PANTER ECAB vindt Troonrede een fantasieloos stuk geniet DUBBEL van uw DUBBELTJE rm C.N.V.: Huurprobleem is van heel groot gewicht NED. VLIEGERS KRIJGEN OPLEIDING IN KONGO Toekomst voor K.L.M. in '59 iets rooskleuriger Na de oorlog 307.312 man geëmigreerd Verlaging snelheid van bromfietsen gewenst Vierkante kaas geen succes Twee jaar geëist tegen roofovervallers EXPO 1958 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 Geen visie op de toekomst TET DAGELIJKS BESTUUR van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft een vernietigend oordeel uitgesproken over de Troonrede. Het estuur van de K.A.B., dat gisteren vergaderde, noemt de Troonrede een intasieloos staatsstuk, dat elke visie op de naaste toekomst mist en dat ovendien geen enkele aanduiding geeft van de richting, waarin een erdere verhoging van het reële inkomen van de werknemers moet 'orden gezocht. Ook ziet het dagelijks bestuur van de K.A.B. geen heil in de adviesaanvrage regering aan de sooiaal-economische raad inzake de huurpolltiek, de landbouw- Ibsidies, loonstabillteit, kinderbijslag, weduwen- en wezenverzekering en andere ragende problemen. Het Christelijk Nationaal Vakver- >nd wijdde gisteren een speciale jrgadering van de verbondsraad in het gevraagde S.E.R.-advies. De verbondsraad behoudt zich nadruk- llijk de volledige vrijheid voor bij het tmende overleg de gehele sociaal-econo- ische p.olitiek van de regering, waar- ider in het bijzonder het loonbeleid, n de orde te stellen. Het CNV neemt dan ook bij het ko- end overleg beslist wel een standpunt Vooral de oplossing van het huur- 'obleem acht het CNV voor de loon- i salaristrekkenden van bijzonder groot wicht. Nog steeds is het Nederlands onpeil niet afgestemd op de huren i nieuwe woningen. De huurders )Ojze woningen verkeren voortdurend ote zorg. Het CNV is verder van oordeel, dat regering aan de late kant is met het id^agen van advies aan de SER. Betwij- weJd moet worden of de SER in staat zal e_^n het advies voor 1 december aan gaande gereed te hebben. ^Het overige uit de inhoud van de ver garing, die de verbondsraad van het Vv gisteravond uitgaf, stemt overeen et hetgeen wij reeds in onze edities van l^terdag en maandag publiceerden. *2 Geen ruimte 1Het belangrijkste bezwaar van de KAB chi dat de Troonrede en de in de advies- otetnvrage genoemde suggesties geen Jimte open laten voor een verdere Zofging van het reële inkomen -vai ederlandse werknemers in de komende De KAB is van mening, dat de basis tn de sociale politiek van de regering C irkeerd is. De verwezenlijking vai let N.V.V. I Het N.V.V. keert zich reeds van stonde aan het advies aan de S.E.R. is is dinsdag gevraagd tegen de plan- in ook van de socialistische ministers i dit kabinet en zulks in nogal telle l<rtwoordingen. Wat ons daarbij heeft Tjspeten, is, dat de heer Van Winger- zyin, de N.V.V.-voorzitter, niet is inge- ..-Jon op de argumenten die in de Troon- tde werden gesproken en die zijn geest verwant Suurhoff heeft geparafraseerd Jt 's lands economie in grote mate af hankelijk is van de export en dat juist ,*|t tot uiterste voorzichtigheid in het ^0(onbeleid moet nopen. Want van een liraal in lonen en prijzen met daardoor jj» verzwakking van onze positie als n rportland zijn juist de loontrekkenden ^nmair het slachtoffer. En daling van ize export zou de werkloosheid doen '.lenemen. Waar, zelfs bij verbetering de conjunctuur in 1959, de regering ich rekening blijft houden met althans 1 bepaalde delen van ons land een Werkloosheid die een aanvaardbaar peil !r'l boven zal gaankomt het ons voor eHt juist nu een grotere behoedzaam- geboden is dan de heer Van Win- yrden nodig acht (Al g. Dagblad). 'Set N.V.V. II ïtil Wij willen heer '•fc ns op dit ogenblik ont- i oordeel over alle door Wingerden aangevoerde argumenten. Sommige, zijn pleidooi voor verlenging van Je duurtetoeslag. lijken ons bijzonder J Vlerk; bij andere, bijv. zijn uitspraak ter de investeringsaftrek, plaatsen wij i deze vorm een groot vraagteken. j^aarentepen menen wij wèl, dat de *i.V.V.-voorzitter er goed aan heeft ge- Vaan al in dit vroege stadium met zulk n*en duidelijk geluid te reageren op de r"!oor de regering gekoesterde, in vrij eD>agc termen geformuleerd en voors hands dan bovendien naar de binnen kamer van de S.E.R. verwezen plannen. Vn ieder weet nu, althans voor zover ra*et het standpunt van het N.V.V be seft, hoe de kaarten óók in de S.E.R. d- liggen. Dat het daar en voor het eUarlement geldt hetzelfde geen ge- zwakkelijk spelletje kaart zal worden, dtehoeft niemand te verwonderen. Dat icktond bij voorbaat vast. Het duurder Joborden van eerste levensbehoeften als erhelk en het omhoog gaan uan de huren boet immers onvermijdelijk in botsing eriomen met het in het regeringspro gramma gestelde uitgangspunt van een ;&1abiel loonpeil. Bij dergelijke prijsstij- olfinpen wordt „de gedachte aan een ievriezen van het loonpeil niet alleen llusoir, maar ook volkomen onaan- taardbaar". Met kritiek alléén kan trenwel niet worden volstaan. Wij me- ♦en nu, dat het op ie weg van het V V.V. ligt hei innrhij niet te laten, wiaar dat het n- volgende stap. zal '.esnoeten aangeven vélhe andere koers ■oar zijn inzichten ztt moeten worden totgezet (Het Parool). van sociale en andere verlangens vraagt immers 30 tot 35 pet van de loon som, terwijl de normale produktiviteits- stijging berekend is op drie pet per jaar. Dit betekent, d^t de werknemers nog jaren moeten wachten op een vermeer dering van hun inkomens. De stukken van de regering zijn naar de mening van de KAB fantasieloos, om men er niet in geslaagd is de vi- :e cirkel van de vele wensen in ver houding tot de beperkte produktiviteits- stijging te doorbreken. Het is daarom zaak serieus uit te ken welke onderdelen van de lijst sociale verlangens op andere wijze wezenlijkt kunnen worden. Er mag dus in deze gevallen geen beslag gelegd wor den op de economische produktiviteits- stijging. Verder moeten middelen bedacht wor den, waardoor de produktiviteitsstijging belangrijk hoger kan worden dan het Planbureau op grond van zijn bereke ningen verwacht. Haren Wat de huren betreft meent de KAB, dat de regering achter de feiten Een huurverhoging zonder mee: niet veel van het huurvrasgstuk oplos- Dit vraagstuk kan dan pas opgelost worden als men de moed heeft zich af te vragen wat nu precies de oorzaak is van bet feit, dat thans, na vier huurverhogin gen de afstand tussen de rendabel* hu- zoor nieuwe woningen nog zo groot is, dat alle nadelen van verschillende huuraivei bestaan. De KAB meent dat een herstel van het evenwicht tussen de verschillende huur niveaus mogelijk is door een verlaging van de bouwkosten en een verlaging van de huurkosten voor nieuwbouwwoningen. Subsidies Verder betoogt het bestuur van de KAB, dat het probleem van de regerings subsidies primair bij de worden aangepakt. De consument ook wel iets moeten doen, maar het komt erop aan, dat het melksubsidievraagstuk opgelost kan worden zonder ting van het reële inkomen van de werk nemers en zonder beslag te leggen op een deel van de normale produktiviteit! stijging. Ten slotte is het dagelijks bestuur vai de KAB van mening, dat de stijging vai de produktiviteit het gemakkelijkst per onderneming bereikt kan worden. Hoe wel ook externe invloeden werkzaam zijn wordt immers de hoogte van produktiviteit bepaald door het doen laten van de onderneming. De regering treft het verwijt dat zij dit perspectief, reeds genoemd in het SER-rapport over de werktijdenverkor ting, volkomen heeft verwaarloosd. Zij schermt wel met de mogelijkheden een nieuwe, opgaande lijn, van nieuwe welvaartsmogelijkheden, maar verzuimt wegen aan te geven, waarlangs die wel vaartsvergroting kan worden gereali seerd en hoe de werknemers tegemoet kan worden gekomen, aldus de KAB. Antropologisch congres te Amsterdam De pro-rector van de Amsterdamse uni versiteit heeft gisteren het internationale antropologisch congres geopend, dat in het Tropenmuseum in Amsterdam wordt ge houden. Het programma van het congres, dat tot donderdag zal duren, vermeldt weten schappelijke voordrachten over de natuur kennis van de mens. Het thema van het congres is de toepas sing van de vergelijkende antropologie op arbeid, sport en militaire dienst. PARI het sigaartje van deze tijd! LEKKER LICHT B INNENKORT zullen Nederlandse piloten, samen met hun Bel gische collega's, een gedeelte van hun opleiding op de basis Kmina in Kongo ontvangen. Dat zijn minister Staf en zijn Belgische ambtgenoot Gilson, gisteren in Den Haag over eengekomen. Het tweede gedeelte van deze gezamen lijke opleiding zal worden gegeven op Voor niets naar Holland: boter nog even duur Geruchten over een nieuwe prijsver laging voor Nederlandse roomboter ver oorzaakten gisteren in het Duits-Neder landse grensgebied een grote drukte bij de douanekantoren. De grensgangers wa- verwonderd, toen zij nog steeds 3 mark moesten betalen voor een pond Ne derlandse boter. Volgens de geruchten zouden de Nederlandse zuivelbedrijven besloten hebben, als strijdmiddel tegen margarine-concern dc boterprijs tol 1,10 per pond te verlagen. Grensgangers. die behalve de vrije hoeveelheden geen invoerrechten onderhevige goederen eren. kunnen nog steeds een kwan kilogram boter zonder betaling van in voerrechten invoeren. Sedert zondag is echter deze gunst voor het grote grens verkeer vervallen. Hogere Delta-uitgaven onvermijdelijk (Van parlementsredactie) De verhoging van het voor de Delta werken uitgetrokken begrotingsbedrag (voor '58 67 min., voor '59 83,5 min.) onvermijdelijk, omdat elke vertra ging in de uitvoering van die werken die de zeegaten moeten worden uitgevoerd, de daaraan verbonden risico's als gevolg de door stroom en getij optredende wijzigingen in de waterloopkundige si tuatie belangrijk zou vergroten. Dit schrijft de minister van verkeer en water- mr. J. Algera, in de toelichting op begroting-1959 van zijn departement. Wat het eigenlijke Deltaplan betreft zullen gelijktijdig in uitvoering zijn de bouw van de spuislulzen in de in het Haringvliet gereedgekomen bouwput, voorbereidende werken tot afdammine het Volkerak, werken voor de af damming van de G re velingen en van hei Veeregat en de bouw van de schutsluis de Zandkreek. De voor deze werken opgenomen bedragen zijn voldoende om zodanig tempo te waarborgen, dat de risico's normaal kunnen worden geacht De verbetering van „zwakke plaatsen" in hoogwaterkeringen kan in 1958 nog met worden voltooid. Verwacht wordt, dat dit in 1959 wel het geval zal zijn. al dus de minister W. A. Strok is op zijn verzoek bij K.B. et ingang van 1 oktober 1958 eervol ont- slng verleend als burgemeester der ge meente Dwiogelo onder dankbetuiging nog nader aan te wijzen luchtbasis in Ne derland. Dexe integratie van de lucht- maohtopleidlngen maakt deel uit van toe komstige samenwerking van Nederland er België op militair gebied. Uitvoerig hebben de beide ministers hierover van gedachten gewisseld en men is tot de conclusie gekomen, dat dit be langrijke voordelen met zich mee brengt. Zo zullen de beide lenden ook gezamen lijk het onderhoud van geleide wapens gaan verzorgen. België zal het onderhoud van de eerste te ontvangen wapens op zich nemen, terwijl Nederland voor eer volgend type hetzelfde zal doen De beide ministers hebben verder ge sproken over een groot aantal onderwer pen van gemeenschappelijk belang. Ten aanzien van de in de NAVO aan de orde zijnde problemen bleek grote over stemming te bestaan. De coördinatie van militaire produktie is ook een belangrijk onderwerp tijdens de besprekingen geweest. Over de toe komstige procedure hiervan is volledige overeenstemming bereikt, evenals over de pogingen om tot een gecoördineerde pro duktie in Europa te komen. GOEDKOOP Geheel nieuwe fabricage-methode. Weer een topprestatie van Panter. De bekende fabriek, die het kleine sigaartje „groot" heeft gemaakt. Dat kunt U in Iedere Panter Pari goed proeven I „Economy classeen succes In januari 1960 komen de eerste straalverkeersvliegtuigen (Van onze parlementsredactie) De luchtvaart heeft de gevolgen ondervonden van de economische recessie, waardoor de groei, zoals die zich de laatste jaren heeft geopen baard, js vertraagd. De K.L.M. heeft daarvan mede de invloed ondergaan. Verwacht mag echter worden, dat in 1959 een bescheiden verbetering zal intreden, dit mede als gevolg van de in de loop van 1958 ingevoerde „economy class" voor passagiers. Deze heeft nieuw vervoer doen ontstaan en blijkt volgens de thans bekende gegevens een succes te zijn. Dit schrijft de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, in de toelichting op de begroting-1959 van zijn departement. In het lijneninet van de K.L.M. zullen zich naar verwachting in hfet Jaar weinig ingrijpende wijzigingen voordoen, zo blijkt uit dc memorie van de minister. Rekening wordt gehouden met uitbreiding van de midden 1958 geopende wcckdienst op Moskou tot een tweemaal wekelijkse diienst. Tegen het einde van het jaar 1958 wondt een begin gemaakt met een twee maal wekelijkse dienst Amsterdam-Toklo- Biak via het noordpoolgebied, waardoor de reisduur od het traject Amsterdam- Tokio aanmerkelijk wordt verkort in v gelijking met de verbinding Bangkok Manilla. Minister Algera betreurt het. dat bij de Britse regering zo weinig begrip wordt ontmoet voor de wensen van de K.L.M om de drie voormalige diensten naar karta, die over Singapore liepen, in d*zc laatste plaats thans hun eindpunt te doen vinden. De Nederlandse regering, aldus de bewindsman, vertrouwt echter, dat het overleg, dat op hoog niveau met de Britse regering wordt gevoerd, ten slotte tot bevredigend resultaat zal leiden. Elders zegt de bewindsman, dat uitbreiding de voor de Nederlandse luchtvaart reeds vertcregen commerciële rechten eveneen» noodzakelijk is. Straalvliegtuigen In 1959 wordt een begin gemaakt met d« aflevering van de met gasturbines aan gedreven vliegtuigen van het type Lock Voor de vijfde maal, sinds de wet op de emigratie-organen in werking trad, is thans een jaarrapport verschenen ovt werkzaamheden van de organen voo emigratie, het jaarverslag Emigratie 1957. In totaal zijn sinds 1946 307.312 per- men geëmigreerd, van wie 986 naar Ar gentinië, 88.334 naar Australië, 3.618 naar Brazilië; 124.398 naar Canada, 15.478 naar Nieuw-Zeel and. 1450 naar Rhodesia en Nyasaland, 44.649 naar de Verenigde Staten, 25.946 naar Zuid-Afrika en 2.453 overige landen. Europa uitgezonderd. In het lustrumjaar 1957 vertrok de 300.000ste naoorlogse emigrant door be middeling van de organen. Het jaar 1957 bracht overigens, aldus het rapport, vergeleken met 1956 vrijwel gelijkblijvende vertrekcijfers en een be scheiden stijging van de netto-emigratie. Er vertrokken in 1957 door bemiddeling de emigratie-organen 30.421 landge noten tegen 31.7888 het jaar daarvoor. Australië en Canada handhaafden de traditie dat zij gezamenlijk ongeveer twee derde deel van de Nederlandse emigratie opnemen. Ongeveer 4,5 procent van de na de oorlog ia emigratie-organen vertrokken emi granten is teruggekeerd, met een paar uitzonderingen op eigen kosten. In 1957 was de Nederlandse regering 47 personen (20 families) behulpzaam bij de terugkeer Nederland. MINISTER ALGERA SCHRIJFT TAE BESTAANDE maximum-«nel he id voor bromfietsen vnn 48 kilometer per unr is in vele gevallen nog te hoog. Dit schrijft de minister van verkeer er waterstaat aan de Nederlandse bromfiets- bond, in antwoord op het telegram, dat de bond hem begin juni stuurde en ln men protesteerde tegen invoering van de maximum-snelheid voor bromfieteen binnen de bebouwde kom. De minister zegt ook, dat het in het be lang van de verkeersveiligheid gewenst (Van sociaal-economische redactie) De produktie en export van vierkante kaas heeft niet het resultaat opgeleverd die de voorstanders ervan hadden wacht. In een nota aan het produktschap voor zuivel toont het dagelijks bestuur aan de hand van een cijferstaatje a, dat de toch al vrij beperkte produktie export van vierkante kaas de laatste weken nog terugloopt. In de eerste vierwekelijkse periode waarin vierkante kaas aan de markt werd gebracht (25 mei tot 21 juni) de produktie 120 ton. In de beide vol gende vierwekelijkse perioden wai produktie resp. 192 en 165 ton. De op deze produktie corresponderende portcijfers zijn: 103, 62 en 80 ton. Tot de produktie van vierkante kaas indertijd overgegaan ten gerieve van de Duitse afnemers. De Duitse afnemers, die aanvankelijk kleine proefpartijen kochten, zijn hierop echter merendeels teruggekomen. De consument blijft de voorkeur geven aan een „schuin" stuk kaas, zo deelde een kaasexporteur mede. Fabrikanten en handelaren hebben de produktie van vierkante kaas grote bedragen in vaten geïnvesteerd. Aanbe volen wordt de vierkante kaas nie volvette kwaliteit te brengen, maai 30 plus kaas. Voor deze kaas, die zienlijk goedkoper is, zou in de vier kante vorm wel een goede exportkans bestaan. De ministers Z(jlstra en Witte zijn van daag voor een kort bezoek in Wenen gekomen. Zij zullen daar een ontmoeting hebben met de Oostenrijkse president dr. Sohttrf en met de eerste minis ter ir. Raab. Op het programma staan o.a. bezoeken aan het parlement, aan de staatsopera aan het Wiener Burgtheater. Kees de Rijk probeert zijn kruit droog te houden. Angstvallig houdt hij zijn geweer (en zijn schoenenboven zijn hoofd als hij deelneemt aan een militair zwemfestijn in West-Berlijn, dat een onderdeel is van door de internationale raad voor mili taire sportbeoefening georgani seerde kampioenschappen, waar ook Nederlanders hun beste beentje voorzetten. Bedrijfsleider verdacht van verduistering De politie te Heemstede heeft de 28- jarige J. O uit Haarlem, bedrijfsleider van een steenkolenbedrijf te Heemstede, aangehouden onder verdenking van ver duistering van f 15.000 Deze O. zou zich gedurende een jaar afschriften van af- leveringsbonnen toegeëigend hebben en het geld dat daarop was geïnd, niet heb ben afgedragen. De officier van justitie by de recht bank te Maastricht heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf geëist tc*en ieder van de beide verdachten van de roofover val op het bejaarde echtpaar Verheggen. Dit echtpaar drijft met behulp van eer knecht een sigarenzaak aan de Tenelen- weg te Voerendaal. Op 29 maart dit jaar drongen de belde verdachten, de 37-jarige L. J. G. uit Heer len en de 40-jarige metselaar A. T. uil Hoensbroek de woning van het echtpaar binnen, zich uitgevende voor politie mannen. Zij zouden een onderzoek komen instellen naar de gedragingen van knecht en bevalen het echtpaar te gaan zitten, waarna zij het gehele huia op geld doorzochten. Toen de oude man ten slotte argwanend om een legimitatiebewijs vroeg, bedreigde T hem met een zogenaamde revolver; het ding bleek later een gecamoufleerde pijp te zijn. De „rechercheurs" vonden onder het bed in een kistje een bedrag van 3000. waarmee ze zich uit de voeten maakten. Eerst nadat de Inbrekers al ang ver dwenen waren, sloeg het echtpaar alarm De officier van justitie nam aan, dat er geen sprake :s geweest van een echte re volver, maar de diefstal met bedreiging en geweldpleging achtte hij er toch niet minder ernstig om. Hij meende dat er geen gronden aanwezig waren voor een voorwaardelijke «traf en eiste cwee jaar. is, de maximum-snelheid voor bromfiet sen verder te verlagen. Volgens de minis ter geeft het geringe verschil ln maxi mumsnelheid tussen motorrijder (60 kilo meter) en bromfietser (40 kilometer) heel vaak aanleiding tot verkeersmoei lijkheden. Het is heel goed mogelijk, zegt de mi nister verder, dat de verlaging vooi bromfietsen technische bezwaren zal op leveren, maar dat zal dan uitsluitend het geval zijn bij die typen, die een aar kedij-k hogere snelheid kunnen bereiken. Dat is echter volgens de minister uitstervende groep, waarmee men moei lijk rekening kan houden. Hoewel een lage maximum-snelheid ook ▼oor sommige typen auto's en motorfiet sen bezwaren oplevert, mag dit naar di overtuiging van de minister geen reden vormen voor het niet uitvoeren vai maatregelen, die een algemene verlang zaming van hei rjjtempo beogen in de be bouwde kom. Op de buitengewone vergadering de Nederlandse bromfietsenbe-nd. te Utrecht werd gehouden en waa inhoud van het schrijven van de minister werd besproken houdt men de zaak nog in studde. Het hoofdbestuur heeft dc wezigen verzocht de brief met hun be sturen te bespreken. Op korte termijn zal men dan zijn zienswijze over deze kwes tie laten weten. Motorrijwielen van politie met mobilofoons (Van c parlementsredactie) Als resultaat van tijdens dit jaar ge houden proeven zullen een aantal motor rijwielen van het korps Rijkspolitie wor den voorzien van een mobilofooninstal- latie voor het ontvangen van berichten. Het inmiddels voltooid mobilofoonnet zal enige technische verbeteringen onder gaan. Dit heeft de minister van justitie Samkalden meegedeeld in de toelichting op de begroting-1959 van zijn departe ment Begin december wordt de nieuwe Canadese ambassadeur in Neder land, de heer Charles P. Hebert, verwacht. Hij is de opvolger van de heer Thomas A. Stone, die zes jaar de ambassadeurspost in Den Haag vervulde. De heer Hebert is thans Canadees ambassadeur in Brussel. heed Electro, waarvan de K.L.M. er 13 heeft besteld. Naast de komst van drie nieuwe vliegtuigen dienen voorbereldln gen te worden getroffen voor het In dienst nemen van de DC-8 straalvliegtuigen, waarvan de eersten In januari 1960 wor den afgeleverd. De nieuwe komend* vliegtuigen vereisen niet alleen grot* aandacht voor wat betreft de aan de In dienstneming verbonden technische r» operationele problemen, maar ook voo- wat betreft de luchtverkeersbeveiliging en de inrichting van de luchthaven Schiphol. De verleden jaar reeds aangekondigd" aanpassing van Schiphol aan de eisen van het luchtverkeer heeft dan ook regelmatig voortgang en de aanleg van de nieuwe landings- en startbaan, nodig voor de komende grote straalverkeersvliegtuigen, ls in volle gang. De ontwikkeling van de vliegtuigin dustrie noemt minister Algera bevredi gend. Ten slotte wijst de bewindsman et in zijn memorie op, dat de opleiding tot verkeersvlieger zich geheel op het vlieg veld Eelde zal concentreren, wat naar verwacht wordt tot besparingen voor hei rijk zal kunnen Widen. Kop van koe aan poot gebonden Dierenmishandeling in Gelderland duurt voort Na de melding van de dierenmishande ling te Terschuur, waar 's nachts een aantal koelen met de koppen aan elkaar werden gebonden en daardoor ernstig werden gewond, zijn nog twee van der gelijke mishandelingen geconstateerd in de Gelderse Vallei. Bij een veehouder te Voorthuizen wer den eveneens twee koeien met de koppen aan elkaar gebonden en in een der afge lopen nachten ontdekte men in een wel land te Barneveld, dat bij een koe een touw om de kop was gebonden. Dit touw, dat flink was aangetrokken, was onder het lichaam door aan de rechterachter- poot van het dier bevestigd, zodat het beest voorover moest blijven staan cn bijna geen poot kon verzetten. Er waa slechts een geringe speling ln het touw gelaten. Men vond in het weiland sporen van een der hoorns, waarmede het dier door het gras had gewoeld. De koe kreeg voorts een opgezette achterpoot en heeft veel geleden. De politie brengt deze gevallen van dierenmishandeling met elkaar ln ver band. NAAR aanleiding van de ge ruchten als zou de wereld tentoonstelling te Brussel worden verlengd, deelt het Belgische commissariaat-ge neraal mee, dat zij op de vastge stelde datum (19 oktober) onherroe pelijk haar poorten sluit. Zelfs al zou aan een verlenging behoefte bestaan, dan nog zou het bestuur daartoe niet kunnen over gaan, omdat in 1928 te Parijs een conventie werd gesloten, waarin de duur van internationale tentoonstel lingen werd vastgelegd. Overigens mag men aannemen, dat een ieder die de Expo 1958 met een bezoek wilde vereren, in de voorbije zes maanden daartoe wel de gelegenheid heeft kunnen vinden. Uit alle delen van de wereld is het bezoek naar Brussel gestroomd. Met vliegtuig, boot en trein zijn miljoenen nieuws gierigen naar België gereisd om kennis te nemen van hetgeen landen en werelddelen hadden te tonen. Toen de Expo haar poorten opende, stond voor de organisatoren vast dat zij door een 35 miljoen bezoekers zou worden bezocht. Een Zweedse statis ticus. professor Bjorkman. had dit uitgerekend en in zijn voorspelling had men het grootste vertrouwen. De eerste dagen reeds was het be zoek overweldigend en de Neder landse inzendingen hebben in dit be zoek ruimschoots gedeeld. Als straks de eindcijfers worden opgemaakt, zou wel eens kunnen blijken dat Ne derland op de ranglijst van do meest bezochte paviljoens een voorste plaats inneemt. Nu de totale cijfers. Tot 19 sep tember waren er reeds 33.127.958 be zoekers genoteerd en toen had men nog een maand voor de boeg. Ver wacht wordt dat het geschatte aan tal van 35 miljoen ruim wordt over schreden. Dc dagelijkse bezoekcijfers gedurende de eerste helft van sep tember zijn nl. zeer constant en ver tonen weinig neiging tot dalen. Het eind van het officiële vakantiesei zoen heeft tot nu toe weinig invloed gehad. Uiteraard heeft de Expo ge profiteerd van de prachtige zomerse dagen in begin van september Bo vendien worden de avonden snel kor ter. wat betekent dat de indrukwek kende verlichting van de tentoon stelling vroeger gaat branden, zodat in de avonduren de belangstelling stijgt. Reeds nu kan men zeggen dat d« Expo wat het bezoek betreft aan de verwachtingen heeft voldaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5