat het meeleven niet van één kant komt. bewees o.a. een brief van zen- dingszusters uit Bandoeng en van ma- vrouw Bezoen, die vorig Jaar op da vrouwenzendingsdag sprak maar nu weer m Indonesië werkt Advertentie i De ene krijgt Brandend Maagznnr bü wijze van loetje de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrij nend vuur te blussen op het moment dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is ge doofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt smaakvol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. Dit is de „Shelter", een autootje op drie wielen, dat het midden houdt tussen een auto en een scooter, en dat Is gecon strueerd door een Nederlandse ingenieur. Voorlopig worden er twintig wan gefabri ceerd en dan uitsluitend voor de „ver huur". Men wil namelijk eerst ervaring opdoen alvorens met een grotere produk- tie te beginnen. Technische bijzonder heden: lengte 2.26 meter, breedte 1.26 meter, eencilinder tweetaktmotor van 228 cc, aandrijving op het achterwiel, automatische koppeling, luchtkaeling zendingsvrouwen in doze vergadering. Het waren er zeventien, op allerlei plaat sen, im verschillende landen en in op dracht van diverse kerken werkzaam. Daar was o.a. z>r. Biersteker ven de Gereformeerde zending op Soemba, de Vrije evangelische zendingszuster Palstra van Samostr, mevr. Wesberbaan van de Doopsgezinde zending op Nleuw-Gulnea, mej. d-r. De Jonge een zendingsarts dia zojuist een dertigjarig verblijf in de tro pen beëindigd heeft, mej. Grocneveld uit de Libanon, mevr. Sierat ven Holland!* enz. Enkele van deze vrouwen hebben 1st» over haar zendingservaringen aan de vergadering verhaald: mevrouw Visch, echtgenote van een zendingspredikant op Bali; mevrouw Enklaar, echtgenote von prof. dr. I. H. Enklaar te Djakarta en mevrouw Van der Linden, wier man dr. J. van der Linden, missionair predi kant van de gereformeerde kerken te Semarang was. Zij raakten alle in tijd nood en als het de vergadering betrof, hadden ze gerust door kunnen vertellen. Er is geen aantrekkelijker en heerlijker nieuws in de wereld don zendinpsnteuwsf Tegenover deze teruggekeerden waarvan er een paar spoedig weer naar Indonesië hopen te gaan stonden zes vrouwen, die reeds over een permit be schikken om voor hot eerst U vertrek ken. Vrouwen in Islam De Gereformeerde zendingsarts mej. dr G. J. Dreckmeier sprak in deze samen komst over vrouwen in de Islam. Hoewel er miljoenen Indonesische vrouwen de Mohammedaanse godsdienst belijden, is hiervan maar een heel klein gedeelte praktiserend. In de Islem heeft de vrouw namelijk geen eigen plaats op godsdien stig terrein. Alles draait om de man. „Je mag je man volgen naar de hemel, of )e wordt door hem meegesleurd naar do hel", i6 een spreekwijze bij de Islam. Toch groeit het aantal vrouwen bU de Islam, dat zich meer in haar gc-loof gast verdiepen en de godsdienstplichten na komt. Haast altijd zijn dit echter de meer ontwikkelde of de zelfstandige werkends Er is na de Japanse bezetting oen merkbare verandering in de positie van de vrouw. Reeds had in Indonesië de vrouw veel meer rechten en vrijheden dan b.v. de vrouwen in Egypte. Maar het gaat drastisch veranderen. Zaak is nu om een zo geleidolijk mogelijke ontwik keling te geven, want te snelle verande ringen hebben een nadelige invloed op het volksleven en zullc-n uiteindelijk toch niet ledden tot algehele verheffing van de vrouw; zoals het christendom leert, dat man en vrouw als gelijkbarechttgden erkent. Nieuwe Caltex-tanker De bemanning van de nieuwe In Japan gebouwde 32.000 ton-tanker Caltex Eind hoven zal 4 oktober met ©en cbsrtervlieg- tuig van de Air India naar Japan vertrek ken en wordt in de tweede helft van no vember met het «chip In Nederland terug verwacht Zij telt 41 koppen. Op de werf Fijenoord te Rotterdam is de kiel gelegd van een nieuwe 32 000 tons-tanker veor de Nederlandsche Pacific Tankvaartmij van Caltex.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5