Basisfaciliteiten voor Nieuw-Guinea vereist Adenauerop bezoek bij De Gaulle Samenwerking met Australië biedt een oplossing DRIE GEZINNEN KWAMEN OP STRAAT TE STAAN Rook een excellente sigaret van Excellent Ruim f30.000 verduisterd Kolonel b.d. Scharroo 75 jaar Almelose vrouw pleegde overval op zichzelf Bergtrein stort neer Montgomery MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 Het ongeluk te Abadan: een waarschuwing (Van onze militaire medewerker.) JET ONGELUK met de Martin Mariner, die vorige week woensdag bij Abadah in Perzië brandend neerstortte, heeft vele vragen doen rijzen. [)e belangrijkste zijn: Is het vliegtuigmaterieel van de Koninklijke marine wel deugdelijk? Hoe luidden de instructies aan de bemanning, die het vliegtuig naar Nederland zou brengen? Was het verantwoord met zoveel mensen een defect toestel te laten overbrengen? Is het wel" efficient defecte vliegtuigen voor reparatie of rivisie van Nieuw-Guinea naar Nederland te laten overvliegen? Kunnen die reparaties en revisies niet beter op Nieuw-Guinea zelf ge schieden? Deze vragen leven bij allen, die het oed menen met ons defensie-appar tet ongeluk te Abadan kan niet en schouderophalen worden afgedi let is zaak, dat hier de grootst moge- jke klaarheid wordt geschapen. Intussen werpt het ongeluk wel iterst schril licht op de omstandighe- slen, waaronder het marinepersoneel werken ten opzichte van de ver dediging van Nieuw-Guinea. Die om- landigheden dat blijkt reeds uit de van de gestelde vragen zijn -itermate ongunstig. Het aantal man- rhappen en de hulpmiddelen, waarover >Tt Koninklijke marine op Nieuw-Guinea beschikt, zijn gering en de afstand tot ^ederland is groot. Nog afgezien van de hierboven op gesomde vragen, die rechtstreeks op het vliegtuigongeluk bij Abadan be hebben, rijst er nog een veel ""belangrijker vraag: heeft de Konink marine met de verdediging van f Nieuw-Guinea niet een al te zware ""taak op haar schouders genomen en moet zij wel in staat worden geacht 1(deze taak naar behoren te vervullen. ujHet stationeren van strijdkrachten in e£n zo ver weg en afgelegen gebiedsdeel \lr. Kranenburg mcrzetd beschikbaar zal zich geheel aai ▼an Rotterdam w||den. Mr. Kr ltjibh den bij het Directoraat Materieel Landmacht als staatssecretaris afgetre den. Het blad schrijft: Aanvaardt mr. Kranenburg een Kamer- nel, dan kan er een merkwaardige situa- f ontstaan, althans als hij in de Kamer ]*jmt te ziften voordat deze het rapport de commissie-Koersen (die een onder dek instelt) heeft behandeld. Het zou igeemd worden als mr. Kranenburg mee stemmen lening een d zou kunnen leiden. Aan mr. Kranenburg zich natuurlijk kun- dm onttrekken. Dat zou pijnlijk kunnen als de uitslag van één stem zou wat weliswaar niet vaak ge- lurt, maar een enkele keer toch wel rkomt. Pijnlijk zou de situatie ook kun- worden, als de Kamer zou komen tot voor de gewezen staatssecretaris ver nietigende uitspraak. De gedachte zou .oerigens kunnen rijzen, dat mr. Krancn- 'vrps aanwezigheid bij een discussie over et rapport-Koersen nuttig zou kunnen (in. Maar hierbij moet anderzijds worden' dat de „zaak-kranenburg" eigen- glk een „zaak-Staf is. Niettemin zou het d<cl aardig zijn als de heer Kranenburg flegenheid zou hebben om aan de discus esdeel te nemen; maar dan zou hij dat letoeten kunnen doen naast minister Staf, sn de regeringstafel. En dat is door a in aftreden onmogelijk geworden. Jam- o#er.' Bij deze bespiegelingen zullen wij voorlopig laten, in afwachting van de ifngen die zullen gebeuren wanneer mej. ijtelenberp zich uit Den Haag zal hebben truggetrokken. r*. consument E( g,Het consumentenbelang komt in onze eJaatschappij onvoldoende tot zijn recht. jjije razendsnelle technische ontwikkeling 1(jpnfronteert de verbruiker met een nog 3«eds aanzwellende, zo onoverzienbare froom van goederen en diensten, dat het volstrekt onmogelijk is daaruit een iele, werkelijk op zijn behoeften af- (stemde keuze te doen. Een net van komsten verschaft b\j de producenten een zo sterke :htspositie, dat zy zelfs in de huidige van conjuncturele aarzeling een toch normaliter te verwachten van het prijspeil weten tegen te Het feit, dat de consument in de 'liekrechtelijke bedrijfsorganisatie zo - nip in de melk te brokkelen heeft. fcAormt nop altijd een zwakke stee in deze vfyganisatie, die overigens in vele opzich- als een aanwinst voor de Nederlandse Volkshuishouding kan worden beschouwd. )e verbruiker betaalt het gelag voor een Oiifbetalingssgsteem, dat de onlangs door 4<t Engelse bankwezen geopende nieuwe bedietmogelijkheden voor de kleine man lebben het in alle duidelijkheid aan het icht gebracht aanzienlijk goedkoper ref>u kunnen functioneren. Uiteindelijk be falt de consument ook de prijs voor een, jlthans in ons land, wettelijk op ontoe- 'tikende wijze geregeld cadeaustelsel. als Nieuw-Guinea is nu eenmaal niet mogelijk zonder aldaar ook min of meer uitgebreide z.g. ..basisfaciliteiten" te ves tigen. Onverschillig of het nu marine, land- of luchtmacht betreft, de moderne strijdkrachten zijn uitgerust met zulke grote hoeveelheden uiterst ingewikkeld technisch materieel, dat zij voortdurend en in hun onmiddellijke omgeving moe ten beschikken over omvangrijke repa- ratiewerkplaatsen van allerlei soort over uitgebreide magazijnen met resei onderdelen. Indien men bedenkt, dat het in Neder land zelf dikwijls reeds moeilijk, zo niet onmogelijk, is de reparaties en revisies in eigen werkplaatsen of bij de Neder landse industrie te doen verrichten, zo dat hiervoor meermalen een beroep moet worden gedaan op buitenlandse fabrie ken, dan zal het wel duidelijk zijn, dat onze strijdkrachten op Nieuw-Guinea in dit opzicht in een welhaast onmogelijke situatie verkeren. Deze ongunstige toestand zal nog veel erger worden, indien zoals in het voornemen ligt de sterkte van onze strijdkrachten op Nieuw-Guinea wordt vergroot, en deze strijdkrachten in het bijzonder worden uitgerust met zeer technisch materieel. Aandacht Wij menen, dat deze aangelegenheid onder de huidige omstandigheden meer aandacht verdient, dan ooit tevoren. Welk een nut heeft het immers troepen en materieel naar Nieuw-Guinea te zen den, indien niet gelijktijdig wordt ge zorgd voor „basisfaciliteiten", nodig het onderhoud en de reparaties van de uitrusting? Natuurlijk zullen diverse be zwaren naar voren worden gebracht en zal vooral worden gewezen op de fi nanciële consequenties van de inrichting van „basisfaciliteiten." Maar met het wij zen op de financiële consequenties is er niet. Er moet worden gezocht een oplossing, die misschien niet moeilijkheden uit de weg ruimt en zeker ook geenszins zonder kosten wordt verkregen, maar die toch perspectieven opent om in belangrijke mate verlich ting te brengen in de toestand van ogenblik. Wij doelen hier op een samenwerking met Australië door gebruik te gaan ma ken van Australische reparatie- en re- visiewerkplaatscn. Zonodig zal men Ne derlands personeel in Australië moeten detacheren indien daar de gewenste spe cialisten niet in voldoende aantal aan wezig zijn. Indien besprekingen met Australië er toe zouden leiden, dat tus sen dit land en het onze op zuivei kelijke basis een overeenkomst kan den gesloten, die het mogelijk maakt: Ne derlands militair materieel te reviseren en te repareren en indien daarbij tevens een mogelijkheid komt ten aanzien die soorten materieel waarover Australië beschikt terug te vallen op Australische vorraden aan reserve-on derdelen. zou reeds zeer veel zijn ge- Zolang echter een dergelijke ove komst niet is gesloten, zal Nederland zelf in de „basisfaciliteiten" op Nieuw- Guinea moeten voorzien. Dit is nu maal een logische consequentie van besluit om in dit ver gelegen tropisch gebiedsdeel Nederlandse strijdkrachten te stationeren. De oude tijd, waarin de troepen z.g. „leefden van het land" en hoogstens voor de aanvoer van buskruit afhanke lijk waren van het vaderland is voorbij. Moderne strijdkrachten kunnen zonder uitgebreide aanvoer van strijdmiddelen het gevecht slechts gedurende korte tijd volhouden. Doch indien zij zelfs reeds in vredestijd daarenboven ook nog de meest elementaire inrichtingen voor re visie en onderhoud ontberen en niet een: beschikken over de hoogst noodzakelijk) voorraden reserve-onderdelen, dan is paraatheid onmogelijk te verzekeren. Dan is ook elke verdere inspanning niet alleen volkomen nutteloos maar ook ab soluut onverantwoord. In dit licht moet men het vliegtuigon geluk te Abadan zien. Het is een teken aan de wand. Moge het niet worden mii Woning dreigt in te storten J~^RIE gezinnen met in totaal tien kin deren zijn zaterdagnacht ijlings wijderd uit twee percelen van vier diepingen in de Jac. van Lennepstraat te Amsterdam, nadat omstreeks middernacht van het reeds tweeëneenhalf jaar geleden geheel ontruimde huis ernaast met daverende klap, die tot ver in de omtrek te horen was, alle plafonds waren inge- Het pand naast de bedreigde woning was zo bouwvallig geworden, dat bouw en woningtoezicht het gevaar van in storting duchtend de betrokken krui sing van straten voor alle verkeer liet afsluiten. Eerst nadat het hoekhuis mei stalen balken was gestut, werd de krui sing weer voor verkeer opengesteld. Na dien werd aan het perceel niets meer ge daan, hoewel de gevel steeds meer naai voren begon over te hellen. Intussen begonnen ook de percelen 198 Water eist vier mensenlevens Het vierjarige dochtertje Hotse van de heer Th. van der Meulcn uit Huizum viel van het kajuitdek van de zeilboot De vader sprong het kind onmiddellijk na en het gelukte hem zijn dochter bo ven te brengen. Toen hij Hotse aan een schipper over reikte zonk hij van uitputting weg in de diepte. Pas na uren dreggen heeft men zijn lichaam gevonden. Zaterdagmiddag half vier is bij E g- mond aan Zee de 10-jarige A. Bolten uit Heilo verdronken. De jongen was samen met twee vriend jes in zee, toen hij weggleed op een zandbank en in een diep gedeelte terecht kwam. De twee andere jongens, die gered werden, moesten naar het Elizabethzie- kenhuis te Alkmaar worden overgebracht. Te Leeuwarden is gistermiddag de 7-jarige Mariëtte Paping bij het spelen aan de Harlingertrekvaart te water ge raakt en verdronken. Bij het zwemmen in de Waal bij Zal t- bommel is zondagavond verdronken de 18-jarige G. van Eek. De jongen was waarschijnlijk de zwemkunst niet vol doende machtig. Dag Hammarskjöld, de secretaris-gene- lal van de V.N., is gisteren uit het Mid den-Oosten in New York aangekomen de opening van de zitting der Alge- Vergadering. Hij wilde zich niet uitlaten over zijn besprekingen met de Arabische leiders. en 196 steeds bouwvalliger te worden, hetgeen tot resultaat had, dat drie van de zes aldaar woonachtige families verhuis den. Voor de vierde familie, de heer en mevrouw Ebbe en hun zes kleine kin deren was voor de volgende week een nieuwe woning gevonden. De twee laat ste gezinnen, de fam. Lehman en de fam. Storm, döe gisternacht op straat kwamen te staan, klaatgden steen en been dat ze van het centraal bureau huisvesting andere woning kregen toegewezen. De tien kinderen werden vannacht bij buurtgenoten ondergebracht. Op verzoek van ambtenaren van bouw- en woning toezicht zette de politie opnieuw de be trokken kruising en een deel van de Jac. van Lennepstraat voor ieder verkeer af. Lekkere haif-zware shag van Donwe Egberts !j Vandaag zal voor de officier van ju stitie te Rotterdam worden geleid de 43- jarige boekhouder J. M. A. van der H. Hij wordt ervan verdacht ten nadele van zijn werkgeefster, de fa. N. aannemers van heiwerken, te Overschie. in de laat ste 2Vs jaar ruim f 30.000 te hebben duisterd. Hij had er een vertrouwens positie als kassier-boekhouder, en zich het geld hebben toegeëigend door het maken van valse boekingen. Het geld zou opgegaan zijn aan café bezoek, autoritten en buitenlandse rei zen. Vorige week woensdag was er ac countantscontrole bij de firma H. V. die er bij aanwezig was, zei plotseling even weg te moeten. Er bleek een kas tekort van f 2000 te zijn en de boekhou der keerde niet terug. Er volgde gifte bij de politie en de boekhouder werd dinsdag op signalement in het trum van de stad aangehouden. Hij bekende de verduisteringen en zei dat hij door een buitensporige leefwijze financiële moeilijkheden was geraakt. Bij zijn overhaast vertrek uit het kan toor had hij nog gauw f 300 meegenomea. Nederlands protest tegen kortingen op Duitse kolenprijzen De Nederlandse kolenmijnen hebben bij de hoge autoriteit der Europese ge meenschap voor kolen en staal bezwaar gemaakt tegen de maatregelen, die de Westduitse regering en de Duitse ko lenmijnen hebben getroffen om te trach ten de grote onverkochte voorraden steenkolen te ruimen. De Nederlandse mijnen vrezen, dat de prijskorting van 10 procent, waartoe de Duitse mijnen zijn overgegaan, de kolenafzet van de andere kolenbekkens en in het bijzonder van Limburg zal be lemmeren. Ook vrezen zij, dat het Dui.t- nvoerverbod voor kolen uit derde landen, waaraan reeds Belgische en Franse invoerbeperkingen vooraf zijn gegaan, tot resultaat zal hebben, dat alle ingevoerde kolen uit de Ver. Sta ten zich zullen gaan ophopen in de Ne derlandse havens en vandaar uit een drukkende invloed zullen gaan oefenen op de Nederlandse kolenmarkt, hetgeen de afzetmogelijkheden van Nederlandse kolen achteruit moet doen gaan. Franse radicalen en socialisten achter De Ganlle Op het congres van de Franse radicaal socialisten in Lyon heeft men zaterdag besloten ,Ja" te zeggen op premier De Gaullcs grondwetsvoorstellen. Ook de dissidente radicalen, die onder leiding staan van ex-minister van defensie An- dré Morice, hebben op hun congres te Parjjs besloten de grondwet De voormalige premier Felix Gaillard ie in Lyon door de radicaal-socialisten gekozen tot voorzitter van de partij. Hij volgt als zodanig Edouard Daladier op. Gaillard ls op het congre6 de voorman geweest van zijn partijgenoten, die vóór de grondwet wensten te stemmen. Meer malen moeet hij het opnemen tegen Men- dès-France, die een verbitterd tegenstan der van De Gaulle is. Gisteravond heeft in Parijs de Franse socialistische partij zich uitgesproken voor de nieuwe grondwet, maar tevens aangedrongen op onderhandelingen met „bevoegde vertegenwoordigers", oplossing te vinden voor het Algerijnse vraagstuk. Guy Mollet werd herkozen als «ecrtaris-generaal van de partij. PREMIER DE GAULLE van Frankrijk en Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland hebben dan eindelijk met elkaar gesproken. Gisteren reed Adenauer, alle protocolaire bezwaren opzij schuivend, naar de bui tenplaats van de Franse premier te Colombey-les-deux-Eglises, waar de twee staatshoofden uitvoerig van gedachten wisselden. Volgens het offi ciële communiqué zijn de „diepgaande" besprekingen, waaraan ook werd deelgenomen door de Franse en Westduitse ministers van buitenlandse zaken, in alle openhartigheid en in een geest van oprecht begrip gevoerd. Niet officieel werd meegedeeld, dat de Duitse gasten op de buitenplaats „La Boisserie" volledig begrip hadden het Franse standpunt ten aanzien de atoombewapening. Tussen de twee partijen bestond een grote mate overeenstemming over de internationale problemen. Met name werden in dit verband het Midden- en het Verre- Oosten genoemd. In het communiqué, dat na afloop van d< besprekingen is uitgegeven, wordt ge zegd, dat de vroegere vijandschap sen de twee landen voor goed afgelopen moet zijn. De Duitsers en Fransen zijn geroepen in goede verstandhouding te leven en zij aan zij te werken. Voorvechter van de Olympische gedachte KOLONEL b.d. Pieter Wilhelmus Scharroo hoopt morgen 75 jaar te worden. Hij heeft een belangrijke invloed ge had op de ontwikkeling van het sport leven in Nederland in de jaren voor de tweede wereldoorlog. Als bestuurslid van het Nederlandscb Olympisch Comité (1915—1929), vice-voorzitter van het or ganisatiecomité van de Olympische Spe- len-1928 in Amsterdam, vertegenwoor diger van het Internationaal Olympisch Comité in Nederland (1924—1946) ei van het uitvoerend cqmité van deze or ganisatie (19461953) gold hij als der voorvechters van de Olympische ge dachte in ons land. Hij werd dan ook tot ere-Iid van het I.O.C. benoemd. Eenzelfde onderscheiding werd hem ük geschonken door de Kon. Ned. At- letiekunie (waarvan hij van 1915 tot voorzitter was), de Ned. Krachtsport- bond en verscheidene andere bonden en nigingen in Nederland en het bui tenland. Bijna twee jaar lang heeft de Hol- land-Amerika Lijn geheim weten tc houden hoe het nieuwe vlaggeschip van de maatschappij, dat zaterdag middag door dc Koningin te water gelaten werd, precies geconstrueerd is. Maar nu is dan dit model vrijge geven, dat bijvoorbeeld de plaats van de twee smalle, hoge. naast elkaar geplaatste schoorstenen op twee derde van scheepslengte toont. Tussen mast en schoorstenen steekt op de helft van de scheepslengte boven de dekhuizen een opbouw uit, waarin zich dc apparatuur voor de liften bevindt. In de top van de ach ter het stuurhuis geplaatste gestroom lijnde mast is een t.v.-antenne aan gebracht. IJsland protesteert IJsland heeft geprotesteerd tegen het feit, dat het Britse fregat Eastbourne gistermorgen zonder verlof de IJslandse territoriale wateren is b'nnengevaren. Het fregat heeft negen IJslandse kust wachters aan land gezet, die sinds twee september als „gasten" aan boord van het Britse oorlogsschip vertoefden. ontstolen zijn f 1050 zou haar PEN ALMELOSE VROUW heeft vrijdagavond laat, uit angst voor haar man, gedaan alsof zij over vallen was, waardoor zij 1050 was kwijtgeraakt. Zij had een sensatio neel verhaal opgehangen en zichzelf stevig gebonden met nylonkousen en doeken om de juistheid daarvan aan te tonen. De politie wist echter te bereiken, dat zij de ware toedracht opbiechtte. vrouw, de 39-jarige H. T. B., werd 's avonds gillend op haar balkon aange troffen, terwijl zij gebonden bleek met nylonkousen en doeken. Zij wist de s op te komen, maar kon pas na dokters- hulp haar verhaal doen. Dit hield in, dat een onbekende man bij haar was nengedrongen en haar op haar slaapka mer had vastgebonden en bedreigd. Zij had hem toen desgevraagd het sleuteltje gegeven van een geldkist waarin 1050 spaargeld was. De man zou via de achter zijde van het huis verdwenen zijn. De po litie onderzocht de zaak en vond het ver dacht, dat een onbekende indringer bij de familie T. (de man is fabrieksarbeider •erkte de bewuste avond) het sleutel van een geldkist zou opeisen. De w werd daarom stevig aan de tand gevoeld en daarbij kwam aan het licht, dat zij het verdwenen geld in haar huis houden had opgebruikt. Dit had zij haar niet durven vertellen. Zij had toen het verhaal van een roofoverval Voorts was kolonel Scharroo van tot 1928 president van het permanente bureau van de Internationale Sport federaties en van 1919 tot 1933 lid va het algemene college van advies vot lichamelijke opvoeding in Nederland. Ook de militaire carrière van de heer Scharroo was roemrijk. Na docent te zijn geweest aan de Kon. Militaire Aca demie en de Hogere Krijgsschool, werd hij in 1938 benoemd tot commandant van het regiment Genietroepen. In 1940 leid de hij als commandant van Rotterdam de verdediging van de Maasstad. De kolonel geldt als een deskundige bij uitstek op het gebied van beton-con- structies. Hij was ojn. redacteur „Het Bouwbedrijf" en andere technische periodieken in binnen- en buitenland. Bovendien schreef hij talrijke bouwtech nische-, militaire- en pedagogische arti kelen en boeken. Kolonel Scharroo is drager van vele hoge Nederlandse en buitenlandse orden en eretekenen. Hij zal op zijn verjaardag buitenslands vertoeven. Ook Virginia heeft zijn Little Rock Niet alleen in Little Rock, maar ook in het district Warren (Virginia) zal van daag een middelbare school geslolcn blij ven om negenleerllmgen te weren. Om te trachten een bevel tot het doorvoeren van de integratie voor te zijn, heeft de gouverneur van <*e staat Virginia, Lindsay Almond, de kwestie voorgelegd aan het hoogste hof van appèl in zijn staat. Hij hoopt hierdoor het optreden van federale rechtbanken te vermijden, uitgaande van het beginsel dat twee gerechtelijke in stanties zich met gelijktijdig kunnen bezighouden met eenzelfde zaak. (Vervolg van pagina 1) Dus geen schoorsteen in het midden schip; op die traditionele plaats wordt het liftenhuis geconstrueerd, dat voor het verkrijgen van een sierlijke vorm zal worden uitgebouwd met zeer kleine dek ken vol rustige zitjes. Door deze oplos sing van de rookafvoer hoopt de rederij rook- en roetvrije dekken te kunnen Ba anderen. De gasten van rederij en werf wordt a de tewaterlating de gelegenheid ge boden een imposant model te zien. dat volgens de bouwtekeningen van het nieu- vlaggeschip werd vervaardigd Het opgesteld in de scheepsbouwhal ir. K. van der Pols. directeur van de Rotterdamsche Droogdok Mij. N.V., de Koningin dankt voor de hulp. „die U bij-ons werk van zoëven hebt verleend." „Het overtuigt ons eens te meer van het nationale belang, van de totstandkoming an dit trotse schip en spoort ons allen »n ook in de volgende fase van de bouw aze beste krachtsinspanning tc leveren." Aan het slot van zijn rede, als het applaus verklonken Is, wordt in de scheepsbouwhal champagne aangedragen, waarna de vele bonderden een heildronk uitbrengen op het goede succes van het mailschip Rotterdam en daarmede op de oorspoed van de Holland-Amerika Lijn jn op de welvaart van Nederland Letterlijk vervolgt het communiqué dan: „Wij zijn ervan overtuigd, dat de nauw* «amenwerking tu9sen de Duitse Bond»- republiek en de Franse republiek da basis is van hert opbouwende werk i» Europa. Zij draagt bij tot versterking van de Atlantische alliantie en ds orunis- baar voor de wereld". Over de Europese integratie wordt verdar gezegd„Wij realiseren ons, dat deze samenwerking moet worden georgani seerd en tezelfdertijd de andere landen van West-Europa waarmee onze beide landen nauwe banden hebben, moet om vatte ru Wij wensen, dat deze samenwerking wad de grote problemen wan de wereld be treft tot voordeel van alle volken zal zijn. Wij wensen, dat zij zich tot een zo groot mogelijk aantal Europese «toten zal uitbreiden". \J ELDMAARSCHALK Mont- I gomery van El Alamein, de laatste van de hoogste mi litaire bevelhebbers uit de tiyeede wereldoorlog, zal zaterdag 20 september de aktieve dienst verlaten. Meer dan dertien jaar na het ein digen van wereldoorlog II heeft de Britse veldmaarschalk de westerse wereld nog gediend. In totaal heeft hij langer dan 50 jaren de soldaten jas gedragen, maar thans vindt hij het genoeg. Montgomery is altijd een omstre den figuur ge weest. Toen hij de Britse militaire academie te Sandhurst ver liet, zei een van zijn instucteurs „Je bent volkomen onbruikbaar. Je zult het tot niets brengen in het leger." Een tijd lang heeft het er naar uitgezien dat die instructeur gelijk zou krijgen. De tweede wereldoorlog was al halver wege gevorderd en Montgomery was al 54 voor men buiten legerkringen van hem hoorde. Maar vele hoge of ficieren kenden hem wel. In de eer ste wereldoorlog had hij dapper en goed gevochten. In de eerste slag bij Yperen in oktober 1914 werd hij zwaar gewond en drie uur lang lag hij onverzorgd in niemandsland, wat hem bijna het leven kostte. Zijn ver wonding bezorgde hem een aandoe ning van een van zijn longen, waar hij nooit van af is gekomen. Tabaks rook bezorgt hem nog hoestbuien en dat is een van de redenen waarom hij nooit wilde toestaan dat in zijn aanwezigheid werd gerookt. Zijn populariteit onder de solda ten is altijd groot geweest en zonder zich iets aan te trekken van de be schuldigingen dat hij zich liet lei den door ijdelheid, bouwde hij zelf met weinig hulp van buiten de ..Montgomerylegende" op. Als divi siecommandant liet hij op zijn wa gen een lamp monteren, die licht van een speciale kleur gaf. „Dan weten de soldaten waar ik ben". Zo deed hij tal van dingen die „men niet doet". Tijdens de gevechten in de woestijnen van Egypte en Libye ver scheen hij met de slappe hoed van een Australiër, opgesierd met de emblemen van dc regimenten die hij aanvoerde. Later ging hij. ofschoon hij nooit bij de tanks had gediend, over op de zwarte baret van het koninklijk tankkorps, bewerend dat die baret twee divisies waard was voor de versterking van het moreel. Op de borst van zijn khaki battle- dress droeg hij uitdagend de meta len ketting van zijn horloge. Geen enkele generaal veroorloofde zich een dergelijke buitennissigheid en geen officier van lagere rang zou het hebben gedurfd. Zijn intieme medewerkers zeggen dat hij de laatste paar jaar veel minder hard is geworden, maar nog steeds sloeg hij mensen die te laat op de instructie verschenen de deur voor de neus dicht. Zaterdag wordt hij ambteloos burger en hij gaat dan zijn plaats innemen in de geschie denis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5