Meuuie geihsctfe GTattraitl rromyko leer trekt fel van de V.S. tegen Groep van bouwondernemingen biedt extra goedkope woningen aan r ÜCHTGEVECHTEN BOVEN HET EILAND QUEMOY Spook van werkloosheid allerminst bedwongen Andorra sluit vrede met het Duitse keizerrijk Volgend j aar vorming van vier Nike-squadrons VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: J 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanl|ttsürij is myo b<r> in Raijt Negenendertigste jaargang uo. ik Jeugdnatuurwacht nn ook in Leiden CTSPKIJ Zie pagina 3 Na gematigde rede van Foster Dulles ibekende dreigt et A-bomaanval Sow jetunie ben een Amerikaans piloot en heb <riend verloren die boven Oost-Duits- vloog. Ik ben van plan wraak te in door een atoombom op SoWjet- id te werpen. Eén of twee van mijn inningsleden zullen Britse piloten Wij zullen van Mildcnhall. Suffolk, tn. Kijk uit vrijdag a.s. T. W. J. I. Mijn vriend- zal met zijn beman- een waterstofbom op Polen werpen." Ie Russische ambassade in Londen veert van de week deze dreigbrief hebben ontvangen. De brief was ichreven in bolkletters en afkom- l uit Ipswich. Het is niet de eer- keer dat de Russische ambassade ïgelijke brieven heeft gepubliceerd men neemt aan dat hot ook. dit- |al een „grap" is. Er bestaan na- lijk geen vliegtuigen-met-atoombe- pening, die een Brits-Amerikaanse panning hebben. Voorts heeft me nd toegang tot de opslagplaats van pmkoppen. Scotland Yard stelt TTET moet alle landen verboden worden, hun strijdkrachten buiten de eigen grenzen te zenden om chantage te plegen, te intimideren of agressie voor te bereiden. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko zei dit gistermiddag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties tijdens zijn 10.000 woorden tellende rede over de gevaar lijke buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. De Amerikaanse inter ventie in het Chinese geschil noemde Gromyko in zijn rede een opsom ming van oude verklaringen moderne internationale piraterij en onver holen dreiging, die gelijk staan aan de methodes die Adolf Hitler gebruikte voor de Tweede Wereldoorlog. De Russische minister sprak nadat zijn Amerikaanse collega John Foster Dulles de Chinese campagne tegen Formosa zoals wij gisteren reeds meldden een ernstige bedreiging van de vrede had genoemd en had aangedrongen op een omiddellijk sta ken van het vuren. Gromyko kwam echter met een andere oplossing voor de moeilijkheden: het middellijk terugtrekken van de Ameri kaanse strijdkrachten op Formosa de Straat van Formosa. „De Verenigde Staten dienen op te houden met zich mengen in de communistisch-Chin< Terwijl Dulles verklaarde te hopen, dat de ambassadeursbesprekingen in War schau een eind zullen maken aan de ge- jf Migstraaljagers neergeschoten JF MIGS van de communistisch- Chinese luchtmacht zijn vol- berichten van nationalistische neergeschoten in een luchtge- it bij Quemoy. Alle nationalis- ie vliegtuigen zouden veilig op basis bij Taipeh zijn terugge- d. een communiqué deelde de regering 'ormosa mee, dat tot twee keer toe luchtgevecht is geleverd, waarbij jnalistische toestellen het moesten men tegen grotere groepen Migs. De (nalistische eenheden bestonden uit Sabrejets vlogen, ter bescherming n een konvooi, op weg naar de moy-eilanden. Behalve in de lucht ten de nationalisten ook op zee met ontgomery nam afscheid van de Shape •Idmaarschalk Montgomery, die mor een militaire loopbaan van vijftig! beëindigt, heeft gisteren zijn taak plaatsvervangend geallieerd opper- tlhebber in Europa neergelegd. In lainebleau nam hij de eerbewijzen mtvangst, hem gebracht door mili- m van de vijftien in de NAVO ver- de landen. It afscheidsgeschenk dat de veld- tschalk ontving van de Shape, be- Euit een eenvoudige perkamenten gingsoorkonde, getekend door de Amerikanen onder wie hij heeft ge- d: de generaals Eisenhower, Gruen- Ridgway en NorstacL Montgomery ig zijn functie over aan zijn landge- i, sir Richard Gale. 'agelijkse strijd in Frankrijk iere avond heeft de Franse politie trijd aan te binden tegen Algerijnse ïristen. Gisteren nam een groep Al ben in Parijs een politiewagen onder f. Geen van de agenten werd getrof- doch een van de aanvallers werd de politie neergeschoten, terwijl anderen over de daken van de hui- Werden nagejaagd. een andere plaats in Parijs schoot Algerijn in een drukke straat een lieagent dood, terwijl in Metz een tal moest worden afgeslagen op de louder van een grote fabriek, die de érijnen in de lucht wilde laten vlie- m Israëlisch blad schreef vanmorgen 'Algerijnse nationalisten tezamen met aantal Libanese rebellen worden op- lid voor „zelfmoordoperaties", in kam- op het Egyptische schiereiland Sinaï ITLAS ONTPLOFT en drietraps Atlasraket van de Ame- lanse luchtmacht is gisteren ander- te minuut nadat zij op de raketbasis i Cape Canaveral was gelanceerd, op (eveer 15.000 meter hoogte ontploft. was de bedoeling dat het projectiel afstand van 9000 kilometer zou af- slaags. Drie tische torpedoboten werden tot zinken gebracht. Er zijn geen berichten over nationalistische verliezen. Voor de zesde keer heeft Peking van de Verenigde Staten geëist dat zij een eind maken aan de gewapende provoca ties. Zes keer zouden Amerikaanse logsschepen gisteren de territoriale teren van communistisch China zijn bin nengevaren. Intussen slaagden de natii nalisten er gisteren twee keer in voo raden op Quemóy aan land te brengen. vechten, sprak Gromyko niet in het bij zonder over deze conferentie. Evenmin stelde hij optreden van de Verenigde Naties voor in de kwestie Formosa. De Russische minister hield zich verder uitvoerig bezig mei de ontwapening, de buitenruimte, het Midden-Oosten ei opschorting der kernproeven. Bovendien legde hij de assemblee een omvangrijk memorandum voor over de ontwapening, waarin de meeste van de al voorgestelde Russische ideeën zijn vervat. Gromyko hernieuwde verder de Russische eis, permanente ontwapeningscommissie stellen, die alle 81 leden van de Verenigde Naties omvat, ter vervanging van de uit 25 leden bestaande commissie die door Rusland wordt geboycot. Het ontwapeningsdebat wil de Russische minister beperken tot drie punten: het zonder uitstel stopzetten van de proe ven met kernwapens; een verbod om de buitenruimte te ge bruiken voor militaire doeleinden, te zamen met afschaffing van militaire bases op buitenlands grondgebied: Dulles' rede is onder de westelijke afge vaardigden over het algemeen met in stemming begroet, maar men vreest na de beide redevoeringen een fel debat tover het Verre Oosten. In Amerikaanse diplomatieke kringen heeft men, gezien de eerste resultaten de conferentie in Warschau, weinig Dit nieuwe toestel van de En gelse luchtvloot, de Blackburn NA 39, is speciaal gebouwd om laag te opereren. Grote snel heid en wendbaarheid maken de machine tot een uiterst ge vaarlijk wapen voor gronddoe len, kolonnes, troepenverster kingen e.d., aangezien het toe stel bij verrassing opduikt om even snel weer uit het gezicht te verdwijnen. Rust op loongebied noodzakelijk (Van onze parlementsredactie) HOEWEL op het ogenblik een lichte verbetering in de situatie lijkt op te treden, bestaat er over het toekomstig verloop van de werkge legenheid in ons land allerminst zekerheid. De mogelijkheid van een ze kere stabilisatie op het huidige niveau of zelfs van enige nieuwe stijging van de werkloosheidscijfers moet voorlopig niet uitgesloten worden ge acht. Zou zo'n ontwikkeling zich inderdaad voordoen, dan zou de aanwen ding van de verkregen ruimere economische armslag voor een krachtige politiek tot vermindering van de werkloosheid zeer op de voorgrond komen te staan. Dit schrijft de minister van sociale zaken en volksgezond heid J. G. Suurhoff in de memorie van toelichting op de begroting-1959 van zijn departement. Hij wijst erop. dat de nog steeds ongunstige vooruitzichten betreffende het rijksbudget, bij die politiek van werk loosheidsbestrijding, helaas niet b beschouwing kunnen worden gelaten. De Nederlandse volksgemeenschap, zo volgt de minister, is er onvoldoend' geslaagd in de hoogconjunctuur maat te houden bij de vervulling van wensen behoeften. De gevolgen zijn niet uil bleven. Het is dus een eis van algemi belang hieruit de les te trekken en vo zich tiger te ziin. Dit betekent sllssingen vooi bcdrUf en de gebied beslist invoering o.m., dat (na de loonbi de landbouw, het bouv ipoorwegen) rust op looi loodzakelijk is en dat mi nieuwe of de uitbreiding rreln beslaande voorlopig e< maatregelen op sociaal van de gezondshelds- i grote mate Baardig en waardig is deze kam pioen-bok op de Vebo-fokvee- tentoonstelling, die thans in Leiden wordt gehouden. hoop dat door onderhandelingen een eind worden gemaakt aan de crisis i Straat van Formosa. Het feit, dat zowel de communisten als de nationalisten met grote koppigheid hun standpunten vasthouden, zal oplossing bijzonder moeilijk maken. De blijken niets te voelen de Amerikaanse suggestie om tegenover staakt het vuren" door Peking de demilitairisering van Quemoy en Matsoe stellen. Ook de nationalisten gaan daar t mee akkoord. President Cairati van Andorra heeft officieel verklaard dat zijn land zich niet leer in oorlog met Duitsland bevindt. De verrassende mededeling van hel dwerg staatje in de Pyreneeën komt wat Iaat, wanneer men bedenkt dat zij niet slaat op de dertien jaar geleden beëindigde Tweede Wereldoorlog, maar op de oorlog van 1914-1918. Het zit zo. Andorra verklaarde in 1914 het Duitse keizerrijk de oorlog, maar de grote mogendheden vergaten het staatje uit te nodigen bij de vredesconferentie van Versailles en het gevolg was dat er officieel een oorlogstoestand tussen de twee landen bleef bestaan. Niet dat men er ooit iets van heeft gemerkt. LEGERING TROEPEN IN DUITSLAND A ANGEZIEN de Amerikaanse re- -A- gering thans voor haar bond genoten de mogelijkheid heeft ge opend in het bezit te komen van een operationeel doeltreffende en niet te kostbare vliegtuigraket, die boven dien praktisch op elk vliegtuig kan •orden aangebracht, wordt overwo gen de vliegtuigen van de Konink lijke luchtmacht hiermee uit te rus ten. Deze raketten zullen in combi natie met de oorspronkelijke bewa pening worden gebruikt. minister van defensie, ir. C. Staf. deelt dit mee in de memories van toe lichting op de begrotingen van oorlog en marine. En hij voegt er aan toe: Te ver wachten is, dat eind 1959 begin 1960 een mg wordt gemaakt met het formeren 'ier operationele Nike-squadrons die daarna ter beschikking zullen worden ge-j steld van de geallieerde opperbevelhebber in Europa. Luch tverdediging Ten aanzien van de verdere ontwikke ling bij de luchtmacht betoogt de minis ter, dat in de luchtverdediging 'een steeds groter plaats moet worden 'ngeruimd voor luchtdoelraketten Bemande vlieg tuigen echter zullen voorlopig nog on ontbeerlijk zijn. Het laat zich dan ook aanzien, dat de Hunter, en F86K-vLieg- tuigen over enkele Jaren worden vervan gen door een type supersonisch vliegtuig, dat niet alleen geschikt moet zijn om overdag, maar ook om 's nachts en onder slechte weersomstandigheden te worden ingezet. Maar 'n luchtverdedignng met personische jachtvliegtuigen kan alleen doeltreffend zijn als het meidings- en gevechtsleid-ingsstelsel is geautomatiseerd Omdat daarvoor een zeer ver gaande in tegratie met de nabuurlanden onontbeer lijk is. is op Nederlands initiat.ef een sa menwerking aangegaan met de Belgische en West-Duitse luchtmacht om te trachten voor deze landen een uniform stelsel te verkrijgen. Voorts deelt de minister nog mede, dat het aantal taktische squadrons in 1959 weer met een squadron zal worden ver minderd. Maar omdat een gedeelte van de (Van onze sociaal-economische redactie) T^EN BOUWGROEP waarin vijf -L-J bouwbedrijven samenwerken, heeft plannen uitgewerkt om tot een goedkope particuliere premiebouw te komen. Het gaat om vier- en vijf- kamerflats met bouwprijzen van resp. 15.240 en 16.770. In het kader van de beschikking bevordering eigen woningbezit, behoeft de gegadigde voor de bouw van deze woningen slechts enkele duizenden guldens contant te betalen. De eensgezinswo ningen komen op een bedrag van om streeks 14.000. De woningen wor den gebouwd uit maatvaste onder delen, die op de bouwplaats slechts behoeven te worden gemonteerd. Tot bouw wordt eerst overgegaan wan neer de woning verkocht is, zodaj het on dernemersrisico wordt uitgeschakeld, wat de kosten van de bouw drukt. Het sterk geïndustrialiseerde karakter van deze Geïndustrialiseerde premiebouw tegen woningwet prijzen woningbouw drukt bovendien de loonpost. De bouwgroep is het mogelijk in een jaar tijds met 25 man, uitgerust met een kraan, 200 flatwoningen te bouwen. Met succes is in Delft reeds een proef- blok gebouwd, zo deelde men ons van de zijde van de bouwgroep mede. Het feit dat hier vijf bouwbedrijven samenwerken, maakt het mogelijk op korte termijn grote werken samen de promotor van deze aotie opdrachten uit te voeren. In de groep de firma H. G. Hendriks in Den Haag, de N.V. Aannemingmaatsohappij Panagro te Warmond. G. v. d. Kuils bouw- en aan nemingsbedrijf N.V. te 's-Graverihage, P. Kruithofs bouwbedrijf N.V. te Rotterdam en de N.V Aannemingsbedrijf v.h. N. Roos te Rotterdam. De prijzen voor flat woningen In premiebouw zijn dezelfde als welke in Delft zijn aangehouden voor de daar gebouwde woningwetwoningen. Naar z(jde groep meedeelde, liggen de pr(jzen gemiddeld een 3000 lager dan normaal. Met succes heeft de bouwgroep reeds en kele grote gemeenten benaderd voor de koop van grond ten behoeve van hen die een woning willen laten bouwen. Nauwe relaties heeft de bouwgroep ook aangegaan met de Ned. kath vereniging van militaire ambtenaren. Deze vereni ging heeft een heel plan uitgewerkt om met behulp van deze bouwgroep tot een voordelige woningbouw te komen voor de beroepsmilitairen, die ten gevolge van de vele overplaatsingen het euvel van de wo ningnood bijzonder sterk gevoelen. Deze vereniging wil de woningen, In verschil lende garnizoensplaatsen te bouwen, in een coöperatie onderbrengen, zodat men bij overplaatsing weer Jn een eigen en eendere als da verlaten woning komt. Met de andere organisaties van beroepsmili tairen zal nog contact gezocht worden. Gestreefd wordt er naar van de te bou wen woningen 2.3 deel te bestemmen voor burgergegadigden, die dan ook in de co- operatie worden opgenomen om zo een al te sterk militair karakter bij de bewo ning van de complexen te doorbreken. Ml. nister Staf staat sympathiek tegenover het voorstel. Gehoopt wordt dat de minister bereid zal zijn de eerste aanbetaling voor de militairen te voldoen, daar de kosten van deze aanbetaling altijd nog geringer zijn dan de rijkskosten voor voeding, ver blijfsvergoeding, extra verlof, vrij ver voer. huisvesting, etc. Men heeft de mi nister al voorgerekend, dat wanneer van de bouwregeling door 2000 militairen ge bruik gemaakt wordit, de minister in tien jaar tijds 20 miljoen bespaart, niettegen staande het voldoen van de eerste aanbe taling. De financiering van de woningen in coöperaties loopt over 30 jaar. De maandelijkse kosten variëren van 80 tot ƒ96, inclusief onderhoud. Na 30 jaar is de woning persoonlijk eigendom. resterende squadrons wordt uitgerust voor het gebruik van wapens met veel grotere slagkracht, zal het offen sieve potentieel van de takt-.scfce lucht- strildkrachten zeker niet verminderen. Ook de vuurkracht van de onderdelen van de Koninklijke Landmacht wordt be langrijk vergroot. Van de Amerikaanse regering is bericht ontvangen, cat bi halve de reeds toegezegde ..Honest John' raketten voor de legerkorpsar'iillerie Nederland ook ten behoeve van de beidi parate divisies raketwaoens ter beschik king zullen worden gesteld. Het gebrek aan oefenterreinen blijft di minister met zorg vervullen. Dit jaar kon nog voor oefeningen in gevcchtsgroepver- band gebruik worden gemaakt van een oefenterrein In Duitsland, maar voor de komende jaren HJkt deze mogelijkheid uitgesloten omdat aan dit terrein meer de bestemming van schiettcrrein wordt ge geven. Onderhandelingen met Navo-in stantics over het medegebruik van andere terreinen sorteerden of weinig succes of leidden tot de kostbare oplossingen. Overleg met Duitse instanties is thans gaande waarbij enerzijds een oplossing wordt gezocht in de richting van geza menlijke oefeningen met Duitse legeron derdelen, anderzijds het legeren van eer periodiek wisselende gevechtsgroep ir Duitsland onder het oog wordt gezien. Deze laatste oplossing lijkt voer het te genwoordige niet uitgesloten. In elk geval kan worden gezegd, dat de Duitse autori teiten hiertegenover niet principieel af wijzend staan en verwacht mag worden, dat zij aan het tot sand komen van een dergeliike oplossing medewerking zullen verlenen Ten aanzien van de Koninklijke marine (Zie vervolg op pagine 5) Morgen in ons K»l!|.M«U:IHi F.B.I. drie letters die dc Ame rikaanse gangsters een groot ont zag inboezemen. Dc mannen van J. Edgar Hoover vormen met hun veiligheidsorganisatie nu al vijftig Jaar een barrière tegen de misdaad. Over dit verhaal, „Federal Bureau of Investigation" vindt u morgen in ons Zondagsblad een uitvoerig artikel. Op de Nederlandse binnen- vaartviool vaart de eerste gezins verzorgster. ZiJ helpt dc zieke schippcrvrouwen waar dat nodig is. Ook die reportage kreeg een plaats op de voorpagina. De treurboom van de U.K. 124 is de titel van een kort verhaal. Op pagina 2 wordt de rest van de ruimte ge-vuld door de populaire rubriek „Het Leven Bont en Bon dig". Op Blad ZU treft u het indruk wekkend levensverhaal van L-eentje Grietje de Groot, die ondanks een ziekte die haar hele leven duurde, toch nog blijmoedig ls gebleven en zo een voorbeeld werd voor haar omgeving en voor ons. Over het „Kogelhuis" op de Femina wordt eveneens op Blad Z(j verteld. Dc pagina Geestelijk Leven wijdt aandacht aan het oecume nische aandeel van de kerk op de Expo te Brussel, aan de achter grond van de rassenrelletjes ln Engeland en aan de strijd die chris tenen voeren tegen het gebruik van verdovende middelen in New York. Oerich KSstncr, de beroemde Duitse schrijver, krijgt In het Cul tureel Venster een uitvoerige be lichting van een onzer medewer- zichtigheid geboden blijft. Het spreekt vanself. aldus de minister, dat een derge lijk beleid slechts uitvoerbaar en te ver dedigen is, wanneer eenzelfde beperking ook op andere terreinen wordt betracht. De bewindsman vreest, dat ook als op enige verbetering in de wereldcon junctuur zou mogen worden gerekend in 1959 nog rekening moet worden ge houden met het voortbestaan van een werkloosheid, die In verscheidene delen van het land een aanvaardbaar peil te boven zal gaan. Ook volgend jaar zullen dus bijzondere activiteiten op het gebied van de arbeidsvoorziening nodig zijn. In het Centraal Economisch Plan voor 1958 werd tegen het einde van dit jaar een werkloosheid van 110.000 tot 130.000 man waarschijnlijk geacht. Daarbij was de seizoeninvloed uitgeschakeld. Gezien het feitelijk verloop van dc werkloos heidscijfers tot eind Juli. kan deze prog nose thans iets gunstiger luiden. De minister zal, naar hij meedeelt, ook in de toekomst alle hem ten dienste staande middelen aanwenden, om het kwaad van de „zwarte" lonen tegen te gaan. Interdepartementaal overleg heeft plaats over het op het departement van sociale zaken en volksgezondheid voor bereide wetsontwerp tot overdracht van wettelijke bevoegdheden op het gebied van de loonvorming aan organen van het bedrijfsleven. Na het overleg zal het wetsontwerp aan de S.E.R. om advies worden aangeboden. Binnenkort weduwe- en wezenverzekering (Van onze parlementsredactie) De indiening van het wetsontwerp tot Invoering van een algemene weduwe- en wezenverzekering kan, naar het zich laat aanzien, binnenkort worden tegemoetge- zien. Er zal voorts naar gestreefd wor den nog In de zittingsperiode van dit kabinet een wetsontwerp betreffende een we invaliditeitsverzekering bij de Tweede Kamer in te dienen. De minister sociale zaken en volksgezond held J. G. Suurhoff deelt dit mee in de memorie toelichting op de begrobing-1959 van departement. (Advertentie) Een van onze schlagers uit de nieuwe showroom 1 PERS. SCHUIM PLASTIC MATRAS 42.50 HAARLEMMERSTRAAT 173—174—179 HERENSTRAAT 9 Midzabonnen voor onze cliënten. NEVELIG EN WARMER De Bilt verwacht tot mor- genavond Enkele overdrijvende wol- rfÉWL J kenvelden en op dc meeste ■■jfef plaatsen droog weer. Over- wegend matige wind uit zui- delijke richtingen en dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 20 sept. zon op 6.21 uur. onder 18.45 uur. Maan op 1438 uur, onder 2335 uur. Eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ill licht bew zw. bcw geh. bew. ill! i! WNW WNW wlndwH

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1