wmmgm Felle brand verwoestte boerderij te Alplien NAJAARSSHOW Feesten in Roelof arendsveen zonder regen en met spanning Oud-raadslid C. van Klaveren in Hazerswoude begraven Geweten is alarmschel bij dreigend gevaar NE NIEUWE LFIDSCHE COURANT DONDERDAG 2S SEPTEMPER 1958 Alphen aan den Rijn „Uitbouw" betekende in meer dan één opzicht keerpmit in bestaan van Hervormde Gemeente 1 MAART 1925 werd door de kerkeraad van de Alpense Hervormde Gemeente, op initiatief van de toenmalige predikant N. G. Veldhoen, het fonds „Uitbouw" gesticht, om te kunnen voorzien in de behoeften van het zich uitbreidende Gemeentewerk. Hiermede werd slechts vorm gegeven aan iets, dat reeds lange tijd leefde in de Gemeente. De brand, die op 7 april 1916 het oude kerkgebouw verwoestte, betekent in meer dan één opzicht een keerpunt in de geschiedenis van de Alphense Hervormde Gemeente. In het jubileumnummer van „Onze Kerkbode'' (in juni 1932 uitgegeven te' gelegenheid van het 350-jarig bestaan der Gemeente) lazen we- „Er is een groot verschil tussen ons oude en nieuwe kerkgebouw. Er is ook een groot verschil tussen het Alphen van nu en onze plaats van inwoning een kwarteeuw geleden. Van een landelijk dorp. welks dorpsstraat met lindebomen werd omzoomd, ontwikkelde onze ge meente zich tot een industriecentrum ile duizenden nieuwe inwoners i zich kw i In het artikel wordt er dan vervolgens op gewézen, dat de grote groei van Al phen de kerkelijke Gemeente voor tal van vraagstukken stelde, die zij door H® eeuwen heen niet had gekend. Het ge vaar dreigde om. voortlevende in gemoe- delijke rust en genoegzame tevredenheid over wat uiterlijk een bloeiend kerkelijk leven was, opeens te bemerken, dat de Kerk haar beslag op de massa had ver- loren^dat de stroom aan haar was voor bijgegaan. Toen de kerkbouw (1922) dan ook zijn beslag had gekregen, was het niet mogelijk, dat de oude rust in het Gemeenteleven terugkeerde. Door het gemeenschappelijk ijveren voor dit grote doel was de onderlinge band versterkt, niet in het minst door de wijdvertakte organisatie van het „Or- gel fonds". Ingezien werd. dat het ker kelijke leven moest worden uitge bouwd en dat dit slechts mogelijk I zou ziin, indien dit dooi de Gemeente i als geheel werd gedragen. „Uitbouw" is voor de Hervormde Ge meente van Alphen van grote betekenis geworden. In de eerste vijf en twintig jaar werd circa 225 duizend gulden bij eengebracht. Op heel eenvoudige wijze kwam dit geld bijeen, zo. dat ieder Ge meentelid eraan heeft bijgedragenkerk- icollecten. busjes, netto-overschot van de abonnementsgelden voor het Kerkblad en het schapenfonds. Eenmaal per jaar wordt in de kerken een extra collecte 'gehouden, waarvan wordt verwacht dat zii tenminste duizend gulden zal opbren gen. Deze collecte bracht in 1957 ruim zestienhonderd gulden op. Onlangs heeft het comité „Uitbouw" te kennen gege ven, de naam van deze collecte graag te willen wijzigen in ..tweeduizendgulden- collecte". Veel tot stand Door of met steun van „Uitbouw" is veel tot stand gekomen. o.a.: de tweede en derde predikantsplaats, pastoriebouw, de bouw van het wijk- en jeugdcentrum Bethel, een bijdrage voor het gebouw Jo nathan. de hulpkerk en later de nieuwe kapel te Gouwsluis. aankoop van bouw grond voor het in aanbouw zijnde wijk en jeugdcentrum aan de Lage Zijde, sa lariëring vicaris en stichting van een Kerkbouwfonds. De voortgaande uitbreiding (vooral na de laatste wereldoorlog) van de Gemeen te stelt de Kerk voor steeds nieuwe pro- blemen. We denken hierbij in het bijzon der aan „West", waar ds. P. A. Lefeber Jr de wijkpredikant is. Men is er van door drongen, dat kerkbouw hier niet lang op zich mag laten wachten. Besprekingen dienaangaande worden gevoerd. Uitbreiding van het aantal kerkgebou wen zal met zich brengen het stichten van nieuwe predikantsplaatsen Daar naast zou de aanstelling van een wika, speciaal voor het jeugdwerk, geen over- j bodigheid zijn. Al met alde steun van „Uitbouw" zal zeer zeker onontbeerlijk blijven. De. winter-polocompetitie Op 7 oktober begint de wintercompe titie voor de poloclubs, aangesloten bij de -Hiring Gouwe-Rijnstreek. Het overgrote jeel van de wedstrijden zal worden ge- I jpeeld in het Spaardersbad te Gouda. Voor enkele zal men kunnen beschikken I jver de Overdekte te Leiden. De indeling van de zeventallen is: heren Stic klasse: Donk 1, Gouwe 1. GZC 2, DZV 1. Sleutelstad 1, Zijl 1; heren 2e Üasse: AZC 1. BZC 1. GZC 3, LWV 1. LZC (a-comb.); heren 3e klasse: BZ j^J"C-comb., Gouwe 2, GZC 4. LWV 2, 5Z en PC 1; heren 4e klasse: Boskoop 1, Donk 2. Gouwe 3. GZC 5, LZC (b-com.), Sleutelstad Dames: BZC 1, Donk 1, Gouwe 1. GZC 2, f)ZV 1. SZ en PC 1. B Meisjes: AZC, Donk, GZC. Jongens, afd. A: AZC, Gouv LZC, Sleutelstad; jongens afd. B- Bos- toop. BZ en PC, Donk, GZC (b). OZV. na Bibliotheek Geref. jeugd De bibliotheekcommissie van de Geref. an Jeugdcentrale hield dinsdagavond haar jaarvergadering in gebouw „Concordia" 'r"Uit het jaarverslag bleek, dat het aan tal uitleningen t.o.v. het vorige jaar iets was teruggelopen, waardoor ook de ont- "Vangsten een weinig waren gedaald. Toch kon over het algemeen ^goed jaar worden gesproken. Er konden «regelmatig nieuwe boeken worden (geschaft. Er zal een geheel nieuw sup- r H P lement op de catalogus worden Hoekstra, ur bestaat thans uit: E. oorzitter; mej. A. Heida, i jcretaresse; J. Beishuizen, penningmei ter; F. R. Boone, alg. adjunct en J. Wijs- de bibliotheek Cl Begin Ringvergadering CJV Vanavond om 8 uur wordt in gebouw Jonathan een vergadering gehouden ,de ring Alphen en omstreken in het chr. ijongerenverbond. De avond is bedoeld als start van het nieuwe werkseizc Geslaagd Onze oud-plaatsgenoot de heer Th. J. G. Leerssen, thans inspecteur van 's rijks belastingen te Roermond, is geslaagd Dor het tweede deel notarieel examen „Ome Jan" voor de Instuif Zaterdagavond half 8 is er in het wijk- gebouw Bethel een bijzondere Instuif- avond. Ome Jan Qosterwelder te Am sterdam, bij de Instuif-jeugd welbekend, komt vertellen. BENI HUIZEE E.H.B.O.-diploma's Gisteravond zijn EHBO-diploma's uit-i gereikt op de eerste winterbijeenkomst van de plaatselijke EHBO-afdeling. Na een welkomstwoord van mevrouw L. Oostingh-van der Meulen overhandigde dokter De Goeje het diploma aan mevr. G. Bij de Vaate-Bos. mejuffrouw M. Doesburg en aan de heren J Bij de Vaate. W Muilwijk. J. Roggeveen en G. H. Wolsheimcr. De arts legde er de nadruk op, dat voortdurende oefening noodzakelijk is. Voorzitter W Muilwijk bood dokter De Goeje namens de ge slaagden een vulpotlood aan; instructeur A. Bregman Czn. kreeg een aansteker Burgerlijke Stand Overleden: Martijntje Paul, 80 j.. we duwe van A. Paul Ned. vliegeropleiding in Franse toestellen België heeft 45 Fouga „Magister" les- vliegtuigen met straalaandrijving in Frankrijk besteld. De vliegtuigen zullen voor do opleiding van Belgische en Nederlandse bemannin gen worden gebruikt. Hedenmorgen zeven uur ontdekte de 27-jarige K. van Vechten op het dak boerderijschuur van de heer A. Kranenburg aan de Landlustweg in de Gennephoek te Alphen aan den Rijn een begin van brand. Hij alarmeerde onmiddellijk de eige naar. die met zijn gezin en personeel in het naast de schuur gelegen woonhuis was. Nadat men aanvankelijk poogde het vuur met eigen middelen te blussen, werd de brandweer gewaarschuwd, toen de straffe wind binnen het kwartier de gehele schuur in lichterlaaie had gezet: Op het moment, dat de zeer spoedig aanwezige brandweer het eerste water kon geven, was ook het woonhuis in een vlammenzee veranderd. In de schuur kwamen tien kippen om het leven; het overige vee was nog buiten. De inboedel van de bovenverdieping van het woonhuis werd eveneens een prooi van het vuur; de woonkamer op de eerste verdieping kon tijdig worden ontruimd. In de loop van de morgen sloeg het vuur tevens over op de naast de schuur ge legen hooiberg, die ernstig door het vuur werd aangetast. Het bedrijf was verzekerd. MODEHUIS WINNINGHOFF Alphen aan den Rijn Dinsdag 30 september a.s. Nutsgebouw Alphen a.d. Rijn Middagshow 2.30 uur Avondshow 8.00 uur Toegangsprijs 1.50 inclusief thé-complet. Kaarten ver krijgbaar bij de deelnemers en indien nog voorradig aan de zaal. KATWIJK Films op Dierendag Ter gelegenheid van Dierendag zullen woensdag voor de schooljeugd in het Nova-theater twee films worden vertoond, waaronder „Wij en de hond". De voorstel lingen beginnen om half twee en half vier. In de week van 13 tot 18 oktober wordt de jaarlijkse collecte gehouden, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het werk van de Dierenbescherming in Katwijk. Duiven vlogen De postduivenvereniging De Rijnmon- ders is met een aantal oude en jonge duiven uitgekomen in een wedvlucht van Neufvilles af. afstand 186 km. In concours waren 134 duiven, die werden gelost om 12.15 uur bij z.o.-wind. De eer ste duif werd geklokt om 15.14.56 uur: gemiddelde snelheid 1033 meter per mi nuut. De laatste duif kwam binnen om 15 5030 uur: gemiddelde snelheid 868 De uitslag: T. de Mooy 1, 7. 12. 19, 22. 25 en 32; Kr. Monster 2 en 10; B. Paauw 3. 5, 11, 16 en 27; J. Jungeruis 4 en 8; A. J. Hus 6, 15. 21 en 31: Th. van Essen 9, 14. 20 en 28: K. Noort 13 en 26: A Geijteman 17 en 30; N. Kleen 18; N Barnhoorn 23 en 29 en J. Parlevliet 24. 33 en 34. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gemeente neemt noodkerk in gebruik De Hervormde Gemeente gaat volgen de week woensdagavond om 8 uur haar tweede kerkgebouw in gebruik nemen. Dit is weliswaar een noodkerk, maar de ruimte in het gebouw is ruim voldoende om enige honderden personen een zit plaats te bieden. De houten, uit Lexmond afkomstige noodkerk, staat nu bij de pro vinciale weg, tussen de Zeeweg en de Nieuwe Duinweg. Proefvaart RO 46 De Rotterdamse visserijmaatschappij Piscator n.v., wier schepen van IJmui- den uit ter visserij gaan. heeft de lengde en gemoderniseerde trawler RO 46 Klaesj gisteren een proefvaart laten maken op een onstuimige Noordzee Tussen machinekamer en visruim is een nieuw stuk romp van ruim vijf meter geplaatst. De proefvaart werd gen- onder commando van schipper W. den Oever. De trawler is vandaag de haringgronden vertrokken. SASSENHEIM Bouw 16 woningen et dc provinciale directie van volks huisvesting en bouwnijverheid is over- temming bereikt over de bouw van len woningwetwoningen. Met de aan- er P. Hulsbos te Nieuw Vennep is •eenstemming bereikt over de bouw- Het college van B en W. stelt de I voor om voor deze bouw ƒ291.667.72 hikbaar te stellen, de bouw onder hands aan te besteden voor 230.560. de betreffende gronden in plan Bijdorp uit het grondbedrijf te nemen, de kosten r de stichting aan het rijk te vragen het beheer en onderhoud van deze zen onder te brengen bij het gemeen telijke woningbedrijf. Aankoop i De gemeente mngen in de gelegenheid de ingen aan de Hortuslaan 1. 3, 5. 7, 9 l aan te kopen van mevrouw G. Be- nan voor de totale som van 13.000. erband met plannen voor de kom het dorp achten B. en W. deze aan koop gerechtvaardigd. De huizen kunnen na aankoop tegen wettelijk toelaatbare nrijzen worden verhuurd. Woonruimtecommissie Op 1 oktober treden de leden van de commissie woonruimtewet 1947 af. Voor gesteld wordt te benoemen in de nic commissie de raadsleden J. W. Korte- kaas, J. van den Nouland en W. Leer* dam en de heren E. Dijkstra en E Reijngoud. Raad ergadert 'an Sassenheim komt openbare verga- De gemeenteraad dinsdagavond 8 uu dering bijeen. De agenda vermeldt 14 punten. Onder meer komen voorstellei aan de orde tot vaststelling van de re kening van de bedrijven over 1957, kre dietverlening voor de bouw van 16 ningen, aankoop van woningen aar Hortuslaan, verlening van subsidie de kruisverenigingen en de benoeming van leden van de woonruimtecommissie Uitbreidingsplan Na afloop van de dinsdag te houden raadsvergadering zal het ontwerp-uit- breidingsplan worden besproken. De ste- debouwkundige adviseurs zullen lichting geven en vragen van raadsleden beantwoorden. Geldlening De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten heeft voor de financiering voltooide of nog in uitvoering zijnde werken een geldlening van f21.000 geboden. De rente bedraagt 4»4 #'o t looptijd is ruim 12 jaar. Gezien de grote financieringsmiddelen stel en W. de raad voor, dit aanbod aarden. behoefte De Noordzee bruist Foto U.S.1S. VOORHOUT Woningen gesloopt Vijf onbewoonbaar verklaarde wonin gen aan de Herenstraat en Rijnsburger- weg zijn deze week met de grond gelijk gemaakt. De bewoners hebben enige tijd geleden andere huizen betrokken. Welke bestemming de opengekomen ruimten zul len krijgen, is nog niet bekend. Bartimeüs-avond In samenwerking met de plaatselijke afdeling van de NCVB wordt morgen avond 8 uur in de Herv. kerk een pro- pagandabijeenkomst gehouden van het christelijk blindeninstituut Bartimeüs. De propagandist van de stichting, de heer M. Overduin, zal spreken en er zullen twee films worden vertoond, nJ. Het werk van het Instituut en Naar de Bollen. "TJE AFWEZIGHEID VAN REGEN -L' kwam gisteren vooral de kin deroptocht en schoolwedstrijden van de Oranjefeesten te Roelof arends veen ten goede. De optocht in de morgenuren droeg weer het stempel van grote zorg en speelse fantasie. Naast de versierde steppen en fiet sen waren er kleurrijke sprookjes- groepen te bewonderen en wanneer „Liefde voor Harmonie" niet het ge heel op nootjes had laten lopen, zouden de vele miniatuur-drum bandjes wel voor het nodige lawaai hebben gezorgd. Voordat de kinderspelen spanning in de harten van de strijdbare jeugd en van de verwachtingsvolle ouders brach ten. werd er in de Ringsloot een hengel- wedstrijd gehouden, die de volgende winnaars opleverde: Cok van Egmond, Th. de Koning, G. de Jong, P. van der Meer, Leo van Zanten en Co van De uitslagen van de kinderspelen luiden: Meisjes eerste klas (blokjes rapen): Margriet van Ruiten, Aneke Verdel. Janny van Egmond. Meisjes tweede klas (vlaggetje steken): Lida Wesselman, Ella de Koning, Berna van der Zwet, Angela van Ruiten. Meisjes derde klas (was ophangen): Ria Verdel, Ansje Loos, Ria Kuipers. Nelly Klein, Roos van Berkel Meisjes vierde klas (naar de trein): schot van de heer C. van Klaveren ter ruste gelegd. Aan de groeve sprak als eerste ds. Chr. van der Leeden aan de hand van een vers uit Johannes 14; Opdat gij zijt, waar Ik ook ben. De heer Van Klaveren heeft zijn werk in dienst van de Kerk steeds met grote liefde verricht. Hij heeft een moeilijke weg moeten afleggen, maar ondanks de smartelijke pijnen heeft hij kunnen getui gen: Ik weet, dat mijn Verlosser leeft. Burgemeester Den Hollander getuigde' van de oprechtheid van de heer Van Klaveren. Zijn ja was ja, zijn nee nee. Hij schaamde zich daarvoor niet. Toen hij afscheid nam zei hij: Tot weerziens in het Vaderhuis. Vervolgens spraken de heer P Noor- dam namens de Ambachtspolder en de heer G. Drexhage namens de a.r. kies vereniging waarvoor de overledene bij na twintig jaar raadslid is geweest. Ds Van der Leeden las een gedeelte uit Romeinen 8, waarna een familielid dank te voor de overweldigende belangstelling. Onder de aanwezigen op het kerkhof merkten wij op alle kerkeraadsleden van de Hervormde Gemeente, wethouder N. P. Kaptein, gemeentesecretaris Den Braver, raadslid De Boer en tal van boomkwekers Demosthenes geeft een eigen uitvoering De christelijke reciteervereniging De mosthenes heeft haar eerste vergadering van het winterseizoen gehouden in het lokaal achter de Gereformeerde kerk. Voorzatter J. Goedegebure merkte op, dat men van plan is meer naar bulten op treden. Een belangrijke stap ln deze richting is het voornemen voor het eerst een eigen uitvoering te geven. Als v lopige data werden vastgesteld 29 30 oktober. Men hoopt dan op te vo< het toneelstuk Verloren prestige, schreven door Joop Spit. Agnes van der Meer, Henny van der leer, Anja de Bil, Ria van Egmond. Ria an der Meer. Meisjes vijfde klas (zakjeblazen): Han- ny Turk, Ineke Rietbroek, Mari van Klink, Henny Pouw, Corry Klein. Meisjes zesde, zevende en achtste klas (wedstrijd met hindernissen): Martha Veen, Elly van der Meer, Jo Huig- sloot, Hetty van Rijn. Jongens eerste klas (vlaggetje steken): Kees Volwater. Theo van Emmerik, Sjaak de Jong, Ted Oomen, Freddy Koek. Tonny Spruit. Jongens tweede klas (balletje rollen): Tonny Kroeze. Piet van der Meer, Jos an Diemen, Fons Elstgeest. Jongens derde klas (busje rapen): Piet Loos, Egbert Elstgeest. Johnny Warmer dam, Michiel Verdel, Kees van Klink. Jongens vierde klas (tonnetje rollen): Dik van der Meer, Eddy Wijsman, Loeki Bakker, Chris JCerkvliet, Sjaak Vol- Jongens vijfde klas (wedstrijd met hin dernissen): Ton van" Ruiten, Theo van Es, Sjaak van Veen, Nico Koek. Jongens zesde, zevende en achtste klas (koekhappen): Jos Koek, Wil Aker boom, Theo van der Meer, Hans l'Ami. RIJNSBVRG Weinig belangstelling voor avornl Bijbelgenootschap Het Ned. Bijbelgenootschap, afdeling Rijnsburg, hield gisteravond in de Ma- ranathakerk een slecht bezochte jaar vergadering. Het minimale bezoek was waarschijnlijk onder meer een gevolg de lezing, die de heer Gerard Hoek ondertussen voor de jeugdverenigingen hield. De afdeling telt 146 leden en 510 donateurs. Ds. Post had de leiding van de avond. Bij acclamatie werden ds. v. d. Linde en de heer Jac. Zandbergen herko: als bestuurslid. Prof. dr. J. Schoneveld sprak over het onderwerp „De Bij bel, het boek voor de wereld". Spreker merkte onder meer op, dat de Bijbel enerzijds het meest verkochte boek is, maar anderzijds ook het boek is. dat het meest ongelezen terzijde wordt gelegd. De taak van het genootschap is nog lang niet geëindigd. Alleen voor Indonesii moeten nog maar liefst 160 vertalingen worden gemaakt. Gerard Hoek over de West De Rijnsburgse jeugdverenigingen heb ben een nog wat schuchtere poging dernomen om tot een vorm van sar werking te komen. Het eerste resultaat was een gisteravond in het nieuwe Her vormde Jeugdhuis belegde vergadering van jeugdverenigingen der diverse ge zindten, waarin de bekende radiospre ker Gerard Hoek een lezing hield de West. De heer Hoek vertelde aa hand van lichtbeelden. Alvorens tot de .vertoning daarvan over te gaan hield de heer Hoek kort praatje oyer de Nederlandse in vloed in de overzeese gewesten. Bijzon der grappig was daarbij de opmerking, dat de typisch Nederlandse bouwstijl die men in de West aantreft veroorzaakt werd doordat de West-Indië-vaarders hun schepen zeewaardig te maken bal last moesten innemen op de uitreis. Die ballast bestond uit Hollandse stenen dakpannen. Vervolgens werden de lichtbeelden toond, waarbij de heer Hoek comma rieerde. Op smeuïge wijze belichtte hij het gevarieerde leven op de beneden- en bovenwindse eilanden en in Suriname. De kleurenfoto's waren genomen tijdens het bezoek van prinses Beatrix aan de West. Christenvrouwen Valkenburg VOOR DE EERSTE vergadering in dit seizoen van de afdeling Valkenburg van de Christenvrou wenbond bestond opnieuw grote be langstelling. In de zaal van de Her vormde kerk bleef geen plaats on bezet. Presidente mevrouw E. C. van Kesteren-Kranenburg hield een korte meditatie over Psalm 65 1. Zij deelde mee, dat de tweede presi dente, mevrouw Kamer, door haar vertrek naar Den Helder heeft be dankt als lid van de afdeling. In deze vacature zal binnenkort moe ten worden voorzien. Ds. Banga van Leiderdorp hield een le zing over: Het geweten. Hij noemde het ten een vreemde zaak. Ieder mens het, maar niemand weet precies te zeggen, wat het is. In jeugdboeken wordt ■oken over „het tikkertje", dat gaat kloppen, als we verkeerde dingen doen. Steeds kleiner wordt het aantal mensen, over het geweten praat en nog klei- het aantal dat er zich aan wil storen. Ondanks het feit, dat men grote betogen opzet over „de rechten van de mens", ziet het er toch niet naar uit, dat we eerherstel van het geweten zullen meemaken. Velen zeggenHet geweten is iets zui- •r persoonlijks. Daar bedoelen ze dan aak mee, dat God er eigenlijk niets mee heeft te maken. Het moet dan een soort aorm zijn buiten God om. De tijd van het Nazidom heeft ons wel laten zien op welk een afschuwelijke toon het geweten dan afgestemd kan zijn. Dezelfde per soon, die duizenden Joden om het leven bracht, zat het daaropvolgende Kerst feest met tranen in de ogen te zingen an „Vrede op aarde". Reactie Het geweten zal dan ook alleen zuiver kunnen zijn als het is afgestemd op het Woord van God. „Geweten" komt van .weten". Als het geweten spreekt, dan noet ik weten, wat God zegt: het is onze eactie op Gods actie. Het is de alarm- chel, die gaat werken als er gevaar is Het is de grenswacht, de douane, die ons aanhoudt als wij proberen clandestien de grens over te gaan. In deze functie heeft het geweten ons al in veel gevallen be- aard voor het doen van veel kwaad. De predikant haalde voorbeelden aan. iwel uit het Oude als uit het Nieuwe Testament, om te laten zien, hoe God tel kens in het leven van Zijn kinderen in grijpt door iets van Zichzelf te laten i. Bij het geweten hoort dus de ken- /an hetgeen God door Zijn Woord egt. En de heidenen dan? En de vele duizenden, die de Schrift niet kennen? Volgens ds. Banga is er bij leder volk. bij iedere stam een menselijk besef van goed en kwaad aanwezig. LISSE Winter pro gram gereed De verenigingen in Lisse maken zich gereed om het winterseizoen te starten. De Bescherming Burgerbevolking zal iedere week met drie blokploegen oefe nen; dit programma wordt geopend met twee elementaire oefeningen. In het voorjaar van 1958 zal de B.B. gaan menwerken met wijk- en overheidsploe- gen. Het seizoen wordt in april gesloten met een alarmoefening. Naast deze tiviteit zal er door dc B.B. een begin- cursus E.H.B.O. worden gegeven. De Mij. tot Nut van 't Algemeen heeft het programma voor vijf winteravonden gereed. Twee oktober zullen de leden via woord en beeld kennis kunnen men van het leven en de gedragingen der dieren; 28 oktober spreekt de heer Uit- tenbogaard, redacteur van de „Wereld kroniek" over „De wereld een verbijste rend avontuur"; 20 november onder- werpt de heer G. B. J. Hilterman'de bui tenlandse politiek aan een beschouwing; 10 december spreekt ing. J. Hammes over „De wereld der edelstenen"; januari wordt de avond gewijd aan schouwingen over het levensverzeke ringsbedrijf. Het programma voor zesde Nutsavond is nog niet bekend. KATWIJK AAN ZEE Hoog ea laag water Vrijdag 26 september: hoog water 2.21 en 14.44, laag water 10-31 en 22.43 u Men heeft nog iets van rechtsregels. Maar nu zien we ook duidelijk het verschil in de normen, die men aan legt. Bij sommige stammen behoort het kinderoffer tot de godsdienst; ln Japan zijn de weduwen verbrand. Werden deze mensen dan niet aange klaagd door hun geweten? Hier wordt duidelijk, dat „het alarmsignaal" al leen zuiver zal werken, als het ln ver band staat met bet Woord van God. Ook bij ons in de christelijke we reld ia het mei de stem van het ge weten bergafwaarts gegaan. Er is gewetens^lijtage. Als oorzaken kan men aanwijzen: de moeheid, die op de mensheid ligt; het hoge wel vaartspeil, waaronder ons volk enige tijd leefde. Ds. Banga waarschuwde ervoor, dat we ons persoonlijk ge weten niet gelijk mogen stellen met de wil van God. Wij kunnen zonder dat ons geweten ons aanklaagt, er toch verschrikkelijk naast zijn. En andersom kan ons geweten ons iets verbieden, wat in werkelijkheid helemaal niet verkeerd is. Er is een vrijheid van geweten, die zuiver persoonlijk is; confrontatie met de wil van God, met het kennen van Zijn Woord, is gebiedende noodzake lijkheid. De Kerk heeft dan tot taak het ruime geweten de grenzen aan te wijzen van Gods Wet; het enge geweten dient te worden aangezegd, dat er in Christus vrijheid is. Nadat de predikant nog enkele dingen had gezegd over zaken, die een gewetens conflict kunnen veroorzaken, zoals dienst weigering, vaccinatie en assurantie, be- iloot hij zijn lezing met te zeggen: Alleen Christus en Zijn Woord kunnen ons ge weten de zuivere klankbodem geven. Dan is het als een gezant van God. als een grenswachter, die ons sommeert terug te gaan, wanneer we de verkeerde kant uit- TER AAR Serenade De R.K. muziekvereniging „Arti" heeft gisteravond een serenade gebracht aan het gouden bruidspaar Rietveld-Kinkel in Korteraar. De bruidegom, die nog een goede gezondheid geniet, heeft in vroeger jaren een actief aandeel gehad in het verenigingsleven ter plaatse. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth W.. dr van A. Win- gelaar en M. de Kruijf, Zevenhovense- weg 4: Antonia C. M.. dr van G. H. Borst en J. S. Bocxe, Lang'weg 31; Marijtje. dr van J. Hoogendoom en M. Bos. Oude Kerkpad 4a. Ondertrouwd: J. v. d. Bosch, 23 j. en J. de Bruijn, 19 j.; N. M. Bunnik. 25 j. en C. J. C. Kroft, 24 j.; N. J. Pieterse, 26 j. en F. C. A. Egberts. 26 j.; Th. C. Borst, 28 j. en E. P. v. d. Meer, 35 J.; C. van Eijk, 59 j. en C. M. Rademaker. 28 j. Gehuwd: J. J. de Jong, 27 J. en H. M. Hoogervorst, 23 J. Overleden: H. Mulder, 73 J. DE KAAG Schippertjesdag ivas weer een groot feest Gisteren is in De Kaag schippertjesdag gehouden. Aan deze zeilwedstrijd kon den, zoals ieder jaar, alle Kagers deel nemen. Er waren dan ook veel liefheb bers. Door de sterke wind kon het start schot pas om 1 uur worden gegeven. Ongeveer dertig boten kozen het ruime sop om tweemaal het Kaageiland rond te varen. Niet alle deelnemers waren geroutineerde zeilers en enkelen kwamen dan ook in de kant terecht. Vandaar werden de boten naar De bonte koe ge sleept. Daar werden ook de prijzen uit gereikt. De uitslagen: IJ. van Ees; 2. Th. Möl- lers; 3. J. van Asselt; 4. L. de Haas; 5. J. de Hertog; 6. J. Zwetsloot; 7. W. Ver hoog; 8. J. de Man; 9. B. de Ruiter; 10. L. Loogman; 11. J. Verhaar; 12. P. Möl- ler jr.; 13. Chr. Zwetsloot; 14. A. van der Mey. Blikseminslag Bij het korte onweer sloeg de bliksem in het watergemaal van de Hellegats polder, grenzend aan het Kagermeer. Het dak en de elektrische leidingen werden beschadigd. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11