Toen de buren het leek de toekomst wisten, zwart Algerije voor Frankrijk nos: niet verloren N.V.V. waarschuwt regering nu al JAN DEED EEN MISSTAP „Papa is een tijdje naar een ziekenhuis" Reclassering is volkszaak Andere koers nog mogelijk HOOFD-1 PIJN? Moord op jongen opgehelderd na 15 maanden speurwerk Mohammedanen hebben de sleutel in handen Wie i Ferhat Abbas? ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 fT'OEN DE BUREN het eenmaal wisten wie kan zoiets verborgen houden? veranderde haar hele leven. De eerste veertien dagen was ze angstig binnengebleven. Gelukkig was het grote vakantie en ont fermde de familie, sommigen hinderlijk-meelijdend, anderen met slecht- verborgen wrok, zich over de kinderen. „Papa is voor een poosje naar een ziekenhuis", had ze de kinderen wijs gemaakt en de familie zou wel meepraten. Maar toen ze toch weer buiten moest komen, had ze op alle gezichten gezien of menen te zien: „Ze weten het. Ze weten dat Jan in de gevangenis zit, in voorarrest." Afgemeten hoofdknikjes of meewarige blikken. Niemand, die baar aansprak. Overdreven welwillendheid of achter docht bij de winkeliers in de straat. Ze kon zich de praatjes wel voorstellen: „Zo'n keurig gezin, zou je zo zeggen zo'n nette, stille man. En dan 'n greep in de kasvanwege dat dure televisie toestel natuurlijk, 'n Schandezo zie je maar weer, hoe je er in kunt lopen. Nou, die zien we de eerste jaren niet terug Wat moest ze doen? Links en rechts vertellen, hoe de zorgen Jan over hoofd waren gegroeid? Hoe nodig het was, dat Tom en Gerda een paar weken naar buiten gingen? Hoe hij de huur schuld, de afbetalingsachterstand baar had willen verbergen, haar niet durfde bekennen, dat er beslag was ge legd op 'n deel van zijn salaris Ze zouden het immers niet geloven, ze zagen in hem alleen maar „de dief" ook al ging bet maar om een duizend gul den en wasie het zelf gaan zeggen aan de directie, toen de accountant er Hoe is het mogelijk, dat in een paar maanden tijd een heel gezin kapot kan gaan? De kinderen, die de harde waar heid kregen nageschreeuwd op school en in de straat. Zich stuurs en onwillig ge dragen op de nieuwe, verre school. Tom, die ineens is gaan stotterenverweer tegen de buitenwereld, zegt de dokter. Zijzelf in haar isolement, vooral nadat de huisbaas voorzichtig heeft geïnfor meerd of ze soms kleiner gaat wonen Hij vertrouwt haar niet meer, ook al is de huurachterstand betaald. Ze heeft er geen plezier meer in, zich te kleden, ze komt nergens meer, zit schrikachtig in huis, durft niet open te doen als er wordt gebeld. De kin deren zijn lastig, dwars tegen haar stuurloosheid in. Wat helpt 'n bemoe digend woord van de wijkpredikant, 't vernederend bezoek van een maat schappelijk werkster van sociale ken, ook al doet ze onbevangen en hartelijk? De toekomst lijkt een zwart gat. Als de zaak voorkomtzal Jan jaren wegblijven? En als hij terugkomt wat dan? De boodschap Er komt een ambtenares van de re classering. Ze lacht schamper: reclas sering! .,U bent waarschijnlijk een paar jaren te vroeg!" zegt ze bitter. Maar het antwoord verrast haar zó, dat ze er eerst niet in kan geloven „Te vroeg? Hoe komt u daar bij? U weet toch wel. dat wij trachten mensen, die zoals uw man in moeilijkheden zitten, te helpen?" „O ja. later, als ze uit de gevangenis ko men. Als zij net zo kapot zijn als wij nüals er niets meer te redden valt. Dan geeft u hun een baantje, waarin ze met de vinger worden nagewezennee heus, het is erg goed bedoeld, maar laat u me met rust Het is zo al erg genoeg En dan hoort ze, hoe verkeerd ze Is ingelicht, hoe weinig ze weet van de reclassering, die met de hulp begint, zo dra een man of een vrouw door de po litie uit de samenleving is weggehaald Er zal een rapport worden gemaakt over alles, wat haar man en zijn gezin aan gaat. Dat rapport zal dienen op de rechtszitting Zet begrijpt het maar half. maar ze durft haar medewerking niet te weigeren. Ze zal immers alles doen voor Jan, die niet slecht is, alleen geen uitkomst meer *ag? Als de vreselijke maanden van het voor arrest voorbij zijn, durft ze niet naar de rechtszitting te gaan De advocaat van Jan zal haar de boodschap komen bren gen. En als het zover is. komt er een bood schap. die ze nauwelijks kan bevatten: „Uw man komt vrij. HU heeft een voor- waardeiyke veroordeling met een proef tijd en ondertoezichtstelling Dat kan dus Ja, dit kan gebeuren. Als een reclasse- ringsrapport gunstig luidt, als er redenen zijn om aan te nemen dat een gestruikelde geen recidivist zal worden, kan er een voorwaardelijke veroordeling worden uit gesproken. Mede dank zij de reclassering, die ambtenaren beschikbaar heeft om de helpende hand te reiken. Ambtenaren, die niet als politieagenten met een knuppel op zak achter een voorwaardelijk-veroor- deelde aan lopen, maar hem of haar hel pen en steunen op menselijke manier Zomaar zonder meer Iemand die een misstap tegen de samenleving heeft be gaan, los te laten, is bij de Nederlandse rechtspraak niet mogelijk. Is de politie er eenmaal in gemengd, dan moet het recht zijn loop hebben. Maar meer en meer gaan de rechters •r koe over, ook ia de gestruikelde cis mens te benaderen. Is het mogelijk, dan kan een voorwaardelijke veroordeling worden gegeven. Herhaalt zich het strafbare feit binnen de gestelde proef tijd, dan wordt de voorwaardelijke straf onvoorwaardelijk ten uitvoer ge legd. Zo gaat het ook met de voorwaarde lijke invrijheidstelling, die kan volgen nadat een gevangene een goed deel van zijn straftijd heeft uitgezeten. Was er geen reclassering, die de aldus voorwaardelijk op vrije voeten zijnden de hand kon reiken, hen kon helpen om de geboden kans te grijpen, dan zou dit prak tisch niet kunnen. We mogen dus feitelijk zeggen: de reclasseringsambtenareii houden vele mensen uit de gevangenis. Niet. om hen maar weer de mogelijkheid te schep pen opnieuw te falen, maar om hen de ellende van de gevangenschap te bespa ren en hen de gelegenheid te bieden tot herklassering. Zegenrijk iverk )it mogen we zegenrijk werk noemen. ;t alleen voor de man of de vrouw f, maar voor het gezin waaruit zij ko- n, evenzeer. Immers lijdt heel het ge- ja dikwijls zelfs de hele onschuldige moderne kleine piano's BILLIJKE PRIJZEN GARANTIE UnilTtiAkl SINGEL 114—116 HOUTMAN RrHiFnAM Grote toekomst voor luchtvrachtvaart Bunnen drie jaar zullen door het ge bruik van straalvliegtuigen zoals de Boeing 707 en de DC-8 de luchtvaart maatschappijen beschikken over enorme vervoerscapaciteit. Door ook de snelheid op te voeren kan de totale pro- duktle-capacitedt verdrievoudigd worden, Dit heeft de onder-voorzitter van de K.L.M., drs. Sj. de Boer, meegedeeld. Het merendeel der luchtvaartmaat schappijen zal zelf wat ruimere aandacht loeten schenken aan de luchtvracht. Door speciale tarieven en gunstige ver- ,'oersvoorwaarden zal men de ontwikke ling van het vrachtvervoer moeten stimu- nale inkomen te consumeren, waarop de werknemers, na de offers die zij de laat ste jaren hebben gebracht, beslist meer recht hebben dan de huiseigenaren. Het gevraagde S.E.R.-advies TAE VOORZITTER van het socialis- tiseh vakverbond, het N.V.V., heeft gisteravond voor de V.A.R.A.- microfoon de regering gewaarschuwd voor de gevolgen van de in. .de ad viesaanvrage aan de S.E.R. omschre ven maatregelen. Zoals bekend, heeft de regering met het oog op het begrotingstekort de S.E R. advies gevraagd over een gehele of gedeeltelijke afschaffing van de subsidie op melk en de huur subsidie. De NW-voorzitter, de heer C. W. var Wingerden, zei bij voorbaat al naar aan leiding van dit verzoek van de regering „Namens het NVV kan ik verklaren, dat de regering voor de door haar nood zakelijk geachte maatregelen zoals omschreven in de adviesaanvrage aan de SER op onze medewerking niet be hoeft te rekenen. Wij hebben in de af gelopen jaren onder moeilijke om standigheden als leiders van de vakbe weging beslissingen moeten nemen, waar mede onze leden soms grote moeite had den om deze te begrijpen en te verstaan. Wij zijn voor die moeilijkheden, die we ook in eigen kring hadden, niet opzij ge gaan. Men zal ons misschien verwijten dat wij, terwijl de aanvraag om advies van de regering zelfs nog niet in behan deling is gekomen, nu reeds een stand punt kenbaar maken. Maar wij willen de regering op een moment waarschuwen, waarop nog een andere koers mogelijk is". De voorzitter van het NVV was van ening, dat de regering in haar verzoek een aanwijzing had gegeven in welke richting het advies moet worden gege ven. Het gevraagde advies heeft onmid dellijk te maken met de levensomstan digheden van de werkende bevolking. Maar de regering, zo zei de NVV-voor- tter, heeft geen advies gevraagd, dat idere bevolkingsgroepen raakt. Als de regering er toe zou besluiten tot huurverhoging over te gaan en de subsidie op melk af te schaffen, betekent dit, dat de werknemers in Nederland nu ■eeds gedurende een paar jaar geen en- <ele vermeerdering van hun welvaart hebben gezien. Als gevolg van de beste dingsbeperking hebben zij zelfs een stu an hun welvaart prijs moeten geven. En daar zal dan, zo betoogde de hee an Wingerden, na de verhoging van d suikerprijs nog eens de verhoging van d melkprijs v&n 6 a 7 cent per liter bij- Bovendien. zo zei de voorzitter van het NVV nog zouden door middel van een huurverhoging de huiseigenaren de ge legenheid krijgen een deel van bet natio- Dat dit slechts een aspect is van wat de reclassering doet, weet u wel. Vaak genoeg hebben we andere kanten van het werk voor u besproken. Ook de gevange ne, die het moeilijk heeft in de gevange nis of die vrijkomt in een wereld die hem vreemd geworden is. heeft huln nodig. En dit is niet alleen een zaak van de reclassering, maar van ons allen. Een volkszaak. Wij moeten nooit vergeten, dat het niet onze verdienste is. dat wij worden bewaard voor ernstige misstap pen. Natuurlijk gaat het niet alleen om Jannen, die in nood een misgreep doen: het gaat ook om mensen, die zwaar hebben gezondigd tegen de maat schappij. Maar als zij dan hun schuld hebben uitgeboet, is het niet aan ons, haat dragend te blijven en hen hun hele le ven te laten boeten. Wie voor zijn schuld jegens de samenleving ook aan die samenleving heeft betaald, moet een nieuwe kans hebben. Dat is mensen plicht en vooral: christenplicht. En u begrijpt het al: om die herkan singen voor medemensen mogelijx te r ken. is geld nodig. Niet om iedereen betalen, die daaraan wil meewerken, want u weet: er zijn honderden vrijwilli gers in den lande, die belangeloos vol komen opgaan in dit werk en die de re classering niet graag zou missen. Binnen enkele dagen wordt weer de bus voorgehouden om een gave. Gedenkt dan uw medemensen in nood, uit naastenliefde. Laat ook door uw hulp het reclasseringswerk zich kunnen uitbreiden, opdat tot u niet eenmaal het verwijt kan worden gericht: „Ik was in de gevangenis en gij hebt mij niet bezocht!" In de winter sneller naar Den Helder In de winiterdienstregeling van de Spoorwegen, die 28 september ingaat, ko men in vergelijking met de thans geldende dienstregeling chts wijzigingen van regionale betekenis voor. Een belangrijke reisduurverkorting wordt bereikt op de lijn Den HelderDen HaagRotterdam door het inleggen van een sneltrein in beide richtingen op werk dagen tussen Alkmaar en Haarlem: Alk maar v. 8.26Haarlem a. 8.56. Hierdoor wordt een betere aansluiting verkregen. De expres-trein Groningen v. 16.42/Leeu- warden v. 16.32Den Haag SS a. 19.56 Rotterdam CS e. 19.43 en de exprestrein Rotterdam CS v. 16.55/Den Haag SS 16.44Enschede a. 19.41 rijdt met ingang van 28 september alleen nog maai werkdagen. De dienstregeling der Expo-treinen is verlengd tot 19 oktober, zij het dat is gewijzigd. Na 27 september geldt de volgende dienstregeling: Heenreis v. 7.24 Amsterdam C.S. terugreis a. 23.59; v. 7.41 Haarlem a. 23.44; v. 7.52 (overstappen Den Haag HS) Leiden a. 23.23; v. 8.16 Den Haag HS a. 23.11; v. 8.40 Rotterdam CS 22 51; v. 9.30 Roosendaal a. 21.55; a. 10.20 Schaerbeek a. 20.57. Adriaan van der Veen heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekregen als lid van de rijkscommissie van advies inzake de subsidiëring van tijdschriften op het gebied der kunsten. Neem ASPRO' en U voelt opknappen. 'ASPRO' brengt onml dellijk verlichting en irriteert Uw maag nu 2 'ASPRO'*-an... Ct&ntveetft*/ P)E ACHTJARIGE Wim de la Parra uit Utrecht, die op 22 juni van het vorige jaar spoorloos verdween, blijkt te zijn vermoord. De dader, de 28-jarige Utrechtse arbeider R. G., is woensdagavond gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Aldus heeft de officier van justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeck, gis teren meegedeeld. frisse adem een heerlijke smaak frU lekker gezond (Van een onzer redacteuren) HET UITROEPEN van Algerije tot republiek en het in het leven roepen van een regering in ballingschap (in Kairo of Tunis), betekent nog niet, dat Frankrijk zich nu genoodzaakt ziet, volledige onafhankelijkheid te verlenen aan de Algerijnen. Verre daarvan: deze geruchtmakende stap van dé Algerijnse nationalisten zal slechts de vastbeslotenheid van de Franse regering verpersoonlijkt door generaal De Gaulle doen toe nemen, de bestaande (deels geheime) plannen met Algerije ten koste van alles te verwezenlijken. Men verwacht in Parijs dan ook, dat het optreden van de leiders van het Nationale bevrijdingsfront als „regering in balling schap" nauwelijks van invloed zal zijn op de stemming, die op 28 septem ber ook in Algerije zal worden gehouden over de nieuwe Franse grondwet. Hef is uiteraard moeilijk, de juistheid an deze opvatting te controleren, te- teer, daar mag worden verwacht, dat de opstandige elementen in Algerije zelf de komende dagen meer dan ooit zul len trachten, de mohammedaanse bevol king te intimideren. Of zij hierin zullen slagen zal in belangrijke mate worden bepaald door de wijze, waarop zij daarbij te werk gaan. In de afgelopen jaren is er herhaaldelijk sprake geweest van het instellen van een Algerijnse regering in ballingschap onder leiding van de bekende nationa listische leider Ferhat Abbas. Telkens werd tot uitstel besloten, omdat men in de Arabische wereld de tijd nog niet rijp achtte. Verder uitstel was sinds de „Europese opstand" in mei van dit jaar, welke leidde tot een her nieuwd optreden van generaal De Gaulle, niet mogelijk en zodoende kon al enkele weken geleden met een zeer grote mate van zekerheid worden ge zegd, dat vóór de grondwetsverkiezin gen in de Franse gebiedsdelen en voor het begin van een Algerijns debat in de Assemblee van de Verenigde Naties, tot het uitroepen van een dergelijke regering zou worden overgegaan. De geruchtmakende bekendmaking van gisteren is dus voor de Franse regering bepaald niet als een verrassing geko men, die met schrik en beven werd Dit neemt echter niet weg, dat de stap van Ferhat Abbas en de zijnen een grote streep kan halen door de reke ning van generaal De Gaulle Want als de Algerijnen zondag over een week de r Frs :rpen in wezen niet minder dan persoonlijke nederlaag voor de gene raal, wiens voornaamste taak het was, een oplossing te vinden voor het Alge rijnse probleem. Dat zou bijzonder jammer zijn, nu de Fransen eenmaal besloten hebben, het enorme prestige van de generaal te gebruiken om de problemen, waarvoor hun land zich in vele opzichten geplaatst ziet, tot een oplossing te brengen. MOEILIJKHEDEN De moeilijkheden, waarmede de Franse regering in Algerije te kampen heeft, zijn van tweeërlei aard. Het verlenen van volledige onafhankelijkheid aan een Algerijnse republiek onder leiding van Ferhat Abbas, is niet alleen nu, maar ook in de toekomst ondenkbaar om de eenvoudige reden, dat zich in Algerije ruim een miljoen kolonisten van Franse origine bevinden, die zich beslist niet bij een dergelijke gang van zaken zouden neerleggen en dus een desbetreffend besluit van een regering te Parijs reeds bij voorbaat onmogelijk maken. Het zijn de felste vertegen woordigers van deze Europeanen weest, die met de steun van de para- gerlijke en militaire figuren in Alge rije, die het hadden doen voorkomen, alsof de mohammedaanse mensen met een diep wantrouwen jegens de Franse bedoelingen hadden vervuld. Het optreden van De Gaulle heeft er toe geleid, dat een deel van dit wan trouwen werd weggenomen. Er zijn aanwijzingen, dat de mohammedaanse bevolking van de generaal verwacht, dat hij met kracht tegen de Europese extremisten en hun barbaarse metho den zal optreden, als hij krachtens de nieuwe grondwet met grote bevoegd heden is bekleed. En de verwachting is. dat zeer vele mohammedanen, on danks de druk die op hem wordt uit geoefend en ondanks het feit dat tot- dusver nog geen eind werd gemaakt aan het eigenmachtige optreden van de Europese extremisten, aan generaal De Gaulle hun vertrouwen zullen schenken. TOEKOMST Er is dan ook zeer veel aan gelegen, dat de mohammedaanse bevolking van Al gerije op 28 sept. beseft, dat zij van de nationalisten in Kairo en Tunis troepen van generaal Massu een eind hebben gemaakt aan de Vierde repu bliek en generaal De Gaulle aan het bewind hebben gebracht. De Gaulle moet dus een oplossing vin den, die zowel voor de tien miljoen mohammedanen als voor het miljoen Europeanen in Algerije aanvaardbaar is. Het is duidelijk, dat wil van een harmonische samenwerking sprake kunnen zijn de Europese minder heid genoegen zal moeten nemen met de rol, die nu eenmaal aan een derge lijke groep is toebedeeld, zij het dan na het verkrijgen van bepaalde waar borgen. Maar zelfs daarvoor voelt de Europese kolonie in Algerije niet: men heeft de mond vol over gelijke rech ten voor mohammedanen en Europea nen, maar tegelijkertijd tracht men de overheersende positie, die de blanke bevolking tot dusver heeft gehad, te handhaven In mei van dit jaar bleek, over hoeveel macht een kleine groep extremisten in Algerije beschikte en welk een gevaar zij opleverde voor de gehele Franse samenleving. Dat generaal De Gaulle zicb hiervan bewust was, bleek al spoedig uit de houding, welke hij aan nam tegenover de extremistische bur- De Algerijnse rebellenleider Ferhat Abbas leest de proclama tie voor van de „vrije Algerijnse regering", waarvan hij premier is geworden. weinig goeds kan verwachten en dat zij slechts door De Gaulle een kans te geven kan hopen op een betere toe komst, die hen wellicht vrijheid, gelijk heid en broederschap kan brengen in een nauw samengaan met Frankrijk. Doen zij dit, dan zal ook de positie, waann de Franse regering zich ten aanzien van de Algerijnse kwestie te genover andere landen bevindt (met name de Aziatisch-Afrikaanse groep en het Sowjetblok) aanmerkelijk verbe- Zo ver is het thans echter nog niet en het is begrijpelijk, dat de Franse rege ring een krachtige waarschuwing heeft laten horen aan het adres van de lan den. die de verleiding niet kunnen weerstaan, een regering te steunen die zoals in Parijs werd verklaard - geen souvereiniteit. geen grondgebied cn geen gezag heeft. Gelukkig wordt het Franse optreden sinds de opstand in Algerije geken- IS NAJ pERHAT ABBAS. de premier van de Algerijnse regering in ballingschap, is met een Fran se vrouw gehuwd en werd on derscheiden met het Legioen van EerHij werd op 24 oktober 1899 geboren als zoon van een hoge Algerijnse ambtenaar en studeerde aan de universiteit van Algiers. Abbas interesseerde zich al heel vroeg voor de politiek en schreef nationalistische artike len in dag- en weekbladen en schreef een boek met als titel „Het jonge Algerije". Later gaf hij zelf een krant uit, l'Entente. Kort voor de Tweede Wereld oorlog richtte hij de Algerijnse volksunie oo. het uitbreken van de twee de wereldoorlog vertoefde hij korte tijd in Frankrijk, waar hij werd ingedeeld bij het leger. Na de wapenstilstand slaagde hij er in naar Algerije terug te keren, waar hij zijn politieke activiteit voortzette en met maarschalk Petain onderhande lingen opende over de toekomst van Algerije. De geallieerde landingen in Noord-Afrika maakten, dat van Abbas' plannen niets terecht kwam. Eerst eiste hij autonomie en daarna stelde hij een vrij Algerije voor. dat in een staten bond met Frankrijk verenigd zou zijn. Generaal De Gaulle voelde daar niets voor en zo begon reeds in het begin van 1945 de Algerijnse verzetsstrijd. ABBAS werd gevangen geno- men, maar een jaar later weer vrijgelaten. Hij werd in de wetgevende vergadering van Algerije gekozen en leidde ja renlang krachtig de gematigde vleugel van de nationalisten. Abbas geloofde toen nog, dat lo yale samenwerking met Frank rijk mogelijk was. In deze houding kwam in 1955 een radikale verandering: hij trad toe tot het Nationale bevrijdingsfront, wist uit Frank rijk naar Kairo te ontkomen en werd de onbetwiste leider van de in ballingschap vertoevende nationalistische leiders, die met niets minder dan volledige on afhankelijkheid van Algerije genoegen wensten te nemen. Zijn benoeming tot premier van de tegenregering was dan ook geen verrassing. merkt door doortastendheid. De kol< nisten in Algerije hebben er reeds ken nis mee gemaakt en zullen er nog meer van horen. De mohammedaanse bevolking heeft er wellicht zoveel trouwen door teruggevonden, dat zij bereid is, met De Gaulle in zee te gaan. En zelfs de Sowjetunie, die er altijd als de kippen bij is om de re- bellenregeringen te erkennen, houdt thans meer dan ooit rekening met het besliste optreden van het nieuwe Frankrijk. De verkiezingen van volgende week zondag zullen beslissend zijn. Luidt het antwoord van de mohamme daanse bevolking bevestigend, dan heeft De Gaulle niets te vrezen van een tegenregering in Kairo of Tunis en zelfs niet van de Assem blee der Verenigde Naties. Is het antwoord afwijzend, dan gaat Frankrijk opnieuw donkere dagen tegemoet Austerlitz Is gevonden, als dat van het vermoorde jongetje Is geïdentificeerd. De opheldering van het misdrijf is te danken aan het ijverige en systematisch* speurwerk van een speciale opsporings- groep, gevormd uit de rijksrecherche, de gemeentepolitie van Utrecht en Zeist en de rijkspolitie van Driebergen. Het omgekomen jongetje was de zoon van mr. T. M. de la Parra, oud-officier van justitie in het voormalig Nederlands- Indië. Het jongetje verdween toen hij op weg was van zijn ouderlijk huis aan de Dickenslaan naar de Utrechtse Cineac. Toen een wandelaar uit Driebergen desa zomer het lUkJe van een kind In ees afgelegen dennenaanplant vond, legde men al spoedig verband tassen desa vondst en de verdwünlng van het jongetje.. De politiedeskundige dr- Hulst en dr. Zeldenhorst konden echter moeliyk de identiteit vaststellen, daar het lichaampje meer dan een jaar onder de grond had gelegen. Ook dacht de vader niet, dat het ge vonden lichaam dat van zijn zoontje was. Wel zcl de heer De la Parra, dat over zijn gezin steeds de schaduw van een wraak oefening hing. Toen hij In het voormalige Nederlands-Indië officier van Justitie was. zouden veroordeelden hem namelijk toe- voegd hebben, dat zij wraak zouden nemen, zelfs al waa het over twintig Jaar. Wraak schijnt echter niet de aanleiding tot deie moord geweest te z|jn. De verdachte, die reeds verschillend* malen wegens zedendelicten is veroor deeld, heeft de politie verteld, dat hij het on get je die bewuste dag op zijn brom fiets mee naar Driebergen had genomen. Daar wurgde hij hem en ontkleedde het lijkje. De volgende dag kwam hij terug om het te begraven. Niet ver van de plaats van het misdrijf heeft de politie gisteren op aanwijzingen van de verdachte de kleren van het Jongetje opgegraven. Ceintuur ah spoor Een van dc sporen, die de politie bij het onderzoek heeft gevolgd Is een cein tuur. Deze bleek te horen bij een regenjas, die verdachte in zijn bezit heeft Ook vonden de rechercheurs tijdens de huis zoeking twee volledig bijgehouden zak boekjes van 1957. De blaadjes, waarop de datum 22 Juni zou moeben staan, waren uitgescheurd. Samen met de door hem afgelegde bekentenis, versterken deze gegevens de autoriteiten in de mening, dat men de juiste man gevat heeft. Gloster-meteors DE KONINKLIJKE luchtmacht zal binnenkort een dertigtal Gloster-meteor straaljagers die uit de vaart zijn geno- men voor de sloop verkopen. Op de vliegbasis Woensdrecht staan de toestellen voorlopig opgesteld, wachtend op het ogenblik waarop zware hamers hun vernietigend werk zullen verrichten. Glorie vergaat snel. Een tien jaren geleden waren de Gloster-meteors de modernste toestellen en de trots van alle vliegers van de Koninklijke luchtmacht. Ze kwamen de beroem de Spitfires vervangen en ze luidden een nieuw tijdperk, het tijdperk van de straalmotor in. Honderden vlie gers hebben op de Gloster-meteor hun vliegeroplei ding voltooid. Jan Flinterman ves tigde op de Glos- ter-metaor hit hoogte- en het snelheidsrecord. Met de Gloster-meteor is aan vele inter nationale luchtmacht - oefeningen deelgenomen, maar de techniek stond niet stil. Er kwamen nieuwe toestel len die nog sneller konden vliegen en nog beter gingen voldoen aan de taak die een jachtvliegtuig is opge legd. Met enkele tegelijk kwamen deze nieuwe toestellen binnen en als zij op de vliegbases waren geland, werd een gelijk aantal Gloster-me teors aan de kant gezet. Meer dan dertig staan er op het ogenblik op de vliegbasis Woensdrecht. meer dan dertig kisten, alle van hun luis ter ontdaan In tien jaren werd de Gloster-meteor een oude kist die niet meer meekon. Binnenkort zullen ze voor de sloop worden verkocht. Ze hebben hun plicht gedaan. Ze zijn niet meer no dig. Toen ze voor het eerst in het luchtruim waren, hadden ze de be wondering van vliegers en niet- vliegers. Nu kijkt niemand meer naar hen om. Misschien dat dezer dagen dan nog eens een vlieger langs de lange rij toestellen zal lo pen on terugdenkt aan de tijd dat nog „maar" met Gloster-meteors werd gevlogen. Glorie duurt niet lang. Het glo rieuze tijdperk van de Gloster-me teor wordt na tien jaren definitief afgesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5