Weg met verdunde melk en gevaarlijk geknoei Vraag om advies aan SER wekt geen bewondering 0# Een eeuw keuringsdienst van waren Boer draagt bij tot oplossing melkprobleem Ook Mohamed Amar zal moeien stemmen.. NOG GEEN MAATREGELEN TEGEN GOEDKOPE BOTER T. J. TWIJNSTRA OVER REGERINGSBELEID Om het monetair evenwicht en onze concurrentiepositie Een uur lang geen stroom in Noordholland Produktie-index daalde in West-Europa Donderdag A pracht van 'n dag om de melkfles om te spoelen! PIT-collecte DONDERDAG 25 SEPTEMPER 1Q53 Voeding en Hygiëne wordt een zeer leerzame expositie NEEN, denkt u een beetje verbijsterd, ik heb toch nog geen honderd jaar geleefden toch herinner ik me wel een en ander over water in de melk, ondeugdelijk consumptie-ijs en te licht brood! Maar nu lees ik dat de Keuringsdienst van waren een eeuw bestaat klopt dat dan wel? Raakt u maar niet in verwarring: de dienst bestaat inderdaad honderd jaar en niettemin kunt u zich, vooral van vóór 1914, nog wel de nodige misstanden herinneren. Dit wil alleen maar aantonen, hoe enorm het ter rein is, dat de Dienst beslaat en hoe hard hij heeft moeten vechten om de tegenstand te overwinnen. Natuurlijk, tegenwoordig vertrouwen wij onversaagd op deze onmisbare over heidsdienst, die ons ervoor behoed, dat we bij het kopen aan onze trek komen, dat er niet met voedsel kan worden geknoeid en we niet meer beangst behoeven te zijn óm bij het gebruiken van verduurzaamde levensmiddelen voedselvergiftiging op te Ja en nu weet u, of uw buurman mis schien een sterk verhaal van wat er on langs nog is gebeurd met die bedorven vis van de markt of die rare puddingpoeder die u te oud leek om nog te gebruiken. De dienst zelf zal de eerste zijn om toe te geven, dat er nog wel euveltjes door de mazen van het net kunnen slippen omdat de keuringsambtenaren niet op alle plaat sen tegelijk kunnen zijn, maar gelukkig kunnen we vaststellen dat ondeugdelijk of naet volwaardig voedsel nog maar sporadisch wordt verkocht. Eeuwen geleden Denkt u nu ook weer niet, dat deze goede resultaten pas van hooguit een eeuw geleden dateren. Neen, eeuwenlang is er al gedokterd met voorschriften in zake de voedselverkoop. In de 15e eeuw werden er de decreten uitgevaardigd wat brood, vis, vlees en melk betreft. In 1476 is er al sprake van keurmees ters die de verkoon van vlees, vis en gevogelte controleerden en in 1501 werd er een verbod ..om de keurmeesters van S.E.R.-advies I In rustige, weloverwogen bewoordingen heeft de christelijke vakbeweging haar standpunt bekend gemaakt: zij zal deel nemen aan het overleg zoals dat in de SER zal plaatsvinden, maar tot bindende uitspraken van haar kant heeft zij het niet laten komen. Dit lijkt ons juist. Een verantwoord beleid in christel{ike houdt in, dat men altijd bereid is tot leg. Daarbij is het vanzelfsprekend, dat in SER-verband bij zulke belangrijke zaken als afschaffing van consumenten subsidies en een eventuele verdere huur verhoging de gehele sociaal-economischs politiek der regering aan de orde komt. Gezien de ingewikkelde economische pro blematiek. die in de SER aan de ordt komt, is de regering met haar advies aanvrage inderdaad rijkelijk laat. Het toporgaan van het bedrijfsleven heeft nauwelijks twee maanden tijd om zich U beraden. Laten wij echter hopen, dat dif college het. ook thans, zoals zo vaak reeds in zijn bestaan, nog redden kan in da hem toegewezen tijd. Te wensen dan, dat verdere onbekookte uitlatingen zoals die van de NVV-voorzitter en van prof. Oud voor de radio achterwege zullen blijven. Daar krijgt men achteraf altijd spijt van. Daar is het landsbelang ook niet mee gebaat. Daarvoor zijn ook te ernstige en gewichtige zaken aan de S.E.R.-advies II in «en hoofdartikel nndi I9S07" nader In op d verschillende kanl ging der regering vies heeft gevraagd subsidie c d. Het bl 7 IJ het bij de éën dat rij de SER ad- de verklaring van prof Oud over Het zal intussen intereisant zijn te var- nemen hoe de Kamerfracties b(j de be grotingsdebatten zullen reageren op de uitlatingen van hun respectieue geestvar- wanten in de vakbeweging. Als zij uit aan soortgelijk vaatje tappen, kan dat niet anders dan hachelijk voor het kabinet ziin. Prof. Oud heeft verklaard te vrezen, „dat wij het (kabinet) zeker niet voor 1960 zullen kwijtraken." Wjj zijn hier te lande, gelukkig, karig met kabinetscrises Maar het zou ook geen zin hebben een crisis tegen elke prijs te vermijden. Allerlei verschijnselen wijzen erop, dat het poli tieke schema van de laatste tien jaar ii verzand. De Troonrede heeft dat beves tigd. Het zou, mede gezien de actie var de vakbeweging, bepaald niet onlopisch zijn als er spoedig een einde kwam het bestaande regime. Maar de logica is vaak niet beslissend voor de politieke panp van zaken. De vrees van prof. Oud zou dus wel eens gegrond kunnen blijken. Dit alles zegt niets over de gegrondheid van de actie der vakbeweging. Maar toe! kan worden gezegd, dat deze actie, indien zij weerklank vindt in het parlement, tot een crisis zou kunnen letden. En tr(J poe pen daaraan toe. dat to# een wisseling var kabinet op zichzelf niet als een ramp zou den beschouwen. Als zo'n wisseling boven dien de dorre verstarring ttan een schema dat ztfn verdiensten achter zich heeft, kan doorbreken, is er grote kans, dat eer verandering verbetering zou zijn. Maai houden ernstig rekening met de rreei Mn prof. Oud. het brood in de beoefening van hun ambt te belemmeren" uitgevaardigd. In 1511 kwam de haring onder de keur en 1 water bij de melk doen werd in Amst< dam al in 1461 officieel verboden. In Zwolle werd in de 15e eeuw de slacht ai geregeld: er mocht alleen bij daglicht worden geslacht en in de zomer mocht het vlees (men had toen nog geen koel kasten!) slechts één dag vers geleverd worden, in de winter drie dagen. Daarna moest al het vlees in kuipen worden ge pekeld en de kopers(sters) mochten zelf uitzoeken en controleren „wat voor vlees men in de kuip haddaarvan is de bekende zegswijze nog overgebleven. Worst maken was helemaal verboden wie worst wilde eten, moest die zelf maai maken. Er werd zelfs toezicht gehouden op de verpakkingenlijnolie moest in den pijpen, zout in houten kokers er in platte manden worden verkocht. De turf moest in zakken worden uitgevent en bij aflevering aan de koper mo< die zakken tweemaal worden geschud, opdat er geen massa molm onderin kon worden verstopt. Maar helaas. deze en vele andere stedelijke verordeningen gingen ter ziele en het werd 1858, eer de vermaarde Am sterdamse verordening de keuring van eet- en drinkwaren opdroeg aan een col lege van vijf wetenschappelijke keurders. Wel werkte de oprichting van deze dienst preventief, want er verdwenen snellijk ergerlijke misstanden, maar de -control i was eigenlijk onbegonnen werk voor d> vijf mannen en de protesten van handel en gemeenteraad deden de dienst in Tegen de stroom Er bleven twee keurders in functie, a' kon dit geen overheidstoezicht meer den genoemd. In 1878 kwam er weer andering: in de alg. polltdeverord< werd het bondig verboden, ondeugdelijke of bedorven waren te verkopen erg veel effect sorteerden die bepalingen niet. Toen echter tegen het einde va eeuw de fabrikage van verduurzaamde levensmiddelen aan de orde kwam naar hartelust werd geëxperimenteerd met kleur en smaak langs chemische weg bereid, werd de behoefte aan een goede keuringsdienst toch wel groot. De ge zondheidsdiensten, in 1893 in Amsterdam en in Rotterdam opgericht, begonnen eisen te stellen, maar niettemin bleef voldoende kans om met levensmiddel' te knoeien. In het begin van onze een kon men gewoon by de melkhandelaar melk „in verschillende verdunningen" kopener was alleen een verbod de melk met slootwater aan te lengen! De eerste wereldoorlog werd, mede door de voedselschaarste, het toppunt van valsirvgen op voedsel gebied en al werkten er plaatselijk wel keuringsdiensten, op het platteland keek niemand ergens naar om Eindelijk dan werd in 1919- door di Tweede Kamer de Warenwet aangenomen en werd het hele land in 21 keuringsgebie den verdeeld. Een centraal gelegen ge meente in elk gebied kreeg opdracht een keuringsdienst van waren op te richten maar bij de bezuinigingen van 1935 war den de 21 gebieden tot 18 teruggebracht Voet aan de grond Intussen was het grote doel bereikt: d< keuringsdienst had voet aan de grond ge kregen en heeft sindsdien krachtig ge Wat er allemaal wordt gecontroleerd saat 1 op voedselgebied? Vrijwel alles. Maar de dienst strekt zich steeds verder uit. Zc wordt tegenwoordig bijv. veel aandacht besteed aan de toepassing van bestrij dingsmiddelen in de landbouw, opdat deze giftige stoffen het voedsel niet kunnen schaden. Ook wordt er toezicht gehouden op ver pakkingsmaterialen, op hygiëne in de he drijven, op kinderspeelgoed, dat bekloven wordt door de kleintjes, op beddegoed enz. Er is controle op cosmetische artike len, was- en reinigingsmiddelen e.d. Dit alles werd ons vandaag verteld tijdens een persconferentie, dde vooraf ging aan de tentoonstelling „Voeding en Hygiëne", welke ter gelegenheid van het honderdjarig jubileum van 10 V 18 okto ber a.s. wordt gehouden in het Amster damse RAl-gebouw. Dat zal een grote manifestatie worden op voedingsgebied. De expositie is voor iedereen open en zal vooral voor de hui* vrouwen van enorm belang zijn. U zult er o.m. kunnen zien, welk een belangrijke plaats de zuivel Inneemt in onze voeding en daarbij worden allerlei demonstraties gegeven. Een grote tuin van 120 meter lang zal >nen, wat Nederland aan groenten prn- iceert en u zult vergeiyklngen kunnen maken tussen een groentebedryf van vroeger en van nu. Er zullen daarbtj groenten zijn te zien, die vroeger wél en nu niet meer worden gegeten. Ook het fruit en de aardappelen krijgen een ruime plaats. En dan het vleea! Er wordt een ouderwetae en een moderne slagerij Ingericht en natuurlijk worden bak- en braaddemonstraties gegeven Hetzelfde geldt voor de vis. een „kippenhoek" zullen de voor- iste kippensoorten een levendig ge zelschap vormen, maar u kunt ook zien hoe haar eieren machinaal worden geaor- teerd enhoe zijzelf ten slotte worden toebereid en hoe zij het best gegeten kun- sn worden. Natuurlijk zal er ook veel zorg worden besteed aan de expositie van broodsoor- en aanverwante artikelen, kortom, vordt een smakelijk en leerzaam ge heel. Wetenschappelijk Dat leerzame speelt een eigen rol op de expositie, want de verschillende stands van de wetenschappelijke instituten zullen zeker ndet het minst interessante deel het geheel vormen. U zult indrukken krijgen van het ■an deze instellingen. We noemen er hier •nkele: het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid, het Centraal instituut voedingsonderzoek, de Plantenziektekun- dige dienst en andere Wageningse insti tuten, het Ned. Inst, voor zuivelonderzoek, de Gezondheidsdienst voor dieren, het Voorlichtingsbureau voor de voeding vele andere. Op de tentoonstelling zal veel te zien en te horen zijn van dingen gebeurtenissen die anders voor het publiek zijn verborgen, maar waar van iedereèn toch de vruchten plukt en daarom is het zo goed, dat deze manifestatie straks wordt gehouden. de boer sociaal-economische redactie) mindering van de grote scha tkast-uitgaven voor onze melkproduktie. Voor het hui dige melkprijsjaar ging men reeds akkoord met een beperking van de garantieprijs voor de melk tot 5,18 miljard kg, voor het komende produktdejaar is men bereid tot een nieuwe beperking van de garantie. Over de omvang hiervan beraadt het be drijfsleven zich nog. Het aandeel van de boer bestaat voorts daarin, dat de georganiseerde landbouw heeft aangeboden de import-krachtvoer- prijzen te verhogen, zodat de produkti» in de wintermaanden zal delen en de prod uk tóe via eigen geteeld krachtvoer ook in prijs zal dalen. De voorzatter van de hoofdafdeling vee houderij van heit Landbouwschap, de heer R. Visser, formuleerde gisteren in de openbare vergadering van het Landbouw schap op deze wijze de bereidheid van de landbouw tot het voor zijn rekening nemén van een positief en constructief aandeel ter oplossing van dit nationale vraagstuk. Nieuw gesprek Vandaag heeft het dagelijks bestuur van het Landbouwschap een nieuw ge sprek gehad met m inister Vondeling, waarbij waarschijnlijk is meegedeeld in welke richting de gedachten van de rege ring gaan. Bij de volgende maandelijkse bespreking met de minister in oktober zullen dan definitief de plannen van de regering roet betrekking tot de omvang van de gegarandeerde melkproduktie de maatregelen ter beperking van de win- terproduktie bekendgemaakt kunnen worden, zodat voor de aanvang van het nieuwe melkprijsjaar per 1 oktober a.6. r hij aan toe ia. "VfOHAMED AMAR heet hij en hij woont in het Algerijnse dorpje Attouch. Op de identiteits kaart, die hij in een plooi van zijn burnous draagt, staat dat hij Frans man is. Maar Mohamed kent Frankrijk niet. Hij is nooit verder geweest dan zijn dorp en toch zal hij zondag, de dag van het referen dum, zijn stem moeten uitbrengen. En zijn stem zal mede beslissen over het lot van het land, dat hij niet kent. Op een ochtend dit weekeinde zullen vrachtauto'* van het leger naar Attouch komen om Mohamed er>-alle andere stem gerechtigden uit zijn dorp naar de dichtst bijzijnde stembus te brengen. Hoe laat dat precies ral zijn, weet Mohamed niet Uit veiligheidsoverwegingen heeft men dat hem niet verteld. Hij moet zich slechts klaar houden zondagmorgen, en afwachten. Weigeren durft Mohamed niet, evenmin als zijn dorpsgenoten. Hij zal dadelijk de keuze hebben tus sen „ja" en „nee" over een grondwet, waarvan hij de tekst nog nooit heeft gelezen, omdat hij niet lezen kan. Fran sen met wie hij spreekt vertellen hem, dat hij „ja" moet stemmen, „voor Frank rijk en welvaart". Natuurlijk kan hij ook „nee" stemmen, maar wat de consequen ties daarvan zijn weet hij niet. Wel weet hij, dat het uitbrengen van zijn stem zijn leven in gevaar zal bren gen. Want de nationalistische rebellen hebben alle Mohammedanen gewaar schuwd. zich van stemming te onthou den. En Mohamed, zo goed als de ande ren uit zijn dorp weet, dat hun wraak vreselijk kan zijn. Dat is de dreiging, die Mohamed hangt en over 90 procent de andere Mohammedanen in Al gerije. Zij staan tussen de geweren van dc Franse soldaten en de messen van de rebellen, die nu het prestige van een regering in ballingschap achter zich heb ben. Want Mohamed Amar woont in een dorp, zoals vele Algerijnse dorpen, overdag in handen van de Fransen en nachts een bolwerk van de rebellen. Wat moet hij zondag doen? Stemmen. 1 niet stemmen? Als Mohamed Amar, de gemiddelde Algerijnse kiezer, deze week de stembus gaat, zal het zijn met s en onzekerheid in zijn hart PRISMA i heel goed horloge (Van onze sociaal-economische redactie) TTET BESTUUR van het Produktschap voor Zuivel en het bestuur van X-*- het Landbouwschap zullen samen een bespreking openen over even tuele mogelijkheden om de kwaliteit en de afzet van de consumptiemelk te verbeteren. Het Produktschap voor Zuivel besloot hiertoe gisteren op de openbare vergadering in Den Haag, naar aanleiding van een brief over deze kwestie die het heeft ontvangen van het Landbouwschap. Op de vergadering kwam ook de sumentenprijs voor boter ter sprake. Zo als bekend heeft het Bedrijfschap v de Detailhandel in Melk en Melk- Zuivelprodukten er bij het Produktschap op aangedrongen, maatregelen te nemen tegen het gebruiken van roomboter als lokartikel door dit produkt aan te bieden aan de consument tegen prijzen die nau welijks of helemaal niet boven de kost prijs liggen. De Botercommissie van het Produkt schap zal dc zaak eerst nog nader met het Bedrijfschap onder ogen zien, al- Uw nachtrust is toch een Auping waard Een Auping-binnenVeringmatras is het beste „slaapmiddel" dat er is! Geen wonder: elke Auping-matras heeft niet alleen de patente, steungevende Auping-vering, maar ook nog een speciale zomer- en winterkant. En om dat het oog óók wat wilAuping's fleu rige damasten zijn de mooiste die er zijn! U hebt al een echte Auping vanaf f. 79.- DE HEER T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche werkgevers, heeft vandaag op de algemene vergadering van zijn or ganisatie, die in Zaandam werd gehouden, in een uitvoerige iaarrede zijn visie gegeven op een aantal problemen. Hij zeide hierin onder meer: In de huidige periode zal mogen verwacht dat het prijsbeleid wat soepeler vor men zaL kunnen aannemen. Ik-ben evenwel van oordeel, dat de doelstelling dezelfde zal moeten blijven: naar de inhoud, verlaging van prijzen wanneer de grondstof prijzen daartoe aanleiding geven en verhoging alleen dan als de grondstofprijzen dat noodzakelijk maken. Doel en voorwaarde zal daar bij evenwel moeten zijn: stabiliteit van het loonkostenniveau. Wanneer werkgevers en werknemers gezamenlijk het inzicht zullen hebben, dat dit de weg is om een belangrijk doel, namelijk stabiliteit van het geld te be reiken, dan zou men mogen verwachten, dat in de niet verre toekomst de gestegen welvaart op de enig juiste wijze ten goede zal komen aan de gehele bevolking, doordat men meer zal kunnen kopen voor minder geld. In dit verband sprak de heer TwtJnstra ook over het verzoek om advies van de regering aan de S.E.R. over de vraag of cn zo ja op welke wyze tot een verantwoorde beperking van de subsldleiast kan worden gekomen. HU zeide die vraag niet te kun nen bewonderen. De regering, zo biykt daaruit, is niet tot een eigen toekomst- beleid ten aanzien van de kernproblemen van sociaal-economische en financiële po litiek gekomen, om vervolgens daarover een advies te vragen aan dé S.E.R.; neen, zU verzoekt de vertegenwoordigers van het bedryfsleven haar ccn volledig beleid te willen presenteren, waarmee zü met Daardoor wordt enerzijds de schijn ge wekt van een onvermogen, dat men bij een regering ni®* zou mogen veronder stellen, aan de andere kant vrees ik, dat daarmee op de mogelijkheden van de Raad een beroep wordt gedaan, waaraan deze niet zal kunnen voldoen. Aan de wortel van de probleemstelling liggen immers diepgaande politieke oontroversen, met name ten aanzien van het huurbeleid, waaromtrent wel van de regering een positieve beslissing mocht worden ver wacht, maar door de oplossing waarvan men de vertegenwoordigers van het be drijfsleven naar mijn mening ten onrechte stelt. Geen goed voorbeeld Natuuriijk is de oplossing van de vraag stukken waarom het hier gaat van het allergrootste belang, aldus vervolgde de heer Twijnstra. Ik heb ook vroeger wel gezegd, dat Ik een wijziging van dc buur- politiek, waardoor men ten onrechte wo nningen schaars maakt, een uiterst ur gente zaak vind. Afschaffing van subsidies waardoor kunstmatige prijzen hun tuurliike niveau zullen hervinden, zal niet anders dan heilzaam zijn concurentieoositie met having van onz het buitenland Met moeite en pUn moet naar myn overtuiging een oplossing kannen worden gevonden. Is het die moeite en pUn waarvoor de regering terug deinst en waarvoor zU de verantwoor delijkheid door dc S.E.R. wil laten dragen? Daarmee was de kritiek van de hee Twijnstra op de regering uiteraard niet uitgeput. Reeds eerder in zijn rede hij erop, dat de centrale overheid ter zien van de bestedingsbeperking niet het voorbeeld heeft gegeven, dat van mocht worden verwacht. Ook kriti: hij de belastingpolitiek. In dit verband sprak hij de hoop uit, dat de komende herziening van de belastingwetgeving rechtvaardigheden en onwenselijkheder zal opheffen. Olievoorziening De tweede rede die men op de verga dering beluisterde was van jhr. mr, J. H, Loudon, president-directeur van de N V. Konaniklijke Nederlandsche petroleuro- maatschappij over „het belang voor West-Europa nu en in de toe komst". Hij wees erop, dat volgens deskundige raming in 1975 de energiebehoefte voor 7 procent door kernenergie, voor 32 pro cent door aardolie en aardgas, voor 11 procent door elektriciteit uit waterkracht, voor 4 procent door geïmporteerde steen kool en voor 46 procent door inheemse steenkool gedekt zal worden. Op het ogen blik is de situatie geheel anders. De be hoefte wordt voor 20 procent door aard olie en -gas gedekt, voor 11 procent door elektriciteit uit waterkracht, voor 5 pro cent door geïmporteerde steenkool en voor 64 procent door Inheemse steenkool, zal dus sprake zijn van een aanzienlijke cr zeker van zijn dat de olieaanvoer zal blijven doorgaan", zeide jhr. Loudon, dat hea antwoord zeer gecompliceerd moet zijn. Er is nu voldoende aardolie en er Is weinig twijfel, dat dit veranderen zal. Men rekent op belangrijke ontdekkingen, wat, gevoegd bij de olie uit het Midden oosten, voldoende zal zijn om de behoefte te dekken. De heer Loudon wees er op. dat behoudens een Internationale poli tieke catastrofe de aanvoer zal blijven voortduren, daar de afzet van olie voor de landen in het Midden-Oosten ten nauw ste hun bestaan raakt Ik geloof dan ook, zo zeide hij, dat aardolie, voorzover wij in de toekomst kunnen zien, in toenemen de mate zowel een concurrerende vorm van energie voor de indus triële expansie van West-Europa kan, moet en zal zijn als ook een waardevol uitvoerartikel voor de vele olieproducerende landen. Voor deze landen is olie van even vitaal belang als voor West-Europa en de vrije wereld. Kustvaarder gestrand De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder Borculo uit Amsterdam is gis teravond aan de oostkust van het eiland Rhum (Hebriden) gestrand. Het schip zou niet in gevaar verkeren. De beman ning verwachtte dat de Borculo heden bij hoog water wel weer vlot zou komen. nomie. Het probleem is evenwel deze verschuiving van de steenkool doeleinden te bereiken met behoud van aardolie. het monetaire evenwicht en met hand-1 Op de vraag „in hoeverre kunnen wij Bijna geflveeH Noordholland heeft gister middag ongeveer een uur zonder stroom gezeten, doordat een storing was opge treden in het kabelnet van net provin ciaal elektrlciteiSbedrijf. Alleen de sad Amsterdam ondervond geen hinder van de storing aangezien deze gemeente een eigen centrale heeft. De treinenloop op de geëlektrificeerde lijnen was van half drie tot zeven ovei drie volledig gestagneerd. Op de baan vakken boven Alkmaar duurde de sto ring zelfs bijna vier uur. de storing eenmaal er de gehele pro- Toen de oorzaak va gevonden was, kon i richting voor richting o vinei* gaan verdelen. I Advertentie) Tien tegen één! Tien tegen één dat negen van de tien kuisvroutcen MAÏZENA DU RYE A gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYBA mijn mislukkingen uitgesloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk- kelyk bij DUR YEA. Dan pas weet hij, dat U de echte, originele MAIZENA verlangt. Het is de vraag of opleving voldoende kracht heeft F\E PRODUKTIE-INDEX van West- Europa is In het tweede kwartaal ge daald, voor het eerst sinds 1952. Aldus het rapport van de economische commissie der Verenigde Naties voor West-Europa. Opleving zon kunnen worden verwacht van grotere bouwbedrUvigheid, tenge volge van ontspanning op de kapitaal markt en grotere overheidsuitgaven, doch het Is de vraag of deze de daling van Investeringen en uitvoer kan goed maken. De uitvoer naar Noord-Amerika was in het tweede kwartaal 5 pet lager dan vorig jaar, terwijl deze tevoren sterk steeg. Amerika's handelsbalans daalde Jaarixaais met 15 miljard, grotendeels door daling van de uitvoer naar West- Europa. welke handelsbalans met Maar gekheid nu terzij..».: aan schona malkflas hóórt arbijl miljard verbeterde mede dank zij ge daalde grondstofprijzen. In het eerste half jaar verbeterde Weat-Europa's goud en deviezenreserve met iVt miljard. De werkloosheid is iets gestegen. Zelfs in Frankrijk cn Oostenrijk, waar de in dustriële voortbrenging aanzienlijk toe nam, was de werkgelegenheid weinig hoger. De kleinere arbeidsreserve in W est - Duitsland Is niet alleen gevolg grotere vraag maar ook van geringere toeneming van arbeidspotentieel. Dez. daling kan voortduren en grote invloed hebben op geheel West-Europa's econo mic. In Oodt-Europa gaat da snellere indus triële expansie voort. De handel tussen Oost- en West-Europa steeg in 1957 slechts 12 pet voor West-Europa's invoer e pet voor de uitvoer, tegen stijgingen van 20 pet In 1966 en in 1955. West-Europa's handel met de Sowjetunie alleen nam in 1958 af, de Invoer uit de Oost europeer landen stagneerde en de stijging van de uitvoer was nog minder sterk dan in 1967. vorens men tot maatregelen overgaat. En kele bestuursleden wezen er op. dat nog niet bewezen is of de boterafzet wordt geschaad door de te lage prijzen. Wél is bekend, dat verschillende margarinefa brikanten van plan zijn een actie tegen de goedkope boter te gaan voeren en dat zij zich o.m. tegen de concurrentie willen weren door het verkopen van drie pakjes margarine voor één gulden. Bij de ingekomen stukken die ter tafel kwamen was een brief van een kaasex porteur, die mededeelde dat de produktie van vierkante volvette kaas geen succes geworden is. De Duitse afnemers tonen weinig of geen belangstelling meer. De briefschrijver vervocht het Produktschap, toestemming te verlenen voor de produk tie en de export van vlerkante kaas met een vetgehalte van ongeveer ^30 procent. De produktie van vierkante volvette kaas werd met ingang van 1 juni toege staan. Nederlandse kaasfabrikanten fa briceerden van 1 juni tot en met 16 augustus in totaal 477 ton van deze kaas. Van 7 juli tot cn met 2 augustus werd hiervan 103 ton uitgevoerd, van 4 t/m 30 augustus 62 ton en van 1 t/m 13 september 80 ton. Aangezien men over te weinig concrete gegevens beschikt, besloot het bestuur, de brief van de fabrikant voor kennisgeving aan te nemen en eerst een onderzoek in te stellen naar de mening van andere kaasexporteurs en naar de laatste pro duktie- en exportcijfers van vierkante saNAtogEn het zenuwsterkend tonicum Geeft weerstand IN DE WEEK van 0 tot en met 11 oktober wordt voor de tiende maal een collectie gehouden ten bate van het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. Het motto van deze collecte luidt: Maak hun polsstok langer! En waarom moet de polsstok langer worden gemaakt en voor wie? In ons vaderland wordt zo genoeglijk ge babbeld over de militairen als over „onze jongens". Welnu „onze jon gens" dan. keren als zij hun dienst plicht hebben vervuld, terug in hun kring, in hun kerk. in de maatschap pij en te zijner tijd zullen zij van ons de teugels overnemen en min of meer belangrijke posten gaan bekle den. Maar met welke gedachten ke ren zij terug? Het is voor de ouders gerust stellend te weten, dat in de kpzerne en in de leger plaats, op het schip en op de vliegbasis ook de leger- en vlootpredikanten gereed staan om de jonge militairen met raad en daad te helpen, om hen met het evangelie in aanraking te bren gen; velen soms voor het eerst van hun leven. Het is voor de ouders een gerust stellende gedachte, dat er tehuizen zijn waar hun zoons na de diensttijd kunnen vertoeven. Tehuizen waar zij hun avonden kunnen doorbrengen in een sfeer die overeenkomt met de sfeer van thuis. In het afgelopen jaar zijn in Nederland en overzee tal van nieuwe protestantse mili taire tehuizen geopend. Er zijn er ook vele gerestaureerd en aangepast aan de eisen van deze tijd. Doch er zijn nog vele plaatsen waar een christelijk militair tehuis ontbreekt of hersteld moet worden. Er zijn militaire tehuizen waar de bibliotheek om vernieuwing of aan vulling vraagt. Er zijn legerprcdi- kanten. die voor hun werk in de mi litaire tehuizen meer bijbels wensen. Er zijn el" ook. die straks op een stijlvolle wijze het kerstfeest willen gaan vieren met hen die. daartoe door dienst verhinderd, niet in eigen kring kunnen zijn. Maar voor dit alles is geld nodig. Veel celd! Door het Protestants In- terkelijk Thuisfront wordt al veel gedaan. Maar de leiding zou zo gaarne nog meer doen. Zij zou zo graag verder willen springen en dat kan als haar polsstok langer wordt. En die polsstok wordt langer als de collecte, die in de tweede week van oktober wordt gehouden, groot is. Om dat te bereiken is ieders hulp .nodig. Laat door de opbrengst van de collecte tot uitdrukking komen, dat we onze verantwoordelijkheid weten jegens hen, die het umform dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5