Chief Whip op fodgrs lip! Leids Hervormd jeugdwerk in eigen gebouw Maar men moet het zien als een „eerste begin Na 70 plaatsen nu ook in Leiden een Jeugdnatuur wacht 'Ifoster 5.'° NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 Rehobothin „In de Moriaan Het iei heel begrijpelijk, dat er in de kring van het Leidse Hervormde jeugdwerk vreugde is over de opening van het jeugdgebouw Hoog landse Kerkgracht-Moriaansteeg,, die gisteravond plaats had. Men heeft voor het centrale werk tot dusver gebruik moeten maken van de consisto- _£e rie van de Oosterkerk, een gelegenheid, die met name voor het jeugdwerk ie j totaal ongeschikt is. Maar deze vreugde over de opening en het gebruik van ;en het gebouw mag niet uitlopen in tevredenheid op lange termijn. Daarvoor I meende ds. P. Kloek, die gisteravond namens de centrale kerkeraad sprak, n c te moeten waarschuwen. Immers, wie bedenkt, dat in Leiden vierduizend pi jongeren leven tussen de tien en de twintig jaar, die in de Hervormde Kerk s] zijn gedoopt, moet dit jeugdgebouw toch wel als een „eerste begin" zien. me Een begin, dat nog vele wensen onvervuld ziet. Maar dat neemt niet weg, tro dat één voorname wens nu is vervuld: de Hervormde jeugd beschikt over een doelmatig en prettig verblijf. In de loop van deze en de volgende maand zullen vijf ruimten (onder flatwoningen in de nieuwe wijken van de stad) voor het jeugdwerk worden klaargemaakt. In november en december volgen er nog vijf. De heer Van Schaik merkte tenslotte op, dat door tal van veranderingen in het levensbeeld in het algemeen en het maatschappijbeeld in het bijzonder de afstand tussen het denken van de oude ren en dat van de jongeren groter is ge worden. Dat houdt onder meer in, dat het jeugdwerk goede leiding nodig heeft. de zee Het gebouw heet „In de Moriaan". Dat en is iets anders dan „Rehoboth", een naam, tevtwaarmee tal van kerkelijke gebouwen [jtgi in ons land zijn gesierd. Ds. T. D. van UDD Soest, de Hervormde predikant van Er Rijnsaterwoude, die wegens zijn vertrek „naar Rotterdam nog slechts korte tijd als jeugdpredikant in Leiden zal werken, meende, dat deze schone oudtestamen tische naam in dit geval minder toe s'1 passelijk zou zijn, omdat hij werd gege- ch ven na ettelijke ruzies. En van kibbe- 'an larijen is bij het totstandkomen van dit ren jeugdgebouw geen sprake geweest. Zon et (der één enkel boos woord en met mede- Tat werking van vele betrokkenen is het zo- bllv« gekomen. taa Toch wilde de predikant de naam „Re- hoboth" bij deze gelegenheid niet alle zin ontzeggen. Want het is dan toch n maar waar, dat de Here ruimte heeft gemaakt, zei hij. Voor het centrale werk moest de oude consistorie van de Oos terkerk worden gebruikt en dan moest ze nog vrij zijn. Ds. Van Soest zei dan ook, om deze nieuwe accommodatie erg blij te zijn. aa, Drie vertrekken >lec Hij bracht dank aan de centrale kerk voogdij, die het belang van dit werk be- orn slist heeft ingezien, de opzichter van de <je Hervormde Gemeente, de heer Serlie, rest w'ens adviezen mede vorm gaven aan het resultaat, de heer Koos Stigter, die de rol van technisch adviseur vervulde var(„met eenvoudige middelen zijn wbnde- eer ren gedaan", zei ds. Van Soest), aan de werklieden, die stuk voor stuk hart voor P®deze zaak hebben gehad en goed vak- ca. werk hebben geleverd, en niet te verge- ase ten de concierge Eikerbout en zijn provrouw, die maandenlang i ook hebben meegehol- it Pen daar onderuit te komen. LU Er zijn drie vertrekken in dit ge- bouw. De ingang aan dc Moriaan- steeg leidt naar de grote zaal, waar grote vergaderingen en samenkomsten zullen worden gehouden en ook het kadervormingswerk zijn plaats krijgt. B B Het is de bedoeling, hier tevens een sociëteit onder te brengen, bestemd >n voor allen, die in het Hervormde kra jeugdwerk leiding geven. Verder froi maakt het jeugdwerk van „Phebe" an van de zaal gebruik en repeteert er J0r een' koor. Voorin het gebouw aan de vr Hooglandse Kerkgracht, is de kamer voor de jeugdpredikant; die is groot e genoeg om er kleinere vergaderingen in te houden. Grote zaal en predi kt kantskamer hebben een vrolijke, mo oi derne sfeer, zonder welke het jeugd werk, naar wij ons voorstellen, slechts moeizaam tot een zekere ont wikkeling zou kunnen komen. In de kleine achterzaal, die later wellicht een grondige opknapbeurt zal onder- gaan, kunnen commissies hun zaken L" behartigen. Grote wensen en Ds. Van Soest vertelde, dat een van de ssiivoor het jeugdgebouw voorgestelde na- N men „Het startblok" was. Het heeft die stenaam niet gekregen, maar zo is het bod toch wèl. Deze avond moet worden ge- zien als het begin, want het jeugdwerk is er nog lang niet, gesteld dat het jj. er ooit zou zijn. De predikant dacht aan een film- en nte projectie-apparaat, een centrale biblio- m theek, de modernisering van verschil- S' lende onderdelen van het gebouw, een sportveld en zelfs een buitenhuis. Om dat laatste zou men ongelovig kunnen lachen, maar ds. Van Soest, die later door wethouder Van Schaik en ds. Kloek daarin werd gesteund, wenste dat toch bepaald niet terug te nemen. Het ketelhuis kan klaar zijn, maar dan moet de fabriek nog op volle toeren komen; dat vraagt een verantwoorde personeelsbezetting. Ds. Van Soest stel- vai de, dat een „full-time-jeugdpredikant" en een hoofdleider voor het jeugdwerk in de Leidse Hervormde Gemeente beslist geen overbodigheid zouden zijn. Het jeugdwerk mag nooit een aanhangsel zijn, dat zonder meer kan worden ver wijderd; het heeft de volle aandacht op< nodig van de kerkelijke Gemeente en van de burgerlijke. rj Meer ruimte Wethouder J. C. van Schaik vertegen- h] woordigde het gemeentebestuur. Hij zei, 'k®! deze ruimte voor dit doel bijzonder pret ij tig te vinden. Men zou dat achter de jed smalle gevel aan de Hooglandse Kerk- n t gracht niet zo zoeken. Een van de knel- ore punten in het jeugdwerk is het gebrek l°d aan ruimte, naast het gebrek aan geld ui 6,1 aan 'e'<*ing. De wethouder hoopte, dat er uit de burgerij steeds meer krach- 11 ten zullen komen, die bereid zijn, dit werk met raad en daad te steunen. - Wat het ruimtelijk aspect van het G jeugdwerk betreft kon de wethouder een verheugende mededeling doen. Puzzel prominenten 1. A. Zaalberg. Lekstraat 23, Lei den; 2. mevr. J. Hortensius-van den Arend, Frederik Hendriklaan 20, Oegstgeest; 3. Th. Qualm, Voor weg 56, Hazerswoude. Ongedwongen Voor de Leidse Jeugd-Actie sprak de heer Steinbach. Hij belichtte vooral het verlangen naar het ongedwongen ge sprek, dat men tegenwoordig aantreft. Natuurlijk worden er bepaalde activitei- voorbereid en uitgevoerd, maar in gehaaste tijd is een sfeerrijk, ont spannend trefpunt van wezenlijk belang. De heer Steinbach vond het zeer ver heugend, dat door de zelfwerkzaamheid de Hervormde jeugd zélf dit gebouw stand kon komen. De overheid helpt ir zij kan en moet helpen, maar het t volle ont- De gevoelens van de centrale ker keraad werden vertolkt door ds. Kloek. Ds. Van Soest dankte hij voor de stoot, die hij het centrale jeugd werk heeft gegeven. Hij beschouwde het nieuwe home als een noodbehui zing. Een getal van 4000 Hervormd gedoopte jongens en meisjes van tussen de tien en twintig jaar sluit tevredenheid uit. Te genover dit getal is het eigenlijk belache lijk, dat we hier niet méér hebben dan dit gebouw, meende de predikant. Er lopen massa's jongeren rond, die de Kerk niet meer kan bezielen, op wie zij geen vat meer heeft. De vraag komt on willekeurig op, of wijzelf misschien zo weinig bezield zijn. Ds. Kloek sprak de hoop uit, dat het centrale jeugdwerk deze jeugd niet zal vergeten. Er voerden nog meer vertegenwoordi gers het woord, zoals van de kerkvoogdij, het jeugdwerk van „Phebe" en van de sectie meisjeswerk. Allen brachten goede wensen over voor deze tak van kerkelijke arbeid, die pas kan bloeien als hij ergens een houvast heeft. En dat houvast is nu „In de Moriaan". Gelukwens uit Nuns peet Het officiële gedeelte was zeker niet saai, maar het optreden van de boeren- kapel van het christelijk tamboer- en pijperkorps „K. en G." en van de toneel groep „Imperium" werd niettemin als een welkome verlichting begroet. Verscheidene predikanten gaven deze avond van hun belangstelling blijk. Ook was de heer Van der Kwaak er, laten we zeggen in zijn ..kwaliteit" van oud wethouder (G.S. zullen hem niet hebben afgevaardigd!). Van ds. N. Kleermaker te Nunspeet, die in het jeugdgebouw vroeger het centrum van zijn wijkge- meente heeft gehad, was een vriendelijk schrijven binnengekomen. Een gelukwens voor ds. Van Soest (links) van de heer Steinbach, die de Leidse Jeugd-Actie vertegen woordigde. Foto N. van der Horst Herv. wijkgebouw komt aan Hoflaan Voor definitieve centrum andere plaats gevonden Naar wij vernemen, is het tijdelijke :entrum dat de Hervormde wijkgemeente „Boshuizerwijk" wil gaan bouwen, ge projecteerd op een terrein aan de Hof- laan. Dat kan niet anders zijn dan op de hoek van de Hoflaan en de Telders- Er wordt naar gestreefd, het hou ten gebouw, aan welks ontwerp nu de te hand wordt gelegd, over enkele maanden in gebruik te nemen. Voor deze sterk groeiende wijkgemeen- is de stichting van dit centrum van wezenlijk belang. Gezien die groei is het echter te verwachten, dat men aan dezp tijdelijke behuizing reeds over enkele jaren beslist niet meer genoeg zal heb- Bovendien komt het wijkgebouw mate het zuidwesten uitdijt hoe langer hoe meer decentraal te liggen. Maar in het uitbreidingsplan is grond aor de Herv. Gemeente gereserveerd, ie voor een wijkcentrum bijzonder ge schikt is. Men moet zich dit terrein den- in de richting van de Leidseweg (Voorschoten), maar dan naar de kant de provinciale weg Leiden—Voor schoten. Deze grond is nog niet bouw rijp gemaakt. Dit gebouw zal uiteinde lijk het centrum van deze wijkgemeento Ook bejaardensociëteit in Herv. wijkgemeente „Pniël" Na enige andere wijkgemeenten volgt nu ook de Hervormde wijkgemeente „Pniël" met de opening van een bejaar densociëteit. De kerkelijke sociëteiten blijken zo in een behoefte te voorzien, dat gelijklui dende wensen ook in andere wijkgemeen ten konden worden verwacht. Er is in „Pniël" een damescomité ge vormd dat de voorbereidingen reeds heeft getroffen. In samenwerking met de CJMV en de commissie voor het bij zondere Kerkewerk is de grote beneden zaal voor dit doel ingericht. De opening is op maandag 22 septem ber om half drie. Ieder die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, is welkom. Men komt elke maandagmiddag bijeen. Professorenwijk begint ermee Geen wonder! Sinds deze „piekfijne" siga ret in de prettige prijs van f. 1.- ligt, behoort zij tot een van de meest grote merken. V. en D. Leiden gaf eerste geheimen prijs TN DE GEHEEL met toeschouwers bezette lunchroom gaf V. en D. giste- -*• ren tijdens een drietal korte shows de eerste geheimen van de na- jaars- en wintercollectie prijs. Er is naar uitgezien, hoe de confectie in ons land de nieuwe modelijnen zou verwerken. In wat we tot nog toe op dit gebied zagen was men erg voorzichtig met de toepassing van de Empire- stijl. V. en D. waagt zich echter aan deze stijl, zij het in toiletjes die alle na vijf uur 's middags worden gedragen. Zoals gewoonlijk opende de show met enkele vlotte peignoirs, die voor de gewatteerd. Voor sport- kleding draagt men met veel succes nog de driekwart jassen met een pan- telon van wollen gabardine in effen of gestreept. Voor het skiën werd pantalon in een elastisch materiaa showd, dat gegarandeerd in vorm blijft. Wintermantels van poplin worden deze winter gedragen, evenals gaban Een nieuwtje is de bontkraag op de: mantels. Wanneer het regent, kan kraag geheel worden bedekt met ei klep, die tegelijkertijd als hoofdbedek king dienst doet. De rokken zijn van een nieuw ma teriaal, bouclé, een vederlichte gekrul de wollen stof, die tot gladde rokken of voor slanke figuren tot rir rokken wordt verwerkt. Dikwijls heb ben deze rokjes een strikgamering op de heup of in het achterpand op onge- De japonnen van bloucé zijn zeer pel van model: gladde lijfjes met hoog om de hals sluitend, glad halsje; de rokken zijn aangerimpeld en de tuur erom heen is trij smal. Alleen heel slanken I Van de bloesende ruggen r strikaccenten kan V. en D. vi dit seizoen geen afstand doen. het voorjaar zagen, was TN LEIDEN worden op het ogenblik voorbereidingen getroffen voor de op- richting van een „Jeugdnatuurwacht". Dat gebeurt onder leiding van de stichting „Natuur en Jeugd", van welker uitvoerend comité de heer C. H. Voorhoeve te Den Haag directeur is. De naam verhult het doel van deze or ganisatie niet; men wil de jongens en meisjes meer liefde bijbrengen voor alles wat leeft en groeit en hun, ter bevordering daarvan, ook een zekere verantwoordelijkheid geven. Maar het is beslist niet de bedoeling, dat de jeugd-natuurwachters hun vriendjes en vriendinnetjes gaan bedillen. „Natuur en Jeugd" wil, dat het vandalisme in bossen, heide, duinen en parken en plantsoenen plaats maakt voor verantwoordelijkheidsgevoel en beter begrip. verklaarde de heer J. Machielsen, oud rijksinspecteur van het onderwijs, zich bereid, als plaatsvervangend voorzitter van de Leidse Jeugdnatuurwacht op te treden. De heer J. C. de Keulenaar is secretaris en mevrouw M. van Zwieten de Blom-Brands penningmeesteresse. Het is de bedoeling, dat eerst op een aantal scholen voor de klassen 4. 5 en 6 een zogenaamde filminstructie wordt ge geven. Naar aanleiding daarvan kunnen de kinderen lid van de Jeugdnatuurwacht worden. Zij betalen geen contributie, maar alleen het uit te reiken insigne De leden kunnen uitsluitend uit de vijfde klassen worden gerecruteerd Is het aan tal leden bekend, dan volgt een officiële installatie, waarbij het insigne wordt uit gereikt. Men is lid voor het hele leven Het spreekt vanzelf, dat dit stre ven met bepaalde activiteiten ge paard moet gaan. Eén mogelijkheid is, de jongelui in het voorjaar plan ten te geven, die ze zelf moeten op kweken. Van het verzorgde mate riaal kan dan in het najaar een flo- ralia-tentoonstelling worden gehou den. Men kan de jongens en meisjes ook laten meehelpen aan het onder houd van parken en plantsoenen. Verder staat op het programma van de Jeugdnatuurwacht het laten ma ken van nestkastjes en voederplank jes, een opstellen- en tekenwedstrijd, het houden van hondenshows (in sa menwerking met Dierenbescher ming) en een puzzelrit en het uit schrijven van een prijsvraag betref fende de natuur in de eigen stad. De heer Voorhoeve deelde ons mee, at er in het land al zeventig afdelingen zijn. De omgeving van Leiden telt er eok enkele. Een paar jaar geleden al is in Leiden gepoogd, een afdeling in het leven oepen, maar dat is afgestuit op een teruglopend enthousiasme. Nu wil men weer proberen en de stichting on- •vindt bij haar streven de medewer king van de gemeente en van het onder- De heer Voorhoeve vond het bij zonder bevreemdend, dat de commis saris van politie te Leiden een nega tief antwoord beeft gegeven op bet verzoek om medewerking. In andere plaatsen is dat zeker niet bet geval. Er heeft zelfs een hoofdcommissaris van politie zitting in bet landelijke bestuur. De heer Voorhoeve zei, van mening te zijn. dat het zeer nuttig is. de politie hij dit werk in te schakelen, omdat er op dit gebied juist samen werking moet zijn tussen politie en jeugd; de kinderen moeten in de po litieman niet een boeman maar een vriend zien. Gehoopt wordt, dat de commissaris nog eens van gedachte zal veranderen. Men moet de jeugdnatuurwacht vooral niet zien als een verlengstuk van de po litie. Het is niet zo, dat de jongens meisjes die lid van deze organisatie z nu eens gaan „wachtlopen" of iets der gelijks. Zij verplichten zich door hun lid maatschap alleen om zélf de natuur te beschermen en een voorbeeld voor an deren te zijn. Dat kunnen zij doen door niet te vernielen, maar bovendien zijn er mogelijkheden om aan i positieve i Program van actie De jeugdnatuurwachter geniet als be loning van zijn prestaties verschillende voordelen. Zo heeft hij in een groep en onder leiding gratis toegang tot de Hor tus, Artis en verscheidene landgoederen. Er kunnen heel interessante en instruc tieve excursies met de jongelui worden gemaakt Het Leidse comité is van plan, met de Professorenwijk te beginnen. Men kan niet ineens de hele stad bewerken. In de tweede helft van oktober zal, waar schijnlijk in de aula van de Hervormde u.l.o.-school aan de Asserstraat, de eerste filminstructie worden gegeven. Het is de bedoeling, de Leidse wacht regelmatig met groepen uit andere delen van de stad uit te breiden. Leidse huisvrouwen luisterden naar mannequin De Leidse afdeling van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen hield gister middag in Het Gulden Vlies de openings middag, die naar goede gewoonte na het welkomstwoord van de presidente, Hageman-Verhagen, werd ingezet met het zingen van het huis vrouwenlied. Met het oog op de mode show die zal worden verzorgd door de Eerste Oegstgeester Confectiehandel, met medewerking van enkele leden van de vereniging, had het bestuur mevrouw DuykeMCranenburg uit Rotterdam ge vraagd, voor de Leidse afdeling iets te vertellen over haar ervaring als li ling-mannequin. Met veel gevoel voor humor vertelde mevrouw Duyker over wat er alzo komt kijken, voordat een mannequin zover dat zij gracieus en bekoorlijk het podi afstapt om zich in de zaal te laten be wonderen in de nieuwste creaties de mode voorschrijft. Het werk is niet gemakkelijk en vergt veel. De verdien sten zijn er dan ook wel naar, temeer daar het werk van mannequin seizoen werk is. Voordat het examen wordt gedaan heeft de toekomstige mannequin lessen gehad in houding, staan en zitten, trap lopen, gelaatsexpressie en make-up voor ■schillende uren van de dag. Zij moet ten, hoe zij schoonheidsfouten moet maskeren en welke oefeningen zij kan aanwenden om vermoeidheid te beper ken. Het spreekt vanzelf, dat gymnas- ;t verkrijgen en het behou- goed figuur onontbeerlijk is. Zie vervolg stadsnieuws Op pagina 9 en 11 „Natuur en Jeugd" en de Leidse politie In ons artikel over de op te richten Leidse Jeugdnatuurwacht hebben wij een opmerking weergegeven van de heer Voorhoeve, directeur van het uitvoerend comité van de stichting „Natuur en Jeugd" met betrekking tot de mededeling van de Leidse politie dat zij geen zitting in het plaatselijke comité wenst te nemen De heer Voorhoeve sprak over deze be slissing zijn bevreemding uit, temeer om dat de politie in andere gemeenten wel actief aan het werk van de Jeugdnatuur wacht deelneemt. Van de zijde van de politie vernamen wij vanmorgen, dat zij zich tot haar eigen taak en verantwoordelijkheid wenst te beperken. Er zijn zoveel organen met een lofwaardig doel, dat het officieel zit ting nemen in één daarvan precedenten zou scheppen, die de politie beslist wil voorkomen. Als zij dan ook besluit, aan een verzoek zoals nu door de stichting „Natuur en Jeugd" gedaan, geen gevolg te geven, dan hoeft dat niet te betekenen, dat zij het streven naar hartelijke sym pathie niet heeft. De politie zal de ont wikkeling van de Leidse Jeugdnatuur wacht met belangstelling volgen, r zij wenst zich er dus niet officieel aai verbinden. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatim Vaststelling wachtverbod Burg omeeeter en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten een wachtverbod vast ie stellen voor het zuid-westelijk deel van het Van Vollenhovenplein, met uitzonde ring van de parkeerstrook. Een afschrift van dat besluit is gezonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Water staat aangewezen verenigingen, beharti ging van verk eersbei a ngen ten doel heb bende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. ligne sac weliswaar geweerd. Een zwart wollen georgette namiddag japonnetje vertoonde van voren de Empire-stijl en van achter de ligne sac met een knoopsluiting van de hals tot aan de zoom van de rok. De mouwen van Empire-namiddag- japonnen reiken alle tot net even boven de elleboog, dit in overeen stemming met het bovenlijfje, dat onder de boezem aan een wijde rim pel- of plooirok is bevestigd. De Empire-avondjaponnen waarin de mannequins als twintigste-eeuw- se Josephines de Beauharnais voort schreden waren voor het meren deel mouwloos, diep gedecolleteerd en voorzien van een lint- en root- garnering. Het materiaal was flu weel of zeer dunne witte kant ge dragen over een zachtgekleurde sa tijnen japon. Nieuw hierbij is ook de gouden, zilveren, parelmoerkleu- rigc of fluwelen bandeaux als hoofdsiersel. Vele kleuren De hoeden zijn van diepglanzende melusine, in toque- of turbanmodel. De schoenen zijn puntig van leest en met een dunne hak, die echter zowel heel noog als in hoogten van 4 a 5 cm wordt gedragen. De mantels vallen ruim van uit de halslijn en lopen naar onder iets nauwer toe of zijn smal in de schouders en klokken wijduit in ligne trapèse. De trapeziumlijn in japonnen zagen we toe gepast in een pseudo, uitklokkende ca- racao. Het materiaal van de mantels is bouclé of flaush mohair. Ten slotte iets over de kleuren. Er was groen in alle denkbare nuances, van absinth tot flessengroen. Daarnaast vele tinten beige-bruin, hardblauw en rood. Voor ieder is er dit najaar dus wel wat bij. H. S. Sepers De ollerleuksfe, oersterk» melton broeken in een weergaloze prijsjtunt! longens en meisjes in moderne Italiaans» streep* LEIDEN: Haartauwjitirti—25. M. 29)17 ROTTERDAM: Kort. Hoe**/*»! H. WL M«MS Meert fat. G<MdM.io*rf. M 11J)T7 Kfaó, Urtfft ht Dorpnref, Zilveren wol-jubileum in Leiden De heer F. Logeman, afdellngebaea la de twljnderU van de N.V. Clos en Leem bruggen, is vijf en twintig jaren in dienst van zijn werkgever en werd daarom gis teren door de directie ontvangen. Direc teur mr. C. J. Leembruggen sprak de ju bilaris toe, dankte hem voor het werkza me aandeel dat deze immer heeft gehad in de vervaardiging van de Leithen-wol cm overhandigde hem een geachenk onder couvert. Voort* spraken dc voorzitter vn het jubileumfonds en een lid van de on dernemingsraad waarderende woorden, aarna de huldiging met oen gezellig sa menzijn werd besloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3