GOLDEN FICTION •Kamerlingh Onnesmedaille voor Philips-team D4 Brommers brachten berijders voor Leids kantongerecht Agenda voor Leiden Onbehagen in Leidse raad over herziening bezoldigingen VE Bejaarden behoeven niet te vereenzamen Natu-raLax NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 23 SEPTEMBER 1938 Vanmorgen in Leiden uitgereikt 9' O Wegens constructie van een koudgaskoelmachine PER VIERING van haar gouden jubileum heeft de Nederlandse Vereni- 0- ging voor Koeltechniek vanmorgen in het K.O.-laboratorium der rijks universiteit te Leiden aan het Philipslaboratorium de Kamerlingh Onnes- ledaille uitgereikt. Het laboratorium ontving deze hoge onderscheiding regens zijn bijdrage aan de ontwikkeling der koeltechniek door de con- tructie van een koudgaskoelmachine. Om twaalf uur werden de deel- a^mers door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen, waarna in de If, fiddaguren een buitengewone algemene vergadering werd gehouden in esl^e Lakenhal, waar enkele sprekers het woord voerden. P ^)e plechtigheid in het K.O.-laboratorium n ^rd bijgewoond door de president-cura- psej der Leidse universiteit, dr. J. E. ba- win de Vos van Steenwijk, de rector mag- wficus, prof. dr. H. J. Lam, de directeur ,n het laboratorium, oud-voorzitter der e®!reniging voor Koeltechniek en afge- jardigde van de Koninklijke Nederland- i die Akademie van Wetenschappen, prof. v^. C. J. Gorter, ir. F. J. Philips, president in de raad van bestuur der Philips Fa- ieken, een twintigtal medewerkers van ™"*t Philips laboratorium, ir. J Ligthart, l dmens het Koninklijk Instituut B. Wes •rdijk, ^agnificus van de technische hogeschool Delft. prof. dr. ir. W. L. A. Schmid, n Imens de senaat van de technische hoge- mehool te Eindhoven, de burgemeester van t etiden. jhr. mr. F. H. van Kinschot, en ee^orts vele andere belangstellenden, din. Trots ■niging, prof. dr. loef.lir «cl h*De voorzitter der ve OU L. Vahl, schetste di W't Philips-laboratorium, in het bijzonder rrp het gebied der koeltechniek, en zei er jots op te zijn dat de vereniging, nadat e t enkele maanden geleden de Ameri- lanse hoogleraar Collins de onderschei ding had toegekend, thr.ns een Neder- ni^ndse groep van onderzoekers het ere- _jud mocht uitreiken. ^Namens het Philips-laboratorium werd aa^ medaille met oorkonde in ontvangst •nomen door de directeur, ir. H. Rinia, ie er in zijn dankwoord op wees dat in jn laboratorium steeds in teamverband ordt gewerkt, en dat de K.O.-medaille in ook niet aan één mens toekomt, doch in de kleine groep, die door gezamen lijke arbeid het beoogde doel had bereikt. itajVervolgens sprak dr. J. W. L. Kohier vager De fysische aspecten van de ontwik- ling der koudgaskoelmachine. waarbij overzicht gaf van de arbeid, in het lilips-laboratorium verricht, en van de Mogelijkheden, vooral op fysisch gebied, ïslie de koudgaskoelmachine op velerlei rjgfrrein opent. j .Nadat de aanwezigen gelegenheid had- fen gekregen de betrokkenen hun geluk wensen aan te bieden, had de ontvangst dafc het stadhuis plaats, waarna in Het ;h|ulden Vlies de koffiemaaltijd werd ge- ynruikt. edr' Overzicht Im- De bijeenkomst in De Lakenhal werd •opvens bijgewoond door vertegenwoordi- ,e^rs van de ministers van onderwijs, Ik.unsten en wetenschappen en van econo- lische zaken, door de heer J. H Ban dier, namens de Nederlandse Organisatie Brnoor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, lijd dr. M. van Eekelen, voorzitter van de ijbedingsorganisatie van Toegepast Na- 'uurkundig Onderzoek. ae Nadat prof. Véhl een openingswoord lad gesproken, gaf hij een overzicht van arte ontwikkeling der koeltechniek, waar na dr. K. Reitsma, secretaris-penning- Jieester der vereniging, sprak over Vijf- ig jaren. Allereerst stond hij stil bij de per- a" soon van prof. Heike Kamerlingh u- Onnes, die door zijn baanbrekend er werk op het gebied der lage en zeer ,n lage temperaturen een vooraanstaande plaats zal blijven innemen op het ge- n bied der koeltechniek. De vraag mag te worden verwacht, hoe een bij uitstek e- wetenschapsmens ertoe kwam zich te j_ interesseren voor de toepassing van de koeltechniek buiten het laboratorium. De twee redenen zijn: zijn belangstel- ling voor maatschappelijke vraagstuk ken en het feit. dat in 1908 te Parijs het eerste internationale congres op het gebied der koeltechniek werd ge houden, waarop werd besloten de ver kregen wetenschappelijke resultaten ten dienste te stellen van een ieder, I die hier voordeel uit kan trekken. Ter bevordering van de Nederlandse belangen bij dit eerste congres werd een tomité gevormd onder leiding van Ka merlingh Onnes, die in Parijs een ge tierde gast was en als „le gentleman du léro absolu", de meneer van het absolute bulpunt, werd betiteld, it De „Association internationale du nFroid" werd hierna met krachtdadige ahulp van Kamerlingh Onnes gesticht, ;edoch hij werkte niet alleen mee aan een j.Internationale, doch evenzeer aan een ehationale organisatie van de koeltechniek. tOp 13 juli 1908 werd in het natuurkundig rj laboratorium te Leiden, dat later zijn r.aam zou dragen, besloten een Vereniging ilvoor Koeltechniek op te richten, welke ii vereniging op 20 september van datzelfde t jaar tot leven werd geroepen tijdens een -pijeenkomst ten huize en onder leiding - van Kamerlingh Onnes. Tot aan zijn dood in 1926 bekleedde hij het voorzitterschap, t Dr. Reitsma wees er zijn gehoor ver- Volgens op, dat één der aanwezigen van de oprichtersvergadering ook thans weer 1 aanwezig was, nameliik de hee: E. S. iKerkhoven, die inmiddels erelid is ge- worden en wiens naam onverbrekelijk verbonden blijft aan de stichting van het Kamerlingh Onnes Fonds in 1948, tot uit- j reiking van een gouden erepenning Activiteiten Indien u de kranl een* niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dieny' te zijn. Directie N.L.C. jarig bestaan der vereniging, voelde zich ontslagen van plicht de gehele bestaans- periode der vereniging onder de loep te nemen, aangezien over de eerste 40 ja ren voortreffelijke herdenkingsredevoe ringen werden gehouden. Hij wilde zich liever bepalen bij de laatste tien jaar, en wees erop, hoe de vereniging na de tweede wereldoorlog zich opnieuw be zonnen heeft op haar belangrijke taak in de maatschappij, en gaf vervolgens een overzicht van de onderwerpen, die nadien in haar vergaderingen aan de orde werden gesteld. Hij noemde daarbij wat de techniek betreft o.m.: de constructie van ver schillende onderdelen van koelinstalla ties (luchtkoelers, verdampers, compres soren), stoomstraalkoelinstallaties, de koudgaskoelmachine, thermostaten voor de koeltechniek en in het bijzonder de behandeling van isolatievraagstukken, waarvoor in 1955 door de vereniging een prijsvraag werd uitgeschreven. Voorts: het bewaren van levensmiddelen als vlees, zuivel, aardappelen, groente, fruit en vis, welke besprekingen steeds gepaard gingen met excursies naar be- Ook werden de bouw van koelhuizen en diepvrieskluizen, het gekoelde weg transport en het veembedrijf in behan deling genomen, evenals de ijsafzetting op vliegtuigen. Nadat dr. Reitsma nog een verdere opsomming* van werkzaamheden der vereniging had gegeven, wees hij erop, dat op allerlei gebied en aan diverse in stanties adviezen werden verstrekt en dat aan verschillende commissies, zo als voor veiligheidsvoorschriften, nor malisatie koelkasten, technische woor denlijsten en taalzuivering, medewer king werd verleend Een belangrijk feit was de oprichting in 1957 van een Werkgroep Koeltech niek onder leiding van de hoogleraren Véhl en Taconis, die zich bezighoudt met wetenschappelijk onderzoek op het gebied der koeltechniek. Nadat spr. had gememoreerd, dat bij de ramp van het Bezuidenhout- kwartier in Den Haag (1945) het ar chief en de bibliotheek der vereni ging een prooi der vlammen waren geworden (thans weer in opbouw door giften van belangstellende le den) besloot hij zijn rede met het noemen van twee belangrijke feiten, namelijk dat het onderwijs o.a. in de koeltechniek te Delft in 1952 werd toevertrouwd aan de huidige voorzit ter, prof. Vahl, en aan het Kamer lingh Onneslaboratorium eerst een lector (1950), later (1954) een bijzon der hoogleraar in de koeltechniek werd verbonden in de persoon van prof. dr. K. W. Taconis, de tweede voorzitter der vereniging. Na de rede van dr. Reitsma werd aan de raadgevend ingenieur der vereniging, ir. D. J. Mink, die meer dan veertig jaar lid is geweest, het erelidmaatschap aan geboden en overhandigde de enige nog :ijnde oprichter, de heer Kerk- hov. ham Na afloop van de vergadering een receptie, die zeer druk bezocht Men besloot de dag ir lijke maaltijd van leden en genodigden in Avifauna te Alphen aan den Rijn. Benoeming; van mr. J. Drijber Mr. J. Drüber is in de gistermiddag ge houden vergadering van de Leidse ge meenteraad met 27 stemmen tot wethou der benoemd. De heer Hagens verenigde vier «temmen op zich. mr. Portheine één, terwijl drie biljetten blanco bleven. Welke portefeuille de heer Drijber gaat beheren, is niet bekend. De verdeling van de taken is een zaak van B. en W zelf. Wel kan worden aangenomen, dat Leiden nu speciaal een wethouder voor de be drijven krijgt. Deze taak berust nu nog bij de wethouder van financiën, de heer Stolp. In verband met zijn functie van rijks ambtenaar deelde de heer Drijber mee, dat hij zijn benoeming pas per 1 oktober zal aanvaarden, omdat hij eerst ontheffing van zijn functie moet vragen. Winterdienst M.en K. ongewijzigd De zomerdienstregeling 1958 van de N.V. Maarse Kroon blijft met goed keuring van de rijksinspecteur van het district Noordholland deze winter on gewijzigd van kracht. Er komt dus geen aparte winterdienstregeling. Vragen van C. J. Piena De heer C. J. Piena, lid van de Leidse raad voor de p.v.d.a., heeft B. en W. de volgende vragen gesteld: Hebben B. en W. kennis genomen van de mededeling van ir. Lem, directeur van Gemeentewerken, in de pers over een nieuw structuurplan wairen B. en W. hiervan op de hoogte; achten B. en W. het juist, gezien de voorbarige publikaties bij het eerste structuurplan, dat deze mededeling in de pers verschijnt voordat de raad hiervan heeft kennisgenomen; wat hebben B. en W. gedaan of welke maatregelen denken zij te nemen om der gelijke ontijdige publikaties te voorko- kweekschoolleerlingen naar Expo De leerlingen van de christelijke kweekschool gaan donderdag met vier bussen naar de wereldtentoonstelling in Officiële ingebruikneming kantine Wernink aan de Houtlaan De N.V. Wernink te Leiden zal aan staande vrijdagavond de kantine op het bouwwerk „Diaconessenhuis" aan Houtlaan officieel in gebruik ne Daarvoor is een avondbijeenkomst be legd. die om 8 uur begint. Ir. J J. G. van Hoek, directeur Wernink. spreekt het openingswoord. Zuster A. P. Anspach, besturend zuster van het ziekenhuis, zal „het hoe en wa om" van het diaconessenhuis belicht) Ir. J. E. Kruisheer het -chit eet bureau ir. B. J. K. Cramer en ir. J. E. Kruisheer te Rotterdam vertelt een en ander over het onderwerp en de heer D. J. van Leeuwen, uitvoerend ingenieur bij Wernink, over wat er zoal voor de aannemer komt kijken. Tenslotte spreekt ir. A. Sitsen, directeur van Wernink. over het nut van een avond als deze. Om half tien wordt het officiële gedeelte gesloten. Geen bel. dan schreeuwen DAT DE UITVINDING van de bromfiets de gerechtelijke macht in Nederland heel wat werk bezorgt, bleek gistermorgen weer eens op het Leidse kantongerecht, waar de ene bromfietser de verdachtenbank verliet om plaats te maken voor de volgende. Evenmin als wielrijders ple gen bromfietsberijders doorgaans een intensieve studie van verkeersregels te maken, zodat feiten als het verlenen van voorrang aan tegemoetkomend verkeer, stopverbod op rijwielpaden en dergelijke principiële bepalingen hun soms volkomen vreemd blijken te zijn. De Leidse kantonrechter moest gister morgen weer enkele malen mededelen, dat onbekendheid met de wet geen ver ontschuldiging is voor een verdachte en onderstreepte deze uitspraak met von nissen. die in geldboetes varieerden van vijf tot zestig gulden. Voorts kreeg het kantongerecht enkele autobotsingen te beoordelen. Een taxi chauffeur reed op 2 augustus tegen een Duitse Volkswagen aan. toen deze bij de Endegeesterlaan stilstond om voorzichtig rechts de richting naar Leiden in te rij den. De chauffeur kreeg na een eis van f 25.— een boete van f 20.— Twee automobilisten hadden op 17 juli te dicht bij een voor hun rijdend voertuig gereden en waren daar te gen gebotst. Het feit, dat dit bij de knipperbollen op het Stationsplein van Leiden was gebeurd, deed de rechter een hoge boete opleggen, om dat hij van mening was, dat iedere automobilist in de buurt van knip perbollen zijn vaart dient te minde ren: de 19-jarige chauffeur kreeg f 35 boete. Schuld zonder boete Voor de autobuschauffeur, die dertjg iaar schade-vrij in Den Haag had gereden en na overplaatsing in Leiden door onbe kendheid met de plaatselijke situatie op het kruispunt Hoge Woerd-Breestraat- Gangetje-Korevaerstraat een lichte bot sing had veroorzaakt, halveerde de rech ter de geëiste f 15,boete tot f 7.50. Een bromfietser uit Leiderdorp, die 's avonds laat van Noordwijk naar Voor hout had willen rijden en over de brug van de Leidse Vaart niet het bord had ge zien, dat hem gebood op het links van de weg gelegen rijwielpad te gaan rijden, werd wel schuldög bevonden aan de over treding, doch hem werd geen straf opge legd, omdat de officier van justitie de mening was toegedaan, dat de situatie daar aan duidelijkheid veel te wensen overlaat. Twee Jeugdige wielrijders waren met de rechterlijke macht in conflict gekomen, omdat hun rijwiel niet de vereiste uit rusting had. „Wat doet u nu zonder bel, wanneer u andere weggebruikers wilt waarschuwen?", informeerde de rechter nieuwsgierig. „Dan schreeuw ik. edelachtbare", ver telde de 18-jarige scholier. Hij had zich echter na de bekeuring een bel aangeschaft, zodat hij zo als de rechter opmerkte voortaan zijn stem banden kon sparen. Met twee gulden boe te verliet de jeugdige zondaar het ver dachtenbankje. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 4 Bazaar Leger des Heils Zonder officieel vertoon zelfs nog voor de officiële begintijd is gistermid dag de bazaar van het Leger des Heils, Hooigracht, te Leiden geopend. Er was direct al veel belangstelling. Ook van avond kan men nog terecht bij de ver kooptafeltjes. De baten zijn bestemd voor het oogstfeest en de „zendingspoging" van het plaatselijke korps. Interpellatie A. van Dijk De interpellatie van de heer A. van Dijk, lid van de Leidse gemeenteraad voor de K.V.P., over de gunning van woning bouw is toegestaan en zal in de volgende vergadering van de raad plaats hebben. Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte sigaret! Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling Rotterdams Toneel „Hotel Het Paradijs.' Lakenhal. 2.30 uur: buitengewone alge mene vergadering van de Vereniging vooi Koeltechniek. Het gulden Vlies. 8 uur: Prot.-Chr. on derwijzersvereniging, prof. dr. H. C. Van de Hulst over „Ontdekkingen in het heelal." OEGSTGEEST: hotel Het witte Huis, 8 uur: modeshow Eerste Oegstgeester Confectiehandel Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 1.20 uur: mdddagpauzebijeenkomst. De Harmonie, 8 uur: Vereniging vai politieke gevangenen uit de Bezettings tijd, kap. H. J. Stoelinga over Dante. De Genestetstraat, 8 uur: openluchtsa menkomst Baptisten Gemeente. Geref. jeugdhuis. 8 uur: evangelisatie- bijeenkomst. De kleine Burcht, 8 uur; Leidse eniging van Postzegelverzamelaars. Wijkgebouw Stille Rijn 13, 8 uur: Eerste stap tot verdere verbetering voor lager en middelbaar personeel 'ERSCHEIDENE LEDEN van de Leidse raad hebben gistermiddag hun teleurstelling geuit over de door B. en W. voorgestelde her ziening van de bezoldigingsregeling. De kritiek gold niet het college, want bij dergelijke regelingen moet de gemeente het rijk nauwlettend volgen. De verbeteringen voor het lagere en middelbare personeel vinden ook B. en W. niet voldoende. De heer Sommeling van de p.v.d.a. gaf als eerste uitdrukking aan het onbehagen Voor de laagstbezoldigden wordt 3 pro- voorgesteld en voor de topfunctio- 9 procent, terwijl de midden groepen een periodieke toeslag zullen ge nieten. Voor de lagere ambtenaren gaat de regeling in op 1 april van dit jaar, maar voor de topfunctionarissen op 1 sep tember 1956. De heer Sommeling meende, dat dergelijke verschillen een goede sfeer om deze materie beslist niet bevorderen Ook de heer Lamers van de prot-chris- telijke fractie noemde de regeling teleurstelling voor de lagere bare groepen. Het voorstel van B. en w. had echter, naar hij zei. een historische achtergrond, aangezien het rijk en de ee meente geen uiteenlopende voorstellen kunnen doen. De vakorganisaties wilden aanvankelijk verder gaan. maai men heeft er uiteindelijk genoegen mee ge nomen uit vrees dat men anders in het geheel niets zou krijgen. De heer Lamers beschouwde deze regeling dan ook als een eerste stap tot verdere verbetering van de salarissen voor de bedoelde groepen Het is de bedoeling, dat de gemeenten middel voor het werkliedenpersoneel met ingang van 1 april 1958 tot het toekennen van een overgangstoeslag overgaan, maar de minister verbindt daaraan de voorwaarde, dat de raad tegelijk met het toekennen daarvan bepaalt, dat op een vóór 1 jan 1959 gelegen tijdstip voor ten minste één onderdeel van de gemeentedienst een loonregeling op basis van werkclassifica- tie en prestatiebeloning wordt ingevoerd. De heer Portheine van de v.v.d deelde daarover mee, dat zijn fractie zich het recht voorbehoudt om daarop te zijner tijd terug te komen. Wethouder Menken erkende, dat over het algemeen groot onbehagen Met betrekking tot de werkclassificatie hoopte hij optimistisch te bujven, een zee van tijd aan verbonden. De hele affaire zal in nauw overleg met de vak organisaties worden besproken, waarbij zorgvuldig rekening wordt gehouden mei de verkregen rechten Het college neemt ten aanzien van het personeelsbeleid al tijd de nodige zorgvuldigheid in acht, ook wat de sociale kanten betreft, aldus de heer Menken. Vanmorgen heeft de voorzitter van de Nederlandse vereniging voor Koeltechniek, tijdens een bijeenkomst in het Kamerlingh Onneslaboratorium te Leiden, de K.O.-medaille uitgereikt aan het Philipslaboratorium. Ir. H. Rinia (rechts) nam de medaille uit handen van prof. dr. ing. L. Vahl in ontvangst. Foto N. van der Horst Nieuw register Leidse Jaarboekje Na het verschijnen van het vijftigste deel van het Leidse Jaarboekje heeft het bestuur van de vereniging „Oud-Leiden' de commissie voor de redactie van he jaarboekje in de gelegenheid gesteld eei nieuw register op de vijftig deeltjes b doen verschijnen. De indeling is ongeveer gelijk aan die over de eerste veertig jaar gangen, d.w.z. eerst een lijst van de ruim 500 levensberichten, dan een systematisch overzicht van de ongeveer 600 bijdragen op het gebied van geschiedenis en heidkunde van Leiden en omstreken en ten slotte een alfabetische lijst va: schrijvers met vermelding van de titels van hun artikelen. Het verschil met het vorige, reeds lang uitverkochte, register is, dat voorheen de artikelen alfabetisch waren gerangschikt, terwijl dit thans systematisch werd gedaan. Hierdoor krijgt men niet alleen een makkelijker zicht van de stof. maar tevens blijkt het. welk een veelzijdige inhoud deze jaarboekjes bevat. Ook voor hen. die slechts over een deel der jaargangen be schikken, ie dit register onmisbaar. Nieuwe soos in Pniël OEJAARDEN kunnen het soms erg moeilijk hebben. Met het kleiner AJ worden van de kring bekenden worden de zorgen en het verdriet gro ter en de vereenzaming doet haar trieste intrede. Daarom heeft de kerke- raad van de Hervormde wijkgemeente Pniël besloten in het vervolg ook in zijn ressort bijeenkomsten voor ouden van dagen te organiseren, waarvan de eerste gistermiddag in Pniël werd gehouden. Voortaan kunnen dc men sen van boven de vijfenzestig daar elke maandagmiddag van half drie tot half vijf terecht, om gezellig wat met elkaar te pratén, om te kaarten, te biljarten, tafelvoetbal te spelen, kortom om alles te doen, wat in een rechtgeaarde soos pleegt te worden gedaan. Zo'n eerste bijeenkomst heeft altijd een enigszins officieel tintje. Ds. J. Groot zet- e uiteen, dat er lang over gesproken is, 'oordal er wat uit de bus kwam. De noeilijkheden waren niet gering: men at in de knoop met de financiën en men vreesde de winter, omdat de hoge zaal oeilijk is te verwarmen. Toen ineens werd de knoop doorgehakt. Moeilijkheden et, het moet gebeuren, zo dachten de initiatiefnemers. De jeugd werd inge schakeld en van alle kanten uit de wijk creeg men hulp. Zelfs is een bar gemaakt net tapkast, waaraan de bejaarden straks genoeglijk van een alcoholvrije dronk kunnen genieten. Vriendschap Ds. Groot meende, dat de bejaardensoos •n voortreffelijk middel is ter bestrij ding van de eenzaamheid De bezoekers leren elkaar kennen en menige vriend schapsband wordt gelegd. Maar boven- wordt men gewezen op de grote be- Netu-reLex werkt enders en ken zonder bezweer ook bi) werk bui tenshuls gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis! flaws 60 Ufcltttts Gersterkte ■Misf) B. 1.35 strijder van alle vereenzaming, op Jezus Christus. Die heeft gezegd: Ik ben met u tot aan de voleinding van dc wereld. Nadat de secretaris van de diaconie, de heer W. J. Batist, zijn vreugde had uit gesproken over de grote opkomst, werd thee geserveerd en kregen de heren een rokertje. Weldra heerste er een gezellige sfeer Amateurfotografen zagen Egyptische opgravingen De amateurfotografen waren gister avond weer bijeen in de bovenzaal De Doelen. Het programma vermeldde een lezing met vertoning van kleuren dia's door de heer F. van Veen. Spreker had foto's gemaakt van de Egyptische opgravingen van 1957—1958. die vele vondsten naar boven brachten uit de tijd van de eerste dynastie. De dia's gaven behalve de skeletten ook de voorwerpen te zien, die de dode op zijn reis naar het hiernamaals werden mee gegeven. Prachtige albasten schalen wer den opgegraven, benevens kostbare Behalve oudheidkundige bijzonderhe den vertelde de heer Van Veen ook over het land en de mensen, die er wonen; dit eveneens aan de hand van kleuren dia's. Alle leden van de vereniging kunnen voortaan een legitimatiekaart bij het be stuur aanvragen, die hun het recht ver leent te fotograferen op plaatsen waarop het aan anderen niet is toegestaan. Donderdag Rijksherbarium, 8 uur: Natuurhistori sche vereniging, afdeling Leiden, huishou delijke vergadering. Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Come- die met 'n Tik van de Zon. Hei gulden Vlies, 3 uur: vergadering aandeelhoudersGebr. Van Wijk en Co., OEGSTGEEST, Geref. kerk, 8 uur: kring Leiden Geref. vrouwen, dr. K. Wielenga over „Ervaringen van een leger- predikant." LEIDERDORP, aula Herv. school, Zijl- kwartier, 7.30 uur: bijeenkomst t. g. v. zil veren jubileum Herv. school Kastanje- Zuiderkerk, 7.30 uur: lerarenbijeen- komst, ds, J. Firet over de schooljeugd. Gebouw Levendaal 1, 2 en 8 uur: kook- en bakdemonstratie van visgerechten door de Commissie huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting. Vr(jdag LEIDERDORP, aula Herv. school, Zijl- kwartier, 8 uur: viering van het zilveren school jubileum met de ouders. Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Come die met 'n Tik van de Zon. Rehoboth, 8 uur: Christen-Vrouwen bond, afd. Leiden, huishoudelijke verga- Kantine bouw diaconessenhuis, 8 uur: feestavond Werninks Betonmaatschappij. Boisotkade 2, 2.30 uur: vertrek excursie K. en O. naar gemeentearchief en Pil— grim-Fathershuisje. Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Come die met 'n Tik van de Zon. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: feestavond woningbouwvereniging Ons Belang. Stadsgehoorzaal. 9 uur: officiële opening expositie Vereniging van leidsters bij het Christelijk Kleuteronderwijs, aansluitend de algemene vergadering; da. O. Jager over „De Bijbel in eigen leven en in dat van de kleuter Leidse Volkshuis, 8 uur: medewerkers- Clubgebouw Ons Bulten, 3.30 uur: ope ning gebouw door wethouder Jongleen, aansluitend receptie. Halte Posthof, 13.56 uur: vertrek Na tuurhistorische vereniging naar Zuidwijk. OEGSTGEEST, Geref kerk, 7 uur: Jeugdverenigingen, F. de Mos met films over natuurbescherming. Het gulden Vlies, 8 uur: modeshow fa. De Groot Tentoonstellingen Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tot 12 oktober. Prentenkabinet: tentoonstelling van fo to's van H. H. Baudert, tot 1 oktober. Apotheken De avond- en nachtdienst van d« apo theken wordt deze week waargenomen door apotheek Van Drieaum, Mare 110, te lefoon 20406, en apotheek Oegstgeest, Wll- helminapark 8, telefoon 26274. Collectanten nodig voor reclasseringscolleete Zaterdag wordt In Leiden een huis-aan- huiscollecte gehouden voor de reclasse ring. Er zijn nog veel collectanten nodig. Deze kunnen zich aanmelden bij dr. P. L. Schoonheim. Hoge Rijndijk 14a. telefoon 30284, C. W. Oost veen. Rijn- en Schiekade 121, telefoon 22090. mej. W. Th. A Laken, Kamerlingh Onneelaan 10. telefoon 22886 of J. Francke. Merelstraat 45, telefoon 25035.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3