Jïicuuie (üimrant bergtrein stort van de Drachenfels Tankers na botsing in lichterlaaie E' Vandaag gesprek tussen Amerika en rood-China s.s. Rotterdam in 36 seconden in element Rotterdam BON MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. i Negenendertigste jaargang no. 11363 ectie: F. DIEMEB Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhMstirb is QhfWfura piyo (prl io teaijensptitf" Van Dijk geroyeerd Zie pagina 3 Vreselijke ramp hij Königsivinter De Drachenfels, waarop de vre- selijke ramp plaats had. is 321 me ter hoog en ligt aan de Rijn, korte afstand stroomopwaarts Van de Westduitse hoofdstad Bonn. De ruïne ligt op 200 meter hoogte en de baan ernaar toe is 1.1 kilo- meter lang. Soms maakt deze weg ,een helling van 26 procent. Halver- 1 wege de baan is een viadukt. Men heeft vanaf die plaats een prachtig uitzicht op de ruïne. Het treintie. geheel vol was, mag vijftig per rijtuig vervoeren personen bevinden. Hun bekend. ACHTTIEN PERSONEN zijn om het leven gekomen en zestig werden ge wond, toen gisteren het bekende treintje, dat Königswinter verbindt met de ruïne op de Drachenfels, uit de rails liep en gedeeltelijk neerstortte. De volle trein 150 passagiers had juist het bergstation verlaten, op weg naar de in het dal gelegen stad. Blijkbaar weigerden de remmen en met een enorme snelheid liep de lokomotief zestig meter van de top uit de rails. De machinist, die het ongeluk zag aankomen, sprong uit de cabine. Hij verongelukte. De lokomotief vloog tegen een mast. De eerste van de drie wagons stortte langs bomen en betonnen pilaren in een ravijn, de tweede vloog in een greppel, de derde bleef in de rails, doch de zijkanten werden opengereten. Onder de doden zou zich een Nederlands gezin van Blokkade van Quemoy doorbroken HET GESPREK tussen de ambas sadeurs van de Verenigde Staten en communistisch China in War schau zou vanmiddag om drie uur beginnen. De besprekingen worden gehouden in vertrekken van het Mysliwiecki-paleis, dat voor dit doel beschikbaar is gesteld door de Poolse regering. Inmiddels wordt uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, gemeld, dat de nationalisten erin zijn geslaagd de communistische blokkade van Que moy te doorbreken. Een vrachtschip met munitie kon gisteren op het eiland uitgeladen worden. Een van de rijtuigen kantelde en vloog van. de steile helling af, om ten slotte tegen een boom tot stilstand te komen. De meeste passagiers waren tijdens de val naar buiten geworpen. (Telefotó A.P. (Van een onzer verslaggevers.) ROTTERDAM, zaterdagmiddag. VLS HET WATER stil wordt op de kentering van vloed naar eb kijken zestigduizend mensen op naar een muur van licht-grijs geschilderd laai. Langs die muur glijdt Jmn blik af naar een fragiele tribune, waarop en vrouw naar voren stapt. Scherp steekt zij af tegen een effen-blauwe icht als zij in de rechterhand een pijltje zwaait, dat even blikkerend fon- elfc in de zon vóór het neervalt op een strak-gespannen koord. Dan een lem: „Ik geef u de naam Rotterdam en ik wens u een behouden vaart". Een fles slaat in scherven tegen het staal en een sierlijke wolk van edele hampagne bekrachtigt de verwachting, die in de woorden lag vervat, toningin Juliana heeft het nieuwe vlaggeschip van de Nederlandse koop- tlardijvloot zijn naam geschonken Een vorstin staat voor de helling waar- twintig maanden geleden de eerste aat voor de kiel van het schip werd Slegd. Toen stond het nog bij de werf. Rotterdamsche Droogdok Maatschap- j, bekend als „Bouwnummer 300". Van- iddag is het casco zo ver gereed, dat tt te water kan worden gelaten. Op twee sleden ligt de machtige romp, ie als een muur van staal hoog opriist »n de oever van de rivier, nog vast op tt land. Maar in de perspompen, die de eden in beweging zullen zetten, suizelt I de lucht. Mannen in witte pakken aan de laatste beletselen wegen »n, om kwart voor vijf in de middag, bortrekt een siddering het massieve ïstende gevaarte: de sleden glijden. Terwijl scheepshoorns loeien, terwijl tstigduizend belangstellenden juichen, trwijl een vorstine reders en bouwers eboeid toezien gaat de Rotterdam te •ater. Een reus, die in vrijheid een ver telende kracht zou ontplooien en die aarom zijn haan geketend aflegt. Rem- rhilden en kettingpeuren met een weer- aloze tegenkracht houden het schip in edwang, zodat het volmaakt beheerst et splijtende water induikt. Achttien »ln. kg glijden in 36 sec. de rivier op en historisch ogenblik in de geschiedenis •an dc Nederlandse scheepvaart. I Historie schrijft een tewaterlating al- jjd, maar op deze dag wordt het gebeu- en nog van een krachtig accent voor- ten door twee opmerkelijke feiten: het eldt de tewaterlating van een vlagge- thio door een koningin, het geldt tevens Advertentie Groot Rotterdam, zo fier hersteld Van het verwoestend krijgsgeweld Boekt wéér een prachtig resultaat Nu 't nieuwe schip te water gaat; Stad Rotterdam, met wereldfaam. Gaf 't petekind haar wereldnaam; Die naam alléén al garandeert: Hier is iets maohiigs gepresteerd: In ieder opzicht supérieur, Verfijnd verzorgd haar intérieur; Zij heeft al wat het oog bekoort, Dus SOLA komt er óók aan boord Met mes en lepel, vork en schaal. Ruim tachtig duizend in totaal. Waarom die er „thuis" zullen zijn? Zij zijn volkomen in de „lijn". schip dat in de toekomst een nieuw beeld zal tonen op de wereldzeeën. Im mers, na afloop van de plechtigheid op de helling wordt een gedeelte vai mysterie-sluier, die tot dan rond het was gehangen, gescheurd. anmiddag echter nog niet Vreselijk was de ravage na de ramp. De passagiers waren naar bui- t engeslingerd. Onder de doden en gewonden bevonden zich veel buiten landers. De ramp had gisteravond even over zeven plaats. Het treintje is vooral zondags in het seizoen altijd afgeladen. Het wordt door de locomotief omhoog geduwd naai uit de middeleeuwen daterende ruin de steile rots. Men heeft vandaar prachtig uitzicht over de Rijn met nigswinter, Honnef en, aan de andere kant van de rivier. Bonn. De Drachen fels is een van de hoogste punten het Westduitse Zevengebergte Het baantje naar de ruïne is 75 jaar geleden aangelegd naar het voorbeeld van de baan die in Zwitserland na; Rigi loopt. Er was tot dusver nog nooit een ongeluk gebeurd. Deze bergbaan is de oudste in Duitsland en tot ver de grenzen bekend. Onder leiding van de officier justitie te Bonn is men venmorgen gonnen met het onderzoek naar de zaak van de ramp. Gisteravond heerste op de plaats van het ongeluk een grote verwarring en men was niet in staat on middellijk met het onderzoek te begin- Spanning In Königswinter, aan de voet van de berg, wachtte men gespannen 'net verloop van de gebeurtenissen af. Een Neder landse buschauffeur uit Erft rende het ziekenhuis van Königswinter in en uit, op zoek naar zijn passagiers. Hij vond er slechts acht van de twintig. Een Belgische militair, die gewond schoorstenen krijgen. Gebroken zal wor den met de traditie de rookkanalen naar lkaar toe te leiden en vervolgens te om- aantelen op de Rotterdam zullen de ;analen rechtstreeks in dunne pijpen tot hoog boven de dekken doorlopen en waar zij zichbaar zullen worden op het ach terschip zullen zij op het eerste gezicht de indruk wekken van twee naast-elkaar geplaatste stevige masten. ZIE VERVOLG PAGINA 5 Terwijl sirenes loeiden en vlag gen in top gingen, gleed zater dagmiddag het nieuwe vlagge schip van de Holland-Amerika Lijn, het s.s. Rotterdam, in zijn element. De belangstelling te land en te water voor deze vorstelijke plechtigheid was zeer groot. (Luchtfoto ANP) Het bergtreintje, dat gisteren op de Drachenfels ontspoorde, op weg naar het dal. De locomotief heeft de rijtuigen omhoog ge duwd en rijdt bij de afdaling vooraan, zodat er onmogelijk on gelukken kunnen gebeuren wan neer een van de koppelingen der wagons mocht losraken. werd opgenomen in het ziekenhuis, ve: klaarde dat hij bij het afdalen plotseling een vreemd geluid hoorde. De conduc teur probeerde een reserverem aan t« zetten, maar kon de trein niet tot stil stand brengen. Hij sprong van de trein, die een geweldige vaart kreeg. Daarna verloor ik het bewustzijn, aldus de Belg. Toen hij bijkwam, lag hij tussen een groep mensen, van wie verschillenden dood waren. Naast zich zag hij zijn vrouw, vreselijk verminkt. Zijn dochter en haar verloofde waren ernstig ge wond Oranjezon op Prinsjesdag (Van onze weerkundige medewerker) Ook geheel Zuid-Holland kan op een bijzonder fraai september weekeind te rugzien met zondagmiddagtempcraturen van 24 a 25 gr C. Het warmst werd het in Zuid-Limburg met 28 gr C. Op de meeste plaatsen was het na 1949 zo laat in de tgd niet meer zo warm geweest. Bijzon der groot is het verschil tussen deze eerste septemberhelft en die van ver leden jaar. Toen werden er niet meer dan 50 uren zon geregistreerd. Nu bijna hon derd. Ook de temperatuur lag verleden jaar gemiddeld vijf graden lager. Sep tember maakt dit jaar een hele beste beurt. Een zwakke onweersstoring pas- akke ons land, maar wordt doo rug van hogeluchtdruk gevolgd. Wel is het minder warm, maar Prinsjesdag zal morgen van een verbetering kunnen fiteren, waarbij wij het doorbreken ons Oranjezonnetje niet onwaarschijnlijk achten ZUIDWESTELIJKE WIISD De Bilt verwacht tot mor genavond: AJ Veranderlijke bewolking met plaatselijke enkele bui- Wgjï en. Iets lagere tempera!* vooral in het zuidoosten het land. Overwegend mati ge zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN Dinsdag 16 september: zon op 6.15 onder 18.55. Maan op 10.10 uur, onder 20.19 uur. Op 20 sept. eerste kwartier. Scheepsramp in Golf van Oman Nog 21 zeelieden worden vermist deze haven. De Engelsen aan boord, die het vuur meester waren, trachtten de machines van beide tankers te repareren. Minister mr. J. M. A. H. Luns zal 9 en 10 oktober te Willemstad een bijeen komst voorzitten, welke tevens wordt bijgewoond door de hoofden van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoor digingen in Zuid- en midden-Amerika. Hij bevindt zich thans te New York ter bijwoning van de 13de Algemene Ver- NOG 21 ZEELIEDEN worden ver mist na een aanvaring tussen de .se tanker Fernand Gilabert (10.715 ton) en de Liberiaanse tanker Melika (20.551 bon) in de Golf van Oman. De twee schepen brandden gadering der Verenigde Naties, onmiddellijk als fakkels en de be- manning van de vaartuigen sprong f in wanhoop over boord. Le Liberi aanse tankboot voer nog geheel ver laten hevig brandend op volle kracht over een afstand van 25 mijl. Het was het Britse vliegdekschip Bul ark, dat eindelijk de brandende Melika ontdekte. Het gelukte de Britten door helikopter en een fregat twee ploe- militairen aan boord van de bran dende tanker te brengen om het ergste Erg opzienbarend was dit succes niet, omdat de communisten het vuren had den gestaakt. Eerder op de dag was een konvooi door een 7000 communistische granaten gedwongen terug te keren. Op Formosa vermoedt men, dat de communisten bezig zijn zwaarder ge schut in stelling te brengen. Gisteren is Quemoy ook met goed resultaat vanuit de lucht door middel van droppings be- Westelijke diplomaten in Moskou ver wachten, dat Rusland al zijn best zal doen de kwestie-Formosa op de agenda van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te plaatsen. Rusland zal dan tevens aandringen op deelne ming van communistisch China aan de besprekingen. Op deze wijze zal Moskou trachten rood-China tot de Verenigde Naties toegelaten te krijgen. Zaterdag heeft premier Chroesjtsjef van Rusland antwoord gekregen op zijn laatste boodschap aan Eisenhower. De Amerikaanse president doet op zijn beurt een dringend beroep op Rus land om zijn invloed op communistisch China te gebruiken en te voorkomen, dat dit land in het gebied van Formosa geweld gebruikt. Duidelijk laat Eisenhower verder we ten. dat Amerika er niet aan denkt zijn troepen uit het Verre Oosten terug te trekken, zoals Rusland had gevraagd. Dan vervolgt Eisenhower „Het spijt me te moeten zeggen, dat ik in uw brief geen enkele poging kan ontdekken om het gevaar in het gebied van Formosa af te wenden. Uw beschrijving van de toestand in hef Verre-Oosten schijnt eerder bedoeld te zijn de ambities van hef interna tionale communisme te dienen dan de feiten weer te geven." De Chinese communisten hebben za terdag de Amerikanen voor de vijfde keer beschuldigd van schending van hun territoriale wateren. Het was een beschuldiging, die vergezeld ging van een „ernstige" waarschuwing. bluss Ook aan boord van de Franse tanker Fernand-Gilabert zijn Britse militairen gebracht, die er in slaagden het vuur onder controle te krijgen. Koopvaardijschepen in de nabijheid an de plaats van de ramp en het vlieg dekschip Bulwark hebben van de Fer nand Gilabert 34 van de 40 opvarenden gered en van de Melika 30 van de 45 opvarenden. Vele geredden waren ernstig gewond. Acht zwaargewonden, vier Fransen en vier Italianen zijn gisteren per vliegtuig naar het Britse luchtmachthospitaal op het eiland Bahrein overgebracht. Gisteren bevond de Liberiaanse tanker zich op 40 mijl van Raz Al Head ei Fernand Gilabert op 90 piijl afstand CLINGE DOORENB08 mAAk een spoRtief qeBAAR EN MAN legt zijn kri „Die maandagkrant is „allemaal sport, bah". Een ander zegt niets. Hij leest als is die krant een spannende iensen op maandag Dit zijn feiten: dc zaterdagsport heeft in onze provincie een hoge vlucht genomen: voetbal, korfbal, tafeltennis, vollegbal deze en vele andere sporten vinden in dit dichtbevolkte westen duizenden beoefenaren. En de krant, zeker het protestants-christelijke dagblad, kan aan een dergelijk massaal verschijnsel niet zo maar voorbijgaan. Wc laten in het midden of het een gelukkig verschijn sel is dan wel een beangstigend— er schuilt iets van het een zowel als van het ander in. Stimuleren waar mogelijk, afremmen uaar noodzakelijk dat is de taak van onze krant, heel speciaal van ónze krant. Beziet men het zo, dan zijn twee dingen duidelijk: dat de verzuchting van de niet sportminnende lezer be grijpelijk is, maar t-oor ons niet doorslaggevend mag zijn. Maar dat aan de andere kant onze sportverslag geving nuchter moet zijn. in niets mag lijken op de mensen- en lichaamverheerlijkende bral journalistiek die enkele andere kranten menen haar lezers te moeten voorzetten. Slagen we hier altijd in? We weten dat we fouten ma ken. Maar of u nu wel of niet aan sport doet we durven toch van u dit sportieve gelmar te vragen. Sta achter ons in dit streven om ook op sportgebied de protestants-christelijke invloed tot gelding te brengen. Hoe u dit doen kunt weet u: bon invullen en aan ons opzenden. U bereikt ermee dat onze invloed naar bui ten groter wordt. En wat veel belangrijker is, u be reikt ermee, dat de verwoestende invloed van som mige andere bladen in onze christelijke gezinnen ver mindert. En vooral dat laatste moet u de moeite waard zijn, die nodig is om onze bon ingevuld te krijgen. (Tassen twee haakjes: de termometer staat op 710. Als u vlug bent en niet uitstelt wat u van plan bent. dan kunt u de duizendste nieuwe abonnee aanbregen. Want zover moeten we deze week komen t). Nieuwe Leidsche Courant Nieuwe Haagsche Courant De Rotterdammer Dordtsch Dagblad p kalender in vlerklenrendruk NIEUWE LEIDSCIIE COURANT zlcb nu abonneert werd aangebracht door Deze bon kan als brief worden gezond) NIEUWE LE1DSCHE COURANT Steenstraat 37, Lelden. Telefoon 31441

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1