|lirtttpr geihsct) Wouraitl Algerijnen - onder militaire bescherming - ter stembus Vreedzame oplossing voor kwestie-F ormosa de Opstandelingen dreigen met zware straffen Storm wakkert branden aan tot vuurzeeën AMERIKANEN VERLATEN LIBANON IN OKTOBER WESTEN GEEFT DE MOED NIET OP Haagse oecumenische raad: protest tegen doodvonnis lil atII? Sluiting van scholen kan ernstige gevolgen hebben VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11373 Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanhMstid) g Qf^blmn gtyo Q*t in teafjempottm Gigantische PLEISTERPLAATS Zie pagina 7 Referendum duurt drie dagen Morg< en in ons Een helikopter van de Britse marine vloog onmiddellijk te hulp toen een straaljager hij het landen op 't Engelse vliegdekschip Victorious, wegens een defect in het afremmechanisme, doorschoot en in zee te rechtkwam. Redding bleek echter onmogelijk. Grote schade in vele plaatsen DE NAJAARSSTORM van giste ren en vanmorgen is er debet tan, dat enkele branden in Rotter- lam en Geldermalsen zijn uitge broeid tot felle uitslaande vuurzeeën, lie zeer grote schade hebben aan- (ericht. In Rotterdam moest de brandweer wee keer binnen 24 uur met groot mate- ieel uitrukken. Vanmorgen omstreeks elf drie werd zij gealarmeerd voor een elle brand bij de Erven Wed. van Nelle n de Spaanse polder. De portier had en- jele harde klappen gehoord (naar men ater aannam van exploderende butagas- lessen) was gaan kijken en zag de ecreatiezaal van het personeel alsmede en fabrieksgedeelte. verhuurd aan do windelmaatschappij Holdeen, in lichter- aaie staan. De vlammen vonden gretig •oedsel in de houten en binten. Met vee) awaai stortte weldra het dak in. Toen het vuur al 20 minuten woedde, tereikte het alarm pas de brandweer Toen die met groot materieel arriveerde, ton de portier niet zeggen, waar ergens tranen waren te vinden om de slangeD >p aan te sluiten. Het duurde enige tijd /oordat de slangen naar de Sehie wareD Ütgelegd. Er viel toen weinig meer te jedden van het houten bijgebouw. Slechts Jeschroeide planken bleven over. De han- lelmij zag haar administratie verloren Eerder vocht de brandweer twee uur Bug tegen de vlammen, die K r a 1 i n- l e n in een rode gloed zetten. Het pand Iran de N.V. Dönszelmam en Co's graan- ïn graanproduktenmij aam de Struisen- burgstraat was door ombekende oorzaak im brand gevlogen. De vrouw van een caféhouder aan de overkant van de straat ontdekte het vuur en toen de brandweer arriveerde, was het gebouw al een vuur- Met. grote kracht sloegen de vlam- door het dak en door de vensters Met gasmakfcers gingen de brandwachters werk en toen zij na 2 uur het gebouw betraden, bleken de opgeslagen verpak kingsmaterialen totaal te zijn vernield Alles was zwartgeblakerd. Geldermalsen ging gisteren ran de gebouwen van de fruitveiling in vlammen op door kortsluiting. Meer dan 200.000 kisten, alsmede honderd ton fruit, ander materiaal en machines gingen verloren. De brandweer stond gezien de harde wind voor een hopeloze taak, i wist het nabijgelegen spoorwegstation, dat ook gevaar liep, van vlammen te vrijwaren. Na drie uur was men de brand meester en bleek er een schade van een miljoen gulden te zijn ontstaan, afgezien de ongelegen tijd, waarop de brand kwam. De oogst is namelijk in volle bloei en de aanvoer groot. Getracht wordt ■u in een der neerzetruimten de handel verwerking voort te zetten. In Drachten noemde Ernst Baier et omverwaaien van zijn grote tent catastrofe". De zware zuid westerstorm stak gisteren de kop onder de tent zijn ijsballet Maxi und Ernst Baier (bin nenkort weer in Den Haag) en verwoestte ^•nt, die 3000 bezoekers kan bevatten, volkomen. Met gevaar van eigen leven iet mannen van het Rode Kruis op de achtergrond om zo nodig in te grijpen, probeerde het personeel onder gevaar lijke omstandigheden te redden, wat er nog te redden viel. Dat was niet veel en de schade moest al gauw op drie ton geraamd worden. Bader heeft nog tweede speeltemt, die nu voor het optre den in Sneek, Alkmaar en daarna Den Haag zal worden gebruikt. ONVRIENDELIJK NEDERLAND Communistisch China heeft het feit, dat Nederland zich in de Verenigde Naties achter de meer derheid heeft geschaard om de kwestie van China's toelating tot de V.N. buiten de agenda te hou den, een „onvriendelijke daad" ge noemd. In een uitzending van radio Pe king werd verklaard, dat het Chi nese volk de dubbele rol van Ne derland. dat enerzijds Rood-China erkent, maar het anderzijds de zetel ontzegt, die het eerlijk toe komt in de Verenigde Naties, slechts kan beschouwen als on vriendelijk jegens de (rode) Chi- P RE MI ER DE GAULLE heeft zijn campagne voor de nieuwe grondwet beëindigd. Zondag zal men in het Franse moederland ter stembus gaan, terwijl in Algerije vandaag al verschillende bureaus zijn geopend. Het referendum zal in Algerije drie dagen duren om het leger de gelegen heid te geven de kiezers zo veel mogelijk te beschermen. De rol die het leger speelt bij de stemming in Algerije is bijzonder groot. Het heeft praktisch de gehele organisatie in handen: in afgelegen dorpen stonden de kiezers vanmorgen gereed om zich per militaire vrachtauto naar de stembus te laten brengen, de stembureaus zijn zwaar bewaakt door militairen en het was zelfs zo sterk dat tot vanmorgen naast de Franse autoriteiten alleen militairen wisten waar de stembureaus zich zouden bevinden. Dit laatste achtte men noodzakelijk om te voorkomen dat de rebellen al voor de stemming in de gelegenheid zouden zijn hun sabotagepraktijken te bedrijven. De rebellen hebben verklaard de mohammedaanse kiezers met de bajonet van de bureaus te zullen verdrijven en wanneer de mo hammedanen desondanks toch stemmen, wensen zij na afloop het biljet met het woord „Ja" te zien omdat het dan zeker is dat het andere biljet met „Neen" in de stembus is geworpen Ongetwijfeld zal de terreurgolf die de afgelopen weken Algerije heeft ge- offen men denke aan de massamoord Bp vierhonderd mohammedanen deze dagen worden voortgezet. De ruim drie miljoen kiezers zijn met de vreselijkste straffen bedreigd voor het geval zij zich achter de grondwet zullen stellen. Des ondanks verwacht men in Algiers, dat de grondwet ook in Algerije een royale meer derheid zal krijgen. Vanmorgen meldde Reuter uit Algiers dat het probleem van de stembiljetten is verholpen. De kiezers krijgen wan neer zij dat wensen „als aandenken aan het referendum" een tweede kaart met „Ja" mee n3ar huis. Die kaart kan dus aan dc rebellen worden getoond. Het referendum valt in Algerije samen met het mohammedaanse Moloedfeest, de viering van de geboorte van de pro feet. In het district Kabilië zal dit feest minder massaal worden gevieïd dan an dere jaren, aangezien het alle bewoners is verboden deze week te reizen. De re bellenleider van het gebied heeft zijn ondergeschikten opgeroepen dagelijks aan- ilagen te plegen in alle Kabilische dorpen ;n de Fransen trachten dit te voorkomen, door de groepen opstandelingen te ver bieden heen en weer te reizen. Volgens niet-bevestigde berichten zijn bij de Algerijnse grens in Tunesië sterke penconcentraties van rebellen waar genomen. ZONDAGSBLAD TAE Culemborgse meubelfabrikant Oberman is de eerste ge weest, die de rü opende van de in dustriëlen, die per eigen vliegtuig hun zakenrelaties in het buiten land gingen bezoeken. Thans zjjn er al meer. die het vliegtuig als middel voor de exportbevordering hebben aangegrepen. Over de heer Oberman en z(jn vliegtuig wordt morgen in ons Zondagsblad uit voerig verteld. Een Impressie van de Noorse Lofoten, geïllustreerd met zeer fraaie foto's, vult voorts dg voorpagina. Op pagina 2 treft men een ver haal aan getiteld: „Die week bloeide de mimosa" en ook de rubriek „Bont en Bondig" en een beschouwing over de zo nuttige beweging der Anonieme Alcoholisten. Op Blad Zij vinden de dames enkele nieuwe modesnufje6 en een uitvoerig artikel over de Nationale Vrouwenraad, die 60 jaar bestaat. Op de pagina Geestelijk Leven wordt een interview gepubli ceerd, dat een onzer redacteu ren had met enkele vooraan staande Japanse dominees. Het Cultureel Venster ten slotte bevat een bijzonder gedicht van Lidy van Eijsselsteijn en een beschouwing over Christelijke literatuur van de hand van C. Rijnsdorp. Aankondiging van Karami: TEGEN HET EINDE VAN OKTOBER zullen de Amerikaanse troepen Libanon verlaten, heeft Rasjid Karami, de nieuwe Libanese premier gisteren aangekondigd. Karami zei, dat hij het terugtrekken van de troepen als een vraagstuk van de eerste orde zag en dat hij het op de eerste zitting van zijn kabinet uitvoerig heeft besproken. De opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Libanon, admiraal Holloway, heeft reeds met president Sjehab over deze kwestie gesproken. In Frankrijk In het Franse moederland vertrouwt, volgens het instituut voor opinie-onder- zoek, 72 procent van de stemgerechtigden erop dat De Gaulle het land een goede grondwet zal geven. Zestig procent van de door het instituut ondervraagden bleek tevreden te zijn met hetgeen de regering- De Gaulle tot dusver heeft gedaan en 67 procent koesterde de hoop dat de meeste leden van de huidige Nationale Vergadering bij de verkiezingen die na de volksstemming zullen worden gehou den, niet worden herkozen. Voor de Fransen in het moederland is het voornaamste punt van de grondwet dat zij stabiele en krachtige regeringen mogelijk maakt. De president zal gekozen worden door circa 80.000 speciale kiesman nen (burgemeesters, wethouders en par lementsleden). Hij heeft bevoegdheden die de president onder de Vierde en de Derde Republiek niet had zoals de be noeming van de premier en ontbinding van het parlement in bepaalde gevallen. De campagne tegen de grondwet is (Zie vervole op pagin? 5) Ook heeft Karami, die sympathiek tegenover Nasser staat, gezegd, dat Li banon zich niet bij enig buitenlands militair verdrag zal aansluiten. „De bloedige crisis heeft bewezen", zei de nieuwe premier, „dat het steunen op iets anders dan nationale eenheid, de Arabische Liga of de Verenigde Naties is als het bouwen van paleizen op zand". De Libanese oppositie toonde zich uiter aard zeer voldaan over de vorming van het kabinet Karami, de man, die actief aan de opstand heeft deelgenomen. In de Dc storm deed geen afbreuk aan de uitbundigheid waarmee Amsterdam haar Koninklij.ee gasten heeft omringd, al moesten hoeden en jassen worden vast gehouden toen H.M. de Koninpin aan de waterkant kwam, waar zij gast was van de K.N.S.M. In gezelschap van dc direc teur, jhr. N. van Lennep, bezichtigde zij de Oranje Nassau, een zusterschip van de Prins der Nederlanden. Burgemeester mr. G. van Hall (op de achtergrond) schijnt veel plezier te hebben in het speelse gedoe van de wind. Conferentie van de Grote Vijf? DE MOGELIJKHEID bestaat, dat de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, Foster I ker- 1 ker- brief aan de Oecumenische raad ken in Nederland ongerustheid uitgespro ken over het bericht, dat de neger Jimmy Wilson in Alabama dreigt ter dood ver oordeeld te worden wegens diefstal van een luttel bedrag. De raad is overtuigd dat de Kerk hier tegen een protest moet aantekenen en al het mogelijke moet doen om dit on recht te voorkomen, daar hij sterk ver moedt. dat in de eis van de rechtbank rassendiscriminatie aan de dag treedt. De raad verzoekt de Oecumenische raad van kerken in Nederland dringend, dit protest zo mogelijk rechtstreeks door te geven aan de bevoegde instanties in de Verenigde Staten. De Haagse oecumenische raad zegt ten slotte over tuigd te zijn, dat het op de weg der kerken ligt in naam van haar Heer, zich te verzetten tegen onrecht en op te komen voor het leven van wie daar van het slaohtoffer dreigt te worden. Deze functionaris handelde weer op be vel van premier Jonassen, die nie indruk wilde wekken dat hij het Britse beschermingsvaartuig om louter 1 sche redenen toestemming had gegeven de zieke matroos aan land te brengen Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren voor gesteld om het geschil over de visserij- grenzen aan het Internationale gerechts hof in Den Haag voor te leggen. Ook zei hij. dat de kwestie op de huidige zitting van de V.N. ter sprake zou den gebracht. Bij een gewapende overval van 350 manschappen der Daroe-l-Islam op Ta- rogong bij Bandoeng zijn vijf burgers gedood. 4 zwaar gewond, en 124 huizen afgebrand. De aanvallers hebben 16 hul zen geplunderd. (Advertentie) NIEUWE DESSINS KARPETTEN VERLAAGDE PRIJZEN „BESHIR" 125x180 119.— 200x300 298.— „KASHMIR" 140x200 115.— 200x300 245.— 225x325 298— BULTHUIS BOTERMARKT 23 Dulles, Selwyn Lloyd, Gromyko en Couve de Murville de communis- tisch-Chinese premier Tsjoe En-lai zullen uitnodigen voor een top- gesprek in New York. Deze mededeling werd van betrouw bare zijde op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York gedaan, kort nadat de Engelse minister van bui tenlandse zaken in de Algemene Verga dering een beroep op de partiien had ge daan de vrede te bewaren. „De gehele internationale gemeenschap moet erop staan", zei de Britse minister „dat de crisis rond Formosa niet met ge weld wordt opgelost." In deze geest had ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Fostei Dulles, gesproken tot de Amerikaanse raad voor handel en industrie in New York. „De Verenigde Staten zullen blij ven streven", zei Dulles, „naar een vreed zame oplossing als antwoord op de com munistische uitdaging met geweld. Maar", voegde hij eraan toe, „de nationalistische eilanden voor de Chinese kust hebben de zelfde betekenis als Berlijn voor het Westen Berlijn was militair onverdedigbaar, maar toch hebben wc een oorlog geris keerd. omdat we Berlijn niet wilden op geven. zei dc Amerikaanse minister. Evenals president Eisenhower enige tijd geleden, liet Dulles uitkomen, dat Ame rika bereid is bepaalde grieven van de Chinese communisten (het veranderen van de kusteilanden in militaire bolwer ken) weg te nemen. Dat de Verenigde Staten alles in het werk stellen om een gewapend conflict te voorkomen, bleek gister avond ook uit de berichten uit War schau, dat, hoewel de onderhande lingen in een impasse zijn geraakt, Amerika toch bereid is het gesprek voort te zetten. Gistermiddag spraken de Chinese en Amerikaanse ambassadeur een uur en veertig minuten met elkaar zonder het ook maar ergens eens te worden. Dinsdag morgen zullen de onderhandelingen wor den voortgezet. Ondanks al deze pogingen van de wes telijke landen de crisis op vreedzame wijze op te lossen gaan de Chinese com munisten verder met hun voorbereidin gen voor een eventuele militaire s In de omgeving van Amoy zou een raket divisie zijn'gelegerd. In het totaal heeft Peking nu tegenovei de nationalistische eilanden 250.000 ma: aan troepen geconcentreerd. Op Formosa spreekt men over een opzienbarende con centratie van de communistische troepen De laatste dagen hebben dc communis ten zware kanonnen van Russische kelij in stelling gebracht. voormalige gebarricadeerde mohamme daanse wijk Basta gingen gisteren da winkels weer open. De rest van Beiroet vertoonde ook een vrij rustig beeld, hoewel de leden van de Falange nog steeds de wacht houden bij hun barricades. Zij tonen zich ontevreden over de nieuwe regering en hebben ook voor vandaag een alge mene staking afgekondigd. Om ongere geldheden te voorkomen heeft men het uitgaansverbod met een dag verlengd. Maar over het algemeen is de toe stand toch rustig in Beiroet. „Open de wegen, de crisis is voorbij. De revolutie is afgelopen," riep Karami gisteren in zijn eerste toespraak als premier uit. En de christenen in Li banon verzekerde hij, dat het ver bond tussen hen en de mohamme danen „de basis is en zal blijven van het leven in Libanon". KOVDERE NACHT De Bilt verwach/t tot morgenavond: Opklaringen, maar aanvanke lijk ook nog hier en daar en gelen buien in hoofdzaak in de kuststreken, Koude nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Matige tot zwakke wind. aanvankelijk noordwestelijk, later uit uiteenlopende rich tingen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Zaterdag 27 sept.: zon op 6.33 u„ onder 18.29 uur. Maan op 18.09 uur, ondor 6.03 uur. Volle maan te 22.43 uur. Advertentie Exclusieve mantels VAN ECMOND Breestraat 173 HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Oslo Kopenb. Luxemburg P.rfJ. Frankfort MUncbeo Zürich Eisenhower over rassenstrijd „De meeste Amerikanen geloven dat alle mensen gelijk zijn voor God", schreef president Eisenhower gisteren met betrekking tot de ras senkwestie in de Verenigde Staten. „Wij streven voortdurend naar dit ideaal en hadden veel voortgang ge maakt. De sluiting van de scholen is echter een zware tegenslag". Eisenhowers verklaring is een antwoord op een telegram van Rolston. de voor zitter van een commissie voor openbaar onderwijs. Rolston voert een campagne om de openbare scholen te Charlottes ville in Virginia open te houden. Het is de bedoeling deze scholen, evenals die in Little Rock, te sluiten om integratie van negerlcerlingcn te voorkomen. Eisenhower schrijft dat het sluiten van de scholen in Virginia en Arkansas vanwege dc rassenintegratie rampzalige gevolgen kan hebben voor de leerlingen en uiteindelijk voor het hele land. „Ik hoop vurig dat de scholen spoedig zul- Komedie Intussen heeft de minister van Justitie ia de V.S., William Rogers, het districts gerechtshof in Little Rock desgevraagd meegedeeld, dat het plan om dc open bare scholen te verhuren aan particu lieren eenvoudig een komedie ia. Dit plan van gouverneur Faubus. dat la opgesteld om de rassenintegratie on mogelijk te maken, is volkomen onuit voerbaar volgens Hogers, omdat een particuliere maatschappij „op onder wijsgebied geen ervaring heeft, geen bevoegd personeel heeft en niet over het geld beschikt om een school te kopen of te huren cn om leraren ia dienst te nemen." De minister van Justitie steunt met deze verklaring een petitie die de Nationale vereniging voor het bevorderen van de belangen van kleurlingen bij het dis- trictsgerechtshof heeft ingediend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1