C.M.B. wil minister voor middenstandszaken Oplossing gevonden voor het parallellisatievraagstuk Verkeerscursus Dr. Kortenhorst weer no. 1 op de voordracht VORSTELIJKE PARAPLU'S ROVEN OPEN CALECHES Lord Liverpool - verft kinderstoel - met gemak en CETALAC 5 (Van onze sociaal-economische redactie) TN DE KRING van de Christelijke Middenstandsbond kan, naar het zich ■*- laat aanzien, op zeer korte termijn een oplossing gevonden worden voor het vraagstuk van de parallellisatie in de levensmiddelensector. Een oplossing, die de warme instemming zal hebben van alle betrokken vak bonden, dank zij positief intern beraad. Van dit goede nieuws deed van daag voorzitter H. de Mooij mededeling in zijn rede op het jubileumcon gres van de Christelijke Middenstandsbond te Hilversum. Spreker zag dit als praktisch bewijs van de grote waarde van de christelijke beginselen om te komen tot overleg en samenwerking. Ook de strijd rondom de tex- tielkoffie was principieel in de boezem van de C.M.B. reeds opgelost, voordat het overleg op algemeen niveau kon worden begonnen. Ten aan zien van het consumentenvraagstuk bestaat er bij de christelijke organi saties, aangesloten bij het Convent van Christelijk-Sociale Organisaties geen verschil van mening. Wat betreft de C.M.B.: hier vinden groepen met schijnbare tegenstellingen, zoals de schippers en -het wegvervoer sa men een onderdak. Als wij uit het geloof leven, aldus de heer De Mooij, heeft dit ook maat schappelijke betekenis en consequenties. Wij zullen hebben na te gaan. hne wii ons sociaal als christenen hebben te ge dragen, niet alleen voor onszelf, maar ook als organisatie. Willen wij arbeid van blijvende waar de verrichten, dan zullen wij dit nooit bereiken, indien wij blijven volstaan met levenshoudingen van „socialist" of „li beraal". Praktische stelsels brengen niet verder. Wij zullen ons in dienst moeten stellen van hogere idealen. Deze tijd werkt in vrees en angst voor behoud en noemde het een onverkwikkelijke zaak, dat de S.E.R. reeds zolang vergadert en beslissingen neemt zonder dat de midden stand (dat is 95 pet. van het niet-agrari- sche bedrijfsleven) daarbij aanwezig is. Eigen minister Op de discussie, die in r.k. kring be staat over een Katholiek Verbond van de Arbeid wilde de heer De Mooij niet alleen arbeiders en industrie. Hier klopt het hart van de hedendaagse problema tiek, dit is ook het hart van het mid- denstandsbeleid. De voorzitter was dankbaar voor wat staatssecretaris Veldkamp gedurende zes jaren voor de middenstand heeft ge daan en in deze hulde werd ook met name betrokken minister Zijlstra. Maar er zijn nog tekorten en deze zouden mo gelijkerwijze kunnen worden opgevangen door een bevordering van staatssecretaris Veldkamp tot minister! Veel meer dan in het verleden het geval is geweest zal dan bij de centrale vraagstukken reke ning gehouden kunnen worden met de consequenties voor het midden- en klein bedrijf. Gevraagd wordt een gedifferen tieerd beleid, dat aan alle sectoren van het bedrijfsleven volledig recht doet. Ten slotte vroeg de voorzitter aandacht voor de noodzaak van het bestaan van een middenstand. Wat betreft de krediet verlening doet het Algemeen Waarborg fonds al veel, maar aan de opleiding en de vorming ontbreekt nog veel. Aan de vraag naar het schooltype zal vooraf ten gaan de zekerheid, dat een kind 12 tot 16 jaar allereerst prot. christelijk opgevoed wordt. Eigen prot. chr. techni sche en detailhandelsvakscholen zijn dan ook noodzakelijk. De heer De Mooij gaf de volgende de finitie van een middenstander, een d> tie ontleend aan de oud-secretaris va bond, dr. J. P. I. van der Wilde: De denstander is een onmisbare figuur de behoefte aftast en vormt, het per soonlijk accent geeft aan het econor leven, de uniformiteit doorbreekt ir wereld, waarin alles eender dreig Jubileun ïvergaderin g van de C.M.B. De Christelijke Middenstandsbond is vanmorgen met vele honderden van zijn leden in de grote zaal van het Grand Hotel Gooiland te Hil versum bijeengekomen ter viering van het veertigjarig bestaan van de hond. Het Verhond van Prot Chr. Werkgevers en de Chr. Boeren- en Tuindersbond, met welke organisa ties de Chr. Middenstandsbond tot 7 maart 1918 de Patroonsvereniging Boaz vormde, vierden reeds eerder in het jaar hun achtste lustrum. Hoogtepunten van de jubileum viering van de middenstandsbond waren de redevoeringen van voor zitter H. de Mooij. minister Zijlstra en prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst. op vi de dat deze welvaart op zichzelf he- schouwd van betrekkelijke waarde is. Wij geloven, dat het christelijk geloof het hogere ideaal is, zo vervolgde de he®r De Mooij. Het christelijk geloof heeft ®en visie, het is een dagelijkse kracht tot ver nieuwing. De P.B.O. inwerking •erkgevers en werknemers in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Maar nu de middenstand uit de S.E.R. is gemanoeuvreerd en om formele redenen de erkenning van de verscheidenheid in de geestelijk-maatschappelijke opvattin gen van ons volk in gevaar komt. dient men ernstig op zijn hoede te zijn. Dit is een karikatuur-p.b.o. De heer De Mooij Engelse soldaat door atoomproef gedood Een 22-jarige Britse soldaat uit Swansea is overleden aan leukemie, die het gevolg was van een proef met een atoombom in het gebied van Christmas-Island in de Stiftte Oceaan, aldus Is gisteren officieel bekendgemaakt in Engeland. INDIEN de plannen verwezenlijkt worden,'komt er in Utrecht een verkeerscursus voor verkeers- overtreders. Het ligt in de be doeling de rechter de bevoegd heid te geven allen die wegens ver keersovertredingen met hem in aan raking komen, zo nodig tot het vol gen van die cursus te veroordelen, al dan niet in combinatie met een nog op te leggen straf. Dit initiatief valt toe te juichen. Het kan er toe bijdragen dat weg gebruikers. die tot op heden in de veronderstelling leven, dat alleen zij de weg mogen gebruiken, ook aan anderen gaan denken, hetgeen weer tot gevolg kan hebben dat het aan tel verkeersongelukken kleiner wordt. Het verkeer is nog steeds een nachtmerrie voor allen die zich in het verkeer be geven. Dal zijn wij dus allemaal. Niet alleen de voetganger, maar ook de automobi list, de fietser en de bromfietser le ven in voortdurende angst voor de fouten van anderen. Het is gebleken dat geldboetes noch intrekking van rijbewijzen noch gevangenisstraffen, al dan niet voorwaardelijk, grote indruk maken, in vele gevallen zelfs niet eens op hen die worden veroor deeld en het werd dus nodig dat andere maatregelen werden getrof fen. Een oplossing wordt thans gezocht in een verkeerscursus. een initiatief dat alle lof verdient. Het kan dus in de toekomst zo gaan. dat de rech ter een verkeersovertreder veroor deelt tot een straf met daarnaast de verplichting gedurende langere of kortere tijd een cursus te volgen. Over de aard van die cursus zou men nog van gedachten kunnen wisselen. Voor de een is het nodig dat hij zijn kennis van de verkeersregels eens wat opfrist, voor de ander dat hij zich nog eens verdiept in de nood zakelijkheid van verkeersdiscipline en een derde zullen de omgangsvor men in het verkeer moeten worden bijgebracht. Te wensen is dat deze cursussen overdag worden gehouden, omdat dit meer indruk maakt dan cursussen in de avonduren. Het is ook te wen sen dat het rijk of de gemeente of de provincie voor deze cursus geen subsidie verleent, maar dat de kos ten helemaal worden gedragen door de cursisten zelf. Ook dit kan pre ventief werken en ten slotte: lóten de leraren de stof maar uitputtend behandelen. Een cursus van een half jaar heeft zonder twijfel meer ren dement dan een cursus van een Zorg dat U steeds Reünies bij de hand hebt voor die gelegenheden dal zuurbrand U het leven tot een kwelling maakt. Een of twee Renntes, smakelijk en wel gesmolten op de tong, blussen zuurbrand, vanaf 't eerste moment dal de weldadige bestanddelen, met Uw eigen speeksel, in de maag belanden. - Laat het nu niet bij het goede voornemen vraag vandaag of anders morgen nog Rennies bij Uw Apotheker of Drogist RENNIES tegen brandend maagzuur Socialist Bommer tweede voorzitter (Van c pa riementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag wederom dir. L. G. Kortenhorst (kabh.v.) als eerste op de voordracht voor het voor zitterschap van de Tweede Kamer ge plaatst. Hij kreeg 121 van de 131 uitge brachte stemmen. De heer Kortenhorst is reeds sedert 1948 voorzitter van de Kamer. Behalve op de heer Kortenhorst werden nog stemmen uitgebracht op de heren Koersen (1), Kodde (1), Welter (1) en.Kolfschoten (1). Zes stemmen wa ren blanco. De op de heer Kolfschoten burgemeester van Den Haag uitge brachte stem werd uiteraard ongeldig verklaard, omdat hij geen lid van de Kamer is en dus niet gestemd kan wor den De socialist J. Bommer werd met 105 van de 133 stemmen gekozen tot tweede voorzitter. Tot dusverre was de heer H. van Sleen (soc.) ondervoorzitter der Ka mer, maar deze reeds vrjj bejaarde oud burgemeester van Den Briel schijnt deze functie, die vooral tijdens avondvergade ringen moet worden uitgeoefend, niet meer te ambiëren. Overigens kreeg de heer Van Sleen nog zes stemmen De anti-revolutionair mr. A. B. Roosjen bleef derde voorzitter. Hij verwierf 119 van de 133 stemmen. De c.h. freule Wbtewaall van Stoetwegen kreeg 5 stem men. Dc leden van het „stembureau", de heren Van den Born (soc.), Galmeyer (c.h.), Van Vliet (kath.v.) en Hazenbosch (ar.), zullen met mevr. De Roos—Oude geest en de heren Van Koeverden (kath.v.), Smallenbroek (a.r.) en Van Dijk Clib.) de voordracht aan H.M. de Koningin gaan aanbieden. Het is de gewoonte, dat H.M. conform de voordracht besluit. A.s. donderdag zal de Tweede Kamer opnieuw bijeenkomen. In de Eerste Kamer heeft voorzatter mr J. A. Jonkman er gistermiddag in een korte toespraak aan het begin van de ver gadering op gewezen, dat de belangstel ling voor de opening van het nieuwe zit tingsjaar der Sta ten-Gene raai getuigt van het vertrouwen en de aanhankelijkheid van het Nederlandse volk jegens H.M. de Koningin en haar huis. Koningin Julina aldus mr. Jonkman, is op haar eigen wijze en aangepast aan de eisen van de huidige tijd een rots temidden van de woelige baren. Volgende week dinsdag zal de Eerste Kamer het ontwerp-Jeugdspaarwet be handelen. Geert commentaar De dagbladen te Djakarta hebben heden de gedeelten uit de Troonrede van H.M koningin Juliana over Indone derlands Nieuw-Guinea zonde: taar op de voorpagina opgenomen. Ook regeringskringen waren niet bereid zich uit te spreken. Harry Oppenheimer. Zuidafrikaans mijnmagnaat. tekende te Frankfort over door Deutsche Bank te verstrekken le ning van 50 miljoen D.M. aan Anglo American Corp.. die dit bedrag weer zal uitlenen aan De Beers, waarin Anglo American groet belang heeft, voor aan koop der aandelen van Williamson Dia mond Mine in Tanganyika. Mr. N. van den Dries (78) overleden Te 's-Gravenhage is overleden de oud- vice-president van de Hoge Raad di Nederlanden, mr. N. C. M. A. van d( Dries. Mr. Van den Dries is 78 jaar gi worden. De begrafenis zal op donderdi 18 september geschieden in bet familie graf op het r.k. kerkhof aan de Kerkhof laan, na een mis van requiem, die om 11 uur zal worden opgedragen in de r.k. kerk aan dc W; De heer Van den Dries werd op 23 juni 1880 te 's-Hertogenbosch geboren. Hij volgde een opleiding tot surnumerair bij de dienst registratie en domeinen en tot kandidaat-notaris. In 1901 werd hij kandidaat-notaris en in 1902 surnume rair. In 1906 werd hij ontvanger regi stratie en domeinen in Sittard. Nadat hij in 1911 aan de rijksuniversiteit te Utrecht de meesterstitel in de rechtswetenschap pen had behaald, vestigde hij zich els ad vocaat en procureur te s-Gravenhage. In 1921 werd mr. Van den Dries raadsheer in de Hoge Raad. Van 1946 tot 1950 was hij vice-president van dit college. Mr. Van den Dries was voorzitter van de commissie tot herziening van het fis caal straf- en strafprocesrecht. Van 1925 tot 1930 was hij voorzitter van de Vereni ging voor belastingwetenschap. Hij was van 1939 tot 1941 curator van de rijksuni versiteit te Leiden. Van 1910 tot 1922 trad hij op als redacteur van het Weekblad voor Privaatrecht en notariaat. Mr. Van den Dries was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en com mandeur in de orde van Oranje-Nassau. Geen extrapremies voor burgerluchtvaart Een aantal levensverzekeringsmaat schappijen heeft besloten met ingang van 15 september geen extra premie meer te vragen van personen, die behoren tot het regelmatig vliegend personeel van lucht vaartondernemingen, sport, en herenvlie gers met inbegrip van instructeurs. Zweef vliegers waren reeds eerder vrijgesteld en het zuivere passagierevliegrisico wordt door de meeste bedrijven reeds jarenlang als normaal risico beschouwd. Onverwacht heeft de Koninklijke stoet gistermiddag tijdens dc rijtoer door de Residentie gestopt bij het militair hospitaal aan de Fluwelen Burgwal. Rechts liet men het rijtje bedden Prinses Marijke stond met haar schoolvriendinnetjes op het Lange Voorhout te kijken, hoe haar Ouders en haar oudste twee zusjes in de Gouden Koets naar de Ridderzaal reden. Af en toe moest de paraplu i Slot als begin: regen (Van een onzer verslaggevers) T)RINSJESDAG 1958 is geëindigd zoals het begonnen was: wat het weer betreft somber. Was het nog droog toen het Koninklijke gezel schap de Koningin, de Prins en de Prinsessen 's middags van het Huis ten Bosch voor een rijtoer door Den Haag vertrokken, halver wege begon het te regenen. Ondanks dat echter reden d® open ca lèches door. Haastig toeschietende lakeien beschermden het vórstelijk gezelschap iet paraplu's tegen het hemelwater. Overal langs de wegen was er weer hetzeQfde beeld als 's morgens- duizenden t>g eens duizenden toeschouwers, en thousiast wuivend met vlaggetjes en zak doeken verdrongen aioh rangs de trot toirranden. Eenmaal tijdens de kilometers lange rijtoer hield de stoet stil. Dat was oor het militair hospitaal aan de Flu welen Burgwal. Al half uur Twintig militaire patiënten n bedden net metteloos witte lakens hadden buiten oor het hospitaal de komst van de stoet i half v i te i Jggei vachten, tezamen met doktoren, pleegsters, de lopende patiënten duizenden belangstellenden, die langs de kant van de weg een plaatsje nadden ge- Toen de voorste koets, waarin de Ko ningin, de Prins en de prinsessen Marijke en Margriet zaten, halt hield trad kolonel J. W. Boersma. hoofd van de geneeskun dige afdeling van het hospitaal naar vo ren en overhandigde de Prins een foto van het bezoek, dat Z.K.H. een half jaar geleden aan bet hospitaal had gebracht. Minister Klompé Terugkeer Ambonezen nog niet in zicht (Van parlements redactie) Er zijn geen aanwijzingen, dat de Am bonezen binnen afzienbare tijd Nederland zullen kunnen verlaten. In het beleid wordt ervan uitgegaan, dat hun verblijf in ons land langduriger zal zijn dan spronkelijk werd verwacht. Daarom is ook in 1958 voortgegaan met het verbe teren van de huisvesting, die in meerdere Ambonezen woon oorden nog veel te sen overlaat. Dit schrijft de minister van maatschap pelijk werk, mej. dr. Klompé, in de memorie van toelichting op de begroting van haar departement Zij wijst er op. dat in '58 3 nieuwe woonoorden zijn ge bouwd, nl. „IJsseloord", „Vaassen" en „Donzel" Verder is door de bijbouw in bestaande woonoorden nieuwe woonruim te verkregen Op deze wijze komen in 1958 ongeveer 625 nieuwe woningen ge reed. In 1959 zal hiermee nog worden voortgegaan. Het aantal Ambonezen, dat zich buiten het woonoord kan en wil vestigen, is op het ogenblik nog gering. Bij velen vooral de ouderen leeft nog sterk de behoefte om bij elkaar te blijven. Om deelneming aan het Nederlandse leven te vergemakkelijken wordt voor de nieuw bouw gezocht naar plaatsen en vormen, waar deelname aan het arbeidsproces, het ontvangen van onderwijs in zijn verschil lende vormen en het maatschappelijk verkeer met de omgeving goede mogelijk heden biedt. De commissie-Verwey— Jonker zal waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar haar rapport over het vraag stuk van de inschakeling van Ambonezen in de Nederlandse samenleving uitbren- - acht het noodzakelijk om _jn het principe van de zelfzorg ook in I 1956 verder# toepassing te geven. Een van de patiënten, de wachtmeester lste klas B. G. Reitsema, offreerde de Koningin een boeket bloemen. Ook de prinsessen Beatrix en Irene moesten een huldeblijk in ontvangst nemen: de offi cier Milva I. H. Ligthart en de verpleeg ster C. Zindel overhandigden Haar een bakje bloemen, dat de prinsessen met een vriendelijke glimlach in ontvangst na- Enthousiast Daarna zette de stoet, voorafgegaan door de bereden brigade van de Haagse gemeentepolitie in gala-uniform en de hoofdcommissaris met zijn adjudant, zich weer in beweging. Voort ging het door de Haagse straten, waar een enthousiaste mensenmassa het Koninklijk gezelschap een hartelijk en welgemeende hulde bracht. Een hulde, die door de regen niets aan enthousiasme had ingeboet. Bij Huis ten Bosch, dat ook het eindpunt van de rondrit was. stonden driehonderd B.B.-ers opgesteld, terwijl de drumtaano van de B.B. uit Deest pittige marsen speedde. Ten slotte nog een fraaie opname van de Koningin, dc Prins en de prin sessen Marijke en Margriet in de calèche. Huis ten Bosch wachten dc voorrijden, waarmee zij aan deelnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5