Henri Wintermans Invalidenhuis aan Oude Rijn in "27 afgebroken VAN MENS TOT MENS Agenda voor Leiden van het draaiboek ME UWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 Collecte reclassering Volgende week zaterdag is het in Ne- «Ierland de Nationale Reclasseringsdag. In ns* de voorafgaande week wordt door vrij- nt> willigers een huis-aan-huiscollecbe ge- -T' houden in Leiden. Het plaatselijk comité rekent er op. dat niemand zal achter 1 blijven in daadwerkelijke steun aai en medemens, die weer op het goede spoor 577 moet worden gebracht. de en dankfeest van het in Leger des Heils in Leiden Ze- Zoals elk jaar heeft het Leger des te. Heils ook nu zijn oogst- en dankdienst; morgen wordt die gehouden. Maandag om 3 uur wordt in het gebouw aan de Hooigracht een bazaar geopend, waar men ook maandagavond en dinsdag te recht kan. Vele zakenlieden hebben hun medewerking gegeven, zodat de bazaar goed voorzien is. De opbrengst komt Ifiten goede aan het plaatselijk werk en öde Zending. Het is ook kinderverblijf en huis voor oude mensen geweest Yin'AAR nu het Kaasmarktterrein is, was tot 1927 het oude invaliden- tehuis. De hoofdingang lag aan de Middelweg, maar a.an de kant van de Oude Rijn (de lezer denke daarbij aan het verlengde van het nog bestaande gedeelte van de Koppenhinksteeg, tussen de Hooglandse Kerk- gracht en het Kaasmarktterrein) was er ook een. Deze ingang nu is te zien op de foto van de heer J. Goedeljee. In het fronton komt het jaartal 1815 >or, maar dat slaat ndet op de bouw het grote huis. Toen werd het de blijfplaats voor militaire invaliden. Het heeft die bestemming gehad tot 191 dat jaar werd voor de militaire invaliden het gebouw aan de Hoge Rijndijk in ge bruik genomen, waar nu de handelson derneming ..Imenexco" is gevestigd. met de bouw van het huis is begonnen. De eerste bestemming was kinderhuis; „lief dadige verzorging van ouderlooze wezen". In 1773 werd besloten het huis als zodanig op te heffen en de kinderen onder te brengen in het weeshuis aan de Hoogland se Kerkgracht. Oude mannen en vrouwen namen toen de plaats van de kinderen In. In 1817 kwamen de eerste oud-militairen er wonen. Aan deze bestemming kwam in september 1913 een einde. De oud-mili tairen zijn in dat jaar naar de Hoge Rijn dijk gegaan en nog later hebben ze Leiden verlaten en zich in Velp gevestigd. Van het oude huis is geen steen op de andere gebleven. Op die plaats ontstond een terrein, dat nu een gewichtige functie heeft in de Sleutel-stedelijke handels- en transportwereld, een terrein dat trouwens ook op hoogtijdagen, als feestelijke stoeten moeten worden opgesteld, zijn onmisbaar heid bewijst. De taptoe zal er over enkele weken weer van profiteren! Gezellig tuinfeest bij Ons Eiland NA A HET TUINFEEST voor de kin deren en de lampionoptocht, welke verleden week plaats hadden, is het voor het bestuur van de speel tuinvereniging „Ons Eiland", min of meer een financiële noodzaak een tuinfeest te houden voor volwasse nen. Gisteravond begon dit jaarlijks terug kerend festijn, terwijl het vanavond zal worden voortgezet. De 3000 bezoekers, die od het feest verwacht worden, zullen ongetwijfeld zorgen voor aanvulling van de speeltuinkas. Voor het eerst heeft het bestuur van Ons Eiland de vrijdagavond gereserveerd voor dit tuinfeest, omdat men bang i6 dat de televisie vanavond velen van het tuinfeest zal doen wegblijven. Het wa6 gisteravond zeer gezellig op het verlichte speelterrein. De gebruike lijke attracties, zoals schiettent, rad van avontuur en ballen werpen, waren dank zij de medewerking van het damescomité ware trekpleisters. In het pas geopende clubhuis kon men een kopje koffie gebruiken. Het grote doel. dat de speeltuinvereni ging ilch gesteld heeft is het aanleg gen van centrale verwarming in dit clubhuis. Men hoopt met de op brengst van het tuinfeest zover te komen. De heer A. Landman, tweede voorzit ter van Ons Eiland, deelde ons mede, dat men voor de wintermaanden grote plannen heeft met dit clubhuis. Er wordt momenteel gewerkt aan instuifavonden voor volwas«*nen. w Cursussen te Leiden bd. voor zelf-doeners hA^AN DE NOOD een deued makend, o) scharen zich dagelijks meer ijtomenaen in het groeiende leger van 'dazelf-doend-Nederland. De vorise !>e,maand gaf de huishoudbeurs als ^wachtwoord „Doe het zelf" en daar mede bracht men onder woorden. ke,wat in Nederland reeds burgerrecht rerheeft gekregen. gC Omdat men bijna geen vakman meer iiru^an v'n<*en- die grote belangstelling aan de dag legt voor de kleine karweitjes, die toch moeten gebeuren, hebben de ea> Nederlandse huisvaders aangemoedigd en cl» bijgestaan door hun eega's zelf naar ha- eaimer en kwasten gegrepen. En de resul- moeten verbluffend zijn. n0 Omdat de praktijk echter teleur stellender pleegt te zijn dan het be- zielende gevoel, dat men krijgt, wan een kraan lekt of een stoel uit .^elkaar dreigt te vallen, heeft de heHuishoudelijke- en Gezinsvoorlich- tin9 te Leiden gemeend, dat het geen overbodige luxe zou zijn enkele cur sussen in de komende wintermaan den te geven, die de zelfdoeners op weg kunnen helpen naar een bevre digend resultaat. va In het gebouw „De Hoeksteen", Leven- kt daal hoek Garenmarkt. zullen de zelf- os. doenige dames en heren les kunnen jjj krijgen in „Kleine karweitjes" in huis. ia ^°°r ^ien- die klein willen beginnen, be- staat er een korte cursus van vier les sen, waarop men een gezellig krukie met 00 gevlochten zitting leert maken. Gelegenheid tot inschrijven voor deze ef cursussen bestaat 's maandags van half drie tot half vier en 's woensdags van et tien tot twaalf uur in „De Hoeksteen"* t< daar zijn op die tijden ook inlichtingen tk verkrijgen. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN ^Segrafeniaaen jjj Een dokter nodig? De zondagsdienst van de huisartsen te eB Leiden wordt waargenomen door de dok- of ters Dijkstra, Schaefer, Veldhuijzen, Gaas- ir' beek en Kortmann. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen door apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406. Bovendien is geopend tot zater- 'f dagmiddag zes uur de Zuider-apotheek, Lammenschanswcg 4, tel. 23553. In Oegst- geest: apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274, behalve zondag van Sm.rrgens acht uur tot 's avonds tien u. Middelweg-Oude Rijn kwam in 1913 leeg te staan en het heeft nog veertien jaar geduurd voordat de plannen tot afbraak vaste vorm kregen. Op 1 fe bruari 1927 had de aanbesteding van de afbraak plaats. Een kenner van oud-Lei den vertelde ons, dat he>t huis aanvanke lijk geen uitzicht op de Oude Rijn had; pas later heeft het door afbraak van een serie panden een voorplein gekregen. Van 1703 Zaterdag Speeltuin Ons Eiland, 811 uur: tuin feest voor ouders Waaggebouw, bot 6 uur; zuivelexpositie Stadsgehoorzaal. 8 uur: cabaretvoor stelling voor p v De Royalisten. Zaal Maria Gijzensteeg naast Over dekte. 3 uur: opening dahlia- en fruit- tentoonstclling van Johan Mater en prof. ir Sprenger Stadsgehoorzaal. 7-30 uur: HutsDOt- parade van de C J V .Jong Leiden" Zondag LEIDERDORP. Herv kerk, 6.30 herdenkingsdienst zilveren jubileum Herv. school, voorganger dr. G. J. Stree- der te Der. Haag Stadhuis, leraad. Doelen. 8 uur: Amateurfotografen, Frits van Veen over Egypte. Districtshoofdkwartier, Hoogl. Kerk gracht 11a. 8 :tur- Broederschap van oud padvinders. bespreking werkprogramma. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor- Helling Rotterdams Tonee1 ..Hotel Het 'a radijs." Leger des Heils. 3 uur: opening bazaar. Dinsdag Schbuwburg, 8 uur: abonnementsvoor- tellmg Rotterdams Toneel „Hotel Het Paradijs." Kamerlingh-Onnes-Laboratorium, 10 u.: uitreiking van de K.O.-medaille. Lakenhal, 2.30 uur: buitengewone alge mene vergadering van de Vereniging voor Koeltechniek. Het gulden Vlies. 8 uur: Prot.-Chr. on derwijzersvereniging. prof. dr. H. C. Van de Hulst over „Ontdekkingen in het heelal." OEGSTGEEST: hotel Het witte Huis, 8 uur: modeshow Eerste Oegstgeester Confectiehandel. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50— 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. De Harmonie, 8 uur: Vereniging va politieke gevangenen uit de Bezettings tijd, kap. H. J. Stoelinga over Dante. De Genestetstraat, 8 uur: openluchtsa- menkomsi Baptisten Gemeente. Geref. jeugdhuis, 8 uur: evangelisatie- bijeenkomst. De kleine Burcht, 8 uur: Leidse ver eniging van Postzegelverzamelaars. Wijkgebouw Stille Rijn 13. 8 uur: Ds Kooien te Reeuwijk voor de Geref. zen- dingsbond. Donderdag Rijksherbarium. 8 uur: Natuurhistori sche vereniging, afdeling Leiden, huishou delijke vergadering. Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Come- die met 'n Tik van de Zon. Het gulden Vlies, 3 uur: vergadering aandeelhouders Gebr. Van Wijk en Co. OEGSTGEEST. Geref. kerk, 8 uur kring Leiden Geref. vrouwen, dr. K Wielenga over „Ervaringen van een leger- predikant." LEIDERDORP, aula Herv. school, Zijl- kwartier, 7.30 uur: bijeenkomst t. g. v. zil- n jubileum Herv. school Kastanje laan. Zuiderkerk, 8 uur:'lerarenbljeenkomst, ds. J. Firet over de schooljeugd. Gebouw Lcvendaal 1, 2 en 8 uur: kook- i bakdemonstratie van visgerechten jor de Commissie huishoudelijke en Ge nsvoorlichting. Vrijdag LEIDERDORP, aula Herv. school, Zijl- kwartier. 8 uur: viering van het zilveren sohooljubileum met de ouders. Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Come- ie met 'n Tik van de Zon. Tentoonstellingen Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tot 12 oktober. Prentenkabinet: tentoonstelling van fo- i's van H. H. Baudert, tot 1 oktober. Komende week In Libelle: Een persoonlijke groet van Gina Lollobrigida („Aan dt lezeressen ran Libelle met ree! sympathie") Hoe is Gin« Lollobrigida in werkelijkheid? Lees volgende week de ervaringen van Libelle's redacteur Dick Hendrik.se, die Gina in haar zwaarbewaakte droomvilla interviewde. Zie in Libelle de schit terende foto's in kleuren en zwart-wit, genomen door Gina's „HoffotograafHij alleen mocht deze intieme opnamen maken Laat u heerlijk verwennen door DE Leidse smalfilniers naar Oxford Leidse Smalfiimers kwamen gisteravond bijeen in De Turk om aan het begin van een nieuw seizoen de plannen voor het komend jaar te bespreken. De aanwezigen werden verwelkomd door voorzitter H. Kleibrink. die aan het begin van de avond meedeelde, dat de Leidse Smalfilmliga een uitnodiging heefl ontvangen van het comité Leiden- Oxford om in 1959 van tien tot acht tien augustus met zes leden naar Oxford te komen; daar zal de Leidse Smalfilmliga drie avonden films kun nen vertonen. Er werd gediscussieerd over de vraag, welke smalfilms in aanmerking komen en over welke onderwerpen men even tueel nog iets zou kunnen vervaardigen. Deze vragen zullen in de komende maan den d« smalfiimers voornamelijk bezig houden. Voorts werd gesproken over de in bereiding zijnde films voor de Bollbeker- wedstrijd, die in oktober zal worden ge houden. Er werd besloten van de avond, waarop gedemonstreerd zal worden Bauerapparatuur, een werkavond maken. In petto is nog het maken van clubfilm. waaraan dus alle leden hun medewerking moeten verlenen. In eging zal worden genomen of dit :hien een filmpje voor kinderen worden, in verband met de dringende behoefte aan goede, korte kinderfilms. De heren Wesseling, Maryt en Per don zullen een kort kindcrfilmpje maken, dat zal worden opgenomen In de omgeving van Katwijk. De duur van deze rolprent zal ongeveer mebt minuten zijn. Zeer eervol voor de smalfilmliga in Leiden achtte de heer Kleibrink het feit, dat de heer J. W. Pieëte op het congres an smalfiimers in Zwitserland me an zijn films zal uitkomen. Naar de NOVA-vergadering in Utrecht op 27 september zullen worden afgevaar digd dc heren Pieëte en Buytenhuia. Tussen de bladzijden Die Friihreifen zie thuis, strekking Baky's film Die Früh- De uitslag van de gisteren op het markterrein ter gelegenheid van de Vebo gehouden melkwedstrijd is: 1. J. A. Koot Bodegraven, 2. K. P. Zwanenburg Bode graven, 3. mej. J. Vergeer Bodegraven, 4. L.' A. A. de Bruijn Zwammerdam, 5. C. Vermeij Nieuwkoop, 6. A. de Jong Alphen den Rijn, 7. J. Vroege Bodegraven. De jury bestond uit de heren D. van Vliet en J. Straathof. Arbiter was de heer W. P. de Jong. CASINO. - Maak f anders gaat je dochti reifen kur men toch over het hoofd, dat de Duitse regisseur op bekwame wijze een bran dend probleem aan de orde heeft ge steld: dat van de opgroeiende jeugd in ons welvarend werelddeel. Hoe bouwei zij in dit atoomtijdperk hun toekoms op? Of denken zij daaraan helemaa niet en zijn zij alleen maar op pretjes uit? De film verplaatst t stof de jeugd goed v< vermaken. Het is te begrijpen, dat Inge Mesmann. de dochter van een kolen mijn-ploegbaas. wel eens wat anders wil dan haar biedt. Het vriendje van Inge is een behoor lijke jongen, die hard wil werken om gauw e«-n eigen huishouden te kunnen opzetten Maar ja. hij heeft geen motor fiets en zo komt Inge terecht in een groep rijke jongeheertjes. die wel weten hoe zij zich moeten amuseren. Het is duidelijk Het komt van kwaad tot erger tot een jong meisje in wan hoop in de dood wordt gedreven. Met Inge echter komt alles goed, voor een deel dank zij een sympathieke pastoor. Hoewel von Bakv van tijd tot tijd in melodramatiek vervalt, is Die Friih reifen toch een sympathieke rolprent geworden, waarin een groot stuk levens werkelijkheid is verborgen. Bovendien staan dc fotografische opnamen, de ge luidsregie en soms ook de regie der verschillende scènes op een behoorlijk peil. (Oris n jonge levens) Man Hunt LUXOR. Van het prille begin van dp cinematografie af zijn er Westerns ge maakt. Het roerige verleden van de Ver enigde Staten van Noord-Amerika is een onuitputtelijke bron van inspiratie ge bleken voor filmmakers, en het ligt de hand te veronderstellen, dat dit v vloeit uit het feit dat zeer veel me dit genre zeer beminnen. Wij behoren niet tot dezulken. In reweg de meeste gevallen wordt imi anders opgediend dan een infan tiel verhaal, waarin schietpartijen zijn opgenomen om aan de agressieve gevoe- ns van het publiek te voldoen. Deze kenschets gaat niet op voor „Man Hunt", een Cinema-Scope-kleurenfilm, ervaardigd onder regie van Hathaway. In de eerste plaats is het verhaal ge loofwaardig en goed uitgewerkt. I: •eedc plaats wordt gepoogd te laten m, hoe een gelovige jongen, die geweld haat, toch hiertoe kan worden ged' gen. En in de derde plaats vervullen èn het brede scherm èn de kleuren functionele rol in dit filmwerk. Het is uiteraard niet mogelijk een film in dit genre te maken zonder dat e schoten wordt. Dat gebeurt dan ook her haaldelijk in „Man Hunt", maar altijd heeft de regisseur er voor gezorgd, dat de film niet ontaardde in onmenselijke wreedheid. Hathaway heeft een gooi ge daan naar een Western-op-hoger-plj Ons inziens is hij in dit streven een goed eind gevorderd. En de naam van de hoofdrolspeler, Don Murray, is waard te worden onthouden. Hij gaf gestalte aan deze opgejaagde jongeman op een wijze, die respect afdwingt. (Aanvaardbare Western met sublie me hoofdrol). Incognito Afscheid TTOE SCHERP een loep en hoe hel- der een lens ook zijn, er komt een ogenblik, dat het turen door deze glaasjes het oog gaat vermoeien. Wij weten niet, of onze loep en onze lens het oog hebben vermoeid, want ge durende vele jaren zijn zij onze trou we attributen geweest bij het bezien van mensen en menselijkheid. Maar van de week kunnen wij de glazen niet helder krijgen; een hard nekkige traan vertroebelt het uit zicht, omdat het nu voor het laatst is, dat wij op deze plaats de mens met onze loep en lens beschouwen. De ontroering die wij op dit histo rische moment voelen, welt voorna melijk op bij de gedachte aan de vele geduldige lezers en trouwe lezeresjes, die ons week-in-week-uit hebben ge volgd op onze door geslepen glas ge leide weg. Maar als zij aan loep en lens een even prettige herinnering zullen be waren als wij, die hen over dit gril lige pad hebben bericht, dan zullen de onverwachte tranen in onze ogen vreugdetranen blijken te zijn. Onwaardig DOOR DE JAREN heen heeft het beeld dat loep cn de lens ons iedere week liet zien, ons vertederd of ontsteld, ons verbaasd of verwon derd. Er zijn lezers geweest die ons boze en lezeresjes die ons lieve brie ven hebben geschreven. Maar onze blik was deze week niet zó vertroe beld, dat we niet weer ontsteld wer den door ontgroeningspraktijken in Wij zijn midden in de nacht opge beld door een radeloze hospita, die een groen had thuis gekregen, dat to taal overstuur was: Mevrouw, zo zei de jongen steeds maar weer en half versuft, het kan me niet schelen, wat ze zeggen of doen, maar ze slaan me Het Leids Studenten Corps ziet ieder jaar opnieuw de resultaten van deze wijze van optreden. Met de moed der wanhoop lopen jongens hun groentijd door om na de inauguratie met een gevoel van teleurstelling het Corps de rug toe te keren. Het aantal groe nen dat na een jaar nog actief Corps lid is, is in Leiden klein. En de oor zaak schuilt voor een niet gering deel in dc wijze van introductie. Mét Delft heeft Leiden zich op dit gebied een ongunstige naam verwor ven in de Nederlandse studentenste den. En voor Leiden is dit dubbel be schamend. omdat het hiermede het grote ideaal, de Civitas Academica, tot een scherts maakt. Klankvol TV/TET HOEVEEL MEER vreugde richten we onze loep en lens op de heer Albert Labordus, die we de komende wintermaanden ons oor zullen lenen, wanneer hij voor de radio komt. Albert Labordus, in Leiden en omgeving al sinds lang bekend om zijn voordracht- en pantomime kunst, is uit driehonderd gegadig den als één van de zeven geluk kigen gekozen om deel te gaan uitmaken van de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie. Deze uitverkiezing na dagen lange stemproeven is een eerste stap op een nieuwe weg in het leven van deze klankvolle Leide- naar. Doch eer zijn naam en stem een vertrouwde klank voor de luisteraars hebben gekregen, zul len er nog wel een paar jaartjes Hout ulo en van de Christelijke ulo's te Katwijk en Noordwijk raken door deze aanstelling hun tekenleraar kwijt. Want jarenlang hebben twee Muzen strijd gevoerd om de heer Labordus; de drang naar schilderen en naar toneel spelen streden in zijn hart om voorrang. En zoals bij vele wed strijden: de eerste winst bleek niet van lange duur. Thalia, die eerst een tweede positie innam, heeft voorlopig de strijd gewonnen en zich meesteres gemaakt van het gehele hart van deze kunstzinnige Leidenaar. Want achter de radio wenkt de televisie en de mogelijkheid, dat hij ooit nog eens via het kleine scherm de Nederlandse huis- kamers binnenstapt, is lang niet uitgesloten. Zodat de weg, waarop Albert Labordus thans zijn eerste voor zichtige schreden zet, zijn einde nog achter de sluier van een ge heimzinnige toekomst verborgen houdt. Service kereltje, dat veilig zijn - e deze week rer het klei de hand voorbij gaan. De opleiding bij de N.R.U. is zwaar, doch het is te verwachten, dat hij reeds deze winter zo nu en dan een beschei den rol voor de radio zal spelen. De leerlingen van de Leidse vader en moeder de wereld verkende? Bij de slager had hij een stukje worst gekregen, bij de kruidenier een muurtje en bij de bakker een koekje Maar al deze geschenken zonken weg tot belachelijke onbelangrijkheid, toen hij in een schoenenmagazijn een echte luchtballon kreeg. De vreugde duurde, tot zijn vadei de ballon tegen zijn gezicht voelde waaien, waarin zich juist zijn zaten dagmiddagsigaar bevond; toen des kntiapjes blijdschap uiteenspatte dacht de man, dat de oorlog plotseling was uitgebroken en hij toonde zich al bij voorbaat een ernstig tegenstander van vijandelijkheden. Het luidruchtige leed van zijn zoon deed dc vader zijn spontane veront waardiging inslikken en sussend be loofde hij voor een nieuwe ballon te zullen zorgen. In de winkel vond hij niets anders dan begrip en met stralende ogen, die nog glinsterden van de tranen, stapte zijn zoon de straat weer op, waar een juffrouw, wier arts haar ieder op winding had ontraden, tegen dit ad vies inging, toen haar hoedenpen in de ballon prikte De chef van de ballon-uitdelende zaak verstarde in zijn buiging, waar- mee hij de deur achter pa had willen sluiten. De hulpeloze blik van het ge zinshoofd vond weerklank bij hem- Geef uw adres maar, zo sprak hij be rustend, dan bezorgen we de ballon wel even thui». Vertrokken M/U ZIJN principiële tegenstanders van de harre gewoonte, die een groot deel van de mensheid er op na houdt, vertrekkende beminden naar de trein te brengen. De laatste minuten, wanneer de één uit de trein hangt en de ander op het perron een spierverrekklng riskeert om hij het hoge raampje te komen, worden gevuld met de meest dorre conversatie, die er op de wereld denk baar is. Als dan eindelijk na de slopende waehtminuten de trein zich in bewe ging zet. is dit een opluchting, zowel voor de vertrekkende, die mag gaan zitten, als voor de achterblijver, die van bet perron weg mag. Afscheid nemen moet heel kort ge beuren en daarom: De trein is reeds vertrokken 1 TRIANON. - Eddie Constnntine is in dc film Lemmy Caution Incognito op nieuw de kundige detective met de vaar dige vuist. Ditmaal is hij niet Lemmy Caution zelf, maar een neefje van deze zozeer tot de verbeelding sprekende figuur. Het verhaal is dan ook niet van Peter Cheyney maar van Albert Simo- nin, hetgeen evenwel niet betekent, dat de daden van Eddie minder roemrucht zouden zijn of dat zijn vuistslagen min der hard en triomfaal zouden aankomen. Eddie incognito rolt in zijn eentje een hele bende valse munters op. Het gaat weer geweldig. Wat de onverschrokken detective onderneemt, lukt steeds uit nemend, terwijl de valse munters de kous op de kop krijgen. Maar de spanning kan niet zo hoog worden opgevoerd, of van tijd tot tijd wordt zij onderbroken voor een bevrij dende lach. En dat ligt ook in de be doeling, want deze soort films is een persiflage op de detective. (Persiflage) Dure liefde LIDO. Een jongen en een meisje hou- en van elkaar en om de liefde in stand te houden, verrichten zij praktijken die niet alleen het daglicht niet kunnen ver dragen maar nog intens gemeen zijn bo- idien.' Liefde wordt duur gekocht, zo heet dat in de Franse rolprent La Mou- charde, maar het futloze gedoe hier ver toond moge dan miljoenen francs kosten, liefde heeft het niet veel gemeen. i ziekelijke zucht naar geld en weel de als in de film wordt gedemonstreerd abnormaal; dergelijke patiënten dienen te worden behandeld in de beslotenheid de spreekkamer van een psychiater. Het heeft geen zin bioscoopbezoekers te vermoeien met allerhande geestelijke af wijkingen, waarover men diepzinnige din gen kan zeggen en schrijven wat oorzaak cn gevolg betreft, maar die niet mogen dienen als uitgangspunt voor sensationeel vermaak (Ongezond gedoe.) Sluipvaart in dc Pacific REX. Met een vermoeiende regelmaat blijven de oorlogsfilms op het witte doek verschijnen. Sluipgang in de Pacific, laat al wat titel betreft, niets aan de verbeel ding over. De geschiedenis van het stoe re, heldhaftige leven aan boord van een onderzeeër is knap geregisseerd en de spelers weten de climaxen juist te bren gen. Maar het resultaat van de film i* slechts, dat er weer een grote groep jongelieden met dromige blik naar buiten komt. die het betreurt, dat de helden daden in de frisse, vrolijke oorlog niet door hen zijn verricht. (Oorlogspropaganda In gevaarlgk aan trekkelijke vorm.) Jaarvergadering Leidse afdeling Ned. Chr. Grafische Bond In hot gebouw voor ohristellik sociale belangen aan de Oude Singel, werd gie teravond de Jaarvergadering gehouden de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Grafische Bond. De heren H. A. Chau- dron en P. de Knegt brachten hun Jaar verslag uit. Als bestuurslid werden her kozen F. Arnoldus, W. J. Kokkedee. P. de Knegt en M. van der Voord. In zijn openingswoord memoreerde voorzitter Arnoldus het gouden jubileum van de afdeling. Op 31 december van het vorige jaar lelde de afdeling 236 ieden. Het gouden C-N.V.-insigne werd uitgereikt aan de heer C. 'an der Ham. De tweede Jubilaris, de heer W. Nieboer. was verhinderd, hem zal later het insigne worden aangeboden. Betreffende de re c.a.o. koo nog niets concreets worden meegedeeld. ZILFA PLEET r. ROSSEM dn CHATTEL A DRIE8SEN Breestraat 95

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3