Arabische landen erkennen Algerijnse regering vrije Parijs van dreigt met diplomatiek verbreken contact FRANKRIJK ROEPT RESERVISTEN OP koop m a.u.b. géén voor 1 oktober Uitzichtloos dieptepunt in kwestie-Indonesië Peking geen lid van Verenigde Naties Portugese reddingboot kapseist: zevenentwintig doden Maar in Portugal BON |~\E FRANSE REGERING heeft een fel afwijzende houding aangenomen niet alleen tegenover de vrije Algerijnse regering, die gisteren is af- [ekondigd, maar ook tegenover de landen, die deze regering van de op- tandelingen erkennen. Gisteravond is in Parijs officieel meegedeeld, dat en dergelijke erkenning beschouwd wordt als een onvriendelijke daad egenover Frankrijk. Deze onvriendelijke daad kan zelfs tot gevolg hebben, lat Frankrijk de diplomatieke betrekkingen verbreekt met het land dat de egering van de rebellen erkent. Ondanks deze verklaring van de 'ranse regering verwacht men, dat e communistische landen en de leeste landen van het Afro-aziati- rhe blok de vrije Algerijnse rege- ing zullen erkennen. Vanmorgen adden de Verenigde Arabische Re ubliek, Irak, Jemen, Libië, Tunesië n Marokko de in Kairo uitgeroepen egering reeds erkend. Gisteravond nog was in Parijs verklaard at erkenning door de voorma':ge Fi rotectoraten Tunesië en Marokko rnsbige gevolgen zou hebben Ook de rkenning door de V.A.R. zal consequen- es hebben. Frankrijk was namelijk juist an plan volledige diplomatieke betrek ingen met Kairo aan te knopen. Hoe fel de Franse reactie was op het itroepen van de nieuwe regering, bleek ok uit het feit dat Parijs gisteravond reigde uit de N.A.V.O. te treden als jnerika de rebellenregering zou erker- en. Uit Washington werd eohter gemeld, at de Amerikaanse regering er niet aan enkt de vrije Algerijnse regering diplo- latiek te erkennen. Gesprek bij Staf over opleiding Bene-vliegers Maandag zal de Belgische minister voor indsverdedigiing, A. Giléon, een bezoek rengen aan minister Staf ter bespreking an verschillende problemen, welke thans i de Navo aan de orde zijn, in het bij- onder de coördinatie van de Belgische en federlandse vliegeropleidingen Minis- er Gilson zal bij zijn bezoek vergezeld forden door de Belgische chef yan de nchtmachtstaf, generaal-majoor F. J. Bur. ceaux. en andere functionarissén. Voorts uilen aan de besprekingen dee nemen de •ermanente vertegenwoordigers van Bel- Së en Nederland bij de Navo. de heren i. de Staercke en D U. Stikker Prins Bernhard-fonds looft T.V.-prijs uit Het bestuur van het Prins Bernhard- 'onds heeft besloten, voorlopig voor Ie periode van drie jaar een televiSie- irijs-Prins Bernhard-fonds" in te stellen. 3ezien de algemene doelstellingen van 't Prins Bernhard-fonds, zal de prijs betrek- ting moeten hebben op die Nederlandse pestatie op televisiegebied, waarbij bij londer fraai en doeltreffend gebruik Is {emaakt van het nieuwe medium voor hei terbreiden van enigerlei uiting van ar- Istieke of van algemeen culturele be- lekenis. Voor de beoordeling is een jury in het leven geroepen. Deze prijs, groot 2.000 zal voor het Serst worden uitgereikt op vrijdagavond I oktober te Hilversum. Het Prins Bern hard-fonds wil met de instelling van Seze prijs zijn belangstelling tonen voor ten goed gebruik van dit moderne com- punicatiemiddel. Het ziet de prijs als 'n lanmoediging daartoe. CITROEN De Algerijnse rebellenregenng, die Frankrijk de oorlog heeft verklaard, zaï voorlopig in Kairo resideren. Het ligt in haar bedoeling de komende week een po litiek program te proclameren. Dit heef' de premier van de nieuwe regeling, Fer- hat Abbas, gisteren meegedeela rendum over de grondwet wordt gehou den. hun regering proclameerden, zetten zü in Frankrijk hun ondermijnende a met verdubbelde energie voort Reservisten De Franse regering heeft dan ook be sloten gendarmes-reservisten voor de strijd tegen de Algerijnen op -e roepen. Vermoedelijk zullen 12 000 tot 15 000 gen darmes extra onder de wapens komen. Gisteren moeten de rebellen geprobeerd hebben het Franse slagschip Jean Bart en de torpedobootjager Bouvet met hulp van kikvorsmannen tot zinken brengen. (Voor nadere bijzonderheden over nieuwe ontwikkeling van het Algerijnse probleem zie men elders in deze editie). LUNS: „Schandelijk optreden' Aandacht blijft gericht op de aanspraken belanghehhenden (Van onze parlementsredactie) DE VERHOUDING MET INDONESIË heeft een dieptepunt bereikt, dat geen uitzicht biedt op verbetering van de betrekkingen met dat land in de nabije toekomst. De onder beheerstelling van Nederlandse bedrijven is niet alleen een misbruik van macht, maar betekent tevens een onrecht matige discriminatie. Naar het oordeel van de Nederlandse regering is de republiek Indonesië tot herstel van onrecht en tot schadeloosstelling ge houden. Dit schrijft de minister van buitenlandse zaken mr. Joseph Luns in de memorie van toelichting op de begroting-1959 van zijn departement. Het Indonesische beheer van Neder landse bedrijven is steeds meer versterkt, zodat de invloed van de eigenaren of directies op de leiding van deze bedrij ven in de meeste gevallen heeft opge houden te bestaan en de rechthebbenden volledig uit hun rechtmatige bevoegd heden zijn ontzet. Dat de regering, al dus mr. Luns dit ingrijpen als een nau welijks verholen verbeurdverklaring be schouwt, heeft zij reeds meermalen uit gesproken. Zij heeft naar aanleiding van dit on rechtmatig optreden alle geëigende we gen gevolgd, die het volkenrecht open stelt. In meerdere nota's heeft zij bij de Indonesische regering protest aange tekend tegen de gewraakte maatregelen Landen die daarvoor in aanmerking kwamen, werden uitvoerig ingelicht over de Indonesische spoliatiepolitiek en met de regeringen van deze landen werd bi lateraal overleg gepleegd over de mo- gelijkheden tot het verkrijgen van com pensatie voor de toegebrachte schade. Het „schandelijk Indonesisch optreden" werd begin december vorig jaar aan de orde gesteld in de NAVO-raad en op de ministersconferentie van deze organisa tie werd op 16 december vorig jaar door de minister-president een ve*rklaring af gelegd. Dezelfde maand is door de per manente vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N. een nota overhandigd aan de secretaris-generaal van de UNO De heer Hammarskjöld heeft de inhoud ter kennis van de leden van de Assem blee en van de Veiligheidsraad gebracht. Niets gedaan De Indonesische regering, aldus mr. Luns. heeft inmiddels niets gedaan om het onrecht te herstellen. Zelfs van een aanbod van schadeloosstelling of com pensatie in enigerlei vorm is tot nu toe geen sprake. Hoe zeer een en ander in strijd is niet alleen met het internatio naal recht, maar ook met de internatio nale praktijk blijkt wel uit het feit. dat zelfs de communistische landen in Oost Europa in principe steeds het recht op schadeloosstelling voor genationaliseerde bezittingen hebben erkend. In vele ge vallen heeft dit tot een schadeloosstel- lingsakoord met de betrokken crediteur- staat geleid. De regering zal haar aandacht blijven gericht houden op de aanspraken van belanghebbenden tegenover Indonesië. Minister-president Drees wijst er in antwoord op schriftelijke vragen van het liberale Tweede-Kamerlid Berkhou wer nog op, dat de regering onlangs de Indonesische regering formeel heeft gewezen op haar plicht tot rechtsherstel en tot schadeloosstelling van de door anti-Nederlandse maatregelen benadeel de Nederlanders en Nederlandse onder nemingen. Aan Indonesië is verzocht de Nederlandse regering mee te delen hoe zij zich voorstel aan de plicht te vol doen. In afwachting van het Indonesische antwoord hierop meent de regering zich te moeten onthouden van mededelingen over wat zij eventueel tegen de anti- Nederlandse maatregelen zal onderne men. Een nota aan de Tweede Kami acht zij dan overbodig. Minister Luns deelt in zijn memor van toelibhting nog mee, dat zich thans naar schatting nog ongeveer 10.000 Ne derlanders .in Indonesië bevinden. Met het vertrek van het laatste schip, dat medio augustus 1958 in het kader van de versnelde repatriëring uit Indonesië vertrok, zijn sedert december 1957 ruim 36 000 Nederlanders uit Indonesië gerepa trieerd. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Ail ozo wtadstll WZW De meeste Algerijnse moham- madenen maken zich beslist niet druk over de volksstem ming die morgen over een week zal worden gehouden. In Algiers krijgt men het idee dat de verkiezingsstrijd hoofdzake lijk op de muren wordt ge voerd. Chroesjtsjof schrijft Ike Dulles: toestand zeer gevaarlijk TAE Amerikaanse minister van bui- tenlandse zaken Foster Dulles heeft gisteren de toestand bij For mosa buitengewoon gevaarlijk ge noemd. Dulles, die voor de vereni ging van correspondenten der V.N. sprak, zei te hopen dat het oorlogs gevaar overwonnen zal worden. „Ik hoop dat dit inderdaad zal gebeu- n", zei hl), „maar dit kan niet met vol ledig vertrouwen gezegd worden." Dulles maakte verder duidelijk, dat da Amerikaans-Chinese besprekingen in Warschau in de eerste plaats op het staken an het vuren gericht moeten zijn. Hii erwachtte niet. dat men tot overeenstem, ning zou komen over beginselkwesties, zoals bijvoorbeeld de erkenning van het regime in Peking. Ook Chroestsjof, de Russische premier heeft gisteren het zijne gezegd over de toestand In de Straat van Formosa. Hij deed dit in een nota aan Eisenhower, waarin hij in zeer scherpe bewoordingen, terugtrekking van de Amerikaanse strijd krachten in het gebied van Formosa eist Volgens Chroestsjof zou een aanval op China ook een aanval op Rusland be tekenen. Ook zei hij, dat „atoomchantage' noch Rusland noch communistisch China kan intimideren." Mochten de Verenigde Staten hun troepen niet terugtrekken' aldue de Sowjetpremier, „dan zal d Chinese Volksrepubliek geen andere mo gelijkheid openstaan dan de vijandelijke strijdkrachten van zijn grondgebied De Russische premier sprak verder zijn voldoening uit over de hervatte bespre kingen te Warschau en zegt te hopen, dat de V.S. „eindelijk een redelijke en realis tische politiek" zullen gaan volgen. Ook drong hij nogmaals aan op erkenning het regime te Peking en het toelaten communistisch China tot de V.N. Agendacommissie wijst voorstel van India af DOOD-CHINA zal op zijn minst nog een jaar moeten wachten, voor het in aanmerking komt voor lidmaatschap der Verenigde Naties. De agendacommissie van de Alge mene Vergadering heeft gisteren na melijk besloten, de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging niet op de agenda te plaatsen. Met elf tegen zeven stemmen en drie onthoudingen nam de commissie een Amerikaanse resolutie aan, deze zaak niet te be handelen. Hiermee was het voorstel van In dia, Peking als lid toe te laten, ge torpedeerd. De stemming kwam na een verhit debat, waarin de Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge de Russen ervan be schuldigde, de V.S. te bekladden. Valerian Zorin. de Russische afgevaardigde had namelijk gezegd dat Amerika verantwoor delijk is voor de crisis in de Straat van Formosa en dat de V.S. nationalistisch China helpt met bajonetten en giften. Zorin verder dat in de V.N.. orgnncn geen vertegenwoordigers van het Chinese volk, maar agenten van een groep politieke bankroetiers zitting heb. ben. Volgens Zorin is de oplossing van internationale vraagstukken niet moge lijk zonder deelneming van communis tisch China. Dr. Tsjang. de nationalistisch Chinese afgevaardigde zei, dat toelating van Pe king de communisten slechts zou aanmoe digen in hun „onderdrukking in het bin. nenland en agressie tegen het buitenland". Hij noemde het communistische regime niet-Chineeo en zei. dat ruim 20 miljoen van de 600 miljoen Chinezen door Peking waren vermoord en dat meer dan 5 mil joen mensen in Rood-China achter het prikkeldraad van concentratiekampen zuchten. Communistisch China, dat door de V-N als aanvaller in Korea is gebrandmerkt, hoort niet in een internationale organisa tie thuis, meende dr. Tsjang. Ook Sir Pierson Dixon, de afgevaardig de van Engeland verzette zich tegen het Inddase voorstel, omdat een bespreking ervan meer kwaad dan goed kon doen. De landen die voor het Amerikaanse voorstel tot afvoering van de kwestie stemden waren: Frankrijk. El Salvador, Equador, China. Australië, Libanon, Uru guay. Amerika. Groot-Brittannië. Paki stan. Japan en Nederland. Tegen etemden: Ierland. Indonesië, Tsjechoslowakije, Ceylon, Rusland. Roe menië en Nepal. Koeler met regen (Van onze weerkundige medewerker A AN DE PERIODE ran owertofoend fraai septemberweer, waarbij pfsteren in het zuidoosten van ons land de tempe ratuur nop tot 22 gr. C steeg, kwam ran- daag al een einde. Vrij onverwacht is een regenfront, dat gisteren boven Enge- land lap. «nel naar het oosten doorgebro ken en wordt gevolgd door een tweede front. Gedurende het weekeinde is er nop meer repen te verwachten al zullen er zondag, wanneer wij in iets koelere lucht komen, ook weer opklaringen voor komen. Mede doordat er in de hogere nireaus wat koudere lucht binnenstroomt, zal in de loop van zondap de kans op enkele buien proter worden. De matipe tot vrij krachfipe zuidwesten wind voert tevens iets koelere lucht aan. zodat het septemberweer in een onbestendig sta dium pekomen is. ONSTANDVASTIG De Bilt icht I TUdelUk enige regen maar ook opklaringen. Matige tot vrU krachtige wind tussen West en Zuid. Ongeveer de- zelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om 11.15 u.) ZON EN MAAN Zondag 21 sopt. zon op 6.23 uur, onder 18.43 uur. Maan op 15.23 uur, onder Maandag 22 sept. zon op 6.24 uur, onder 13.40 uur. Maan op 16.01, onder 0.37 uur. Op 27 sept. volle maan. Khoklof spreekt in Nederland De bekende voormalige agent en kapi tein van de geheime Russische staats poli tiek Nikolai Khokhlof, zal in Nederland een aantal lezingen houden over de acti viteiten van de M.V.D. Op 30 september spreekt hij In Den Haag (Diligentia) onder auspiciën van de plaatselijke organisaties van boekhandelaren. Khokhlof vluchtte uit Russische emigrantenorganisatie N.T.S. te liquideren. Zijn boek „Rocht op eigen geweten" is zojuist is het Ne derlands verschenen. behoeft men dit niet te weten T3IJ HET REDDEN van opvarenden van een gestrand Portugees schip, in de buurt van de Azoren, is een sloep met dertig personen aan boord door een verkeerde manoeuvre omgeslagen. Van negen opvarenden zijn de lijken gevonden, achttien an deren worden nog steeds vermist en men moet aannemen dat ook zij om het leven zijn gekomen. Het 1026 ton metende schip Arnel, dat de dienst tussen de eilanden Santa Maria en Sao Miguel onderhoudt, liep door onbekende oorzaak na het vertrek van Santa Maria op de rotsen. De zee was niet abnormaal ruw. Het ongeluk ge beurde gisteren bij zonsopgang. Onmiddellijk werd een reddingboot ge streken en vrouwen en kinderen kregen als eersten de gelegenheid het schip verlaten. Onder hen was een moeder c twee kleine kinderen. De boot kapseisde en rooms-katholieke priester, die trachtte de moeder en haar kinderen te redden, verdronk met hen. Inmiddels verliep het verdere reddings werk zonder moeilijkheden. Per helikop ter en met schepen die te hulp waren gekomen werden de overige ongeveer honderd passagiers naar de wal ge bracht. Alle passagiers en de bemannings leden schijnen Portugezen te zijn. Hier omtrent is geen zekerheid te krijgen, aangezien de Portugese censuur de pers. de radio en de televisie heeft verboden enig nieuws over de ramp te publiceren. Later is uit Santa Maria telefonisch via Londen gemeld dat verschillende gewonden in een ziekenhuis zijn opge nomen. Onder hen bevindt zich de kapi tein, die aanvankelijk zijn schip niet wilde verlaten. De Arnel wordt als ver- loren beschouwd. óuizenö-en-een F" WAS EENS EEN ABONNEEzo zou het verhaal kunnen beginnen dat we u willen vertellen. Die abonnee kreeg iedere dag zijn krant. Inderdaad: „zijn krant, die krant die hem voldoening gaf, omdat die aansloot bij zijn gedachtenwereld, omdat die een levensstijl propageerde die die abonnee ook in zijn eigen gezin wilde nastreven. Die krant, zijn eigen krant, deed een beroep op hem: help ons bij het werven van nieuwe abonnees. Bouw mee aan onze krant, om dat de viste van onze krant ook uw levensvisie is. Die abonnee dacht erover na; niet lang want hij was meer een man van daden dan van woorden. En hij wón een nieuwe abonnee, hij bóuwde mee aan zijn krant. Maar er Is geen reden om ons verhaal zo te beginnen. Want het is géén sprookje! Er zijn tientallen, honder den abonnees geweest die aan het werk zijn gegaan voor hun krant, voor onze krant. In weinige dagen tijds hebben „de sterke vier", de christelijk-nationale dagbladen in deze provincie, nu meer dan duizend meter opgelopen tot ZijnJTlw, Want het hoogste punt van de thermometer is nog niet bereikt. En.... er liggen nog honderden mooie kalenders op een nieuwe eigenaar te wachten. U weet immers, dat ieder die een nieuwe abonnee aanbrengt, recht heeft op een van onze kleurige kalenders die u jaren kunt gebruiken, omdat een vernuftige vinding de geldigheidsduur onbeperkt maakt! Dit Is de krant voor het weekeinde. Een dikke krant waarin u uren geboeid kunt lezen, waarin nieuws en reportages elkaar afwisselen. Maar dit vragen we van u: neem cr in dit weekeinde ook een uurtje af om over de krant te praten, om een ander ervan te overtuigen dat ook zijn gezin behoefte heeft aan onze krant, aan een christelijk dagblad. Vertel over onze krant en u behoeft evenmin als wij sprookjes te vertellen om duidelijk te maken dat Iemand die onze krant niet leest. Iets mist? Dan zal In dit weekeinde het kwik In de thermometer hoog opgejaagd worden! Sprookjesachtig hoog wellicht. Nieuwe Didsche Courant De Rotterdammer Nieuwe Haagsche Courant Dordlach Dagblad i als abonnee op de leder die zicb na abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratia. Doorhalen wat niet gewenst wordt. werd aangebracht door aw abonnee Dese bon kan als brief worden gezonden i NIEUWE LEIDRCHE COURANT 4teenstraat 37. Lelden. Telefoon 31441

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1