Rijden op fietsen is een gevaarlijke bezigheid Mevrouw «Honderdduizend feestelijk uitgeluid K Australië hield receptie op de Johan van Oldenbarnevelt WAARDIGE VIERING VAN MIDDENSTANDSJUBILEUM Binnenkort Europese post gemeenschap Modegrapjes en -snufjes bij Dick Holthaus 5 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1938 Gevierde Nederlandse emigrante O 99 (Van onze speciale verslaggever) I MEVR0UW -HONDERDDUIZEND" stond gisteravond ietwat onwennig in de rooksalon van de Johan van Oldenbarnevelt, die stijf tegen een uitgestorven kade van de Amsterdamse haven lag gedrukt. Een lange, rode loper was voor haar uitgelegd en aan het handen schudden met men sen, die ze waarschijnlijk nog nooit in haar leven gezien had, leek maar geen einde te komen. Het is dan ook geen alledaags verschijnsel de honderd- i duizend te hebben volgemaakt van de Nederlandse emigranten, die na de oorlog naar Australië getrokken zijn. „Het gebeurt bij het huidige tempo van vertrek eens in de veertien jaar", zei de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff tegen ons, die met vrouw en kin deren naar de oude Oostinje-vaarder was gekomen, welke reeds jaren charter van de Nederlandse regering over de wereldzeeën kruist. I Mevrouw ..Honderdduizend", die ii I haar woonplaats Abbenbroek mevrouv I A. Zevenbergen-Wageveld heet, had dt reis naar Amsterdam niet in haar eentje ondernomen. Ze was in gezelschap haar man, die machinist op de grote I vaart is geweest, zomede van haar ouders, de heer en mevrouw Zevenber- gen-Brederloo uit Abbenbroek. Allen i deelden in de vreugde, die haar zowel als de Australische immigratiedienst I beurt gevallen was en waarvoor dranken rijkelijk vloeiden. „Ik heb al een betrekking in N Castle gekregen," zei de heer C. Zeven bergen, toen we hem naar de mogelijk heden vroegen, die hij in Australië als man van de honderdduizendste, Neder landse immigrante verwachtte. En de moeder van mevrouw Zevenbergen voeg de er lachend aan toe, dat het „daar aan de overkant" best met haar dochter en haar schoonzoon voor elkaar zou komen. Verrassing De directeur van de Maatschappij „Ne derland". de heer P. Josselin de Jong, zinspeelde In een geestig speechje op de „verrassing, die mevrouw Zevenbergen aan het einde van de reis zou wachten". De kapitein van de „Johan van Olden barnevelt", de heer P. A. Groote. had volgens hem de aangenaamste herinne ringen aan de emigranten, die hij had weggebracht en die zich, zonder uitzon dering als waardige Nederlanders had den gedragen. Zijn schip had tenminste dertigduizend vaderlanders van het land van de klompen naar het land van de kangoeroe gebracht en zijn ervaring kon dan ook bepaald groot genoemd worden. „Wij vieren een grote dag in de ge schiedenis van Australië en naar ik Martin Mariner Tan onderroek dienende ondergeschik ten zU" degenen, die eerant- noordelijk geacht moeten worden Ten slotte is ook de minister geen vrij pan, maar op het erf van de landspolitiek ten horige pachter. HU moet verantwoor üng afleggen aan de Slaten-Generaal dit beoordelen of zij nog teel kunnen samen- terken met een minister. Wat weten dt ftaten-Generaal echter van het onder- toek af? Wanneer zal een onderzoek ge- !inaigd zijn? Men zegt wel eens: zij di Eloven haasten zich niet, maar ook geldt: die schuldig (kunnen) zijn, lopen rd naar hun berechting. Dit geldt ook (oor een minister. Stel het onderzoek toont Ian, dat hij tekort geschoten (eleid, het zou bijv. kunnen z\jn dat hij jl lang wist, dat het vliegtuig behoorde )>t een ondeugdelijke serie, iunnen verwachten, dat de literaard zijn machtige politieke vrienden Kef hoop ook in die van Nederland," zei de Australische ambassadeur, die zich met een persoonlijk woord tot de Zevenber- gess richtte. „Ik wens u alle mogelijke geluk en voorspoed in uw nieuwe vader land toe en moge het toch al zo goed kope staal, dat wij in New Castle produ ceren, na uw komst nog goedkoper wor den De heer Mcclure Smith vertelde nog, dat de Nederlander in Australië gezien, geliefd en gewaardeerd wordt. Hij stond, naast de Brit, het dichtst bij zijn land genoten, omdat hij een groot aanpas singsvermogen heeft, dezelfde idealen bezit en van ambities vervuld is. Ook minister Suurhoff wenste de fa milie Zevenbergen een gelukkige toe komst in Australië toe. „Er zijn Neder landers," zo zei hij, „die het vertrek van zo veel landgenoten als een verlies zien en dit is ook zo. De bevolkings aanwas en het gebrek aan ruimte schep pen echter onoverkomelijke problemen.. We moeten daarom dankbaar zijn vooi de mogelijkheden, welke andere landen op het gebied van immigratie bie- Ideaal mevrouw Zevenbergen inderdaad de honderdduizendste, die naar Australië srtrekt, of is db honderdduizend als in m loterij op een nummer gevallen? De heer A. Boardman van de Australi sche Immigratiedienst zei ons dienaan- aande „Aan het begin van dit jaar wisten e al. dat de honderdduizendste. Neder landse emigrant zich onder de mensen bevinden, die zich in september aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt zouden inschepen, We hebben toen naar het gezin gezocht, dat ons ideaa> van immigratie 't dichtste benadert. Onze keuze is toen op mevrouw Zev bergen gevallen, die een zoontje v vier en een dochtertje van een jaar heeft, en wier echtgenoot uitnemend Ed gels spreekt, zomede een gewild beroep uitoefent Noch de ambassadeur, noch de minis ter, noch de mensen van de Nederlands» Emigratie- en de Australische Immigra tiedienst, wilden zeggen welke facilitei ten het gezin Zevenbergen in het land van onze tegenvoeters wachten. Mi de familie van de Zevenbergens fluistert van een huis, dat zal worden aangebc den door de Australische regering, ter wijl sommigen ook beweren, dat er nog een complete woninginrichting bij zal Als de heer en mevrouw Zevenber gen-Wageveld op 29 september aj van het Nederlandse Abbenbroek naar het Australische New Castle zullen vertrekken, zullen ze een rei» ondernemen, die voor alles een ple zierreis zal zijn. Er zullen toasts op hen worden uitgebracht, ze zullen d» eregasten van de kapitein zijn, e- zullen partijtjes georganiseerd wor den. En als ze een kleine maand later in hun nieuwe vaderland arriveren, zullen er radio-, kranten- en televisie- interviews zijn, bloemen, telegram men en een veelheid van verrassingen. Hoe prettig dit ook allemaal is, me vrouw „Honderdduizend" zal blij zijn, als alle drukte tot het verleden behoort en zij, met man en kinderen, volledig in de grote, Nederlandse fa milie in Australië is opgenomen. „Ook wij blijven, ondanks alles, g»- wone emigranten," zei ze gisteravond in de rooksalon van de Johan van Olden barnevelt" tegen ons, „die het afscheid onze ouders zwaar zullen voelen die tijd zullen nodig hebben om ons ons nieuwe vaderland thuis te voelen.. Ministers onder de vele gasten De Australische ambassadeur bij het Nederlandse Hof heeft gisteren een receptie gegeven aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt, waar mee heden de honderdduizendste Nederlandse emigrant naar Austra lië vertrekt. Minister Suurhoff was er ook en de bewindsman maakte heel gemoedelijk een praatje met de honderdduizendste, mevrouw Zevenbergen, die met haar echtge noot en dochtertje emigreert. leeft die i noodzakelijk is? Daarom: deze gang zaken is onbevredigend. Zij bevat niet Ie waarborgen voor een grondig en tfhankelijk onderzoek. Aangedrongen ient te worden op een wijziging daarva bdat het in overeenstemming is met w haronder in een rechtsstaat kan wordt In afwachting daarvan zullen betrokken autoriteiten er echter reke- en houden, dal op dit rzoek door de bekend geworden fei- het schelle licht der openbaarheid is 'allen, zodat men het niet binnens- ners kan afhandelen. ierstaa p betr Merzc Koffie De wereld produceert momenteel twee- Kal zoveel koffie als er gedronken wordt. (en behoeft echter geen econoom te zijn p daaruit af te leiden, dat deze gewel- ige ouerproduktie, wanneer ze in volle invang op de markt zou worden gebracht, k koffieprijs ineen zou doen ploffen. De Dffieproducerende landen beseffen dat Ueraard ook. Sinds maanden streven ze T dan ook naar om in een gemeenschap- plijfce regeling hun aanbod drastisch te tperken en meer in overeenstemming te rengen met de vraag. Waarschijnlijk bllen de Afrikaanse producenten wel vodgedwongen besluiten tot een zekere late van exportbeperking, maar ze zul- als ze verstandig zijn, dit niet doen de Latijns-Amerikaanse voorwaarden. alleen maar streven naar het zo hoog \ogelijk opvoeren van de prijs. Ze zullen led doen zich niet door hun Zuidameri- collega's in een stabilisatiefonds v drukken met relatief hoge mini- |umprijzen. De Afrikaanse producenten n integendeel de Zuidamerikaanse i moeten overtuigen, dat alleen een lag prijspeil het verbruik van koffie on opvoeren en daarmee de overpro- kktie doen beëindigen en dat export- fperking een tijdelijk lapmiddel behoort I rijn. (De Volkskrant.) NTERTEGENWOORDIGERS van de PTT-organisaties van de ze: landen der Europese economische ge meenschap hebben vorige week ir. Brussel een bijeenkomst gehouden om de mogelijkheid van versterking der samenwerking te bespreken. Het Duitse ministerie voor PTT-aange legenheden heeft enkele nadere mede delingen gedaan over de wijze, waarop denkt de provisorische vormen van samenwerking door vaste en in verdragen ■gelegde banden te vervangen. Vol gens deze mededeling is de conferentip •in geslaagd de voorwaarden te schep- sn om dit doel in de naaste toekomst bereiken. De vertegenwoordigers der zes landen werken thans een ontwerp uit van een atuut voor een „Europese gemeenschap )or PTT" De preambule van dit ontwerp zegt, dat deze postgemeenschap een integrerend onderdeel zal moeten gaan uitmaken de E.E.G. Daarom zal de ministerraad de E.E.G. een beslissing over statuut moeten nemen, wanneer straks het ontwerp aan de regeringen vai landen is voorgelegd, iet voornaamste doel van de Europese postgemeenschap is volgens de Duitse mededeling „de aanpassing van de richting der diensten en de voorwaarden het gebruik hiervan voor de doel einden van de gemeenschappelijke Voor de postgemeenschap wil men drie Ambtenaar van sociale zaken berecht De Roterdamse rechtbank heeft van morgen de 45-jarige ambtenaar sociaal werk bij de dienst van sociale zaken te Rotterdam, G Th. H. van den B. veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan drie voor waardelijk. Ten nadele van de dienst had hij 4378,70 verduisterd. Dit was geld •oor gezinnen de meest nodige aan kopen te doen. De eis was tien maanden, van drie voorwaardelijk. organen scheppen: een Raad van ministers van het postwezen, een Commissie en een Algemeen secretariaat. De conferentie heeft voorts ook aan dacht gewijd aan de aanbeveling van de Raad van Europa voor een Europese samenwerking ook buiten de kring der zes landen. van het Verbond van Chr. Werkgevers en de Christelijke Boe- en Tuindersbond, eerder jaar gehouden, uitstekend genoemd worden, de Christelijke Middenstandsbond is gisteren in Hil versum bij de viering van zijn veer tigjarig bestaan niet achtergebleven. In een voortreffelijke sfeer, bij een grote opkomst van leden en in aan wezigheid van tientallen prominente gasten, onder wie drie excellenties, heeft de C.M.B. gisteren feest ge vierd, de christelijke middenstand waardig. De voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. werkgevers, de heer A. Borst Pzn.. die namens het Convent van Chr. Sociale Organisaties het woord voerde, sprak zelfs van ..Lest best". De aanwezige excellenties waren minister Zijlstra. cn de staatssecretarissen Veldkamp (voor de Middenstand) en Schmelzer (voor Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O.). Ook waren aanwezig de heer Chr. van den Heuvel, voorzitter van dc C.B.T.B., mr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R. partij, de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H. Tweede-Kamer fractie, de heer C. van Wingerden, voor- :itter van het N.V.V., de heer B. Rool- vink, secretaris van het C.N.V. en vele vertegenwoordigers van de publiekrech telijke bedrijfsorganen en de zusterorga- Burg WINSTMOTIEF De eerste genodigde die aan het woord kwam om de C.M.B. zijn gelukwi te bieden was de heer A. Borst Pzn. vas vol lof over de vele goede den die hij op deze congresdag had ge hoord. met name van voorzitter H. de Mooij (zie ons nummer van gisteren) minister Zijlstra (zie elders in ner). Hij wees op het grote belang veertig jaar christelijke midden standsorganisatie. Alleen door aan ding van de christelijke verantwoorde lijkheid, door geloof, gebed en door de daad kunnen destructieve invloeden ii maatschappelijke ontwikkeling ge keerd worden. Hij keerde zich tegen eer verheffen van het winstmotief van mid del tot doel, zoals in deze tijd maar al te eel gebeurd. GROTE ZEGEN De heer Tilanus sprak zijn erkentelijk heid uit voor de voorlichting die de A.R.- C.H.-Kamerfracties steeds van de Mid denstandscentrales mogen ontvangen en volgens de De zes landen waren Duitse bekendmaking iedere vorm van samenwerking op breder Europees vlak moet worden dersteund. noemde de opbouw van organisaties op basis van 't geloofsleven een grote zegen voor het Nederlandse volk. Namens de Kon. Ned. Middenstands bond sprak de ere-voorzitter, de heer L. de Groot en namens de r.k. middenstands bond de heer J. Nettesheim. Verscheidene geschenken werden aan de jubilerende organisatie overhandigd. TROUW BLIJVEN In de middagvergadering sprak prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst een zowel door stijl als inhoud boeiende rede uit, die tot het laatste ogenblik de volle aandacht had van het congres en die een bijzonder waardig slot vormde van de in elk op zicht alleszins geslaagd feestelijk midden- standscongres. In zijn rede „Om de toekomst van de maatschappij" plaatste prof. Diepenhorst heden tegenover verleden en constateerde daarbij in vele gevallen grote vooruit gang. technisch, sociaal, economisch, maar geestelijk, cultureel en kerkelijk plaatste hij grote vraagtekens. Juist voor wat deze laatste aspecten betreft riep hij op in de toekomst trouw te blijven aan de Refor- Ook dit jaar zijn op het Air- borne-kerkhof in Oosterbeek de gevallenen in de strijd van september 1944 weer herdacht. Op de graven van hen, die hun leven gaven voor onze bevrij ding, legden kinderen bloemen. Jaar voor secretaris, die geld verduisterde De districtssecretaris van de ln Den Haag gevestigde nationale organisatie van beroepsgooderen vervoer wegtrans port C.J.M.H.S. uit Bunde, is vandaag door de rechtbank te Maastricht wegens verduisteringen tot 'n bedrag van totaal ruim f 20.000 veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. In 1957 had deze verdachte ln een aan tal gevallen, waarvan er zeven hem ten iasrte gelegd waren, gelden ontvangen van leden-vervoerders ter uitkering aan an dere vervoerders, die een vracht hadden overgenomen. Verdachte had deze gelden echter riet doorbetaald, maar voor zich zelf behouden. Bewindsregeling Nw. Guinea spoedig klaar Kou Gevat? Tliets zo-goed a£s DAM PO75c die tot taak heeft een schets te ontwerpen van een staatsrege ling voor Nederlands Nieuw-Guinea, is vrijwel gereed gekomen met een voor stel tot partiële herziening van de Be windsregeling Nieuw-Guinea. Dit voor stel opent perspectief voor de staats kundige ontwikkeling van Nieuw Guinea door de instelling van een representatief vertegenwoordigend lichaam, dat geleidelijk aan de in ners medezeggenschap zal geven in bestuur van het land en zal kuni uitgroeien tot een volwaardige volks vertegenwoordiging. Dit deelt de nister van zaken overzee, mr. Helders i toelichting op de begroting zijn departe- België verstoort de Rijn-concurrentie De Nederlandse regering heeft aan c Belgische regering haar ernstige bezargd- heid kenbaar gemaakt over de Belgische maatregel om de hoogte van de bestaan de Rijnvaartpremies opnieuw aan te pas sen en de huidige tarieven met 40 pet. to verhogen. België is in kennis gesteld van de bij 't Nederlandse bedrijfsleven ont stane grote verontrusting en is verzochl om zo spoedig mogelijk gedetail.eerde in lichtingen over de maatregel te mogen ontvangen. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken a.i., dr. Drees, mede mis minister Algera (verkeer en wa terstaat) meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Ka- merlid prof. Molenaar (Lib.) De Nederlandse regering. alidus dr rees, neemt nog steeds het standpunt dat de BeLgisohe Rijmvaartpremies de concurrentievoorwaarden in het Rijnver' keer verstoren. Verkeersexperts in Kopenhagen: Over de voorstellen van de commissie wordt thans overleg gepleegd met de gouverneur van Nieuw-Guinea. Ver wacht mag worden, dat de voorstellen het komend zittingsjaar bij de Staten- Generaal aanhangig kunnen worden gemaakt. Minister Helders deelt voorts nog mee, dat een meerjarig schema is opgesteld voor de uitbreiding van de bestuursinvloed in de nog buiten con trole staande gebieden. Voor 1959 wordt gerekend op het openen van een aantal exploratie-ressorten in het centrale bergland en op enige bestuursuitbrei- ding in de afdeling Zuid-Nieuw-Guinea. Slag bij Arnhem VOOR DE VEERTIENDE maal na de bevrijding is woensdag in Oosterbeek en Arnhem de slag tussen de geallieerden en de Duitsers in september 1944 herdacht. De Airborne-herdenking neemt gelukkig in de rij van Nec'.erlan se gedenkdagen nog een belangrijke plaats in. ook al vervaagt door „het nieuws van vandaag" de herinne ring aan hetgeen zich in de septem berdagen van het vijfde oorlogsjaar in het eigen land afspeelde. De be vrijding van Nederland, zo scheen het, stond voor de deur. Niet alleen met troepen op de grond, maar ook met troepen uit de lucht werd de vijand aangevallen. De Britten had den een stoutmoedig plan ontwor pen dat, was het geslaagd, het einde van de oorlog in bezet gebied had verhaast. Honderden En gelse en andere geallieerde solda ten sprongen bij Arnhem en gaven daar hun leven. Daarover toeft hier verder niets te worden uitgewijd. De glo rieuze opmaiV van de bevrijders, in Normandië begonnen, liep vast bij Arnhem. De bevrijders vielen bij honderden. Zij vochten met een held haftigheid. die later toen de feiten bekend werden, iedereen heeft ver steld doen stann maar het heeft niet mogen baten de muur van staal die de Duitsers in allerijl had den opgericht, was niet te doorbre ken. Houten kruisen geven thans de plaats aan waar de paratroepers sneuvelden. Zij vielen ook voor de bevrijding van Nederland en het blijft Neder landse plicht hen zeker eenmaal per jaar te herdenken. Voor de veer tiende maal is dat gisteren geschied. Er was een officiële samenkomst op het Airborne-kerkhof te Oosterbeek. bijgewoond door een driehonderd nabestaanden van de gesneuvelde paratroepers. Zij trokken langs de kruisen, terwijl schoolkinderen bloe men legden op de graven. Er was een stille gang naar het monu ment bij de Rijnbrug, de plaats waar in die septemberdagen de strijd he vig was cn vandaag zullen de na bestaanden nog een tocht maken over het voormalige gevechts- en landingsterrein in Renkum, met als slot een korte plechtigheid bij het Airborne-monument in Oosterbeek. Dan keren zij terug naar huis. Mo gen zij weer de zekerheid meedragen, dat Nederland de offers voor zijn bevrijding gebracht, niet is vergeten. Overleg over Nederl.- Austral. samenwerking (Van pa riemen tsredactie) In nader overleg met dc Australische autoriteiten zal thans worden nagegaan op welke wijze de interterritoriale sa menwerking tussen de beide delen van Nieuw-Guinea uitgebreid en geïntensi veerd kan worden, zo deelt de minister van zaken overzee, mr. Heldsrs, mee in de memorie van toelichting op do be groting 1859 van zijn departement. Als eerste sta® op de weg naar een intensie vere samenwerking met Australië ten aanzien van Nieuiw-G-uinea werd een at taché voor Nleuw-Gurtnea-zaken te Can berra (Australië) benoemd. Gelijktijdig vond een uitwisseling plaats van liaison- officers voor Port Moresby en Hollandia. moderedactrice) m de show, die de Am- 'terdamse modeontwerper Dick Holt- (Van om J~)E OPENING gisteren gaf om zijn najaarscol lectie te introduceren, deed schrik om het hart slaan. 'tel u voor, vier meisjes in kniekorte rechte rokjes, die boven reikten tot de ribben en dan werkelijk recht, enige taille vielen, daarboven een hee> gezet, het model is er dus niet in ge knipt maar wordt erin gerimpeld. De mantels krijgen pas volume onder de buste of op taillehoogte. Alleraar digst waren de bonnets, .grote, ronde muts-hoeden, vervaardigd van de dra den van het materiaal van de mantel of het tailleur. Die draden worden dan als smgrnaweefsel (maar met langere draden) op stramien gewerkt. Vooral bit tweeds, samengesteld uit vele kleuren. is het effect verrassend. Andere versiering voor het hoofd en dan in het bijzonder voor het kapsel waren kleine, styve strikjes van satijn of fluweel passend bij het tollet. Of desgewenst een pompeuze pruik, dim grijs en statig óf zwart en wild mao ziin. Maar keren we terug tot de taille, de ver hoogde taille. Dick Holthaus laat veel brede ceintuurs dragen, die echter gebroken worden doordat deze "VTISSCHIEN hebben de miljoenen IT A Nederlanders, die 's morgens op hun stalen ros naar hun werk gaan het niet zo in de gaten, maar het rij den op tweewielers is een gevaarlijke bezigheid. Tenminste, als men het vergelijkt met autorijden. Nederlandse verke ere experts hebben uitgerekend, dat per 1000 ongelukken met dodelijke afloop, de risicofactor voor vrachtwagens 1.5, voor pereonena-ito's 2.7 en voor tweewielere gemiddeld ruim 15 was. Tevens hebben zij vastgesteld, dat de meeste ongelukken gebeuren bij het passeren van of het afbuigen door tweewielere. Deze en meer cijfers kwamen ter sprake tijdens de vierde interoatk- ale verkeerstechnische leergang, die deze week in Kopenhagen wordt gehouden. Het veiligst in vrachtwagens Het tweewielig verkeer was gisteren onderwerp van de besprekingen en de cijfers spraken over de gevaren ervan een duidelijke taal. De echte „fietslan den", Nederland, Frankrijk en Denemar ken, kwamen met een enorme hoeveel heid documentatiemateriaal, om dit feit Volgens Franse gegevens is het deel nemen aan gemengd verkeer voor fiet sen, brom- en motorfietsen, tienmaal zo Om de gevaren voor de tweewielers te beperken, achtten de meeste deelnemers het aanleggen van paden met eenriebting- bromfietsers verkeer voor fietsers ei wenselijk. Ook kan het verbreden van algemene rijbanen, met een markeringsstreep voor fietsers, zijn nut hebben, mits de auto's dan niet op deze zone rijden of parkeren. Uit de discussies bleek verder, dat juist de ongelijke snelheden van de voertui gen op wegen voor algemeen gebruik, de meeste moeilijkheden veroorzaken. Daar om is in Nederland, na het invoeren de snelheidslimiet binnen de bebouwde kom, het aantal ongelukken met dode lijke afloop aanzienlijk gedaald. Hieruit valt af te lelden, dat het aan tal ongelukken met tweewielere ook zal verminderen. men op gemeenschappe lijke paden de 6nelheldeverechillen tus sen fietsen en bromfietsen naar elkaar toebrengt. Dit kan men bereiken door de bromfietsere bijvoorbeeld niet harder dan 30 kilometer per uur te laten rijden. Een van de tailleurs van Dick Holt haus. Het korte jasje heeft hoog op gezette vrij grote zakken. De kraag is dik ingerimpeld. pro/gebreide trui, mat minimaal Hjfje en hoge dikke rolkraag en daaronder stevige zwarte kousen! De rokken waren van tweed met pail letjes bezetl Maar zo mal bleef het niet dat zagen we al gauw toen de tailleuri en ensembles verschenen. De lengte van de jasjes varieerde van even boven tot even onder de taille Valt het wat lang (vorig jaar zouden we het toch kort genoemd hebben), dan wordt de lijn dikwijls gebroken door een brede ceintuur waarop dan ook nog eens klepjes von een loos zakje zijn aangebracht. Gecombineerd met grote kragenwordt dit geheel erg druk. Die grote kragen, die we ook bij de man- teis zien, zijn dikwijls gerimpeld aan- De ruimte in de mantels valt bij Dick Holthaus altijd onder de buste of van taillehoogte af. Bij dit model is dui delijk de aangerimpclde kraag te zien. zijn gehaald door lussen of pattes van de japon of zelfs onder dc opgezette zakken schuilgaan. Bij de sportmantels, in gezellige ruiten, werden heel nauwe kniebroeken ge dragen. Maar dat Hebben we maar weer als grapje genomen, want we vonden ze cMe noch mooi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5