„Dorp aan de Rivier" - film naar An toon Coolens boek Uit gouden koe kwam emmer vol rinkelende munten D Nederlandse protestnota aan Indonesië Atoomwetgeving moet tweede „Puttenkunnen voorkomen Bescherming voetganger groot verkeersprobleem Nike-squadrons RYNBENDE'S NIEUW ROOD Havezathe 5 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 19.18 Goed getypeerd, maar te fragmentarisch fPOEN in de dertiger jaren Antoon Coolen zijn roman „Dorp aan de rivier" over het rosse leven in het plaatsje Lith aan de Maas in het licht gaf, stelde hij zich daarmee naast, zo niet hoven A. M. de Jong, wiens „Merijntje Gijzen", toen juist zijn triomftocht door ons land achter de rug had. Coolen peilde dieper dan A. M. de Jong. Hij liet zien, hoe er veel in het leven op het (Brabantse) platteland omgaat, waarvan de ach tergrond, het geheim voor de Hol landse stedeling verborgen is. Fami lieveten, tradities, gebruiken, alles verankerd in de eeuwenlange ge schiedenis van streek en plaats. Zijn „Dorp aan de een ..dorp der zon- de" en Coolen be schrijft dit even open en eerlijk, als barmhartig, en be grijpend. Juist in de figuur van de eigenzinnige dokter. Tjerk van Taeke vindt hij de sleutel om deze merkwaardige dorpsgemeenschap, met haar „vreem deren. Dokter Van Taeke is een Fries, die daarginds in Lith, zo omstreeks de eeuwwisseling praktijk heeft. naar dit boek heeft gemaakt en die teravond in City te Amsterdam zijn reldoremière beleefde. Fragmentarisch is het boek, fragmentarisch is ook de film. In feite bestaat zij uit korte filmp jes aaneen gerijd voornamelijk doordat er dezelfde personen in voorkomen en dezelfde omgeving erin op het doek komt. Men bekijkt deze film van sterk verhaal tot sterk verhaal. Sommige staan z zich zelf, dat zij gevoegelijk achterwege hadden kunnen blijven. Door dit frag mentarisch karakter bereikt de filrr nergens een dramatisch hoogtepunt. Juist indien de handeling de beschouwer in de ban belooft te slaan, wordt overge gaan tot weer een andere episode uit deze dorpshistorie. Toch krijgt men een goed beeld de merkwaardige figuur van dokter Van Taeke en een duidelijk inzicht in het dorpsleven. Deze gemeenschap van pri mitieve misdaad is uitnemend getypeerd. Nu heeft regisseur Rademakers veel dingen meegehad: allereerst de vertel stof van Coolen; dan de omgeving var het plaatsje aap de Maas en last but not spelersmateriaal. Met least: uitnemend Hij die recht door zee gaat. Voor niemand bang, heeft hij toch voor ieder begrip. Ruw kan hij zijn, onver schillig. maar als het erop aankomt is hij toch altijd „meneer de dokter", die geen de steek zal laten. Tegenover de dokter Jtaat de burgemeester. 'n wat deftigdoe- nerig mannetje, die graag zijn dorp zou willen „beschaven". Bij de dokter vindt hij echter geen steun en het boek besluit dan ook met een „eervol" ontslag aan de dok ter als gemeentearts, laag gekuip van de burgemeester, die zich daarmee van een lastige tegenstander ontdoet. Dan is er al heel wat gebeurd. Vele belevenissen hebben dokter en dorp ach ter de rug: avontuurlijke, tragische, ont roerend menselijke. Ach, het leven is zo rijk en zo bewogen, vooral in Lith, waar heel wat duisters omgaat: moord, over spel. misdaad, nauw verbonden met drank >n venerische ziekten. Kortom alles, waardoor in de vooroorlogse jaren bijv. Dss zo berucht was. Het boek van Antoon Coolen is het boek van de sterke verhalen. Zo is ook de film geworden, die Fons Rademake: Zo reea dokter Van Taeke, ro buust en zelfbewust te paard door zijn „Dorp aan de Rwier". Een opname van de prachtige hoofdrol van Max Croiset in de gelijknamige nieuwe Nedèrlandse film. name Max Croiset als de robuuste dok ter Van Taeke en Bernard Droog diens trouwe, eenvoudige vriend stroper Cis den Dove. Maar ook Mary Dressel'huys als de doktersvi haar plaats (juist rollen uit deze tijd, omstreeks 1908. liggen deze actrice z goed); voorts Jan Retél als de herbergie: Hans Kaart als de smid, Jan Teulings als de burgemeester, Louis van Gasteren als een van de boeren enz. De in dialect gesproken tekst van Hugo Claus is beter dan gemeenlijk in Neder landse films aan de orde; terwijl de mu ziek van Jurriaan Andriessen weer hart- veroverend is. De opnamen zijn niet bij zonder scherp, maar wel juist gekozen. En wat zeer weldadig is: de Nederlandse folklore blijft gelukkig achterwege. De film had helaas, als gezegd ee fragmentarisch karakter, maar voor overige mag men tevreden zijn met Nederlandse film: de eerste die, wa nu toe onder het genre werd gelukkig doorbreekt. Alleen een ieder, die het boek kent, weet dit ook het is geen kinderfilm. Haarlemse bouwvakkers protesteren tegen c.a.o. Haarlemse bouwvakarbeiders hebben tegen de nieuwe CAO in het bouwbe drijf geprotesteerd met het inzetten van modelactie, waarbij zij wel aan het werk blijven maar niet streven naar de prestatietoeslag. Zij werken aan de bouw woningen in Delftwijk in Haarlem- Noord. Bij deze actie zijn 50 arbeiders betrokken. De bewoordingen zouden niet zo scherp zijn als anders DE WOORDVOERDER van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta heeft heden medegedeeld, dat het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging, de heer A. H. Hasselman, kort geleden een nota aan de Indonesische regering heeft overhandigd. De heer Hasselman, die een drietal weken dienstbespiekingen in Den Haag had gevoerd, was vorige week te Djakarta teruggekeerd. woordvoerder was niet bereid op de inhoud van de nota in te gaan en ook de Nederlandse vertegenwoordiging wenste »cn inlichtingen te verstrekken. Het dagblad Suluh Indonesia van de Partai Nasional Indonesia meldde echter, dat het hier een protestnota betreft, een volg op eerdere Nederlandse protes ten tegen de Indonesische campagne voor de „bevrijding van westelijk Nieuw-Gui- nea" en de behandeling van Nederlandse bedrijven in Indonesië. Het blad had van diplomatieke kringen vernomen, dat de nieuwe nota niet zo scherp was als de vorige nota's en dat Nederland mogelijk toenadering verlangt. Aan de andere kant heeft de Indonesi sche regering in een radio-uitzending van het ministerie van voorlichting Neder land beschuldigd van aantasting van In- donesiës goede naam. In verband met de verklaring van de Nederlandse minister buitenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns, dat er geen vooruitzicht bestaat op verbetering der betrekkingen zolang In- (Van onze parlementsredactie) Het ligt in de bedoeling in een toekom stige atoomwetgeving verdergaande schermende voorzieningen tot stand te ngen, waardoor het mogelijk zal z^n ook in gevallen van radio-actieve be smetting, zoals zich in januari jl. te heeft voorgedaan, maatregelei ffen waardoor de gevaren beperkt kun- i blijven. üt deelt de minister van sociale i en volksgezondheid, J. G. Suurhoff e in de memorie van toelichting op de begroting 1959 van zijn departement Voor de bewindsman is het onderwerp op het gebied van de volksgezondheid, dat de meeste belangstelling vraagt: 'an de ioniserende stralen en wel in Binnenkort rapport over aankoopbeleid landmacht Naar wij vernemen zal de commissie Koersen inzake het aankoopbeleid van het directoraat materieel landmacht, welke door de Tweede Kamer is inge- tteld tijdens de Interpellatie Ritmeester ingevolge een motie Vermeer, nog dit jaar een interimrapport bij de Tweede Kamer indienen. Bezitsspreiding Uit de ervaring die vijf middelgrote ondernemingen in Nederland met in otaol 350 personeelsleden hebben opge- laan met het stelsel ivoarbij aan arbeiders fandelen in het eigen bedrijf worden ver trekt heeft de commissie de conclusie ètrokken, dat bevordering van zulk aan delenbezit wel wenselijk is. Zij heeft hier- lee teruggegrepen op het stelsel van co- brtnership dat al in de 19e eeuw onder Verschillende namen werd gepropageerd om de tegenstelling tussen kapitaal en rbeid te overbruggen" en dat hier en bor ook werd toegepast zonder dat hel oit tot ontplooiing kwam. Waarbij nog tbesproken blijft de vraag, of dit aan- lenbezit de werknemers niet al te zeer an het bedrijf kluistert en de vraag of et wel wenselijk is, dat de arbeider èn Is werknemer èn als spaarder zijn lot o zeer aan één bedrijf verbindt. Het ge vel draagt het kenmerk van een vriende- \jke samenwerking tussen de welwillende berkgever en de brave handwerksman, telke laatste overigens aan alle kanten hordt bevoogd in zijn wel zeer oneigen- fcke bezit. Voor grote ondernemingen 1 len w\j in het systeem dan ook geen op- pMinp. Voor kleine alleen in bijzondere Volstandigheden. De commissie zegt zelf, |at het door haar bestuurde gebied „be- rekkelijk klein" ts. Als studie op een kiderdeel heeft haar rapport enige waar- Is. Maar of het steentje dat de commissie leeft aangedragen bruikbaar zal blijken Ui de oprichtinp van hel echte gebouw Ier bezitsvorming, blijft voorshands Psijfelachtig. Eendere tekens voorkomen verwarring PEN AFBEELDING van een wan- delend mannetje in groen en rood maakt de voetganger op de sim pelste wijze duidelijk, of hij wel of niet mag oversteken. Dat is de op vatting van de meeste deelnemers aan de Internationale verkeerstech nische Leergang, die deze week in Kopenhagen wordt gehouden. Gisteren hebben de verkéersdeskundi- gen het hunne gezegd over het gangersprobleem. In het algemeen men het er over eens, dat het tot ni onmogelijk is gebleken de voetgangers afdoend tegen zichzelf en ander verkeer te beschermen. Maar ook. dat de rege lingen voor voetgangers overal ter we reld zo eenvoudig en consequent mogelijk gehouden moeten worden. (Vervolg van pagina 1) zegt de minister, dat de beschikbare geld middelen ook dijt jaar nog niet toelaten met de waterbouwkundige voorzieningen voor de oostelijke helft van de nieuwe haven te Den Helder aan te vangen. Dc mogelijkheid om wapens voor lucht doelraketten aan boord van kruisers t< installeren werd in samenwerking met Amerikaanse technische specialisten gegaan en zeer binnenkort wordt een finitief voorstel tegemoet gezien, wai de Amerikaanse regering Nederland de volledige installaties voor beide krui sers ter waarde van ongeveer 120 miljoei zal aanbieden. De kosten van ombouw die naar schatting 20 miljoen per schip zul len bedragen, moeten dan voor Neder landse rekening komen. Over de geestelijke verzorging ten slotte zegt de minister, dat de Protestants- Christelijke geestelijke verzorging nog steeds te kampen heeft met een te geringe aanmelding van predikanten, cie bereid zijn voor een jaar of langer als reserve- legeroredikant in dienst te treden. Op 1 juli 1958 waren, afgezien van degenen, die alleen in verband met herhalingsoefenin- waren opgekomen, 92 leger- en lucht- maohtpredikanten in actieve dienst en van hen 12 in vaste dienst. Van hen verrichten 89 hun werk in Nederland, 3 in Suriname, Frankrijk en Duitsland. Vooral nu het toerisme de laatste ja ren zo'n geweldige vlucht heeft genomen, blijkt steeds weer, dat een uniforme re geling voor voetgangers dringend nood zakelijk is. Geschreven aanwijzingen brengen de vreemdeling vaak in verwarring. Zo ver telde een Amerikaan bijvoorbeeld, dat in zijn land tal van vreemdelingen de opschriften „walk" en „do not walk" voorstraatnamen aanzien. Ook het rijdend verkeer raakt vaak de kluts kwijt, als het reeksen van verschil lende en voor hen dikwijls in een vreem de taal geschreven aanwijzingen bij over steekplaatsen en dergelijke ziet. Door in alle landen dezelfde verkeers tekens en verkeerslichten voor voetgan gers te gebruiken, zou men veel van deze bezwaren uit de weg kunnen ruimen Voordat men tot deze conclusie kwam vertelden de gedelegeerden allen iets het systeem, dat z(j in hun steden ov« gehele wereldbol verspreid, ter beveili ging van voetgangers toepassen. Een fo rum onder presidium van dr. W. H. Glan- ville, directeur van het Britse wegenla boratorium. sprak daarna zün oordeel uit over de diverse methodes. De mededeling van het hoofd der Utrechtse verkeerspolitie, de heer B. Quist, dat in zijn stad groene knipper lichten op oversteekplaatsen worden ge bruikt om voetgangers voor afslaand ver keer te waarschuwen, vond geen alge meen gunstige beoordeling. Groen betekende „veilig" naar veler mening en het forum was bevreesd, dat deze kleur verwarring zou veroorzaken. De heer Quist zei echter, dat zijn sys teem tot nu toe geen aanleiding tot mis verstanden heeft gegeven. Sonia Gaskell in auto over de kop Sonia Gaskell. de directrice van het Nederlands Ballet, is gisteravond op de rijksweg tussen Den Haag en Amsterdam, ter hoogte van de kruising Aalsmeer, met haar auto. die zij zelf bestuurde, over de kop geslagen. Het schijnt geen bot sing geweest te zijn. zodat mogelijk de auto geslipt is. Zij is thans in haar wo ning onder observatie. Haar toestand is Aviolanda trekt ontslag in De directie van de N.V. Mij. voor Vlieg tuigbouw Aviolanda te Papendrecht heeft, zo vernemen wij, haar personeel medegedeeld, dat de hoeveelheid te ver wachten werk van dien aard is. dat alle behandelde of nog te behandelen ver zoeken tot ontslag, die voorlopig voor een maand waren opgeschort, nu defini tief zijn ingetrokken. het bijzonder de radio-activiteit in ver band met de toenemende ontwikkeling van het vreedzame gebruik van de atoom-energie. De voorzieningen, die het Veiligheids besluit ioniserende stralen eist, zullen in de bedrijven en inrichtingen ge meengoed moeten worden, zo schrijft de minister. De Arbeidsinspectie zal alle bedrijven en inrichtingen, waar van ioniserende stralen gebruik wordt gemaakt, in samenwerking met het Medisch Physisch Instituut T.N.O. voor het eerst of bij herhaling moeten in specteren. Een voortdurend nauw con tact met deze inrichtingen is hier meer dan waar ook noodzakelijk, omdat be halve de technische zijde van het vraag stuk, de gedragingen en de instelling van alle betrokkenen van het grootste belang zijn. Argeloosheid zowel als zorgeloosheid en een zekere gewenning aan een gevaarlijke situatie de ge varen manifesteren zich op dit terrein nu eenmaal niet terstond en duidelijk kunnen ernstige gevolgen hebben, i Chr. Geref. jeugdappel op 4 oktober Het jaarlijkse jeugdappel van de Chr. Geref. jeugdverenigingen in Zuid-Hol land wordt zaterdagmiddag 4 oktober om 3.30 uur gehouden naar traditie in de Jaruzalemkerk ln Den Haag. Mr. C. J. Verplanke en ds. M. Vliet- stra zullen spreken, mej. C. Kesselink zingt en J. van Putten bespeelt het orgel. Foto boven: Smaakte het toch niet zo best? Was het misschien een beetje te zuur? Koningin Juliana en de Ca nadese ambassadeur Stone hebben het niet gezegd, maar naar de gezichten te oordelen viel het niet mee. Dat zal de heer Stone niet zo prettig hebben gevonden, want hij was de milde schenker van een mandje bloemen, groenten en fruit gisteren op paleis Soestdijk. Maar ja, je kunt zoiets van Foto onder: Op paleis Soestdijk is gis teren de Zweedse vrachtauto die ko ningin Juliana tijdens haar staatsie- bezoek aan Zweden in mei 1957 werd geschonken, door de directie van de vrachtauto- en autobusfabriek in Södertdlje overgedragen aan het Ne- derlandsche Roode Kruis. De Zweedse ambassadeur, de heer S. Dahlman, droeg de wagen eerst aan de Konin gin over. waarna de Vorstin deze aan het Rode Kruis aanbood KVP-fractieleider te Maastricht moet gaan Leden van de statenkieskring Maas tricht der KVP hebben gisteravond in algemene vergadering een motie aange nomen, waarin grote bezorgdheid wordt uitgesproken over de verdeeldheid van de KVP-raadsfractie in de Limburgse hoofdstad en waarin de KVP zich distan- t van het gevoerde fractiebeleid. Zo als bekend heeft niet de gehele fractie zich ingezet om alle vier wethouders- zetels te veroveren, maar werkte een deel mee aan de verkiezing van een •.d.A.-wethouder. In de motie wordt de fractievoorzitter. J. Ensinck, verzocht uit de raad te treden. Prof. mr. A. W. de Gaay Fortman heeft dezer dagen te Paramaribo gesproken er plaats en taak der vakvereniging- n, voor de gouverneur, de ministers n justitie en sociale zaken en pei de vakbeweging en het bedrijfsleven. donesië al zijn internationale overeen komsten met Nederland blijft schenden en niets doet om tot enigerlei regeling over de aan Nederlanders ontstolen eigendom men te komen, werd in de uitzending verklaard: ..Verbetering in de betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië zal in grote mate afhangen van Nederlands hou ding met betrekking tot westelijk Nieuw- /htéT Sonnevanck viert 50-jarig jubileum (Van een onzer verslaggeefsters) /"ONGEVEER 2300 correspondenten, ex-patiënten, familieleden en pa- tiënten van het Sanatorium Sonnevanck in Harderwijk hebben gis teren in een enorme tent, die speciaal voor de gelegenheid was opgeslagen, het vijftigjarige jubileum van Sonnevanck gevierd. Bloemen versierden de hekken en de gazons, de revers en japonkraagjes, de tentingang en het podium op deze feestelijke dag. De feestvierders waren met 23 speciale bussen, met treinen en met auto's van heinde en verre aangevoerd. NIEUWE OOGST 1/1 literfles f 6.70 (exd. glas) zonneschijn met volle teugen! een kort openingswoord vertelde de voorzitter, ds. C. J. Sikkel uit Am sterdam, iets van de historie van het sanatorium, dat op 6 oktober 1908 werd geopend. De oprichters begonnen met vijfhonderd gulden. Zij gingen een le ning aan van 500.000 gulden, terwijl zij niets, maar dan ook niets bezaten: geen bed, geen huis, geen dokter, geen medi cijnen en geen keuken. Maar één ding bezaten zij wel, een vast vertrouwen in God, die hen riep tot het werk der Christelijke barmhartigheid, een ver trouwen dat niet beschaamd is geworden. Vijftig jaar lang heeft „Sonnevanck" met ere zijn plaats ingenomen in de strijd tegen de tuberculose. Ds. Sikkel waarschuwde voor ccn te groot optimis me bij degenen die menen, dat de t.b.c. nu langzamerhand wel zo goed als hele maal verslagen is. Het aantal patiënten, dat de laatste jaren een dalende tendens heeft vertoond, neemt weer toe, in het sanatorium worden op het ogenblik meer patiënten verpleegd dan ooit voor de oorlog en het jeugdpaviljoen is op dit moment weer overvol. Dr. D. Bergsma, die nu al 24 jaar als geneesheer-directeur zijn beste krachten aan het sanatorium heeft gegeven, ver klaarde in aansluiting op de woorden van ds. Sikkel, dat de correspondenten het tegenwoordig extra moeilijk hebben wanneer zij geld bijeen willen bren gen voor de t.b.c.-bestrijding. De mening dat de tuberculose een al bijna overwon nen ziekte is, is nl. wijd en zijd verspreid, zelfs bij de officiële, instanties, die met het oog bierop vaak weigeren hun toe stemming te geven voor een collecte. Meer dan 4500 mannen, 4000 vrouwen en 1000 kinderen zijn in de loop der jaren in „Sonnevanck" verpleegd. Dr. Bergsma besloot met de woorden: „Coi respondenten, blijf doorgaan met U\ werk, opdat het christelijke volk, dat onze hulp zoekt, daarvan ook in de komst verzekerd kan zijn". Gouden regen Ds. C. van der Zaal te Harlingen net op tijd teruggekomen uit Canad< nog eens het pleit te voeren voor suppletiefonds. Oorspronkelijk diende dit fonds voornamelijk om hulp te kun nen verschaffen aan de patiënten, werden dure geneesmiddelen uit betaald vaak zonder dat de betreffende pa tiënt dit zelf wist en daar waar nodig was werd financiële steun leend. Later groeide het suppletiefonds enorm snel. het heeft in de loop der jaren zelfs miljoenen opgebracht, dank zij het werk van 1000 correspondenten en de bijdragen van de 90.000 donateurs. Met „fondsgeld" is nu al een vleugel voor een röntgengebouw, de vernieuwing van verschillende paviljoens, de bouw van een kinderpaviljoen en van een kerk- zaal gefinancierd. Er staan talloze nieuwe plannen op stapel voor de uitbreiding van het fond; collectes (voor zover daarvoor door de overheid nog toestemming wordt leend), het werven van donateurs, telegramactie en een zegelactie. Het be stuur heeft bovendien een groot aantal busjes laten maken en het is de bedoe ling, dat er binnenkort in ieder christe lijk huisgezin eentje in de kast komt te staan. En dan niet op de rommelplank, maar op een zeer in het oog lopende plaats. Met een vrolijk nummertje muziek van het Trompetterskorps der Cavalle- rie, dat de hele dag op een uitstekende' manier voor de vrolijke en ernstige ten zorgde, begon toen de aanbieding der jubileumgiften. Ds. Van der Zaal opende de rij van zestig „gevers' stopte een bedrag van ruim vijfhonderd gulden in de schatkist: een collectebus met de afmetingen van een regenton, die midden op het podium troonde. De vijf briefjes van honderd waren het resultaat van een collecte tijdens de kerkdienst op de „Maasdam", die ds. Van der Zaal in Holland heeft gebracht. Er leek geen einde te komen aa gouden regen die toen in het suppletie fonds stroomde. Correspondenten kleine plaatsjes en grote steden, vaak ge huld In prachtige klederdrachten, boden zingend, met een eigen gemaakt gedicht of met een paar verlegen woordjes grote en kleine bedragen aan. De patiënten, de „Sonnevanck-veteranen" en het personeel droegen ook hun steentjes bij en de schat kist werd hoe langer hoe voller. Melkkoetje De stoet werd gesloten door een enigs zins wonderlijk gebouwde koe, die zaam en klagelijk loeiend het podium op strompelde. Ds. Sikkel en ds. Van der Zaal lieten zich achtereenvolgens zichtig op een vrij wankel krukje zak ken om het koebeest te melken, tot te hilariteit van alle aanwezigen. Het resultaat was een emmer vol rinkelende munten, waarop de gouden koe ten slotte ds. Van der Zaal in het oor loeide, hoe veel er die morgen in totaal jubileumgiftcn was binnengestroomd: f 115.452.50! Een bedrag, waar zelfs ds, Van der Zaal even stil van werd.... En dan te bedenken, dat de jubileumactie nog niet eens is afgelopenEen col lecte. die tussen de bedrijven door nog even werd gehouden, leverde een bedrag van f 1200 op. Nadat de feestvierders met smaak de negenduizend broodjes hadden v berd. die het personeel van „Sonne vanck" de vorige avond samen met dc leerlingen van de Ilarderwijkse huishoud school had klaargemaakt, werden de cor respondenten rondgeleid door bet i torium. De dag werd besloten met afwisselend programma van volksspelen. gerestaureerde havezathe „Laarwoud" is met grote plechtigheid geopend en in gebruik genomen als raad huis en dorpshuis van Zuid laren. Onder een havezathe wordt ver staan een ridderlijk goed of kasteel in de oostelijke provincies of een ridderhofstede, waaraan publieke rechten waren verbonden. De ge machtigde van de ridderschap in de staten van Drenthe moesten bezitter zijn van een der achttien havezathen in dat gewest. In onze tijd wordt onder een havezathe verstaan een grote hofstede. De havezathe van Zuidlaren da teert uit de acht tiende eeuw. Het landgoed was eens in het bezit o.a. van Alexan der Carel van Heiden Reinestein, rijksvrijheer, daarna graaf Van Heiden tot den Dam en Laarwoud. Van 1748 af was hij drost van Drenthe. Het goed bleef in deze familie totdat het in de 19de eeuw door huwelijk in eigendom overging naar de jonkheren De Milt van Heiden Reinestein. In 1915 werd de gemeente eigenaresse en kreeg het huis de bestemming van ambts woning voor de burgemeester. In de loop der jaren vertoonde de have zathe ernstige gebreken en om het van een algehele ondergang te red den, sloegen gemeente, rijk en pro vincie de handen ineen. Dank zij dit initiatief is een prachtig monumen taal landgoed bewaard gebleven. Enkele jaren geleden nam de ge meenteraad van Zuidlaren het be sluit het gemeentelijk apparaat naar de toen nog te restaureren havezathe over te brengen. Dit is dan nu ge beurd en het fraaie koetshuis is in gericht als dorpshuis, zodat de ha vezathe een centrum is geworden van het culturele, het wetenschap pelijk en het maatschappelijk leven van Zuidlaren. In de deftige zalen zullen dus in de toekomst de vroede vaderen gaan vergaderen en zij zullen dit wel met meer eerbied en met meer waardig heid doen dan hun voorgangers in de vorige eeuw, die nog bijeenkwa men in de dorpsherberg van Sissingh. Want soms, zo schreef de Asser cou rant van 1880. werd tijdens de raads vergadering „gespeeld, gezongen, ge danst en gesprongen" waardoor menig raadslid werd gedwongen eni ge minuten met spreken op te houden. Pervitine verboden voor chauffeurs (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming een wets ontwerp aanvaard, waarin o.rn wordt 'oorgesteld in de Wegenverkeerswet do bepaling op te nemen, dat strafbaar ls, de bestuurder van een motorrijtuig, een rijwiel of een ander rij- of voertuig, dio onder de invloed verkeert van een an dere stof dan alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat is zijn voertuig naar be horen te besturen, indien de bestuurder weet of redelijkerwijs moet weten dat het gebruik van die stof de rijvaar digheid kan verminderen. Het gaat hier stoffen als pervitine. waarvan het gebruik het verantwoord besturen van een voertuig onmogelijk maakt. Ook aanvaardde de Kamer enkele wets ontwerpen tot instelling van een bedrijf schap voor de detailhandel In aardappe len, groenten en fruit en tot instelling bedrijfssehap voor de detailhan del In alcoholhoudende dranken. Dc SER had tot de Instelling van deze bodrijfa- aohappen geadviseerd. De aanvaarding dc wetsontwerpen had plaata na enigs discussie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5