BESTE STIER HELEMAAL STELDE NIET OP KRANS PRIJS Vebo leert stedeling het platteland kennen schutting verkoop schutting verkoop 29.- Agenda voor Leiden schutting verkoop 'igr: NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1938 LEIDENS eerste agrarische dag TAE VEBO-KAMPIOENEN waren het gistermiddag in Leiden helemaal niet eens met de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, die ze zou omkransen. De eerste stier bleek niets aan zijn kop te kunnen velen en juist toen de commissaris de eigenaar had gelukge wenst, schudde de stier zijn zware kop zodanig, dat bloemen en bladeren over het veemarktterrein vlogen. De tweede stier bleek een krans va commissaris meer op prijs te stellen, zij het dat hij er liever van at dan hem om zijn nek had. Na de omkransing trok een lange rij prijswinnaars voorbij vele genodigden en talrijke Leidenaars, die op het met touwen af gezette gedeelte van het terrein, buiten de markt, iets meer van onze vee stapel zagen dan alleen maar een stukje gebraden of gekookt vlees op hun bord. Na het défilé gingen de genodigden het Schuttershof, waar tijdens een animeerde maaltijd diverse onderdelen van deze 23ste Vebo werden aangestipt. Over het algemeen heerste er grote vol doening. omdat de veemanilestalie dit jaar voor het eerst vrij van abortus-Bang was. Weliswaar daalde hierdoor het aan tal inzendingen, maar dat was bij de tbc- vrijverklaring ook het geval geweest en deze achterstand is alweer ingehaald. Wel betreurde men de achteruitgang in puntengemiddelde van de kaas. In de kamer van de directeur van he Leldse markt- en havenwezen heeft d< commissaris een bespreking gehad me stedelijke autoriteiten. Op voorstel vai de commissaris besloot men een telegram naar het erelid J. W. Bonda te sturen. Het heeft de jury wel enige moeite gekost de prijzen vast te stelien. Toch werd de lijst weer samengesteld en kon de commissaris worden geroepen wn kamoioenen en reserve-kampioenen u» Uitslagen Driejarige en oudere stieren, geboren vóór 1 september 1955. Eerste prijzen: Emdel van Vita Nova, Hazerswoude; Marl- nus van J. J. Verhaar. Ter Aar; Reina'» Johan van Barend, Vdta Nova, Hazere- woude; Frits van Asinga. H Angenent Woubrugge. Tweejarige stieren, geboren tussen 31 augustus 1955 en 1 september 1956. Eerstp prijzen: Noorman van L. Eikelenboom. Rijnsaterwoude; Trio de Achilles van C van Zwieten, Alphen aan den Rijn. Stieren, geboren tussen 31 augustus 1956 en 1 september 1957. Eerste priis Dianus van mevr. M. J. M. Straathof- van Blokland te Rijpwetering. Stierkalvercn, geboren na 31 augustus 1957 en vóór 1 februari 1958. Tweede prll- zen: Karei van Zeillust van H. F. J. Mon- ren te Lelmuiden: Hans van Zeillust. zelfde eigenaar. Stierkalveren, geboren tussen 31 januari 1958 en 15 mei 1958. Eerste prijs: Ever' van G. Bel te Zoeterwoude. Melkgevende koeien boven 5 jaar en ouder, volbloed N.R.S.-dieren, geboren vóór 15 maart 1951. Eerste prijzen: Clazie- na 5 van A. H. Rotteveel te Oude Wete ring; Berbha 2, zelfde eigenaar; Jolan 8 van C. Blijleven-Leeflang te Nieuwkoop; Karolien 2 van W. van Santen te Wasse naar; Mollina 12 van dezelfde eigenaar. Melkgevende koeien van 5 jaar en ouder, volbloed N.R.S.-diieren, geboren tussen 15 maart 1951 en 1 maart 1952. Eerste prijzen: Kee 2 van H. F. J. Mooren te LeimuidenKoosje 12 van gebr. J. en C. Hoogeveen te Noordwijk; Nutina 3 van mevr. M. J. M. Straathof-van Blokland te Rijpwetering; Thea van gebr. Hooge veen te Noordwijk. Melkgevende koeien van 5 jaar en ouder, volbloed N.R.S.-dieren, geboren tussen 28 februari 1952 en 1 maart 1953. Eerste prijzen: Maartje van W. van San ten te Wassenaar; Willy 2 van H. van der Lip. Hazerswoude. Melkgevende koeien van 5 jaar en ouder, volbloed N.R.S.-dieren, geboren tussen 28 februari 1953 en 31 augustus 1953. Eerste prijzenReine 2 van C. Voets te Alphen aan den Rijn; Margo 12 van A H. Rotteveel te Oude Wetering. Melkgevende koeien van 5 jaar en ouder, rundvee- en fokregister. geboren vóór 31 augustus 1953. Eerste prijzen:! Giisie 8 van H. van der Lip te Hazers-. woude; Anna 6 van H. Angenent te' Woubrugge. Melkgevende koeien, N.R.S. of fokre-, gister, geboren tussen 31 augustus 19531 en 20 maart 1954. Eerste prijzen: Keetje 23 van H. van der Lio te Hazerswoude; Gerarda 11 van dezelfde eigenaar. Melkgevende koeien van N.R.S. of fok register, geboren tussen 19 maart 1954 en 1 september 1954. Eerste prijzen: Juliana 8 van C. Kempenaar, Woubrugge; Janke 4 van mevrouw A. C. Paardekoper te Zoeterwoude. Gewone produktieklasse Dieren met tenminste 2 volledige melk- lijsten. Eerste prijzen: Jopie 2 van H. F. J. Mooren te Leimuiden; Martje van gebr. Hoogeveen te Noordwijk; Maartje 5 van W. van Santen te Wassenaar. Dieren met een levensproduktie van 30.000 tot 50.000 kg melk. Eerste prijs: Dingena 3 van A. H Rotteveel te Oude Wetering; Elly van W Hoogendoom te Zoeterwoude. Dieren met een levensproduktie van meer dan 50.000 kg melk. Eerste prijzen: Klaartje van mevr M. J. M. Straathof- van Blokland te Rijpwetering; Aaltje 6 van H. Angenent teWoubrugge; Aaltje 2 van H. Angenent te Woubrugge; Diena van W. Hoogendoorn te Zoeterwoude. Melkgevende koeien (schotten) N.R.S of fokregister. geboren tussen 31 augustus 1954 en 15 februari 1955. Eerste prijs: Matje 6 van H. F. J. Mooren te Leimui den: Nannie 4 van C. Peters te Woubrug ge; Aaltje 23 van H. Angenent te Wou brugge. Melkgevende koeien (schotten) N.R.S of fokregister. geboren tussen 14 februari 1955 en 1 september 1955. Eerste prijs: Margriet 16 van W. van Santen te Was senaar; Cilia van G. Belt te Zoeterwoude; Letta van W. Hoogendoorn te Zneter- Melkvaarzen, N.R.S. of fokregister, ge boren tussen 31 augustus 1955 en 5 maart 1956. Eerste prijzen: Trientje 3 van S. J. van der Stoel te Zoeterwoude; Maartje 8 van W. van Santen te Wassenaar; Sjaan 6 van G. W. van der Poel te Zoeterwoude; Anna 3 van H. Angenent te Woubrugge. Melkvaarzen, N.R.S. of fokregister, ge boren tussen 4 maart 1956 en 25 n 1956. Eerste prijzen: Aaltje 30 vai Angenenit te Woubrugge; Louise 5 S. J. van der Stoel te Zoeterwoude; Jo hanna 35 van mevr. C. Blijleven-Leeflang te Nieuwkoop. Melkvaarzen, geboren tussen 24 maarl 1956 en 1 september 1956. Eerste prijzen Sientje 14 van Jac. Rijlaarsdam te Alphen aan den Rijn; Aaltje 32 van H. Angenent te Woubrugge; Relzama 8 van Q. H. On derwater te Zoeterwoude. Drachtige vaarzen, geboren na 1 sep tember 1955 en vóór 1 september Eerste prijs: Mien-tje van A. H. Rotteveel te Oude Wetering; Carla van A. H. Rot- teveel te Oude Wetering. Pinken (enkelingen) geboren tussen 31 augustus 1956 en 15 februari 1957. Eerste Achter die mooie schutting het koopje waar u van droomde. Vlotte 3/4 man tel in flausch-pcpita met moderne ruglijn. yJ Speciale prijs slechts moderne cassettes mandersloot donkersteeg 14 prijs: Molina 2 van G. Belt, Zoeterwoude; Willy 19 van H. van der Lip, Hazerswou de; Gonnie 2 van dezelfde eigenaar; Arda 65 van H. Roest te Zoeterwoude. Pinken (enkelingen), geb. tussen 14 febru ari 1957 en 1 september 1957. Eerste prij zen: Sjanette 2 van G. Belt te Zoeter woude; Tonda 4 van G. Belt te Zoeter woude; Eggie 4 van G. J. van der Poel te Zoeterwoude. Directe vrouwelijke nakomelingen van één stier. Eerste prijs: A. H. Rotteveel Oude Wetering (tweemaal). Hoofdzakelijk jongere dieren. Eerst» prijs: W. Hoogendoorn te Zoeterwoude en H. Angenent te Woubrugge. Directe vrouwelijke nakomelingen van één stier, minstens 5 stuks. Eerste prijs: mevr. M. J. M. Straathof-van Blokland te Rijpwetering en mevr. C. Blijleven- Leeflang te Nieuwkoop. Collectie volbloeden van één eigenaar Eerste prijzen: C. Kempenaar te Wou brugge en mevr. C. Blijleven-Leeflang te Nieuwkoop. Groepen van 5 dieren: me\'r. M. J. M. Straathof-van Blokland te Rijpwetering en H. Angenent te Woubrugge. Groepen van 6 en meer dieren. Eerste prijs: A. H. Rotteveel. Oude Wetering; S. J van der Stoel. Zoeterwoude; H. F. J. Mooren. Leimuiden; W. van Santen. Tussengevoegde klasse 11. Eerste prijs: Mona 2 van mevr. A. C PaardekoDer te Zoeterwoude Kampioen stier: Emile van Vita Nova te Hazerswoude. Reserve-kampioen stier: Noorman van S. van Eikelenhoom te Rijnsater woude. Kampioen koe: Dingena van A. H. Rotteveel te' Oude Wetering. Reserve-kampioen koe: Klaartje van mevr. M. J. M. Straathof-Van Blokland te Rijpwetering. Zwartbont Stieren van 3 jaar en ouder, geboren vóór 1 september 1955. Eerste prijs- Peanster Eduard van Vita Nova te Ha zerswoude. Tweejarige stieren, geboren tussen 31 augustus 1955 en 1 september 1956. Eerste prijs: Kielewierster Stilma van Vita Nova te Hazerswoude; Lina van dezelfde eigenaresse Stieren, geboren tussen 31 augustus 1956 en 1 september 1957. Winnaar: Krijstman van H. van Leeuwen te Alphen aan Rijn. Kalfstieren, geboren tussen 31 augustus 1957 en 15 mei 1953. Derde prijs: Marle'i Diamant van C. P. van Wees, Aalsmeer. Melkgevende koeien van 5 jaar en ouder, volbloed N.R.S., geboren vóór 1 januari 1952. Eerste prijs: Hiltje 23 van C. P. var Wees, Aalsmeer; Uiltje C 8 van Dr. mr Willem van den Berghstichting te Noord wijk; Richtje 66 van dezelfde eigenaresse Melkgevende koeien van 5 jaar er ouder, volbloed N.R.S-, geboren tusser 31 december 1951 en 31 augustus 1953. Eerste prijs: Klaske 9 van Dr. mr. W den Berghstichting te Noordwijk; Ursula 5 van C. P. van Wees te Aalsmeer. Melkgevende koeien van 5 jaar ouder, geboren vóór 31 augustus 1953. Eerste prijs: Delila van K. van Leeuwen te Warmond; Grietjes Trijntje van H J Kompier te Leimuiden; Corrie van Post te Zoeterwoude. Melkgevende koeien, geboren tussen 31 augustus 1953 en 10 maart 1954. Eerste prijs: Grietje van C. P. van Wees, Aals meer; Wietske van W. Vonk. Leimuiden; Bleske van L. Treur, Leimuiden. Melkgevende koeien, geboren tussen 9 maart 1951 en 1 september 1954. Eerste prijs: Afke van C P. van Wees te Aals- Geboren vóór 1 april 1953. Eerste prij: Aegumer Marie van L. Treur, Leimuiden; Marie van C. P. van Wees te Aalsmeer; Afke van de Dr. mr. W. van den Bergh stichting te Noordwijk; Ytske van H. J. Kompier te Leimuiden. Geboren na 31 maart 1953. Geen eerste prijzen. Levensproduktieklasse, eerste prijs Leeuwarder 35 van Dr. mr. W. van Berghstichting te Noordwijk; Bleske 42 van L. Treur, Leimuiden; Carolina 4 van W. Vonk te Leimuiden; Agnes 2 van C. P. van Wees te Aalsmeer. Melkgevende koeien (schotten), gebo ren tussen 31 augustus 1954 en 1 septem ber 1955. Hermina 2 en Afke 56 van d< Dr. mr. W. van den Berghstichting; Dins 30 van H. J. Kompier te Leimuiden; Anna 37 van dezelfde eigenaar. Melkvaarzen, geboren tussen 31 augus tus 1955 en 20 maart 1956. Eerste prijs Kaatje 4 van G. P. Kuipers, De Kwakel; Marie 78 van Bonda's proefboerderijen te Wassenaar. Melkvaarzen. geboren na 19 maart 1936. Eerste prijs: Adriaantje van A. P. Blom- mesteyn te De Kwakel. Drachtig droogstaande koeien met ten minste één afgesloten melklijst. Eerste prijs: Teuntje van L. Treur, Leimuiden. Pinken (enkelingen) geboren tussen 31 augustus J956 en 20 januari 1957 Eerste prijs: Adema's Willy van H. van Dijk te Aalsmeer; Dina van dezelfde eigena; Siska van A. P. Straathof te Hazerswoude. Pinken (enkelingen), geboren ti 19 januari 1957 en 1 september 1957. Eerste prijs: Teuntje van H. J. Kompier te Lei muiden; Gerkjes Zwartkop van dezelfde genaar. Directe vrouwelijke afstammelingen an één stior. Geen eerste prijzen. Collectie van zelfgefokte volbloeden. Eerste prijs: KI, van Leeuwen te Warmond. Groepen van 5 en meer dieren. Eerste prijs: W Vonk te Leimuiden. Bedrijfsgroepen, 3 en 4 dieren. E prijs: Dr. mr. W. van den Berghstichting te Noordwijk Groepen van 5 en meer dieren. Eerste prijs: H. J. Kompier, Leimuiden; L. Tr Leimuiden; C. P. van Wees. Aalsmeei Kampioen stier: Kielewierster Stilma van Vita Nova te Hazers woude. Reserve-kampioen stier: Peanster Eduard van Vita Nova te Hazers woude. Kampioen koe: Marie van C in Wees te Aalsmeer Reserve-kampioen koe: Ytske H. J. Kompier te Leimuiden Schapen Klasse 1: 1ste pr. M. J. Oudijk, Wad dinxveen en N. J. W. Olieman, Leidschen dam; klasse 2: 1ste pr. J. Groot, Aarlan- derveen, L. Laan, Woerden en N. J. c Koot, Leiderdorp; klasse 3: 1ste pr. M Kroon, Abbenes; klasse 4 1ste pr. L Laan, Woerden (2x); klasse 5: 1ste pr. H Roest, Leiderdorp; klasse 6: lste pr. H. Roest, Leiderdorp (2x); klasse 7: 1ste pr N. J. W. Olieman, Leidschendam: klasse 1ste pr. N. J. W. Olieman. LeidscheD- dam; klasse 9: N. J. W. Olieman, Leid schendam; klasse 10: H. Roest. Leider dorp en N. J. W. Olieman, Leidschendam Kampioen ram (geboren voor 1957) M J. Oudijk, Waddinxveen); reserve-kam pioen N. J. W. Olieman, Leidschendam Kampioen ooi (geboren voor 1958) N. J W. Olieman, Leidschendam; reserve H Roe9t, Leiderdorp. Varkens Klasse 1 (beren, geboren vóór 1 januari 1957): 1ste pr. Fok ver. Zevenhoven en om streken (Nieuwkoop) en J. W. Roeloffs. Nieuwe Weterl-g; klasse 2 (beren, gebn- tussen 1 januari 1957 en 1 juli 1957)- lste pr. J. W. Roeloffs, Nieuwe Wetering M. A. van Diemen, Zoeterwoude; klas- 3 (boren, geboren tussen 1 juli 1957 en 1 januari 1958): lste pr. W. A. J. Rimmel- n, Leidschendam; klasse 4 (beren, geboren tussen 1 januari 1958 en 15 juni 1958): geen eerste prijs toegekend; 2de pr. J. W. Roeloffs, Nieuwe Wetering; klas- 5 (zeugen, geboren voor 1 januari 1957): lste pr. A. v. d. Eyk, Benthuizen en A. J. Uitdenbogerd, Zoet er meer; klasse 6 (zeu gen, geboren tussen 1 januari 1957 en 1 juli 1957): lste pr. N. S. Onderwater. Stompwijk; klasse 7 (zeugen, geboren tus- n 1 juli 1957 en 1 januari 1958): lste pr. W. Roeloffs, Nieuwe Wetering; klasse (zeugen, geboren tussen 1 Januari 1958 15 juni 1958): lste pr. A. J. Uitdenbo gerd. Zoetermeer (2x) en J. W. Roeloffs. we Wetering; klasse 9 (zeugen met biggen, zeug geboren voor 1 januari 1957)- lste pr. J. H. van Leeuwen, Nieuwveen; klasse 10 (zeug met biggen, zeug geboren na 1 januari 1957): wed. C. Doelman, Leid schendam; klasse 11 (twee- of drietallen afstammelingen vain een zeug, geboren na 1 januari 1958): late pr. C. A. de Jong. Leerbroek en N. S. Onderwater. Storno- wijk. Kampioen zeug: A. v. d. Eyk, Benthui zen, reserve-kampioen: N. S. Onderwater. Stompwijk. Kampioen beer: J. W. Roeloffs, Nieuwe Geiten Klasse 1 (bokken, geboren voor 1957): lste pr. gedtenfokvereniging Nieuw-Ven- nep; klasse 2 (bokken, geboren in 1957): lste pr. afd. Leiderdorp van de Prov bond van geitenfokverenigingemklasse 3 (geiten geboren voor 1955): lste pr. P. Oosterhof, Nieuw-Vennep; P. Clement, Nieuw-Vennep; mevr. Rademaker, Kou dekerk en J. v. d. Mei, Leiden; klasse 4 (geiten geboren in 1955): lste pr. H. W. Turk, Zoeterwoude en Q. Vlasman, Nieuw-Vennep; klasse 5 (geiten geboren in 1956): H. v. d. Slot, Lisse, dames De Regt, Abbenes en P. Oosterhof. Nieuw- Vennep; klasse 6 (geiten geboren in 1957): lste pr. H. W. Turk, Zoeterwoude, P Oosterhof, Nieuw-Vennep en A. Jansen. Lisse; klasse 7a (lammeren geboren voor 1 april 1958): A. Vermeulen, Abbenes; klasse 7b (lammeren geboren na 1 april 1958). lste pr. B. Mooren, Oude Wetering (2x), J. C. v. d. Stam. Nieuw-Vennep en mevr. Rademakcr, Koudekerk; klasse 8 (moeder met 2 afstammelingen): lste pr. Q. Vlasman. Nieuw-Vennep, P. J. Rosen- boom. Leiderdorp en H. v. Slot, Lisse; klasse 9 (vijf afstammelingen van één vader): lste pr. afdeling Nieuw-Vennep bond van geitenfokverenigingen; klasse 10 (verenigingsgroep van minstens 5 gei ten): lste pr. afdelingen Nieuw-Vennep en Leiderdorp van bond van geitenfokver enigingen; klasse 11 (drie of meer geiten van één eigenaar): lste pr. Q. Vlasman, Nieuw-Vennep en P. Oosterhof, Nieuw- Vennep; klasse 12 (produktieklasse): lste pr. P. J. Rosenboom, Leiderdorp. Kampioen bok: geitenfokvereniging Nieuw-Vennep. reserve-kampioen: afd. Leiderdorp bond van geitenfokverenigin gen. Kampioen geit: P. Oosterhof. Nieuw- Vennep, reserve-kampioen- H. W. Turk. Zoeterwoude. Uw kinderen gaan de hele winter warm gekleed in zo'n fijne duffel- coat. De béste bescherming tegen elk weer. Schuttingverkoopprijs slechts 8-9 jW kleine stijging in prijs Breestraat 161 Leiden VrUd&g Waaggebouw, tot 6 u.: zuivelexpositi Speeltuin Ons Eiland, 7—11 uur tui feest voor ouders. De Harmonie. 810 uur: receptie w rvlngbouwverenlging Ons Belang 3—11 tuin- Waaggebouw, 106 uur: zuivelexpositi! Stadsgehoorzaal. 8 uur: cabaretvoor stelling voor p.v. De Royaltiten. Stationsplein, 1.45 uur: vertrek van de afdeling Leiden van de r\C. Reis-V naai De Kieviet en Meyendel. Zaal Maria Gijzensleee naasi Over dekte, 3 uur: opening dahlia- en fruit tentoonstelling van Johan Mater en prof ir. Sprenger. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: HutsDol- parade van de C.J.V. .Jong Leiden" Apotheken Het gaat de Cefa in Leiden niet goed Een vertegenwoordiger van de afde ling Leiden van de Chr. Film-Actie deel de ons vanmorgen mee, dat het besluit om in het nu begonnen seizoen geen films te vertonen drie oorzaken heeft. In de eerste plaats is men van mening, dat de films die zouden kunnen worden vertoond, niet voldoende aantrekkelijk heid (meer) hebben om er een volle zaal mee te krijgen. Daarbij komt nog, dal het aantal Leidse Cefa-leden is geslon ken Er is een tijd geweest dat de afde ling 350 leden telde, nu zijn er onge honderd minder. In dit teruglopen het ledental ligt de tweede oorzaak. En de derde is het gevolg daarvan: de kos ten zijn langzamerhand te hoog ge worden. Het bestuur van de Cefa kan niet zeggen, dat dit besluit het einde va activiteiten in Leiden betekent, wacht eerst af, hoe de reacties op dit besluit zijn, zowel uit de Leidse kring van belangstellenden als van de kant het hoofdbestuur. Er is heel wat nodig voor het beste vee 1YTA WAT gisteren reeds van de Vebo 1958 in ons blad werd gemeld, willen wij thans een iets meer technisch "getint verslag van deze traditionele tentoonstelling brengen. En dan speciaal met betrekking tot het rundvee. Wij doen dit in het besef, dat als regel de stedeling, maar ook menig plattelander, weinig begrip heeft van techniek, karakter en bedoeling van de fokkerij en daarmee van de beoordeling van vee op fok- veedagen. Velen onder hen spreken over koeien zelden apders dan wan neer zij er hun kinderen attent op maken dat er „koetjes" in de wei lopen. Wellicht zouden de problemen voor de boerenstand (en met name voor de veehouderij), waarmee deze vandaag aan de dag,worstelt, bij de overige bevolkingsgroepen wat meer begrip wekken, wanneer althans iets meer werd beseft tot welk een hoge mate van verfijning de fokveebeoordeling zich heeft ontwikkeld, in het streven naar een koe die gedurende een lang leven op voordelige wijze melk weet te produceren, en die als zij, door welke oorzaak dan ook, voor het produceren van melk niet meer geschikt is, nog een behoorlijke hoeveelheid vlees van goede kwaliteit kan leveren. t waarderen van een koe naar fok waarde gaat zeer veel verder dan het en op gebruiks- of handelswaarde tracht te bepalen in hoeverre het dier het gewenste ..rastype" vertoont, kenbaar o.a. aan de lichaamsverhoudin- aan de soliditeit van de bouw, aan en kwaliteit van de uier aan de fijnheid van de huid en niet te vergeten de uitdrukking van de kop. zoverre het dier dit „type" ver- vertrouwt de fokker erop dat er dieren uit zullen voortkomen, die ook het gewenste type vertonen, ja, dit zo logelijk in nog sterkere mate doen, nl. door bij zijn koeien een stier te zoeken die de deugden, die deze dieren al ver en bij hun nakomelingen zal weten handhaven, en die vooral sterk is op de punten waar zijn huidige dieren nog het verst van het perfecte zijn ver- ijderd. Door scherpe waarneming tracht de fokker zijn dieren op hun inhoud te waarderen, maar onmisbaar voorkeur is •bij de kennis van de afstamming zijner dieren. Immers wat een dier is, ordt in belangrijke mate bepaald door jn erfelijke aanleg, en deze kan het niet anders dan van zijn ouders hebben eegekregen. Resultaten Aldus gebruikmakend van de gegevens, ie stamboek, melkcontrole en eigen aarneming hem verstrekken, tracht de fokker zijn fokresultaten zo zeker mo gelijk te stellen. Maar verder dan tot iet werken met waarschijnlijkheden tornt hij nooit, omdat het tenslotte niet lan hem is, vast te stellen) welke com- linatie van erffactoren het ouderdier in ten gegeven geval aan de nakomeling De kunstenaar boetseert het dode ma teriaal, waarvan hij uitgaat, totdat er in gaat leven, en er datgene uit spreekt wat hij er in heeft willen leggen. De fokker boetseert in de opeenvolging der generaties zijn levende dieren in richting van het ideaal, dat hij zich t voor ogen heeft gesteld, en waaruit iets spreekt dat zijn oog bekoort. Maar het feit, dat te allen tijde het geluk een rol blijft spelen, maakt de weg die hij gaat toch een lange en vaak moeilijke, nog afgezien van de mate waarin ziekte in sterfte onder zijn dieren hem parten ipelen. Het is derhalve een weg die al- een met veel liefde voor het vak en doorzettingsvermogen blijvend kan wor de Advertentie verlovingsringen fokker een belangrijke rol, en het be hoeft bepaald geen toelichting dat het lang niet iedere veehouder is gegeven, zich m die mate op dit werk te werpen. Niettemin heeft het voorbeeld van pio niers reeds velen tot een activiteit in deze gebracht, waartoe zij zonder dit voorbeeld nimmer zouden zijn gekomen. En mede daarom is een fokveedag ee- slaaed. Wanneer wij de Vebo 1958 op dit punt bezien, dan kan deze enerzijds als zeer geslaagd, anderzijds als iets minder geslaagd worden beschouwd. Immers, vooral bij de blaarkoppen waren er beste groepen van afzonder lijke fokkers, groepen typische, sterk gebouwde dieren met goede uiers, die ook blijkens de in de catalogus ver melde produktiecijfers over uitsteken de gcbruikselgcnschappcn beschikken. Dr levende propaganda voor de fok kerij, die van dergelijke groepen die ren kan uitgaan, werd echter ten dele door de matige puhlicke belangstelling teniet gedaan. Wij willen thans nog iets naders om trent He door de inzenders behaalde re- daarbij starten theek Herdingh en Blanken Hogewoerd 171, telefoon 20502 Te Oegstgeeet door de Oegstgeester Apotheek. Wllheim napark 8. telefoon 26274 Tentoonstellingen Volkenkunde tentoonstelling van Ja- >anse penseeltekeningen tol 12 oktober. Prentenkablnitentoonstelling van lo o's van H H Baudert. tot oktober. Unicef-kaarten in Leirlen en Oegstgeest te koop De bekende nieuwjaars- en correspon- dentiekaarten van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, zijn nu ook in Le4dcn en Oegstgeest verkrijg baar. Door het kopen van deze kaarten tien stuks it f4 per doosje helpt men mee om het kinderfonds zijn enor me tank te kunnen laten vervullen. In Leiden kan men de kaarten kopen bij de Leidse Jeugdactie, Stadhuis, in gang Koornbrugsteeg-hoek Breestraat, telef 20041. toestel 03. In Oegstgeest is het besteladres: mevr. Ph. Smits-Witvliet. Oranjelaan 3. telef. 26207. Oud-spoorwegniannen gaan feestvieren Gistermiddag is in gebouw Prediker een ledenvergadering gehouden van de Leidse afdeling van dc Bond van ge pensioneerden bij de spoor- en tramwe gen, onder leiding van voorzitter J. Tal van voorstellen werden besproken voor de algemene bondsvergadering, die 21 oktober in Utrecht wordt gehouden. Ook werd van gedachten gewisseld over de feestavond in verband met het veer tigjarig jubileum van de bond. Dc heer Weeda werd gekozen tot voorzitter van de feestcommissie. W Blaarkoppen De stemmig zwart- en soms rood-ge- rokte dieren met hun witte voeten en de witte koppen met de zwarte (resp. rode) ringen om de ogen. Bij de groepen van minstens vijf dieren, afstammende van één vader, waarin dus iets tot uiting komt van de overervingskwalitei ten van dit vaderdier, werd de le prijs veroverd door de groep typische en diepe Gustaafdochlcrs van A. H. Rotteveel te Oude Wetering. Dezelfde fokker behaal de met zijn iets minder ruim ontwik kelde, doch ook zeer typische groep Dorus-dochters de le prijs. Bij de jon gere groepen van dezelfde klasse werd W. Haagendoorn te Zoeterwoude met zijn solide gebouwde groep Bernard- dochters la en H. Angenent te Woubrug ge met zijn groep behoorlijk forse Rikus- dochters lb werd. De groepen pinken van één vader hadden een goede kop groep in de collectie Reinder-dochters van mevr. M J. M. Straathof-van Blok land te Rijpwetering; de groep Marinua- dochters van J. J. Verhaar en N. de Jong te Ter Aar werd lb. De kleinere collecties volbloeden dieren dus met officieel erkende afstamming werden aangevoerd door de groep vastgebouwde, melk- rijke koeien van C. Kempenaar te Woubrugge. De vrij uniforme, be hoorlijk typische groep van mevrouw C. Blijleven-Leeflang te Nieuwkoop werd 1 b. Bij de vijftallen in dezelfde klasse werd 1 a de groep behoorlijk typische dieren van mevr. M. J. M. Straathof van Blokland, en de lb-prijs werd Zie vervolg pagina 11 De nieuwe mode schrijft wollen struk- tuurstoffen en lichte tinten voor. Uw nieuwe herfstjapon nu tegen een speciale schut- tingverkoopprijs, slechts Breestraat 161 Leiden In de kring van de K.-I.-v cniging „Vita Nova" te Hazers woude heerst vreugde, omdat _j van haar dieren op de Leidse Vebo het predikaat „kampioensstier" heeft verwor ven. De heer Van der Geest, secretaris, leidt het diei voor. Foto N. van dei Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9