Jïicutuc geihsctft (ütwrant Iketegenover China geen politiek van toegeven Mecanicien weinig safe We voelden ons in de Mariners Amsterdam-New York anderhalf uur in... Ernstige poging om tot gesprek te komen „Er was vaak iets kapot „Magie"—, Vandaag beslissing in Little Rock Een München brengt geen vrede99 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11361 CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden on Omstreken pStonhttstirb is oheMewtt etyo ia ZENDEN Gsdeskundi gen OEGSTGEEST Zie pagina 9 TV7IJ ZIJN- GESTELD voor een ernstige situatie. Machtige en agres- sieve krachten proberen nu hier en dan daar, waar de vrije wereld verzwakt kan worden. De situatie is ernstig. Maar zij is geenszins wan hopig of hopeloos. Er zal geen politiek van toegeven worden gevoerd. Ik geloof, dat er geen oorlog zal komen. Deze ernstige woorden sprak president Eisenhower van Amerika van morgen voor de radio en televisie, enkele uren nadat de Chinese commu nisten bij wijze van vergelding een record aantal granaten op Quemoy en de nationalistische konvooien hadden afgeschoten. Vastberaden klonk de stem van Eisen-1 hower, toen hy vervolgde: „Landgenoten, de geschiedenis kan zich herhalen, als wij weer werkeloos zien wanneer de grote agressors gewa pend geweld gebruiken om de kleine en de zwakke landen te overmeesteren. Een München in het westen van de Stilde Oceaan kan ons geen vrede en veiligheid brengen. Integendeel, het zou de agressors aanmoedigen. Indien de geschiedenis ons iets kan leren, dan is het dit, dat een politiek van toegeven een grote oorlog alleen maar waar schijnlijker maakt". Denkt premier Chroesjtsjef, van wie ik pas een brief heb gekregen, misschien dat wij Korea zijn vergeten, zei de Ameri kaanse president verder. Oproep Uitvoerig ging Eisenhower in op de situatie, die zich bij Quemoy heeft ont wikkeld. En hij deed een dringend beroep op de Chinese communisten de onderhan delingen te beginnen, die een gunstig resultaat kunnen hebben voor het be waren van de vrede. Er moet een oplos sing gevonden worden, die voor beide partijen en ook voor nationalistisch China aanvaardbaar is. Eisenhower liet het niet bij deze op roep alleen, maar maakte de machtheb bers dra Peking duidelijk, dat de Verenigde Starten bereid zijn met conorete voorstel den te komen. De President zette vervolgens de deur voor de onderhandelingen wjjd open met de volgende verklaring: „Er zijn .maatregelen, die genomen kunnen worden om te verzekeren dat de (nationalistische) eilanden voor de (Chinese) kust geen doorn in het oog zullen zijn en de vrede zullen bedreigen. Wij geloven, dat regelingen dringend nodig zijn om een einde te maken aan het kanonvuur en de weg te effenen voor een vreedzame oplossing". En de kwestie Formosa op de Ver. Sta ten betrekkend, zei Eisenhower ten slotte: „Ik geef u de verzekering, dat ik geen enkele Amerikaanse jongen zal vragen alleen maar voor Quemoy te vechten. Maar zij d-ie onze strijdkraohten vor men, staan wel gereed voor de verde diging van het beginsel, dat geen geweld mag worden gebruikt voor agressieve doeleinden. Een blijvende, rechtvaar dige vrede hangt af van naleving van dit beginsel. Als wij niet bereid zijn dit beginsel te verdedigen zal de Ver enigde Staten tragedie na tragedie overkomen". Namens de Engelse premier Macmillan is gisteren in Londen meegedeeld, dat Engeland geen enkele verplichting tegen- Deze verklaring werd afgelegd om een artikel van de journalist Randolph Churchill in de Evening Standard tegen te spreken. De zoon van Sir Winston had geschre ven. „Het is mij een groot genoegen de wereld te berichten, dat Engeland de Ver enigde Staten in het Verre Oosten zal helpen". Rood-China heeft gisteren weer een ernstige waarschuwing tot Amc rika gericht, omdat dit land zich bij Quemoy weer schuldig heeft ge maakt aan een „invasie" in het com munistische luchtruim en zeegebied. Op Formosa werd vanmorgen bekend gemaakt dat tussen gisterochtend en van ochtend zes uur bijna 60.000 granaten door de communistische kustbatterijen zijn afgeschoten op de Quemoy-eilanden. Bij die beschieting zouden meer dan twin tig nationalistische officieren en m schappen om het leven zijn gekomen. ZONDAGSBLAD het ook voor de Ne derlandse koopvaardij een grote dag, toen in Ottawa prinses Mar griet werd gedoopt. Morgen beleeft die koopvaardij weer een dag van grote importantie. Dan wordt nl. de nieuwe Rotterdam van de H.A.L. te water gelaten. Een onzer redacteuren heeft een onderhoud gehad met de heer C. J. Brouwer, die destijds als koopvaardijofficier peetoom was voor prinses Margriet, In het Zondagsblad van morgen wordt daarover in een boeiend verhaal verteld. O ONZE LEZERS zullen in de dagkrant de rubriek „Het leven bont en bondig" reeds hebben ge mist. Die populaire hoek wordt nu in het Zondagsblad uitgebreider voortgezet. O OP BLAD ZIJ wordt aandacht gewijd aan mrs. Clementine Chur chill, die vandaag 50 jaar geleden in het huwelijk trad met haar thans zo beroemde echtgenoot Sir Winston. 0 OP DE PAGINA GEESTELIJK LEVEN wordt verteld van een Duitse immigrant die in de Ver enigde Staten de rijkdom in geld zocht maar een andere, betere rijk dom vond. 0 IN HET CULTUREEL VEN STER vindt men o.a. een artikel van onze kunstredacteur over het beroemde Halle Orchestra uit Man chester, dat honderd jaar bestaat. Per helikopter en vervolgens per vliegtuig reisde president Eisen hower gisteren naar Washington, om zijn radio- en televisierede te houden. Men ziet hem op de foto de helikopter verlaten. Half achter hem verborgen staan zijn kleinkinderen Anne (rechts) en Susan. De vier nationalistische schepen met voorraden, die gisteren door het commu nistische bombardement overhaast Que moy moesrten verlaten, zijn naar de Pes- cadoren teruggekeerd. Inmiddels heeft de plaatsvervangende bevelhebber van het nationalistische garnizoen op Quemoy, luitenant-generaal Ko Jang-Fon, felle kritiek geleverd op het feil dat de Ame rikaanse oorlogsbodems de konvooien naar Quemoy slechts begeleiden tot de drie-mijl6zone (de oude grens van de communistisch-chinese territoriale wa- De generaal zei dat deze Amerikaanse politiek veeleer een last dan een steun voor hert garnizoen betekent. Volgens hem is het noodzakelijk dat ook de Ameri kaanse schepen de doie-mijlszone binnen varen, omdat de nationalistische schepen het vuur van het vaste land niet doeltref fend kunnen beantwoorden. Reactie op rede van Eisenhower Nationalistisch-Chinese leiders in Tai- peh toonden zich vanmorgen teleurge steld over Eisenhowers rede. Men merk te op dat de president geen enkele duidelijke verklaring heeft afgelegd over de wijze waarop de Verenigde Staten de nationalisten zullen helpen. Verder zei men, er maar weinig hoop op te hebben dat de besprekingen van Ame rika en communistisch China op ambas sadeursniveau zullen resulteren in een afdoende wapenstilstand. (Van een onzer verslaggevers) WIJ VONDEN het rotkisten. Er was nogal eens iets aan kapot. Ze zijn lomp en traag, de motoren zijn zwak en het mechanische systeem deugde niet. We voelden ons haast nooit safe in die dingen!" Aldus heeft ons een gedemobili seerde mecanicien van de M.L.D., die onlangs terugkeerde uit tficuw- Guinea, waar hij met deze toestellen werkte, desgevraagd verklaard over de Martin-Mariners, die de Marine luchtvaartdienst op Nieuw-Guinea en in Nederland in gebruik heeft en Tienjarenplan van Lockheed TNE LOCKHEEDFABRIEKEN wer- ken aan een tienjarenplan om geregelde passagiersvluchten tussen "v N'I- in anderhalf uur mogelijk te maken. Een toestel zou dan u.et <ceer per etmaal heen en weer kunnen vlie gen, terwijl de passagier het gevoel heeft, dat hij zich slechts langzaam voortbeweegt op een hoogte van 22 kilometer. De heer Hall L. Hibbard een der vlce- presldenten van de Lockheedfabrieken te Burbank in Californië. tevens hoofd van het wetenschappelijk bureau der fabrie ken, zeidc in een onderhoud, zich te kun nen voorstellen, dat de luchtvaartmaat schappijen ongerust zijn bU berichten, dat over drie jaren een prototype van een supersone-vcrkecrsvliegtuig gereed kan komen, daar zij juist een grote vloot van schroefturbine- of straalvliegtuigen ge kocht en in bestelling hebben. Als over tien jaar de supersone-vlieg- tuigen van de produktielijn komen, kan ïchter het financieringsvraagstuk van de luchtrederijen opgelost zijn, daar het aan tal vliegtuigen ndet behoeft te worden uit gebreid. want men kan het supersone- vliegtuig intensiever gebruiken dan het straalvliegtuig, terwijl de operatiekosten lager zullen zijn dan die van straalvlieg tuigen en veel lager dan de modernste toestellen met zuigermotoren. Lockheed bouwt geen onrendabel toestel. Een supersone-vliegtuig kan per etmaal vier keer heen en weer vliegen en is dus een hoger aanschaffingsbedrag waard. j' Reeds zijn besprekingen gevoerd met den. Voor hydraulische systemen, elek trische geleidingen, koelsysteem var stuurhut en kajuit zijn nieuwe veilig heidsnormen nodig. Wordt er financiële steun verstrekt, dan kan Lockheed voorjaar 1959 beginnen met de bouw van een prototype, dat ln drie jaar gereed kan zijn. Voorjaar 1962 kaD men de proefvluchten beginnen, die jaar zullen duren. In 1965 kan men slissen of men serieproduktie kan begin nen. Eiind 1967 begin 1968 komen de eerste serieprodukrten. Mariner vervoerde geen explosieven De Nederlandse ambassadeur bij het Perzische Hof, mr. W. J. G. Baron Ge vers, heeft in Teheran nadrukkelijk ont kend, dat het verongelukte marinetoestel Mariner P 303 ontplofbare stoffen zou hebben vervoerd op de reis van Nieuw- Guinea naar Nederland. Een deel van de Perzische pers had namelijk gemeld dat verschillende machinegeweren waren ge vonden in de buurt van het vliegtuig wrak alsmede een niet ontplofte hand granaat. De ambassadeur heeft de be grafenis van de tien slachtoffers bijge- Op de tenen getrapt. Indonesisch consu laat te Hongkong heeft geklaagd over schoolboekjes, die nog van NederlandB Indië spreken, daar dit vernederend voor Indonesië en Afrikaans-Aziatische landen. waarvan er een, de P 303, eergisteren bij Abadan verongelukte. De mecanicien zed ons de P 303 te ken nen en er meermalen in gevlogen rte heb ben. „Het toestel was al in Biak, toen ik daar in 1957 aankwam", vertelt hij. „En het had niet hert laagste nummer, maar was wel de oudste van hert stol, dart daar rondvloog. We wisten allemaal, dat hert tweedehands machines waren, die in Amerika waren aangekocht en we d ons best die Mariners kwalitatief zo goed mogelijk te houden. Maar dat lukte ndet". Eerder gebruikt „We hebben bijvoorbeeld corrosie- schjjnselen by deze vliegtuigen aangetrof fen", vertelt de mecanicien, „die volgens ons per se niet veroorzaakt waren door louter en alleen het gebruik op Nieuw- Guinea. Dat moest dateren van vorige vluchten in de tropen". „Zijn de vliegeigenschappen van de Mariners slecht", vroegen wij de meca nicien? „De vliegeigenschappen zijn niet sleohrt, voorzover ik het heb meegemaakt en naar men mij in die periode op Nieuw-Guinea daarvan heeft verbeid". Slechte motoren „Wel was er veel last met de motoren. Het zijn Pratt en Whltneys, op zichzelf geen slechte motoren, maar dit type deug de bepaald niet. vonden wij algemeen op Nieuw-Guinea. Zij waren niet sterk ge noeg, veeleer te zwak en het was kenne lijk niet mogelijk er andere in te bouwen. Wat het mechanische systeem betreft dit slaat op het landingsgestel daaraan hadden we voortdurend wat te repareren' „By ons op Biak golden de Mariner in het algemeen als een mislukt type vliegtuig. De Mariners moesten de Cata- lina's vervangen, maar haalden het niet by die vliegboten. De Mariners zyn compliceerder van uitrusting en al dat ingewikkelde gedoe geeft meer kans op fouten en storingen. Je zou kunnen stel len, dat als alles goed werkte en voldeed, het prachtkisten zyn, maar alles werkte helaas noot goed". Personeelsgebrek Ten slotte vroegen we waarom hert niet lukte om de Mariners in de allerbeste toe stand te houden. „Er ls geen personeel genoeg", was het antwoord. „De tech nische dienst van de M.L.D. leed er (Advertentie) Tapijten voor het betere noderne interieur EEN NIEUW C.V.T. product met een bijzonder praktische weeftechniek 140 x 200 151. 170 x 240 230.— APARTE KLEUREN BULTHUIS BOTERMARKT 23 Het bamboe gordijn rond Rood China is zo mogelijk nog hech ter dan het ijzeren gordijn, en maar zelden bereiken foto's de vrije wereld. Deze foto is door de Chinezen vrijgegeven, ken nelijk als instrument in de koude oorlog: demonstraties in Peking van studenten ter ondersteuning van Mao's standpunt inzake Formosa en Quemoy. Alles „spontaan ge organiseerd" RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met zonnige perloden. Weinig wind en iets hogere middagtempera- turen. In de nacht hier en daar mist. (Opgemaakt om 11J5 nar). ZON EN MAAN Zaterdag 13 september: zon op 6.10 uur, onder 19.02 uur. Maan op 6.05 uur, onder 18.44 uur. Nieuwe i perste Amerikaanse gerechts hof werken vandaag aan een beslis sing, die miljoenen negers en blan ken in het zuiden zal raken en de koers zal beïnvloeden van de rassen integratie op de openbare scholen. Het gaat erom of bevel zal worden gegeven tot onmiddellijke hervatting van de gemengde klassen op de mid delbare school van Little Rock, of dat een uitstel van 2Vz jaar zal wor den verleend, zoals door het school bestuur is verzocht. Om vijf uur vanmiddag zou hot ga- rechtshof bijeenkomen en er zijn aan- wijzingen, dat vanavond de beslissing zal vallen. De reutere zouden een definitieve beslissing kunnen uitstellen, doch zullen dit vermoedelijk ndet doen, omdat maan dag de nieuwe cursus op de school begint Het hoofd van de politie in Little Rock heeft gisteren verklaard dat hogere po litiebeambten uit de staat Arkansas en van bulten in de stad zijn aangekomen, die de autoriteiten in Ldttle Rock behulp zaam zullen zyn, wanneer bun diensten worden verlangd bU enig integratie- verschil. De toestand in de stad ziet er, volgens ooggetuigen, veel gevaariykcr uit dao verleden jaar. Het verzet tegen de se gregatie van de middelbare school Is wer kelijk massaal geworden. De oorzaken van dit verzet zouden vooral zyn: 1. De spectaculaire overwinning by de voorverkiezingen In juli van gouver neur Orval Faubus. Hij kreeg 70 pro cent van het totale aantal stommen. Twee gerespecteerde en bekwame tegenstanders konden zelfs geen voet aan de grond krijgen ln hun eigen 2. De ordeverstoringen elders In Arkan sas. Verleden Jaar liet de middelbars school ln van Buren 24 negerleerllngcn toe nu hebben zich er 13 terugge trokken vanwege het vereert van ds Manke leerlingen. 3. In Ozark zaten op de middelbar* school ln de lente negcrleerllngen, zU hebben nu het advies gekregen niet meer terug te komen. 4. Verleden Jaar kon men de leiders van de segregatie hier moeilijk bereiken en zij waren zeer voorzichtig met hun woorden. De afgevaardigden van d« n a a c p (nationaal genootschap tot behartiging van de belangen van kleurlingen) daarentegen spraken vrij uit. Op het ogenblik ls Juist het tegen overgestelde het geval. 5 Het schoolbestuur van Little Rock dat verleden Jaar het Integratieplan In diende en dit ln werking stelde, vraagt nu een uitstel van 30 maanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1