-Voorkeur voor uitbreiding van I 1 bestaande universiteit A.van Dijk als lid van geroyeerd de partij lïKcin veelomvattend centrum van wetenschapsbeoefening worden Het conflict in de Leidse K.V.P. In dit stadium is hij niet van zins, voor functie van raadslid te bedanken Twee nieuwe hoogleraren NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1938 Prof. S. E. de Jongh droeg rectoraat over Vt U da REEDS VELE JAREN is het probleem van het meerjarige rectoraat, zoals men dat aan universiteiten in enkele andere landen kent, een onder werp van discussie, doch een hoogtijdag als vandaag toont toch wel duide- n^lijk aan, dat het éénjarige rectoraat, zoals dat in Leiden en andere Neder- vtlandse universiteitssteden bestaat, ongetwijfeld ook zijn schone en, wij izouden haast zeggen, onmisbare zijde heeft. Immers, wanneer de gehele iwiLeidse universitaire gemeenschap op de derde maandag in september in de Pieterskerk bijeenkomt ter gelegenheid van de plechtige rectoraatsover- dracht, wanneer curatoren, professoren, lectoren, docenten, privaat docenten, leden van de wetenschappelijke staf, studenten en voorts allen, *die direct of indirect aan de universiteit verbonden zijn of intens met haar ^lotgevallen meeleven, gezamenlijk geschaard zitten rond de kansel van dit vtbedehuis, om uit de mond van de rector magnificus te vernemen, wat het (afgelopen academische jaar aan lief en leed heeft gebracht, gaat er van irtzulk een samenkomst een bindende kracht uit. En het is zeker, dat de Leidse an universiteit, waarvoor een dergelijke manifestatie van verbondenheid, ge worteld in de liefde tot haar, haar historie en haar traditie, van essentieel en belang is, node een dergelijke hoogtijdag zou willen missen. is, kan men immers niet plotseling Zoals gebruikelijk, bestond de rede. 'waarmee prof. dr. S. E. de Jongh het ^Mrectoraat overdroeg aan prof. dr. H. J. telLam, uit een korte schets van de lot gevallen der universiteit in het voorbije l*)cursusjaar, het uitspreken van verschil lende wensen en het uiten waar nodig iuvan kritiek. Geen ivoren toren In zijn inleiding over de contacten c*emet de wereld buiten de universiteit v"wees de aftredende rector erop, dat de Wluniversiteit ten opzichte van de maat- ïnlachappij een dienend karakter heeft. Zij pel mag, ondanks haar eigen karakter, geen voedsel verlenen aan het harnekkige imisverstand; dat nog steeds wordt ge symboliseerd door de uitdrukking „ivo- De weinigen, aldus prof. De Jongh, die ook in het huidige tijdsgewricht aan een meer geïsoleerde positie van de univer- aPsiteit de voorkeur zouden willen geven, wordt het feitelijk onmogelijk gemaakt, g(zich dienovereenkomstig te gedragen, endoordat de universiteit ook vakschool tejis. wat sommigen wellicht betreuren, eDdoch niemand kan ontkennen. Vervolgens gaf de hoogleraar een uit- jVoerig overzicht van de hoogte-en diepte punten in de geschiedenis der academie over het voorbije jaar en herdacht hij 18 met een enkel woord hen, die door de CBdood zijn ontvallen, onder wie prof. dr. J. de Zwaan, prof. mr. F. D. Holleman. linprof. dr. J. Ph. Vogel en de heer R. A ti Kern. Hij memoreerde de aftredingen, e( oraties en benoemingen, onderscheidin- j gen, jubilea, binnen- en buitenlandse contacten, schenkingen, congressen en bijeenkomsten en stond stil bij de in- ee schrijvingen en daarmee verband hou- een groot aantal plaatsen met ge schoolde krachten bezetten. Dat ook zonder de te verwachten top in het aantal studenten de ontwikkeling der wetenschap een steeds verdere dif ferentiatie in de bezetting van we tenschappelijke en technische staf vraagt, is evenzeer duidelijk. Cura toren plegen de binnenkomende aan vragen jaarlijks, deels in besprekin gen met de besturen van senaat, fa culteiten en vakgroepen, nauwkeurig te schiften en slechts een deel ervan bereikt he^ departement. Het is de primerend van nabij mee te maken, hoe weinig van dit deel dan in de -toezegging pleegt te rug te keren. Beklemd weidde prof. De Jongh uitv rig uit over de huisvestingsproblem Nadat hij een opsomming had gege- uitbreiding tot stajad gekomen, wees hij er nadrukkelijk dat hiermee de nood allerminst is lenigd. De A-faculteiten, inclusief de psychologie, gevoelen zich in hoge mat beklemd, evenals de universiteitsbiblif theek. Bij de geologie heerst, in afwacl Toeneming Het aantal ingeschreven studenten be- droeg 4700. onder wie 1647 vrouwen. u tegenover 4546 resp. 1417 in de vorige e> cursus. Onder dezen bevond zich onze kroonprinses, wat de universiteit tot en trots en vreugde stemt. Behalve voor gp geneeskunde en theologie liggen de ge it noemde getallen ook per faculteit hoger dan in het vorige jaar. In dit verband vroeg de rector zich af, of de duidelijke ■dl stÜ!'nS 'n bet aantal studenten de inzet betekent van de door regeringsdeskun- digen voorspelde sterke, ja in zeker eI opzicht onheilspellende toeneming in de e' komende jaren Volgens spr. is het duidelijk, dat de bestaande inrichtingen voor hoger onderwijs in hun huidige constel latie niet in staat zullen zijn zulk een stoot op bevredigende wijze op te vangen. De gedachte aan uitbreiding OJj van hun aantal ligt in dit verband voor de hand en het is eveneens van- •k zelfsprekend dat aan het uiten en uitwerken van deze gedachte stede lijk of gewestelijk patriotismc niet ie vreemd kan blijven. Indien ik mij, zo a' zei prof. De Jongh, tot de belangen ;n der universiteiten mag beperken ro- die der hogescholen dus buiten be- di schouwing latende dan dient m.l. iet roet klem te worden gewezen op de voordelen, die zijn verbonden aan jj. het uitbreiden der bestaande tegen over het stichten van nieuwe. aj Het maken van een goed-geoutilleerde U universiteitsbibliotheek, de belangen der A-faculteiten wat oude boeken en handschriften betreft eerbiedigende, J is vrijwel onmogelijk. Het vergroten van een bestaande universiteit, eventueel met °I behulp van zetelverdubbelingen, biedt kans op meer superspecialistische diffe rentiatie dan bij een kleine universiteit mag worden verwacht, zodat voor een groter aantal onderdelen van één vak eigen wetenschappelijke werkzaamheid door leerstoelbezetters word* sewaar- borgd. De universiteit vermag daardoor Het lijkt een verstandige politiek, de voor de komende decennia te ver wachten noodzaak van grootscheepse personeelsuitbreiding gestadig t te bereiden. Als de nood aan de Indien u de krant eens niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten dienst bellen: telefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. oldoende aantal i aard vage oplot in het bewust e de ingeslagen w geschikte functie professor, de uiter- ig van het probleem intens voortgaan op van integratie van en senaatsbestuur derd en, als eenling, wetenschap ad hoe te gaan bedrijven, buiten het verband van het team, dat mede door zijn of haar toedoen tot bloei geraakte. Het instituut der promotie geraakt dan in strijd met het werk groepsysteem, een der opvallendste kenmerken van de moderne wijze van natuurwetenschapsbeoefening. Voorts wees prof. De Jongh op andere tekenen, die veroudering aanduiden. In immige wetenschappen zijn vorir ideling der wetenschappelijke medede lingen in internationale vaktijdschriften toenemende mate gaan afwijken van het nog steeds volgens tamelijk iditionele regels opgebouwde Nede: landse proefschrift Het laatste blijkt iok, zelfs in een wereldtaal geschre- als publikatie dikwijls zo weinig gangbaar, dat de inhoud ervan, volgens internationale normen opnieuw en tn pregnantere vorm beschreven, alsnog an een vaktijdschrift ter plaatsing vordt aangeboden. In dit verband vroeg de hoogleraar ich af. of het nog onverminderd ge rechtvaardigd is, te eisen, dat het ge leverde werk „ten genoege vap de fa culteit" d.i. Volgens de traditie in gedrukte vorm vermenigvuldigd wordt op kosten van de aanstaande jonge doc tor. Dat men een open oog heeft voor de bezwaren, die het gevolg zijn van de sterke stijging der kosten, blijkt uit de in dit opzicht verleende faciliteiten. Ten eerste plegen daar, waar de dissertatie- stijl weinig afwijkt van die der publi- katies in vakbladen, de proefschriften te verschijnen in de vorm van sepa rata met een aan de omstandigheid aan gepaste omslag Ten tweede verstrekt iet rijk op ruime schaal voorschot en :elfs subsidie om de drukkosten te be strijden. Beide maatregelen zag prof. De Jongh als weinig elegante pogingen tot adaptatie aan een gewijzigde situatie. Wanneer iemand, wellicht bij her haling. wetenschappelijk werk heeft verricht, dat door te goeder naam bekend staande vaktijdschriften waardig wordt gekeurd om gepubli ceerd te worden, zou men van een faculteit kunnen verlangen ook dit werk, dus na zijn verschijning, op omvang en gehalte te beoordelen, en bij gunstige uitkomst daarvan over te gaan tot het verlenen van de titel, desgewenst met behoud van de tra ditionele plechtige procedure. Het imperatief verbinden van ernstige fi nanciële lasten aan een prestatie, die officieel wordt aangemoedigd, past niet in onze democratische maatschappij, ook dan niet wanneer men die lasten secundair opvangt. Samenleving Nadat de aftredende rector nog enkele andere zaken de revue had laten pas seren, vroeg hij de aandacht van zijn gehoor voor de universitaire samenle ving, die, dank zij de Stichting Pro Ci- vitate, van een klank een begrip is ge- aanwezige potenties. Wederzijds inzie de dat men elkander in dit verband n dig heeft, kan dit tot goede resultati leiden. Maar dan zal een curatoriu leden dienen te bevatten, die, zo ni hun volle, dan toch een groot deel vt hun tijd aan de universiteit kunni itsbe» irde- PROF. Dr. H. J. LAM ting van de effectuering van het huisplan", een noodtoestand, het rijks herbarium barst uit zijn muren, d' ologie zich voorlopig heil in ee» ge te, dan aan hoogte moet goedm wat het aan grondoppervlak tekortschiet, de faculteit der geneeskunde zie toekomst in vele opzichten met zorg tegemoet en de scheikundigen zijn nig minder dan wanhopig. Sprekend over de studentenhuisvesting .erkte prof. De Jongh op, dat e s toekomst bij de woningbouw niet honderden maar met duizenden zal •n worden gerekend. Veroudering Ernstige woorden wijdde de r in de promoties. Hij zei, dat de pr e, die volgens het spraakgebruik de bekroning van de studie inhoudt, dik wijls laat tot stand komt, waardoor het gekunsteld zou zijn, haar als een nor male afsluiting van de studie te zien. Wanneer door een gelukkige samenloop van omstandigheden aanleg, ambitie en gelegenheid in iemands loopbaan zoda nig samenvloeien dat, al dan niet in innig contact met de universiteit, op latere leeftijd wetenschappelijk werk van vereiste omvang en gehalte kan worden verricht, is dit zonder voorbe houd toe te juichen. Maar wel, zo zei spr., bekruipt ons een aarzeling om de studie dergenen, wier carrière minder gunstige condities schiep, uitdrukkelijk onbekroond, met de verzwegen suggestie van onbeëindigd, te noemen. Onder be doelde lieden zijn er, die bekroonde ant woorden op prijsvragen hebben. Het is vooral bij de B-faculteiten zelfs zo, dat somtijds juist degenen, die beroepsmatig scheppende weten schap bedrijven, niet of laat aan een promotie toekomen. Hun chef zal immers de werkzaamheden in zijn instituut zodanig doelmatig ordenen, dat onderzoek in groepsverband wordt verricht. Dit brengt mee, dat het aandeel van de enkeling niet eenvoudig uit het werk van de groep kan worden gelicht. Ten einde te be werkstelligen, dat een verdienstelijk medewerker „eindelijk" eens promo veert, dient deze dus uit zijn produc- i| tieve werkgroep te worden afgezon- ring voor het streven in zijn geheel. Dit punt betreft de eis van eenheid in het gezelligheidsleven der (mannelijke) stu denten Onder mijn rectoraat heb ik mij bewust onthouden van elke poging tot wijziging van dit standpunt, doch bij mijn heengaan mag ik mijn opvatting niet geheel verbloemen. Deze gaat uit van de primaire wens, het nihilisme on der de studenten zoveel mogelijk tegen te gaan. Het moet worden betwijfeld, of van één enkele vereniging een optimale bestrijding mag worden verwacht. Zulk een vereniging immers zal slechts dan aanspraken op monopolierechten kunnen doen gelden, indien zij karakterloos is en een op iedereen gelijke attractie uit oefent. In de praktijk evenwel zijn het juist stijl en mores, die de aantrekkings kracht bepalen. Dit leidt tot de wens van gelijkgerechtigdheid voor meer dan één (niet-confessionele) vereniging; zij kunnen door verschil in stijl en mores op in het oog van ouderen wellicht on dergeschikte punten verschillend geaar de studenten aantrekken, zonder dat de capaciteit van elke vereniging afzonder lijk behoeft te worden overschredei Onze, volstrekt niet originele, ge dachten gaan dan ook uit naar één neutrale organisatie van mannelijke studenten, waaronder sociëteitsver enigingen ressorteren, die geheel zelfstandig zijn wat betreft de wijze waarop het gezelligheidsleven wordt bedreven. De Stichting Pro Civitate kan er dan op toezien, dat deze so ciëteitsverenigingen in de leiding der overkoepelende organisatie naar bil lijkheid vertegenwoordiging vinden, zodat eventuele bezwaren tegen het beperken van representatieve func ties tot het bestuur daarvan verval len. De administratieve scheiding die reeds nu tussen studentenkorps er sociëteit bestaat, kan een reorganisa tie in bedoelde zin vergemakkelij ken. Wij zijn echter weinig hoopvol gestemd wat betreft het tot uitwer king komen van de geschetste ge- dachtengang, zo voegde prof. De Jongh er direct aan toe. Bestuursvorm Aan het eind van zijn oratie stond prof. De Jongh stil bij de bestuursvorm der universiteit, die hij zoals die thans is, niet geheel gelukkig acht. Een „be drijf" als de universiteit met een begro- guldi een deel van zijn professorale plichten ontlast dienen te worden. Dat eer. ideale oplossing zou kunnen worden gevonden door het leggen van een groot deel van de bestuurstaak op de schouders van hoogleraren, zei ik reeds te betwijfelen, zo vervolgde prof. De Jongh. Ook zonder dat is een sto rende verschuiving van het zwaartepunt van hun taak in de richting van admini en commissariale plichten, be maatschappen van faculteiten toraten van klinieken of labo onmiskenbaar aanwezig. Het schijnt dan ook, dat de aantrekkelijk heid van het professoraat zich vooi velen in dalende lijn beweegt. Persoon lijk ben ik evenwel nog steeds van me- t professoraat zo niet het lui- dan toch het lekkerland bij uitne mendheid is voor de man van weten schap. Deze beeldspraak zij slechts ge plaatst om op haar tekort te ku wijzende rijstebrijberg bevindt namelijk niet bij de ingang; men et hem pas na een paar te argeloos gelukkig doorgebrachte decenni; I in de vorm van het rectoraat, aldus besloot de oud-rector. ichtte prof. De Jongh zich met enkele woorden tot zijn opvolger, waa de traditionele formule hi erdroeg aan prof. Lam. Intrede ds. Jansen te Wagenborgen Onze stadgenoot ds. P Jansen wei gisteren bevestigd tot predikant van i Hervormde Gemeente te Wagenborgen (Groningen). De bevestiger was prof. di J. Rasker te Leiden. De tekst wa Handelingen 20 vers 28. De hoogleraar wees erop, dat achter dit beroepingswerk God stond. God verbergt in mensenwerk. De handopleggi geschiedde door prof. Rasker en de ct sulent van Wagenborgen, ds. De Jong. >es middags om half drie deed ds Jan onder grote belangstelling zijn in zijn eerste Gemeente. De tekst de Intredepreek was Hebr. 11 vers 7a loven is niet alleen luisteren naar de stem de levende God, maar ook daaraan gehoor geven, gehoorzaam zijn aan Gods ■oping, aldus ds. Jansen. Na de dienst volgden enige toespraken De heer Weerts sprak namens de kerke- raad, de burgemeester namens de ge meente. Termunten, ds. Wamsteke mens de daar gevestigde stichting geestelijk gestoorden, ds. Colijn nai de ring Midwolde en ten slotte ds. De Jong namens de classis. Onder de gasten waren ongeveer vijf tien belangstellenden uit Bergen, waai ds. Jansen vicaris is geweest. Zij warei met auto's 's morgens vroeg uit deze Noordhollandse gemeente vertrokken. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Alida Johanna Maria, d. v. J. J. van Hespen en A. M. Ver- heij; Jacob, z. v. A. H. Binnekamp en H. Philipse; Frank Albert Frederik, z. v. H. Evelein en J. H. Bouma; Kirsten Gabrielle, d. v. G. F. Lammer- din en M. J. BanShel, Judit Maria, d. v. W. J. de Ru en E. van Rossum; Elisabeth Maria Geertruida, d. v. A. P. van Houten en H Feenstra; Hen drik, z. v. H. Binnendijk en J. de Nobel; Alexander Branco, z. v. W. Moseman en M. Oldenhuizing; Robert, z. v. J. Prins en M. C. van der Mark; Gosling Dirk Johannes, z. v. M. Vel- dema en T. A. Lust OVERLEDEN: B. M. G. Liem, 10 j., zoon; E. Wijling, 86 j., weduwe v. I. Pelt; E. Daanje, 78 j. Spreekbeurt Woensdagavond acht uur spreekt ds J A. Smink uit Den Haag in geVmw "ossensteeg 17. Formidabel herstel van totaal verwoeste behangsel- papierfabriek "Gebr. Sanders". Nog geen 8 maanden na brand9 ultra-moderne in plaats van de vroegere 6 behangseldrukmachines draaien in geheel nieuwe fabriek te Delfgauw, de nieuwe collectie 1959. De officiële ingebruikneming vindt plaats op I rijdug 19 September. Het magazijn en de kantoren blijven tot nader aankondiging gevestigd in de oude Bijenkorf te Rotterdam. wa<tr "Gebr. Sanders" direct na de brand een gastvrij onderdak vonden. i de KVP heeft de heer A. oor de KVP, bij schrijven naar aanleiding van zijn de gemeenteraad de r.k. HET BESTUUR van de afdeling Leiden va Dijk, lid van de Leidse gemeenteraad zondag 14 september 1958 meegedeeld, dat klaring in de laatstgehouden vergadering raadsfractie met algemene stemmen disciplinaire maatregelen tegen hem verzocht. Dit verzoek ontving het afdelingsbestuur bij schrijven van 10 september. Het afdelingsbestuur heeft in zijn vergadering van 12 septem ber eenstemmig besloten, de heer Van Dijk als lid van de partij te royeren. Het verwacht, dat de heer Van Dijk zich zal terugtrekken als raadslid, ge heel in overeenstemming met de geest van de reglementen. Met toepassing van artikel 64 lid 2 van het algemeen reglement de Katholieke Volkspartij de heer A. Dijk te Leiden te royeren als lid vai partij. De inhoud van dit artikel is: afdelingsbestuur is lot royement plicht indien een lid door zijn houding, gedrag of uitlatingen in het openbi Wij herhalen hier eerst de verklaring, die de neer Van Dijk op dinsdag 2 sep tember in de eerste vergadering van de uwe raad aflegde. Het is ongetwijfeld aan de leden van raad bekend, dat vóór en gedurende de kiezingscampagne voor de leden van de gemeenteraad door enige personen in de kring van mijn partij onwaardige en ïware beschuldigingen tegen mij zijn ge- t in mijn kwaliteit van raadslid en van lorzitter van de r.k. raadsfractie. Bij mijn onderzoek is mij gebleken, dat ook de heren De Bree en Menken hieraan hebben deelgenomen, hetgeen nadrukke lijk door de heren De Bree en Menken aan mij is bevestigd. Aan mijn herhaald verzoek om deze beschuldigingen terug te nemen, hebben de heren De Bree en Menken tot op heden geen gevolg willen geven. De houding van de heren De Bree en Menken te mijnen aanzien zal mij in de komende periode derhalve nopen mij van de heren De Bree en Menken te distan- ciëren daar waar het tegendeel niet strin gent noodzakelijk is." Tot zover de verklaring van de heer Van Dijk. De heer Ten Broek, die de heer Van Dijk als voorzitter van de frac tie opvolgde, verklaarde naar aan leiding daarvan namens de fractie, dat de heer Van Dijk geheel persoon lijk had gesproken. De desbetreffen de heren, Menken en De Bree, rea geerden er niet op, maar het was die middag wel te merken, dat de klaring van de heer Van Dijk zowel de fractie van de K.V.P. als de an dere leden van de raad min of meer had geschokt. In de theepauze was zij het onderwerp van intensief ge sprek. Ernstig nadeel Het schrijven van het afdelingsbestuur van de K.V.P aan de heer Van Dijk, dat is ondertekend door mr. J. van der Poel voorzitter en de heer Th. H. de Wilde jr. luidt als volgt: afdelingsbestuur heeft besloten: Echtpaar Kruijshaar nam afscheid van jeugdhuis aan Breestraat TAE heer en mevrouw Kruijshaar hebben zaterdagavond afscheid geno- U men van de Leidse Gereformeerde jeugd. Na ruim anderhalf jaar in Leiden te hebben gewerkt, vertrekt de heer Kruijshaar naar Hengelo, waar hij zal verder werken aan een onvoleindigde taak, zoals de heer P. de Zeeuw, die namens de jeugd en de jeugdhuiscommissie sprak, het uit drukte. Dat de heer en mevrouw Kruijshaar in de betrekkelijk korte tijd van ander half jaar vele vrienden hebben gemaakt, bleek zaterdag wel. Reeds in de loop van de dag waren velen afscheid ko men nemen. Onder hen bevond zich pater De Ponty, ook een bekend jeugd leider. 's Avonds kwam de gehele jeugd. Voor wat gezelligheid zorgden Leo van Veen. Koos Schipper, Inge Vogel cn Cees Janssen, die een paar liedjes zon gen en een praatje hielden. Toen de drukte op zijn hoogst was, sprak de heer De Zeeuw. Hij hoopte, dat de heer Kruijshaar ook in Hengelo kan bemerken, wat hij in Leiden heeft bereikt, namelijk een opleving van het jeugdleven, en drukte de jeugd op het hart, door te gaan en ook de nieuwe concierge van het jeugdhuis, de heer D van der Voorst, een warm hart toe te i nog veel meer miljoenen zijn ge- dragen. Namens de jeugd en de jeugd huiscommissie, bood de heer De Zeeuw de scheidende directeur de Unvollendete van Schubert aan. De heer W. van Venetiën sprak na mens de oudercommissie. Hij wees op capaciteiten van de heer Kruijshaar als jeugdleider en noemde de heer en me vrouw Kruijshaar een ware vader en moeder voor de jongere jeugd. Een ets werd aangeboden. In verband met dit vertrek delen wij nog mee. dat voorlopig een concierge is benoemd. Verder heeft de heer De Zeeuw, de voorzitter van het jeugdver- band. in de vergadering van vrijdag zijn functie neergelegd. Volgens de statuten zou hij jeugdleider zijn geworden. Naar zijn mening les hiervoor een jeugdleider nodig, die een volledige betrekking daar in heeft. Aan de kerkeraad is nu de beslissing. ernstige nadelen berokkent aan de partij." b. Met toepassing van artikel 85 lid 1 sub d. van hetzelfde reglement de heer A. van Dijk te Leiden te schorsen als lid van de partij. Deze bepaling geeft het afdelingsbestuur de bevoegdheid bij treding van de reglementen van de partij een lid voor de duur van ten hoogste ze maanden te schorsen. Volgens dezelfd< bepaling is deze schorsing onmiddellijk van kracht. Tegen deze beide besluiten staat beroep open bij het kringbestuur. Het beroep tegen het eerste besluit moet worden in gesteld binnen veertien dagen na dagte kening van het besluit en werkt schor- Het beroep tegen het tweede besluit werkt uiteraard niet schorsend. Het afdelingsbestuur verwacht van u, at u zich zult terugtrekken als raadslid, geheel in overeenstemming met de geest i de reglen-enter i het afdelings- Van Dijk: geen gevolg Tijdens een onderhoud, dat wij vanmorgen met de heer Van Dijk hadden, deelde deze ons mee. dat hij nog steeds geen bericht van het be stuur van de afdeling Leiden van de K.V.P. had ontvangen en dat wij de eersten waren, die hem van het be sluit van royement en schorsing op de hoogte stelden. Wel heeft hij een dag of tien geleden een schrijven van de fractie van de K.V.P. ontvangen, waarin deze er bij hem op aandrong, te bedanken. Zou hij dat voor een be paalde datum niet doen. dan moest de fractie het bestuur van de afde ling Leiden verzoeken, hem te roye ren. Deze mededeling van de fractie is dus gekomen na de verklaring, die de heer Van Dijk in de raad heeft af gelegd. Over het algemeen kan wor den gezegd, dat deze in het openbaar fgelegde verklaring de heer Van Dijk ernstig wordt aangerekend. Toen wij de heer Van Dijk de in houd van de brief van het afdelings bestuur aan de plaatselijke bladen hadden weergegeven, zei hij, er ver baasd over te zijn, dat een royement of schorsing kan plaats hebben zon der dat de betrokkene is gehoord. Uit de woorden van de heer Van Dijk bleek ons, dat hij rekening houdt met de mogelijkheid, dat er in de door hem in deze kwestie gevolgde proce dure elementen zijn aan te wijzen, die er beter niet hadden kunnen zijn. „Maar zelfs al heeft deze procedure fouten, dan kan ik mij nog niet voor stellen, dat men mij op grond daar van wil royeren." Over de bewuste verklaring zei de heer Van Dijk: „Ik betreur het wel, dat ik deze na rijp beraad heb moe ten afleggen, maar ik meende, niet anders te kunnen en te mogen han delen." De heer Van Dijk heeft nog steeds het vertrouwen, dat de hogere partijleiding erin slaagt, haar stand punt in deze zaak definitief te be palen. In dit stadium is het in ieder geval zo, dat de heer Van Dijk geen gevolg geeft aan de aandrang van het bestuur van de afdeling om zijn raadslidmaatschap neer te leggen. Ds. Haan voor de radio Ds. H. J. A. Haan, Evangelisch Luthers predikant te Ledden, hoopt donderdag middag om 4 uur de overdenking uit de Bijbel voor de NC R V. te verzorgen. Het onderwerp van zijn overdenking i«: „Bruid, bruidegom en maeker" Bij K.B. is met ingang van de dag waar op hij zijn ambt zal aanvaarden. be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit om onderwijs te ge ven in het burgerlijk recht: prof. mr. H. Drion. thans gewoon hoogleraar aan de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam. Prof. Drion die op 25 april 1917 te 's-Gravenhage is geboren, studeerde aan de Leidse univeisiteit. Op 7 juli 1936 legde hij het kandidaatsexamen Neder lands recht af. Tengevolge van de slui ting der universiteit in de bezettingsja ren liet hij zich in Groningen aan de universiteit inschrijven, alwaar hij op 29 mei 1942 het doctoraal examen aflegde. Na de bevrijding was hij een vijftal jaren op de juridische afdeling van de KLM werkzaam. Daarnaast specialiseerde hij zich in het luchtrecht aan de univer siteit van Montreal. Op 19 oktober 1954 promoveerde hij in Leiden (cum laude) op een proefschrift getiteld: „Crimination of liabilities in international nir-law". Voorts is met ingang van de dag waar op hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der rechtgeleerdheid aan de Leidse universiteit, om onderwiis te geven in het burgerlijk procesrecht, mr. W. L. Ilaardt. advocaat en procureur te 's-Gra venhage. Prof. Haardt. die op 3 oktober 1913 is geboren, studeerde aan de Leidse uni versiteit. Op 9 oktober 1934 legde hij het kandidaats-examen en op 27 april 1937 het doctoraal examen af. Op 28 november 1945 promoveerde hij cum laude aan de Leidse universiteit op een proefschrift getiteld „De veroorde ling in de kosten van het burgerlijk ge ding". Zie vervolg stadsnieuws op pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3